PDA

View Full Version : Bmw F650gs 2001.Ποια εξατμιση, φιλτρο κτλπ..


brwmogazos
12-12-2011, 14:20
Καλημερα παιδες.

εχω ενα BMW F650GS ABS του 2001.
και θελω να το βελτιωσω λιγο σε καποιους τομεις.
καταρχας για εξατμιση...

Τι προτεινετε? Φυσικα πρεπει να ξυλωθουν τα διπλα τελικα και να μπει μονο μιας και τα sebring kai remus που εχω δει ειναι πανακριβα.
αρα παμε σε κατι αλλο.

απο εξω εχω βρει τα two brothers και gpr και τεινω προς το δευτερο...
http://www.gpr.it/gpr/prodotti/GPE_POPPY_rnd1316166661863.jpg

αυτο ειναι το GPR το 'αγωνιαρικο' λουκ ας το πουμε.
Ειναι κωνικο το τελικο και δεν ξερω κατα ποσο θα του πηγαινει.
και της two brothers

http://www.bikebits4you.com/images/F650GS_2001.jpg
το καρμπον οχι ανοξειδωτο.

Απο ηχο αποτι εχω καταλαβει δεν θα γινει καγκουρικο αλλα θα εχει πιο εντονη φυσικα χροια και ενταση. Δεν εχω κανα μοταρντ για να με ακουει ολη η γειτονια :p

Απο power commander και τετοια τα ξεχνω γιατι λιγο που εψαξα ειδα οτι δεν παιρνεις τιποτα παρα μονο καλυτερη αποκριση...

παμε σε φιλτρο αερα...της KN λογικα
http://www.justmotorcycleexhausts.com/media/13/a20791e1314feb450facc_m.jpg

μαζι με το σφουγγαρακι για βελτιωση της αποκρισης.
Κανα τακακι καλυτερο υπαρχει?
Καμια βασουλα για GPS σαν αυτα του αυτοκινητου?
Κανενα καλυτερο grip μιας και τα μαμα εχουν φθαρει αρκετα?
Εκανα προσφατα σερβις αλλα δεν αλλαξα λαδια στις μπουκαλες
30 κατι χιλιαδες χιλιομετρα εχει. Ηθελα να το ψαξω πρωτα ισως για κατι καλυτερο κτλπ.

Τις αποψεις σας παιδες...
ευχαριστω!

erasel
12-12-2011, 14:58
Kαλησπέρα φίλε ! Πέρνα να πεις΄και ένα γεια στην ενότητα καλώς ήρθατε. Τώρα για το θέμα σου προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω ίσως κάποιοι άλλοι με 650 να ξέρουν όμως !;)

brwmogazos
12-12-2011, 17:41
Κατι ακομα

100αρα βενζινα μοχουν πει να μην βαζω...μου φανηκε περιεργο...ισχυει?

erasel
12-12-2011, 17:46
Κατι ακομα

100αρα βενζινα μοχουν πει να μην βαζω...μου φανηκε περιεργο...ισχυει?


Το "manual" λέει να βάζεις μόνο απλή, τουλάχιστον έτσι λέει στο δικό μου που είναι 2007. Νομίζω ισχύει και για το δικό σου , χωρίς να είμαι σίγουρος!:hmmm:

brwmogazos
16-12-2011, 13:52
Μαλιστα

σε ευχαριστω

brwmogazos
26-12-2011, 17:22
Μια πολυ γρηγορη 5λεπτη βολτουλα σημερα...

Πολυ ενταση ο ηχος...αχαχα Μαλλον θα αρχισω να πειραματιζομαι με ταπες...

http://www.youtube.com/watch?v=RJZymPAY-9Q


Εχω ενα θεμα με το Link pipe γιατι δεν ειναι η σωστη διατομη και εχω διαρροη. επικοινωνησα με Ιταλια και περιμενω απαντηση μπας και μου στειλουν το σωστο...

pkaran
27-12-2011, 21:57
Για δες και τις παρακάτω :
Arrow
Arrow Special Parts (http://www.arrow.it/eng/prodotti/motociclo.asp?IDM=21&IDTab=1207)

Leovince SBK

LeoVince (http://www.leovince.com/en/catalog-bmw/terminale_lv_one_omologato_evo_ii_passaggio_standard_g_650_gs_i_e_2011/14503)

ortho
27-12-2011, 22:54
Εχεις μπάρμπα στην τροχαία;;)

Ανοιξες το νήμα για να πούμε γνώμες ή να βάλουμε βίντεο με ήο εξάτμισης;

brwmogazos
27-12-2011, 23:08
Ανοιξα το θεμα για να παρω προτασεις αλλα κανεις δεν απαντησε σαυτο εδω το φορουμ :(.

Το βιντεο το εβαλα γιατι φορεσα την παραπανω εξατμιση το ΣΚ, και ειπα να το μοιραστω και εδω παρολο που κανεις δεν εγραψε, οπως κανω γενικοτερα και στα αυτοκινητιστικα φορουμ με τις βελτιωσεις μου. Νομιζω αυτος ειναι και ο λογος υπαρξης των φορουμ. Η ανταλλαγη γνωσεων-πληροφοριων.

Μπαρμα στην τροχαια δεν εχω...και να ειχα αστα να πανα παρακανει θορυβο το ατιμο.

ortho
27-12-2011, 23:32
Φίλε σόρρυ, απλά δεν το πήραμε χαμπάρι, χάθηκε στον ορυμαγδό των νημάτων, το προσπαθούμε να μαζέψουμε τα νήματα για τα μονοκύλινδρα.

Στο θέμα μας τώρα, εμένα μου άρεσε ο ήχος, πριόνι το κάνει.

Στο δικό μου έχω remus, μου έφεξε πριν 4 μήνες και τις αντάλλαξα με τις μαμά με ένα παληκάρι εδώ μέσα. Θα έλεγα ότι ο ήχος είναι καυλαντάν!

Με φίλτρο δεν έχω ασχοληθεί , αλλά παλιότερα σε άλλη μηχανή είχα μόνο φίλτρο ΚΝ κι η βελτίωση ήταν μάλλον μόνο ψυχολογική.

Αυτό που βοηθά πολύ στα αρπάγματα είναι το κόντυμα της τελικής μετάδοσης, ένα 15άρι γρανάζι μπροστά κι αλλάζει το μοτόρι, χάνεις σε τελική βέβαια, αλλά αρπάζει πολύυυυυ καλύτερα.

Επίσης έχω δώσει μιά πατεντούλα, ψάξε λίγο για resistor tuning και διάβασε τι γράφω...

Οτι θες εδώ είμαστε ;)

brwmogazos
27-12-2011, 23:51
Νασαι καλα...θα τραβηξω και βιντεο καθως οδηγω το μηχανακι.

Παρακανει το ατιμο ηχο...αχαχαχα, ειδικα μεσα στην πολη πας χαιδευοντας το γκαζι γιατι παιζει να φευγουν τα ποτηρια απο τα τραπεζια στις καφετεριες...αχαχαχαχ

Fuji
28-12-2011, 09:34
Από εμφάνιση μου τρέχουν τα σάλια, κούκλα! Το δίδυμο όμως τελικάκι που δεν υπάρχει πλέον δεξιά, προσωπικά με χαλάει. Περί ήχου, οι απόψεις διίστανται, άμα ακούω δίκυκλο να τα "σπάει" βγάζω σπυριά. Και στην τελική, ο ήχος στο 650άρι μας δε μ' απασχολεί. Εν τέλει, με το εγχείρημα κέρδισες εκτός απ' την αισθητική βελτίωση, κάτι σε απόκριση ή σε δύναμη; Χρειάστηκε να αλλάξεις κάτι από χαρτογράφηση; Α! Και πόσο κόστισε;

Για τις μπουκάλες, είχα αλλάξει λάδια στα 7.000 χλμ με ένα πιο σκληρό της WP. Στις 20.000 χλμ που ευελπιστώ να τα ξαναλλάξω, ίσως βάλω και τα προοδευτικά ελατήρια πάλι της WP. Απ' την άλλη σκέφτομαι μήπως, τον αράπη κι αν τον πλένεις, το σαπούνι σου χαλάς ...

brwmogazos
28-12-2011, 10:54
αχαχαχα

Ακριβως...εκραζα μεχρι τωρα κατι πυροβολημενα που μπροστα στις καφετεριες κοφτιαζανε κατι παλιο ΧΤ...

Και τωρα με τοσο θορυβο θα πρεπει να πηγαινω σαν πεθαμενος για να μην σπαω νευρα...Ασε που σπας και τα δικα σου σε καθε βολτα.

ΚΟστος 330 αλλα περιμενω να δω τι θα γινει με το λινκ παιπ. Αν δεν κανουν τιποτα θα το παω σε εξατμισα μου να το φτιαξουμε.

ελατηρια μπροστα ελεγα να βαλω της touratech αλλα βλεπω μεχρι το καλοκαιρι να το δινω το μηχανακι επομενως καλυτερα να μην ριξω λεφτα.

Μολις ερθει και το φιλτρο θα εχω ολοκληρωμενη εικονα. Σιγουρα το αμαξι γινεται πιο γεματο (λιγο παντα) χαμηλομεσαιες. Απο αποκριση ναι βελτιωθηκε και εγινε πιο αμεσο οπως ειναι λογικο. Απο δυναμη σιγα...τι να δεις...με τοσον ηχο αν πηρες 1 ιππο θα σου φενεται για 10 αχαχαχααχ

GsDakar
28-12-2011, 10:56
λογικα θα πρεπει να κανεις ενα update στην ecu,εγω οταν ξεταπωσα την αριστερη εξατμιση μπουκωνε μετα απο λιγο η μηχανη, και λυθηκε το προβλημα πηγαινοντας στον παναγιωτοπουλο και μου περασε αναβαθμιση,δεν ξερω αν ο 'Λ' θα μπερδευτει στο δικο σου,στο δικο μου παντως τον τρελανα !! :) οσο για φιλτρο μου ειπαν στον παναγιωτοπουλο να μην το αλαξω.Και επειδη ζηλεψα θα ανεβασω βιντεακι και με την δικια μου να ακουσετε ηχο καυλαντενννννννν.....;)

brwmogazos
28-12-2011, 13:09
Αρα στην επομενη επισκεψη εκει θα τους πω να μου το φλασαρουν.

Φιλτρο θα βαλω αφου το εχω ηδη παρει.

ortho
28-12-2011, 16:10
Αφού είστε τέτοια καθάρματα..... θα πάω να κάνω ένα βιντεάκι μέσα στο γκαράζ, να δείτε εσείς!! φασαριόζικοι τύποι!:p:p

brwmogazos
28-12-2011, 16:20
Ελα παμε δυναταααααααααααα
αχαχαχα

Για καθρεπτες τι κανουμε ρε παιδες? Τι παιρνουμε? Μετα τα 120 κλεινουν... :(

Λαστιχα θα παω να του ριξω τα ΤΡ91 λεω τα Ντανλοπ αφου μονο ασφαλτο και στροφιλικι το παω.(by the way το ατιμο ποτε χτυπα ξυλο δεν με εχει πουλησει απο κρατημα. Μια χαρα στριβει μεχρι μαρσπιε το καημενο.)

ortho
28-12-2011, 16:31
τι να κάνεις τους καθρέφτες μετά τα 120;! αφού όλοι σέβονται τα όρια :p

εχω πάρει κάτι φτηνούς ιμιτασιόν κι είναι ικανοποιητικοί μέχρι στιγμής.

λάστιχα δεν έχω να προτίνω, το δικό μου φοράει άλλη διάσταση.

brwmogazos
28-12-2011, 17:59
ιμιτασιον απο e bay?

Δεν με πειραζει αρκει να μην κλεινουν μετα τα 120...:sm7:

ortho
28-12-2011, 19:59
Οχι από ebay, από ένα μαγαζί Βουλιαγμένης κι Ηλία Ηλιού. Οτι δε χρειάζεται να είναι απαραίτητα μαμά, δε βλέπω το λόγο να τα σκάω.

Fuji
28-12-2011, 21:22
;) ωραίος!

pkaran
28-12-2011, 21:33
Στα μέσα Ιανουαρίου θα σας πω εντυπώσεις (σχετικό video ) από ARROW TITAN την παρήγγειλα. :Χαμόγελο:

brwmogazos
29-12-2011, 10:38
Αντε με το καλο.

Προετοιμασου ομως για πολυ ανταρα...Αν δεν την παλεψεις καλυτερα να την ακυρωσεις.

erasel
03-01-2012, 17:30
Καλησπέρα, με τα grip έκανες κάτι? Είναι τα θερμενόμενα? Έχουν παλιώσει και τα δικά μου, αν βρεις καμιά καλή ιδέα να την μοιραστείς μαζί μας :)

brwmogazos
03-01-2012, 18:24
Οχι φιλε μου δεν την εχω πολυκαβαλησει γιατι εχει κρυο + ειμαι Αθηνα.

Γκριπ δεν εχω θερμαινομενα, θα παω να παρω αλλο ενα γκριπ μαλλον απο την αντιπροσωπεια και θα τα αλλαξω μονος μου. (το δευτερο το λιωμενο)

Μπορει κανεις να μετρησει στην 2μπουζη gs του διατομη σωληνας εξατμισης ?

εκει στο μαρσπιε του οδηγου κοντα καλα ειναι.

Ακομα περιμενω νεοτερα απο την GPR...αλλα ολοι εχουν κλεισει για γιορτες.

Το φιλτρο αερα επισης καπου εχει σκαλωσει...σε καποιο ΕΛΤΑ...3η εβδομαδα και δεν εχει ερθει ακομα με τους μλκες...απο Αγγλια ερχεται οχι Τζιπουτι.....

erasel
03-01-2012, 19:43
Διατομή δεν μπορώ να μετρήσω γιατί δεν έχω παχύμετρο :rolleyes:

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
04-01-2012, 00:06
Παιδιά καλές οι μοντιφιές και είχα μπεί και εγώ στο τρυπάκι παλιά και με το αμάξι αρχικά και με το χοντάκι μετά αλλά η ουσία είναι πως δεν κερδίζεις τίποτα ουσιώδες και όσον αφορά για ιπποδύναμη και ροπή αν θέλεις προχωράς σε φούλ κίτ και βάζεις χοντρό χέρι στο μοτέρ με ανάλογο χοντρό κόστος βέβαια-και τον φίλο τον μάστορα stand by:sm7::sm7:
Τα γαϊδουράκια μας έχουν ήδη κραδασμούς-με την εξάτμιση ή το τελικό βάζουμε και τον θόρυβο που με τα χρόνια θα κουράσει αφού θα φύγει και το ψυχολογικό ντοπάρισμα!
Ψυχραιμία τα μονοκυλινδρα είναι ωραία μηχανακια τιμια και κάνουν αυτό για το οποίο φτιάχτηκαν καλύτερα από ΟΛΑ τα άλλα....μην ακούω για ΧΤ!

brwmogazos
04-01-2012, 12:40
Θα διαφωνησω με τα παραπανω για τα αμαξια που λες..

Για ατμοσφαιρικα αυτοκινητα θα συμφωνησω οτι δινεις αρκετα λεφτα και δεν παιρνεις πολυ δυναμη. Στα τουρμπατα ομως ειναι αλλο σεναριο :D

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
04-01-2012, 16:00
Θα διαφωνησω με τα παραπανω για τα αμαξια που λες..

Για ατμοσφαιρικα αυτοκινητα θα συμφωνησω οτι δινεις αρκετα λεφτα και δεν παιρνεις πολυ δυναμη. Στα τουρμπατα ομως ειναι αλλο σεναριο :D

Φίλε μου έχεις δίκιο γιατί ατμόσφαιρα είναι το αμάξι μου αλλά όσον αφορά τις μοτό(μιας και το forym για μοτο είναι)πίστεψέ με έχεις πάρει μοτοσυκλέτα με χαρακτήρα(μην τον αλλιώνεις) που σήμερα λόγο εκμετάλευσης αγοραστικού κοινού έχει χαθεί από αρκετές εταιρίες συμπεριλαμβανομένης και της BMW!:hmmm:
Εγώ θα σου έλεγα ανακάλυψε την μοτό σου με τις βόλτες ή τα ταξίδια μαζί της και μετά κρίνε αν χρειάζετε την προσώπική σου πινελιά ή αν απλά δεν κάνει για σένα!;);)
Φιλικά πάντα!!

brwmogazos
04-01-2012, 17:31
Μεχρι το καλοκαιρι με βλεπω για busa. H για κανενα Ζ1000 αναλογα τα οικονομικα, τις διαθεσεις και την ΄παντοφλα΄ της κοπελας μου αχαχαχ

Το GS ειναι ενα μεταβατικο σταδιο. Δεν λεω ειναι τιμιο μηχανακι, απλα δεν μου κανει πλεον. Θελω κατι 'στριφτερο', αλλης φιλοσοφιας γιαυτο και κοιταω για μπουσα πχ.

pkaran
15-02-2012, 11:32
H Arrow Titanium τοποθετημένη με καταλύτη ....


http://img836.imageshack.us/img836/4562/36845072.jpg

http://img846.imageshack.us/img846/103/33648420.jpg