PDA

View Full Version : Υλικά καθαρισμού/συντήρησης μοτοσικλέτας


southern
13-12-2011, 14:17
Τα πιο αναγκαία συστατικά κατά τη γνώμη μου για την καθαριότητα/συντήρηση της μοτοσικλέτας είναι κατά τη γνώμη μου χρόνος (πράγμα δυσεύρετο στις μέρες μας), μεράκι (κάτι που μάλλον όλοι διαθέτουμε για να ασχολούμαστε τόσο) και φυσικά τα σωστά υλικά. Τονίζω τις λέξεις σωστά υλικά διότι κυκλοφορούν αρκετά στην αγορά που είτε η λάθος επιλογή τους είτε η λάθος χρήση τους οδήγησαν στις περισσότερες των περιπτώσεων σε βλάβες/ζημιές.
Παραθέτω λοιπόν μία λίστα από υλικά καθαρισμού WURTH που χρησιμοποιώ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, με την προυπόθεση πάντα της σωστής χρήσης.
Αναφορικά με το πλύσιμο της μοτοσικλέτας, τρόπο, μεθοδολογία και πλυντήρια μοτο, όσα έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα threads υπερκαλύπτουν το θέμα.
Σε μία φρεσκοπλυμένη λοιπόν μοτοσικλέτα:

Καθαριστικό μετάλλων 400gr(κωδ.08931211) για τους λαιμούς των εξατμίσεων. Είναι παχύρευστη κρέμα και υπάρχουν στη συσκευασία επαρκείς οδηγίες χρήσης. Τιμή λιανικής 23,62ευρώ.
Σπρει σιλικόνης μοτο 500ml(κωδ.08930155) για όλα τα πλαστικά μέρη. Ειδικά στις μαύρες επιφάνειες. Τιμή λιανικής 8,43ευρώ.
Σπρει καθαριστικό 750ml(κωδ.0890108711). Καθαρίζει τις μαυρίλες από τα τακάκια σε ζάντες και καλάμια και καθαρίζει σημεία του κινητήρα και πλαισίου από λάδια και λεκέδες. Προσοχή είναι δυνατό διαβρωτικό και δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με ελαστομερή ή πλαστικά τμήματα. Καλύτερα να ψεκαστεί πάνω σε πανί και όχι απευθείας στην επιφάνεια προς καθαρισμό, για την αποφυγή να πάει και σε σημεία που δεν πρέπει. Τιμή λιανικής 5,29ευρώ.
Το γνωσό WD40 (αυτό δεν είναι WURTH) για να καθαριστούν σκουριές και παράλληλα να λιπανθούν κάποια συγκεκριμένα σημεία, όπως τα σημεία στήριξης του κεντρικού σταντ, το ελατήριο του ποδόφρενου, κλπ.
Καθαριστικό εσωτ. χώρων αυτοκ.500ml(κωδ.0893033). Είναι αφρός καθαρισμού για τη σέλλα και τη ζελατίνα. Τιμή λιανικής 7,09ευρώ.
Ελπίζω να βοήθησα

katsab
13-12-2011, 22:20
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ.ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.

phoenix
21-12-2011, 16:25
ΩΡΑΙΟΣ :cool:

sliv
22-12-2011, 10:50
Thanksssssssssss!!!!

Που τα βρισκουμε ?

dmnds
22-12-2011, 10:56
Thanksssssssssss!!!!

Που τα βρισκουμε ?

Πολύ καλή ερώτηση. Φαντάζομαι οτι αυτη την γκάμα των προιόντων θα την βρείς συγκεντρωμένη σε ελάχιστα μαγαζιά

southern
22-12-2011, 18:36
Τα επίσημα σημεία πώλησης είναι:
Wrth Hellas SA: - Würth Hellas S.A. (http://www.wurth.gr/gr/company/?MG=5&Mid=39&sub1=1)
Επίσης πωλούνται και σε οργανωμένα πρατήρια καυσίμων που συνεργάζονται με WURTH.
Πολύ καλά προιόντα επίσης είναι και τα ακόλουθα:
:: .. - 44 / - :: 4x4 4x4 4x4 44 (http://www.4x4tyres.gr/eshop.php?idsub=16)

squad
22-12-2011, 21:45
:sm8:

gskost
29-12-2011, 21:41
:sm8:

MARK
29-12-2011, 23:36
Thanks ;)

lego
13-03-2012, 19:13
:ye02:Τα πιο αναγκαία συστατικά κατά τη γνώμη μου για την καθαριότητα/συντήρηση της μοτοσικλέτας είναι κατά τη γνώμη μου χρόνος (πράγμα δυσεύρετο στις μέρες μας), μεράκι (κάτι που μάλλον όλοι διαθέτουμε για να ασχολούμαστε τόσο) και φυσικά τα σωστά υλικά. Τονίζω τις λέξεις σωστά υλικά διότι κυκλοφορούν αρκετά στην αγορά που είτε η λάθος επιλογή τους είτε η λάθος χρήση τους οδήγησαν στις περισσότερες των περιπτώσεων σε βλάβες/ζημιές.
Παραθέτω λοιπόν μία λίστα από υλικά καθαρισμού WURTH που χρησιμοποιώ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, με την προυπόθεση πάντα της σωστής χρήσης.
Αναφορικά με το πλύσιμο της μοτοσικλέτας, τρόπο, μεθοδολογία και πλυντήρια μοτο, όσα έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα threads υπερκαλύπτουν το θέμα.
Σε μία φρεσκοπλυμένη λοιπόν μοτοσικλέτα:

Καθαριστικό μετάλλων 400gr(κωδ.08931211) για τους λαιμούς των εξατμίσεων. Είναι παχύρευστη κρέμα και υπάρχουν στη συσκευασία επαρκείς οδηγίες χρήσης. Τιμή λιανικής 23,62ευρώ.
Σπρει σιλικόνης μοτο 500ml(κωδ.08930155) για όλα τα πλαστικά μέρη. Ειδικά στις μαύρες επιφάνειες. Τιμή λιανικής 8,43ευρώ.
Σπρει καθαριστικό 750ml(κωδ.0890108711). Καθαρίζει τις μαυρίλες από τα τακάκια σε ζάντες και καλάμια και καθαρίζει σημεία του κινητήρα και πλαισίου από λάδια και λεκέδες. Προσοχή είναι δυνατό διαβρωτικό και δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με ελαστομερή ή πλαστικά τμήματα. Καλύτερα να ψεκαστεί πάνω σε πανί και όχι απευθείας στην επιφάνεια προς καθαρισμό, για την αποφυγή να πάει και σε σημεία που δεν πρέπει. Τιμή λιανικής 5,29ευρώ.
Το γνωσό WD40 (αυτό δεν είναι WURTH) για να καθαριστούν σκουριές και παράλληλα να λιπανθούν κάποια συγκεκριμένα σημεία, όπως τα σημεία στήριξης του κεντρικού σταντ, το ελατήριο του ποδόφρενου, κλπ.
Καθαριστικό εσωτ. χώρων αυτοκ.500ml(κωδ.0893033). Είναι αφρός καθαρισμού για τη σέλλα και τη ζελατίνα. Τιμή λιανικής 7,09ευρώ.
Ελπίζω να βοήθησα

:ye02:

kostas_366
13-03-2012, 20:13
Πάντως στο εργαλείο σου, δεν είχες και πολλά να ...καθαρίσεις!!!
Γιατί,οτι και να βάλεις, στην κατάσταση που είναι, περισσότερο θα το βρωμίσεις :sm7:

southern
13-03-2012, 23:25
Ο καλός ο μάστορας από την ποιότητα των εργαλείων του φαίνεται Κωστή :sm7:
Αν μπορέσεις έλα αύριο στον καφέ να τα πούμε. Μας έλειψες :(

nordkapp
14-03-2012, 01:13
Ενδιαφερουσα ενημερωση Παναγιωτη ισως δοκιμασω αυτη για τους λαιμους των εξατμισεων.Μεχρι τωρα χρησιμοποιω υλικα της sonax.

bakgs
31-12-2012, 00:27
Καλή η Βίρτ αλλά δεν υπάρχει ένα μαγαζί που να έχει όλα τα προιόντα της. Τα βενζινάδικα έχουν κάτι σκονισμένα και ληγμένα:cr13:

mario
31-12-2012, 02:07
Καλή η Βίρτ αλλά δεν υπάρχει ένα μαγαζί που να έχει όλα τα προιόντα της. Τα βενζινάδικα έχουν κάτι σκονισμένα και ληγμένα:cr13:

Τσέκαρε το www.motoraid.eu εχει μπόλικα προϊόντα βιρτ;)

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

Georgek
31-12-2012, 04:43
Επιδη έτυχε να περάσω 5 χρόνια απο την επαγγελματική μου ζωή στην wyrth
Μπορώ νομίζω να εκφέρω γνώμη σχετικά με τα προϊόντα της.
Αρκετά απο τα προϊόντα της είναι εξαιρετικά και,πολυ πάνω απο ότιδηποτε κυκλοφορεί στην αγορα, κάποια ,πιθανοτα απο λάθος χρήση δεν έχουν το αναμενόμενο αποτέλεσμα
Σε κάθε περίπτωση όμως μπορείς να βρεις μια τεράστια γκάμα προϊόντων που μπορούν να καλύψουν ότι δηποτ "ανάγκη" μας έρθει στο αρρωστημένη μας μυαλό.

Για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστεί είμαι στην διάθεση σας

Για όσους μένουν στην Αθήνα μπορούν να περάσουν απο τις εγκαταστάσεις τις εταιρείας η οποία είναι στην μεταμόρφωση πάνω στην εθνική προς Αθήνα στην οποία λειτουργεί έκθεση και μπορούν να πάρουν ότι θέλουν
Να σας ενημερώσω ότι κυκλοφορεί και ξεχωρίσει γραμμή της wurth για μοτο
(bike line ) επίσης να σας πω ότι οι τιμές είναι λίγο τσιμπιμενες αλλά νομίζω ότι αξίζει πραγματικά.

Για τους θεσσαλους μπορούμε να βρούμε τα πάντα άμεσα!!!!

grey
09-01-2013, 14:38
Επιδη έτυχε να περάσω 5 χρόνια απο την επαγγελματική μου ζωή στην wyrth
Μπορώ νομίζω να εκφέρω γνώμη σχετικά με τα προϊόντα της.
Αρκετά απο τα προϊόντα της είναι εξαιρετικά και,πολυ πάνω απο ότιδηποτε κυκλοφορεί στην αγορα, κάποια ,πιθανοτα απο λάθος χρήση δεν έχουν το αναμενόμενο αποτέλεσμα
Σε κάθε περίπτωση όμως μπορείς να βρεις μια τεράστια γκάμα προϊόντων που μπορούν να καλύψουν ότι δηποτ "ανάγκη" μας έρθει στο αρρωστημένη μας μυαλό.

Για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστεί είμαι στην διάθεση σας

Για όσους μένουν στην Αθήνα μπορούν να περάσουν απο τις εγκαταστάσεις τις εταιρείας η οποία είναι στην μεταμόρφωση πάνω στην εθνική προς Αθήνα στην οποία λειτουργεί έκθεση και μπορούν να πάρουν ότι θέλουν
Να σας ενημερώσω ότι κυκλοφορεί και ξεχωρίσει γραμμή της wurth για μοτο
(bike line ) επίσης να σας πω ότι οι τιμές είναι λίγο τσιμπιμενες αλλά νομίζω ότι αξίζει πραγματικά.

Για τους θεσσαλους μπορούμε να βρούμε τα πάντα άμεσα!!!!
:ye02::ye02::ye02:

vasilis83
02-02-2013, 12:56
Καθαριστικό - γυαλιστικό spray λαιμών εξάτμισης (http://www.motoraid.eu/main-maintenance/cleaners/3024570) Αυτο για τις δυσκολες βρωμιες κ για τα πλαστικα μερη μην παρεις σπρει συλικονης, γιατι κολαει σκονη, παρε απλο παραφυνελαιο απο το φαρμακιο κ επιστροσετο με ενα πανι που δεν αφηνει χνουδι, τα πλαστικα μερη το ρουφανε κ γινονται καινουργια!!!!;)