PDA

View Full Version : Ρωγμη κρανος εγγυηση


κμβ
20-12-2011, 13:36
Καλημερα και χαρουμενες μερες για ολους ευχομαι

Πριν ενα μηνα και αφου εκανα ερευνα αγορας (τρομαρα μου) κανα μηνα
κατεληξα και πηρα ενα κρανος SCORPION EXO απο μαγαζι κοντα στο κεντρο της Αθηνας (Καλλιροής) το οποιο κακως μεν εχω φορεσει μονο 4 φορες.
Απαραδεκτος το ξερω αλλα παμε παρακατω.

Χθες λοιπον μιας και εβρεχε το φορεσα και μολις εφτασα ειπα να καθαρισω το νερακι με χαρτακι. Βγαζω ρι ζελατινα την σκουπισα και την ωρα που σκουπιζα
βρηκα μια ΡΩΓΜΗ!!!! κοντα στο κουμωμα της ζελατινας. Περιττο να πω οτι εχω θυμο. Η εγγυηση αραγε να μου καλυψη αλλαγη στο κελυφος??????
Βοηθεια γιατι δεν εχω καμια εμπειρια - γνωση.

Δήμος
20-12-2011, 13:43
Δύσκολο. Πώς θα αποδείξεις ότι δεν είχες πτώση (μακρυά απ' όλους μας);

κμβ
20-12-2011, 13:54
δεν εχει ουτε καν γραντζουνια

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
20-12-2011, 14:05
κανε εναν κοπο και περνα απο το μαγαζι

Δήμος
20-12-2011, 14:07
Είναι απλό. Πας στο κατάστημα και ζητάς αλλαγή λόγω ελαττώματος. Και ο Θεός να βάλει το χέρι του. Αχ, Arai και πάλι Arai!!!

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
20-12-2011, 14:09
Αχ, Arai και πάλι Arai!!!


αχ shoei και παλι shoei........

κμβ
20-12-2011, 14:09
Σε 20 θα ειμαι στο μαγαζι και ο Θεος βοηθος . (270 που εδωσα δεν ειναι και λιγα για ενα κρανος με ρωγμη 2 εκατοστα):yz

vasorfa
20-12-2011, 14:11
αν το κρανος ΔΕΝ εχει φαει πτωση,,,δεν νομιζω να σε δθσκολεψουν....βεβαια για ρωγμη στο κρανος ειναι λιγο δυσκολο....εισαι σιγουρος οτι ειναι ρωγμη;και οχι πχ κατι αλα;(βρωμα κ.τ.λ.)

MARK
20-12-2011, 14:13
Εξαρτάται απο το μαγαζί που το πήρες και πόσο επαγγελματίας είναι.Αν θέλει(και ας μην έχει γρατζουνια)μπορεί να σου πεί ότι το ζόρισες και ράγισε ή οτιδήποτε άλλη τέτοιου είδους δικαιολογία.Πιάστον με το καλό και εξήγησε του και βλέπεις :cool:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
20-12-2011, 14:17
και πες του οτι το κουβεντιασες στο φορουμ με ........ μελη και σου ειπαν οτι εαν ειναι επαγγελματιας θα στο αλλαξει..........

αυτο ονομαζεται εκβιασμος

dimitrisb
20-12-2011, 14:18
Γεια σου Νίκο! Καλές γιορτές και πάντα υγεία!
Έχω και εγώ ένα κράνος scorpion exo-750. Το έχω αγοράσει εδω και 28 μήνες περίπου και το φοράω συνέχεια. Έχω μείνει ευχαριστημένος.
Στους τρεις μήνες που το είχα ξεφλούδισε αριστερά χαμηλά ένα μικρό κομμάτι από την εξωτερική κάλυψη που έχει το κράνος. Το πήγα στο κατάστημα που το αγόρασα, εκεί το φωτογράφησαν και έγινε αίτημα στην αντιπροσωπία. Το κράνος το κράτησα για να το φοράω. Μετά από λίγες μέρες (το πολύ 7) πήγα και μου είχαν φέρει ένα ολοκαίνουργιο ίδιο κράνος. Γι'αυτό λοιπόν μην ανησυχείς! Αν δεν το έχεις χτυπήσει εσύ όλα θα είναι ο.κ.
Και πιστεύω ότι θα πρέπει να αναφέρω το κατάστημα που το αγόρασα γιατί φέρθηκε σαν σωστός επαγγελματίας. (Ξύκης στη Μιχαλακοπούλου)

dimitrisb
20-12-2011, 14:20
Ααα και φόρα το φίλε πιο συχνά! ;)
Καλή τύχη και καλές βόλτες! :)
Ενημέρωσε για τα νέα!

kostasx
20-12-2011, 14:58
Εξαρτάται απο το μαγαζί που το πήρες και πόσο επαγγελματίας είναι.Αν θέλει(και ας μην έχει γρατζουνια)μπορεί να σου πεί ότι το ζόρισες και ράγισε ή οτιδήποτε άλλη τέτοιου είδους δικαιολογία.Πιάστον με το καλό και εξήγησε του και βλέπεις :cool:


Πως μπορεις να ζορίσεις ένα κράνος ρε Γιάννη ??
Να βάλεις δεύτερο κεφάλι μέσα ??:o:D

Αν δεν έχει γρατζουνιές και χτυπήματα δεν μπορει να σου πει και πολλά..νομίζω θα το αλλάξει χωρίς φασαρίες και μπελάδες:)

κμβ
20-12-2011, 15:27
Μολις επεστρεψα.
Το κρανος ειναι ολοκαινουργιο και αφορετο οπως ειπα και στην αρχη και δεν εχει την παραμικρη γραντζουνια.
Το πηγα στο καταστημα και το ειδε το αφεντικο και δεν ειπε την παραμικρη κουβεντα, ουτε πως , ουτε τι, παραμονο το κρατησε μαζι και τα στοιχεια μου και την αποδειξη (λαθος μου?) και μου ειπε πως θα επικοινωνησει για να μου πει νεοτερα!!
Α, και απο οτι μου ειπε ενδεχεται να αργησει λιγο μια και η αντιπροσωπεια ειχει πιασει φωτια!!!! Κανω περιεργες σκεψεις αλλα ασ μην βιαζομαι.

το κρανος ειναι μοντελο 2011
http://www.scorpionsports.eu/website/index.php?page=produits/casques/route/exo1000e11&lang=uk

Δήμος
20-12-2011, 15:31
Φωτοτυπία της απόδειξης κράτησες τουλάχιστον;

Gasgs
20-12-2011, 16:24
Μη λεμε αχ ARAI και αχ SHOEI γιατι και απο τα δυο εχω περάσει και ειδικά στο SHOEI XR1100 ρε παιδια μεσα σε ενα μηνα αρχισε να ξεκουμπώνει με το βγάλσιμο απο κάτω το πλαστικό της επένδυσης, η αντιθαμβωτική ζελατίνα pinlock εμπασε νερα με τις πρώτες βροχές. Ειναι να μην σου τύχει !!

Δήμος
20-12-2011, 16:27
Μη λεμε αχ ARAI και αχ SHOEI γιατι και απο τα δυο εχω περάσει και ειδικά στο SHOEI XR1100 ρε παιδια μεσα σε ενα μηνα αρχισε να ξεκουμπώνει με το βγάλσιμο απο κάτω το πλαστικό της επένδυσης, η αντιθαμβωτική ζελατίνα pinlock εμπασε νερα με τις πρώτες βροχές. Ειναι να μην σου τύχει !!

Βλέπεις που έρχεσαι στα λόγια μου; Arai και πάλι Arai!



Sent from my iPhone using Tapatalk

Δήμος
20-12-2011, 16:28
Χαχαχα!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Gasgs
20-12-2011, 16:37
:sm7::sm7::sm7:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
20-12-2011, 17:14
εγω ρε παιχταδορ δεν ειχα τετοια προβληματα με το 1100 και για αυτο ξαναπηρα shoei.
Οχι οτι με το Arai ειχα προβλημα ποιοτητας, ουτε με το rx7 αλλα ουτε και με το astro-r.Ειχα ομως προβλημα με τον θορυβο......
βλεπεις ειναι πολλα τα αλογα Αρη και σκιφτη η θεση οποτε οι αεραγωγοι στα σπανε.......

κμβ
20-12-2011, 21:30
δυστυχως οχι, δεν κρατησα αντιγραφο, αλλα μονο το θυμο μου.
Αν γινει το παραμικρο και κοροιδεψουν θα μπω σαν ταυρος σε υαλοπωλειο!!!
Τωρα που εβαλε κρυο και χρειαζομαι το κρανος ..... τι να πω!!!:yz

black_hawk
21-12-2011, 02:11
Τωρα που εβαλε κρυο και χρειαζομαι το κρανος ..... τι να πω!!!:yz
..ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΖΕΣΤΕΣ! το χρειαζεσαι!..:hmmm::hmmm:

κμβ
21-12-2011, 15:55
Σιγουρα.... το χρειαζομαι!!!!
Θα με ενημερωσουν μου ειπαν μεσω τηλεφωνου με τον καινουργιο χρονο λογο εορτων. Το κρανος ετοιμαζεται για ταξιδι στην ευρωπη!

brinel
29-12-2011, 21:56
Κανένα νέο ;;;

κμβ
04-01-2012, 14:42
Ακομα τιποτα, κανενα νεο και με βλεπω αυριο να πηγαινω εκει να σπρωξω λιγο τις διαδικασιες...

MARK
04-01-2012, 15:04
Ακομα τιποτα, κανενα νεο και με βλεπω αυριο να πηγαινω εκει να σπρωξω λιγο τις διαδικασιες...


Υπομονη.Έπεσες σε περίοδο αργιών :cool:

κμβ
14-01-2012, 01:39
14 Ιανουαριου και δεχτηκα κληση απο το μαγαζι που ειχα παρει το κρανος.
Πηγα στο καταστημα και παρελαβα ενα κρανος απο κουτα μπροστα στα ματια μου και ειδα και το κρανος που ειχα με την ρωγμη σε μια γωνια .
Η αλλαγη εγινε και τα λογια απο το μαγαζατορα ειναι τα εξης.
Σε πολυ φιλικο τονο
Οπως βλεπεις ακομα δεν εχω βγαλει ακρη αλλα παρε εσυ το κρανος και θα τα βρω εγω με την εταιρια για να μην περιμενεις ολη την διαδικασια.

Ανακουφιση και παλι ανακουφιση, αφου εφυγα με ενα καινουργιο κρανος και μια συγνωμη για την καθυστερηση.

Το καταστημα βρισκεται Καλλιροης 47 και το αναφερω γαιτι εμεινα ικανοποιημενος απο την συμπεριφορα.

dimitrisb
14-01-2012, 02:02
Τέλος καλό, όλα καλά! :)