PDA

View Full Version : Κουβαλάτε φαρμακείο μαζί σας ;;;


Hlias1200gs
22-12-2011, 14:29
Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, αλλά είναι μια σκέψη που έχω από παλιά. Θα έπρεπε να έχουμε πάντα μαζί μας κάποια αναγκαία;;;; Έχει φτιάξει κανείς κάτι;;;; Για ρίξτε καμιά ιδέα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

264George
22-12-2011, 14:39
υπάρχουν κάποια έτοιμα
που καλύπτουν σε μεγάλο
βαθμό.

εγώ έχω αυτό που
σε πιάνει και πολύ χώρο.


Σετ πρώτων βοηθειών | Waterproof (http://www.petridi.gr/store/index.asp?page=product&pid=1451)

nikos-x
22-12-2011, 15:11
. . . εγώ έχω αυτό που
σε πιάνει και πολύ χώρο. . .

Μετά την τελευταία παρακολούθηση σεμιναρίου σχετικά με τις πρώτες βοήθειες, θα προσθέσω στο φαρμακείο, και την μάσκα για το φιλί της ζωής και την γάζα εγκαυμάτων .

tattoopanther
22-12-2011, 15:19
Θα έπρεπε να έχουμε πάντα μαζί μας κάποια αναγκαία;;;; :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

σε χωμάτινες εξορμήσεις και σε ταξιδάκια .
,πάντα κουβαλάω .
,αχρείαστο να είναι.,.,.,

υπάρχουν κάποια έτοιμα
που καλύπτουν σε μεγάλο
βαθμό.

εγώ έχω αυτό που
σε πιάνει και πολύ χώρο.


Σετ πρώτων βοηθειών | Waterproof (http://www.petridi.gr/store/index.asp?page=product&pid=1451)

είναι πολύ καλό αυτό.,.,

, θα προσθέσω στο φαρμακείο, και την μάσκα για το φιλί της ζωής και την γάζα εγκαυμάτων .

έτσι να κουβαλάμε .,.,αλλα να ξέρουμε τι κουβαλάμε.,., και πώς χρησιμοποιούνται .,.αυτά που κουβαλάμε.,.,

Skyhigh
22-12-2011, 15:23
Μετά την τελευταία παρακολούθηση σεμιναρίου σχετικά με τις πρώτες βοήθειες, θα προσθέσω στο φαρμακείο, και την μάσκα για το φιλί της ζωής και την γάζα εγκαυμάτων .

Μπράβο που παρακολουθησες σεμινάριο πρώτων βοηθειών Νίκο, απο τότε που το έκανα και γω- και πιστεύω είναι κάτι που όλοι μας πρέπει να παρακολουθήσουμε- εχω πάντα στο πορτοφόλι μου μάσκα για παροχή τεχνητής αναπνοής και στα ταξίδια είτε με μηχανή είτε στο βουνό ένα τσαντακι πρώτων βοηθειών της lifesystems http://www.lifesystems.co.uk/psec/first_aid_kits/solo_traveller_first_aid_kit.htm

REK
22-12-2011, 17:51
σε ταξείδια ΠΑΝΤΑ...

geod
22-12-2011, 20:48
Μετά την τελευταία παρακολούθηση σεμιναρίου σχετικά με τις πρώτες βοήθειες, θα προσθέσω στο φαρμακείο, και την μάσκα για το φιλί της ζωής και την γάζα εγκαυμάτων .

Συμφωνα μα τις τελευταίες οδηγίες του P.H.T.L.S (pre hospital trauma support) δεν είναι τόσο απαραίτητες οι εμφυσήσεις όσο οι θωρακικές πιέσεις για την Κ.Α.Α. δηλ αν δεν έχεις μάσκα και πιστεύεις ότι κινδυνεύεις να κολλήσεις κάτι προχωράς μόνο σε θωρακικές πιέσεις.

nikos-x
22-12-2011, 21:05
. . . αν δεν έχεις μάσκα και πιστεύεις ότι κινδυνεύεις να κολλήσεις κάτι προχωράς μόνο σε θωρακικές πιέσεις.

Αν είσαι μόνος, ναι, δίνεις περισσότερη βαρύτητα στις θωρακικές πιέσεις.
Κάποιοι επιμένουν ακόμα πως πρώτα δίνουμε το "φιλί της ζωής", έστω και για μία φορά.

Η μάσκα, διώχνει τις όποιες φοβίες θα εμφανιστούν με την εικόνα που θα αντικρίσεις.

ΥΓ: Ακόμα μαθαίνω :)

geod
22-12-2011, 21:08
Αν είσαι μόνος, ναι, δίνεις περισσότερη βαρύτητα στις θωρακικές πιέσεις.
Κάποιοι επιμένουν ακόμα πως πρώτα δίνουμε το "φιλί της ζωής", έστω και για μία φορά.

Η μάσκα, διώχνει τις όποιες φοβίες θα εμφανιστούν με την εικόνα που θα αντικρίσεις.

ΥΓ: Ακόμα μαθαίνω :)

:sm8:

Syvaris
22-12-2011, 21:09
Αν είσαι μόνος, ναι, δίνεις περισσότερη βαρύτητα στις θωρακικές πιέσεις.
Κάποιοι επιμένουν ακόμα πως πρώτα δίνουμε το "φιλί της ζωής", έστω και για μία φορά.

Η μάσκα, διώχνει τις όποιες φοβίες θα εμφανιστούν με την εικόνα που θα αντικρίσεις.

ΥΓ: Ακόμα μαθαίνω :)

....πως να δίνεις το φιλί της ζωής????

adventure
22-12-2011, 21:23
Μόνιμα στη μηχανή όπως και στα αυτοκίνητο .

:) :)

phoenix
22-12-2011, 21:40
ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΤΩΡΑ ΣΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΑ ΕΠΑΝΩ

geod
22-12-2011, 21:50
Ένα από τα πολύ βασικά ιδίως για μας που είμαστε αναβάτες είναι το αυχενικό κολάρο και μάλιστα το σκληρό (δύσκολο στην μεταφορά όμως)

dim orestiada
22-12-2011, 21:56
εγω σε ταξιδια παντα περνω ενα ετοιμο αλλα εχει μονο τα πολυ απαραιτητα....

squad
23-12-2011, 10:50
το φαρμακειο ειναι παντα κατω απο την σελα.

commander
23-12-2011, 14:52
παντα μεσα......!!! ;)

Jefe
23-12-2011, 15:48
Μόνιμα στη μηχανή όπως και στα αυτοκίνητο .

:) :)


το φαρμακειο ειναι παντα κατω απο την σελα.


παντα μεσα......!!! ;)




Μία από τα ίδια! Πάντα και παντού! :) ;)





Jefe

black_hawk
23-12-2011, 20:59
Εγω εχω φτιαξει ενα φαρμακειο με αρκετα πληρη εξοπλισμο για πρωτες βοηθειες συν διαφορα φαρμακα που δεν ξερεις που θα βρισκεσαι αν τα χρειαστεις (αντιισταμινικη κρεμα και ενεσιμο fenergan, ισχυρα παυσιπονα -Lonalgal 530 mg-, αντιβιοτικο ευρεως φασματος -zinadol 500 mg- κλπ) που το'χω στο αυτοκινητο και το περνω μαζι μου στα ταξιδια με τη μοτο.

Ευτυχως, τοσα χρονια, ασχολουμαι μονο με το να τα ανανεωνω!.. :)

Andreas_F800GS
29-12-2011, 12:08
Μία από τα ίδια! Πάντα και παντού! :) ;)





Jefe


Κι εγώ μία από τα ίδια. Σε αυτοκίνητο και μηχανή πάντα μαζί. Δεν τα έχω ανοίξει ποτέ και εύχομαι να μην χρειαστεί...

XCHALLENGE
29-12-2011, 13:26
Μεχρι και κατω απ'το ...παιδικο οφφ ροαντ bike!:)

Τα λεμε...;)

mAthosalas
29-12-2011, 14:54
Φαρμακειο ΠΑΝΤΑ μαζι,κατω απο τη σελα το μικρο για Α'Βοηθειες αχρειαστο να ειναι και σε ταξιδι παιρνω μαζι κι αλλο ενα με περισσοτερα μεσα...;)