PDA

View Full Version : BMW R1200GS


emix
20-05-2009, 16:26
Εχοντας διαφορα στο μυαλο μου για το μελλον της μοτοσυκλετας μου και το δικο μου, αποφασισα να δω αν υπαρχει ενδιαφερον απο κανεναν προς πωληση της μηχανης μου.

Τα χαρακτηριστικα της λοιπον:

BMW R1200GS 10/04 με 83000χλμ.
Ζαντες ακτινωτες μαυρες απο 1200GS Adv.
Εξατμιση Leovince SBK (εχω και την αυθεντικη).
Ζελατινα ρυθμιζομενη MRA (εχω και την αυθεντικη).
Μπροστινο μαυρο προστατευτικο φτερο.
Δευτερο χαμηλο μπροστινο φτερο.
Μπαρακι τιμονιου.
Μπαρακι καντραν.
Προστατευτικα σκαφακια κυλινδρων touratech.
Φιλτρο αερα Κ&Ν.
Μπουζι ιριδιου.
Cruise control.
Λαστιχα Continental Trail ολοκαινουργια.


Οπως ολοι γνωριζετε, η μηχανη ειναι αυτη την στιγμη στο συνεργειο προς αντικατασταση της μοναδας servo/abs, λογω βλαβης. Η μοναδα αυτη θ αντικατασταθει με καινουργια (ακομα περιμενω το ανταλλακτικο). Ο υποψηφιος αγοραστης με την αγορα της μηχανης θα αποκτησει αυτοματα και δυο χρονια εγγυηση μονο για την μοναδα αυτη. Να πω εδω οτι σε περιπτωση βλαβης η μοναδα κοστιζει 2200ευρω!

Η μηχανη πωλειται προς 8500ευρω.

Η τιμη δυστυχως δεν ειναι συζητησιμη. Το κερδος που θα εχει ο αγοραστης απο την εγγυηση της μοναδας του servo/abs, δεν μου δινει περιθωρια να κατεβω πιο κατω. Επισης γινεται μεσω επισημου αντιπροσωπου BMW και χρηματοδοτηση.


ΥΓ.
Ολοι σας,λιγο-πολυ γνωριζετε, τις οδηγικες μου προτιμησεις, αλλα μην βιαστειτε να κρινετε την μηχανη, επειδη εχει στην πλατη της μερικα χιλιομετρα χωματινων αποδρασεων. Ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση.
Ο λογος πωλησης δεν ειναι τοσο το ξενερωμα απο την βλαβη, οσο η επιθυμια μου να δοκιμασω μια αλλου ειδους μοτοσυκλετα. Και το ονομα αυτης KTM 990Adv ή 990R 2009!

Arkas
20-05-2009, 19:39
Καλοπούλητη Ηλία!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-05-2009, 02:59
Ηλία, το "μηχανάκι" το ξέρουμε,

όπως ξέρουμε κι εσένα ότι είσαι "ψείρας"

και ότι το έχεις προσέξει αρκετά !!!!


Καλοπούλητο ....;)



.

mjtir
21-05-2009, 10:04
Σωστη η επιλογη των εναλλακτικων μηχανων . Θα χαρεις περισσοτερο τις χωματινες εξορμησεις σου. Ειναι κριμα που στην Ελλαδα των αρπαχτων δεν ισχυει αυτο που μπορει να βρει κανεις σε Αμερικη και αλλες ευρωπαικες χωρες. Επεκταση εγγυησης . Με λογικο κοστος μπορει κανεις να επεκτεινει την εγγυηση του για ενα η δυο ακομα χρονια .....

NLS
22-05-2009, 23:21
με το καλό Ηλία

αλλά όταν πάρεις το άλλο θα υποσχεθείς να έρθεις εδώ να μας πεις τα σχόλια (που δεν θα μας αρέσουν) :sm7:

arisxios
23-05-2009, 00:12
με το καλό Ηλία

αλλά όταν πάρεις το άλλο θα υποσχεθείς να έρθεις εδώ να μας πεις τα σχόλια (που δεν θα μας αρέσουν) :sm7:


Και βέβαια δεν θα σε χάσουμε από την παρέα μας !!!!!!!!!
Καλοπούλητη !!!!!!!!

essel
23-05-2009, 09:42
Σαν πρώην κάτοχος ktm950s kαι με κάμποσα αλλά οχι πολλά χλμ σε χώμα σου λέω οτι θα την ευχαριστηθείς περισσότερο στις χωμάτινες διαδρομές την καινούργια σου μοτό.
Θα δεις ομως διαφορά και στα μεγάλα ταξίδια (αν πηγαίνεις), εδω ομως υπερτερεί η μπέμπα..αυτονομία...λιγότεροι κραδασμοί..κ.α
τελος πάντων Καλοπούλητη και με το καλό η νέα σου...και μην σε χάσουμε:);):);)

emix
23-05-2009, 10:58
Παιδια σας ευχαριστω.
Δεν ειναι τιποτα σιγουρο. Σκεψεις, οπως ειπα κανω. Ολα παιζονται μεχρι τελευταια στιγμη.
Για μενα η παρεα μετραει πανω απ ολα και οχι η μαρκα της μηχανης. Διαφορα προβληματακια μ εμποδιζουν να ειμαι συνεχως στις συναντησεις σας, αλλα και απο δω μεσα ειναι ωραιο να τα λεμε.
Το ΚΤΜ γνωριζω τι συν εχει και τι μειον. Οπως γνωριζω και τα ιδια για το F800GS, το οποιο δεν εχω αποκλεισει.
Θα τα βαλω κατω και θα δω αν τελικα με συμφερει να την δωσω την 1200 αυτη την στιγμη. Το σιγουρο ειναι οτι θελω ενα πιο χωματινο μηχανακι, αλλα οχι καθαρα χωματινο, διοτι οι ασφαλτινες εξορμησεις (και μονος και διπλος) δεν θα παψουν να υπαρχουν, για την ωρα τουλαχιστον.

emix
02-06-2009, 12:32
Για οποιον μπορει να ενδιαφερεται, η μηχανη υπαρχει ακομα.

emix
27-07-2009, 13:24
Η αγγελια ενεργοποιειται ξανα.
Τα χιλιομετρα μονο εχουν αλλαξει και η τιμη.
Εχουμε λοιπον τωρα 90000χλμ περιπου και η τιμη πεφτει στα 8000 ευρω.
Σχεδον ολοκαινουργια λαστιχα Pirelli Trail η μηχανη θα πουληθει και με το σερβις.
Φυσικα το προβλημα που παρουσιασε με το σερβο εχει επιδιορθωθει. Η μηχανη εκανε οπως γνωριζετε, το ταξιδι στο Γκετεμποργκ της Σουηδια χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
Οποιος την αγορασει θα εχει και εγγυηση 2 χρονων για την μοναδα αυτη.

Αν εχετε λοιπον καποιον που να θελει να την αγορασει ειδοποιηστε με.

Ευχαριστω.

NLS
27-07-2009, 17:12
αποφάσισες "που" θα πας;

emix
27-07-2009, 17:40
αποφάσισες "που" θα πας;

Αποφασισα, αλλα αστο καλυτερα. Λυση αναγκης ειναι.
Οταν γινει θ ανακοινωθει.
Θα παω σ μια μηχανη που ναι μεν μ αρεσει, αλλα ειναι λυση αναγκης.
Τουλαχιστον για κανενα χρονο.Πιστευω...!
:( :(

Arkas
28-07-2009, 13:13
Αποφασισα, αλλα αστο καλυτερα. Λυση αναγκης ειναι.
Οταν γινει θ ανακοινωθει.
Θα παω σ μια μηχανη που ναι μεν μ αρεσει, αλλα ειναι λυση αναγκης.
Τουλαχιστον για κανενα χρονο.Πιστευω...!
:( :(
Με το καλό Ηλία!

emix
03-08-2009, 19:16
Λοιπον, η τιμη πεφτει στα 7500.

NLS
03-08-2009, 21:20
μην τη ρίξεις άλλο!

emix
03-08-2009, 23:13
μην τη ρίξεις άλλο!

Εννοειται οτι δεν πεφτει αλλο. Κριμα ειναι.

emix
09-08-2009, 08:02
Με πονο ψυχης σας ανακοινωνω οτι το GS εκλεισε προς πωληση. Κατα 99,9%, διοτι η οριστικη μεταβιβαση θα γινει κατα τις 10/9.
Και λεω με πονο γιατι αν και ηθελα να την δωσω καποια στιγμη, δεν παιρνω τελικα αυτο το μηχανακι που θελω.
Λογω καποιων θεματων αναγκαζομαι να την "βγαλω" για κανενα χρονο, πιστευω, με μια μηχανη που ναι μεν μ αρεσει αλλα δεν ειναι αυτη που πραγματικα ηθελα.
Και τ ονομα αυτης: Honda Africa Twin 750.:o
Μπορει να μην ειναι ΚΤΜ990 ή F800GS,αλλα τουλαχιστον κανει οσα εκανε το GS και τ αλλα μηχανακια, αρκετα καλα και εξισου το ιδιο. Ετσι και τις βολτουλες δεν θα χασω και τις χωματινες εξορμησεις.

Εχω εντοπισει μια καλη, αλλα απομενει να παω να την απο κοντα.
Οτι και να πειτε, δικιο θα εχετε, αλλα ειναι λυση αναγκης.Βεβαια ολοι ξερουμε την παροιμια περι προσωρινου.....!

Ελπιζω να συνεχισετε να με θελετε στο φορουμ!
:(

emix
09-08-2009, 08:17
Κατα πασα πιθανοτητα και εφοσον την δω απο κοντα και ειναι οκ, εχω καταληξει σ αυτην εδω:

aeriko
09-08-2009, 10:43
Ελπιζω να συνεχισετε να με θελετε στο φορουμ!
:(
Νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα:)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-08-2009, 06:01
Με πονο ψυχης σας ανακοινωνω οτι το GS εκλεισε προς πωληση. Κατα 99,9%, διοτι η οριστικη μεταβιβαση θα γινει κατα τις 10/9.
Και λεω με πονο γιατι αν και ηθελα να την δωσω καποια στιγμη, δεν παιρνω τελικα αυτο το μηχανακι που θελω.
Λογω καποιων θεματων αναγκαζομαι να την "βγαλω" για κανενα χρονο, πιστευω, με μια μηχανη που ναι μεν μ αρεσει αλλα δεν ειναι αυτη που πραγματικα ηθελα.
Και τ ονομα αυτης: Honda Africa Twin 750.:o
Μπορει να μην ειναι ΚΤΜ990 ή F800GS,αλλα τουλαχιστον κανει οσα εκανε το GS και τ αλλα μηχανακια, αρκετα καλα και εξισου το ιδιο. Ετσι και τις βολτουλες δεν θα χασω και τις χωματινες εξορμησεις.

Εχω εντοπισει μια καλη, αλλα απομενει να παω να την απο κοντα.
Οτι και να πειτε, δικιο θα εχετε, αλλα ειναι λυση αναγκης.Βεβαια ολοι ξερουμε την παροιμια περι προσωρινου.....!

Ελπιζω να συνεχισετε να με θελετε στο φορουμ!
:(



Είναι ωραίο μηχανάκι !

Του "πότε" είναι και πόσο Ηλία ;;;;;



http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=868&d=1249795062 (http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=868&d=1249795062)





Με το καλό ...... ;)

emix
10-08-2009, 07:55
Την ειχα αυτην την μηχανη πριν το GS και εξακολουθει να μου αρεσει παρα πολυ. Γι αυτο κατεληξα σ αυτην την λυση. Τουλαχιστον να παρηγορουμε με μια μηχανη που κανει πολυ καλα αυτα που κανει και το 1200.

Η συγκεκριμενη μηχανη ειναι του 98 αλλα οπως βλεπετε ειναι πολυ προσεγμενη. Εχω βρει και αλλες δυο, η μια ειναι του 99 και η αλλη του 2002, μαυρες και οι δυο. Η 1η εχει 3500, οσο κι αυτη της φωτογραφιας και η αλλη 4000, αλλα θα προσπαθησω να την παρω στα 3800.

GeorgeP
11-08-2009, 12:42
Την ειχα αυτην την μηχανη πριν το GS και εξακολουθει να μου αρεσει παρα πολυ. Γι αυτο κατεληξα σ αυτην την λυση. Τουλαχιστον να παρηγορουμε με μια μηχανη που κανει πολυ καλα αυτα που κανει και το 1200.

Η συγκεκριμενη μηχανη ειναι του 98 αλλα οπως βλεπετε ειναι πολυ προσεγμενη. Εχω βρει και αλλες δυο, η μια ειναι του 99 και η αλλη του 2002, μαυρες και οι δυο. Η 1η εχει 3500, οσο κι αυτη της φωτογραφιας και η αλλη 4000, αλλα θα προσπαθησω να την παρω στα 3800.
δωσε μου αριθμο πλαισίου να σου πω την πραγματικη χρονολογια της!!!

Εχω δει Αφρικα μαυρο με αδεια του 2000 και πλαισιο του 1994!!! Το οποιο σημαινει πληρης παραποιηση αφου το 1994 δεν εβγαινε ''μαυρο'' και τα καπακια του ''μαυρου'' δεν ηταν ξαναβαμμενα!!!!!! Νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω!!!

emix
11-08-2009, 12:52
δωσε μου αριθμο πλαισίου να σου πω την πραγματικη χρονολογια της!!!

Εχω δει Αφρικα μαυρο με αδεια του 2000 και πλαισιο του 1994!!! Το οποιο σημαινει πληρης παραποιηση αφου το 1994 δεν εβγαινε ''μαυρο'' και τα καπακια του ''μαυρου'' δεν ηταν ξαναβαμμενα!!!!!! Νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω!!!

Εννοειται πως θα κανω αυτους τους ελεγχους πριν παρω καποια.
Ακομα δεν εχω τα στοιχεια του πλαισιου. Οταν τις δω απο κοντα θα τα σημειωσω, θα τα ψαξω και θα ειμαι σιγουρος.

Σ ευχαριστω παντως. Οταν τα παρω θα στα δωσω να με βοηθησεις.

edmark
11-08-2009, 15:39
Με πονο ψυχης σας ανακοινωνω οτι το GS εκλεισε προς πωληση. Κατα 99,9%, διοτι η οριστικη μεταβιβαση θα γινει κατα τις 10/9.
Και λεω με πονο γιατι αν και ηθελα να την δωσω καποια στιγμη, δεν παιρνω τελικα αυτο το μηχανακι που θελω.
Λογω καποιων θεματων αναγκαζομαι να την "βγαλω" για κανενα χρονο, πιστευω, με μια μηχανη που ναι μεν μ αρεσει αλλα δεν ειναι αυτη που πραγματικα ηθελα.
Και τ ονομα αυτης: Honda Africa Twin 750.:o
Μπορει να μην ειναι ΚΤΜ990 ή F800GS,αλλα τουλαχιστον κανει οσα εκανε το GS και τ αλλα μηχανακια, αρκετα καλα και εξισου το ιδιο. Ετσι και τις βολτουλες δεν θα χασω και τις χωματινες εξορμησεις.

Εχω εντοπισει μια καλη, αλλα απομενει να παω να την απο κοντα.
Οτι και να πειτε, δικιο θα εχετε, αλλα ειναι λυση αναγκης.Βεβαια ολοι ξερουμε την παροιμια περι προσωρινου.....!

Ελπιζω να συνεχισετε να με θελετε στο φορουμ!
:(

Οχι ρε Ηλια....να φυγετε να πατε αλλου!!!! lol κοιροδευω εννοιητε και τα καγκελα με ενα ισιωμα και ενα βαψιματακι βγηκανε σουπερ, ευχαριστω:D

Arkas
13-08-2009, 09:24
Φίλε και συνοδοιπόρε Ηλία, με το καλό να αποκτήσεις τη νέα σου κούκλα!!!
Σου θυμίζω ότι προ καιρού, τότε φιλαράκι μας, πούλησε το Gs του για οικονομικούς λόγους, μετά αγόρασε scooter και στο τέλος κατέληξε με το πεζό των 2. Ουδέποτε τέθηκε θέμα παρέας, το αντίθετο μάλιστα! Σημειωτέον ότι στους καφέδες μας το φιλαράκι ερχόταν δικάβαλος με την μηχανή άλλου κολλητού. Και στις εκδρομές, με νοικιάρικο!
Μην έχεις κανένα άγχος λοιπόν και είμαστε πάντοτε δίπλα σου για ό,τι μας χρειαστείς!

emix
14-08-2009, 00:07
Φίλε και συνοδοιπόρε Ηλία, με το καλό να αποκτήσεις τη νέα σου κούκλα!!!
Σου θυμίζω ότι προ καιρού, τότε φιλαράκι μας, πούλησε το Gs του για οικονομικούς λόγους, μετά αγόρασε scooter και στο τέλος κατέληξε με το πεζό των 2. Ουδέποτε τέθηκε θέμα παρέας, το αντίθετο μάλιστα! Σημειωτέον ότι στους καφέδες μας το φιλαράκι ερχόταν δικάβαλος με την μηχανή άλλου κολλητού. Και στις εκδρομές, με νοικιάρικο!
Μην έχεις κανένα άγχος λοιπόν και είμαστε πάντοτε δίπλα σου για ό,τι μας χρειαστείς!

Οκ,πλακιτσα εκανα φυσικα. Το ξερω οτι δεν υπαρχουν τετοια κολληματα στην παρεα αυτη εδω μεσα, αλλα νομιζω και σε αλλες παρεες.
Ειμαι λιγο στεναχωρημενος που την δινω, αλλα πιο πολυ γιατι δεν παιρνω αυτην που θελω, εστω κι αν η αφρικα μου αρεσει.
Αλλα η ζωη συνεχιζεται και οι μηχανες δεν παυουν να ειναι αψυχα πραγματα.
Οταν καταληξω σε ποια θα παρω θα σας την δειξω με φωτο.

Arkas
14-08-2009, 13:36
Οκ,πλακιτσα εκανα φυσικα. Το ξερω οτι δεν υπαρχουν τετοια κολληματα στην παρεα αυτη εδω μεσα, αλλα νομιζω και σε αλλες παρεες.
Ειμαι λιγο στεναχωρημενος που την δινω, αλλα πιο πολυ γιατι δεν παιρνω αυτην που θελω, εστω κι αν η αφρικα μου αρεσει.
Αλλα η ζωη συνεχιζεται και οι μηχανες δεν παυουν να ειναι αψυχα πραγματα.
Οταν καταληξω σε ποια θα παρω θα σας την δειξω με φωτο.
Περιμένουμε με ανυπομονησία!

emix
19-08-2009, 22:47
Με χαρα σας ανακοινωνω οτι σημερα εκλεισα μηχανη.
Δεν μπορω να σας ανακοινωσω ποια και τι μηχανη τελικα πηρα, γιατι δεν ειναι 100% σιγουρο. Ειναι 99,99% κλεισμενη, αλλα εχουνε δει τα ματια μου ανατροπες κι ανατροπες.Αλλωστε και η πωληση της δικιας μου 99,99% κλεισμενη ειναι.

Η επισημη ανακοινωση θα γινει στις 10-15/9.
Ξερω,μεχρι τοτε δεν θα μπορειτε να κοιμηθητε απο την αγωνια...!

:sm7:

Arkas
20-08-2009, 09:50
Με χαρα σας ανακοινωνω οτι σημερα εκλεισα μηχανη.
Δεν μπορω να σας ανακοινωσω ποια και τι μηχανη τελικα πηρα, γιατι δεν ειναι 100% σιγουρο. Ειναι 99,99% κλεισμενη, αλλα εχουνε δει τα ματια μου ανατροπες κι ανατροπες.Αλλωστε και η πωληση της δικιας μου 99,99% κλεισμενη ειναι.

Η επισημη ανακοινωση θα γινει στις 10-15/9.
Ξερω,μεχρι τοτε δεν θα μπορειτε να κοιμηθητε απο την αγωνια...!

:sm7:
Έλα, βρε Ηλία!
Αφού είπαμε: μια αστεράτη Africa!!!:D

emix
20-08-2009, 10:01
Έλα, βρε Ηλία!
Αφού είπαμε: μια αστεράτη Africa!!!:D

Και Africa να ειναι και οχι δε θελω να το ανακοινωσω γιατι μεχρι να ερθει στα χερια μου 100%, απεχουν 20-25 μερες. Και δυστυχως ανατροπες γινονται πολλες.

ntinopoulos
20-08-2009, 10:25
καλοταξιδη η africa φιλε!διαχρονικη μηχανη!μπραβο!;)

NLS
25-08-2009, 12:15
μηχάνημα εγγύηση

πάντως με το καλό επιστροφή στα... δικά μας