PDA

View Full Version : Μοτοσυκλέτα και ασφάλεια κλοπής


GS_maniac
20-05-2009, 18:27
Με αφορμή το θέμα που ανέβηκε εδώ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=2693) θα ήθελα να θέσω το ερώτημα στους συμφορουμίτες
μήπως θα έπρεπε να σκεφτούμε και την ασφάλιση για κλοπή??
Ξέρει κάποιος ποιές εταιρείες ασφαλίζουν για κλοπή και περίπου το κόστος μιας
τέτοιας ασφάλειας για τις μηχανές μας?

techlink
21-05-2009, 00:29
Με αφορμή το θέμα που ανέβηκε εδώ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=2693) θα ήθελα να θέσω το ερώτημα στους συμφορουμίτες
μήπως θα έπρεπε να σκεφτούμε και την ασφάλιση για κλοπή??
Ξέρει κάποιος ποιές εταιρείες ασφαλίζουν για κλοπή και περίπου το κόστος μιας
τέτοιας ασφάλειας για τις μηχανές μας?

Απο οσα ξερω, μονο η INTERAMERICAN, μονο για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ μοτο, μονο για το πρωτο ετος και σε τιμες που σε κανει να αναρωτιεσαι αν αξιζει τον κοπο.

Μιχαλης

AntonisKitoudis
21-05-2009, 21:34
παιδια οποιος θελει να μαθει τιμες της interamerican μπορω να βοηθησω εχω το προγραμμα κοστολογισης.

Arkas
21-05-2009, 21:38
παιδια οποιος θελει να μαθει τιμες της interamerican μπορω να βοηθησω εχω το προγραμμα κοστολογισης.
Για βόηθα λίγο με τα 1200άρια...

AntonisKitoudis
21-05-2009, 21:47
να σου το στειλω με email το προγραμμα?

AntonisKitoudis
23-05-2009, 13:48
παιδια η τιμολογιση διαφερει αναλογα με την διαμονη,παλαιοτητα,αξια της μοτο,και αν εχει κανει ζημιες
ενα παραδειγμα για μοτο πανω απο 501 κιβυκα-1200 κατοικος Αθηνων χωρις να εχει κανει καμια ζημια ,2 ετων μοτο και αξιας 12000 ευρω το ετησιο συμβολαιο σημερα ειναι 707 ευρω
εχει ολες τις καλυψεις πλιν τις ιδιες ζημιες[μικτη δηλαδη]

ολικη κλοπη!
πυρος
τρομοκρατικες ενεργιες
φυσικα φαινομενα
οδικη βοηθεια
νομικη προστασια
παλαιοτητα ανταλακτικων
προσωπικο ατυχημα οδηγου
και τις υπολοιπες βασικες καλυψεις

η interamerican δεν εχει bonus malus η τιμη αναπροσαρμοζεται με το πληθος ζημιων που εχει το καθε οχημα

Arkas
23-05-2009, 13:53
:sm8:

leonidas
24-05-2009, 04:12
Προ 15 ημερών:
Interamerican για ασφάλεια κλοπής, κεφάλαιο μοτοσυκλέτας 18000 μείον τα τέλη ταξινόμισης (δεν θυμάμαι πόσο είναι) 1200 ευρώ το χρόνο!!!!

danaos
24-05-2009, 09:30
Προ 15 ημερών:
Interamerican για ασφάλεια κλοπής, κεφάλαιο μοτοσυκλέτας 18000 μείον τα τέλη ταξινόμισης (δεν θυμάμαι πόσο είναι) 1200 ευρώ το χρόνο!!!!

σωστα και ακομα να εχει συναγερμο και να φυλάσετε σε γκαραζ....

vellos
25-05-2009, 01:50
Ρε παιδιά, πολλά λεφτά δεν είναι ;;;;;Ποιά είναι η γνώμη σας ;;;;Θα την κάνετε ;;;;;

leonidas
25-05-2009, 01:59
σωστα και ακομα να εχει συναγερμο και να φυλάσετε σε γκαραζ....


Μπα, δεν τους ένοιαξε αυτό, ούτε καν σε ρωτάνε, απλά πρέπει να έρθει ο ασφαλιστής να βγάλει μερικές φωτογραφίες ή να το πας εσύ απο κει.

green
11-06-2009, 20:10
Μόλις έκανα νέα ασφάλεια στην ΕΘΝΙΚΗ με κόστος 6μήνου 150€. Τώρα για ασφάλεια κλοπής (μερική ολική) στην INTERAMERICAN μου είπαν 280€ 6μηνο για αξία μηχανής 10Κ.

NNN
11-06-2009, 21:17
Ιούνιο 2008 πήρα καινούργια 1200gs και τα ετήσια ασφάλιστρα στην Interamerican (Κλοπή, Πυρκαιά, Τρομοκρατική ενέργεια, φυσικά φαινόμενα, οδική, ζημιές από ανασφάλιστο, παλαιότητα ανταλλακτικών, κλπ...) ήταν 775 Ευρώ.
Φέτος μου ήρθε 854 Ευρώ αλλά πήρα τηλέφωνο και μάλλον έχουν κάνει λάθος. Περιμένω .....

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-06-2009, 22:27
Ιούνιο 2008 πήρα καινούργια 1200gs και τα ετήσια ασφάλιστρα στην Interamerican (Κλοπή, Πυρκαιά, Τρομοκρατική ενέργεια, φυσικά φαινόμενα, οδική, ζημιές από ανασφάλιστο, παλαιότητα ανταλλακτικών, κλπ...) ήταν 775 Ευρώ.
Φέτος μου ήρθε 854 Ευρώ αλλά πήρα τηλέφωνο και μάλλον έχουν κάνει λάθος. Περιμένω .....


Φοβάμαι ότι δεν είναι ....λάθος .....:(

Arkas
12-06-2009, 14:24
Φοβάμαι ότι δεν είναι ....λάθος .....:(

:yz

dimitris the doors
01-04-2010, 22:26
Ιούνιο 2008 πήρα καινούργια 1200gs και τα ετήσια ασφάλιστρα στην Interamerican (Κλοπή, Πυρκαιά, Τρομοκρατική ενέργεια, φυσικά φαινόμενα, οδική, ζημιές από ανασφάλιστο, παλαιότητα ανταλλακτικών, κλπ...) ήταν 775 Ευρώ.
Φέτος μου ήρθε 854 Ευρώ αλλά πήρα τηλέφωνο και μάλλον έχουν κάνει λάθος. Περιμένω .....


oxi den einai lathos

dimitris the doors
01-04-2010, 22:28
Μπα, δεν τους ένοιαξε αυτό, ούτε καν σε ρωτάνε, απλά πρέπει να έρθει ο ασφαλιστής να βγάλει μερικές φωτογραφίες ή να το πας εσύ απο κει.


kai giati na toys niaxei otan ertei hora na se plhrosei tote tha thn niaxei kai an den threis tis proypoteseis den tha se plhrosh

ace_gln
01-04-2010, 22:31
οι τιμες ειναι τοσο αυξημενες λογο του οτι εχουν μεινει λιγες εταιριες που παιρνουν αυτον τον κινδυνο ...
λυπαμαι αλλα θα ανεβουν περισσοτερο ...

dimitris the doors
01-04-2010, 22:46
epishs kalo einai na exete epafh me ton asfalisth sas kai oxi na asfalizeste meso site kai me bashko stoixeio mono thn timh.o asfalisths tha sas enhmerosei pos na kinhthte se kapoio oxi synythismeno symban me gnomona to diko sas synferon kai oxi to synferon ths asfalistikhs

ace_gln
01-04-2010, 22:51
epishs kalo einai na exete epafh me ton asfalisth sas kai oxi na asfalizeste meso site kai me bashko stoixeio mono thn timh.o asfalisths tha sas enhmerosei pos na kinhthte se kapoio oxi synythismeno symban me gnomona to diko sas synferon kai oxi to synferon ths asfalistikhs

σωστος ο Δημητρης :sm8:



πες και την αλλη αποψη ... κλεφτες θα γινουμε...???

p.s. Δημητρη γραφε ΕλληνικΑ...

dimitris the doors
01-04-2010, 23:02
σωστος ο Δημητρης :sm8:



πες και την αλλη αποψη ... κλεφτες θα γινουμε...???

p.s. Δημητρη γραφε ΕλληνικΑ...


an eisai sostos epagelmatias den kindyneyhs na ginhs klefths.epishs mia eteria poy aneferes fobame oti thn exei glytosei prosorina to loyketo.kai eteria mikrh poypernh orfana asfalistiria mpenh sto loyki na einai h epomenh poy tha kleish an de anhkei stis megales asfalistikes.leptomeries an thelhs sto pm

ace_gln
01-04-2010, 23:22
Δεν χρειαζονται οι λεπτομερειες ... εχουμε ενα μεγαλο πρακτορειο εδω και παρα πολλα χρονια , δουλευαμε με παρα πολλες εταιριες παλιοτερα , ενω αυτη τη στιγμη με 2 . Οι πρωτοι που ξερουν ποια ειναι οι επομενη για λουκετο Η' πωληση για τον οποιοδηποτε λογο ειμαστε εμεις , ετσι ενημερωνουμε τους ασφαλιστες μας ...

λυπαμαι αλλα αυτη τη στιγμη , μεχρι και η Εθνικη ειναι στα προθυρα πωλησης και αυτος ειναι ο λογος που μαζευει παραγωγη ...

λυπαμαι , αλλα τα ορφανα ασφαλιστηρια , καθολου ορφανα δεν ηταν , αντιθετως ηταν τα πιο σωστα απο τα υπολοιπα μετα απο αρκετους ελεγχους , τα σκαρτα , τα πηραν οι υπολοιπες ...
επισης πριν καν εξαγοραστουν , ανεβηκαν τα αποθεματικα της εταιριας κατα 10 .000.000 € , τελικα , απο προσωπικο κεφαλαιο ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΩΝ .

αυτα και πολλα αλλα ...
καλοπροαιρετα παντα

dimitris the doors
01-04-2010, 23:29
Δεν χρειαζονται οι λεπτομερειες ... εχουμε ενα μεγαλο πρακτορειο εδω και παρα πολλα χρονια , δουλευαμε με παρα πολλες εταιριες παλιοτερα , ενω αυτη τη στιγμη με 2 . Οι πρωτοι που ξερουν ποια ειναι οι επομενη για λουκετο Η' πωληση για τον οποιοδηποτε λογο ειμαστε εμεις , ετσι ενημερωνουμε τους ασφαλιστες μας ...

λυπαμαι αλλα αυτη τη στιγμη , μεχρι και η Εθνικη ειναι στα προθυρα πωλησης και αυτος ειναι ο λογος που μαζευει παραγωγη ...

λυπαμαι , αλλα τα ορφανα ασφαλιστηρια , καθολου ορφανα δεν ηταν , αντιθετως ηταν τα πιο σωστα απο τα υπολοιπα μετα απο αρκετους ελεγχους , τα σκαρτα , τα πηραν οι υπολοιπες ...
επισης πριν καν εξαγοραστουν , ανεβηκαν τα αποθεματικα της εταιριας κατα 10 .000.000 € , τελικα , απο προσωπικο κεφαλαιο ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΩΝ .

αυτα και πολλα αλλα ...
καλοπροαιρετα παντα
milao gia tis metafores synboleon aytokinhtoy poy metaferthkan meta apo to kleisimo ton etereion.otan tros apo thn kampoyrav soy tha ertei h stigmh poy tha peinaseis, epishs kaloprereta.

ace_gln
01-04-2010, 23:45
οι μεταφορες εγιναν με αυξηση 10 % στο καθε ασφαλιστηριο +νομιμες αυξησεις Φεβρουαριου + νομιμη αυξηση 1€ ανα μηνα , επισης τα συμβολαια δεν καλυφθηκαν δωρεαν για υπερεξαμηνα , αλλα με αρκετα μεγαλυτερο ασφαλιστρο και μηδενικες εκπτωσεις . Η εταιρια πηρε οση παραγωγη επρεπε να παρει.

Αν παρατηρησες οι τιμες στις μηχανες δεν ειναι ιδιαιτερα χαμηλες ,ακομα και με ομαδικη εκπτωση 25%,θα καταλαβεις τι εννοω αν τιμολογησεις στις εταιριες που δουλευεις και αφαιρεσεις 25%! απλως δεν ενδιαφερομαι για κερδος απο αυτες για την μεγαλη παρεα του forum γιατι βοηθηθηκα και προσπαθω να βοηθησω με τον δικο μου τροπο .

dimitris the doors
01-04-2010, 23:56
λυπαμαι αλλα αυτη τη στιγμη , μεχρι και η Εθνικη ειναι στα προθυρα πωλησης και αυτος ειναι ο λογος που μαζευει παραγωγη ...


επισης η εθν μεσα ειναι απο την μεταφορα τον συνβολαιων τησ εγνατιασ το γνοριζο οτι παει για πουλημα δεν σημενη ομοσ αναστολη τησ λειτουργειασ τησ.

ace_gln
02-04-2010, 00:25
Μπορει να μην σημαινει αναβολη...σιγουρα σημαινει ομως πως δεν εχει την συσταση της κρατικης εταιριας...που σημαινει λιγοτερη δυναμη...σιγουρα ειναι ρευστα τα παντα , αυτος ειναι ο λογος που διαβαζουμε ισολογισμους , που παρακολουθουμε την αγορα και Προσπαθουμε να γνωριζουμε τι θα γινει μεσα στα τουλαχιστον 2 επομενα χρονια.

wet & dirty
02-04-2010, 00:37
λοιπον λεω τι εγινε σε ενα γνωστο με transalp 700 η μηχανη ηταν 5 ημερων ειχε κανει ασφαλεια κλοπης που εχει και τρομοκρατικη κτλ κτλ πηγε να παρει την γυναικα του απο τα γραφεια του πασοκ που ειναι υπαλληλος εκει και του την εκαψαν αναρχικοι το αποτελεσμα στην ολη φαση ειναι οτι ασφαλιστικη βρηκε ενα παραθυρακι και δεν του την πληρωσαν περιμενει τωρα να για να γινει το δικαστηριο μηπως παρει χρηματα απο το κρατος αλλα ο δικηγορος του ειπε να μην περιμενει πολλα!!:hmmm::hmmm::hmmm:

ace_gln
02-04-2010, 00:42
Κακως τουειπε να μην περιμενει πολλα . Αν μου διηγηθεις το περιστατικο και μου πεις τι απαντησε η εταιρια και δεν αποζημιωνει , ισως σε βοηθησω...

wet & dirty
02-04-2010, 00:45
Κακως τουειπε να μην περιμενει πολλα . Αν μου διηγηθεις το περιστατικο και μου πεις τι απαντησε η εταιρια και δεν αποζημιωνει , ισως σε βοηθησω...


φιλε μου δεν μου ειπε και πολλα ειναι φιλος απο την δουλεια απο βδομαδα θα τον ρωτησω να μαθω λεπτομεριες!!!!αλλα απο οτι θυμαμαι μου ειπε οτι δεν το θεωρουν τρομοκρατικη ενεργεια???καλα το λεω???:hmmm:

ace_gln
02-04-2010, 00:54
Καλα το λες...περΙμενω νεα σου

taksidiotis
03-05-2010, 01:27
παντως με τοσα λεφτα 750+ ευρω δεν αξιζει να κανει καποιος ασφαλεια κλοπης που δεν ειναι και σιγουρο οτι θα πληρωθει κιολας η αξια της μηχανης.

dimitris the doors
03-05-2010, 15:26
256 eyro με νομικη προστασια και οδικη βοηθεια σε αχιοπιστη εταιρεια

moby_gr
03-05-2010, 22:14
Αγοράζοντας καινούριο το GSA πέρσι το Σεπτέμβριο, έκανα απευθείας με τον αντιπρόσωπο,
το ετήσιο "Motorad Top Cover" της Allianz με την οποία συνεργάζεται η BMW:

Αστική ευθύνη (σωματικές βλάβες 500.000€) ασφάλιστρα:________109,70€
Αστική ευθύνη (υλικές ζημιές 500.000€) _______________________ 59,06€
Αστική ευθύνη εντός πορθμείου (σωμ.βλάβες 120.000€) ___________0,01€
Αστική ευθύνη εντός πορθμείου (υλικές ζημιές 30.000€) ___________ 0,01€
Ασφάλιση καλυπτόμενου οχήματος απο πυρκαιά (18.117€) ________ 64,92€
Ασφάλιση ολικής κλοπής καλυπτόμενου οχήματος(18.117€)_______342,19€
Ασφάλιση πυρκαιάς σε στάσεις, απεργίες (18.117€) _______________ 0,21€
Αστική ευθύνη από μεταδ. πυρκαιάς: σωμ. βλάβες (120.000€) ______ 0,00€
Αστική ευθύνη από μεταδ. πυρκαιάς: υλ. ζημιές (30.000€) __________0,01€
Ασφάλιση καλυπτόμενου οχήματος από ανασφάλιστο όχημα (100.000€)3,53€

Σύνολο ____________________________________________579,64€

Πληρωτέο ________________________________________787,34€
(η διαφορά δεν ξέρω ακριβώς από που προκύπτει, ας μας πουν οι ασφαλιστές).
Την Interamerican που ρώτησα εκείνες τις μέρες μου έδωσε τιμή 634,62€, αλλά προτίμησα τη σιγουριά της Allianz.

Είναι όντως πολλά, αλλά είπα να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο...

kostas_366
03-05-2010, 23:10
πηγε να παρει την γυναικα του απο τα γραφεια του πασοκ που ειναι υπαλληλος εκει και του την εκαψαν αναρχικοι το αποτελεσμα στην ολη φαση......
Για πέστα μας τώρα ένα ένα... γιατί άλλα μας λες στον καφέ!!!!
:sm7::sm7::sm7::sm7:

dimitris the doors
04-05-2010, 01:40
Αγοράζοντας καινούριο το GSA πέρσι το Σεπτέμβριο, έκανα απευθείας με τον αντιπρόσωπο,
το ετήσιο "Motorad Top Cover" της Allianz με την οποία συνεργάζεται η BMW:

Αστική ευθύνη (σωματικές βλάβες 500.000€) ασφάλιστρα:________109,70€
Αστική ευθύνη (υλικές ζημιές 500.000€) _______________________ 59,06€
Αστική ευθύνη εντός πορθμείου (σωμ.βλάβες 120.000€) ___________0,01€
Αστική ευθύνη εντός πορθμείου (υλικές ζημιές 30.000€) ___________ 0,01€
Ασφάλιση καλυπτόμενου οχήματος απο πυρκαιά (18.117€) ________ 64,92€
Ασφάλιση ολικής κλοπής καλυπτόμενου οχήματος(18.117€)_______342,19€
Ασφάλιση πυρκαιάς σε στάσεις, απεργίες (18.117€) _______________ 0,21€
Αστική ευθύνη από μεταδ. πυρκαιάς: σωμ. βλάβες (120.000€) ______ 0,00€
Αστική ευθύνη από μεταδ. πυρκαιάς: υλ. ζημιές (30.000€) __________0,01€
Ασφάλιση καλυπτόμενου οχήματος από ανασφάλιστο όχημα (100.000€)3,53€

Σύνολο ____________________________________________579,64€

Πληρωτέο ________________________________________787,34€
(η διαφορά δεν ξέρω ακριβώς από που προκύπτει, ας μας πουν οι ασφαλιστές).
Την Interamerican που ρώτησα εκείνες τις μέρες μου έδωσε τιμή 634,62€, αλλά προτίμησα τη σιγουριά της Allianz.

Είναι όντως πολλά, αλλά είπα να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο...
h diafora prokypth einai to fpa to epikoyriko to dikaioma synbolaioy kai alla

taksidiotis
04-05-2010, 22:38
256 eyro με νομικη προστασια και οδικη βοηθεια σε αχιοπιστη εταιρεια
οταν λες νομικη προστασια τι εννοεις.
για δωσε παραπανω πληροφοριες κι αν θελεις και την ασφαλιστικη.