PDA

View Full Version : Lynyrd Skynyrd, το συγκρότημα θρύλος για πρώτη φορά στην Ελλάδα!


black_hawk
30-12-2011, 19:38
Επιτέλους θα τους δούμε live και στην Αθήνα! Τους Lynyrd Skynyrd, το πιο δημοφιλές όνομα του south rock. Και θα ακούσουμε κι εμείς, ζωντανά, κομμάτια όπως τα Free Bird, Sweet Home Alabama και That Smell. Στις 18 Ioυνίου, στο Γήπεδο Baseball Ελληνικού.
Προπώληση εισιτηρίων στην τιμή των €35 μέχρι τις 31/01/12 στο LiveTickets.gr (http://www.livetickets.gr).

(Περισσοτερες πληροφοριες..) (http://www.sport-fm.gr/article/524438)

:sm2::sm2::sm2:

1974
30-12-2011, 19:44
Επιτέλους θα τους δούμε live και στην Αθήνα! Τους Lynyrd Skynyrd, το πιο δημοφιλές όνομα του south rock. Και θα ακούσουμε κι εμείς, ζωντανά, κομμάτια όπως τα Free Bird, Sweet Home Alabama και That Smell. Στις 18 Ioυνίου, στο Γήπεδο Baseball Ελληνικού.
Προπώληση εισιτηρίων στην τιμή των €35 μέχρι τις 31/01/12 στο LiveTickets.gr (http://www.livetickets.gr).

(Περισσοτερες πληροφοριες..) (http://www.sport-fm.gr/article/524438)

:sm2::sm2::sm2:

simple man ,το καλυτερο δεν εβαλες!!!:)

Ακιs
30-12-2011, 20:24
Σωστος!!!!Οπως και οι Black Sabbath με τον Ozzy τον Ιουλιο!!!;);)
Είναι επίσημο: Οι Black Sabbath στην Αθήνα την 1η Ιουλίου 2012! - Συναυλίες - Μουσική | Cosmo.gr (http://www.cosmo.gr/Entertainment/Mousiki/Synavlies/oi-black-sabbath-erxontai-sthn-athhna-thn-1h-ioylioy-2012.1516000.html)

ntinopoulos
30-12-2011, 20:31
ετσι!
φτιαξτε με!:D

gsmaniac
30-12-2011, 20:48
μεσα..........:D

Xanthi
30-12-2011, 20:54
Ετοιμάζουμε ομαδική ???


.......................κι εγώ μέσα με 1200!!! :D

GeorgeP
30-12-2011, 21:17
Επιτέλους θα τους δούμε live και στην Αθήνα! Τους Lynyrd Skynyrd, το πιο δημοφιλές όνομα του south rock. Και θα ακούσουμε κι εμείς, ζωντανά, κομμάτια όπως τα Free Bird, Sweet Home Alabama και That Smell. Στις 18 Ioυνίου, στο Γήπεδο Baseball Ελληνικού.
Προπώληση εισιτηρίων στην τιμή των €35 μέχρι τις 31/01/12 στο LiveTickets.gr (http://www.livetickets.gr).

(Περισσοτερες πληροφοριες..) (http://www.sport-fm.gr/article/524438)

:sm2::sm2::sm2:

Συγγνωμη που στο χαλαω αλλα Lynyrd Skynyrd δεν υπαρχουν!!!

Ο Ronnie Van Zandt, Steve Gaines, Cassie Gaines, σκοτωθηκαν στο αεροπωρικο δυστυχημα του 1977 ενω οι υπολοιποι Collins, Rossington, Wilkeson, Powell, Pyle, και Hawkins τραυματιστηκαν σοβαρα.
Το συγκροτημα διαλυθηκε ενω οι Rossington και Collins εφτιαξαν τους Rossington-Collins band με μικρη επιτυχια οντας στην σκια των Lynyrd Skynyrd.

Η μονη σχεση αυτων που ερχονται με το θρυλικο συγκροτημα ειναι ο μικροτερος αδελφος του Ronnie Van Zandt, Johnny, o οποιος ειναι και ο lead singer. Ο Collins, παραλυτος απο το 1986 λογω ατυχηματος με το αυτοκινητο (επινε και ''καπνιζε'' πολυ) πεθανε το 1990 απο πνευμονια, και τα υπολοιπα μελη εξαναγκασθηκαν σε φυγη λογω μιας δικαστικης οικονομικης διαμαχης της χηρας του Ronnie Van Zandt περι πνευματικων δικαιωματων αν θυμαμαι καλα. Αυτη η δικαστικη διαμαχη ειναι και ο λογος υπαρξης του σημερινου σχηματος.

Θεωρω οτι κιθαριστες σαν τον Collins και τον Rossington δεν βρισκονται ευκολα....ετσι κανεις νεωτερος δεν θα μπορεσει να αποτυπωσει το τριπλο σολαρισμα (με προσθηκη καποιου ξενου περαστικου κιθαριστα τοτε) στο live ''one more for the road'' στον υμνο του Free Bird. Ουτε την φωνη του Ronnie στο ''Tuesday's Gone'' αλλα ουτε και κανεις μπορει να αποτυπωσει τραγουδωντας το ανεξιτηλο και ολο διδαχες νοημα των στοιχων του ''simple man''.

Simple man

Mama told me when I was young</SPAN>
"Come sit beside me, my only son
And listen closely to what I say
And if you do this it will help you some sunny day"

"Oh, take your time, don't live too fast
Troubles will come and they will pass
You'll find a woman and you'll find love
And don't forget, son, there is someone up above"

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand
Baby be a simple kind of man
Oh, won't you do this for me, son, if you can"

"Forget your lust for the rich man's gold
All that you need is in your soul
And you can do this, oh baby, if you try
All that I want for you, my son, is to be satisfied"

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand
Baby be a simple kind of man
Oh, won't you do this for me, son, if you can"

Oh yes, I will

"Boy, don't you worry, you'll find yourself
Follow your heart and nothing else
And you can do this, oh baby, if you try
All that I want for you, my son, is to be satisfied"

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand
Baby be a simple kind of man
Oh, won't you do this for me, son, if you can"

Baby, be a simple, really simple man
Oh, be something you love and understand

and the song

http://www.youtube.com/watch?v=nFl0nlHaWa4

gsmaniac
30-12-2011, 21:24
μετα την αναλυση του χοντακια..........ακυρο:sm7:

ntinopoulos
30-12-2011, 21:28
μας γaμησε!:rolleyes:

gsmaniac
30-12-2011, 21:30
μας γaμησε!:rolleyes:


κατι σαν το κακο πνευμα των χριστουγεννων........μου θυμισε:D

264George
30-12-2011, 21:31
:cool:

ntinopoulos
30-12-2011, 21:39
κατι σαν το κακο πνευμα των χριστουγεννων........μου θυμισε:D

τωρα θα τριβει τα χερια του!:rolleyes:

commander
30-12-2011, 21:44
τωρα θα τριβει τα χερια του!:rolleyes:

Με τον φουστη τον Ζ,π wikipedia έχει καταπιει;;;;;;;
:sm7::sm7::sm7:

GeorgeP
30-12-2011, 21:53
μετα την αναλυση του χοντακια..........ακυρο:sm7:



μας γaμησε!:rolleyes:



κατι σαν το κακο πνευμα των χριστουγεννων........μου θυμισε:D


Μεγάλωσα, εκλαψα (απο τους στιχους των τραγουδιων τους), ερωτευτηκα με τους Lynyrd Skynyrd και κοιμηθηκα πολλα βραδια στις παραλιες του Πορτο Ραφτη διπλα στο XLS μου υπο τους ηχους των ''tuesday's gone'', ''free bird'', ''comin'home'', ''white dove'' κ.α. by Lynyrd Skynyrd. Ταξιδεψα χιλιαδες χιλιομετρα - με κατι αρχαια γουοκμαν που ειχαν τεραστια ακουστικα που δεν χωρουσαν στο κρανος μου κι ετσι ''εσκαβα'' το φελιζολ για να χωρεσουν - κανοντας δυο φορες τον γυρο της Ευρωπης υπο τους ηχους των Lynyrd Skynyrd!!
Ξερετε τι ειναι να πρέπει να περασεις την τοτε γιουγκοσλαυια χωρις σταση και να ταξιδευεις νυκτα, με ενα XLS 500 ΜΟΝΟΣ, και στα αυτια σου να ακουγεται το ''tuesday's gone''? Ξερετε τι ειναι να εισαι 18 χρονων καργα ερωτευμενος με μια 16χρονη (11 χρονια σχεση μην ξεχναμε μεχρι το '91), να κοιμασαι καθε Σ/Κ στις παραλιες του Πορτο Ραφτη τα καλοκαιρια (εκει εμενε) και να ακους αυτο ?

Ειναι φασεις στην ζωη σου που δεν μπορεις να ξεχασεις!!!!

Ουτε φυσικα και να δεχθω υποκαταστατα....σορρυ!!

nikos-x
30-12-2011, 22:00
Ειναι φασεις στην ζωη σου που δεν μπορεις να ξεχασεις!!!!

Ουτε φυσικα και να δεχθω υποκαταστατα....σορρυ!!

Τώρα είναι που τους αποτελείωσες. (ισχύει για όλες σου τις επιλογές, έτσι; ) :sm7:

Μια από τα ίδια, σεφ.

GeorgeP
30-12-2011, 22:21
Με τον φουστη τον Ζ,π wikipedia έχει καταπιει;;;;;;;








:sm7::sm7::sm7:


Αχ ρε θεολογε.........................
Δεν χρειαζομαι την Βικιπαιδεια για τους Lynyrd Skynyrd......πιστεψε με. Ουτε καν μπηκα στον κοπο φιλε μου, εχω ολα τους τα αλμπουμς, ακομα και το σπανιοτατο ''best of the rest''.
Ειμαι λατρης του ''southern rock'' κι ενα απο τα πολλα ταξιδια μου στην αμερικη την δεκαετια του '80 ηταν στην γενετειρα τους την Jacksoville, να μιλησω με ανθρωπους που τους ηξεραν, να παω σε clubs οπου ειχαν τραγουδησει και να πιω απο αυτο το bourbon που μονον εκει φτιαχνεται και αυτοι επιναν. Πηγα και στον ταφο του Ronnie κι εκατσα πανω απο δυο ωρες τραγουδωντας ''free bird''.......
Ξερεις τι λενε αυτοι οι στιχοι φιλε θεολογε? Παρε μια ιδεα,
If I leave here tomorrow
Would you still remember me?
For I must be traveling on, now
'Cause there's too many places I've got to see
But, if I stayed here with you, girl
Things just couldn't be the same
'Cause I'm as free as a bird now
And this bird you can not change.............................

Να εισα 18 χρονων και ν'ακους αυτους τους στιχους πανω σε μια μοτοσυκλετα, ταξιδευοντας, οταν το προηγουμενο βραδυ εχεις αποχαιρετησει την 16χρονη αγαπημενη σου........σκεψου το.

Μεχρι σημερα, ταξιδευω με την μηχανη και οταν εχω ορεξη να ακουσω μουσικη βαζω μονον Lynyrd Skynyrd....ετσι.....for old good time sake που λενε......αναπολωντας την νιοτη, τον ερωτα, τα ταξιδια με αβολα, φτερα στον ανεμο μηχανακια.......αλλα αξιοπιστα:D, αναπολωντας το τι μπορουσα να κανω τοτε και τι δεν μπορω να κανω σημερα απο τα του τοτε!! Αναπολωντας οτι τιποτα δεν με ενοιαζε, αν ζουσα ¨η αν πεθαινα, αν ειχα λεφτα ¨η οχι.....διοτι ηξερα σαν νεος οτι ημουν ατρωτος και απο λεφτα....θα βολευομασταν αφου το μονο που με ενοιαζε ηταν ...η βενζινη!!
Και τι δεν θα εδινα για μια ωρα ζωης στο τοτε..........

Κι ολα αυτα με Lynyrd Skynyrd!!

Δεν εχω καμια αναγκη φιλε μου Θεολογε την Βικιπαιδεια οσον αφορα τους Lynyrd Skynyrd.....καμια.

Κι οταν ξαναταξιδεψεις με την καλη σου μοτοσυκλετα και εισαι ΜΟΝΟΣ ακου κι αυτο κι αφεσου στην φυση και στο κλυδωνισμα της μηχανης σου απο στροφη σε στροφη....κι ονειρεψου!!

Jefe
30-12-2011, 22:47
Aπλά...ΘΕΟΙ !!!




Jefe

black_hawk
31-12-2011, 00:44
Με τον φουστη τον Ζ,π wikipedia έχει καταπιει;;;;;;;
:sm7::sm7::sm7:


Tι σε κανει να το λες αυτο?? :D (http://en.wikipedia.org/wiki/Lynyrd_Skynyrd)

megalopsyxos
31-12-2011, 03:45
Χωρίς να θέλω να χαλάσω το ρομαντισμό του George, κανένα από τα rock συγκροτήματα των 70's που κυκλοφορούν σήμερα για συναυλίες δεν έχει παραπάνω από 1, 2 άντε 3 το πολύ μέλη της σύνθεσης του τότε.

adventure
31-12-2011, 11:46
Καλά να περάσετε όσοι παρευρεθείτε στη συναυλία .

:) :) ;)

GeorgeP
31-12-2011, 12:32
Χωρίς να θέλω να χαλάσω το ρομαντισμό του George, κανένα από τα rock συγκροτήματα των 70's που κυκλοφορούν σήμερα για συναυλίες δεν έχει παραπάνω από 1, 2 άντε 3 το πολύ μέλη της σύνθεσης του τότε.

Το συγκεκριμενο δεν εχει κανενα!!!!! Ουτε καν τον lead singer!!!
Τα οργανα τα φερνεις βολτα, την φωνη και το ταμπεραμεντο του τραγουδιστη οχι!!

Δεν μου χαλας κανενα ρομαντισμο, καποια πραγματα ειναι εκει και δεν μπορει να τα αλλαξει/χαλασει ουδεις!

tattoopanther
31-12-2011, 12:37
Χωρίς να θέλω να χαλάσω το ρομαντισμό του George, κανένα από τα rock συγκροτήματα των 70's που κυκλοφορούν σήμερα για συναυλίες δεν έχει παραπάνω από 1, 2 άντε 3 το πολύ μέλη της σύνθεσης του τότε.


οι SABBATH μεγαλόψυχε αν δεν κάνω λάθος θα είναι.,.,.,.,

Γιώργο να σε καλά.,.,.,.,., :D:D

για αφιέρωμα τον SKYRNYRD είσαι.,.,.,.

megalopsyxos
31-12-2011, 13:57
οι SABBATH μεγαλόψυχε αν δεν κάνω λάθος θα είναι.,.,.,.,



Δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά αν εξαιρέσεις τον Clapton και τους Dire Straits (λίγο μεταγενέστεροι βέβαια), κανένα από τα τότε δεν μου ακούγεται όπως παλιά...
Πιθανόν αλλάξαν οι ενισχυτές, οι μαγνήτες στις κιθάρες, τα μικρόφωνα, οι μικροφωνικές, γέρασαν....απελπισία!!!:(
Αυτό το νοιώθω και σε συγκροτήματα που η βασική δομή είναι η ίδια.

megalopsyxos
31-12-2011, 14:02
Ο Ronnie Van Zandt, Steve Gaines, Cassie Gaines, σκοτωθηκαν στο αεροπωρικο δυστυχημα του 1977 ενω οι υπολοιποι Collins, Rossington, Wilkeson, Powell, Pyle, και Hawkins τραυματιστηκαν σοβαρα.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν 7 ενώ αναφέρεις 9;:confused:

GeorgeP
31-12-2011, 14:21
Γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν 7 ενώ αναφέρεις 9;:confused:

7 ηταν το 1974 μαζι με την Cassie Gaines αδελφη του Steve Gaines (lead vocalist) η οποια εκανε back up vocals. Η Cassie to 1976 ενισχυθηκε με τις Leslie Hockins & JoJo Billingsley (φτανοντας τα 9 μελη) στα back up vocals οι οποιες εμειναν γνωστες ως Honkettes.

Γενικα το συγκροτημα ηταν οι Van Zandt, Collins, Rossington, προσθετωντας και αφαιρωντας ντραμερ, κιθαριστες (σε καποιες συναλυλιες ηταν 3 κιθαριστες και 2 ντραμερ που επαιζαν ταυτοχρονα), κηπορντιστες κ.λ.π.
Σε καποιες συναυλιες εφταναν τα 10 ατομα επι σκηνης αλλα δεν ηταν ολοι μονιμα μελη του γκρουπ.

gsmaniac
31-12-2011, 15:15
Δεν σε φαντάζομαι ΡΟΚ.....φιλαρακι Γιώργο:D
Πιο πολυ για καρεκλά...σε είχα:cool:
Θα περίμενα ενημέρωση για τους boney-m και την Dona summer...:p
Αλλα μετα το συναίσθημα που εβγαλες στην αναδρομή σου στο παρελθόν.....με ψιλοψήνεις.....:D
Ασε που αρχίσεις να παραδέχεται συναίσθημα και στην οδήγηση.....ποτε δεν είναι αργα

tattoopanther
31-12-2011, 22:39
Δεν σε φαντάζομαι ΡΟΚ.....φιλαρακι Γιώργο:D
Πιο πολυ για καρεκλά...σε είχα:cool:
..ποτε δεν είναι αργα

:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

megalopsyxos
31-12-2011, 23:22
καργα ερωτευμενος με μια 16χρονη (11 χρονια σχεση μην ξεχναμε μεχρι το '91), να κοιμασαι καθε Σ/Κ στις παραλιες του Πορτο Ραφτη τα καλοκαιρια (εκει εμενε)

τι έγινε με τη μικρούλα ρε γερομπισμπίκη, τη κατάφερες;

:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Λάμπρος Κωνσταντάρας - Τι έγινε γερομπισμπίκη ?? - YouTube

ntinopoulos
01-01-2012, 00:49
και οι scorpions νομιζω ηταν πληρεις και ηταν απιστευτοι στο καραισκακη περυσι!:)

megalopsyxos
01-01-2012, 07:55
και οι scorpions νομιζω ηταν πληρεις και ηταν απιστευτοι στο καραισκακη περυσι!:)

Αυτοί κούκλε είναι άλλης 10ετίας....άσε που βρήκαν στην Ελλάδα κάθε χρόνο το 1Χ2 κάτι σαν εσάς με το Μπέο, ένα πράμα.....;)

nivam
01-01-2012, 08:29
Δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά αν εξαιρέσεις τον Clapton και τους Dire Straits (λίγο μεταγενέστεροι βέβαια), κανένα από τα τότε δεν μου ακούγεται όπως παλιά...
Πιθανόν αλλάξαν οι ενισχυτές, οι μαγνήτες στις κιθάρες, τα μικρόφωνα, οι μικροφωνικές, γέρασαν....απελπισία!!!:(
Αυτό το νοιώθω και σε συγκροτήματα που η βασική δομή είναι η ίδια.



Σου προτείνω να ακούσεις τους Jethro Tull, αν ξανάρθουν Ελλάδα.:):)

megalopsyxos
01-01-2012, 15:30
Σου προτείνω να ακούσεις τους Jethro Tull, αν ξανάρθουν Ελλάδα.:):)


Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Αν και στη δεκαετία του 70 δεν ήταν από τις πρώτες μου επιλογές, παραδέχομαι ότι άντεξαν στο χρόνο παράγοντας καλή δισκογραφία αδιαλείπτως. :):)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
05-01-2012, 01:30
Το τραγικό είναι ότι ήταν η πρώτη τους περιοδια και στο πρώτο τους ταξίδι...........