PDA

View Full Version : Αγορές απο Ευρωπαικές χώρες


Erevos
10-01-2012, 01:40
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!! Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη του φορουμ αν τελικά ειναι πιο συμφέρουσες οι αγορές εξοπλισμου απο Ευρωπαικές χώρες Π.χ. Γερμανιά που απο όσο γνωρίζω έχει και χαμηλότερο συντελεστή ΦΠΑ...Ευχάριστω εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

vasorfa
10-01-2012, 03:01
απλα,υπολογιζεις την τιμη του εκάστοτε προιοντος,προσθετεις τα...μεταφορικα,και αποφασιζεις αν σε συμφερει η οχι.....


γενικοτερα για αγορες αοο εξωτερικο(ευρωπηπαντα) καλο ειναι η διαφορα να ειναι της ταξεως του 10% και ανω!!

Thanos-GS
10-01-2012, 09:48
Σε πολλες περιπτωσεις ναι... εχω παρει κρανος arai απέξω 140 ευρω φθηνοτερα.... εχω παρει μπουφαν απο fc-moto σε τιμη ξεφτιλα..... εχω παρει απο γνωστο τρελο ξεστοκαρισμα του louis.de εντουρο κρανος.... για φιλαρακι dainses gator απο ιταλια 150 ευρω φθηνοτερα απο ελλαδα...μποτες αγορασα απο ελλαδα σε σουπερ τιμη μιας και μου κατσε η προσφορα..... δεν εχω βρει turatech προιοντα σε πιο καλη τιμη στο εξωτερικο , οποτε μακαν ... ολα ειναι σχετικα... οπως ειπε και ο vasorfa στοχευεις σε αυτο που θελεις να παρεις βρισκεις τη χαμηλοτερη τιμη στην ελλαδα και αποφασιζεις... για μικροδιαφορες δεν αξιζει ειδικα αν δεν εχεις δοκιμασει το προιον.... αν δε σου κανει θα τα πληρωσεις σε μεταφορικα μπρος πισω

Ακιs
10-01-2012, 11:10
Σε πολλες περιπτωσεις ναι... εχω παρει κρανος arai απέξω 140 ευρω φθηνοτερα.... εχω παρει μπουφαν απο fc-moto σε τιμη ξεφτιλα..... εχω παρει απο γνωστο τρελο ξεστοκαρισμα του louis.de εντουρο κρανος.... για φιλαρακι dainses gator απο ιταλια 150 ευρω φθηνοτερα απο ελλαδα...μποτες αγορασα απο ελλαδα σε σουπερ τιμη μιας και μου κατσε η προσφορα..... δεν εχω βρει turatech προιοντα σε πιο καλη τιμη στο εξωτερικο , οποτε μακαν ... ολα ειναι σχετικα... οπως ειπε και ο vasorfa στοχευεις σε αυτο που θελεις να παρεις βρισκεις τη χαμηλοτερη τιμη στην ελλαδα και αποφασιζεις... για μικροδιαφορες δεν αξιζει ειδικα αν δεν εχεις δοκιμασει το προιον.... αν δε σου κανει θα τα πληρωσεις σε μεταφορικα μπρος πισω
Ετσι ακριβως!!!:sm8:

ckk
10-01-2012, 11:14
Συμφέρει δραματικά στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Το ψάχνεις βέβαια πριν.

Μοναδικό μειονέκτημα, η μανούρα σε περίπτωση που θες να το επιστρέψεις για τον οποιοδήποτε λόγο. Μέγεθος, ποιότητα κλπ.

Thanos-GS
10-01-2012, 17:42
Γενικα ολα αυτα τα χρονια που ασκω το σπορ του online shopping μπορω να πω οτι εχω βγει κερδισμενος αρκετα... και για ανατλακτικα και αξεσουαρ

kornlaz
10-01-2012, 20:43
Εγώ ότι έχω πάρει από έξω (και για εμένα και για την μηχανή) έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.Γενικά συμφέρει αλλά θέλει πολύ ψάξιμο και υπομονή γιατί κατά καιρούς βγάζουν προσφορές.Πάντως μην απορίπτεις και την ελληνική αγορά γιατί σε μερικές περιπτώσεις είναι καλυτερα όπως αναφέρθηκε προηγουμένως;)

D_Artagian
11-01-2012, 18:41
μεγάλη κουβέντα...
απλά να ξέρουμε οτι δεν είναι μόνο η τιμή πώλησης αλλά και πολλά άλλα :)

Δεν μπορεί να αποδυναμώνεται τόσο πολύ η Ελληνική αγορά για μικρές διαφορές στην τιμή .

Μιλώντας (σε αυτό το ποστ) σαν έμπορος,Ο χαμένος αρχικά είναι ο Έλληνας έμπορος, και στη συνέχεια ο Έλληνας καταναλωτής..
και δεν μιλάμε για τις παλιές εποχές όπου δεν υπήρχε το νετ.. ξερω υπερβολικές περιπτώσεις όπου για 5-10 ευρώ κόσμος ψωνίζει απο έξω..συνέχεια , και μέτα έρχονται και ζητούν καλύτερες τιμές στα πάντα και δώρα σε πίτες,εκδηλώσεις κλπ :)
Οι τιμές μας (σαν κλάδος , στα σωστά καταστήματα) είναι αρκετά έως παρα πολύ ανταγωνιστικές αν τις δείς σαν καθαρή τιμή..

Λεπτομέριες σε κατ ιδίαν συζητήσεις μόνο , και θα δείτε οτι δεν έχω καθόλου άδικο..και ξαναλέω, δεν μιλάω μόνο για μένα,αλλά και για άλλους συναδέλφους

Thanos-GS
12-01-2012, 13:19
μεγάλη κουβέντα...
απλά να ξέρουμε οτι δεν είναι μόνο η τιμή πώλησης αλλά και πολλά άλλα :)

Δεν μπορεί να αποδυναμώνεται τόσο πολύ η Ελληνική αγορά για μικρές διαφορές στην τιμή .

Μιλώντας (σε αυτό το ποστ) σαν έμπορος,Ο χαμένος αρχικά είναι ο Έλληνας έμπορος, και στη συνέχεια ο Έλληνας καταναλωτής..
και δεν μιλάμε για τις παλιές εποχές όπου δεν υπήρχε το νετ.. ξερω υπερβολικές περιπτώσεις όπου για 5-10 ευρώ κόσμος ψωνίζει απο έξω..συνέχεια , και μέτα έρχονται και ζητούν καλύτερες τιμές στα πάντα και δώρα σε πίτες,εκδηλώσεις κλπ :)
Οι τιμές μας (σαν κλάδος , στα σωστά καταστήματα) είναι αρκετά έως παρα πολύ ανταγωνιστικές αν τις δείς σαν καθαρή τιμή..

Λεπτομέριες σε κατ ιδίαν συζητήσεις μόνο , και θα δείτε οτι δεν έχω καθόλου άδικο..και ξαναλέω, δεν μιλάω μόνο για μένα,αλλά και για άλλους συναδέλφους

Δε διαφωνω οτι για μικρες διαφορες και ειδικα για 5-10 ευρω οπως αναφερεις δεν αξιζει να ασχοληθεις με τους εξω. Ομως στο συγκεκριμενο θεμα κανεις μας δεν υποστηριξε μια τετοια τακτικη.Ολοι μας τονισαμε οτι πρεπει να αξιζει το κοπο η διαφορα τιμης και οτι σε πολλες περιπτωσεις βρηκαμε τις ιδιες οι και καλυτερες τιμες στην ελλαδα. Οταν γραφω ομως οτι εκανα την ερευνα μου και βρηκα το arai chaser 140 ευρω φθηνοτερα (με μεταφορικα κομπλε ενοειτε και η διαφορα ηταν σε αντιστοιχης χρονολογιας κρανος) δε μπορω να φανταστω με ποιο επιχειρημα μπορεις να με πεισεις να αγνοησω αυτη τη διαφορα (γιατι δεν ειναι καθολου αμελητεα και για καποιους ισως αντιστοιχει σε αρκατα μεροκαματα). Σιγουρα υπαρχουν μαγαζια με καλες τιμες και σωστες προσφορες αλλα δυστυχως ειναι η εξαιρεση στο κανονα. Να σου πω και ενα τελευταιο παραδειγμα και να κλεισω. Δε ξερω αν επεσε στην αντιληψη σου το ξεστοκαρισμα του louis.de στα uvex. Παρα πολοιν απο εδω αγορασαμε εντουρο κρανος με τιμη 90 ευρω και μηδαμινα μεταφορικα. Πριν το παραγκειλω πηγα σε μαγαζι της αθηνας που τα φερνει να το δω αν αξιζει να δω σε τι τιμη το εχει και φυσικα να το δοκιμασω. Ο γερμανος το ειχε απο 239 90 ευρω. Ο συναδελφος σου αφου με ενημερωσε οτι η uvex μαλλον κλεινει κλπ μου ειπε οτι εχει καποια τελευταια κομματια σε προσφορα με τιμη απο 250 185 ευρω.... τωρα εγω φταιω που το πηρα απο τον λουις;;; δε περιμενα να το χει 90 αλλα ελεγα μπας και ειναι στο 120 αρι αντε 130 μιας και ειχε ολα κι ολα 5 κομματια σπασμενα νουμερα... και μη μου πεις οτι ο γερμανος πουλαει οnline και ειναι ποιο φτηνος γιατι δεν εχει εξοδα κλπ γιατι και ο louis και το fcmoto εχουν μαγαζια στη γερμανια που πουλανε ακριβως στις ιδιες τιμες. Αυτα ειναι 2 παραδειγματα και μπορω να σου πω καμια 30αρια ακομα.... και πιστεψε με το ψαχνω παρα πολυ πριν αγορασω κατι και αφου βεβαιωθω οτι δε μπορω να το βρω σε μια παρεμφερη τιμη ελλαδα αγοραζω απέξω.Μη μου αρχισεις τα πατριωτικα για τα λεφτα που φυγουν εξωκαι τα χανει το ελληνικο κρατος απο φπα και τους φορους που πανε για το κοινο καλο κλπ κλπ γιατι ειμαι ελευθερος επαγγελματιας σα και σενα εκανα ενα βημα παραπανω για να ζησω καλητερα σε αυτη τη διεφθαρμενοι χωρα και κατεληξα να απαξιωνετε η δουλεια μου και η επενδυση μου(υλικη σωματικη και πνευματικη) μαζευω φορους για το κρατος καθε μερα με αρμεγουν απο οπου μπορουν χωρις να λαμβανω τιποτα πισω (παροχες υποδομες κλπ) και το μονο που γινεται ειναι να ακουω καθε μερα ποσα εφαγε ο ταδε ποσα ο ταδε και σε ποσα ειναι μπλεγμενος ο αλλος.Δε το δεχομαι σαν επιχειρημα πλεον αυτο τουλαχιστον εφοσον ζω σε αυτη τη χωρα.

Φιλικα παντα και ειμαι ανοιχτος σε οποιο σχολιο η κουβεντα θες να κανουμε γυρω απο το θεμα.