PDA

View Full Version : αγορα καινουργιου gs


dld74
10-01-2012, 22:04
καλησπερα παιδια και καλη χρονια,σκεφτομαι για αγορα καινουργιου gs 1200 και θελω λιγο τα φωτα σας π.χ. σκεφτομαι να μη βαλω πανω esa λογω οτι απο αυτα που διαβαζω υπαρχει προβλημα μετα απο καποια χιλιομετρα και δεν νομιζω οτι μου χρειαζεται. προτιμω δηλ να βαλω προστατευτικα. και ακτινωτες ζαντες.τι γνωμη εχετε.

1974
10-01-2012, 22:22
καλως ηρθες!!! απο που χαλκιδικη?

dld74
10-01-2012, 22:23
καμια 45 χλμ πριν απο σενα

siraxanz
10-01-2012, 22:37
H ESA ειναι πολυτέλεια, όχι ανάγκη... κάνει όμως σοβαρη πολυτελή δουλειά:D
αν έχεις τις ικανοτητες να ρυθμίζεις την αναρτηση... εσυ ξέρεις..
Ακτινωτές ζάντες με τιποτα, η αλουμινίου επιδιορθωνετε πανεύκολα κ σχετικά φτηνα
Η ακτινωτή αν φαει στραβωμα, θα κλαις ;)

kwstas
10-01-2012, 22:40
Καλως ορισες Βορειε...η αληθεια ειναι οτι ακουγονται πολλα περι esa εγω πιστευω ειναι θεμα τυχης αλλα και χρησης, αν δεν σου ειναι χρησιμο μην το βαζεις.
Ειτε το παλιο ειτε το καινουργιο καπου εχουν θεμα, στα φρενα και στην αναρτηση αντιστοιχα.
Τις ζαντες βαλτες γιατι θα ειναι αργα και θα τις χρυσοπληρωσεις!

Με το καλο να την αποκτησεις :)

dld74
10-01-2012, 22:49
να σαι καλα faker ευχαριστω

dld74
10-01-2012, 22:52
ευχαριστω για τις συμβουλες siraxanz να σαι καλα

N4pSt3R
10-01-2012, 23:28
ESA?????????Μακριά!!!!! (αποψή μου πάντα)
Με το καλό να το πάρεις και να το ρυθμίσεις σύνφωνα με τις ανάγκες σου!!!Η ακτινωτή είναι μια άποψη που διαφέρει από αναβάτη σε αναβάτη!!Εγώ που δεν την έχω την κοιτάω αλλά δεν τρελένομαι κιόλας, και η χύτη του 2008 και μετά είναι πανέμορφη!!Με το καλό η απόκτηση ότι και άν διαλέξεις!!;)

gemara
10-01-2012, 23:33
Η BMW την ESA τη δίνει μαζί με ένα "πακέτο" άλλων αξεσουάρ, πχ χρωμιωμένη εξάτμιση, θερμαινόμενα γκριπ, led φλας, on board computer και δεν θυμάμαι τι άλλο. Αν δεν την θέλεις, δεν παίρνεις το παραπάνω πακέτο και αν θες τα υπόλοιπα αξεσουάρ του πακέτου, σου κοστίζουν αρκετά παραπάνω, ενώ με την αφαίρεση της ESA κερδίζεις ελάχιστα. Εκτός αυτού θα κάνεις ειδική παραγγελία τη μηχανή σου, το οποίο σημαίνει τουλάχιστον 3 μήνες αναμονή παράδοσης. Ρώτα κάποιον αντιπρόσωπο, θα στα εξηγήσει καλύτερα. Η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει να αφαιρέσεις την ESA.

CPretenteriS
11-01-2012, 00:05
Η ESA έχει βγάλει προβλήματα σε αρκετούς... όντως... αλλά με ποια χρήση...;;;

Εχω ακουσει πολλούς που την ανεβοκατεβάζουν εν´ κινήσει... Έχω ακούσει πολλούς που την έχουν σε μιά θέση μόνιμα κ´ δεν την έχουν ανεβάσει/κατεβάσει ή σκληρύνει/μαλακώσει ΠΟΤΕ...

Δε λέω ότι σε όσους χαλασε δεν τη δούλευαν σωστα αλλα ενα μεγαλο ποσοστό δεν τη δουλεύει σωστα.

Επίσης εφόσον πάρεις καινούρια δε θα φοράει την Ιαπωνέζικη ESA αλλά τη WP που είναι ανώτερη!!

Αν δε βαλεις ESA, εκτός του ότι θα πας σε ειδική παραγγελία για τα υπόλοιπα αξεσουάρ, θα βάλεις την ανάρτηση χειροκίνητα σε μια θεση την ημερα που θα παραλαβεις τη μπουμπού κ´ δεν πρόκειται να την ξαναρυθμίσεις ποτε.

Οι ακτινωτές δε μ´ αρεσουν καθολου αλλα αυτο ειναι υποκειμενικό!!

Με το καλό να μπεις κ´ εσυ στο κλαμπ των 2 εκκεντροφόρων... :D :D γιατί έχουμε κατι 1150άρηδες που τρώνε σκόνη κ´ μας ζαλιζουν..... :D:D:p:p



CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Ακιs
11-01-2012, 00:23
Η ESA έχει βγάλει προβλήματα σε αρκετούς... όντως... αλλά με ποια χρήση...;;;

Εχω ακουσει πολλούς που την ανεβοκατεβάζουν εν´ κινήσει... Έχω ακούσει πολλούς που την έχουν σε μιά θέση μόνιμα κ´ δεν την έχουν ανεβάσει/κατεβάσει ή σκληρύνει/μαλακώσει ΠΟΤΕ...

Δε λέω ότι σε όσους χαλασε δεν τη δούλευαν σωστα αλλα ενα μεγαλο ποσοστό δεν τη δουλεύει σωστα.

Επίσης εφόσον πάρεις καινούρια δε θα φοράει την Ιαπωνέζικη ESA αλλά τη WP που είναι ανώτερη!!

Αν δε βαλεις ESA, εκτός του ότι θα πας σε ειδική παραγγελία για τα υπόλοιπα αξεσουάρ, θα βάλεις την ανάρτηση χειροκίνητα σε μια θεση την ημερα που θα παραλαβεις τη μπουμπού κ´ δεν πρόκειται να την ξαναρυθμίσεις ποτε.

Οι ακτινωτές δε μ´ αρεσουν καθολου αλλα αυτο ειναι υποκειμενικό!!

Με το καλό να μπεις κ´ εσυ στο κλαμπ των 2 εκκεντροφόρων... :D :D γιατί έχουμε κατι 1150άρηδες που τρώνε σκόνη κ´ μας ζαλιζουν..... :D:D:p:p



CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
Aυτο με τα κοκκινα που σου λεει το παλληκαρι απο πανω:D,συν οτι μην ξεχναμε οτι η esa σαν μηχανισμος λειτουργιας,δεν εχει προβληματα...το αμορτισερ [showa] εχει...;)

forester
11-01-2012, 00:54
Επίσης, ότι μπορεί να ρυθμιστεί εν κινήσει ( απόσβεση) δεν πειράζει να ρυθμίζεται.... Γι αυτό φτιάχτηκε άλλωστε;)
Αυτό που ΔΕΝ ρυθμίζεται εν κινήσει (προφόρτιση), ΔΕΝ πρέπει να ρυθμίζεται και επίσης γι αυτό φτιάχτηκε έτσι;);)
Επιπλέον, δεν έχω ακούσει για ΕSA να χαλάει! Μόνο το αμορτισέρ παρουσίασε βλάβες, όσο ήταν Showa. Τα νέα μέχρι στιγμής είναι ΟΚ και υπάρχουν μοτό με πάνω από 30.000 χλμ με τα νέα. Εγώ έχω κοντά 17.000 και αλλάζω ρυθμίσεις πάντα, όταν αλλάζει το οδόστρωμα, όταν βάζω συνεπιβάτη, όταν μπαίνω χώμα κλπ.
Τα ετοιμοπαράδοτα, απ' όσο ξέρω, στην Ελλάδα είναι με τα πακέτα 1 και 3. Το ESA περιλαμβάνεται. Αν δεν το θες, πας για παραγγελία.
Οι ακτινωτές ζάντες τώρα. Προσωπικά με φτιάχνουν αφάνταστα. Πέραν αυτού, 2 κάβαλος ανέβαινα από Παλαιοχώρι στις λίμνες του Καλλίδρομου. Όποιος έχει πάει ξέρει για τι φυτεμένη πέτρα μιλάμε... Είδα πολλές φορές 100αρες στο κοντέρ και ο πίσω ήταν 110 κιλά. Στούμπια, πέτρες, όλα ίσωμα! Το πόσες φορές βρήκε κάτω , δεν ξέρω... Μπορεί να μας πει ο Θανάσης (MOTION 'N STYLE) που ίσιωσε την ποδιά μετά:):):):) Πάντως οι ζάντες δεν έπαθαν τίποτα. Φυσικά με ντακουνάτα TKC80:)
Πεζοδόμια, δεν το συζητώ.... κάθε μέρα!!!! Όλα καλά με τις ακτίνες και τα στεφάνια! Μασίφ:):):):cool:
Προχώρα, πάρε ότι σου κάνει κέφι και κοίτα να τη φχαριστηθείς εκεί απάνω;););) Έχετε χωματάρες μούρλια και ασφάλτινο στροφιλίκι απίστευτο!!!! GSοχώρα είσαστε!!!!:):):)

squad
11-01-2012, 01:18
μην βαλεις ακτινωτες ζαντες!!

kornlaz
12-01-2012, 13:54
Η ESA έχει βγάλει προβλήματα σε αρκετούς... όντως... αλλά με ποια χρήση...;;;

Εχω ακουσει πολλούς που την ανεβοκατεβάζουν εν´ κινήσει... Έχω ακούσει πολλούς που την έχουν σε μιά θέση μόνιμα κ´ δεν την έχουν ανεβάσει/κατεβάσει ή σκληρύνει/μαλακώσει ΠΟΤΕ...

Δε λέω ότι σε όσους χαλασε δεν τη δούλευαν σωστα αλλα ενα μεγαλο ποσοστό δεν τη δουλεύει σωστα.

Επίσης εφόσον πάρεις καινούρια δε θα φοράει την Ιαπωνέζικη ESA αλλά τη WP που είναι ανώτερη!!

Αν δε βαλεις ESA, εκτός του ότι θα πας σε ειδική παραγγελία για τα υπόλοιπα αξεσουάρ, θα βάλεις την ανάρτηση χειροκίνητα σε μια θεση την ημερα που θα παραλαβεις τη μπουμπού κ´ δεν πρόκειται να την ξαναρυθμίσεις ποτε.

Οι ακτινωτές δε μ´ αρεσουν καθολου αλλα αυτο ειναι υποκειμενικό!!

Με το καλό να μπεις κ´ εσυ στο κλαμπ των 2 εκκεντροφόρων... :D :D γιατί έχουμε κατι 1150άρηδες που τρώνε σκόνη κ´ μας ζαλιζουν..... :D:D:p:p



CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Σωστός!;)Καλά τα λες Κωστή.Εγώ πάντως με την esa την έχω καταβρεί γιατί είναι μεγάλη ευκολία...........Τώρα άμα κάτσει η στραβή..............έκατσε τι να κάνουμε;Ότι και να αποφασίσεις πάντως σκοπός να την γουστάρεις και να την απολαμβάνεις εσύ προσωπικά!:)Όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες για να περνάει και η ώρα μας:D:D