PDA

View Full Version : Πρόγραμμα πλοήγησης και εισαγωγής διαδρομών σε Garmin 1410


elrodeo77
15-01-2012, 16:38
Eδώ και καιρό έχω ένα GPS Garmin 1410, αν και δεν το έχω χρησiμοποιήσει και πολύ , το τελευταίο καιρό αποφάσισα να δώ πως μπορεί να με βοηθήσει στις μακρινές βόλτες και ταξίδια. Συνήθως την διαδρομή την έφτιαχνα στο google maps και απλά την τύπωνα ( σε μορφή χάρτη της περιοχής που θα κινηθω).

Αυτή η τακτική σίγουρα δεν με βολεύει.

Μεχρι στιγμής προσπαθώ να βρώ κάποιο πρόγραμμα σαν το mapsource της garmin ώστε να φτιάχνω στο pc μου τις διαδρομές και να τις φορτώνω στην συσκευή μου. Η συσκευή έχει φορτωμένο το χάρτη της autodrive hellas.Το mapsource δεν το έχω σαν προγραμμα και φυσικά για κάποιο λόγο δεν μπορω να βρω τροπο να το κατεβάσω από το site της garmin.

Εάν υπάρχει κάποιος να με καθοδηγήσει πως να καταφέρω το παραπάνω ή αν υπάρχει άλλος τρόπος να φτιάχνω διαδρομές στο pc και να τις εισάγω στο gps μου θα με βοηθούσε πολύ.

siraxanz
15-01-2012, 20:33
Αλλο προγραμμα δεν υπάρχει από όσο ξέρω...

θες να κανεις χωματινες διαδρομες?

εγω δουλευω με το ιδιο το μηχανημα... στο σχεδιασμο της διαδρομης εννοω

γιατι εχω κατι προβλήματα με το μαπσουρς κ τον υπολογιστη μου κ ετσι το παρατησα...

Δεν ξέρω τι παιζει εδω (http://www.openstreetmap.org/) αν θες ψαχτο

N4pSt3R
15-01-2012, 20:55
Όσο γνωρίζω το mapsource σταμάτησε να υποστειρίζεται από την Garmin!!!Μπορείς να το βρεις στο gpsunderground σε μορφή σπασμένου για να μπορείς να παίξεις με ότι χάρτη θες!!!Για περισσότερα περίμενε απάντηση από κάποιος που γνωρίζουν καλύτερα.:)

elrodeo77
16-01-2012, 13:08
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προσπάθησα λίγο να δώ τι κάνω με αυτά που μου στείλατε βέβαια δεν έχω καταφέρει τίποτα ακόμα , ελπίζω και βλέπουμε .........

lempoi
16-01-2012, 13:21
Υπαρχουν καποια μοντελα της GARMIN π.χ(NUVI 510) το οποιο εχω και εγω , που μπορεις να περασεις στη μνημη του διαδρομες που της φτιαχνεις απο το ιδιο το gps. Εγω για δεκα μερες στην ευρωπη του ειχα περασει ολες της διαδρομες που εκανα για καθε μερα... δεν ξερω αν βοηθησα..η αν καταλαβα καλα γι αυτο που ψαχνεις.

elrodeo77
16-01-2012, 14:05
Υπαρχουν καποια μοντελα της GARMIN π.χ(NUVI 510) το οποιο εχω και εγω , που μπορεις να περασεις στη μνημη του διαδρομες που της φτιαχνεις απο το ιδιο το gps. Εγω για δεκα μερες στην ευρωπη του ειχα περασει ολες της διαδρομες που εκανα για καθε μερα... δεν ξερω αν βοηθησα..η αν καταλαβα καλα γι αυτο που ψαχνεις.

Εχεί και το δικό μου ένα εικονίδιο που λέει διαδρομή ή κάτι τέτοιο.Εσύ που πάς και τις φτιάχνεις τις διαδρομές? Μπορείς να μου πεις τα βήματα αν δεν σου είναι δύσκολο?!

ευχαριστώ

lempoi
16-01-2012, 14:59
[QUOTE=elrodeo77;573759]Εχεί και το δικό μου ένα εικονίδιο που λέει διαδρομή ή κάτι τέτοιο.Εσύ που πάς και τις φτιάχνεις τις διαδρομές? Μπορείς να μου πεις τα βήματα αν δεν σου είναι δύσκολο?!

ευχαριστώ[/QUOT

πολυ ευχαριστως. στο προφιλ μου υπαρχει το τηλεφωνο μου. παρε με μετα τις 5 οτι ωρα σε βολευει να τα πουμε.

elrodeo77
16-01-2012, 15:45
[QUOTE=elrodeo77;573759]Εχεί και το δικό μου ένα εικονίδιο που λέει διαδρομή ή κάτι τέτοιο.Εσύ που πάς και τις φτιάχνεις τις διαδρομές? Μπορείς να μου πεις τα βήματα αν δεν σου είναι δύσκολο?!

ευχαριστώ[/QUOT

πολυ ευχαριστως. στο προφιλ μου υπαρχει το τηλεφωνο μου. παρε με μετα τις 5 οτι ωρα σε βολευει να τα πουμε.

OK ευχαριστώ πολύ

forester
16-01-2012, 23:57
Eδώ και καιρό έχω ένα GPS Garmin 1410, αν και δεν το έχω χρησiμοποιήσει και πολύ , το τελευταίο καιρό αποφάσισα να δώ πως μπορεί να με βοηθήσει στις μακρινές βόλτες και ταξίδια. Συνήθως την διαδρομή την έφτιαχνα στο google maps και απλά την τύπωνα ( σε μορφή χάρτη της περιοχής που θα κινηθω).

Αυτή η τακτική σίγουρα δεν με βολεύει.

Μεχρι στιγμής προσπαθώ να βρώ κάποιο πρόγραμμα σαν το mapsource της garmin ώστε να φτιάχνω στο pc μου τις διαδρομές και να τις φορτώνω στην συσκευή μου. Η συσκευή έχει φορτωμένο το χάρτη της autodrive hellas.Το mapsource δεν το έχω σαν προγραμμα και φυσικά για κάποιο λόγο δεν μπορω να βρω τροπο να το κατεβάσω από το site της garmin.

Εάν υπάρχει κάποιος να με καθοδηγήσει πως να καταφέρω το παραπάνω ή αν υπάρχει άλλος τρόπος να φτιάχνω διαδρομές στο pc και να τις εισάγω στο gps μου θα με βοηθούσε πολύ.


Πήγες εδώ Garmin: MapSource Updates & Downloads (http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=209) και δεν κατεβαίνει;
Αν δεν μπορείς, έλα σε κάποιο καφεδάκι και πες το από πριν να φέρω το CD που έχω από την αγορά του Colorado. Πάντως, πρέπει να έχεις κι εσύ τέτοιο cd. Αν δεν το έχεις πλέον, στο δίνω και το περνάς.

elrodeo77
17-01-2012, 10:41
Πήγες εδώ Garmin: MapSource Updates & Downloads (http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=209) και δεν κατεβαίνει;
Αν δεν μπορείς, έλα σε κάποιο καφεδάκι και πες το από πριν να φέρω το CD που έχω από την αγορά του Colorado. Πάντως, πρέπει να έχεις κι εσύ τέτοιο cd. Αν δεν το έχεις πλέον, στο δίνω και το περνάς.


καλημέρα όταν παρέλαβα το gps μεσα στην συσκευασία δεν είχε cdΝεύρα

θα έπρεπε ε ?

elrodeo77
17-01-2012, 10:43
Πήγες εδώ Garmin: MapSource Updates & Downloads (http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=209) και δεν κατεβαίνει;
Αν δεν μπορείς, έλα σε κάποιο καφεδάκι και πες το από πριν να φέρω το CD που έχω από την αγορά του Colorado. Πάντως, πρέπει να έχεις κι εσύ τέτοιο cd. Αν δεν το έχεις πλέον, στο δίνω και το περνάς.

[quote=lempoi;573792]

OK ευχαριστώ πολύ

καλημέρα , βρήκα αυτό που έλεγες, να προσθέτω σημεία σε μια διαδρομή , αρχικά θεωρώ ότι μου κάνει αυτός ο τρόπος , αν υπαρξει κάποιο πρόβλημα σε ενημερώνω. Ευχαριστώ!!!!!!!!!

forester
18-01-2012, 16:20
καλημέρα όταν παρέλαβα το gps μεσα στην συσκευασία δεν είχε cdΝεύρα

θα έπρεπε ε ?

Όσα έχω δει , έχουν. Colorado, Oregon, Zumo, Nuvi κλπ. Το 1410 τι έτους είναι; Δεν το ξέρω καθόλου.

elrodeo77
18-01-2012, 18:17
Όσα έχω δει , έχουν. Colorado, Oregon, Zumo, Nuvi κλπ. Το 1410 τι έτους είναι; Δεν το ξέρω καθόλου.

νομίζω 2010

forester
20-01-2012, 08:17
OK, πάντως το cd με το mapsource υπάρχει. Όποτε θες στο δίνω.

elrodeo77
20-01-2012, 11:17
OK, πάντως το cd με το mapsource υπάρχει. Όποτε θες στο δίνω.

ευχαρίστω να είσαι καλά ,είναι εύκολο στην χρήση του?

emlazo
20-01-2012, 18:57
Το Zumo 660 που αγόρασα από την ομαδική συνοδευόταν από το BaseCamp, μοιάζει με το MapSource.

Πριν απο 2 χρόνια ψάχνοντας για πρόγραμμα σχεδιασμού διαδρομών έπεσα πάνω MotoPlaner (http://www.motoplaner.de/#). μόνο στα γερμανικά
Είναι πολύ εύκολο στο χειρισμό.
Σχεδιάζεις πάνω στους χάρτε της Google.
Κάνοντας click πάνω στο χάρτη προσθέτεις σημεία διαδρομής. Για να διαγράψεις ένα σημείο πατάς παρατεταμένα πάνω σ αυτό και στη συνέχεια ENTFERNEN. Μπορείς να πατήσεις πάνω στην διαδρομή και να την σύρεις για να την μεταβάλεις. Υπάρχει και δυνατότητα αναζήτησης με διεύθυνση

Μπορείς να στείλεις το link της διαδρομής πχ Πειραιάς-Σοφικό (http://www.motoplaner.de/#37.94573,23.6362,37.82762,23.08064,37.79701,23.05588&&0)

Συνεργάζεται με πολλές συσκευές (Garmin, iGo8, Navigon, TomTom...)
Δοκιμασμένο σε Garmin XT Mobile (σε τηλέφωνο με Windows Mobile) και σε Zumo 660.
Στο zumo660, που είναι αρκετά διαδεμένο, αποθηκεύεις το παραγόμενο αρχείο σαν temp.gpx, στη συσκευή στο φάκελο garmin\gpx.
Στη συνέχεια από Εργαλεία->Τα δεδομένα μου->Εισαγωγή Δεδομένων->Πορείες εισάγεις την πορεία.

Κάπως έτσι θα πρέπει να δουλεύει και με άλλα Garmin. Σημαντικό είναι το όνομα του αρχείου. Στο XT Mobile είναι Current.gpx

siraxanz
20-01-2012, 22:30
Το Zumo 660 που αγόρασα από την ομαδική συνοδευόταν από το BaseCamp, μοιάζει με το MapSource.

Πριν απο 2 χρόνια ψάχνοντας για πρόγραμμα σχεδιασμού διαδρομών έπεσα πάνω MotoPlaner (http://www.motoplaner.de/#). μόνο στα γερμανικά
Είναι πολύ εύκολο στο χειρισμό.
Σχεδιάζεις πάνω στους χάρτε της Google.
Κάνοντας click πάνω στο χάρτη προσθέτεις σημεία διαδρομής. Για να διαγράψεις ένα σημείο πατάς παρατεταμένα πάνω σ αυτό και στη συνέχεια ENTFERNEN. Μπορείς να πατήσεις πάνω στην διαδρομή και να την σύρεις για να την μεταβάλεις. Υπάρχει και δυνατότητα αναζήτησης με διεύθυνση

Μπορείς να στείλεις το link της διαδρομής πχ Πειραιάς-Σοφικό (http://www.motoplaner.de/#37.94573,23.6362,37.82762,23.08064,37.79701,23.05588&&0)

Συνεργάζεται με πολλές συσκευές (Garmin, iGo8, Navigon, TomTom...)
Δοκιμασμένο σε Garmin XT Mobile (σε τηλέφωνο με Windows Mobile) και σε Zumo 660.
Στο zumo660, που είναι αρκετά διαδεμένο, αποθηκεύεις το παραγόμενο αρχείο σαν temp.gpx, στη συσκευή στο φάκελο garmin\gpx.
Στη συνέχεια από Εργαλεία->Τα δεδομένα μου->Εισαγωγή Δεδομένων->Πορείες εισάγεις την πορεία.

Κάπως έτσι θα πρέπει να δουλεύει και με άλλα Garmin. Σημαντικό είναι το όνομα του αρχείου. Στο XT Mobile είναι Current.gpx

πολύ καλο το προγραμμα:)

forester
20-01-2012, 22:38
ευχαρίστω να είσαι καλά ,είναι εύκολο στην χρήση του?
Ναι πολύ εύκολο. Βέβαια έχει πολλές λειτουργείες, αλλά αυτά που χρησιμοποιούμε εμείς (ανέβασμα - κατέβασμα διαδρομής από και προς το GPS και δημιουργία διαδρομής στο πρόγραμμα) είναι πολύ βατά.

emlazo
21-01-2012, 14:31
Στο zumo660, που είναι αρκετά διαδεμένο, αποθηκεύεις το παραγόμενο αρχείο σαν temp.gpx, στη συσκευή στο φάκελο garmin\gpx.


Μια διόρθωση: στο zumo660 μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιoδήποτε ονομα αρχείου εκτός από Current.gpx

dotis
22-01-2012, 11:26
Ενα search στο**************, ή στο ********** θα σε βοηθησει να βρεις το Mapsource. Αν για καποιο λογο δεν μπορεις να το κατεβασεις ή εχεις προβληματακια , PM να το σηκωσω σε ενα ftp και να το παρεις με απλα κλικ. Αν θελεις , μπορω να σου στειλω και οδηγιες εγκαταστασης , χαρτες , και οτι αλλο χρειαστεις.
Αφου το εγαταστησεις και μετα μπορεις να κανεις διαδρομες και να τις ανεβαζεις στο garmin σου , ή το αντιστροφο. Θα χρειαστεις και μια καρτα SD για να βαλεις χαρτες κλπ.
Αυτα... δεν ξερω αν βοηθησα..

skippybi
22-01-2012, 12:13
Ενα search στο**************, ή στο ********** θα σε βοηθησει να βρεις το Mapsource. Αν για καποιο λογο δεν μπορεις να το κατεβασεις ή εχεις προβληματακια , PM να το σηκωσω σε ενα ftp και να το παρεις με απλα κλικ. Αν θελεις , μπορω να σου στειλω και οδηγιες εγκαταστασης , χαρτες , και οτι αλλο χρειαστεις.
Αφου το εγαταστησεις και μετα μπορεις να κανεις διαδρομες και να τις ανεβαζεις στο garmin σου , ή το αντιστροφο. Θα χρειαστεις και μια καρτα SD για να βαλεις χαρτες κλπ.
Αυτα... δεν ξερω αν βοηθησα..
τέτοια λίνκ καλύτερα με πμ...;)

elrodeo77
30-01-2012, 19:31
Ενα search στο**************, ή στο ********** θα σε βοηθησει να βρεις το Mapsource. Αν για καποιο λογο δεν μπορεις να το κατεβασεις ή εχεις προβληματακια , PM να το σηκωσω σε ενα ftp και να το παρεις με απλα κλικ. Αν θελεις , μπορω να σου στειλω και οδηγιες εγκαταστασης , χαρτες , και οτι αλλο χρειαστεις.
Αφου το εγαταστησεις και μετα μπορεις να κανεις διαδρομες και να τις ανεβαζεις στο garmin σου , ή το αντιστροφο. Θα χρειαστεις και μια καρτα SD για να βαλεις χαρτες κλπ.
Αυτα... δεν ξερω αν βοηθησα..

μπορείς να μου στείλεις με πμ τα link?

afias
02-03-2012, 20:39
Αντιστοιχο του Motoplaner για Garmin Bike Route Toaster (http://bikeroutetoaster.com/Course.aspx)
Σχεδιαζεις στο Map και πηγαινεις στο Summary και το κανεις download η σε file στον υπολογιστη η στην συσκευη gps Προσοχη θελει λιγο στις επιλογεσ στο Map menu για να σου βγαζει σωστα τον σχεδιασμο.

menepip
02-03-2012, 21:24
Το Zumo 660 που αγόρασα από την ομαδική συνοδευόταν από το BaseCamp, μοιάζει με το MapSource.

Πριν απο 2 χρόνια ψάχνοντας για πρόγραμμα σχεδιασμού διαδρομών έπεσα πάνω MotoPlaner (http://www.motoplaner.de/#). μόνο στα γερμανικά
Είναι πολύ εύκολο στο χειρισμό.
Σχεδιάζεις πάνω στους χάρτε της Google.
Κάνοντας click πάνω στο χάρτη προσθέτεις σημεία διαδρομής. Για να διαγράψεις ένα σημείο πατάς παρατεταμένα πάνω σ αυτό και στη συνέχεια ENTFERNEN. Μπορείς να πατήσεις πάνω στην διαδρομή και να την σύρεις για να την μεταβάλεις. Υπάρχει και δυνατότητα αναζήτησης με διεύθυνση

Μπορείς να στείλεις το link της διαδρομής πχ Πειραιάς-Σοφικό (http://www.motoplaner.de/#37.94573,23.6362,37.82762,23.08064,37.79701,23.05588&&0)

Συνεργάζεται με πολλές συσκευές (Garmin, iGo8, Navigon, TomTom...)
Δοκιμασμένο σε Garmin XT Mobile (σε τηλέφωνο με Windows Mobile) και σε Zumo 660.
Στο zumo660, που είναι αρκετά διαδεμένο, αποθηκεύεις το παραγόμενο αρχείο σαν temp.gpx, στη συσκευή στο φάκελο garmin\gpx.
Στη συνέχεια από Εργαλεία->Τα δεδομένα μου->Εισαγωγή Δεδομένων->Πορείες εισάγεις την πορεία.

Κάπως έτσι θα πρέπει να δουλεύει και με άλλα Garmin. Σημαντικό είναι το όνομα του αρχείου. Στο XT Mobile είναι Current.gpx


:re25::re25::re25::re25::re25:

siraxanz
08-03-2012, 17:21
μπραβο σε όλους για τα χρησιμα που μοιραζοντε:ye02::th11:

elrodeo77
08-03-2012, 17:42
Μιας και εγώ ξεκίνησα το θέμα θέλω να πω πως χωρίς την βοήθεια σας ακόμα θα ψαχνόμουν ! σας ενημερώνω λοιπόν πως πλέον είμαι έτοιμος για ταξίδιαααααααα !!!!!!!!!!!!!

Σας ευχαριστώ !!!!!!!!!
:th07: