PDA

View Full Version : Αποκωδικοποιητής mpeg4


angpass
16-01-2012, 22:29
Καλησπέρα,

Επειδή σε λίγες ημέρες θα έρθουν στην Πάτρα τα ψηφιακά κανάλια έχει κάποιος να προτείνει από περιοχή που "τρέχουν" ήδη τα ψηφιακά, κάποιον δέκτη ?
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να έχει καλή απόδοση σε εικόνα, καλό χειριστήριο γρήγορο zapping και έξοδο hdmi.

επίσης αν κάποιος έχει δέκτη που να είναι και media player και να μπορεί να κάνει downmix σε ac3 και ακόμη καλύτερα και σε dts θα ήθελα την άποψη του.

έχω καταλήξει σε 2 μοντέλα (χωρίς βέβαια να πληρούν όλα τα ζητούμενα) αλλά είναι σε έλλειψη και οι 2 (crypto 250mp & Crystal Audio cdvb-hd)

ευχαριστώ

Capitain
17-01-2012, 00:54
Καλησπέρα,

Επειδή σε λίγες ημέρες θα έρθουν στην Πάτρα τα ψηφιακά κανάλια έχει κάποιος να προτείνει από περιοχή που "τρέχουν" ήδη τα ψηφιακά, κάποιον δέκτη ?
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να έχει καλή απόδοση σε εικόνα, καλό χειριστήριο γρήγορο zapping και έξοδο hdmi.

επίσης αν κάποιος έχει δέκτη που να είναι και media player και να μπορεί να κάνει downmix σε ac3 και ακόμη καλύτερα και σε dts θα ήθελα την άποψη του.

έχω καταλήξει σε 2 μοντέλα (χωρίς βέβαια να πληρούν όλα τα ζητούμενα) αλλά είναι σε έλλειψη και οι 2 (crypto 250mp & Crystal Audio cdvb-hd)

ευχαριστώ
Σε βλέπω ορεξάτο για απαιτήσεις, απλά ακόμα ανώριμο... Στείλε πμ να σου πω λύσεις..... μην περιμένεις άδικα... Και όλα αυτά στα λέω επειδή είσαι συμφορουμίτης....:D

rorn
17-01-2012, 12:06
Σε βλέπω ορεξάτο για απαιτήσεις, απλά ακόμα ανώριμο... Στείλε πμ να σου πω λύσεις..... μην περιμένεις άδικα... Και όλα αυτά στα λέω επειδή είσαι συμφορουμίτης....:D

Θα με ενδιέφερε και εμένα μια πιο οικονομική λύση:o

ARGI
17-01-2012, 12:06
Eγώ φίλε, έχω στο σπίτι και το 250 και το 40 της Crypto.
Και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Ιδιαίτερα το 250, κάνει παπάδες!!
;););)

rorn
17-01-2012, 12:20
Ιδιαίτερα το 250, κάνει παπάδες!!

;););)


Μπορείς να μας βοηθήσεις με κάποιες λεπτομέρειες;;;;:confused::confused::confused:

ARGI
17-01-2012, 14:06
Μπορείς να μας βοηθήσεις με κάποιες λεπτομέρειες;;;;:confused::confused::confused:

http://www.crypto.gr/gr/pdf/ReDi_250_MP_GR_V1.0.pdf

;););)

rorn
17-01-2012, 15:03
http://www.crypto.gr/gr/pdf/ReDi_250_MP_GR_V1.0.pdf



;););)



Σε ευχαριστώ, αλλά επειδή σε βλέπω ψαγμένο να μου πεις(ίσως ενδιαφέρει και άλλα παιδιά) τι πρέπει να προσέξουμε, ποιές λειτουργίες θα ήταν χρήσιμες κ.λ.π.
Καμιά φορά στα ηλεκτρονικά, υπάρχουν λειτουργίες που είναι πολύ χρήσιμες, αλλά δεν τις γνωρίζουμε για να τις ψάξουμε η να τις αξιοποιήσουμε.:(:(:(

angpass
17-01-2012, 18:14
Eγώ φίλε, έχω στο σπίτι και το 250 και το 40 της Crypto.
Και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Ιδιαίτερα το 250, κάνει παπάδες!!
;););)

Αργύρη δεν τον βρίσκω πουθενά τον 250 και δεν ξέρει ούτε η crypto αν θα έχει και πότε.
Υπάρχει περίπτωση να βρούμε τουλάχιστον 1 κομμάτι ?

ARGI
17-01-2012, 20:53
Δυστηχώς, είχα αρκετά κομμάτια από αυτά και από άλλα μοντέλα,
αλλά φύγανε όλα!!
Μόνο στο καταστήματα Μultirama, Γερμανός δλδ σε αλυσίδες εάν έχουν στοκ.
;);)

ARGI
17-01-2012, 21:00
Σε ευχαριστώ, αλλά επειδή σε βλέπω ψαγμένο να μου πεις(ίσως ενδιαφέρει και άλλα παιδιά) τι πρέπει να προσέξουμε, ποιές λειτουργίες θα ήταν χρήσιμες κ.λ.π.
Καμιά φορά στα ηλεκτρονικά, υπάρχουν λειτουργίες που είναι πολύ χρήσιμες, αλλά δεν τις γνωρίζουμε για να τις ψάξουμε η να τις αξιοποιήσουμε.:(:(:(

Το μόνο χαζό που έχει αυτό το μοντέλο, νομίζω, ότι όταν κάνεις εγγραφή, δημιουργεί αρχείο .TSV,
ενώ τα υπολοίπα δημιοργούν, mpeg ή AVI.

Αλλο ένα χαζό που διαπίστωσα σε όλα τα μοντέλα, είναι ότι ενώ βλέπεις,
π.χ την αγαπημένη σου BMW να οργώνει ένα χωράφι (!!:D:D),
δεν μπορείς να κάνεις PAUSE, και να δείς ψηφιακό κανάλι!!
Σταματάς την μία λειτουργία και πας στην άλλη...:(
Κάτι άλλο δεν θυμάμαι αυτήν την στιγμή...
;););)

Capitain
17-01-2012, 21:52
Εγω από την άλλη προτείνω ονειροκούτι.... Dream box...

angpass
17-01-2012, 22:23
Εγω από την άλλη προτείνω ονειροκούτι.... Dream box...

Κωνσταντίνε ο dreambox είναι δορυφορικός δέκτης, το θέμα έχει να κάνει με επίγειο ψηφιακό για τα κανάλια της digea και τα κρατικά.

angpass
17-01-2012, 22:32
τελικά βρήκα από κατάστημα ηλεκτρικών στην Αθήνα 2 κομμάτια crystal audio CDVB-HD.
Πιστεύω από τους καλύτερους που έχουν βγει στην κατηγορία τιμής <70 euro.

Capitain
18-01-2012, 01:04
Κωνσταντίνε ο dreambox είναι δορυφορικός δέκτης, το θέμα έχει να κάνει με επίγειο ψηφιακό για τα κανάλια της digea και τα κρατικά.

Το γνωρίζω...

jimm
18-01-2012, 09:11
τελικά βρήκα από κατάστημα ηλεκτρικών στην Αθήνα 2 κομμάτια crystal audio CDVB-HD.
Πιστεύω από τους καλύτερους που έχουν βγει στην κατηγορία τιμής <70 euro.


μαπα λεμε..........τον εχω στο κουτι του,ελα να στο δωσω να μου παρεις τον hd1000 του πλαισιου, poy exei 40euro και οχι 70 :D......
λοιπον,αυτος ο crystal einai ιδιος ακριβως με τον turbo x 2000 (λιγο στην εμφανιση εχει διαφορα) στο μενου και στην εικονα αλλα και στο δεκτη,δεν συγκρινονται με τον hd 1000 turbo x (τσεκαριστηκαν στην ιδια tv και αυτα που επιανε ο 1000, ο crystal kai o turbo 2000 δεν τα εβγαλαν) και η εικονα για γελια.....τωρα να μου πεις γιατι τους πηρες??δοκιμες εκανα, οποτε αυτοι θα παιξουν πατρα......(οσο για τους φτηνους με 25 ευρω κλπ,δεν υποστηριζουν hd οποτε αν ποτε παιξουν1080 τζιφος -μονο η ερτ hd ειναι,και αυτη με την σταμπα κολλημενη)

angpass
18-01-2012, 14:13
Σε διάφορα forum που το έψαξα λένε τα καλύτερα για τον crystal.
Επίσης μιας και εργαζομουν 5 χρονια στο Πλαίσιο δεν έχω και την καλυτερη εικόνα για τα turbo-x προϊόντα.
Δεκτή η άποψη σου, όταν παραλάβω τον crystal θα μεταφέρω εντυπώσεις.

jimm
18-01-2012, 14:25
Σε διάφορα forum που το έψαξα λένε τα καλύτερα για τον crystal.
Επίσης μιας και εργαζομουν 5 χρονια στο Πλαίσιο δεν έχω και την καλυτερη εικόνα για τα turbo-x προϊόντα.
Δεκτή η άποψη σου, όταν παραλάβω τον crystal θα μεταφέρω εντυπώσεις.


για να μεταφερεις θα πρεπει και να συγκρινεις.............εγω τους εχω και τους τρεις.....τωρα τι λενε σε αλλα forum,δεν ξερω......για εμενα τα 70 ειναι πεταμενα λεφτα.....για κανα 30αρι καλος θα ηταν.....:D

angpass
18-01-2012, 17:52
Καλα δε σε βρίσαμε κιόλας.
Και είπα θα μεταφέρω εντυπώσεις όχι ότι θα τον συγκρίνω με τον turbo-x.
Άλλο το μεταφέρω εντυπώσεις και άλλο το συγκρίνω.
Φιλικά :D

skippybi
18-01-2012, 18:59
Όλα τα μυστικά για την σωστή επιλογή ψηφιακού αποκωδικοποιητή

Πρέπει να αγοράσω MPEG4 SD ή MPEG4 HD;






http://cdn.thebest.gr/media/images/frontNews/urvayqzlbf4f15e93f3ca7a.jpg




Με την έλευση της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης, η αγορά κατακλύστηκε από πλήθος αποκωδικοποιητών, όμως η επιλογή της σωστού για όσους δε γνωρίζουν τι πρέπει να αγοράσουν, μπορεί να αποδειχθεί μια αρκετά δύσκολη διαδικασία. Το BEST σας παρουσιάζει όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για να κάνετε τη σωστή επιλογή.
Καταρχήν δεν απαιτείται αλλαγή ή αγορά νέας κεραίας για τη λήψη του ψηφιακού σήματος. Η κεραία σας λαμβάνει και το αναλογικό και το ψηφιακό σήμα. Στην περίπτωση που είστε κάτοχος ή σκοπεύετε να αγοράσετε τηλεόραση που διαθέτει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή DVB-T MPEG4 ή Η.264, δεν χρειάζεστε εξωτερικό αποκωδικοποιητή.
Για να διαπιστώσετε ότι μια τηλεόραση ενσωματώνει τον παραπάνω αποκωδικοποιητή θα πρέπει να ανατρέξετε στο εγχειρίδιο της τηλεόρασης σας ή να ψάξετε για μια ένδειξη στο δέκτη που να δείχνει ότι έχει ενσωματωμένο επίγειο ψηφιακό δέκτη MPEG4.
Επίσης μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του κατασκευαστή και να ελέγξετε τις δυνατότητες του δέκτη από το νούμερο μοντέλου του κατασκευαστή.
Εάν η τηλεόρασή σας δεν διαθέτει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή DVB-T MPEG4 ή Η.264 τότε η αγορά ενός εξωτερικού είναι μονόδρομος. Για την αγορά του σημαντικό ρόλο παίζει ο τρόπος της σύνδεσης του με την τηλεόραση. Αν η τηλεόραση είναι παλιά αναλογική με λυχνία (CRT) ή LCD/PLASMA χωρίς θύρα HDMI, τότε αρκεί ένας αποκωδικοποιητής με υποδοχή SCART ή RCA.
Εάν η τηλεόρασή σας είναι LCD/ PLASMA και διαθέτει και θύρα HDMI, τότε συνιστάται ένας αποκωδικοποιητής με θύρα HDMI. Στο εμπόριο κυκλοφορούν δυο τύποι εξωτερικών αποκωδικοποιητών οι SD (τυπικής ευκρίνειας) και ΗD (υψηλής ευκρίνειας).
Προσοχή: Για κάθε τηλεόραση που έχετε θα πρέπει να αγοράσετε ξεχωριστό αποκωδικοποιητή.

http://cdn.thebest.gr/media/images/storyImage/fjmdjkauzu4f15e8cc3be38.jpg
Πρέπει να αγοράσω MPEG4 SD ή MPEG4 HD;
Αν αγοράσετε αποκωδικοποιητή MPEG4 SD στην παρούσα φάση θα λαμβάνετε και θα βλέπετε όλα τα ψηφιακά κανάλια τυπικής ευκρίνειας εκτός του ΕΡΤ HD το όποιο είναι υψηλής ευκρίνειας. Σε αυτό τον τύπο η σύνδεση με την τηλεόραση γίνεται μέσω υποδοχής SCART ή RCA. H τιμή του ξεκινά από τα 30€.
Ενώ αν αγοράσετε αποκωδικοποιητή MPEG4 HD θα λαμβάνετε όλα τα ψηφιακά κανάλια τυπικής και υψηλής ευκρίνειας, όπως το ΕΡΤ HD. Σε αυτό τον τύπο η σύνδεση με την τηλεόραση γίνεται μέσω υποδοχής SCART ή RCA ή θύρας HDMI.
H τιμή του ξεκινά από τα 45€. Εδώ πρέπει να τονίσουμε ότι αν η σύνδεση του εξωτερικού αποκωδικοποιητή με την τηλεόραση γίνεται μέσω υποδοχής SCART ή RCA, μπορείτε μεν να λαμβάνετε ψηφιακά κανάλια υψηλής ευκρίνειας με αυτόν, αλλά θα τα βλέπετε στην τηλεόραση σας με κατώτερη ευκρίνεια. Όταν η σύνδεση του εξωτερικού αποκωδικοποιητή MPEG4 HD με την τηλεόραση γίνεται μέσω θύρας HDMI, τότε μόνο μπορείτε να βλέπετε εικόνα υψηλής ευκρίνειας.
Στους παραπάνω τύπους εξωτερικών αποκωδικοποιητών εκτός από την λήψη των ψηφιακών καναλιών μπορείτε να απολαμβάνεται υπηρεσίες όπως EPG (ηλεκτρονικός οδηγός προγράμματος), PVR (εγγραφή τηλεοπτικού προγράμματος με την χρήση εξωτερικού usb δίσκου) και Time shift (μετακίνηση μπρος πίσω στην εικόνα, πάγωμα αυτής) καθώς και αναπαραγωγή πολυμέσων. Οι παραπάνω λειτουργίες διαφέρουν από μοντέλο σε μοντέλο.

jimm
18-01-2012, 20:07
Καλα δε σε βρίσαμε κιόλας.
Και είπα θα μεταφέρω εντυπώσεις όχι ότι θα τον συγκρίνω με τον turbo-x.
Άλλο το μεταφέρω εντυπώσεις και άλλο το συγκρίνω.
Φιλικά :D


εγω φταιω που ασχοληθηκα Νεύρα...............

hontakias
27-01-2012, 11:50
Σε διάφορα forum που το έψαξα λένε τα καλύτερα για τον crystal.
Επίσης μιας και εργαζομουν 5 χρονια στο Πλαίσιο δεν έχω και την καλυτερη εικόνα για τα turbo-x προϊόντα.
Δεκτή η άποψη σου, όταν παραλάβω τον crystal θα μεταφέρω εντυπώσεις.

Παρέλαβες:o

angpass
27-01-2012, 13:37
Παρέλαβα
δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα σαν δέκτη μιας και τα ψηφικά θα έρθουν 3/2.
Σαν media player πολύ καλός, έπαιξε όλα τα mkv που του έβαλα 720 & 1080 με εξωτερικούς υπότιτλους χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ποιότητα εικόνας πολύ καλή, εύκολο menu με αρκετές δυνατότητες όπως αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς και χρώματος.
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ μικρός σε διαστάσεις με μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής το χειριστήριο που είναι μέτριας ποιότητας αλλά δεν με απασχολεί γιατί θα αλλάξω τα χειριστήρια όλα με ένα harmony 650 για να έχω ένα χειριστήριο για tv,αποκωδικοποιητή,δορυφορικό και ενισχυτή.