PDA

View Full Version : ΣΩΣΤΗ ΣΕΙΡΑ ΕΝΔΥΣΗΣ


teacher
17-01-2012, 12:47
Ποιά ειναι η σωστή σειρά ενδυσης γιά ΚΡΥΕΣ !! μέρες επάνω στην μηχανή !!!

Δήμος
17-01-2012, 13:12
Ποιά ειναι η σωστή σειρά ενδυσης γιά ΚΡΥΕΣ !! μέρες επάνω στην μηχανή !!!
Για πόλη ή ταξίδι;

teacher
17-01-2012, 13:18
Για πόλη ή ταξίδι;
Πάντα ταξίδι !!!
Γιά την πόλι το σκαρπίνι ,
για το σπίτι την παντόφλα !
(να την φοράω οχι να την τρωω στο κεφάλι !)

asotosios
17-01-2012, 13:27
πολη...

μπαλακλαβα/μανικι για λαιμο οτι βολευει τον καθενα...μπουφαν (ωστε η μπαλακλαβα/μανικι να ειναι μεσα απο τον γιακα του μπουφαν)...κρανος...γαντια (τελευταια μιας και δεν βολευει στο σουλουπωμα της μπαλακλαβας μεσα στο κρανος και το δεσιμο του Double D ring)...
:)

Για το ταξιδι:
μιας και δεν εχω παντελονι μηχανης (κακος πρεπει συντομα να αποκτησω ενα και απο αυτα μεχρι στογμης βολευομαι με το αδιαβροχο)...
Μπαλακλαβα/μανικι
πριν το μπoυφαν βαζω και μια ζωνη μεσης...κραταει και αυτη κρυο...συν την μεση...
και τελος τελος...
Μπουφαν
και το αδιαβροχο αναλογος κρυου/βροχης...το οποιο το περναω και πανω απο την κατω μερος του μπουφαν... για καλυτερη μονωση αν το κρυο ειναι αρκετο...αν βρεχει τελευταιο βαζω το πανω αδιαβροχο...!!!

ελπιζω να τα κανω σωστα...:D μιας και δεν ειμαι ο πλεον εμπειρος μοτοσυκλετιστης...

kornlaz
17-01-2012, 13:32
Ξεκινάω με όλη την σειρά ισοθερμικών (πάνω, κάτω και κάλτσες);)Μετά παντελόνι μηχανής,μπότες, μπαλακλάβα και μπουφάν.Τέλος κράνος και γάντια.Σε υπερβολικό κρύο ίσως και το πάνω αδιάβροχο:cool::cool:

teacher
17-01-2012, 13:33
Καλά τα λές αλλά αναφέρομαι στήν ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ενδυση.... Γιά πές, γιά πές !

napgeo
17-01-2012, 15:48
Καλά τα λές αλλά αναφέρομαι στήν ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ενδυση.... Γιά πές, γιά πές !

Να κυκλοφορείς γυμνούλης.
Άρα θα είσαι ετοιμοπόλεμος……………………………:sm7:

asotosios
17-01-2012, 16:00
Να κυκλοφορείς γυμνούλης.
Άρα θα είσαι ετοιμοπόλεμος……………………………:sm7:
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:
αρχησαμε...!!!

tassos85
18-01-2012, 00:18
Ξεκινάω με όλη την σειρά ισοθερμικών (πάνω, κάτω και κάλτσες);)Μετά παντελόνι μηχανής,μπότες, μπαλακλάβα και μπουφάν.Τέλος κράνος και γάντια.Σε υπερβολικό κρύο ίσως και το πάνω αδιάβροχο:cool::cool:


Το παντελόνι της μηχανής το φοράτε κατάσαρκα ή πάντα με ισοθερμικό κολαν? Το φοράτε ποτέ πάνω απο κανονικό παντελόνι? Εμένα με βολέυει περισσότερο κατάσαρκα σαν κανονικό παντελόνι. Με το ισοθερμικό βράζεις εκτως αν είναι ακραιες οι συνθήκες...

jtnakos
18-01-2012, 00:51
Άκου και κρίνε......;):)

Φλωρινα -29

Καστορια -12

Κοζανη -14

Σιατιστα -16

Γαλατινη -19

Αυτές ήταν οι χθεσινές θερμοκρασίες στη δυτική Μακεδονία:yz:yz:eek::eek:

Οχι απλά το δαγκωσαμε ΑΛΛΑ το ΚΑΡΑΔΑΓΚΩΣΑΜΕ

Τωρα και φορητό καλοριφέρ να πάρεις μαζί σου δεν θα κάνεις και άσχημα

ALX
18-01-2012, 09:52
Στη πόλη:

Μποτάκια
Ισοθερμικό παντελόνι
Τζιν παντελόνι
Επιγονατίδες για κρύο
Τ-shirt
Φούτερ (βαμβακερό ή fleece)
Μπουφάν (δέρμα ή cordura)
Βuff στο λαιμό (και μέχρι την μύτη σαν επιρήνιο)
Κράνος
Γάντια χειμερινά

Για ταξίδι

Τα ίδια με πάνω, απλά αντικαθιστώ τα:

μποτάκια με τις μπότες.
το φούτερ με το ισοθερμικό (το φοβερό της Colori που έχω με την μεμβράνη)
και το τζιν με το δερμάτινο παντελόνι ή την cordura (αναλόγως των καιρικών συνθηκών και της εποχής)
Το ισοθερμικό παντελόνι το φοράω ούτως ή άλλως το χειμώνα. Δεν με ζεσταίνει/δεν κρυώνω.

teacher
18-01-2012, 10:27
Ολα καλά.....
Εχω ομως μία απορία σχετικά μέ κάτι πολύ απλό ...... Το φανελάκι !!!!!!
Αν το φοράς καί ιδρώσεις αυτός ο ιδρώτας έμεινε μέσα καί μούσκεψε την φανέλα ..... εκεί ειναι πού την πατάς !!!
Πιστεύω οτι ενας σωστός τρόπος ενδυσης (εσωτερικά) ειναι αντί γιά την "παραδοσιακή" φανελίτσα-κοντομάνικο, τό σωστό θά ηταν να φοράει κάποιος κάποιο υφασμα πού νά αποβάλει τόν ιδρώτα ! π.χ. coolmax καί κατόπιν κάποιο ισοθερμικό η κάποιο αλλο υλικό που να ζεσταίνει π.χ. fleece η μπουφανάκι windstoper
Κατόπιν πάμε στό θέμα μπουφάν με η χωρίς επένδυση καί τό κυριότερο ...αδιάβροχο γιά το πολύ κρύο.
από κάτω τό ανάλογο.
Ακούω....

ckk
18-01-2012, 11:07
Κάτω: ισοθερμικό παντελόνι - παντελόνι μηχανής - κάλτσες - μπότες

Επάνω: ισοθερμικό - T shirt - polo - jacket μηχανής (fleece σε περίπτωση πολύ κρύου πχ κοντά στο 0, όπως είναι τώρα.)

Πιό πάνω: Χειμερινά γάντια - δερμάτινη προστασία λαιμού - κράνος.

kornlaz
18-01-2012, 12:08
Το παντελόνι της μηχανής το φοράτε κατάσαρκα ή πάντα με ισοθερμικό κολαν? Το φοράτε ποτέ πάνω απο κανονικό παντελόνι? Εμένα με βολέυει περισσότερο κατάσαρκα σαν κανονικό παντελόνι. Με το ισοθερμικό βράζεις εκτως αν είναι ακραιες οι συνθήκες...

Σε συνθήκες όπως οι τωρινές το παντελόνι μαζί με ισοθερμικό οπωσδήποτε!!;)Διαφορετικά σε πιο ήπιες συνθήκες προτιμώ και εγώ το παντελόνι κατάσαρκα:)

asotosios
18-01-2012, 13:31
Λοιπον σημερις ηταν η πιο κρυα ημερα για την Αθηνα πιστευω...-1 οταν εφυγα απο το σπιτι -2 φτανοντας Ανθουσα...μαξ ειδα στην διαδρομη 0...

για μια διαδρομη 20χλμ (περι τα 20-25 λεπτα τσαρκα δλδ) οχι Εθνικη αλλα με ενα κομματι 5χλμ που μπορεις ευκολα να αναπτυξεις ταχυτητες ανω των 120χλμ και ακομα παραπανω αμα θελεις...(που δεν πρεπει να θελεις...:D).

με ενα κοντομανικο μια μπλουζα μπουφαν (cordura) μανικι λαιμου μου αναιβενει μεχρι την μυτη για επανω...
χειμερινα γαντια...για τα χερια (ποιος το περιμενε:D)
και τζιν και αδιαβροχο (χωρις επενδυση) απο κατω με κανονικο παπουτσι ημουνα μια χαρα...

δεν ενιωσα καθολου μα καθολου κρυο...καθε μερα μεχρι σημερα πολη δεν εβαζα αδιαβροχο (εκτος οταν εβρεχε) απο κατω (####### μου μιας και τις τελευταιες 2 μερες την ακουγαν τα ποδια μου και τα γονατα μου πολυ)...!!!

τωρα για εθνικη μεγαλυτερη αποσταση με τετοιο κρυο (ή με τις θερμοκρασιες που αναφερθηκαν πριν -10 κτλ κτλ) ισως ενα τζακι και κεντρικη θερμανση στο φουλ, να ηταν οτι επρεπε...:sm7: