PDA

View Full Version : Ποτε θα μαθει ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ οτι η Λ.Ε.Α. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗ???


giamil
18-01-2012, 13:39
ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?

Ποτε ρε ΕΛΛΗΝΑΡΑ ευκολοβολε τρι-μ@λ@κ@ θα το μαθεις?

Η ΛΕΑ (Λωριδα Εκτακτης Αναγκης)....

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗ!!!!!!!

ΞΥΠΝΑΑΑΑΑΑΑ!!!!


Αλλος ενας ανθρωπος, που τυχαινει να γνωριζω, και ηταν σπουδαιος 75χρονος, ακομη δημιουργικος, εφυγε απ την ζωη το πρωι απο ασυνειδητο φορτηγατζη που επεσε πανω του ενω ηταν σταματημενος με βλαβη με το αυτοκινητο του στην ΛΕΑ της Αττικης Οδου.


Ας ειναι ο τελευταιος!!!


υ.γ.πριν μια βδομαδα ειχα τυπο με το αυτοκινητο απο πισω μου, και ενω οδηγουσα στην δεξια λωριδα και δεξια δεξια σχεδον πατωντας την συνεχομενη ασπρη γραμμη της ΛΕΑ, ειχε το θρασος και μου κορναρε και μου επεξε τα φωτα για να κανω λιγο πιο αριστερα προς την μεσαια λωριδα για να με προσπερασει με την ανεση του απ την ΛΕΑ.....και σκεφτομουνα...ποσο μα ποσο ξυλο μεχρι να φτυσει αιμα θελει αυτος ο τυπος?γιατι αλλος τροπος δεν υπαρχει περιπτωση να τον εκανε ποτε να καταλαβει....ουτε προστιμο ουτε φυλακιση ουτε τιποτα!

CPretenteriS
18-01-2012, 13:50
ΠΟΤΕ!!!! :mad::mad:

giamil
18-01-2012, 13:51
Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης (ΛΕΑ) – Ομιλείτε Ελληνικά;

Posted on 24 February, 2010 (http://www.mourmour.gr/?p=2763) by Argonaut (http://www.mourmour.gr/?author=6)
Δηλαδή πώς αλλιώς να το πούμε; Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης ή αλλιώς ΛΕΑ ή αλλιώς… αν ΕΣΕΙΣ έχετε ένα ατύχημα και χρειαστεί να έρθεί επειγόντως βοήθεια όπως για παράδειγμα Πυροσβεστικη για να σας απεγκλωβίσει ή ασθενοφόρο για να σας μεταφέρει σε νοσοκομείο η να παράσχει τις πρώτες βοήθειες.
ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ τότε στον μποτιλιαρισμένο ή μπλοκαρισμένο δρόμο, θα χρησιμοποιήσει την ΛΕΑ για να σας φτάσει! Αν όμως, ο κάθε έλληνας που πιστεύει ότι αποτελεί την εξαίρεση μπαίνει στην ΛΕΑ τότε ΑΠΛΑ αυτή κλείνει και έτσι δεν υπάρχει τρόπος να φτάσει η βοήθεια στον προορισμό της ή θα αργήσει σημαντικά.
http://www.mourmour.gr/upload/16012010330.jpg (http://www.mourmour.gr/upload/16012010329.jpg) http://www.mourmour.gr/upload/16012010329.jpg (http://www.mourmour.gr/upload/16012010329.jpg) Είναι ρε παιδί μου άλλη μια περίπτωση του “ωχ αδερφισμού” μας και του “όσο δεν τυχαίνει σε εμένα, δεν με νοιάζει”. Κανείς δεν μπαίνει αλλά όλοι μπαίνουν. Αν αργήσει το ασθενοφόρο κάνουμε καταγγελία. Πάντα λέμε ότι άργησε να ξεκινήσει αλλά ποτέ δεν κοιτάμε ή δεν σκεφτόμαστε γιατί άργησε να φτάσει!
Οι 2 παραπάνω φωτογραφίες, είναι χαρακτηριστικές. Το ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ προσπαθεί να περάσει μέσα από τα πλήρως ακινητοποιημένα οχήματα χρησιμοποιώντας την ΛΕΑ. Μάταια όμως, γιατί απλά έχει μετατραπεί σε μια ακόμα λωρίδα για να περάσουν οι βιαστικοί.
Θα μου πείτε πού είναι η αστυνομία; Μα τι λέτε τώρα… πόσες φορές τους έχω δει να οδηγούν καμαρωτοί καμαρωτοί στην ΛΕΑ με δεκάδες άλλα αυτοκίνητα και να στέκονται με την χερούκλα κρεμασμένη έω από το παράθυρο! για φραπεδιά να είμαι ειλικρινής δεν είχα προσέξει! Επειδή λοιπόν η ΛΕΑ είναι για περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης… και από αστυνομίες κ.λπ. δεν μπορούμε να περιμένουμε, απλά ΜΗΝ ΟΔΗΓΕΙΤΕ στην ΛΕΑ.




Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης (ΛΕΑ) – Ομιλείτε Ελληνικά; | MourMour.gr (http://www.mourmour.gr/?p=2763)

dimitrisb
18-01-2012, 13:52
Σωστός! :sm8:

dimitrisb
18-01-2012, 14:01
Πόσες φορές το έχουμε δει αυτό...
Οι βιαστικοί τύποι που νομίζουν ότι είναι έξυπνοι! Νεύρα
Το θέμα είναι ότι όταν χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί η Λ.Ε.Α από οχήματα για κάποια ανάγκη θα είναι και αυτά θα είναι ακινητοποιημένα πίσω από τους "έξυπνους"!

Μία από τις πολλές φορές που το έχω δει αυτό ...
... αφου πέρασαν μερικά αυτοκίνητα, περνάει και ένα περιπολικό και λίγο πιο πίσω ακολουθούσαν πάλι Ι.Χ. . Φυσικά για θέμα κλήσης ... σιγά και μη.

Και το κορυφαίο ... νταλίκα να πηγαίνει στη Λ.Ε.Α. ! 'Ελεος! Νεύρα

ARGI
18-01-2012, 14:15
:(:(:(

Ακιs
18-01-2012, 14:24
Πιστευω οτι ολοι μας καποια στιγμη εχουμε μπει στην Λ.ε.α για καποιον λογο.Αλλα αλλο να μπεις για δευτερολεπτα,που και αυτο δεν ειναι σωστο γιατι οσα δεν φερνει ο χρονος τα φερνει μια στιγμη,και αλλο να κανεις ταξιδι στην Λ.ε.α αμεριμνος και χαλαρος....Απαραδεκτο!!:mad::mad:

napgeo
18-01-2012, 14:47
ΝεύραΕδώ στην Αττική οδό κατεβαίνουν πεζοί. Έχουμε δει και Λεωφορείο να αφήνει επιβάτες.
Η ΛΕΑ μας ενόχλησε……………….

danaos
18-01-2012, 15:47
Ποτε!!! Απλα!!! :mad::mad::mad::mad::mad::mad:ααα και για αυτό μας φταίνε οι Γερμανοί χααχχα
Ας ειναι το τελευταίο ....:(:(:(:(

ckk
18-01-2012, 15:55
Ποτε!!! Απλα!!! :mad::mad::mad::mad::mad::mad:ααα και για αυτό μας φταίνε οι Γερμανοί χααχχα
Ας ειναι το τελευταίο ....:(:(:(:(

Ντάνυ δεν φταίνε οι Γερμανοί για αυτό. Ίσα – ίσα που σε αυτό μας βοήθησαν έμμεσα φτιάχνοντας την Αττική οδό, το Ελ. Βενιζέλ και άλλα έργα. Το ότι εμείς φτύνουμε μέσα στο αεροδρόμιο και πετάμε κάτω τα τσιγάρα…

Για αυτό φταίμε εμείς, η έλλειψη πανεπιστημιακής και κοινωνικής μας μόρφωσης.

danaos
18-01-2012, 15:59
Ντάνυ δεν φταίνε οι Γερμανοί για αυτό. Ίσα – ίσα που σε αυτό μας βοήθησαν έμμεσα φτιάχνοντας την Αττική οδό, το Ελ. Βενιζέλ και άλλα έργα. Το ότι εμείς φτύνουμε μέσα στο αεροδρόμιο και πετάμε κάτω τα τσιγάρα…

Για αυτό φταίμε εμείς, η έλλειψη πανεπιστημιακής και κοινωνικής μας μόρφωσης.


Το είπα για αστείο φίλε μου γιατί τώρα εχει γίνει της μόδας για ότι μας συμβαίνει φταίνε πάντα οι άλλοι γενικά...
Τα ξέρω αυτα που λές για την Αττική οδο και το Ελ βενιζέλος...και ιδικά για την Αττικη του ευχαριστώ καθε μέρα γιατι την χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση...
Να είσαι καλά

asotosios
18-01-2012, 16:19
...και ιδικά για την Αττικη του ευχαριστώ καθε μέρα γιατι την χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση...
Να είσαι καλά

οι Γερμανοι επρεπε να την εχουν παραδοσει στο Ελληνικο Κρατος εδω και καμια 5ετια συμφωνα με την συμβαση που εχουν υπογραψει...οποτε εγω αν και την χρησιμοποιω μπορω να πω οτι δεν τους λεω και ευχαριστω...!!!

Οσο για την ΛΕΑ τι να πω...καθε μερα ολο και κατι ακουγετε μιας και καποιοι την χρησιμοποιουν λες και ειναι κανονικη λωριδα...τι να πεις...!!!
μακαρι να ειναι το τελευταιο...αλλα φοβαμαι πως δεν...!!!

ckalfas
18-01-2012, 16:34
Μα τι λέτε;;;:eek:

Η Λ.Ε.Α. είναι για τους μάγκες, τους γρήγορους και τους έξυπνους!!!;)

Άντε πρόβατα, ε πρόβατα!!!:p

klagenfurt
18-01-2012, 16:42
δεν ειναι θεμα παιδειας
η παιδεια ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ,
η ελλειψη της υπαρξης της πολιτειας
και η ατιμωρησια ειναι υπευθυνοι

ολοι εχουμε δει πως οδηγουν οι ελληναρες(και οι αλβανοι και οι πακιστανοι) οταν οδηγουν στην Ευρωπη
και πως οδηγουν οι Γερμανοι (με παιδεια...) στην Ελλαδα

silvestros
18-01-2012, 16:50
Αν παρεις τα στοιχεια του "εξυπνου" και τα δωσεις θα σε πουν ρουφιανο.....αν τον πλακωσεις στις ροχαλες και στις σφαλιαρες θα σε πουν ψευτονταη και οτι "ψαχνεσαι".. Ανοχή μέχρι τα ορια του ραγιαδισμού ή αδιαφορια μεχρι τα όρια της απανθρωπιάς, μας εξομοιωνει με την ανικανοτητα της διαλυμενης κεντρικης διοικησης και των υπηρεσιων της.
Τώρα που η οικονομική κρίση έγινε το άλλοθι του ηθικού ξεπεσμού γέμισαν οι ΛΕΑ της εθνικής οδού αλλά και της κοινωνιας μας από κουτοπονηρους και κουτσαβακια.

gemara
18-01-2012, 17:28
ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?

Ποτε ρε ΕΛΛΗΝΑΡΑ ευκολοβολε τρι-μ@λ@κ@ θα το μαθεις?

Η ΛΕΑ (Λωριδα Εκτακτης Αναγκης)....

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗ!!!!!!!

ΞΥΠΝΑΑΑΑΑΑΑ!!!!


Αλλος ενας ανθρωπος, που τυχαινει να γνωριζω, και ηταν σπουδαιος 75χρονος, ακομη δημιουργικος, εφυγε απ την ζωη το πρωι απο ασυνειδητο φορτηγατζη που επεσε πανω του ενω ηταν σταματημενος με βλαβη με το αυτοκινητο του στην ΛΕΑ της Αττικης Οδου.


Ας ειναι ο τελευταιος!!!


υ.γ.πριν μια βδομαδα ειχα τυπο με το αυτοκινητο απο πισω μου, και ενω οδηγουσα στην δεξια λωριδα και δεξια δεξια σχεδον πατωντας την συνεχομενη ασπρη γραμμη της ΛΕΑ, ειχε το θρασος και μου κορναρε και μου επεξε τα φωτα για να κανω λιγο πιο αριστερα προς την μεσαια λωριδα για να με προσπερασει με την ανεση του απ την ΛΕΑ.....και σκεφτομουνα...ποσο μα ποσο ξυλο μεχρι να φτυσει αιμα θελει αυτος ο τυπος?γιατι αλλος τροπος δεν υπαρχει περιπτωση να τον εκανε ποτε να καταλαβει....ουτε προστιμο ουτε φυλακιση ουτε τιποτα!




Πολύ λυπηρό και τραγικό το περιστατικό. Είναι μια άλλη απόδειξη την αναρχίας και την παντελούς έλλειψης αστυνόμευσης της χώρας μας...:(

Δυο φορές έκανα περαντζάδα σήμερα την Α.Ο. και μουρμούριζα μέσα μου με αυτά που έβλεπα. Με αποκορύφωμα στα φανάρια μιας εξόδου όπου πέρασε κυράτσω με κόκκινο και οι δυο δικυκλιστές αστυνόμοι που περίμεναν στο απέναντι κόκκινο, κοίταζαν αλλού...:(

paschalis
18-01-2012, 19:25
Αν παρεις τα στοιχεια του "εξυπνου" και τα δωσεις θα σε πουν ρουφιανο.....αν τον πλακωσεις στις ροχαλες και στις σφαλιαρες θα σε πουν ψευτονταη και οτι "ψαχνεσαι".. Ανοχή μέχρι τα ορια του ραγιαδισμού ή αδιαφορια μεχρι τα όρια της απανθρωπιάς, μας εξομοιωνει με την ανικανοτητα της διαλυμενης κεντρικης διοικησης και των υπηρεσιων της.
Τώρα που η οικονομική κρίση έγινε το άλλοθι του ηθικού ξεπεσμού γέμισαν οι ΛΕΑ της εθνικής οδού αλλά και της κοινωνιας μας από κουτοπονηρους και κουτσαβακια.

Κριμα για τον ανθρωπο...
Αυτη η φραση του Μιχαλη περικλειει το μεγαλυτερο κινδυνο τα πραγματα να βγουν εκτος του υποτιθεμενου ελεγχου να αμφισβητηθουν ολοι οι κανονες που ρυθμιζουν τη ζωη μας και να γινουμε ΟΛΟΙ μονιμο πρωτοσελιδο της ντροπης.

tsitsos
18-01-2012, 19:39
να ητανε μονο αυτο γιαννη, ποιος το σκαγε...
ο νεοελληνας χρειαζεται απαγορευτικη ταμπελλα για το αυτονοητο:(

silvestros
18-01-2012, 19:49
Πολύ λυπηρό και τραγικό το περιστατικό. Είναι μια άλλη απόδειξη την αναρχίας και την παντελούς έλλειψης αστυνόμευσης της χώρας μας...:(

Δυο φορές έκανα περαντζάδα σήμερα την Α.Ο. και μουρμούριζα μέσα μου με αυτά που έβλεπα. Με αποκορύφωμα στα φανάρια μιας εξόδου όπου πέρασε κυράτσω με κόκκινο και οι δυο δικυκλιστές αστυνόμοι που περίμεναν στο απέναντι κόκκινο, κοίταζαν αλλού...:(


καλό σημάδι....η μουρμουρα θα γίνει οργή και η οργή θα γινει σφυρι πανω σε κανενα κουφιοκεφαλακι....

Κριμα για τον ανθρωπο...
Αυτη η φραση του Μιχαλη περικλειει το μεγαλυτερο κινδυνο τα πραγματα να βγουν εκτος του υποτιθεμενου ελεγχου να αμφισβητηθουν ολοι οι κανονες που ρυθμιζουν τη ζωη μας και να γινουμε ΟΛΟΙ μονιμο πρωτοσελιδο της ντροπης.


Κριμα για τον ανθρωπο Πασχαλη πανω απο ολα , αλλα οπως επισημανες ΟΛΟΙ...εχουμε μεριδιο ευθυνης

ckk
18-01-2012, 20:04
οι Γερμανοι επρεπε να την εχουν παραδοσει στο Ελληνικο Κρατος εδω και καμια 5ετια συμφωνα με την συμβαση που εχουν υπογραψει...οποτε εγω αν και την χρησιμοποιω μπορω να πω οτι δεν τους λεω και ευχαριστω...!!!

Οσο για την ΛΕΑ τι να πω...καθε μερα ολο και κατι ακουγετε μιας και καποιοι την χρησιμοποιουν λες και ειναι κανονικη λωριδα...τι να πεις...!!!
μακαρι να ειναι το τελευταιο...αλλα φοβαμαι πως δεν...!!!


Ο Μπόμπολας θα έπρεπε να έχει παραδώσει και το κράτος να παραλάβει. Αλλά πού... για αυτό και εγώ τους ευχαριστώ.

Περνάω βέβαια αέρα τα διόδια... :sm7:

adventure
18-01-2012, 20:39
Κρίμα ας είναι το τελευταίο.

:( :( :(

siraxanz
18-01-2012, 22:02
Γιάννη καλά έκανες κ το'βαλες, μπραβο...
πρεπει να εχουμε αυτογνωσια, όλοι μπηκαμε στη ΛΕΑ απο μλκια:(

ckk
19-01-2012, 13:07
Όσο δεν σε προστατεύει το κράτος, θα πρέπει να το κάνεις μόνος σου.

Θυμήθηκα ανάλογο περιστατικό με την Ειρήνη το καλοκαίρι.

Κατεβαίνουμε για διακοπές και στον αυτοκινητόδρομο για Κόρινθο, ο Κωστής έκανε εμετό. Βλέπω την Ειρήνη πολύ φυσιολογικά να σταματάει στην ΛΕΑ για να τον καθαρίσει. Την πήρα τηλέφωνο, ήμουνα με άλλο αυτοκίνητο, και της είπα να τα μαζέψει και να πάμε στο πρώτο πλάγιο parking, διότι εδώ είναι Ελλάδα.

'Μα', μου εξήγησε κλπ.

Ακόμα κιτρινίζει όταν θυμάται τον καραγκιόζη που της πέρασε ξυστά. Όλα αυτά τα έβλεπα από απόσταση 150μ. Έως ότου μπω στο αυτοκίνητο, ο καραγκιόζης με είχε ήδη περάσει. Τον πρόλαβα λίγο πιό κάτω... :D

Ήρθε και η Ειρήνη μετά και μπήκαμε στο επόμενο parking. ΠΟΤΕ δεν σταματάμε στην ΛΕΑ. Στην Ελλάδα.