PDA

View Full Version : Top Case: Πλαστικό ή Μεταλλικό;


Δήμος
19-01-2012, 13:58
Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τα top cases. Ανεξαρτήτου κόστους, ποια θεωρείτε ότι είναι καλύτερη επιλογή, τα πλαστικά ή τα μεταλλικά και γιατί; Με άλλα λόγια, ποια είναι κατά τη γνώμη σας τα + και τα - των πλαστικών και των μεταλλικών top cases;

lepanto
19-01-2012, 14:33
Δήμο τα πράγματα είναι απλά το μεταλλικό χαρακτηρίζει τα adv το πλαστικό τα απλά gs

Δήμος
19-01-2012, 14:44
Δήμο τα πράγματα είναι απλά το μεταλλικό χαρακτηρίζει τα adv το πλαστικό τα απλά gs
Δεν μπορώ να το δεχθώ αυτό. Πρόκειται για δύο διαφορετικά υλικά, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (αντοχή, ευκαμψία - ακαμψία, φθορά από άλλα στοιχεία κλπ), που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε GS και σε Adv. Για να είμαι πιο ακριβής στην αρχική μου ερώτηση: Με ποιο top case μπορώ να πετύχω α) στιβαρότητα (να μη μου φύγει βρε αδερφέ π.χ. στην Εθνική με 100χλμ/h), β) αντοχή, γ) στεγανότητα και δ) με όσο το δυνατό λιγότερα φορτία στο υποπλαίσιο (γιατί μη ξεχνάμε ότι κάπου πρέπει να στηριχθεί το top case).

Ακιs
19-01-2012, 14:52
Δημο,οι μεταλλικες σαφως καθονται καλυτερα στο ματι,αλλα εχουν χωρητικοτητα 38-40lt.Οι πλαστικες φτανουν μεχρι 53-55lt,αλλα ''ξενιζουν'' λιγο στην συνολικη εικονα της μοτο.Διαλεγεις και παιρνεις:Πρακτικοτητα [οσο αφορα τον χωρο] η στυλ?;):D

Δήμος
19-01-2012, 15:00
Δημο,οι μεταλλικες σαφως καθονται καλυτερα στο ματι,αλλα εχουν χωρητικοτητα 38-40lt.Οι πλαστικες φτανουν μεχρι 53-55lt,αλλα ''ξενιζουν'' λιγο στην συνολικη εικονα της μοτο.Διαλεγεις και παιρνεις:Πρακτικοτητα [οσο αφορα τον χωρο] η στυλ?;):D
Άκη, πέρα από τη χωρητικότητα, ποια κουμπώνει καλύτερα στη βάση της; Δηλαδή, σε περίπτωση αναπήδησης της μηχανής σε μια λακκούβα, μια πλαστική (ανεξαρτήτου χωρητικότητας) με εσωτερικό όμως βάρος (χάριν παραδείγματος) 10 lt και μια μεταλλική με ισόποσο βάρος, ποια κινδυνεύει να "φύγει" και να σκάσει στα διερχόμενα ι.χ; Επιπλέον, η μεταλλική, λόγω του βάρους της, μπορεί να στραβώσει το υποπλαίσιο;

bogart
19-01-2012, 15:35
εμένα το Vario Μου έφυγε με 100 χμ και διαλύθηκε...
ευτυχώς που δεν το πάτησε το φιλαράκι που ερχόταν απο πίσω...

όσο αντιαισθητικές κι αν είναι, οι Givi είναι οι καλύτερες φίλε μου...

tattoopanther
19-01-2012, 16:11
πως θα σε κάτση είναι.,.,

εγω σερνόμουνα 5μέτρα+

και ούτε που κουνήθηκε απο την θέση της η vario πλαινή .,

μόνο που πήρα μερικές γρατζουνιές σουβενίρ.,.,

βάλε και την πατέντα που έχουν να αυξομειώνονται ., τις θεωρώ πολύ πρακτικές..,
+στο GS1200 αεροδυναμικά κουμπώνουν τέλεια πάνω ..και δεν προεξέχουν.,,
+ με καταρακτώδες βροχές δεν έχει μπεί σταγόνα μέσα.,.,.,

ckalfas
19-01-2012, 16:39
ποια κουμπώνει καλύτερα στη βάση της; Δηλαδή, σε περίπτωση αναπήδησης της μηχανής σε μια λακκούβα, μια πλαστική (ανεξαρτήτου χωρητικότητας) με εσωτερικό όμως βάρος (χάριν παραδείγματος) 10 lt και μια μεταλλική με ισόποσο βάρος, ποια κινδυνεύει να "φύγει" και να σκάσει στα διερχόμενα ι.χ; Επιπλέον, η μεταλλική, λόγω του βάρους της, μπορεί να στραβώσει το υποπλαίσιο;

Η μεταλλική κάθεται καλύτερα στην βάση της από οποιαδήποτε πλαστική, διότι το αλουμίνιο επιτρέπει να βιδωθούν οι βάσεις σ' αυτήν, ενώ στις πλαστικές οι βάσεις και τα παρελκόμενά τους απλά κουμπώνουν. Οπότε σε θέμα στιβαρότητας και κουμπώματος πάνω στην βάση της μία μεταλλική υπερτερεί σε σχέση με την πλαστική.
Στο δεύτερο ερώτημα... μιλάμε για πλαϊνές έτσι; Οι μεταλλικές "ενδέχεται" και αναλόγως το πέσιμο, να βλάψουν το υποπλάισιο, όχι από το βάρος, αλλά από την στιβαρότητα ή την μη απορρόφηση κραδασμών της πτώσης!

siraxanz
19-01-2012, 19:16
Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τα top cases. Ανεξαρτήτου κόστους, ποια θεωρείτε ότι είναι καλύτερη επιλογή, τα πλαστικά ή τα μεταλλικά και γιατί; Με άλλα λόγια, ποια είναι κατά τη γνώμη σας τα + και τα - των πλαστικών και των μεταλλικών top cases;


Βαλε μια givi 55 κ ξενιασες...


δεν ειχε βαλίτσα ο Κώστας?

egefalikos
19-01-2012, 19:22
Βαλε μια givi 55 κ ξενιασες...


δεν ειχε βαλίτσα ο Κώστας?
Σωστός ο Χάρης! ;):)

Δήμος
19-01-2012, 19:25
Είχε. Επειδή όμως το φαινόμενο της απασφάλισης της πλαστικής βαλίτσας είναι λίαν πιθανό, ρωτάω, καταρχήν πληροφοριακά, για την πιο ασφαλή λύση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kostas_366
19-01-2012, 20:10
Είτε μεταλλική είτε πλαστική η βαλίτσα δεν θέλει πολύ βάρος μέσα. Θυμάμαι μια πλαστική, νομίζω κάπα, μου είχε φύγει από ένα ΚΛΕ 500 που είχα.
Δήμο εσένα είναι 48-άρα (2 κράνη) GIVI.
Για εμένα ομορφότερη είναι η μεταλλική. Αλλά ήταν πολλά τα φράγκα τότε.
*Πιστεύω ότι οι μεταλλικές έχουν καλύτερες βάσεις άρα καλύτερη στήριξη. Γίνονται ένα με τον σκελετό της μοτοσικλέτας. Βέβαια περισσότερο βάρος. Στην παρακάτω φωτο το πλαίσιο κόπηκε από το βάρος.

http://img832.imageshack.us/img832/8780/dsc00291km.jpg

Υπάρχουν και οι πλαστικές με λουκ μέταλλου που είναι και αυτές όμορφες.
Δεν κοιτάς καμιά τέτοια, ελαφριά, μοιάζει με μέταλλο, υπάρχει και σε μαύρη.. και κάνε έτσι κανένα τεστ πάνω στην μοτο :).

Andreas_F800GS
19-01-2012, 20:40
Είχα πλαστική Givi στην προηγούμενη μηχανή και μου έφυγε στο δρόμο (ευτυχώς μόνο η βαλίτσα έπαθε ζημιά) γιατί δεν είχε κουμπώσει καλά. Έχω δει και μεταλλική βαλίτσα να φεύγει από 1200 όμως μπροστά μου. Γνήσια bmw και ελεγμένη για το αν έχει κουμπώσει καλά μόλις 5' πριν. Παρ' αυτά επειδή δεν είχα ποτέ μεταλλική βαλίτσα ο ίδιος για να έχω προσωπική εμπειρία δεν παίρνω θέση για το θέμα της ασφάλειας.
Από ομορφιά, ειδικά στα 1200 και δη στα adv οι μεταλλικές μου φαίνονται πιο όμορφες αλλά χωρίς να σημαίνει ότι οι πλαστικές μου δείχνουν άσχημες!
Για το θέμα του κόστους βέβαια δεν χρειάζεται να πούμε ποιες είναι καλύτερες ;)
Προσωπικά θα έβαζα μια ωραία Givi V46 GIVI V46 TECH - Cases (http://www.givi.it/cases/monokey/V46-TECH) (εκτός αν θες μεγαλύτερη οπότε η Maxia των 55lt είναι η καλύτερη επιλογή GIVI E55 MAXIA 3 TECH - Cases (http://www.givi.it/cases/monokey/E55-MAXIA-3-TECH)) και θα ήμουν άρχοντας!

nivo
19-01-2012, 20:47
Είχε. Επειδή όμως το φαινόμενο της απασφάλισης της πλαστικής βαλίτσας είναι λίαν πιθανό, ρωτάω, καταρχήν πληροφοριακά, για την πιο ασφαλή λύση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
φιλε Δημο ,ειτε πλαστικη ειτε αλουμινιου αμα ειναι να φυγει θα φυγει,δεν σου δινει κανεις εγγυηση ,μην κοιτας καποια προβληματα που εβγαλαν οι vario στα 1200 ,η μηχανη φταιει !!!Σοβαρα τωρα ,ειναι θεμα καθαρα για το ματι,και κατα δευτερο θεμα χωρητικοτητας,οι πλαστικες σαφως πιο μπαουλα ,δες τις 55λτρ kappa+givi,αλλα εχε υποψην οτι μπορει να σου κουναει η μοτο οταν θα εισαι μονος ,μετα πας στα 45 λτρ με τις hepco explorer,kαι τελος στα 38 (εκει γυρω)στις sw motech-touratech κλπ,προσωπικα εβαλα στη μπουμπου και την vario (τσαμπα λεφτα !!)και την hepco combi (λιγο μικρη θα ελεγα )και τωρα εχω την sw motech εδω και 1χρονο ,και μου εχει βγει μια χαρα ....

kwstas
19-01-2012, 21:30
Ριξε μια ματια στις νεες GIVI TREKKER οι οποιες εχουν διπλη χρηση (πλαινες και top case) και ειναι διαθεσιμες σε 2 μεγεθη

givi trekker - Αναζήτηση Google (http://www.google.gr/search?tbm=isch&hl=el&source=hp&biw=1280&bih=820&q=givi+trekker&gbv=2&oq=GIVI+TRE&aq=0&aqi=g1g-S1g-sS1g-S4&aql=&gs_sm=c&gs_upl=2047l3781l0l6219l8l6l0l0l0l0l453l1282l2-3.0.1l4l0)

forester
19-01-2012, 21:36
Givi & Kappa στα 52 και 53 λίτρα, πολλές φορές δοκιμασμένες σε χώματα και τίγκα στο πράμα (καμία σχέση με τα 10 κιλά που λέει...) με αναπηδήσεις με ότι να 'ναι! Δεν έχω το παραμικρό. Τις είχα σε 2 Αφρικα, στο V-strom και στο Tiger. Τώρα έχω και στο GS.
Το θέμα είναι τι ζητάς. Αν θες να χωράνε 2 κράνη στην καθημερινότητα και αρκετά πράγματα στα ταξίδια, είναι μονόδρομος!
Αν δεν έχεις τέτοιες ανάγκες και υπεράνω κόστους, πας σε μεταλλική που είναι και μουράτη;)

Δήμος
19-01-2012, 21:43
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

Δήμος
20-01-2012, 11:55
Έχει βάλει κανείς αυτή http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2672&category_id=69&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el
και αν ναι, εντυπώσεις.

kostas_366
20-01-2012, 12:30
Έχει βάλει κανείς αυτή http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2672&category_id=69&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el
και αν ναι, εντυπώσεις.

Πολύ όμορφη. Μάλλον χρειάζεσε και βάση.

afias
20-01-2012, 12:46
Εαν χρειαστεις και βαση πιστευω σε αυτα τα λεφτα βαζεις και την αλουμινιου απο το ADV.
Βαζεις και την ασφαλεια που εχει για off road οδηγηση και ετσι δεν εχεις και το αγχος μη σου φυγει στον δρομο. Η ασφαλεια αυτη ειναι ενας ανταπτορας που πιανει πανω στην βαση και βιδωνει εσωτερικα στην μπαγαζιερα. Εαν δεν βιαζεσαι για αγορα να στην δειξω σε ενα καφε. Οχι την επομενη Τεταρτη γιατι εχει παναθηναικο (γηπεδο) αλλα στον μεθεπομενο. Το μειον του topcase της ADV ειναι ο μειωμενος χωρος αλλα οπτικα πιστευω οτι ειναι ωραιο το αποτελεσμα.

yns
20-01-2012, 13:03
Αν καταλήξεις σε αλουμινένια παίζουν και η Trax (http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=196_204_1090) (αυτή έχω εγώ σχεδόν 2 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος) και η Holan (http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=196_204_1400) που έφερε πρόσφατα το Motoraid (πολύ καλές, ο Markas έχει τις πλαϊνές και είναι σούπερ). Να υπολογίζεις πάντως και τα χρήματα της βάσης. Αν θες κάτι πιο οικονομικό κοίτα το konvoi.ro (http://www.konvoi.ro). Ποιότητα για το τελευταίο δεν γνωρίζουμε ακόμα μια και οι πλαϊνές που έχω παραγγείλει δεν έχουν έρθει ακόμα.

Δήμος
20-01-2012, 13:10
Πολύ όμορφη. Μάλλον χρειάζεσε και βάση.

Εαν χρειαστεις και βαση πιστευω σε αυτα τα λεφτα βαζεις και την αλουμινιου απο το ADV.
Βαζεις και την ασφαλεια που εχει για off road οδηγηση και ετσι δεν εχεις και το αγχος μη σου φυγει στον δρομο. Η ασφαλεια αυτη ειναι ενας ανταπτορας που πιανει πανω στην βαση και βιδωνει εσωτερικα στην μπαγαζιερα. Εαν δεν βιαζεσαι για αγορα να στην δειξω σε ενα καφε. Οχι την επομενη Τεταρτη γιατι εχει παναθηναικο (γηπεδο) αλλα στον μεθεπομενο. Το μειον του topcase της ADV ειναι ο μειωμενος χωρος αλλα οπτικα πιστευω οτι ειναι ωραιο το αποτελεσμα.
Μαζί με βάση και κλειδαριές (φουλ σετ) και με την έκπτωση 5% του φόρουμ (να 'ναι καλά ο Δημήτρης και ο Νίκος) περίπου € 465,00. Θα ήθελα όμως Γιάννη να δω και του Adv. για να μπορέσω να έχω ένα σημείο σύγκρισης. Στο καφέ λοιπόν.

Δήμος
20-01-2012, 13:21
Εαν χρειαστεις και βαση πιστευω σε αυτα τα λεφτα βαζεις και την αλουμινιου απο το ADV.
Βαζεις και την ασφαλεια που εχει για off road οδηγηση και ετσι δεν εχεις και το αγχος μη σου φυγει στον δρομο. Η ασφαλεια αυτη ειναι ενας ανταπτορας που πιανει πανω στην βαση και βιδωνει εσωτερικα στην μπαγαζιερα. Εαν δεν βιαζεσαι για αγορα να στην δειξω σε ενα καφε. Οχι την επομενη Τεταρτη γιατι εχει παναθηναικο (γηπεδο) αλλα στον μεθεπομενο. Το μειον του topcase της ADV ειναι ο μειωμενος χωρος αλλα οπτικα πιστευω οτι ειναι ωραιο το αποτελεσμα.
Γιάννη, έχω την εντύπωση (διόρθωσέ με αν κάνω κάποιο λάθος) ότι για να βάλω τη μεταλλική του Adv (σαν τη δική σου) θα πρέπει να αλλάξω και σέλλα :confused: Αν είναι έτσι το κόστος σίγουρα ανεβαίνει αρκετά (εντάξει όταν είπα στην αρχή "ανεξαρτήτου κόστους" εννοούσα να κινηθούμε σε λογικά πλαίσια, το πολύ € 500,00 μη γίνουμε προκλητικοί).

afias
20-01-2012, 13:25
Γιάννη, έχω την εντύπωση (διόρθωσέ με αν κάνω κάποιο λάθος) ότι για να βάλω τη μεταλλική του Adv (σαν τη δική σου) θα πρέπει να αλλάξω και σέλλα :confused: Αν είναι έτσι το κόστος σίγουρα ανεβαίνει αρκετά (εντάξει όταν είπα στην αρχή "ανεξαρτήτου κόστους" εννοούσα να κινηθούμε σε λογικά πλαίσια, το πολύ € 500,00 μη γίνουμε προκλητικοί).

Αυτο δεν το γνωριζω για να στο πω. Για τις πλαινες ξερω σιγουρα οτι μπαινουν και σε απλο. Ας απαντησει καποιος που γνωριζει τι χρειαζεται για να μπει το topcase του ADV σε απλο.

siraxanz
20-01-2012, 17:27
Εισαι ψημμενος για το αλουμινιο απλα ήθελες να το δεις κ γραμμενο για να το πιστεψεις ε?:sm7:

nivo
20-01-2012, 17:38
Γιάννη, έχω την εντύπωση (διόρθωσέ με αν κάνω κάποιο λάθος) ότι για να βάλω τη μεταλλική του Adv (σαν τη δική σου) θα πρέπει να αλλάξω και σέλλα :confused: Αν είναι έτσι το κόστος σίγουρα ανεβαίνει αρκετά (εντάξει όταν είπα στην αρχή "ανεξαρτήτου κόστους" εννοούσα να κινηθούμε σε λογικά πλαίσια, το πολύ € 500,00 μη γίνουμε προκλητικοί).
δε νομιζω να θελει μετατροπες μπαινει ετσι ...

forester
20-01-2012, 18:08
Αυτο δεν το γνωριζω για να στο πω. Για τις πλαινες ξερω σιγουρα οτι μπαινουν και σε απλο. Ας απαντησει καποιος που γνωριζει τι χρειαζεται για να μπει το topcase του ADV σε απλο.


Πρέπει να βγει η σχάρα του απλού και να μπει του ADVE. Σέλα ως έχει.

Ωχ ! για 1150 θέλεις, ε; Μάλλον και η σχάρα σου κάνει. Αυτό που είπα είναι για τα 1200.

Δήμος
20-01-2012, 18:13
Εισαι ψημμενος για το αλουμινιο απλα ήθελες να το δεις κ γραμμενο για να το πιστεψεις ε?:sm7:
Αααα ρε Χάρη, στο μυαλό μου είσαι ;)

N4pSt3R
21-01-2012, 22:52
Έχει βάλει κανείς αυτή http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2672&category_id=69&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el
και αν ναι, εντυπώσεις.


Την έχω εγώ και την έβαλα καθαρά γιατί την γούσταρα και γιατί δεν έπεζε με τίποτα να βάλω πίσω ένα μεγάλο μπαούλο!!!Πέρνει μέσα άνετα το κράνος μου (tour-x3) αλλά δεν πέρνει μαζί και το μπουφάν γιατί είναι XXL:D:D, δεν ξέρω αν πέρνει κάτι σε ποιό μικρό!!Από θέμα τζόγου δεν έχω κανένα πρόβλημα!!

ΥΓ: Αν την βάλεις και πάρεις την απλή και όχι την S που είναι ανοξίδοτο αλουμίνιο δεν θα μπορείς να βάζεις μέσα χήμα ρούχα γιατί βγάζει χρώμα!!!

Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία ή ακόμα και photo χτύπα!!!

Δήμος
21-01-2012, 22:56
Την έχω εγώ και την έβαλα καθαρά γιατί την γούσταρα και γιατί δεν έπεζε με τίποτα να βάλω πίσω ένα μεγάλο μπαούλο!!!Πέρνει μέσα άνετα το κράνος μου (tour-x3) αλλά δεν πέρνει μαζί και το μπουφάν γιατί είναι XXL:D:D, δεν ξέρω αν πέρνει κάτι σε ποιό μικρό!!Από θέμα τζόγου δεν έχω κανένα πρόβλημα!!

ΥΓ: Αν την βάλεις και πάρεις την απλή και όχι την S που είναι ανοξίδοτο αλουμίνιο δεν θα μπορείς να βάζεις μέσα χήμα ρούχα γιατί βγάζει χρώμα!!!

Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία ή ακόμα και photo χτύπα!!!

Κατατοπιστικότατος!


Sent from my iPhone using Tapatalk

N4pSt3R
21-01-2012, 23:00
;)

Και αν σε κάτι δεν σε κάλυψα πες μου!

Δήμος
21-01-2012, 23:42
Απόλυτα! Ειδικά αυτό με το χρώμα που βγάζει το απλό αλουμίνιο...το ανοδιωμένο όμως δεν πρέπει να βγάζει, έτσι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

N4pSt3R
22-01-2012, 01:03
Όχι λένε ότι το ανοδιωμένο δεν βγάζει!!Αλλά αν το θες για ρούχα καλό είναι να πάρεις και την εσωτερική τσαντούλα!!!

GregoryA
22-01-2012, 12:07
Πλαστικό ή αλουμίνιο, ειναι μια ερώτηση που σηκώνει πολύ κουβέντα. Εγω εδω και χρονια χρησιμοποιώ αυτές....
GIVI E52 MAXIA - Cases (http://www.givi.it/cases/monokey/E52-MAXIA) για τοπ
GIVI E41 KEYLESS - Side hardbags (http://www.givi.it/Side-hardbags/Monokey-/E41-KEYLESS) πλαινες

και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν ειναι εποχές για να τις <πετάξω> και να προμηθευτώ νέες!!!!Προς το παρόν πάντως!!!!. Εχουν μεγάλη χωρητκότητα, ειναι στεγανές, δεν βγάζουν χρώμα (αυτό το ακουσα πρώτη φορά) και ευκολόχρηστες. Οταν τις αγόρασα δεν ειχαν εξελιχθεί οι αλουμινένιες και δεν ειχε τόσα μοντέλα και διαφορες τιμές.
Αισθητικά ομως θεωρω ότι οι αλουμινένιες και λιγότερο οι πλαστικές με οψη αλουμινίου ειναι καλύτερες, κάθονται πιο καλά στις μηχανές, εχουν το πλεονέκτημα ότι βάζεις πάνω και άλλα πράγματα και δίνουν ενα ξεχωριστό στύλ, πιο <περιπετειωδες>, πιο <τουριστικό>, πιο μοτο!!! Πριν ειχαν υπερβολικές τιμές , τωρα ειναι προσιτές και εχουν βγει στον αερα και αλλες φίρμες (βλεπε Holan κλπ). Βέβαια η καθε μια μάρκα, απαιτει και τα <δικα> της καγκελα για την στήριξη των.
Δηλαδή οι αλουμινένιες ειναι πιο ωραίες και επειδη δεν ειχα ποτέ ερωτώ αν εχουν τις ιδιες δυνατότητες με τις πλαστικές!!!
Στεγανότητα, βάρος, αντοχή ( αλλοιώσεις επιφανειών, στραβώματα, βαθουλώματα με μικρές συγκρούσεις, ξεφλουδίσματα αν ειναι βαμμένη κλπ), πρακτικότητα, χωρητικότητα( αν γνωρίζω καλά δεν υπάρχει τοπ κεις που να χωράει δύο κράνη, μεγάλο μειον)!!!! ????

N4pSt3R
22-01-2012, 15:09
δεν βγάζουν χρώμα (αυτό το ακουσα πρώτη φορά)

Να προσθέσω ότι είναι η πρώτη μου εμπειρία με μοτοσυκλετα ταξιδιού και 3πλέτα!!Δεν ξέρω για άλλες βαλίτσες αλλά είναι αλήθεια αυτό με το χρώμα!!
Παράδειγμα ότι στην εκδρομή στην Ροδόπη όπου τις χρεισιμοποίησα για πρώτη φορά είχα μια βαλίτσα με εσωτερική για τα ρούχα μου και την άλλη την είχα με χύμα πράγματα μέσα, πχ φορτιστές φοτογραφική κτλ κτλ!!!Ο φορτιστής που ήταν άσπρος πήρε ένα αισθητό γκρί χρώμα και ένα μπουφανάκι-αδιάβροχο που είχε μέσα το ίδιο, να πώ ότι μετά από χρήση σταματάει ατό το βγάλσιμο χρώματος!!!Ένα μικρό tip είναι ότι καλό θα είναι όποιος ενδιαφέρεται για μεταλικες βαλίτσες θα πρέπει να έχει εσωτερικές γιατί είναι κομματάκι δυσκολοκουβάλιτες και άς έχεις ιμάντες χερούλια!!Σε 10ήμερο ταξίδι δεν τις ξεκούμπωσα ποτέ και μόνο έπερνα τους σάκους!Όταν φτάναμε πχ ξενοδοχείο έπερνα τους σάκους μου και άφεινα μέσα στις πλαινές το κράνος και το μπουφάν και έκατσε πολύ πρακτικό!!Από κει και πέρα είναι επιλογές και γούστα!!

Δήμο στα γράφω όλα αυτά γιατί άμα πάρεις το topcase είναι σιγουράκι ότι θα βάλεις και τις πλαινές!!!

Αναμένουμε την επιλογή σου και τις εντυπώσεις σου!!

kostas_366
22-01-2012, 16:00
Δήμο στα γράφω όλα αυτά γιατί άμα πάρεις το topcase είναι σιγουράκι ότι θα βάλεις και τις πλαινές!!!


:sm7::sm7:
Τον κατάλαβες, επακριβώς :)
Και πιστεύω, ότι όταν βάλει και τις πλαινές, μάθει και το εργαλείο, πάρει και τον ``αέρα`` του boxer, θα ρίχνει κάτι ...κλεφτές ματιές στα adve, που θα μπει σε λούκια :sm6:

Δήμος
22-01-2012, 16:23
:sm7::sm7:
Τον κατάλαβες, επακριβώς :)
Και πιστεύω, ότι όταν βάλει και τις πλαινές, μάθει και το εργαλείο, πάρει και τον ``αέρα`` του boxer, θα ρίχνει κάτι ...κλεφτές ματιές στα adve, που θα μπει σε λούκια :sm6:

Αν είχα το μπόι Κώστα, ναι. Τώρα όμως, σε κάποια άλλη ζωή!


Sent from my iPhone using Tapatalk

kostas_366
23-01-2012, 00:23
Αν είχα το μπόι Κώστα, ναι. Τώρα όμως, σε κάποια άλλη ζωή!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αγόρι, το μπόι το έχεις (μπορεί όχι 100%).
Λίγη δουλειά χρειάζεσαι και κάποια κλμ ακόμα.