PDA

View Full Version : αναζητηση μπαταριας για λογαριασμο φιλου μου για βαραντερο


FONGEORGE
19-01-2012, 23:24
πριν μερικες εβδομαδες ο κολλητος μου ανεθεσε να τοθ βρω μια μπαταρια για ενα βαραντερο που εχει...επειδη ο ιδιος εργαζεται απο πρωι μεχρι βραδυ ...και εγω λογω διακοπων ####βαραω!ετσι ξεκιναω αναζητηση ....μετα απο πολλα τηλεφωνα καταληγω σε ενα καταστημα στο περιστερι με μπαταριες....
-καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω για μπαταρια ΟΔΥΣΣΕΥ σε βαραντερο.
-εχουμε αλλα πρεπει να λιμαριστουν οι ψυκτρες τις για να χωρεσει .
-αφηστε τοτε...πειτε μου αν εχετε γιουασα για βαραντερο 1000.
-βεβαιως εχω .....ναι...εχω ετοιμοπαραδοτη.
-τιμη?
-70 Ε
-???????????????????.............ετοιμαστε μια λοιπον και ερχομε να τη παραλαβω.
-ενταξει.
ΕΧΩ ΦΥΓΕΙ ,ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ...ΟΥΠΣ...ΑΛΛΑ ΑΜΠΡΕΡΟΡΙΑ....Η ΚΑΝΟΥΡΓΙΑ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.....ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.
-καλησπερα και παλι....η μπαταρια που μου δωσατε ουδεμια σχεση εχει με τη μαμα γιουασα.
-ο υπευθυνος λειπει ...παρτε αργοτερα.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.....
-καλησπερα και παλι....η μπαταρια που μου δωσατε ουδεμια σχεση εχει με τη μαμα γιουασα.
-μα κυριε μου ...οταν ηρθατε εδω μου ζητησατε το συγκεκριμενο μοντελο ΒΔΒ6958694534ΒΝΞΗΦΦ και εγω αυτο σας εδωσα...
-πας καλα ρε φιλε?εγω σου ζητησα μπαταρια γιουασα για βαραντερο 1000.
-αυτη τη στιγμη δεν εχω γιουασα για βαραντερο αλλα μπορω να σας δωσω μια μπαταρια με τα αμπερορια που θες σε μαρκα ΜΕΤΣΟΥΡΟΥΦΗΣΕΣ στην ιδια τιμη.....

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΛΑΜΟΓΙΑ....ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΓΙΑ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΠΜ...ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΔΩ ΔΗΜΟΣΙΑ

gsa1200
20-01-2012, 00:55
Κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού.Πρέπει να τους απομονώνουμε.:hmmm::hmmm::hmmm:

zandesiro
20-01-2012, 01:00
Να, αυτα βλεπω και χαιρομαι που εχω "κουμπαρο" ηλεκτρολογο αυτ/των και τις αγοραζω χονδρικη και σε σωστη διασταση!:hmmm:

griv_gs
20-01-2012, 01:16
Γιατί να μην μπορείς να πεις το όνομα?
Υπάρχει κάποιο νομικό κώλυμα?

kostasx
20-01-2012, 10:11
Δεν δικαιολογω τον τύπου που σου πάσαρε την λάθος μπαταρία
αλλά γιατί βασίστηκες επάνω του και δεν την τσέκαρες όταν πήγες να την πάρεις:confused::hmmm:

GeorgeP
20-01-2012, 11:00
πριν μερικες εβδομαδες ο κολλητος μου ανεθεσε να τοθ βρω μια μπαταρια για ενα βαραντερο που εχει...επειδη ο ιδιος εργαζεται απο πρωι μεχρι βραδυ ...και εγω λογω διακοπων ####βαραω!ετσι ξεκιναω αναζητηση ....μετα απο πολλα τηλεφωνα καταληγω σε ενα καταστημα στο περιστερι με μπαταριες....
-καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω για μπαταρια ΟΔΥΣΣΕΥ σε βαραντερο.
-εχουμε αλλα πρεπει να λιμαριστουν οι ψυκτρες τις για να χωρεσει .
-αφηστε τοτε...πειτε μου αν εχετε γιουασα για βαραντερο 1000.
-βεβαιως εχω .....ναι...εχω ετοιμοπαραδοτη.
-τιμη?
-70 Ε
-???????????????????.............ετοιμαστε μια λοιπον και ερχομε να τη παραλαβω.
-ενταξει.
ΕΧΩ ΦΥΓΕΙ ,ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ...ΟΥΠΣ...ΑΛΛΑ ΑΜΠΡΕΡΟΡΙΑ....Η ΚΑΝΟΥΡΓΙΑ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.....ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.
-καλησπερα και παλι....η μπαταρια που μου δωσατε ουδεμια σχεση εχει με τη μαμα γιουασα.
-ο υπευθυνος λειπει ...παρτε αργοτερα.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.....
-καλησπερα και παλι....η μπαταρια που μου δωσατε ουδεμια σχεση εχει με τη μαμα γιουασα.
-μα κυριε μου ...οταν ηρθατε εδω μου ζητησατε το συγκεκριμενο μοντελο ΒΔΒ6958694534ΒΝΞΗΦΦ και εγω αυτο σας εδωσα...
-πας καλα ρε φιλε?εγω σου ζητησα μπαταρια γιουασα για βαραντερο 1000.
-αυτη τη στιγμη δεν εχω γιουασα για βαραντερο αλλα μπορω να σας δωσω μια μπαταρια με τα αμπερορια που θες σε μαρκα ΜΕΤΣΟΥΡΟΥΦΗΣΕΣ στην ιδια τιμη.....

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΛΑΜΟΓΙΑ....ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕς ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΓΙΑ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΠΜ...ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΔΩ ΔΗΜΟΣΙΑ

Απο που το καταλαβες οτι ηταν λαθος τα Ah?

Η ετικετα π.χ YTX-14 BS δεν υποδυλωνει τα Ah!!
Η συγκεκριμενη ειναι 12Ah.

Το μεγεθος δεν παιζει ρολο, ο τυπος της μπαταριας, οπως τον γραφω πιο πανω, ειναι το σημαντικοτερο.
Παντα με τον αναγραφομενο τυπο της μαμα μπαταριας ψαχνεις για καινουρια.


Δες εδω (http://www.gsforum.gr/Yuasa Maintenance Free (GRT)) τα στοιχεια που σε ενδιαφερουν.

Τελος, μην ψαχνεις ντε και καλα για ΥΑSΑ διοτι το εργοστασι στην Ιαπωνια εχει κλεισει για την Ευρωπη απο το 1998. Οι συγκεκριμενες μπαταριες φτιαχνονται σε 10 χωρες (Ταυλανδη, Μαλαισια κ.λ.π) κι ετσι η ποιοτητα πια που παιρνεις ειναι.........παγκοσμιοποιημενη.
Εγω στο προηγουμενο Βαραντερο μου ειχα βαλει μια ''μετσουρουφλισες'' και κρατησε 5,5 χρονια......ανευ συντηρητη μπαταριας, ενω η μαμα ΥΑSΑ 2,5!

FONGEORGE
22-01-2012, 13:13
Απο που το καταλαβες οτι ηταν λαθος τα Ah?

Η ετικετα π.χ YTX-14 BS δεν υποδυλωνει τα Ah!!
Η συγκεκριμενη ειναι 12Ah.

Το μεγεθος δεν παιζει ρολο, ο τυπος της μπαταριας, οπως τον γραφω πιο πανω, ειναι το σημαντικοτερο.
Παντα με τον αναγραφομενο τυπο της μαμα μπαταριας ψαχνεις για καινουρια.


Δες εδω (http://www.gsforum.gr/Yuasa Maintenance Free (GRT)) τα στοιχεια που σε ενδιαφερουν.

Τελος, μην ψαχνεις ντε και καλα για ΥΑSΑ διοτι το εργοστασι στην Ιαπωνια εχει κλεισει για την Ευρωπη απο το 1998. Οι συγκεκριμενες μπαταριες φτιαχνονται σε 10 χωρες (Ταυλανδη, Μαλαισια κ.λ.π) κι ετσι η ποιοτητα πια που παιρνεις ειναι.........παγκοσμιοποιημενη.
Εγω στο προηγουμενο Βαραντερο μου ειχα βαλει μια ''μετσουρουφλισες'' και κρατησε 5,5 χρονια......ανευ συντηρητη μπαταριας, ενω η μαμα ΥΑSΑ 2,5!
το καταλαβα γιατι και η μαμα (που εβγαλα) ηταν γιουασα και αυτη που μου εδωσε στην αρχη ο τυπος ,ηταν γιουασα.....και μετα απο ερευνα στο νετ καταλαβα τη διαφορα...ασε που οταν την εβαλα ειχε κομπιασμα στην εκκινηση!

FONGEORGE
22-01-2012, 13:14
Γιατί να μην μπορείς να πεις το όνομα?
Υπάρχει κάποιο νομικό κώλυμα?

κανενα...απλα δε ξερω αν το φορουμ επιτρεπει....η επωνυμια ειναι κυριαζης στο περιστερι στη θηβων!

FONGEORGE
22-01-2012, 13:16
Δεν δικαιολογω τον τύπου που σου πάσαρε την λάθος μπαταρία
αλλά γιατί βασίστηκες επάνω του και δεν την τσέκαρες όταν πήγες να την πάρεις:confused::hmmm:


διοτι εγω λειτουργησα για λογαριασμο φιλου μου ,και παντα εμπιστευεσαι εναν επαγγελματια μεχρι αποδειξεως του εναντιον!;)