PDA

View Full Version : Μεταβιβαση εεε? σε κοβω να μη κάνεις!!!


zitsos
20-01-2012, 20:33
Μετά απο ΠΟΛΥ βροχή ΚΑΙ ΚΡΥΟ αποφάσισα να πάρω ενα κουτί για να σταματήσω να στάζω καΘΕ ΦΟΡΆ ΠΟΥ ΜΑΥΡΊΖΕΙ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ:mad:!και να με βλέπουν ολοι σαν τον ρομποκοπ σε ####υς και βαφτίσια!!!:sm7:!! Ετσι με ενα φιλαράκι απόκτησα ενα κουτι-αυτοκινητο- ενα 1000ρακι του 90!!μέχρι εδώ ολα καλά μέχρι που ηρθε η στιγμή να κάνω την μεταβίβαση...Νεύρα!!Η προταση πέφτει να πάμε σε ενα ΚΕΠ για να μην τρέχουμε, στα υπουργεία....
Εφτασααα !! μπαίνω μέσα ΓΙΑ την μεταβίβαση...και ακούω την υπαληλο να μου λέει......¨¨αν κάνετε την μεταβιβαση στο ΚΕΠ δεν μπορείτε να ασφαλίσετε το αυτοκίνητο μέχρι να βγει η κανονική η άδεια ΓΙΑΤΊ ΤΟ ΧΑΡΤΊ ΠΟΥ ΘΑ Σας ΔΏΣΩ ΔΕΝ ΤΟ ΔΈΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΗΣΤΙΚΕΣ!!!αυτό θα πάρει κάπου δύο μήνες!!!καλά !!- τη να το το κανω το κουτι τον Μαρτιο εγώ τώρα το θέλω!!!sos μπερνε για να γλυστραει!....και πάω στην ασφαλιστική όπου μου λένε πώς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εμείς απλά θέλουμε την παλιά άδεια σε φωτοτυπία απο το ΚΕΠ και κάνουμε την ασφάλεια !!!πάω στο ΚΕΠ και εκεί μου λένε οτι εμείς δεν σου δίνουμε κανένα χαρτί! θελεις μεταβίβασή εεε ?με χαρτί την κάνεις χωρίς χαρτί δεν την κάνεις!!! σε κόβω να μην την κάνεις!!!:sm7: εχει αρχιζει και μου γυριζει λιγο η ευγενικη μου διαθεση !!!εντωμεταξύ την προηγούμενη μέρα ΈΝΑ φιλαράκι εχει κανει μεταβίβαση σε ΚΕΠ κανονικότατα με το χαρτί που ηθελα!!!μηλάω μαζι του και μου λέει οτι καλητερα να πάω εκει που πηγε και αυτος!! ααααα ρε ελλαδαρα με το μεγαλιο σου!!!πάω λοιπον στο αλλο ΚΕΠ και ειμαι ετειμος για αλλον ενα γυρο!!οχι με πιτα αλλα με λουκανικο :hmmm:με το που λεω μεταβηβαση σε 3 λεπτα ειχε τελειωσει!!!ελλαα ονειρο ζωωωωω !!! ναμαστε καλα, καλες στροφες να εχουμε και σορυ αν σας ξεχναω καπου καπου αλλα σε λιγο καιρο θα ειμαι ποιο κοντα σας;)!!

element
20-01-2012, 20:51
Εχω την εντύπωση πως αυτο που σου είπαν στο πρώτο ΚΕΠ είναι το σωστό άσχετα αν οι ασφαλιστικές δέχονται το χαρτί του ΚΕΠ χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.Και τα δύο ΚΕΠ το ίδιο το χαρτί θα σου έδιναν απλά η υπάλληλος του πρώτου σου είπε τι είναι το σωστό όπως όφειλε ενώ η δεύτερη απλά σου έδωσε το χαρτί χωρίς να σου εξηγήσει τίποτα και εσύ το χρησιμοποίησες. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο σε καλύπτει η ασφάλεια μετά ή κάνουν τους κινέζους σε περίπτωση ατυχήματος . Με την παλιά άδεια απόσο γνωρίζω δεν σε καλύπτει. Πάντως έχεις δίκιο..Ελλαδάρα. :(

adventure
20-01-2012, 21:07
Όπως το είπες Ελλαδαραααααααα.

:cool: :cool: :cool:

Arkas
20-01-2012, 21:17
Να σαι καλά βρε Ζίτσο !

Σε περιμένουμε κ πάλι κοντά μας !!!


Sent by Arkas via Tapatalk !

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
20-01-2012, 21:25
Ρεεεεε ... μην του απαντάτε του παλιοζίτσου .... Νεύρα

Και μένα μου τη δίνει που,

χάθηκε 6 μήνες ο Ζίτσος κ ξαναμπήκε για να την πει στα ΚΕΠ ... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/th_NEYR-30.gif (http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-30.gif)




























Γειά σου ρε Ζίτσο "μορφή" .... :sm7::sm7::sm7:

Δώσε και ...... χώσεεεεεεεεεεεε .... ;););)




.

zitsos
20-01-2012, 21:58
οχι και παλιο zitsos ρε φιλε........!!!!:yzκλαψ κλαψ!!!ναστε καλα!!!ευχαριστω!!;)

1200GS
20-01-2012, 22:29
Μη μου λες τετοια και τη Δευτερα εχω κανονισει να παω σε ΚΕΠ για μεταβιβαση!!!!

Δεν μας λες σε ποιο ΚΕΠ εξυπηρετηθηκες να παμε και εμεις να του κανουμε τζιρο?:sm7:

(πλακα κανω, θα σου πω τη Δευτερα τι θα γινει!!!)

bill 800gs
22-01-2012, 09:21
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τις ασφαλιστικες εταιριες, απο την στιγμη που γινετε η μεταβιβαση στα ΚΕΠ μπορεις να ασφαλισεις το οχημα με τα στοιχεια του νεου ιδιοκτητη.
Η ασφαλεια του προηγουμενου ιδιοκτητη δεν ισχυει για τον επομενο μετα την μεταβιβαση του οχηματος.

paschalis
24-01-2012, 20:44
Ζιτσο βαλε το καλοριφερ κι αστους να λενε!!:)

kwstas
08-02-2012, 10:49
Οταν δεν υπαρχει εκπααιδευση αυτα συναντας οχι μονο στα ΚΕΠ αλλα γενικα στο Δημοσιο.
Αν πας για δουλεια την ωρα του καφε μην περιμενεις να εξυπηρετηθεις σε 3 λεπτα!:)
Μετημενοι ειναι αυτοι που δουλευουν ή ξερουν ακριβως τη δουλεια τους.

mitsos68
17-02-2012, 15:19
Οταν δεν υπαρχει εκπααιδευση αυτα συναντας οχι μονο στα ΚΕΠ αλλα γενικα στο Δημοσιο.
Αν πας για δουλεια την ωρα του καφε μην περιμενεις να εξυπηρετηθεις σε 3 λεπτα!:)
Μετημενοι ειναι αυτοι που δουλευουν ή ξερουν ακριβως τη δουλεια τους.
:yz:yz:yz

napgeo
17-02-2012, 16:27
Πριν λίγους μήνες έκανα σε ΚΕΠ (ΙΛΙΟΝ) μεταβίβαση. Πήγα απόγευμα και με εξουσιοδότηση (μάλιστα) από την πωλητή.
Σε είκοσι ημέρες με μήνυμα στο κινητό μου ότι η νέα άδεια που είχε εκδοθεί βρισκόταν στο ΚΕΠ. Με επίδειξη ταυτότητος την παρέλαβα. Και απόγευμα.
Για το διάστημα μέχρι να έρθει η νέα άδεια ασφαλίστηκε κανονικά στο όνομα μου με το αντίγραφο του ΚΕΠ…….

basilis_sti
18-02-2012, 11:56
Κανονικοτατα βγαζεις ασφαλεια, και να πεσεις και σε κανεναν στραβωμενο-η, την κανεις online σε καποιο site με ασφαλειες, που το μονο που ζητειται ειναι ο αριθμος κυκλοφοριας.

spyr76
26-02-2012, 22:57
Πριν λίγους μήνες έκανα σε ΚΕΠ (ΙΛΙΟΝ) μεταβίβαση. Πήγα απόγευμα και με εξουσιοδότηση (μάλιστα) από την πωλητή.
Σε είκοσι ημέρες με μήνυμα στο κινητό μου ότι η νέα άδεια που είχε εκδοθεί βρισκόταν στο ΚΕΠ. Με επίδειξη ταυτότητος την παρέλαβα. Και απόγευμα.
Για το διάστημα μέχρι να έρθει η νέα άδεια ασφαλίστηκε κανονικά στο όνομα μου με το αντίγραφο του ΚΕΠ…….

Για αυτές τις 20 μέρες η άδεια είναι νόμιμη ;;;;:confused:

bakgs
06-03-2012, 12:50
Για αυτές τις 20 μέρες η άδεια είναι νόμιμη ;;;;:confused:

Και εγώ την ίδια απορία έχω.

wildgs
02-09-2012, 23:54
Και εγώ την ίδια απορία έχω.


Αν σε γράψουνε παίρνεις βεβαίωση από τον ασφαλιστή σου και στην σβήνουν. Η ακόμη καλύτερα μιλάς με τον ασφαλιστή σου και αυτός με τον αστυνόμο και σε αφήνει και φεύγεις.:ye33::ye33::ye33:

JohnGS1100
03-09-2012, 01:18
Να πω κ εγώ την εμπειρία μου από την μεταβίβαση που έκανα πρόσφατα.

Ξεκινάμε 11 η ώρα από Πλαταμώνα με προορισμό Θεσσαλονίκη κ ενδιάμεση στάση στο Μηχανολογικό της Κατερίνης για την μεταβίβαση. Φτάνουμε εκεί 12 ώρα. Σκέφτομαι, ότι δε προλαβαίνουμε με τίποτα να πάρουμε την νέα άδεια αυθημερόν κ δίνω σε ένα φωτοτυπάδικο στο ισόγειο του κτηρίου την άδεια μαζί με τις ταυτότητές μας. Μας δίνει ο τύπος ένα έγγραφο, υπογράφουμε του δίνουμε 69 +30 ευρω (αμοιβή) κ πάμε στο διπλανό μαγαζί για μπουγάτσα.
Ρε παιδιά δε πρόλαβα να φάω τη μπουγάτσα. Έρχεται η γυναίκα του τύπου κ μου δίνει μέσα σε ένα 10λεπτο την νέα άδεια!! Αυτό θα πει όταν θέλει να δουλέψει το ελληνικό δημόσιο το τι μπορεί να κάνει :ye02:
Αναρωτήθηκα αν πληρώσαν τα παράβολα στην τράπεζα (πότε πρόλαβαν άλλωστε) αλλά με επιβεβαίωσαν ότι θα πληρωθούν την επόμενη εργάσιμη κανονικά.
Το εύχομαι δηλαδλη :confused:

forester
03-09-2012, 07:20
Μην ταράζεστε:D:D:D:D
Τα πάντα είναι μια χαρά. Όταν υπάρχουν οι εξουσιοδοτήσεις - υπεύθυνες δηλώσεις, νομίμως θεωρημένες για το γνωήσιο της υπογραφής, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το όχημα ασφαλίζεται κανονικά!
Τα τυπικά ( νέα άδεια στο όνομα του νυν ιδιοκτήτη) έπονται.
Παράδειγμα: δίνω το αυτοκίνητό μου σε φίλο για εξυπηρέτηση. Πεύει η ασφάλειά του; Σε καμία περίπτωση. Άλλωστε και σε περίπτωση συμβάντος, ατυχήματος, ή κληση τροχαίας, αναγράφεται ο ιδιοκτήτης και ο οδηγός. Τα δύο αυτά πρόσωπα, μπορεί και να διαφέρουν. Κανένα πρόβλημα.
Ακόμα, αν το όχημα έχει ασφάλεια κατά τη μεταβίβασή του, μπορεί και αυτή να μην κοπεί, αλλά να αλλάξει το όνομα στο συμβόλαιο, με πρόσθετη πράξη. Σαν να θες μια επιπλέον κάλυψη, ή να κόψεις κάτι παραπάνίσιο που είχες.
Όλα γίνονται, υπάρχουν διαδικασίες:)

mikochem
03-09-2012, 14:34
Εγώ είχα αγοράσει ένα αμάξι από φίλο και ρώτησα ασφαλιστή αν πρέπει να αλλάξω την ασφάλεια στο όνομά μου και μου είπε ότι δεν χρειάζεται μέχρι να λήξει.

Ο φίλος μου δεν είχε πρόβλημα γιατί ούτως ή αλλως η ασφάλεια έληγε σε ένα μήνα και μετά την έκανα στο όνομά μου.

forester
03-09-2012, 22:33
Το ίδιο θα κάνω κι εγώ τώρα με νέο αυτοκίνητο. Στο όνομα του παλιού ιδιοκτήτη η ασφάλεια, για 2 μήνες περίπου.

opets
13-09-2012, 20:44
Αν σε γράψουνε παίρνεις βεβαίωση από τον ασφαλιστή σου και στην σβήνουν. Η ακόμη καλύτερα μιλάς με τον ασφαλιστή σου και αυτός με τον αστυνόμο και σε αφήνει και φεύγεις.:ye33::ye33::ye33:

:ye30: