PDA

View Full Version : Όταν κράνος και εξοπλισμός σώζουν μια ζωή


Slane
21-01-2012, 23:08
Μετά από παραίνεση του Νίκου Δουρίδα να μοιραστώ κάτι που συνέβη μαζί σας.
Την Τετάρτη 18.1 ένας ξάδερφός μου με ένα mega scooter είχε μια πτώση στην περιοχή του Ασπρόπυργου. Ήταν 6.30 το πρωί και ο δρόμος σε μια στροφή είχε νερά τα οποία είχαν γίνει πάγος. Περνώντας από εκεί έχασε τον έλεγχο, ο οδηγός του πήρε αρκετές τούμπες κι έσκασε στην άσφαλτο και μετά στο κράσπεδο με πολύ δύναμη. Κράνος Suomy άνοιξε στα δύο, μπουφάν Dainese σκίστηκε ανεπανόρθωτα αλλά σκίστηκαν επίσης και γάντια Dainese.
Ο ξαδερφός μου πήγε στο νοσοκομείο για προλοληπτικές εξετάσεις αλλά και γιατί είχε έντονους πονοκέφαλους. Την έβγαλε με ελαφριά διάσειση.
Ο λόγος που ανεβάζω αυτό το thread - και συγχωρέστε με που γράφω τις μάρκες του εξοπλισμού - είναι ότι θέλω να μοιραστώ με όλους σας πως αν ο Νίκος δε φόραγε το κράνος του αλλά και τον λοιπό εξοπλισμό σίγουρα δε θα ζούσε όπως του είπε και ο νευροχειρούργος του νοσοκομείου.
Τώρα ο ίδιος λέει "χωρίς κράνος ούτε για κατούρημα".

forester
21-01-2012, 23:21
Έτσι είναι!!!!!
Χωρίς κράνος, ούτε για κατούρημα!!!!
Εγώ έχω 3 καλά στο παρελθόν, με αυτ/τα και με ... βράχια:(
Πάντα σώθηκα από τον προστατευτικό εξοπλισμό!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-01-2012, 23:33
Φίλε Γιώργο,

σ' ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας, το συμβάν του ξαδέρφου σου ...

Αν και όλοι μας, είμαστε συνειδητοποιημένοι αναβάτες,

μια παραίνεση, ποτέ δεν κάνει κακό ...

Άλλωστε, η επανάληψη, είναι η ... "μήτηρ μαθήσεως" ... όπως μάθαμε κ στο σχολείο ... :)

Ας είναι το τελευταίο που ακούμε ... ;)




.

adventure
21-01-2012, 23:53
Ο εξοπλισμός είναι το Α και το Ω για κάθε αναβάτη για την προστασία του σε περίπτωση πτώσης για την σωματική του ακεραιότητα όσοι καβαλάμε δυο τροχούς μην το ξεχνάμε αυτό.

Πάλι καλά που την έβγαλε με μια διάσειση....περαστικά του.

:) ;) ;)

Ακιs
22-01-2012, 00:06
Αλλο ενα παραδειγμα για το ποσο σημαντικος ειναι ο ''καλος'' εξοπλισμος.Περαστικα στο παλληκαρι και ποτε ξανα.Και να μην ξεχναμε ολοι μας,οτι ο εξοπλισμος ειναι για ολο τον χρονο,και οχι μονο για το χειμωνα που μας προστατευει και απο το κρυο......;)

nivo
22-01-2012, 00:10
καποια παλια διαφημιση ελεγε "βαλτο καλα στο κεφαλι σου "μηλωντας για το κρανος,ακομα ομως και σημερα που μηλαμε υπαρχει κοσμος που δεν εχει το κεφαλι του σε υποληψη ,αν καταλαβουμε καποτε οτι ενα σπασμενο χερι -ποδι αντε με κοπο δενει ,ενα σπασμενο κεφαλι .....
περαστηκα παντως του ανθρωπου ....

LakisGS
22-01-2012, 02:14
Έτσι ακριβώς, όπως τα λένε τα παιδιά πιο πάνω. Και να επαναλάβω κάτι το οποίο τονίζω συχνά-πυκνά. Το ζελέ στα μαλιά, καθώς και το πουλοβεράκι στους ώμους, ΔΕΝ αποτελούν προστατευτικό εξοπλισμό για την ασφαλή οδήγηση μοτοσυκλέτας...

Andreas_F800GS
23-01-2012, 19:57
Είμαι από αυτούς που στα φανάρια το καλοκαίρι με ρωτάνε "Ρε φίλε πως αντέχεις με μπουφάν με αυτή τη ζέστη?" οπότε δεν χρειάζεται να πω περισσότερα... Πάντα, μα ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ κράνος, μπουφάν και οτιδήποτε άλλο μπορεί να βοηθήσει! Τέλος!!!

szygo
23-01-2012, 21:41
Είμαι από αυτούς που στα φανάρια το καλοκαίρι με ρωτάνε "Ρε φίλε πως αντέχεις με μπουφάν με αυτή τη ζέστη?" οπότε δεν χρειάζεται να πω περισσότερα... Πάντα, μα ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ κράνος, μπουφάν και οτιδήποτε άλλο μπορεί να βοηθήσει! Τέλος!!!


:sm8:

siraxanz
23-01-2012, 22:19
καλο ειναι να γραφοντε αυτά!

περαστικα στο παληκαρι:)

phoenix
24-01-2012, 08:24
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΜΕ ΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΚΡΑΝΟΣ

evanb
24-01-2012, 09:23
στο parking να παω την μπεμπα (ειναι 2 στενα μετα το σπιτι μου) με μπουφαν μηχανης και κρανος.
εχει γινει πια συνηθεια, με αποτελεσμα δεν καταλαβαινεις ζεστη, τιποτα.
παντα, σε ολους, ΟΡΘΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.

jtnakos
24-01-2012, 10:01
Γιώργο σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.....

Είμαστε 5500 περιπου μέλη,έστω και ένας μετά την αναφορά σου να χρησιμοποιήσει τον εξοπλισμό του(που θα είναι περισσότεροι από ένας) σημαίνει πως το ποσταρισμα έκανε ΚΑΛΑ την δουλειά του φίλε μου....

ΟΠΟΤΕ αυτά πρέπει-επιβάλλεται να βγαίνουν στη φόρα μπας και βάλουμε λίγο περισσότερο μυαλό ΟΛΟΙ ΜΑΣ;):)

Περαστικά στο φιλαράκι.Στα σίδερα να μένουν και το κορμί ΑΝΕΓΓΙΧΤΟ;)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
24-01-2012, 11:36
Γιωργο 8 Δεκεμβριου 2007 και ενω ξεκιναω απο φαναρι, ερχετε ενας....... με το αυτοκινητο του και με τσακισε.
System 5, streetguard αλλα και ο καλος Θεουλης πρωτα απο ολους με βοηθησαν να ζησω και να περπατησω........

να και ενα παλαιοτερο λινκ

φωτο (http://www.gsforum.gr/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82-16/%CE%95%CE%A0%CE%95%CE%A4%CE%99%CE%9F%CE%A3-2-%CE%95%CE%A4%CE%A9%CE%9D-7868/)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
24-01-2012, 11:37
οδηγω με κρανος, μπουφαν τουλαχιστον.
Ποτε δεν ξερεις απο που θα σου ερθει

asotosios
25-01-2012, 18:10
ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ και τον εξοπλισμο παιδια...

κρανος και μπυφαν τουλαχιστον ΠΑΝΤΑ...!!!

renovatio
16-02-2012, 20:16
Περαστικά σωματικά και ψυχικά.

CPretenteriS
16-02-2012, 20:37
Κράνος και για κατούρημα...

Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

pkaran
17-02-2012, 11:29
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και περαστικά στον ξάδερφό σου . Πάντα κράνος Full Face, μπουφάν , γάντια, μπότες (Χειμώνα Καλοκαίρι). Μεγάλη προσοχή εκεί έξω.