PDA

View Full Version : Συλλογή Στοιχείων για το βάρος και όχι μόνο για τα κράνη!


dimitrisb
23-01-2012, 01:56
Μετά από μία ιδέα που ήρθε από ένα άλλο πόστ σχετικά με το βάρος για διάφορα κράνη είπα να ανοίξουμε ένα θέμα σχετικό!

dimitrisb
23-01-2012, 01:59
Κοιτώντας την λίστα που αναρτήθηκε κάποιοι "παλιοί" ανέφεραν ότι δεν είναι και πολύ ακριβής.
Καλύτερη μέθοδος λοιπόν είναι ... η συλλογή στοιχείων και ειδικότερα από τους κατόχους.
Ίσως αυτή η λίστα να βοηθήσει κάποιους στην μελλοντική αγορά ενός κράνους.

Οπότε όσοι θέλουν να βοηθήσουν σε αυτό μπορούν να γράψουν την μάρκα, το μοντέλο του κράνους, το μέγεθος και το βάρος του με όση ακρίβεια μπορούν.
(Καλό θα είναι να μην γραφτούν τα στοιχεία που λένε τα site.)

Ευχαριστώ! :)

dimitrisb
23-01-2012, 02:05
Το δικό μου είναι :
Scorpion EXO-750
Μέγεθος : XXL (63 cm)
Βάρος : 1620 g.
(Το κράνος γράφει στα χαρακτηριστικά του για το βάρος 1600 g +-50g)

264George
23-01-2012, 02:12
uvex helix rs750
μέγεθος Μ (57)
βάρος ακριβώς 1.000 gr

(το πάνω αριστερά)

dimitrisb
23-01-2012, 02:17
uvex helix rs750
μέγεθος Μ (57)
βάρος ακριβώς 1.000 gr

(το πάνω αριστερά)

Thank you! :sm8:

black_hawk
23-01-2012, 02:37
uvex helix rs750
μέγεθος Μ (57)
βάρος ακριβώς 1.000 gr

(το πάνω αριστερά)

Για την ακριβεια, 990 gr μεχρι το μεγεθος "Μ" και 1090 gr απο το μεγεθος "L" και πανω! ;)

(Το εχω και, εκτος απο το βαρος του, ειμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ δυσαρεστημενος (κυριως εξαερισμος, ποιοτητα αεραγωγων, ζελατινες!, παρ'οτι UVEX!!.. :hmmm: )

dimitrisb
23-01-2012, 02:42
Για την ακριβεια, 990 gr μεχρι το μεγεθος "Μ" και 1090 gr απο το μεγεθος "L" και πανω! ;)

(Το εχω και, εκτος απο το βαρος του, ειμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ δυσαρεστημενος (κυριως εξαερισμος, ποιοτητα αεραγωγων, ζελατινες!, παρ'οτι UVEX!!.. :hmmm: )

;):)
Thanks!

264George
23-01-2012, 02:57
..

και όμως,
θα πάρω πάλι uvex
(μπορεί το νέο onyx)
γιατί είμαι ικανοποιημένος
από την αντοχή του rs

μη ρωτήσεις πως και γιατί,
αλλα το έκανα crash τεστ κάτω
από τις ρόδες τραμ στο Μιλάνο
και δεν έσπασε!

έχω και σχετικές φώτο
:D

dimitrisb
23-01-2012, 03:01
και όμως,
θα πάρω πάλι uvex
(μπορεί το νέο onyx)
γιατί είμαι ικανοποιημένος
από την αντοχή του rs

μη ρωτήσεις πως και γιατί,
αλλα το έκανα crash τεστ κάτω
από τις ρόδες τραμ στο Μιλάνο
και δεν έσπασε!

έχω και σχετικές φώτο
:D

Καλό τεστ! Είναι carbon υποθέτω από το βάρος του ... ??
Βάλε καμιά φωτο ...

black_hawk
23-01-2012, 03:14
Για την ακριβεια, 990 gr μεχρι το μεγεθος "Μ" και 1090 gr απο το μεγεθος "L" και πανω! ;)

(Το εχω και, εκτος απο το βαρος του, ειμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ δυσαρεστημενος (κυριως εξαερισμος, ποιοτητα αεραγωγων, ζελατινες!, παρ'οτι UVEX!!.. :hmmm: )
P.S.. Ειναι το ΤΡΙΤΟ μου UVEX (Και, ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ!! :D )

dimitrisb
23-01-2012, 03:17
P.S.. Ειναι το ΤΡΙΤΟ μου UVEX (Και, ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ!! :D )

Εσύ ξέρεις Θανάση.

black_hawk
23-01-2012, 03:29
Εσύ ξέρεις Θανάση.
Εννοειται! http://www.en.kolobok.us/smiles/standart/good3.gif

Τα φοραω απο το 1993..
Ελπιζω να βελτιωθουν τα πραγματα.. (Τουλαχιστον σε ποιοτητα αεραγωγων-αερισμο..)

dimitrisb
23-01-2012, 03:32
Εννοειται! http://www.en.kolobok.us/smiles/standart/good3.gif

Τα φοραω απο το 1993..
Ελπιζω να βελτιωθουν τα πραγματα.. (Τουλαχιστον σε ποιοτητα αεραγωγων-αερισμο..)

Σωστός! Σίγουρα ξέρεις καλά! ;):)
Είναι ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά για ένα κράνος ....
... μετά την ποιότητα των υλικών. ;)

N4pSt3R
23-01-2012, 03:40
Καλησπέρα!!!εχω στην κατοχή μου εδώ και 5 μήνες ένα arai tour-x3 και είμαι παρα πολυ ευχαριστημένος!!!παρολο που έχει γύσο και γράφει πίσω +/- 1690 gr μπορώ να πω ότι δεν είναι αισθητα και είναι απόλαυση να το φοράς!!εχει παρα πολυ καλο σύστημα εξαερισμου και εδώ και μια βδομάδα εγγατεστησα και μια scala rider σε ειδικές θέσεις που εχει γι αυτό το σκοπό και πραγματικά δεν κατάλαβα ότι την έβαλα!!!


Προηγούμενη εμπειρία ένα x-lite 801 μ το οποίο έκανα 10ημερο ταξίδι και πάλι δεν είχα κανένα πρόβλημα!!!


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

dimitrisb
23-01-2012, 03:57
Καλησπέρα!!!εχω στην κατοχή μου εδώ και 5 μήνες ένα arai tour-x3 και είμαι παρα πολυ ευχαριστημένος!!!παρολο που έχει γύσο και γράφει πίσω +/- 1690 gr μπορώ να πω ότι δεν είναι αισθητα και είναι απόλαυση να το φοράς!!εχει παρα πολυ καλο σύστημα εξαερισμου και εδώ και μια βδομάδα εγγατεστησα και μια scala rider σε ειδικές θέσεις που εχει γι αυτό το σκοπό και πραγματικά δεν κατάλαβα ότι την έβαλα!!!


Προηγούμενη εμπειρία ένα x-lite 801 μ το οποίο έκανα 10ημερο ταξίδι και πάλι δεν είχα κανένα πρόβλημα!!!


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Thanks Στέφανε! ;):)
Όταν μπορέσεις γράψε και τι μέγεθος είναι.

adventure
23-01-2012, 09:35
Το δικό μου είναι το:

Schuberth S1 μέγεθος Large.

1.480 gr

:) ;)

Χρήσιμο πόστ μπράβο για την πρωτοβουλία.

:) :) ;) ;) ;)

Ακιs
23-01-2012, 11:40
Schuberth C3 stripes
Mεγεθος ΧL [60-61]
Βαρος 1690gr

Στα δυομισι χρονια που το εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος,αρκετα ησυχο για flip-up,πολυ καλη κατασκευη,εξαιρετικη προστασια απο αερα και θορυβο [για flip-up επαναλαμβανω],η bt εχει μπει πολυ καλα,το ζελατινακι για τον ηλιο πολυ εξυπηρετικο.Το pinlock εχει φθαρει πολυ στις βασεις που πιανει επανω στην ζελατινα,και χρειαζεται αλλαγη και η ζελατινα και το pinlock.Koστος:περιπου 80 euro.
http://img3.imageshack.us/img3/8981/schuberthc3stripeswhite.jpg

dimitrisb
23-01-2012, 12:35
Το δικό μου είναι το:



Schuberth S1 μέγεθος Large.



1.480 gr



:) ;)



Χρήσιμο πόστ μπράβο για την πρωτοβουλία.



:) :) ;) ;) ;)







Ευχαριστώ Δημήτρη! :):)

dimitrisb
23-01-2012, 12:36
Schuberth C3 stripes

Mεγεθος ΧL [60-61]
Βαρος 1690gr

Στα δυομισι χρονια που το εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος,αρκετα ησυχο για flip-up,πολυ καλη κατασκευη,εξαιρετικη προστασια απο αερα και θορυβο [για flip-up επαναλαμβανω],η bt εχει μπει πολυ καλα,το ζελατινακι για τον ηλιο πολυ εξυπηρετικο.Το pinlock εχει φθαρει πολυ στις βασεις που πιανει επανω στην ζελατινα,και χρειαζεται αλλαγη και η ζελατινα και το pinlock.Koστος:περιπου 80 euro.

http://img3.imageshack.us/img3/8981/schuberthc3stripeswhite.jpg


Thank you Άκη! :):)

adventure
23-01-2012, 12:52
Ευχαριστώ Δημήτρη! :):)

Και λίγα λόγια για το δικό μου το κράνος .

Αρκετά καλό στο θόρυβο λίγο βαρύ αλλά γενικά πολύ καλό για τον όγκο του στους ανέμους με μόνο μειονέκτημα όταν γυρίζεις το κεφάλι σου δεξιά η αριστερά με πολλά χιλιόμετρα κάνει ένα ψιλό θόρυβο.

Πολύ καλό και το ενσωματωμένο γυαλί ηλίου γιατί σε βγάζει από τον κόπο πχ συννέφιασε σταμάτα βγάλε τα γυαλιά έβγαλε ήλιο σταμάτα βάλε τα γυαλιά με μια κίνηση ανεβάζεις κατεβάζεις το γυαλάκι ηλίου και όλα οκ.

Πολύ καλή κατασκευή με άνετη εσωτερική επένδυση και εσοχή για ενδοσυνεννόηση .

:) :) ;)

dimitrisb
23-01-2012, 12:53
Και λίγα λόγια για το δικό μου το κράνος .


Αρκετά καλό στο θόρυβο λίγο βαρύ αλλά γενικά πολύ καλό για τον όγκο του στους ανέμους με μόνο μειονέκτημα όταν γυρίζεις το κεφάλι σου δεξιά η αριστερά με πολλά χιλιόμετρα κάνει ένα ψιλό θόρυβο.

Πολύ καλό και το ενσωματωμένο γυαλί ηλίου γιατί σε βγάζει από τον κόπο πχ συννέφιασε σταμάτα βγάλε τα γυαλιά έβγαλε ήλιο σταμάτα βάλε τα γυαλιά με μια κίνηση ανεβάζεις κατεβάζεις το γυαλάκι ηλίου και όλα οκ.

Πολύ καλή κατασκευή με άνετη εσωτερική επένδυση και εσοχή για ενδοσυνεννόηση .

:) :) ;)


:sm8:

N4pSt3R
23-01-2012, 17:07
Thanks Στέφανε! ;):)
Όταν μπορέσεις γράψε και τι μέγεθος είναι.

Ναι το ξέχασα!!!ειναι XL.


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

kwstas
23-01-2012, 19:54
Θελεις συγκεκριμενο τυπο κρανους η γενικα?
Εγω σε μεγεθος L εχω φορεσει διαφορα, αλλα οταν εβαλα shoei (xr-1000) καταλαβα πως ειναι το καλο κρανος!Συμαζεμμενο και εφαρμοζει γαντι, ενιωθα σα να μη φορουσα κρανος στο νεο 1100 ισως ειναι καλυτερα τα πραγματα.
Αυτη τη στιγμη πηρα απο προσφορα για 2ο και επειδη ειναι 3 σε ενα γιατι ποτε δεν ξερεις το UVEX ENDURO CARBON, το ζυγισα με ζελατινα κ γεισο 1250gr. δεν το εβαλα στο δρομο ακομα αλλα δεν μπορω να ρυθμισω σωστα τη ζελατινα και ειμαι σιγουρος πως θα με παιδεψει!

Εντελως ενημερωτικα η UVEX σταματησε την παραγωγη σε κρανη γιαυτο βλεπουμε πολλες προσφορες (μου το ειπαν το Σαββατο τα παιδια στο ΜΟΤΟΜΑΡΚΕΤ της Σινδου)

forester
23-01-2012, 20:19
Shoei XR 1100, L, μαύρο χωρίς γραφικά, 1450+/- 50 γρ.
Εφαρμογή, άνεση κορυφαίο!
Θόρυβος ΟΚ, δεν έχω φορέσει και κάτι πιο αθόρυβο....
Εξαερισμός άψογος, ζελατίνα - αντιθαμβωτικό επίσης!
Το επόμενό μου κράνος πάντως, θα είναι ΑΣΠΡΟ!!!!!! Το καλοκαίρι υπάρχει διαφορά:(:(:(, υπέρ του άσπρου πάντα! Ενώ το χειμώνα το μαύρο δε σε ζεσταίνει;)

gepol
23-01-2012, 20:23
Schuberth C2 Black από το 2007.

1850gr (ισως και περισσότερο το XL)

(+)
Ησυχο
Ζεστό για χειμώνα
Καλή ποιότητα βαφής και ανθεκτική
Ασφαλές (τεσταρισμένο σε ατύχημα)
Πολύ καλή περιφερειακή όραση
Visor
Πλενόμενα μέρη - όχι όλα
Υπαρξη ανταλλακτικών σε καλές τιμές

(+)(-)

Μέτριος αερισμός
Μέτρια ποιότητα κατασκευής

(-)

Πολύ ως πάρα πολύ βαρύ
Αβολο (για το δικό μου κεφάλι)
Περιττοί μηχανισμοί που προσθέτουν βάρος
Κακή ποιότητα μεταλικών μερών (σκουριά)
Αβολος τρόπος ανοίγματος (flip)
Αβολος τρόπος ανοίγματος/κλεισίματος λουριού
Πολύ ζεστό
Για να βάλεις ενδοεπικοινωνία σου βγαίνει η πίστη
Ογκώδες (XL) Δημιουργεί πρόβλημα σε βαλίτσες ειδικά αν έχεις τοποθετήσει ενδοεπικοινωνία

Παρόλο του ότι έχω ακούσει παράπονα για την ζελατίνα, εμένα δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα.

Μέτρια ευχαριστημένος, δεν θα το ξαναπροτιμήσω (στο C3 αναφέρομαι, διότι έχω ενστάσεις με την ποιότητα κατασκευής), το Shoei Synchrotec που είχα πριν απο αυτό ήταν σαφώς πιο εύχρηστο και ποιοτικό κράνος.

forester
23-01-2012, 20:25
Να πω και για το προηγούμενό μου κράνος όμως, καθότι επίσης ευχαριστημένος.
X-Lite X902!!!!
Σταμάτησε η παραγωγή του, αν και ήταν μοναδικό....
Το μοναδικό που είχε αυτό το κράνος, ήταν το κλείσιμο-ασφάλιση της ζελατίνας. ΚΑΘΟΛΟΥ αέρας! Τίποτα λέμε! Ακόμα και το τωρινό μου, στο πολύ κρύο μου δίνει μια αίσθηση ότι μπαίνει μια "αύρα", με κλειστά όλα. Εκείνο το X-Lite τίποτα! Και πολύ καλό αντιδρωτικό υλικό επίσης.
Απλά το νέο μου έχει πιο καλή και άνετη εφαρμογή και καλύτερο εξαερισμό το καλοκαίρι. Αν ήταν και άσπρο.....

dimitrisb
23-01-2012, 22:52
Θελεις συγκεκριμενο τυπο κρανους η γενικα?
Εγω σε μεγεθος L εχω φορεσει διαφορα, αλλα οταν εβαλα shoei (xr-1000) καταλαβα πως ειναι το καλο κρανος!Συμαζεμμενο και εφαρμοζει γαντι, ενιωθα σα να μη φορουσα κρανος στο νεο 1100 ισως ειναι καλυτερα τα πραγματα.
Αυτη τη στιγμη πηρα απο προσφορα για 2ο και επειδη ειναι 3 σε ενα γιατι ποτε δεν ξερεις το UVEX ENDURO CARBON, το ζυγισα με ζελατινα κ γεισο 1250gr. δεν το εβαλα στο δρομο ακομα αλλα δεν μπορω να ρυθμισω σωστα τη ζελατινα και ειμαι σιγουρος πως θα με παιδεψει!

Εντελως ενημερωτικα η UVEX σταματησε την παραγωγη σε κρανη γιαυτο βλεπουμε πολλες προσφορες (μου το ειπαν το Σαββατο τα παιδια στο ΜΟΤΟΜΑΡΚΕΤ της Σινδου)

Φίλε Θοδωρή δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένό κράνος.
Όποιο ή όποια έχουμε χρησιμοποιήσει μπορούμε να πούμε τα χαρακτηριστικά του και ίσως την γνώμη μας ώστε να υπάρχει ένα αρχείο για όποιον θελήσει να αγοράσει μελλοντικά. :)

dimitrisb
23-01-2012, 22:55
Ευχαριστώ ...
Κώστα (faker), Θοδωρή (forester) και Γιώργο (gepol) :):)

dimitrisb
23-01-2012, 23:00
Schuberth C2 Black από το 2007.

1850gr (ισως και περισσότερο το XL)

(+)
Ησυχο
Ζεστό για χειμώνα
Καλή ποιότητα βαφής και ανθεκτική
Ασφαλές (τεσταρισμένο σε ατύχημα)
Πολύ καλή περιφερειακή όραση
Visor
Πλενόμενα μέρη - όχι όλα
Υπαρξη ανταλλακτικών σε καλές τιμές

(+)(-)

Μέτριος αερισμός
Μέτρια ποιότητα κατασκευής

(-)

Πολύ ως πάρα πολύ βαρύ
Αβολο (για το δικό μου κεφάλι)
Περιττοί μηχανισμοί που προσθέτουν βάρος
Κακή ποιότητα μεταλικών μερών (σκουριά)
Αβολος τρόπος ανοίγματος (flip)
Αβολος τρόπος ανοίγματος/κλεισίματος λουριού
Πολύ ζεστό
Για να βάλεις ενδοεπικοινωνία σου βγαίνει η πίστη
Ογκώδες (XL) Δημιουργεί πρόβλημα σε βαλίτσες ειδικά αν έχεις τοποθετήσει ενδοεπικοινωνία

Παρόλο του ότι έχω ακούσει παράπονα για την ζελατίνα, εμένα δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα.

Μέτρια ευχαριστημένος, δεν θα το ξαναπροτιμήσω (στο C3 αναφέρομαι, διότι έχω ενστάσεις με την ποιότητα κατασκευής), το Shoei Synchrotec που είχα πριν απο αυτό ήταν σαφώς πιο εύχρηστο και ποιοτικό κράνος.

Φίλε Γιώργο ...
γενικά τα κράνη με μεγάλο νούμερο έχουν ένα θέμα που λέμε...
... και εγώ φοράω μεγάλο (κάπως :D) XXL. Φυσικά στο topcase του R1200 GS δεν χωράει. Σίγουρα λόγω μεγέθους αλλά και λόγω της κλειδαριάς για την βάση. Επίσης δεν χωράει ούτε το jet κράνος μου ... άστα.

dimitrisb
24-01-2012, 22:27
Ελάτε να μεγαλώνει η λίστα ... ;):)

evan400f
24-01-2012, 22:37
Shoei XR 1000, 1,150gr, small. Το καλύτερο κράνος που έχω φορέσει μέχρι τώρα. Το έχω 3.5 χρόνια. Έτσι και βάλεις και το whisper kit βγαίνεις εθνική και νομίζεις ότι είσαι μέσα σε αυτοκίνητο.;)

panagiotis.farmer
24-01-2012, 22:44
Exω το SHOEI MULTITEC μεγεθος L βαρος
1570 - 1630 gr. λεει.
Λογω του οτι φοραω γυαλια δεν με εμποδιζουν
καθολου. Μεγαλο μειον του ειναι οτι δεν εχει
το γυαλι ηλιου εσωτερικα και ειμαι βαλε βγαλε:cool:.
Οσο αφορα τον εξαερισμο θα ελεγα
οτι ειναι παρα πολυ καλος με δυο σκαλες επανω
και μια μπροστα.:)

dimitrisb
25-01-2012, 13:32
Shoei XR 1000, 1,150gr, small. Το καλύτερο κράνος που έχω φορέσει μέχρι τώρα. Το έχω 3.5 χρόνια. Έτσι και βάλεις και το whisper kit βγαίνεις εθνική και νομίζεις ότι είσαι μέσα σε αυτοκίνητο.;)

Exω το SHOEI MULTITEC μεγεθος L βαρος
1570 - 1630 gr. λεει.
Λογω του οτι φοραω γυαλια δεν με εμποδιζουν
καθολου. Μεγαλο μειον του ειναι οτι δεν εχει
το γυαλι ηλιου εσωτερικα και ειμαι βαλε βγαλε:cool:.
Οσο αφορα τον εξαερισμο θα ελεγα
οτι ειναι παρα πολυ καλος με δυο σκαλες επανω
και μια μπροστα.:)

Thanks φιλαράκια! :)

gepol
25-01-2012, 15:02
Φίλε Γιώργο ...
γενικά τα κράνη με μεγάλο νούμερο έχουν ένα θέμα που λέμε...
... και εγώ φοράω μεγάλο (κάπως :D) XXL. Φυσικά στο topcase του R1200 GS δεν χωράει. Σίγουρα λόγω μεγέθους αλλά και λόγω της κλειδαριάς για την βάση. Επίσης δεν χωράει ούτε το jet κράνος μου ... άστα.

Ναι ξέρω, εμείς οι κεφάλες :D:D:D:D έχουμε ένα θέμα, αλλά με το Shoei δεν είχα πρόβλημα στην βαλίτσα.

dimitrisb
25-01-2012, 15:07
Ναι ξέρω, εμείς οι κεφάλες :D:D:D:D έχουμε ένα θέμα, αλλά με το Shoei δεν είχα πρόβλημα στην βαλίτσα.

:D:D:D:):):)

Τι να κάνουμε ... :rolleyes:

evan400f
25-01-2012, 21:35
Thanks φιλαράκια! :)
:sm8:

dimitrisb
29-01-2012, 16:05
Παμέ να φτιάξουμε μία βάση στοιχείων καλή ... :):)

laki67
07-02-2012, 15:59
Παμέ να φτιάξουμε μία βάση στοιχείων καλή ... :):)

:sm8:

264George
20-02-2012, 21:09
uvex helix rs750
μέγεθος Μ (57)
βάρος ακριβώς 1.000 gr


shoei qwest
M (57-58)
1350 gr.

xurxes
20-02-2012, 21:13
shoei qwest
M (57-58)
1350 gr.

:rolleyes:....εσυ αυξανεις την καταναλωση κατα 0,67lt μ αυτο το κρανος φιλαρακι....
τι σου πουλησε ο jarhead...:p:p:p

264George
20-02-2012, 21:16
:rolleyes:.......
τι σου πουλησε ο jarhead...:p:p:p

ε είπαμε!
ebay services!:p