PDA

View Full Version : Μεγάλε Χριστιανόπουλε!!!!!!!!!!!!!!


yannis
26-01-2012, 08:37
Εκτιμώ την κα Τσαπανίδου... αλλά υποκλίνομαι και στο πνεύμα του Ντίνου Χριστιανόπουλου!!!!!!!!!!!



Χριστιανόπουλος - Τσαπανίδου - YouTube

Nondas
26-01-2012, 09:32
γλώσσα που τσακίζει..... Λεβεντιά ο ΚΥΡΙΟΣ Χριστιανόπουλος

silvestros
26-01-2012, 10:06
σε 7 λεπτα ειπε οσα δεν τολμα η ιδιωτικη τηλεοραση σε 20 χρονια

adventure
26-01-2012, 10:14
Και τα τελευταία του λόγια ήταν όλα τα λεφτά παλαιάς κοπής άνθρωπος με τα όλα του.

:cool: :cool: ;)

ksta
26-01-2012, 12:35
Άντε και καλά κρασιά :sm7:

asotosios
26-01-2012, 12:44
Και τα τελευταία του λόγια ήταν όλα τα λεφτά παλαιάς κοπής άνθρωπος με τα όλα του.

:cool: :cool: ;)


+10000000000000000...!!!

vaska
26-01-2012, 14:44
Η κυρία Τσαπανίδου θα το σκεφτεί πολύ να ξανακάνει δημόσιο διάλογο με κάποιον τόσο ανώτερό της νοητικά.

Σε κάθε κουβέντα του ο κύριος αυτός την απαξίωνε και την μηδένιζε.

stukas
27-01-2012, 17:41
κλ@σε μwρη...δε συνεργαζοταν ε..?δε βγηκε η συνταγη,ε...?εκοψε η μαγιονεζα....Καλα λεει ο μπαρμπας...''εγω δεν ξερω,ξερουν οι αλλοι που τους τα λετα εσεις απο την τηλεοραση!''κ η τελειωτικη σποντα:''ευχομαι να βγαζετε το ψωμι σας εντιμως''...Ετσι,ετσι..αιντε ουστ τωρα..!

yns
27-01-2012, 19:20
Ωραίος!!!! :)

Capitain
27-01-2012, 23:28
«Δεν θέλω τα βραβεία σας» - Πολιτισμός (http://www.tanea.gr/politismos/article/?aid=4688970)

Αν εγω είμαι άξιος πνευματικής βράβευσης, φανταστείτε σε τι χάλι είμαστε....

264George
28-01-2012, 00:12
δε θα διαφωνήσω με κανέναν,
αλλά αυτός είναι ο
ρόλος του ως 'πνευματικού'
ανθρώπου αυτού του τόπου?

ειδικά σε αυτές τις δύσκολες στιγμές
θα προτιμούσα(και ας παρεξηγηθώ)
αυτοί να είναι μπροστάρηδες,
έστω με την Τέχνη τους,
και να μην εξαντλούν τη δημιουργικότητα
τους σε συνεντεύξεις στα ευνοούμενα
παιδιά της ΕΡΤ

ilias vara
28-01-2012, 01:59
δε θα διαφωνήσω με κανέναν,
αλλά αυτός είναι ο
ρόλος του ως 'πνευματικού'
ανθρώπου αυτού του τόπου?

ειδικά σε αυτές τις δύσκολες στιγμές
θα προτιμούσα(και ας παρεξηγηθώ)
αυτοί να είναι μπροστάρηδες,
έστω με την Τέχνη τους,
και να μην εξαντλούν τη δημιουργικότητα
τους σε συνεντεύξεις στα ευνοούμενα
παιδιά της ΕΡΤ


ακριβως ετσι,.,.,.,.

megalopsyxos
28-01-2012, 12:24
δε θα διαφωνήσω με κανέναν,
αλλά αυτός είναι ο
ρόλος του ως 'πνευματικού'
ανθρώπου αυτού του τόπου?

ειδικά σε αυτές τις δύσκολες στιγμές
θα προτιμούσα(και ας παρεξηγηθώ)
αυτοί να είναι μπροστάρηδες,
έστω με την Τέχνη τους,
και να μην εξαντλούν τη δημιουργικότητα
τους σε συνεντεύξεις στα ευνοούμενα
παιδιά της ΕΡΤ

Αααααααακριβώς αυτός είναι ο ρόλος τους και το μέσο (TV) τελικά είναι άριστο αν χρησιμοποιείται για την προβολή του εκλεπτυσμένου πνεύματος αντί για την αποχαύνωση. Εξαιρετική η απλότητα στην έκφραση του διανοούμενου και διδακτικός ο τρόπος αντιμετώπισης των δημοσιογράφων μέσω της ραφιναρισμένης ειρωνείας. Είτε μέσω των λόγων του, είτε μέσω της εμφάνισης (γραβάτα κι από πάνω ρόμπα), στέλνει μηνύματα πολιτισμένης και ταυτόχρονα αρνητικής στάσης απέναντι στην καθεστηκυία λειτουργία της "ενημέρωσης" και τους ανθρώπους της.

Δίνει μαθήματα σε όλους μας πως πρέπει ίσως και εδώ μέσα να εκφράζουμε την αντίθεσή μας σε δημοσιεύσεις, σε συμπεριφορές, σε απόψεις. Ευχαριστώ Γιάννη που μας το μετέφερες.

silvestros
28-01-2012, 14:24
δε θα διαφωνήσω με κανέναν,
αλλά αυτός είναι ο
ρόλος του ως 'πνευματικού'
ανθρώπου αυτού του τόπου?

ειδικά σε αυτές τις δύσκολες στιγμές
θα προτιμούσα(και ας παρεξηγηθώ)
αυτοί να είναι μπροστάρηδες,
έστω με την Τέχνη τους,
και να μην εξαντλούν τη δημιουργικότητα
τους σε συνεντεύξεις στα ευνοούμενα
παιδιά της ΕΡΤ


δηλαδή άν μιλήσει ανεβασμένος σε ένα παγκάκι στην πλατεία θα πεις οτι ειναι ευνοούμενος του δήμαρχου? είναι μπροστάρηδες αλλά όταν οι μισοί έχουν στραβωθεί απο τα σήριαλ και τα σόου της τηλεόρασης και οι άλλοι μισοί δεν μπορούν να δουν μεσα απο την κάπνα του καφενο-μπυρο-τεκε δυσκολο να πεις οτι ειναι ορατοι. υπερβολή ? δες τις πωλησεις των βιβλιων.

Uriah Heep
07-02-2012, 14:06
ειδικά σε αυτές τις δύσκολες στιγμές
θα προτιμούσα(και ας παρεξηγηθώ)
αυτοί να είναι μπροστάρηδες,
έστω με την Τέχνη τους,
και να μην εξαντλούν τη δημιουργικότητα
τους σε συνεντεύξεις στα ευνοούμενα
παιδιά της ΕΡΤ

Φίλε Γιώργο, ο Χριστιανόπουλος κοντεύει τα 81...
Τον έχεις δει τελευταία πως περπατάει?
Παρ΄όλα αυτά σε μια παρουσίαση βιβλίου πέρυσι, σχετική με το ιστορικό "2ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης" που συντόνιζε ο Κώστας Τσαρούχας με παρουσιαστές μεταξύ άλλων (εκτός του Χριστιανόπουλου) τον Βενιζέλο και Φώλια, όταν ήρθε στο τέλος η σειρά του τους "έφτυσε" κανονικά.
Απευθυνόμενος στον Τσαρούχα, πριν ξεκινήσει την παρουσίαση διαμαρτυρήθηκε που κάλεσε πολιτικούς και δεν προτίμησε άλλους αποφοίτους του πνεύματος και του αθλητισμού, με πολύ ειρωνικό και αιχμηρό ύφος...
Τι παραπάνω μπορεί να κάνει ένας ηλικιωμένος άνθρωπος, που δεν χαρίζεται σε κανέναν και σ΄οποιαδήποτε περίσταση?

Τελικά, άμα η νέα γενιά περιμένει ν΄αρχίσουν την επανάσταση οι 80άρηδες, καλύτερα να πέσουμε στις γραμμές του τρένου μια ώρα αρχύτερα, να τελειώνει η opera buffa που ζούμε!

fmargaritis
07-02-2012, 14:40
Φίλε Γιώργο, ο Χριστιανόπουλος κοντεύει τα 81...
Τον έχεις δει τελευταία πως περπατάει?
Παρ΄όλα αυτά σε μια παρουσίαση βιβλίου πέρυσι, σχετική με το ιστορικό "2ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης" που συντόνιζε ο Κώστας Τσαρούχας με παρουσιαστές μεταξύ άλλων (εκτός του Χριστιανόπουλου) τον Βενιζέλο και Φώλια, όταν ήρθε στο τέλος η σειρά του τους "έφτυσε" κανονικά.
Απευθυνόμενος στον Τσαρούχα, πριν ξεκινήσει την παρουσίαση διαμαρτυρήθηκε που κάλεσε πολιτικούς και δεν προτίμησε άλλους αποφοίτους του πνεύματος και του αθλητισμού, με πολύ ειρωνικό και αιχμηρό ύφος...
Τι παραπάνω μπορεί να κάνει ένας ηλικιωμένος άνθρωπος, που δεν χαρίζεται σε κανέναν και σ΄οποιαδήποτε περίσταση?

Τελικά, άμα η νέα γενιά περιμένει ν΄αρχίσουν την επανάσταση οι 80άρηδες, καλύτερα να πέσουμε στις γραμμές του τρένου μια ώρα αρχύτερα, να τελειώνει η opera buffa που ζούμε!



.... συμφωνώ και επαυξάνω.

264George
07-02-2012, 19:12
Κύριοι, (αν θεωρητικά εκφράζω τη
'νέα γενιά'), θα έλεγα πως καλούμαι σήμερα
να επαναστατήσω σε μια νοσηρή πραγματικότητα
που απλά κάποιοι φρόντισαν για μένα πριν από μένα και
απλόχερα μου κληρονόμησαν.

Επίσης, ο λόγος του Χριστιανόπουλου έχει την αξία,
δυστυχώς, που του δίνει όποιος τον ακούει..
Και αυτούς που φτύνει, νομίζω, δεν τους καίγεται καρφί..


Στο τέλος οι γραμμές του τραίνου μπορεί και να είναι κατάλληλο
μέσο για να εξιλεωθούν όσοι μας οδήγησαν στο άθλιο σήμερα..

ilias vara
07-02-2012, 20:24
θα συνεχισω να υποστηριζω τον Γιωργο γιατι μιλαει απο την πλευρα του νεου που παραλαμβανει μια χωρα διαλυμενη απο την γενια του κυριου χριστιανοπουλου.
ΔΕΝ καμια αμφιβολια για το ποιος ειναι ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟς ΚΥΡΙΟς( χωρις να τον ξερω ιδιαιτερα και πιστευωντας τον φιλο μου τον urian heep)

ΑΛΛΑ εαν εχεις προβλημα με τα φερεφωνα και με τις τακτικες τις t.v
απλα δεν ασχολεισε μαζι της.

οπως κανουμε εμεις τωρα ενω την βριζουμε ολοι μα ολοι καθομαστε αναπαυτικα μπροστα της και την παρακολουθουμε και μετα αναλυουμε τα γεγονοτα απο την πλευρα που μας ταιριαζει.,.,.,

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΛΟΥς ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΩΡΑ ΨΕΥΤΟ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕς,.,.,.

264George
07-02-2012, 20:45
Δε θέλω να θεωρηθεί ότι πουλάω πνεύμα, μα
οι αυτεπάγγελτοι επαναστάτες - σωτήρες
που εμφανίζονται κατά καιρούς, που ήταν τόσο καιρό?
αντιλαμβάνονταν όσα συνέβαιναν? έχουν ευθύνη?
Δε ζήτησα να εξεγερθεί ο (κάθε) Χριστιανόπουλος.
Που κρυβόταν όταν δεν ήταν 81 χρονών αλλά νεότερος και πιο μάχιμος?
Ζωή, σε γυάλα,….απλά δεν υπάρχει…αλλά από λόγια χορτάσαμε..
Στο κάτω-κάτω κανείς δεν είναι υπεράνω (αυτο)κριτικής..



(να ξεκαθαρίσω ότι πάντα πίστευα ότι με χιούμορ λέγονται και γίνονται τα πιο σημαντικά….
ακόμα και οι μεγάλες επαναστάσεις….και οι αποδράσεις, ενίοτε!)

Uriah Heep
07-02-2012, 20:48
Κύριοι, (αν θεωρητικά εκφράζω τη
'νέα γενιά'), θα έλεγα πως καλούμαι σήμερα
να επαναστατήσω σε μια νοσηρή πραγματικότητα
που απλά κάποιοι φρόντισαν για μένα πριν από μένα και
απλόχερα μου κληρονόμησαν.


... απο την πλευρα του νεου που παραλαμβανει μια χωρα διαλυμενη απο την γενια του κυριου χριστιανοπουλου.


Καλώς ή κακώς, από την εποχή του χαλκού και εντεύθεν...
.
.
...έτσι συμβαίνει, αγαπητοί φίλοι!;)




ΥΓ Ο Χριστιανόπουλος είναι απλά ένας ποιητής. Ποτέ δεν το ' παιξε Τσε Γκεβάρα...

264George
07-02-2012, 20:52
...



(να ξεκαθαρίσω ότι πάντα πίστευα ότι με χιούμορ λέγονται και γίνονται τα πιο σημαντικά….
ακόμα και οι μεγάλες επαναστάσεις….και οι αποδράσεις, ενίοτε!)


αν κλείσω και γω το μάτι (;))
θα θεωρηθεί ότι συναινώ ή
θα παρεξηγηθούμε? :D

264George
07-02-2012, 21:00
ΥΓ Ο Χριστιανόπουλος είναι απλά ένας ποιητής. Ποτέ δεν το ' παιξε Τσε Γκεβάρα...



Tσε δεν το έπαιξε, αλλά μάλλον κάτι 'παίζει'
που δεν αντιλαμβάνομαι, ή γενικά τα 'χει παίξει!

αυτό πάλι το :
«Είμαι εναντίον της κάθε τιμητικής διάκρισης απ' όπου και αν προέρχεται. Δεν υπάρχει πιο χυδαία φιλοδοξία από το να θέλουμε να ξεχωρίζουμε. Αυτό το απαίσιο "υπείροχον έμμεναι άλλων", που μας άφησαν οι αρχαίοι.»
τι να πω..
με την προβολή που πήρε νιώθω πως
μεταμορφώθηκε σε αυτό ακριβώς που κατακρίνει..

Uriah Heep
07-02-2012, 21:09
θα παρεξηγηθούμε? :D


Φορ δε λαβ οφ Τζίζας, φυσικά ΟΧΙ!!!

:)

gsmaniac
07-02-2012, 21:11
[QUOTE=264George;595579]Κύριοι, (αν θεωρητικά εκφράζω τη
'νέα γενιά'), θα έλεγα πως καλούμαι σήμερα
να επαναστατήσω σε μια νοσηρή πραγματικότητα
που απλά κάποιοι φρόντισαν για μένα πριν από μένα και
απλόχερα μου κληρονόμησαν.

QUOTE]

σας επεσε το φλουρι......να ειμαστε και επικαιροι
σχεδον καθημερινα ....κανω την ιδια κουβεντα με την 22χρονη φοιτητρια κορη μου,ακουγοντας τα παραπονα της,για την κατασταση που κληρονομει η γενια της,την ανεργια , κλπ.....
οταν η μανα της ,επαιζε πετροπολεμο στο συνταγμα(αγανακτισμενους).......εκανε τα πλανα της,για τις καλοκαιρινες διακοπες:cool:
τωρα που στριμωχνονται περισσοτερο τα πραγματα.....πρεπει να κανει τα πλανα της,για πετροπολεμο....;)

264George
07-02-2012, 21:14
Φορ δε λαβ οφ Τζίζας, φυσικά ΟΧΙ!!!

:)


:sm7:

εννοείται όχι!

264George
07-02-2012, 21:16
σας επεσε το φλουρι......να ειμαστε και επικαιροι
σχεδον καθημερινα ....κανω την ιδια κουβεντα με την 22χρονη φοιτητρια κορη μου,ακουγοντας τα παραπονα της,για την κατασταση που κληρονομει η γενια της,την ανεργια , κλπ.....
οταν η μανα της ,επαιζε πετροπολεμο στο συνταγμα(αγανακτισμενους).......εκανε τα πλανα της,για τις καλοκαιρινες διακοπες:cool:
τωρα που στριμωχνονται περισσοτερο τα πραγματα.....πρεπει να κανει τα πλανα της,για πετροπολεμο....;)

είμαστε καλομαθημένοι?:D

ilias vara
07-02-2012, 21:16
Καλώς ή κακώς, από την εποχή του χαλκού και εντεύθεν...
.
.
...έτσι συμβαίνει, αγαπητοί φίλοι!;)




ΥΓ Ο Χριστιανόπουλος είναι απλά ένας ποιητής. Ποτέ δεν το ' παιξε Τσε Γκεβάρα...

ΝΑΙ ΒΑΣΙΛΗ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ,

ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΤΟΜΟ (ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟς)ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ .,.,..ΤΙς ΑΠΑΞΙΑς ΚΑΙ ΤΙς ΑΠΕΧΘΕΙΑς ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗς .,.
ΠΟΥ ΟΜΩς ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΟΤΑΝ ΜΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ,.


υ.tse ke vara ηταν η αρχη
Ο ΕΠΟΜΕΝΩς ΕΙΝΑΙ Ο ΙL IAS VARA:sm7:

gsmaniac
07-02-2012, 21:17
είμαστε καλομαθημένοι?:D


λιγουλακι...........;)
αλλα αυτο αλλαζει ευκολα.........στο χερι σας ειναι:)

264George
07-02-2012, 21:21
φυσικά,
αν μπορεί ο καθένας από τη μεριά του
να πάψει να αποτελεί στήριγμα στο
στρεβλό οικοδόμημά τους..

264George
07-02-2012, 21:54
Είχαμε έναν δράκο κάτω στο νησί
κάπνιζε ταμπάκο έπινε κρασί....
;)

mototraveler
07-02-2012, 23:07
Καλώς ή κακώς, από την εποχή του χαλκού και εντεύθεν...
.
.
...έτσι συμβαίνει, αγαπητοί φίλοι!;)




Πως και είσαι τόσο σίγουρος?:sm7:

Uriah Heep
07-02-2012, 23:44
Πως και είσαι τόσο σίγουρος?:sm7:


Παρακολουθώ τα fashion trends...
.
.
...και γενικά τις hot τάσεις της μοδός...;)

ilias vara
07-02-2012, 23:57
Παρακολουθώ τα fashion trends...
.
.
...και γενικά τις hot τάσεις της μοδός...;):sm7::sm7:

megalopsyxos
08-02-2012, 01:45
σας επεσε το φλουρι......να ειμαστε και επικαιροι
σχεδον καθημερινα ....κανω την ιδια κουβεντα με την 22χρονη φοιτητρια κορη μου,ακουγοντας τα παραπονα της,για την κατασταση που κληρονομει η γενια της,την ανεργια , κλπ.....
οταν η μανα της ,επαιζε πετροπολεμο στο συνταγμα(αγανακτισμενους).......εκανε τα πλανα της,για τις καλοκαιρινες διακοπες:cool:
τωρα που στριμωχνονται περισσοτερο τα πραγματα.....πρεπει να κανει τα πλανα της,για πετροπολεμο....;)

Τώρα βέβαια εσύ τόγραψες αυτό για να μπεις στη συζήτηση αλλά...μάθε ότι και ο Τσε, πριν βγει στα βουνά, έκανε το γύρο της Ν. Αμερικής με μοτοσυκλέτα. Από το να αναλώνεται η νέα γενιά στα καπηλευμένα κινήματα "αγανακτισμένων" που εξάντλησαν την δυναμική τους στο να επεξεργάζονται μανιφέστα, σοφή επιλογή βλέπω τα εφαρμόσιμα πλάνα διακοπών.

gsmaniac
08-02-2012, 01:52
Τώρα βέβαια εσύ τόγραψες αυτό για να μπεις στη συζήτηση αλλά...μάθε ότι και ο Τσε, πριν βγει στα βουνά, έκανε το γύρο της Ν. Αμερικής με μοτοσυκλέτα. Από το να αναλώνεται η νέα γενιά στα καπηλευμένα κινήματα "αγανακτισμένων" που εξάντλησαν την δυναμική τους στο να επεξεργάζονται μανιφέστα, σοφή επιλογή βλέπω τα εφαρμόσιμα πλάνα διακοπών.

Ευχαριστώ για την πληροφορία.....:cool:
Η κόρη μου βέβαια δεν έκανε τον γύρο της Ν.αμερικης....αλλα των κυκλαδων:D
Λες να εξελιχτεί...ΤΣΕ;;;;;

megalopsyxos
08-02-2012, 02:35
Ευχαριστώ για την πληροφορία.....:cool:
Η κόρη μου βέβαια δεν έκανε τον γύρο της Ν.αμερικης....αλλα των κυκλαδων:D
Λες να εξελιχτεί...ΤΣΕ;;;;;

Πάρε της δώρο αυτό:


http://i1065.photobucket.com/albums/u384/megalopsyxos/che.jpg



Θάναι μιά καλή αρχή, από το να τρέχει στον πετροπόμεμο ;)

yannis
08-02-2012, 09:35
Βλέποντας πως σκέπτεται η νέα γενιά, που φυσικά είναι γονίδια της προηγούμενης γενιάς κλπ, εύκολα καταλαβαίνουμε και προσδιορίζουμε την θέση μας στην ανθρώπινη και όχι μόνον κοινωνία.:rolleyes:
Δεν εννοώ το παράδειγμα του gsmaniac, αλλά του 264George. Σε αντιδιαστολή μάλιστα, με έτερη δημοσίευση του megalopsyxos, φαίνεται πως τα αξιόλογα δείγματα, δυστυχώς δεν υπερβαίνουν κατά πολύ τα αντίστοιχα ποσοστά όλων των εποχών. Κάτι που ο Χριστιανόπουλος επίσης επεσήμανε.;)
Απλά αν δεχτούμε το κλασικό "οι ανάγκες, είναι ανάλογες των καταστροφών" ελπίζουμε σε μια εποχιακή αναβάθμιση που ίσως μας ανεβάσει και κατά τι στην κλίμακα "εκπολιτισμού".:D
Η αναφορά στον Χριστιανόπουλο, έγινε για να τονιστεί η στάση του (μας) απέναντι στις "ενημερώσεις" και τα "βραβεία" και όχι για το κυρίως έργο του, του οποίου για να το πω κομψά, δεν ήμουν ποτέ φανατικός θαυμαστής...:cool:

Και αφού κατανάλωσα και ικανοποιητικό αριθμό "φατσούλων"... ας πάω να βγάλω και το μεροκάματο!!!:sm7:

Καλημέρα σας και καλή δύναμη.:):):)