PDA

View Full Version : Με έχει προβληματίσει πολύ το forum


El Diablo
26-01-2012, 12:21
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα αν μου επιτρέπετε να αγγίξω ένα ευαίσθητο θέμα που μου έρχεται στο μυαλό όποτε διαβάζω τα σχόλια μερικών ‘φίλων’ της BMW σε αυτό το Forum…

Κατ’ αρχάς επιτρέψτε μου να πω 2 λογάκια για τον εαυτό μου, όχι για να περιαυτολογήσω αλλά για να εξηγήσω σε όποιον μπει στον κόπο να διαβάσει τα λεγόμενα μου ότι ‘μιλάω μοτοσικλετιστικά’: Είμαι 40 χρονών, οδηγώ μοτοσικλέτα από τα 16 μου και από τα χέρια μου έχουν περάσει δεκάδες μοτοσικλέτες (Cagiva Mito 125, Honda CBR 600 F, Honda VFR 750, Yamaha FZR 250 RR, Honda Africa Twin 750, Honda Varadero, Harley Davidson Sportster 883,Triumph Speed Triple, κλ.π.)

BMW συγκεκριμένα πρωτοπήρα το 2006, ένα R 1150 GS, από τότε είχα διάφορα R 1200 GS και Adventure, R 1200 S , K 1200 S και K 1300 S/R και τώρα έχω ένα S 1000 RR 11’. Ούτε πλούσιος είμαι ούτε βρίσκω λεφτά στο δρόμο, αυτοκίνητο δεν έχω και οδηγώ καθημερινά μοτοσικλέτα τα τελευταία 25 χρόνια βρέξει - χιονίσει. Δύο είναι τα hobby που λατρεύω και αγαπάω, τα track days με μοτοσικλέτα και την αυτόνομη κατάδυση.

Και τώρα στο δια ταύτα: Το μεγαλύτερο πρόβλημα που εντόπισα προσωπικά στο forum το οποίο με κάνει και νιώθω άβολα είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζεται γενικά η BMW σε διάφορα θέματα. Συγκεκριμένα λαμβάνω πολλές φορές μια αρνητική και κακοπροαίρετη διάθεση η οποία ξεφεύγει από την κριτική η οποία με τη σειρά της θεωρητικά θα έπρεπε να είχε εποικοδομητικό χαρακτήρα. Πολλά σχόλια έχουν αρνητική προδιάθεση σε σημείο που νομίζω ότι μπήκα σε λάθος Forum… Δεν μπορεί οι περισσότεροι από εσάς να είναι κρυφό – μαζοχιστές… Πως γίνεται να αγαπάτε τη BMW και να αγοράζετε BMW και από την άλλη να γράφετε και να δηλώνετε με τρομερή άνεση ανακρίβειες χαρακτηριστικής ασχετοσύνης με τις οποίες όμως επηρεάζετε τόσα μέλη του Forum τα οποία δεν έχουν τις δήθεν γνώσεις που διατυμπανίζετε;;

Παραδείγματα τα οποία με σόκαραν:

Για τα νέα Scooter, κάποιος αναφέρει ότι βρήκε ένα βίντεο στα γαλλικά που περιγράφει την ανάρτηση και αμέσως κάποιος άλλος απανταέι ότι μάλλον σε πρόβλημα αναφέρεται! Επειδή λοιπών γνωρίζω Γαλλικά και Ισπανικά (λόγο καταγωγής μου) ο δημοσιογράφος απλά τονίζει την ιδιαίτερα κομψή και ‘σπορτιφ’ τοποθέτηση του αμορτισέρ!!

Για το S 1000 RR: είναι το απόλυτο 1000άρι με διαφορά τα τελευταία 3 χρόνια! Και επειδή ο Μπούστας είπε τις γνωστές μ@λακίες του και έκανε στο συγκριτικό επί Ελληνικού εδάφους σαν ειδικός ξαφνικά το CBR είναι καλύτερο…! Το ότι όλος ο ξένος τύπος σε ΠΑΓΚΩΣΜΙΟ επίπεδο διατύπωσε ότι το S 1000 RR είναι 1 γενιά μπροστά από όλα τα υπόλοιπα δεν μετράει;; Επειδή ο Μπούστας κέρδισε τον Σινιώρη το CBR είναι καλύτερο… το ότι ο Βούλγαρος φίλος μας ο Choy με S 1000 RR τον διέλυσε όπου τον πέτυχε επίσης δεν μετράει…, Σημειώστε ότι τα ελληνικά περιοδικά μοτοσικλέτας δεν είναι και ιδιαίτερα αξιόπιστα σε ότι αφορά τα τεστ τους και τις ικανότητες των οδηγών τους… θυμηθείτε ότι πριν ορισμένα χρόνια το Μοτό έβγαλε στο μεταξύ τους συγκριτικό, καλύτερη μοτοσικλέτα το Transalp σε σχέση με το Vstrom και όσοι γνωρίζουν γελάνε ακόμα… εννοείτε ότι τα αποτελέσματα του τεστ δεν είχαν καμία σχέση με το ότι η Σφακιανάκης είχε περιορίσει τις διαφημιστικές δαπάνες εκείνη τη περίοδο… Το ίδιο περιοδικό που ανέδειξε το S 1000 RR αργότερο από το GSXR στις Σέρρες! Με οδηγούς τον απίστευτο Μπάμπη Μέντη!... την ώρα που τα μεγαλύτερα περιοδικά του κόσμου με οδηγούς επιπέδου Jurgen Fuch (MOTO GP!!) έχρηζαν νικήτρια στο μεγαλύτερο τεστ Superbike του πλανήτη με συμμετοχές δημοσιογράφων από 11 χώρες το S 1000 RR!!

Για το R 1200 G: Το ότι το R 1150 GS είναι καλύτερη μοτοσικλέτα! Χα, χα, χα! Ότι το Varadero έχει καλύτερο ABS! Ότι το νέο υδρόψυκτο GS θα σου καίει τα μπουτάκια λόγο ψυγείων νερού όταν θα οδηγάς με σορτσάκι!!! Ότι η BMW θα καταργήσει το Telelever για να χωρέσει το ψυγείο…
Συγνώμη κύριοι, έχετε οδηγήσει R 1200 GS;; Συγκρίνεται η απόδοση του με το 1150;; Έχει καλύτερα φρένα; λιγότερο βάρος; καλύτερη συμπεριφορά;; θα μας τρελάνετε τελείως;;;;;
Έχετε οδηγήσει Varadero;; έχει καλύτερα φρένα από το GS;;; καλύτερο μοτέρ, συμπεριφορά; σοβαρά;;;

Το ABS της Honda CBR είναι καλύτερο από του S 1000 RR;;; Το ABS το οποίο ζυγίζει 10 κιλά σε σχέση με το δικό μας που ζυγίσει 2,5;;; Το οποίο CBR δεν έχει δυνατότητα απενεργοποίησης του;;; Σε σχέση με το ABS της BMW που όλοι οι δημοσιογράφοι του ξένου τύπου παινεύουν;; Το 1ο RACING ABS σε μοτοσικλέτα παραγωγής και όχι σαν το CBS της Honda το οποίο τοποθετείται σε όλα τα μοντέλα… και μην ξεχνάτε παρακαλώ ότι το HP2 Sport τοποθετήθηκε ABS ένα χρόνο πριν το Honda…

Για πείτε μου, ποια μάρκα τοποθέτησε 1η ABS σε όλη τη γκάμα, ποια μάρκα εισήγαγε τον ψεκασμό; Ποια μάρκα έφερε τα ASC/ DTC (antispin) στις μοτοσικλέτες παραγωγής; Ποια τις ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις; Και πάει λέγοντας…
Πόσα μοντέλα παρουσίασε η BMW τα τελευταία χρόνια; R 1200 GS/ADV, K 1200/1300, F 650/800 GS, Κ 1600!!, C 600/650, κ.λπ…

Πόσα χρόνια έχει να αλλάξει το Varadero;;; Το Transalp;;; Το Vstrom;;; Το GSXR;;; Τι καινούργιο έχουν παρουσιάσει οι Ιάπωνες τα τελευταία χρόνια;;; Το Honda CrossTourer;;; Που είναι η Yamaha, Kawasaki, Suzuki;; Θέλετε να μιλήσουμε για την Triumph που είναι τελείως αντιγραφή BMW πλέον;;;

Θα ήθελα να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη αν ανέβασα τους τόνους αλλά θεωρώ ότι γράφτηκα σε ένα forum οπού αγαπάνε τις μοτοσικλέτες BMW, οι οποίες και σαφώς δεν είναι τέλειες (και εγώ έχω μείνει αρκετές φορές…) αλλά εξακολουθούν να είναι ένα βήμα μπροστά από ότι κυκλοφορεί, εξακολουθούν να μου προσφέρουν γκάζια με τρομερή ασφάλεια και δεν είχα κανένα πρόβλημα αντιμετώπισης από το δίκτυο… Τώρα πως γίνεται κάποιοι να ‘κράζουν’ συνέχεια και να έχουν γνώμη για όλα και για όλους, σε θέματα τεχνικά, σχεδίασης, συμπεριφοράς, κ.λπ. πραγματικά ακόμα δεν το έχω βρει… Πόσοι από εσάς που σχολιάζετε τα πάντα έχετε μπει ποτέ σε πίστα; Πόσοι έχετε οδηγήσει τις μοτοσικλέτες για τις οποίες εκφράζεστε έτσι άνετα και πόσοι επαναλαμβάνετε όποια μ@λακία ακούσατε η διαβάσατε; Πόσοι έχετε πραγματικά την ικανότητα να στρίψετε μια μοτοσικλέτα και να φρενάρετε στο όριο; Πόσοι έχετε την πραγματική ικανότητα να κρίνετε τη δουλεία ειδικών και να βγάζετε πορίσματα χωρίς καν να έχει εμφανιστεί το νέο μοντέλο;;!! Γιατί δεν αγοράζετε KTM;; Γιατί δεν ξαναγοράζετε Varadero;; Πραγματικά θα χαρώ να γνωρίσω μερικούς από εσάς από κοντά και να σας δώσω το RR μου να το δοκιμάσετε και μετά ξαναμιλάμε…

ΥΣ. Όπως υπάρχουν και κακοί εκτιμητές κατ’ εμέ (οι γνώμες είναι σαν κ@λοτρυπίδες όλοι έχουν από μια…) υπάρχουν και πολύ σοβαροί κύριοι τους οποίους πραγματικά χαίρομαι να διαβάζω (πχ. IoannisPanagiotidis, manosbmw)… είναι κρίμα που οι ποιο σοβαροί από εσάς δεν επεμβαίνετε ποιο συχνά…

ksta
26-01-2012, 12:32
; Πόσοι έχετε πραγματικά την ικανότητα να στρίψετε μια μοτοσικλέτα και να φρενάρετε στο όριο; …


:sm8:

vpentza
26-01-2012, 12:33
φίλε μου,
επειδή όλοι πραγματικά έχουμε και τρυπίτσα πίσω αλλά και γνώμη για όλα, εδώ την εκφράζουμε (ας πούμε) σχεδόν ανεμπόδιστα χωρίς να διεκδικούμε δάφνες αξιοπιστίας... ο καθένας γράφει το κοντό και το μακρύ του αλλά δεν θα αναλάβει κανείς να γράψει διδακτορική διατριβή με τα στοιχεία που έχει και μάλιστα, σαφώς δεν θα κρίνει το μέλλον της μοτοσυκλετιστικής βιομηχανίας....
σκέψου το σαν καφενείο όπου ο καθένας λέει τα δικά του....

γενικά κανείς ιδιοκτήτης BMW δεν "μισεί" τη μοτοσυκλέτα του, ίσως βέβαια να ζηλεύει τη μοτό του διπλανού του, αλλά συνήθως το προσωπικό θέμα του καθενός δεν είναι κάτι που σταματά τους υπόλοιπους από το να αμπελοφιλοσοφούν.....

φιλικά

Albatros
26-01-2012, 12:34
Φίλε Κωνσταντίνε,αν βάλουμε και κανόνες ορθής γραφής η αναφοράς θεμάτων η απαγορέψουμε τα λάθη μας και τις απόψεις μας (με πια πρότυπα άραγε?), τότε δεν θα είμαστε ένα ζωντανό κύταρο,αλλά όπως οι βουλευτές μας με κοματική πειθαρχία (είδατε τι έγινε όταν τους αφίσανε αμολυτούς!!!).
Έχεις δίκιο σε αρκετά που αναφέρεις,αλλά είναι αναφάιρετο δικαίωμα όλων μας να γράφουν αυτό που πιστεύουν σωστό χωρίς να προσβάλουν τους άλλους και να ρίχνουν λάσπη ανεξέλεγκτα.
:hmmm:

kostaskyriakos
26-01-2012, 12:38
:sm8::sm8:

silvestros
26-01-2012, 12:48
εγραψα κατι αλλα θυμηθηκα καποιους που μου ειπαν να μην ασχολουμαι με trollακια και εχουν δικιο

CPretenteriS
26-01-2012, 13:04
Τα είπαμε...!!! Οδηγούμε την απόλυτη μοτοσυκλέτα... εξ'ου και η ασχολία όλων των υπολοίπων με αυτήν... ;)

Εεεε... ας τους να ασχολούνται... εμένα με διασκεδάζει πλέον... :):)

J-P-HELLAS
26-01-2012, 13:11
σε μια περιλιψη αυτα που ειπε πιο πανω ο φιλος ειναι οτι, οποιος εχει καβαλλησει οποιαδηποτε μοτο, μονο και μονο για αυτην μπορει να εχει γνωμη και οχι για οποιαδηποτε αλλη, οποτε τα σχολια απο μη εχοντες ποτε οδηγησει τις συγκεκριμενες μοτο (οποιασδηποτε μαρκας) δεν μπορει να εχει αντικειμενικη γνωμη,
σχολια του τυπου, εγω ακουσα..., μου ειπαν..., κλπ δεν ειναι σωστα και απλως παραπληροφορουν,
για αυτο υπαρχει και το φορουμ, κατι που δεν ξερει καποιος να ρωτησει, να μαθει, αλλα απο ανθρωπους που το κατεχουν,
απλα αυτο ειναι το παραπονο του (και βεβαια για μενα εχει δικιο)

danaos
26-01-2012, 13:14
σε μια περιλιψη αυτα που ειπε πιο πανω ο φιλος ειναι οτι, οποιος εχει καβαλλησει οποιαδηποτε μοτο, μονο και μονο για αυτην μπορει να εχει γνωμη και οχι για οποιαδηποτε αλλη, οποτε τα σχολια απο μη εχοντες ποτε οδηγησει τις συγκεκριμενες μοτο (οποιασδηποτε μαρκας) δεν μπορει να εχει αντικειμενικη γνωμη,
σχολια του τυπου, εγω ακουσα..., μου ειπαν..., κλπ δεν ειναι σωστα και απλως παραπληροφορουν,
για αυτο υπαρχει και το φορουμ, κατι που δεν ξερει καποιος να ρωτησει, να μαθει, αλλα απο ανθρωπους που το κατεχουν,
απλα αυτο ειναι το παραπονο του (και βεβαια για μενα εχει δικιο)


ποιος κατέχει τι και από που απορρέει αυτό...??!?!
Μια ερώτηση κάνω.. .

yns
26-01-2012, 13:17
Φίλε Κωνσταντίνε,αν βάλουμε και κανόνες ορθής γραφής η αναφοράς θεμάτων η απαγορέψουμε τα λάθη μας και τις απόψεις μας (με πια πρότυπα άραγε?), τότε δεν θα είμαστε ένα ζωντανό κύταρο,αλλά όπως οι βουλευτές μας με κοματική πειθαρχία (είδατε τι έγινε όταν τους αφίσανε αμολυτούς!!!).
Έχεις δίκιο σε αρκετά που αναφέρεις,αλλά είναι αναφάιρετο δικαίωμα όλων μας να γράφουν αυτό που πιστεύουν σωστό χωρίς να προσβάλουν τους άλλους και να ρίχνουν λάσπη ανεξέλεγκτα.
:hmmm:

:sm5:

J-P-HELLAS
26-01-2012, 13:21
ποιος κατέχει τι και από που απορρέει αυτό...??!?!
Μια ερώτηση κάνω.. .

εννοω που εχουν καβαλησει συγκεκριμενες μοτο π.χ 1200gs varadero, transalp, ducati, γενικα οποια μοτο,
αυτοι εχουν συγκρινει τις διαφορες μεταξυ τους και ξερουν που ειναι καλες και που οχι, οποτε μπορουν να σου πουν τεκμηριωμενα τα συν και τα πλυν,
π.χ εγω μπορω να πω δυο λογια για το hp2 (οπως και εσυ) αλλα δεν μπορω να πω π.χ για το transalp αφου δεν το ειχα ποτε,
οποτε δεν ειναι σωστο να εκφερω γνωμη, δεν θα ειναι σωστη

danaos
26-01-2012, 13:32
Ναι φιλε μου εκέι "κολλάω" εγώ στο κατέχει

Απλά την γνώμη σου λές γιατί το κατέχει είναι πολύ βαρύ αυτο μόνο...
Και εγω και εσύ την γνώμη μας μπορούμε να πούμε πάνω στο ΗΡ εγω προσωπικά δεν το κατέχω ....ετσι πιστεύω ...

Alfa7
26-01-2012, 13:33
Πες τα El Diablo.... συμφωνω σε όλα...
και θα λεγα αν κάποιος, από δω και περα, έχει κάτι να πεί, να το λεει κατα τεκμήριο
και οχι "άκουσα","ειδα", "μου ειπαν".......
Ενα απλό παράδειγμα είναι η θεωρητική τεκμηρίωση (με τη μεθοδο "ξερω εγω που ειμαι καλός")
μερικών ότι η BMW δεν θα μπορούσε να βγάλει υγρόψυκτο GS......

MOYTPO
26-01-2012, 13:47
Αδερφε εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες.
Αυτο ελεγα και εγω, οχι βεβαια με επιχειρηματα οπως εσυ γιατι δεν τα γνωριζω.
Μην νομιζεις οτι ολοι οσοι εχουν μηχανακι εδω μεσα γνωριζουν τι τους γινεται. Με εμενα πρωτο.
Και δεν ειναι και υποχρεωμενοι να ξερουνε.
Απλα η ημιμαθεια ειναι ο χειροτερος εχθρος. Ακουσαν μια μ@λακια και την πεταν οπου βρεθουν και οπου σταθουν.
Ειναι αυτο ακριβως που ειπες. Η γνωμη ειναι σαν την κ@λοτρυπιδα, ολοι εχουν απο μια.
Μην δινεις σημασια. Δεν ειναι ευκολο βεβαια, καποια στιγμη γινεται κουραστικο και στο τελος καταντα εκνευριστικο.

frits
26-01-2012, 13:49
Χειρότερη από την αμάθεια είναι η ημιμάθεια.....

Αλλά αυτό αφορά έναν επιστήμονα,
εδώ είτε μας αρέσει είτε όχι είμαστε ένας ελεύθερος χώρος ανταλλαγής ιδεών και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπιζόμαστε.

Διαφορετικά να κάνουμε μέλη τον Jeremy Burgess και τον Filippo Preziosi αν και πάλι κάποιος θα βγει να τους πει άσχετους....:sm7:

phoenix
26-01-2012, 14:02
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ
:eek::eek::eek::eek:
ΑΣΧΕΤΩΣ ΜΑΡΚΑΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ
ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΜΗΧΑΝΗ
:cool::cool::cool:
ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ Η ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ

THANOSG
26-01-2012, 14:06
Όλα όσα είπες σωστά, αλλά όπως άλλωστε συμβαίνει και στη ζωή μας γενικότερα ακούμε πολλά και εμείς είμαστε αυτοί που θα τα φιλτράρουμε και ανάλογα με το πόσο τεκμηριωμένη είναι η απόψη που ακούμε την κρατάμε ή την απορρίπτουμε.
Πόσο μάλλον σε ένα φόρουμ με χιλιάδες μέλη που σημαίνει οτι θα τα δείς και θα τα ακούσεις όλα. Μπορεί όλοι μας να έχουμε μοτοσυκλέτα, μπορεί ο καθένας να τη χαίρετε με διαφορετικό τρόπο και η φιλοσοφία του και η λογική του να είναι εντελώς άσχετη με τη δικιά μας .
Οπότε είμαστε προετοιμασμένοι να ακούσουμε κάθε γνώμη όσο και αν μας φαίνετε άσχετη , ατεκμηρίωτη ή οτιδήποτε άλλο.
Και όπως είπε και ο danaos πιο πάνω θεωρώ ότι ελάχιστοι πραγματικά κατέχουν το θέμα και μπορούν να κάνουν τεκμηριωμένες συγκρίσεις.
Και για τον εαυτό μου παρόλο που οδηγώ σχεδόν 20 χρόνια μοτό και τα 17 bmw δεν με θεωρώ σε καμιά περίπτωση γνώστη. Απλά θεωρώ οτι κάτι παραπάνω ξέρω σε σχέση με κάποιον που δεν ξέρει απολύτως τίποτα.

Αυτά τα ολίγα και πάντα με καλή διάθεση που είναι απαραίτητη για να συνυπάρξουν τόσοι άνθρωποι σε ένα χώρο που έχουν τουλάχιστον ένα κοινό , την μοτοσυκλέτα στη ζωή τους.

Δήμος
26-01-2012, 14:11
Η ομορφιά του κάθε forum είναι η "συνύπαρξη" διάφορων ετερόκλητων στοιχείων, που μοιράζονται όμως κάτι κοινό. Τί είναι αυτό; Μπορεί στο forum μας να είναι οι μηχανές, ή οι βόλτες, ή οι συναντήσεις μας κ.ο.κ. Το αν θεωρεί ο κάθε φίλος συμφορουμίτης ότι θίγεται (και δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις προσβολής ηθικών αξιών ή προσωπικότητας όπου πλέον πάμε αλλού), καλό είναι να απαντά αιτιολογημένα και εμπεριστατωμένα στις διάφορες κρίσεις, ή στα εν γένει γραφόμενα των συμφορουμιτών του. Και να είναι βέβαιος, ο καθένας μας, ότι ο κάθε συμφορουμίτης του είναι σε θέση να κρίνει και να αξιολογήσει το ορθό ή το εσφαλμένο της γνώμης - κρίσης του.

Φίλε Κωνσταντίνε, είμαι της άποψης ότι κανείς δεν προσπαθεί να παραπλανήσει τον άλλο. Ο καθένας μας καταθέτει τις δικές του εμπειρίες και γνώμες με σκοπό να βρεθεί, κάπου στο τέλος του κάθε νήματος, η αλήθεια (αυτή άλλωστε είναι και η έννοια του διαλόγου, έστω εν προκειμένω, του ηλεκτρονικού). Ισχυρίζεσαι ότι λαμβάνεις μια αρνητική και κακοπροαίρετη διάθεση η οποία ξεφεύγει από την κριτική κλπ....Μήπως, λέω μήπως, θες να πεις ότι διαφωνείς με τους φίλους συμφορουμίτες που πιστεύουν ότι λ.χ. το Varadero έχει καλύτερο ABS από την R1200GS; Η χρήσιμη συμβολή του καθενός μας είναι , όχι το "κράξιμο" του συμφορουμίτη που πρεσβεύει την αντίθετη άποψη από εμάς, αλλά η με στοιχεία αντιπαράθεση της καθ' όλα σεβαστής γνώμης του.

Είμαι ο πιο άσχετος απ' όλους τους φίλους του forum. Είμαι εδώ για να μάθω από όλους σας. Θα σας διαβάσω, θα σας ακούσω, ΘΑ ΣΑΣ ΦΙΛΤΡΑΡΩ και θα εν τέλει, κάτι θα μάθω. Μπορεί να διαφωνούμε, αλλά δε νομίζω ότι σε αυτό το forum υπάρχουν στοιχεία κακοπροαίρετα.

Με φιλικούς, πάντα, χαιρετισμούς!

Υ.Γ. Και για να μην ξεφεύγουμε από τον πραγματικό λόγο που έγραψα σε αυτό το νήμα: ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ Η R1150GS ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ R1200GS. Για να μπουν λίγο τα πράγματα στη θέση τους...:):):)

El Diablo
26-01-2012, 14:13
Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω που δεν πέσατε να με φάτε…

2ο, μπορεί πάνω στον αυθόρμητο ενθουσιασμό μου να λέω κάποια πράγματα όχι με πολύ ‘τακτ’ απλά πραγματικά με ενοχλεί να μπαίνω στο forum με χαρά διότι κάποιος φίλος μοτοσικλετιστής ανέβασε κάποιο post, νέο η απορία και αμέσως να σκάνε μύτη οι ‘έιδικοί’ που θα πούνε τη γνώμη τους (δικαίωμα τους κατά τα άλλα) αλλά τις περισσότερες φορές τα γραφόμενα είναι αναληθή και ανακριβέστατα… Προσωπικά θεωρώ ότι είμαι τυχερός άνθρωπος διότι είχα την ευκαιρία και τη δυνατότητα να αποκτήσω τις μοτοσικλέτες που μου ‘μίλησαν’ και να περάσω πολύ όμορφες (και πολύ οδυνηρές) στιγμές μαζί τους…

Το πρόβλημα της ελευθερίας λόγου έγκειται στο ότι όταν κάποιος διατυπώσει τη γνώμη του ανοιχτά στο forum, επηρεάζει και άλλους ανθρώπους οι οποίοι ενδεχομένως να μην έχουν τις γνώσεις η την εμπειρία για να καταλάβουν σε τη βαθμό αυτά που γράφονται είναι αλήθειες η αναλήθειες…

Σε παλαιοτέρα post πριν καν παρουσιαστεί το 1000άρι, είχα διαβάσει ότι κάποιος δήθεν το οδήγησε και δεν του άρεσε… όταν η επίσημη παρουσίαση στους δημοσιογράφους έγεινε στην πίστα του Castelloli στη Βαρκελώνη 2 μήνες μετά! (ρωτήστε των ‘manosbmw’ ο οποίος είχε παραβρεθεί εκεί με την BMW Hellas). Το ίδιο συμβαίνει και τώρα με το R 1200/1250 GS και τα νέα Scooters, πάλι κάποιοι ‘κύριοι’ που πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι προθέσεις έχουν, λένε διάφορα αρνητικά πριν καν έρθει η μοτοσικλέτα στην Ελλάδα… μήπως είναι fake λογαριασμοί από άλλες εταιρίες που θέλουν να ‘σπρώξουν’ τις πωλήσεις αλλού; Δεν ξέρω… Το αν μας αρέσει ένα μοντέλο η όχι είναι δικαίωμα μας, όλοι είχαμε καλές κ κακές εμπειρίες (εγώ προσωπικά με όλες μου τις μοτοσικλέτες), όμως το αν ένα προϊόν είναι καλό η όχι το κρίνουν οι πωλήσεις… και αυτή τη στιγμή το R 1200 GS είναι η μοτοσικλέτα με τις υψηλότερες πωλήσεις στη κατηγορία της. Τυχαίο; Δεν νομίζω… Πήρα BMW γιατί μπορώ και γουστάρω και θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο αναβάτη και νοήμων άνθρωπο.

Πραγματικά θα χαρώ τα ανώνυμα σχόλια που κάνουν διάφοροι να είναι πιο ακριβείς και αναλυτικά του τύπου: Άκουσα στο χωριό μου από έναν θείο μου βλάχο που του’ φαγαν τα ζώα οι λύκοι ότι αν βγάλεις το GS σε σταυροδρόμι με πανσέληνο παίρνει 3 άλογα… και όχι: Έμαθα εμπιστευτικά από το ‘κονέ’ μου που δουλεύει στο εργοστάσιο της BMW AG αλλά θέλει να παραμείνει ανώνυμος μη χάσει τη δουλειά του ότι το νέο GS χρησιμοποιεί μπιέλες από Νιτρώδης Βηρυλλίου για να ανεβάζει 7.853 σαλ… για να συμπληρώσει ο επόμενος σ@χλαμάρας: Είναι αλήθεια παιδιά και είμαι σίγουρος ότι θα σπάει… εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα όταν πιέζοντας το προηγούμενο GS στο όριο ο 3ος κύλινδρος έσπασε (δεν πειράζει αν είναι δικύλινδρο Boxer, ‘αυτουνού’ είχε 3) και η μπιέλα βγήκε από το πλάι και σκότωσε έναν παπά.. , έλεος

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-01-2012, 14:39
Φίλε El Diablo,

παρόλο που σε γενικές γραμμές συμπλέω με τα γραφόμενά σου,

όπως συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον frits ...


εδώ είτε μας αρέσει είτε όχι είμαστε ένας ελεύθερος χώρος ανταλλαγής ιδεών και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπιζόμαστε.



θα ήθελα να σου τονίσω ότι,

ακόμη κι εσύ, προσπαθώντας να υποστηρίξεις τις απόψεις σου,

χρησιμοποιείς ονόματα (κακώς), όπως του Νίκου Σπανού,

καθώς κ - μάλλον άκομψους - χαρακτηρισμούς ... ‘κουλοί’ με TDM ... ο επόμενος σ@χλαμάρας ...

Και πού θέλω να καταλήξω ???

Ας είμαστε ΟΛΟΙ μας πιο επιεικείς με τους συναδέλφους συμφορουμίτες

και αν ακούμε κάποια κουβέντα λίγο ... "πικρή",

ας την προσπερνάμε κι ας απαντάμε - όπως πολύ σωστά επισημαίνεις - με επιχειρήματα ... ;)

Άλλωστε, αυτή είναι η "μαγεία" του φόρουμ ...

Η ανταλλαγή απόψεων και ιδεών ...

Και του GS Forum, η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ανταλλαγή απόψεων και ιδεών ... ;)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 14:41
o Μπουστας εμπορευεται honda.......Πειραιας.Οδος 34 Συνταγματος Πεζικου και Ευαγγεληστριας.

Ολοι οι Ιαπωνες ακομα βασιζοντε στο delta box του 80.

Πες τα χρυσοστομε πες τα.

Ατελειες υπαρχουν παντου.Σαν καταναλωτες με μεσο ορο αγορας 15,000 θελουμε το οτι καλυτερο.Σε σχεση με τον ανταγωνισμο εχουμε το οτι καλυτερο.
Οι μισοι απο τους κατα τα αλλα ειδικους, δεν εχουν πατησει ουτε την δευτερη γομα απο την κορονα.Ασε που απο τα τετραγωνοζμενα λαστιχα εχουν καταργησει τα stand.
Σε παρεα μπορει να περναμε καλα παιδες αλλα ορισμενα ποστ και αποψεις οταν αφορουν την μηχανη,τις τεχνικες και την ασφαλεια, ισωδυναμουν με την ζωη μας.
Καλο θα ηταν να ειμαστε προσεκτικοτεροι.

Αρχηγε για πες μου σε παρακαλω για την ηλεκτρονικη της honda........
ποια?την ηλεκτρονικη......??????αχαχαχαχαχαχαχα

El Diablo
26-01-2012, 14:43
:sm8:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 14:46
να προσεχουμε την ελευθερια Νικο γιατι μπορει να ειναι παραπληροφορηση.Και αυτο στην μηχανη μπορει να σκωτωσει.
Διαφορετικα βαλε στους κανονες του φορουμ οτι ''αυτα που γραφοντε αποτελουν προσωπικη γνωση και οτι σε περιπτωση ατυχηματος το φορουμ δεν φερει καμια ευθηνη.......

gian_nykt
26-01-2012, 14:46
HONDA....κάποτε ειχε την ΠΟΙΟΤΗΤΑ και φημίζονταν γι αυτην...μετα το CBR1100XX και VFR 800...τέλος....έμεινε εκει η ποιότητα....τώρα ειναι οτι λιγο πολύ και οι υπόλοιπες εταιρίες....

η αλήθεια ειναι οτι η BMW μετά την έλευση του 1200 μοτερ έφυγε μακράν των υπολοίπων στο θέμα τεχνολογία και extreme καταστάσεων πράγμα που δεν μας ειχαν μάθει....αλλά να που έγινε...

El Diablo
26-01-2012, 14:48
Φίλε μου Λεοντόκαρδε έχεις απόλυτο δίκαιο ως προς τις παρατηρήσεις σου, έχω ήδη διαγράψει τα κακώς κείμενα…;)

ortho
26-01-2012, 15:01
Για καθήστε ρε παιδιά!
Από που κι ως που ευθύνεται το φόρουμ κι οι δημιουργοί του για ότι μακακία γράψουμε εδώ μέσα;!

Εχει γίνει ήδη κουβέντα και μάλιστα εκτενής για το κατά πόσο είναι σώφρον να γράφονται ως "αξίωμα" θέματα που αφορούν την οδική κι οδηγική ασφάλεια. Κάποιοι ίσως θυμάστε τι είχε γίνει όταν πριν καιρό ο "γιαγιά αρκούδα" είχε ανεβάσει ένα τέτοιο θέμα.....


Το αν ο boxer έχει δύο, τρεις ή χίλιους δεκατρείς κυλίνδρους....δε σκοτώνει!

Και σε τελική είμαστε μεγάλα "παιδιά"! Οποιος δεν έχει την ικανότητα να φιλτράρει και να κρίνει καλύτερα να σώσει τον εαυτό του και να ξεπεζέψει!

kostas_366
26-01-2012, 15:01
......
Πραγματικά θα χαρώ τα ανώνυμα σχόλια που κάνουν διάφοροι να είναι πιο ακριβείς και αναλυτικά του τύπου: Άκουσα στο χωριό μου από έναν θείο μου βλάχο που του’ φαγαν τα ζώα οι λύκοι ότι αν βγάλεις το GS σε σταυροδρόμι με πανσέληνο παίρνει 3 άλογα… και όχι: Έμαθα εμπιστευτικά από το ‘κονέ’ μου που δουλεύει στο εργοστάσιο της BMW AG αλλά θέλει να παραμείνει ανώνυμος μη χάσει τη δουλειά του ότι το νέο GS χρησιμοποιεί μπιέλες από Νιτρώδης Βηρυλλίου για να ανεβάζει 7.853 σαλ… για να συμπληρώσει ο επόμενος σ@χλαμάρας: Είναι αλήθεια παιδιά και είμαι σίγουρος ότι θα σπάει… εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα όταν πιέζοντας το προηγούμενο GS στο όριο ο 3ος κύλινδρος έσπασε (δεν πειράζει αν είναι δικύλινδρο Boxer, ‘αυτουνού’ είχε 3) και η μπιέλα βγήκε από το πλάι και σκότωσε έναν παπά.. , έλεος

Tα παραπάνω ισχύουν, και απορώ πως δεν τα ξέρεις!!! Και να πω ακόμη με σιγουριά, ότι η μπιέλα, μετά τον Παπά, χτύπησε και τον ...διάκονο. Και έκαναν και μύνηση στην bmw και η bmw τους έδωσε 100.000ε για να μην μιλήσουν!!

Μην τρελαίνεσαι Αγαπητέ Κώστα. Τα forum είναι χώροι όπου τα μέλη ανταλλάσουν απόψεις. Όπως είπε και ο Δήμος παραπάνω, αξιολόγησε και κρατά γνώμες. ‘Όπως άλλωστε κάνουμε γενικότερα στην ζωή μας.
Τα παραπάνω που λες δεν είναι λάθος, αλλά πολλά από αυτά δεν είναι και σωστά. Ανάλογα πως βλέπεις το ποτήρι, μισογεμάτο ή μισοάδειο. Πολλοί έχουν βοηθηθεί από γνώμες άλλων και σε θέματα τεχνικά και σε θέματα επιλογής. Νομίζω ότι δεν έχουν βοηθηθεί αυτοί που δεν έχουν ``φιλτράρει`` σωστά την γνώμη των άλλων.
Θα σου πω όμως κάτι άλλο, που ίσως σου λύσει κάποιες απορίες. Πολλά μέλη γνωρίζονται προσωπικά, έχουν αναπτύξει σχέσεις και κάνουν παρέα. Και νομίζω ότι αυτό είναι και το καλό σε αυτό το forum. Η κατ ιδίαν άποψη για τον συνομιλητή σου. Ειδικά παλιότερα που ήταν και ``μικρότερο`` ήταν όλοι μα όλοι γνωστοί μεταξύ τους. Και γενικά πειράζονται και περνάνε και καλά. Αυτά τα πειράγματα ίσως να τα βλέπεις σαν γνώμες ή ποιο είναι καλύτερο ή χειρότερο. Δεν είναι όμως γνώμες, είναι η παρέα των μελών. Π.χ. χθες το βράδυ, ο πρόεδρος, μας έλεγε με το ιδιαίτερο χιούμορ του, για μια ακόμη φορά, ότι το δικό του το …σκούτερ, είναι καλύτερο, με την αιτιολογία, ότι έχει και θέση για τις παντόφλες!!! Και έχει κ δίκιο. Εγώ το ασπάζομαι :). Μπορείς βέβαια εύκολα να τον παρεξηγήσεις, και να πεις ``τι λέει αυτός εδώ ρε συ``, αλλά δεν θα το κάνεις ποτέ αν τον γνωρίσεις καλύτερα. Αυτό το γράφω γιατί όταν λέω για παράδειγμα ότι το 1150 είναι καλύτερο από το 1200, το εννοώ, δεν κάνω πλάκα :), απλά οι αναβάτες τους είναι μεγάλα σεργούνια :sm7:
Και για να καταλήξουμε κάπου, πιστεύω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των μελών, γνωρίζει πολύ καλά, τι είναι χειρότερο, και τι καλύτερο στην μοτοσικλέτα του, για την συγκεκριμένη χρήση που θέλει να κάνει.
Να έχεις πάντα καλά κλμ και να τα πούμε και από κοντά καμιά φορά.

hontakias
26-01-2012, 15:02
Φίλε El Diablo,

παρόλο που σε γενικές γραμμές συμπλέω με τα γραφόμενά σου,

όπως συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον frits ...



θα ήθελα να σου τονίσω ότι,

ακόμη κι εσύ, προσπαθώντας να υποστηρίξεις τις απόψεις σου,

χρησιμοποιείς ονόματα (κακώς), όπως του Νίκου Σπανού,

καθώς κ - μάλλον άκομψους - χαρακτηρισμούς ... ‘κουλοί’ με TDM ... ο επόμενος σ@χλαμάρας ...

Και πού θέλω να καταλήξω ???

Ας είμαστε ΟΛΟΙ μας πιο επιεικείς με τους συναδέλφους συμφορουμίτες

και αν ακούμε κάποια κουβέντα λίγο ... "πικρή",

ας την προσπερνάμε κι ας απαντάμε - όπως πολύ σωστά επισημαίνεις - με επιχειρήματα ... ;)

Άλλωστε, αυτή είναι η "μαγεία" του φόρουμ ...

Η ανταλλαγή απόψεων και ιδεών ...

Και του GS Forum, η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ανταλλαγή απόψεων και ιδεών ... ;)


Πέστα Λεοντόκαρδε :sm8:
Δεν είμαστε όλοι οι χοντάκιδες μ@λ@κες:yz

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 15:05
ακόμη κι εσύ, προσπαθώντας να υποστηρίξεις τις απόψεις σου,

χρησιμοποιείς ονόματα (κακώς), όπως του Νίκου Σπανού,

καθώς κ - μάλλον άκομψους - χαρακτηρισμούς ... ‘κουλοί’ με TDM ... ο επόμενος σ@χλαμάρας ...

Και πού θέλω να καταλήξω ???

η "μαγεία" του φόρουμ ...

Η ανταλλαγή απόψεων και ιδεών ...

Και του GS Forum, η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ανταλλαγή απόψεων και ιδεών

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 15:10
ελεος.Οταν καποια πραγματα τα γραφουμε για να κανουμε απλα ποστ και νουμερα υπαρχει θεμα.
Κυριως στον τομεα της ασφαλειας.
Θα μιλησω με ανοιχτα παραδειγματα για να δειξω και την καλη εικονα αλλα και την κακη εικονα....

Το deal με τον Μανιατη.Ενα μεγαλο μπραβο σε αυτους που εκαναν την επαφη γιατι το αποτελεσμα ειναι υπερ των μελλων 100%.

Τα ανεξελεκτο copy paste χωρις να εχουμε διαβασει κατι παραπανω απο την επικεφαλιδα.

bogart
26-01-2012, 15:16
εγώ φίλε μου θα το πάω στο άλλο άκρο...
καλά τα BΜW, καλές όμως και οι υπόλοιπες μηχανές...

γιατί πχ βγάζει η Ducati το Multi 1200 που είναι το απόλυτο όπλο και διαβάζω σχόλια του τύπου ''δεν είναι boxer'' και ''καλώς το μίξερ''...

σας εύχομαι κύριοι να μην σας πετύχει το μίξερ στον δρόμο γιατί θα κλαίτε και το τσάι θα'ναι παγωμένο...

σεβασμός και στις υπόλοιπές εταιρείες

καλώς κάνεις και μπαίνεις πίστα, είναι μεγάλο σχολείο

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 15:20
η επιλογη της μηχανης ειναι σαν την γκομενα.
διαλλεγεις οποια θελεις.(οταν προκειται να δωσεις 15,000 και 20.000 εχεις επιλογες)

Δήμος
26-01-2012, 15:36
η επιλογη της μηχανης ειναι σαν την γκομενα.
διαλλεγεις οποια θελεις.(οταν προκειται να δωσεις 15,000 και 20.000 εχεις επιλογες)
Και αν δεν σου κάτσει...η γκόμενα;;; :D:D:D

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 15:43
με 15,000 20,000 χιλιαρικα η μονη που δεν αγοραζεις ειναι καμια περιεργη αμερικανιδα, η οποια θα ειναι και χοντρη.......οποτε

asotosios
26-01-2012, 15:44
μια παρεα ειμαστε...

δεν νομιζω οτι γραφει καποιος...το γραφει με δολο...
περα απο το να υπερασπιστει καποιος την επιλογη του μπορει καποια στιγμη να βλεπει καποια πραγματα μονοπλευρα...

απο την αλλη κατακρινω το να βρισκεις τα παντα τελεια σε μια μηχανη, εκτος και αν ειναι ολα τελεια αλλα χλωμο, ειδικα οταν αυτη την εχεις χρυσοπληρωσει 10-15+ χιλιαρικα και θα επρεπε να ανταποκρινεται τουλαχιστον στα λεφτα που την αγορασε καποιος...χωρις να λεω οτι τα BMW δεν ανταποκρινονται αλλωστε περα απο καποια τεστ ντραιβ που εχω κανει την μηχανη δεν την ξερω καθολου...

αποψεις μοιραζομαστε...στο κατω κατω μυαλο εχει ο καθενας και κρινει...δεν πρεπει να χαλιομαστε γιατι καποιος ειπε κατι που δεν μας αρεσε...παμε παρακατω...

:D

El Diablo
26-01-2012, 15:56
εγώ φίλε μου θα το πάω στο άλλο άκρο...
καλά τα BΜW, καλές όμως και οι υπόλοιπες μηχανές...

γιατί πχ βγάζει η Ducati το Multi 1200 που είναι το απόλυτο όπλο και διαβάζω σχόλια του τύπου ''δεν είναι boxer'' και ''καλώς το μίξερ''...

σας εύχομαι κύριοι να μην σας πετύχει το μίξερ στον δρόμο γιατί θα κλαίτε και το τσάι θα'ναι παγωμένο...

σεβασμός και στις υπόλοιπές εταιρείες

καλώς κάνεις και μπαίνεις πίστα, είναι μεγάλο σχολείο
Φίλε Bogart,

Τα Ducati και μου αρέσουν και δεν έχω να πω κάτι για το Multistrada το οποίο αν εξαιρέσεις την Ευρωπαϊκή του καταγωγή δεν θεωρώ ότι είναι άμεσος ανταγωνιστής του αερόψυκτου GS…
Περισσότερα άλογα, γενικά ασφάλτινος προσανατολισμός, ιδιαίτερη εμφάνιση (εμένα προσωπικά μου αρέσει το ξανά λέω), στα μείων - επειδή τυγχάνει να το έχω οδηγήσει και αυτό -, θα έβαζα την απόκριση του κινητήρα στις χαμηλομεσαίες στροφές (σε σχέση με το GS) και τον συνολικό χαρακτήρα της μοτοσικλέτας που σε βάζει στην πρίζα παντού κ συνέχεια… κάτι σαν το HP2 Megamoto ένα πράγμα… κατά τα άλλα είναι μια πολύ ευχάριστη σπορ μοτοσικλέτα.

Τώρα για το θέμα του ‘αν σας πετύχει το μίξερ θα κλάψετε’… 1ον δεν κάνουν τα ράσα τον παπά φίλε μου… 2ο ότι κ αν οδηγάει ο άλλος θα πρέπει να το λέει η ψυχούλα του για να περάσει καλό οδηγό GS σε στροφιλίκη (την ευθεία δεν τη μετράω – κ η θεία μου ξέρει να ανοίγει το γκάζι -το τσάι πίνεται στις στροφές…). Εσύ που έχεις F 800 GS που το ξέρεις, το δοκίμασες; Στο είπαν άλλοι; Ή άκουσες;

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 16:07
+1200

ortho
26-01-2012, 16:10
Ορίστε! άλλαξε ήδη το θέμα του νήματος!
Σε λίγο θα γίνει της Πόπης!:D:D:D

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 16:10
καθομαι και βλεπω ποσα και ποια μελη διαβαζουν το ποστ και αγχωνομαι.......:sm7:

gsmaniac
26-01-2012, 16:39
καθομαι και βλεπω ποσα και ποια μελη διαβαζουν το ποστ και αγχωνομαι.......:sm7:
εισαι στο καλυτερο και μεγαλυτερο (πιο ενεργο)φορουμ στην ελλαδα..........;)
χαλαρωσε και απολαυσε........:D

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 16:49
οπα οπα αυτο πως το εννοεις?
Στο μεγαλυτερο μοτοσυκλετιστικο ισως.(δεν ξερω τι κανει η' εαν υπαρχει ακομα το moto.gr)
Oσο για το καλυτερο Κωστα......ειναι θεμα αποψης και οπτικης γωνιας.Χωρις να κατηγορω.
Ειναι γεγονος ομως εστω και στατιστικα οτι μεσα στις τοσες εκατονταδες ποστ ε του κερατα θα βρεθει και κατι αξιολογο.

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 16:50
θα επρεπε το θεμα να μην μπει στα γενικα αλλα στο η γνωμη σας μετραει.........

gsmaniac
26-01-2012, 16:55
οπα οπα αυτο πως το εννοεις?
Στο μεγαλυτερο μοτοσυκλετιστικο ισως.(δεν ξερω τι κανει η' εαν υπαρχει ακομα το moto.gr)
Oσο για το καλυτερο Κωστα......ειναι θεμα αποψης και οπτικης γωνιας.Χωρις να κατηγορω.
Ειναι γεγονος ομως εστω και στατιστικα οτι μεσα στις τοσες εκατονταδες ποστ ε του κερατα θα βρεθει και κατι αξιολογο.

να σπαμαρουμε λιγο......δεν πειραζει:o
ειναι λοιπον το μοναδικο φορουμ,που τα μελη του ειναι μια τεραστια παρεα....:)
οι προσωπικες σχεσεις και φιλιες ειναι εκατονταδες.......και προηγουνται απο ολα τα αλλα θεματα;)
βαζει καποιος ενα καζανι ψαροσουπα στη μακεδονια........και τρεχουν απο ολη την ελλαδα φιλοι,απλα για να βρεθουν μαζι...;)
οσο για την στατιστικη.........μεσα σε τοσα αξιολογα ποστ,καποιο θα ειναι π@π@ρια:D

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 16:56
size doesn't matter everytime.
α και το MOTO.gr δουλευει αρα δεν ειμαι οτυτε και στο μεγαλυτερο

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 17:01
σε τρωει ο πιτσικος σου χανουμακι ε?
Στα περισσοτερα φορουμ με συνολα και ομοιογενεια ετσι γινετε.Ολοι τρεχουν. Απο την αλλη μεν με προκαλεις να πω τιποτα παραπανω.Το γεγονος οτι γραφω και εδω κατι σημαινει.Ας πουμε οτι δεν γραφω ουτε στο moto ουτε στο i-pad? i-phone?i-q? ααααα το βρηκα........i-moto.....axaxaxaxaxaxa:sm7: δεν σου αρκει αυτο?
τελος για την στατιστικη τα βλεπεις μισογεματα και αυτο σε κανει αισιοδοξο.
το παρασπαμαραμε το θρεντ και το κατανταμε αστειο ενω δεν ειναι.

napgeo
26-01-2012, 17:20
Τι σπάτε τα κεφάλια σας και προβληματίζεστε συνέχεια.
Απολαύστε τη ζωή όπως είναι .
Βάλτε ένα Honda στη ζωή σας και όλα θα είναι όμορφα…………………

CPretenteriS
26-01-2012, 17:24
Φαντάζομαι ότι πλέον ο προβληματισμός του φίλου που άνοιξε το θέμα, διευθετήθηκε...:o:o

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
26-01-2012, 17:25
Ομορφα δεν ξερω....αλλα θα εχουν ειδικο βαρος..........αχαχαχαχαχαχα:sm7:

bogart
26-01-2012, 17:30
Τι σπάτε τα κεφάλια σας και προβληματίζεστε συνέχεια.
Απολαύστε τη ζωή όπως είναι .
Βάλτε ένα Honda στη ζωή σας και όλα θα είναι όμορφα…………………

σε πάω ρε Ναπο!!!!

:sm7::sm7::sm7:

ΙoannisPanagiotidis
26-01-2012, 18:36
:)

...βασικα στο αρχικο σου κείμενο φιλε ElDiablo...θα συμφωνησω οτι το S1000RR ειναι απο την στιγμη που εμφανιστηκε το πιο υπερτούμπανο της κατηγοριας ... σε ολους τους τομεις.....χωρις ομως, η αποσταση απ τα υπολοιπα μοντελα να ειναι και τοσο χαοτική που να τα κατατασει στο αχρείαστα! Απο κει και περα ειναι θεμα του αναβατη ! Τα συγκριτικα και η Ελληνικη πραγματικοτητα με τα περιοδικα και τους , κατα αλλα οντως αξιόλογους, Ελληνες αναβατες, ειναι εντελως σχετικα και σιγουρα ανακατεύονται συμφεροντα.

...το RR μου αρεσει τοσο πολυ και νομιζω οτι εχω κουμπωσει τοσο ομορφα πανω του σε βολτες που το εχω παρει ...που δεν σου κρυβω οτι αν δεν ειχαμε γεννητούρια τον αλλο μηνα ...μεσα σε αυτο το καλοκαιρι ψηνόμουνα τρελα να αλλαξω κεφαλαιο στη μοτο/ζωη μου και να περασω σε αυτη τη κατηγορια...με τη προυποθεση να μπορουσα να κρατησω και το GS ...ποιος ξερει ...ισως στο μελλον!

...

....απο κει και περα ομως και επι της ουσιας ... πανω στο θεμα που εθιξες για τις γνωμες των μελων αυτου του τόπου ...τολμω να πω ..... οτι ενας κύριος λογος της επιτυχίας αυτου του μοτο/ιντερνετικου χωρου που ονομαζεται GSforum ....

...ειναι οτι μπορει ο πυρηνας των μελλων να ειναι κατοχοι boxer GS ...αλλα το πνευμα δεν ειναι οτι αντιπροσωπεύουν κατι Άριο...και ολα τα αλλα ερχονται δευτερα ή ειναι κατωτερα! Το θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα ..να μπορει ο καθενας να εκφρασει την γνωμη του απ τη δικη του εμπειρια ...μικροτερη ή μεγαλητερη δεν παιζει ρολο αρκει να την προσδιοριζει. Δεν ειναι κλειστο γκρουπ φανατικων οπαδων των προπελοφόρων ...αλλα μια παρεα με φιλους των δίτροχων γενικως! Αυτο το κανει τοσο ενδιαφερον και διαφορετικο! ...και ειναι φυσικο να εχουμε και διαφορετικες γνωμες και αποψεις...έγκυρες ή αλλες φορες αστοχες! Εμεις φιλτραρουμε αυτα που διαβαζουμαι .....με την δικια μας γνωμη δινουμε συνεχεια στη συζητηση ...και τις περισσοτερες φορες μαθαινουμε και κατι ακομα! Θα ηταν "μονοχρωμο" και βαρετο να μιλανε μονο 10 ατομα που εχουν πτυχία και εμεις οι υπόλοιποι να διαβαζουμε απλα . Θα λεγοταν βιβλιο και οχι Φόρουμ!:D



Τα Ducati μου αρέσουν ....Περισσότερα άλογα, γενικά ασφάλτινος προσανατολισμός, ιδιαίτερη εμφάνιση (εμένα προσωπικά μου αρέσει το ξανά λέω), στα μείων - επειδή τυγχάνει να το έχω οδηγήσει και αυτό -, θα έβαζα την απόκριση του κινητήρα στις χαμηλομεσαίες στροφές (σε σχέση με το GS) και τον συνολικό χαρακτήρα της μοτοσικλέτας που σε βάζει στην πρίζα παντού κ συνέχεια… κάτι σαν το HP2 Megamoto ένα πράγμα… κατά τα άλλα είναι μια πολύ ευχάριστη σπορ μοτοσικλέτα.
Τώρα για το θέμα του ‘αν σας πετύχει το μίξερ θα κλάψετε’… 1ον δεν κάνουν τα ράσα τον παπά φίλε μου… 2ο ότι κ αν οδηγάει ο άλλος θα πρέπει να το λέει η ψυχούλα του για να περάσει καλό οδηγό GS σε στροφιλίκη (την ευθεία δεν τη μετράω – κ η θεία μου ξέρει να ανοίγει το γκάζι -το τσάι πίνεται στις στροφές…)

..αυτα κα μονο τα λογια σου τα λενε ολα!...απο κει περα μην καθεσε και μπαινεις στο τρυπακι των συγκρισεων .... οι αναβατες κανουν την διαφορα.!http://www.gsforum.gr/images/icons/icon14.gif

teo71
26-01-2012, 18:48
ότι κ αν οδηγάει ο άλλος θα πρέπει να το λέει η ψυχούλα του για να περάσει καλό οδηγό GS σε στροφιλίκη


Μεγάλες αλήθειες

...

frits
26-01-2012, 18:51
ακόμη κι εσύ, προσπαθώντας να υποστηρίξεις τις απόψεις σου,

χρησιμοποιείς ονόματα (κακώς), όπως του Νίκου Σπανού,

καθώς κ - μάλλον άκομψους - χαρακτηρισμούς ... ‘κουλοί’ με TDM ... ο επόμενος σ@χλαμάρας ...

Και πού θέλω να καταλήξω ???

η "μαγεία" του φόρουμ ...

Η ανταλλαγή απόψεων και ιδεών ...

Και του GS Forum, η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ανταλλαγή απόψεων και ιδεών

Η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου!

giclas
26-01-2012, 19:06
Η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου!


ακρηβος !
κατα την γνωμη μου το gs forum εναι μια δεξαμενη γνωσεον που τα μελοι του θελω να πυστευω εναι κε δεμενα μεταξη τους κε εχου αυτοσεβασμο !!

frits
26-01-2012, 19:09
:)

...βασικα στο αρχικο σου κείμενο φιλε ElDiablo...θα συμφωνησω οτι το S1000RR ειναι απο την στιγμη που εμφανιστηκε το πιο υπερτούμπανο της κατηγοριας ... σε ολους τους τομεις.....χωρις ομως, η αποσταση απ τα υπολοιπα μοντελα να ειναι και τοσο χαοτική που να τα κατατασει στο αχρείαστα! Απο κει και περα ειναι θεμα του αναβατη ! Τα συγκριτικα και η Ελληνικη πραγματικοτητα με τα περιοδικα και τους , κατα αλλα οντως αξιόλογους, Ελληνες αναβατες, ειναι εντελως σχετικα και σιγουρα ανακατεύονται συμφεροντα.

...το RR μου αρεσει τοσο πολυ και νομιζω οτι εχω κουμπωσει τοσο ομορφα πανω του σε βολτες που το εχω παρει ...που δεν σου κρυβω οτι αν δεν ειχαμε γεννητούρια τον αλλο μηνα ...μεσα σε αυτο το καλοκαιρι ψηνόμουνα τρελα να αλλαξω κεφαλαιο στη μοτο/ζωη μου και να περασω σε αυτη τη κατηγορια...με τη προυποθεση να μπορουσα να κρατησω και το GS ...ποιος ξερει ...ισως στο μελλον!

...

....απο κει και περα ομως και επι της ουσιας ... πανω στο θεμα που εθιξες για τις γνωμες των μελων αυτου του τόπου ...τολμω να πω ..... οτι ενας κύριος λογος της επιτυχίας αυτου του μοτο/ιντερνετικου χωρου που ονομαζεται GSforum ....

...ειναι οτι μπορει ο πυρηνας των μελλων να ειναι κατοχοι boxer GS ...αλλα το πνευμα δεν ειναι οτι αντιπροσωπεύουν κατι Άριο...και ολα τα αλλα ερχονται δευτερα ή ειναι κατωτερα! Το θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα ..να μπορει ο καθενας να εκφρασει την γνωμη του απ τη δικη του εμπειρια ...μικροτερη ή μεγαλητερη δεν παιζει ρολο αρκει να την προσδιοριζει. Δεν ειναι κλειστο γκρουπ φανατικων οπαδων των προπελοφόρων ...αλλα μια παρεα με φιλους των δίτροχων γενικως! Αυτο το κανει τοσο ενδιαφερον και διαφορετικο! ...και ειναι φυσικο να εχουμε και διαφορετικες γνωμες και αποψεις...έγκυρες ή αλλες φορες αστοχες! Εμεις φιλτραρουμε αυτα που διαβαζουμαι .....με την δικια μας γνωμη δινουμε συνεχεια στη συζητηση ...και τις περισσοτερες φορες μαθαινουμε και κατι ακομα! Θα ηταν "μονοχρωμο" και βαρετο να μιλανε μονο 10 ατομα που εχουν πτυχία και εμεις οι υπόλοιποι να διαβαζουμε απλα . Θα λεγοταν βιβλιο και οχι Φόρουμ!:D

Τελικά η Ελλάδα θέλει τον Γερμανό της.....:)

frits
26-01-2012, 19:13
Η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου!

ακρηβος !
κατα την γνωμη μου το gs forum εναι μια δεξαμενη γνωσεον που τα μελοι του θελω να πυστευω εναι κε δεμενα μεταξη τους κε εχου αυτοσεβασμο !!

Στην Ελλάδα Μιχάλη μου όμως δεν έχουμε αποφασίσει ότι ο "ενός" και ο "άλλου" είναι ίσοι...:(

giclas
26-01-2012, 19:42
Στην Ελλάδα Μιχάλη μου όμως δεν έχουμε αποφασίσει ότι ο "ενός" και ο "άλλου" είναι ίσοι...:(


στο gs forum ομως οταν οδηγας gs του 1980 η του 2012 εισαι ισος !

μεταξημας τωρα ποσο ξερωμε απο super sport εκτος απο μερηκους που ετηχε να οδηγου syper sport κε εχου κε on of , οι περησοτεροι στο gs forum ειναι του on of

J-P-HELLAS
26-01-2012, 20:10
Ναι φιλε μου εκέι "κολλάω" εγώ στο κατέχει

Απλά την γνώμη σου λές γιατί το κατέχει είναι πολύ βαρύ αυτο μόνο...
Και εγω και εσύ την γνώμη μας μπορούμε να πούμε πάνω στο ΗΡ εγω προσωπικά δεν το κατέχω ....ετσι πιστεύω ...



συγνωμη αλλα παρεξηγηθηκα, με το κατεχει, εννοω να το ειχε-εχει στην κατοχη του και να το εχει καβαλησει οποτε να μπορει να πληροφορησει καποιον για τα συν και τα πλυν της μηχανης του,
δεν εννοω να ειναι ο σουπερ-ντουπερ οδηγος για να το ξεζουμιζει στο επακρον των δυνατοτητων του

LakisGS
26-01-2012, 20:15
Καλησπέρα σας! Να ξαναπώ; Άντε, θα τα ξαναπώ...
Υπάρχουν δύο κατηγορίες μηχανόβιων. Αυτοί που έχουν GS, (ακόμα και αυτές με τα λιγότερα κυβικά :p), και αυτοί που θα ήθελαν να είχαν GS. ΤΕΛΟΣ! Τι ψάχνετε να βρήτε τώρα... ;):)

CPretenteriS
26-01-2012, 20:18
Καλησπέρα σας! Να ξαναπώ; Άντε, θα τα ξαναπώ...
Υπάρχουν δύο κατηγορίες μηχανόβιων. Αυτοί που έχουν GS, (ακόμα και αυτές με τα λιγότερα κυβικά :p), και αυτοί που θα ήθελαν να είχαν GS. ΤΕΛΟΣ! Τι ψάχνετε να βρήτε τώρα... ;):)

Αυτές με τα λιγότερα κυβικά είναι λίγο μαιμουδιαρες βέβαια... αλλα οκ... ας όψεται..!!! :D:D:p:p:o


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

LakisGS
26-01-2012, 20:22
Αυτές με τα λιγότερα κυβικά είναι λίγο μαιμουδιαρες βέβαια... αλλα οκ... ας όψεται..!!! :D:D:p:p:o


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

:sm7::sm7::sm7:

Το περίμενα...;):D:D:D

spyrval
26-01-2012, 20:28
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα αν μου επιτρέπετε να αγγίξω ένα ευαίσθητο θέμα που μου έρχεται στο μυαλό όποτε διαβάζω τα σχόλια μερικών ‘φίλων’ της BMW σε αυτό το Forum…



Το φόρουμ είναι μια μικρή κοινότητα ανθρώπων με πολλά διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταξύ τους. Έχουν τουλάχιστον ένα κοινό ενδιαφέρον, τα μοτοσακό, σε χιλιάδες άλλα πράγματα μπορεί όμως να διαφωνούν. Όπως λοιπόν δεν λέω στο γνωστό από τη δουλειά μου που ακούει Στασίνη και πάει το Σάββατο μπουζούκια ενώ εγώ βγάζω καντήλες "δεν δικαιούσαι να εκφέρεις γνώμη για τους Deep Purple γιατί δεν έχεις ακούσει όλη τη δισκογραφία τους", έτσι και εδώ δεν θα ζητήσω φωτοτυπία άδειας από κάποιον που λέει τη γνώμη του για το Transalp, Gs κλπ. Το αν θα την λάβω υπόψιν μου είναι άλλο θέμα...Μεγάλα παιδιά είμαστε. Εγώ δεν έχω γνωρίσει κανέναν από το φόρουμ προσωπικά. Οπότε ούτε και σένα. Γιατί λοιπόν να θεωρήσω τη γνώμη σου άριστη και αλάνθαστη αντί για του psofaogiahonda που θα λέει "έλα μωρέ με την τσαγιέρα το SS1000 κλπ κλπ". Για παράδειγμα είχα Transalp 650. Αν μου το'βαζες δίπλα με ένα V-Strom (που δεν το'χω οδηγήσει) δεν ξέρω πόσα πρέπει να μου δώσεις για να διαλέξω το Suzuki. Μπορεί να σου φαίνεται περίεργο αλλά έχω τους λόγους μου. Δεν έχω αυτό το δικαίωμα?
Φιλικά (κι εγώ GS έχω αλλά στον Boxer μου λείπει ένας κύλινδρος :D)

alekni
26-01-2012, 20:38
:confused:

alekni
26-01-2012, 20:41
ρε παιδια, το 1150GS ειναι καλύτερο απο το 1200gs, μην το σκαλιζουμε το πραμα...αστο...

alekni
26-01-2012, 20:44
:sm7:

CPretenteriS
26-01-2012, 21:42
:sm7::sm7::sm7:

Το περίμενα...;):D:D:D

ΔΕΝ το περίμενες...... ΤΟ ζήτησες...!!!

:sm7::sm7::sm7:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

panagiotis.farmer
26-01-2012, 21:49
Καλησπέρα σας! Να ξαναπώ; Άντε, θα τα ξαναπώ...


Υπάρχουν δύο κατηγορίες μηχανόβιων. Αυτοί που έχουν GS, (ακόμα και αυτές με τα λιγότερα κυβικά :p), και αυτοί που θα ήθελαν να είχαν GS. ΤΕΛΟΣ! Τι ψάχνετε να βρήτε τώρα... ;):)


Αυτές με τα λιγότερα κυβικά είναι λίγο μαιμουδιαρες βέβαια... αλλα οκ... ας όψεται..!!! :D:D:p:p:o


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
θα σας τιμωρησω :D :p :sm7:

nivo
26-01-2012, 22:13
Καλησπέρα σας! Να ξαναπώ; Άντε, θα τα ξαναπώ...


Υπάρχουν δύο κατηγορίες μηχανόβιων. Αυτοί που έχουν GS, (ακόμα και αυτές με τα λιγότερα κυβικά :p), και αυτοί που θα ήθελαν να είχαν GS. ΤΕΛΟΣ! Τι ψάχνετε να βρήτε τώρα... ;):)

αρχισαμε.....:p

evan400f
26-01-2012, 22:19
Σκέφτηκα να πω δύο λόγια για όσα είπε ο Κωνσταντίνος. Είμαστε μία παρέα τουρλού που έλεγε και η μητέρα μου. Ο κάθε ένας έχει την γνώμη του και την εκφράζει ελεύθερα, που ήταν και ο κύριος λόγος που γράφτηκα στο Forum. Δεν με νοιάζει τη μοτό καβαλάει ο καθένας. Εγώ κοιτάω τον άνθρωπο. Και εδώ μέσα υπάρχουν πού καλά παιδιά.
Μπορεί σε κάποιο ποστ να σφαχτούμε, σε κάποιο άλλο να λέμε τα ίδια αλλά κάθε τετάρτη που θα πιούμε καφεδάκι, σε κάποια εκδρομή θα περάσουμε όσο ποιο ωραία μπορούμε. Μέχρι που θα κάνουμε και ένα βήμα ποιο κει για να περάσουμε ακόμα καλύτερα.
Τώρα αν εγώ έχω HONDA και εσύ BMW δεν με νοιάζει καθόλου. Αν πούμε και μία κουβέντα παραπάνω … ε … το λέει και η παροιμία, ‘αν δεν υποστηρίξεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει’.:D;)

forester
26-01-2012, 22:23
Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω που δεν πέσατε να με φάτε…

2ο, μπορεί πάνω στον αυθόρμητο ενθουσιασμό μου να λέω κάποια πράγματα όχι με πολύ ‘τακτ’ απλά πραγματικά με ενοχλεί να μπαίνω στο forum με χαρά διότι κάποιος φίλος μοτοσικλετιστής ανέβασε κάποιο post, νέο η απορία και αμέσως να σκάνε μύτη οι ‘έιδικοί’ που θα πούνε τη γνώμη τους (δικαίωμα τους κατά τα άλλα) αλλά τις περισσότερες φορές τα γραφόμενα είναι αναληθή και ανακριβέστατα… Προσωπικά θεωρώ ότι είμαι τυχερός άνθρωπος διότι είχα την ευκαιρία και τη δυνατότητα να αποκτήσω τις μοτοσικλέτες που μου ‘μίλησαν’ και να περάσω πολύ όμορφες (και πολύ οδυνηρές) στιγμές μαζί τους…

Το πρόβλημα της ελευθερίας λόγου έγκειται στο ότι όταν κάποιος διατυπώσει τη γνώμη του ανοιχτά στο forum, επηρεάζει και άλλους ανθρώπους οι οποίοι ενδεχομένως να μην έχουν τις γνώσεις η την εμπειρία για να καταλάβουν σε τη βαθμό αυτά που γράφονται είναι αλήθειες η αναλήθειες…

Σε παλαιοτέρα post πριν καν παρουσιαστεί το 1000άρι, είχα διαβάσει ότι κάποιος δήθεν το οδήγησε και δεν του άρεσε… όταν η επίσημη παρουσίαση στους δημοσιογράφους έγεινε στην πίστα του Castelloli στη Βαρκελώνη 2 μήνες μετά! (ρωτήστε των ‘manosbmw’ ο οποίος είχε παραβρεθεί εκεί με την BMW Hellas). Το ίδιο συμβαίνει και τώρα με το R 1200/1250 GS και τα νέα Scooters, πάλι κάποιοι ‘κύριοι’ που πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι προθέσεις έχουν, λένε διάφορα αρνητικά πριν καν έρθει η μοτοσικλέτα στην Ελλάδα… μήπως είναι fake λογαριασμοί από άλλες εταιρίες που θέλουν να ‘σπρώξουν’ τις πωλήσεις αλλού; Δεν ξέρω… Το αν μας αρέσει ένα μοντέλο η όχι είναι δικαίωμα μας, όλοι είχαμε καλές κ κακές εμπειρίες (εγώ προσωπικά με όλες μου τις μοτοσικλέτες), όμως το αν ένα προϊόν είναι καλό η όχι το κρίνουν οι πωλήσεις… και αυτή τη στιγμή το R 1200 GS είναι η μοτοσικλέτα με τις υψηλότερες πωλήσεις στη κατηγορία της. Τυχαίο; Δεν νομίζω… Πήρα BMW γιατί μπορώ και γουστάρω και θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο αναβάτη και νοήμων άνθρωπο.

Πραγματικά θα χαρώ τα ανώνυμα σχόλια που κάνουν διάφοροι να είναι πιο ακριβείς και αναλυτικά του τύπου: Άκουσα στο χωριό μου από έναν θείο μου βλάχο που του’ φαγαν τα ζώα οι λύκοι ότι αν βγάλεις το GS σε σταυροδρόμι με πανσέληνο παίρνει 3 άλογα… και όχι: Έμαθα εμπιστευτικά από το ‘κονέ’ μου που δουλεύει στο εργοστάσιο της BMW AG αλλά θέλει να παραμείνει ανώνυμος μη χάσει τη δουλειά του ότι το νέο GS χρησιμοποιεί μπιέλες από Νιτρώδης Βηρυλλίου για να ανεβάζει 7.853 σαλ… για να συμπληρώσει ο επόμενος σ@χλαμάρας: Είναι αλήθεια παιδιά και είμαι σίγουρος ότι θα σπάει… εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα όταν πιέζοντας το προηγούμενο GS στο όριο ο 3ος κύλινδρος έσπασε (δεν πειράζει αν είναι δικύλινδρο Boxer, ‘αυτουνού’ είχε 3) και η μπιέλα βγήκε από το πλάι και σκότωσε έναν παπά.. , έλεος



Γενικά συμφωνώ με την άποψή σου αλλά διαφωνώ με κάποιες εκφράσεις και την αγανάκτηση που προκύπτει απ' τα γραφόμενά σου. Δεν υπάρχει λόγος εξάλλου!
Όσο κι αν επηρεάζεται ο οποιοσδήποτε, δύσκολα θα προβεί σε ενέργεια επειδή "το διάβασε σε ένα φόρουμ"..., ειδικά όταν μιλάμε για αγορές χιλιάδων €!!!

Στην ερώτηση του πρώτου σου ποστ, "ποιος είπε ότι το ABS του Varadero είναι καλύτερο από του GS", δεν ξέρω αν το έχει πει κι άλλος, ή αν το έχω ήδη γράψει εγώ κάπου, αλλά πράγματι είναι! Είναι πιο προοδευτικό στην εμπλοκή του και αυτό μου αρέσει πιο πολύ! Σαφώς δεν αποτελεί λόγο που θα καθόριζε την επιλογή μου, γι αυτό και πήρα GS. Έχει δεκάδες άλλα προτερήματα και την προτίμησα. Αλλά στο συγκεκριμένο θέμα, μια άλλη μηχανή, είναι καλύτερη από το αγαπημένο μου GS. Τι να γίνει τώρα;
Για τις πωλήσεις που λες τώρα είσαι σίγουρος; Παγκοσμίως ή Πανευρωπαϊκά δε γνωρίζω -και το δηλώνω ευθαρσώς- αλλά στην Ελλάδα το 2011 , 1ο σε πωλήσεις στα ON/OFF πάνω από 900κ.εκ. ήταν το Tiger 1050 και με διαφορά!
Εκτός αν βάλεις τα GS & GS Adve μαζί....
Τώρα μην ξεκινήσει "μάχη" του στυλ όλα GS είναι, το tiger ΔΕΝ είναι ON/OFF (αυτό το πιστεύω κι εγώ που είχα το μηχανάκι), αυτά είναι τα δεδομένα τις αγοράς και τα επίσημα στοιχεία.

Τα παραπάνω δεν τα γράφω προς αντιπαράθεση. Απλά παρουσιάζω τον αντίλογο που εύλογα προκύπτει, ειδικά όταν διατυπώνονται απόλυτες εκφράσεις...

Προσωπικά αν θες, θεωρώ το GS την πλέον ολοκληρωμένη Mega ON/OFF - Tourer, με δυνατότητα να προσφέρει άνεση για 2, φόρτωμα τρελό, ταξίδια, χώμα -από το λίγο απαραίτητο, μέχρι και συγκινήσεις, ανάλογα με τη λόξα και την ικανότητα-, ευελιξία στην καθημερινότητα και σχετικά οικονομική χρήση (συμπεριλαμβανομένης της χαμηλής κατανάλωσης). Αυτά, πάντα συγκριτικά με τις αντίστοιχες μηχανές της κατηγορίας, έστω και της διευρυμένης τοιάυτης , σύμφωνα με τους κατασκευαστές. Όχι σε σύγκριση με τα "παπιά" τα σκούτερ και τα 2 χρονα εντούρο....:D
Στα μείον;
Υπερτιμημένη , ειδικά σε σχέση με κάποιες επιλογές περιφερειακών ή κύριων εξαρτημάτων, από 3ους προμηθευτές. Πώς να γίνει; Χαλάει η εικόνα και το όνομα.

Αν κάποιοι διαφωνούν και θεωρούν φυσικές κάποιες συγκεκριμένες βλάβες (αναρτήσεις, σαζμάν, άξονες), δικαίωμά τους. Όπως δικαίωμά μου είναι να λέω κι εγώ τις αντιρρήσεις μου.
Κα πάλι το δια ταύτα, δεν αλλάζει. Ενστάσεις εκφράζουμε για να γίνει καλύτερο το προϊόν που θα αγοράσουμε στο μέλλον:);)

Πάντα φιλικά και καλές βόλτες!:)

taksidiotis
26-01-2012, 22:26
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα αν μου επιτρέπετε να αγγίξω ένα ευαίσθητο θέμα που μου έρχεται στο μυαλό όποτε διαβάζω τα σχόλια μερικών ‘φίλων’ της BMW σε αυτό το Forum…

Κατ’ αρχάς επιτρέψτε μου να πω 2 λογάκια για τον εαυτό μου, όχι για να περιαυτολογήσω αλλά για να εξηγήσω σε όποιον μπει στον κόπο να διαβάσει τα λεγόμενα μου ότι ‘μιλάω μοτοσικλετιστικά’: Είμαι 40 χρονών, οδηγώ μοτοσικλέτα από τα 16 μου και από τα χέρια μου έχουν περάσει δεκάδες μοτοσικλέτες (Cagiva Mito 125, Honda CBR 600 F, Honda VFR 750, Yamaha FZR 250 RR, Honda Africa Twin 750, Honda Varadero, Harley Davidson Sportster 883,Triumph Speed Triple, κλ.π.)

BMW συγκεκριμένα πρωτοπήρα το 2006, ένα R 1150 GS, από τότε είχα διάφορα R 1200 GS και Adventure, R 1200 S , K 1200 S και K 1300 S/R και τώρα έχω ένα S 1000 RR 11’. Ούτε πλούσιος είμαι ούτε βρίσκω λεφτά στο δρόμο, αυτοκίνητο δεν έχω και οδηγώ καθημερινά μοτοσικλέτα τα τελευταία 25 χρόνια βρέξει - χιονίσει. Δύο είναι τα hobby που λατρεύω και αγαπάω, τα track days με μοτοσικλέτα και την αυτόνομη κατάδυση.

Και τώρα στο δια ταύτα: Το μεγαλύτερο πρόβλημα που εντόπισα προσωπικά στο forum το οποίο με κάνει και νιώθω άβολα είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζεται γενικά η BMW σε διάφορα θέματα. Συγκεκριμένα λαμβάνω πολλές φορές μια αρνητική και κακοπροαίρετη διάθεση η οποία ξεφεύγει από την κριτική η οποία με τη σειρά της θεωρητικά θα έπρεπε να είχε εποικοδομητικό χαρακτήρα. Πολλά σχόλια έχουν αρνητική προδιάθεση σε σημείο που νομίζω ότι μπήκα σε λάθος Forum… Δεν μπορεί οι περισσότεροι από εσάς να είναι κρυφό – μαζοχιστές… Πως γίνεται να αγαπάτε τη BMW και να αγοράζετε BMW και από την άλλη να γράφετε και να δηλώνετε με τρομερή άνεση ανακρίβειες χαρακτηριστικής ασχετοσύνης με τις οποίες όμως επηρεάζετε τόσα μέλη του Forum τα οποία δεν έχουν τις δήθεν γνώσεις που διατυμπανίζετε;;

Παραδείγματα τα οποία με σόκαραν:

Για τα νέα Scooter, κάποιος αναφέρει ότι βρήκε ένα βίντεο στα γαλλικά που περιγράφει την ανάρτηση και αμέσως κάποιος άλλος απανταέι ότι μάλλον σε πρόβλημα αναφέρεται! Επειδή λοιπών γνωρίζω Γαλλικά και Ισπανικά (λόγο καταγωγής μου) ο δημοσιογράφος απλά τονίζει την ιδιαίτερα κομψή και ‘σπορτιφ’ τοποθέτηση του αμορτισέρ!!

Για το S 1000 RR: είναι το απόλυτο 1000άρι με διαφορά τα τελευταία 3 χρόνια! Και επειδή ο Μπούστας είπε τις γνωστές μ@λακίες του και έκανε στο συγκριτικό επί Ελληνικού εδάφους σαν ειδικός ξαφνικά το CBR είναι καλύτερο…! Το ότι όλος ο ξένος τύπος σε ΠΑΓΚΩΣΜΙΟ επίπεδο διατύπωσε ότι το S 1000 RR είναι 1 γενιά μπροστά από όλα τα υπόλοιπα δεν μετράει;; Επειδή ο Μπούστας κέρδισε τον Σινιώρη το CBR είναι καλύτερο… το ότι ο Βούλγαρος φίλος μας ο Choy με S 1000 RR τον διέλυσε όπου τον πέτυχε επίσης δεν μετράει…, Σημειώστε ότι τα ελληνικά περιοδικά μοτοσικλέτας δεν είναι και ιδιαίτερα αξιόπιστα σε ότι αφορά τα τεστ τους και τις ικανότητες των οδηγών τους… θυμηθείτε ότι πριν ορισμένα χρόνια το Μοτό έβγαλε στο μεταξύ τους συγκριτικό, καλύτερη μοτοσικλέτα το Transalp σε σχέση με το Vstrom και όσοι γνωρίζουν γελάνε ακόμα… εννοείτε ότι τα αποτελέσματα του τεστ δεν είχαν καμία σχέση με το ότι η Σφακιανάκης είχε περιορίσει τις διαφημιστικές δαπάνες εκείνη τη περίοδο… Το ίδιο περιοδικό που ανέδειξε το S 1000 RR αργότερο από το GSXR στις Σέρρες! Με οδηγούς τον απίστευτο Μπάμπη Μέντη!... την ώρα που τα μεγαλύτερα περιοδικά του κόσμου με οδηγούς επιπέδου Jurgen Fuch (MOTO GP!!) έχρηζαν νικήτρια στο μεγαλύτερο τεστ Superbike του πλανήτη με συμμετοχές δημοσιογράφων από 11 χώρες το S 1000 RR!!

Για το R 1200 G: Το ότι το R 1150 GS είναι καλύτερη μοτοσικλέτα! Χα, χα, χα! Ότι το Varadero έχει καλύτερο ABS! Ότι το νέο υδρόψυκτο GS θα σου καίει τα μπουτάκια λόγο ψυγείων νερού όταν θα οδηγάς με σορτσάκι!!! Ότι η BMW θα καταργήσει το Telelever για να χωρέσει το ψυγείο…
Συγνώμη κύριοι, έχετε οδηγήσει R 1200 GS;; Συγκρίνεται η απόδοση του με το 1150;; Έχει καλύτερα φρένα; λιγότερο βάρος; καλύτερη συμπεριφορά;; θα μας τρελάνετε τελείως;;;;;
Έχετε οδηγήσει Varadero;; έχει καλύτερα φρένα από το GS;;; καλύτερο μοτέρ, συμπεριφορά; σοβαρά;;;

Το ABS της Honda CBR είναι καλύτερο από του S 1000 RR;;; Το ABS το οποίο ζυγίζει 10 κιλά σε σχέση με το δικό μας που ζυγίσει 2,5;;; Το οποίο CBR δεν έχει δυνατότητα απενεργοποίησης του;;; Σε σχέση με το ABS της BMW που όλοι οι δημοσιογράφοι του ξένου τύπου παινεύουν;; Το 1ο RACING ABS σε μοτοσικλέτα παραγωγής και όχι σαν το CBS της Honda το οποίο τοποθετείται σε όλα τα μοντέλα… και μην ξεχνάτε παρακαλώ ότι το HP2 Sport τοποθετήθηκε ABS ένα χρόνο πριν το Honda…

Για πείτε μου, ποια μάρκα τοποθέτησε 1η ABS σε όλη τη γκάμα, ποια μάρκα εισήγαγε τον ψεκασμό; Ποια μάρκα έφερε τα ASC/ DTC (antispin) στις μοτοσικλέτες παραγωγής; Ποια τις ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις; Και πάει λέγοντας…
Πόσα μοντέλα παρουσίασε η BMW τα τελευταία χρόνια; R 1200 GS/ADV, K 1200/1300, F 650/800 GS, Κ 1600!!, C 600/650, κ.λπ…

Πόσα χρόνια έχει να αλλάξει το Varadero;;; Το Transalp;;; Το Vstrom;;; Το GSXR;;; Τι καινούργιο έχουν παρουσιάσει οι Ιάπωνες τα τελευταία χρόνια;;; Το Honda CrossTourer;;; Που είναι η Yamaha, Kawasaki, Suzuki;; Θέλετε να μιλήσουμε για την Triumph που είναι τελείως αντιγραφή BMW πλέον;;;

Θα ήθελα να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη αν ανέβασα τους τόνους αλλά θεωρώ ότι γράφτηκα σε ένα forum οπού αγαπάνε τις μοτοσικλέτες BMW, οι οποίες και σαφώς δεν είναι τέλειες (και εγώ έχω μείνει αρκετές φορές…) αλλά εξακολουθούν να είναι ένα βήμα μπροστά από ότι κυκλοφορεί, εξακολουθούν να μου προσφέρουν γκάζια με τρομερή ασφάλεια και δεν είχα κανένα πρόβλημα αντιμετώπισης από το δίκτυο… Τώρα πως γίνεται κάποιοι να ‘κράζουν’ συνέχεια και να έχουν γνώμη για όλα και για όλους, σε θέματα τεχνικά, σχεδίασης, συμπεριφοράς, κ.λπ. πραγματικά ακόμα δεν το έχω βρει… Πόσοι από εσάς που σχολιάζετε τα πάντα έχετε μπει ποτέ σε πίστα; Πόσοι έχετε οδηγήσει τις μοτοσικλέτες για τις οποίες εκφράζεστε έτσι άνετα και πόσοι επαναλαμβάνετε όποια μ@λακία ακούσατε η διαβάσατε; Πόσοι έχετε πραγματικά την ικανότητα να στρίψετε μια μοτοσικλέτα και να φρενάρετε στο όριο; Πόσοι έχετε την πραγματική ικανότητα να κρίνετε τη δουλεία ειδικών και να βγάζετε πορίσματα χωρίς καν να έχει εμφανιστεί το νέο μοντέλο;;!! Γιατί δεν αγοράζετε KTM;; Γιατί δεν ξαναγοράζετε Varadero;; Πραγματικά θα χαρώ να γνωρίσω μερικούς από εσάς από κοντά και να σας δώσω το RR μου να το δοκιμάσετε και μετά ξαναμιλάμε…

ΥΣ. Όπως υπάρχουν και κακοί εκτιμητές κατ’ εμέ (οι γνώμες είναι σαν κ@λοτρυπίδες όλοι έχουν από μια…) υπάρχουν και πολύ σοβαροί κύριοι τους οποίους πραγματικά χαίρομαι να διαβάζω (πχ. IoannisPanagiotidis, manosbmw)… είναι κρίμα που οι ποιο σοβαροί από εσάς δεν επεμβαίνετε ποιο συχνά…

Forum είναι φίλε μου,τι περιμένεις να δεις.Υπαρχουν χιλιάδες γνώμες,θέματα,οι γνώμες σχεδόν τις περισσότερες φορές διίστανται καθώς ο καθένας μας έχει άλλη γνώμη.
Για μενα τίποτα δεν είναι το απόλυτο εργαλείο πλέον.



Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

tsatsos
26-01-2012, 22:30
Καλησπέρα σας! Να ξαναπώ; Άντε, θα τα ξαναπώ...


Υπάρχουν δύο κατηγορίες μηχανόβιων. Αυτοί που έχουν GS, (ακόμα και αυτές με τα λιγότερα κυβικά :p), και αυτοί που θα ήθελαν να είχαν GS. ΤΕΛΟΣ! Τι ψάχνετε να βρήτε τώρα... ;):)

Λακη θα πας στη κοπη της πιτας στην Πορταρια;:D:D

christos1001
26-01-2012, 23:23
Διαφωνω με οτι λες ομως θα υπερασπιστω μεχρι θανατου το δικαιωμα σου να το λες

βολταιρος

siraxanz
26-01-2012, 23:54
Μηπως διάβολε θα μπορούσες να πεις μερικά πραγματα στο θέμα trackday?

Επειδή είναι ενδιαφέρον!

Σε ποια πιστα πας?
καθε πότε πας?
Βαζεις το gs η μονο RR?
κλπ:)

tattoopanther
27-01-2012, 00:26
Διαφωνω με οτι λες ομως θα υπερασπιστω μεχρι θανατου το δικαιωμα σου να το λες

βολταιρος

ρε τον Βολταίρο τι έλεγε.,.,.,.
είδες τι μπορει να μάθει κανείς μεσα απο το φόρουμ.,.,.,.

διαφωνώ και συμφωνώ.,.:D
φίλε el diavol

όπως και με πολλα παιδιά απο δω.,.,

πως θα μάθω όμος για μερικά τεχνολογικά θεματάκια αν δεν πώ τι άκουσα.,
τι γνωρίζω και τι δεν γνωρίζω..,
όταν δεν γνωρίζω και θέλω να μάθω.,.,

πως θα μάθω να στρίβω ποιο ασφαλές.,.,που έχει μεγαλύτερη σημασία για μένα.,
παρα του φτάνω πιο γρήγορα.,.,
αν δεν δω την αμάθεια μου.,.,.

και δεν ανταλάξω απόψεις με ποιο έμπειρους.,.,
όλοι μας μαθένουμε .,
δεν θα υπάρξει ούτε το τέλειο μηχανάκι ούτε οι αλλανθαστοι οδηγοί.,

ούτε οι μηχανικοί..

,ούτε οι τέλιοι άνθρωποι.,.,

όλα είναι σε εξέλιξη.,.,.,.,.

φιλικά.,.,
κουβέντα να γίνεται.,.,.,.

megalopsyxos
27-01-2012, 00:51
Τώρα πως γίνεται κάποιοι να ‘κράζουν’ συνέχεια και να έχουν γνώμη για όλα και για όλους, σε θέματα τεχνικά, σχεδίασης, συμπεριφοράς, κ.λπ. πραγματικά ακόμα δεν το έχω βρει… Πόσοι από εσάς που σχολιάζετε τα πάντα έχετε μπει ποτέ σε πίστα; Πόσοι έχετε οδηγήσει τις μοτοσικλέτες για τις οποίες εκφράζεστε έτσι άνετα και πόσοι επαναλαμβάνετε όποια μ@λακία ακούσατε η διαβάσατε; Πόσοι έχετε πραγματικά την ικανότητα να στρίψετε μια μοτοσικλέτα και να φρενάρετε στο όριο; Πόσοι έχετε την πραγματική ικανότητα να κρίνετε τη δουλεία ειδικών και να βγάζετε πορίσματα χωρίς καν να έχει εμφανιστεί το νέο μοντέλο;;!!

ΥΣ. Όπως υπάρχουν και κακοί εκτιμητές κατ’ εμέ (οι γνώμες είναι σαν κ@λοτρυπίδες όλοι έχουν από μια…) υπάρχουν και πολύ σοβαροί κύριοι τους οποίους πραγματικά χαίρομαι να διαβάζω (πχ. IoannisPanagiotidis, manosbmw)… είναι κρίμα που οι ποιο σοβαροί από εσάς δεν επεμβαίνετε ποιο συχνά…

Με βάση το σκεπτικό σου φίλε μου, θάπρεπε και σένα ο Μπούστας να σου πει "σκάσε εσύ μη μιλάς γιατί εγώ είμαι καλύτερος αναβάτης" ;)

jtnakos
27-01-2012, 01:15
Γηράσκω αεί διδασκόμενος.......................

Η ημιμάθεια χείριστη της αμάθειας...............

Αγάπα τον πλησίον σου με τα ελαττώματα του................

1000 καλοί χωράνε...................


Όλες οι απόψεις ΔΕΚΤΕΣ........................Αλλά μην τρελαίνεσαι....Δες το σαν παρέα όπως το είδαν οι περισσότεροι και πάρε όσες ποιο πολλές γνώσεις μπορείς,είτε τεχνικές,είτε σωστές,είτε λάθος και από τα λάθη μας μαθαίνουμε περισωτερα;)Αν όντως ξέρεις κάτι περισσότερο σε ένα συγκεκριμένο θέμα που κάποιος το τύπωσε-μετέφερε-διαστρέβλωσε τότε θα χαρούμε να μας δείξεις τα φώτα σου και εσύ και ο όποιος δηποτε εδώ μέσα.........Όλες οι γνώμες δεκτές σωστές-λάθος απλά κρατάς όποια σε εκφράζει-καλύπτει......Γιαυτό σου λέω μην τρελαίνεσαι γέλα με τις μ@λακιες και χειροκρότησε τα προτερήματα κάποιων χαρακτήρων


Και λίγο χιούμορ.....................Αν μου πεις πως ξέρεις να κάνεις καλύτερη προβατίνα από έμενα,δεν θα σου βγάλω τα μάτια ΑΛΛΑ θα σε προκαλέσω σε μονομαχία(μπας και δούμε τίποτα διαφορετικό):D:D:D:D:D:D:D:D

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ;):)

LakisGS
27-01-2012, 01:30
Λακη θα πας στη κοπη της πιτας στην Πορταρια;:D:D

Oui, George. Bien sûr!!
Σάββατο μεσημεράκι με το καλό θα είμαι πάνω.
Εσύ??

LakisGS
27-01-2012, 01:35
ΔΕΝ το περίμενες...... ΤΟ ζήτησες...!!!

:sm7::sm7::sm7:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

:p:p:p:D:D

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
27-01-2012, 03:04
Η παραπληροφόρηση φίλε μου που ανήκεις? σε πιάνου την ελευθερία?
Αυτό που λέω είναι ότι επειδή γίνεται και δουλειά καλό θα ήταν οι απόψεις να είναι πιο εμπεριστατομενες. Ειδικά όταν αφορούν ασφάλεια,τεχνική και αλλα παρόμοια.
Τίποτα παραπάνω. Όσο για τον Μπουστα........
Για τα περιοδικά. Από κει που τα παίρνουν. Έχω άποψη ο ίδιος από κουβέντα με τον Χουντρα.

El Diablo
27-01-2012, 10:52
Μηπως διάβολε θα μπορούσες να πεις μερικά πραγματα στο θέμα trackday?

Επειδή είναι ενδιαφέρον!

Σε ποια πιστα πας?
καθε πότε πας?
Βαζεις το gs η μονο RR?
κλπ:)

Καλημέρα sixaranz,

Πίστα λόγω απόστασης προτιμώ τα Μέγαρα και μόνο με street μοτοσικλέτα. Όχι ότι το GS δεν μπορεί να μπει αξιοπρεπέστατα αλλά δεν μου δίνει την αίσθηση που αναζητάω… σου παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες. Καλά χιλιόμετρα!

El Diablo
27-01-2012, 10:53
http://www.gsforum.gr/C:\Users\qt45986\Desktop

El Diablo
27-01-2012, 12:17
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις:

Ουδέποτε δήλωσα ότι είμαι αντίθετος με την ελευθερία του λόγου και εννοείται ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να λέει τη γνώμη του για όλα. Το πρόβλημα δημιουργείται - το ξαναλέω - όταν μέλη του forum εκφράζονται αρνητικά μόνο και μόνο για να έχουν άποψη, για να ανεβάζουν post. Η αντίληψη φίλοι μου δεν είναι ίδια για όλους τους ανθρώπους και γνωρίζετε πολύ καλά ότι κάποια παλιά μέλη τα οποία έχουν εκατοντάδες η και χιλιάδες posts θεωρούνται από την πλειοψηφία των λιγότερων σχετικών ως ‘οι γνώστες’ και αυτά που λένε δεν πολύ αμφισβητούνται. Σαφώς και δεν ήρθα εγώ να ανοίξω τα μάτια κανενός και σαφώς σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τον εαυτό μου ‘ειδικότερο’ απλός πραγματικά με ενοχλεί πάρα πολύ όταν διαβάζω απίστευτες ανακρίβειες και δεν μιλάει κανένας… σαν αναβάτης που αγαπάει τη μοτοσικλέτα γενικότερα και τη BMW ειδικότερα θίγομαι προσωπικά όταν κάποιος εκφράζει αρνητική γνώμη χωρίς να έχει τη παραμικρή ιδέα για το τι λέει: βλέπε σχόλια για scooter, το οποίο σκέφτομαι να αγοράσω για μέσα στη πόλη και ήδη διάβασα διάφορες αναλήθειες οι οποίες δεν αναφέρονται στο αισθητικό κομμάτι (μια μοτοσικλέτα μπορεί να σου αρέσει η όχι) αλλά στο μηχανικό κ λειτουργικό. Το έχει οδηγήσει κανείς και ξέρει αν θα σπάει η θα χαλάει;

Άλλο ένα παράδειγμα είναι το νέο GS. Κάποιος ανέβασε φωτογραφίες από το περιοδικό Motorrad και διάφοροι έβγαλαν ήδη πόρισμα για το αν θα είναι καλό, για το ότι η BMW θα καταργήσει το Telelever, για το ότι τα ψυγεία θα σου καίνε τα μπούτια, ότι το μοτέρ μοιάζει με συμπιεστή air – condition! Δικαίωμα σας θα μου πείτε; Οκ, αλλά είναι κ δικό μου δικαίωμα να μην συμφωνώ με αυτούς τους ‘ειδικούς’ που επηρεάζουν λανθασμένα κατ’ εμέ τους υπόλοιπους. Και να θυμίσω σε όλους ότι όταν το 2004 η BMW παρουσίασε το νέο για την εποχή R 1200 GS με 40 ολόκληρα λιγότερα κιλά λιγότερα από το 1150 όλοι έλεγαν ότι τι είναι αυτό το έκτρωμα, αυτό δεν είναι GS κ.λπ. Τώρα όλοι τρέχουν να πάρουν /αντιγράψουν 1200… το ίδιο θα γίνει και με το 1250…

Φίλε forester λες ότι τα φρένα του Varadero είναι καλύτερα από του BMW διότι είναι πιο προοδευτικά… μάλιστα. Όχι φίλε μου, δεν είναι πιο προοδευτικά από της GS (είχα Varadero), είναι πιο προοδευτικά από του R 1150 GS που όταν μπλοκάρουν η μοτοσικλέτα ‘περπατάει’ αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερα από του GS.
Γιατί; Γιατί το Varadero έχει ουσιαστικά παραμείνει απαράλλακτο από το 1998 που παρουσιάστηκε (από το 2009 δεν έχει γίνει καμία αλλαγή πέρα των αισθητικών) και το ABS του πρώτο τοποθετήθηκε το 2004, είναι 3ης γενιάς και είναι Nissin - ABS – CBS σε μια μοτοσικλέτα που ζυγίζει 276 κιλά και έχει αναρτήσεις ‘λάστιχο’ ενώ το R 1200 GS, φέρει Brembo –ABS semi integral 6ης γενιάς, δίαυλο επικοινωνίας CAN BUS (οπτική ίνα), Telelever (με ESA οι περισσότερες παρακαλώ) και η μοτοσικλέτα ζυγίζει 236 κιλά…

Σας παραθέτω απόσπασμα του κατ’ εμέ καλύτερου περιοδικού στο κόσμο του MCN το οποίο συγκρίνει το Varadero με το 1150 και όχι to 1200…

MCN overall verdict
In theory: the Honda XL1000V Varadero is a great idea; take the funky Firestorm motor and put it inside an adventure touring chassis. But the result didn’t live up to that and the Honda XL1000V Varadero hasn’t matched the success of the BMW R1150GS. Whileit has bags of comfort, luggage capacity and grunt, its thirsty engine, top heavy handling and plain Jane looks haven’t helped it win friends.

Ride and Handling
MCN rating

The Honda XL1000V Varadero's chassis isn’t bad, but the soft front forks let the Varadero down, diving under hard braking. Some owners, especially bigger blokes, fit stiffer springs and heavier fork oil. The soft-ish, very comfortable suspension does keep two people, plus luggage, thrumming happily along all day however.

phoenix
27-01-2012, 12:18
Καλημέρα sixaranz,

Πίστα λόγω απόστασης προτιμώ τα Μέγαρα και μόνο με street μοτοσικλέτα. Όχι ότι το GS δεν μπορεί να μπει αξιοπρεπέστατα αλλά δεν μου δίνει την αίσθηση που αναζητάω… σου παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες. Καλά χιλιόμετρα!

ΙΣΩΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΤΡΙΒΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ
ΕΠΕΙΤΑ ΤΑ GS AΠΑΙΤΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΑΒΑΤΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΑΥΤΑ ΕΙΔΗΚΑ TA MONΤΕΛΑ
ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕΣ
ΑΥΤΟ ΜΑΛΟΝ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ
ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΕΡΝΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΧΑΛΚΙΔΑ ΝΑ ΠΙΟΥΜΕ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΑΝΑΨΟΥΜΕ ΚΕΡΑΚΙ ΣΤΟΝ ΑΓ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΝ ΡΩΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ
Η ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΤΟΥΡΟ ΚΑΙ ΔΡΟΜΟΥ ΜΗΧΑΝΕΣ

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
27-01-2012, 12:56
Φοινικα τα boxer σε κανουν μαγκα. Ζητανε ισως τα λιγοτερα απο τον αναβατη.Ακομα και τον ασχετο.Συγχωρουν λαθη και ειναι ισως η καλυτερη γεωμετρια για entry level.
Ειναι τοσο καλη που οταν καβαλησεις αλλημηχανη μετα νομιζεις οτι σε κοροηδεψαν.

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
27-01-2012, 12:57
για τον ''Κοκκινο Γιαννη'' και εγω μεσα.
Α ρε διαβολακο τι φωτιες μας αναψες............

phoenix
27-01-2012, 13:06
Φοινικα τα boxer σε κανουν μαγκα. Ζητανε ισως τα λιγοτερα απο τον αναβατη.Ακομα και τον ασχετο.Συγχωρουν λαθη και ειναι ισως η καλυτερη γεωμετρια για entry level.
Ειναι τοσο καλη που οταν καβαλησεις αλλημηχανη μετα νομιζεις οτι σε κοροηδεψαν.
:D:D:D:eek::eek::eek:

brasidas12
27-01-2012, 13:32
ολα αυτα που ειπατε για τα bmw τα ιδια θα σας πουν κ σε ενα φορουμ για τα yamaha-kawasaki-honda κλπ.αντικειμενικη αποψη δεν νομιζω πως θα βρω μεσα απο ενα φορουμ.ολοι θα υμνουν τα δικα τους μηχανακια κ την εταιρεια.αυτο τουλαχιστον εχω δει ολα αυτα τα χρονια που ειμαι σε διαφορα φορουμ

ilias vara
27-01-2012, 13:43
ολα αυτα που ειπατε για τα bmw τα ιδια θα σας πουν κ σε ενα φορουμ για τα yamaha-kawasaki-honda κλπ.αντικειμενικη αποψη δεν νομιζω πως θα βρω μεσα απο ενα φορουμ.ολοι θα υμνουν τα δικα τους μηχανακια κ την εταιρεια.αυτο τουλαχιστον εχω δει ολα αυτα τα χρονια που ειμαι σε διαφορα φορουμ


:sm8:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
27-01-2012, 13:50
οπως πχ σε ενα φορουμ με καβα η' χοντα θα δεις και τα προβληματα τους

aeriko
27-01-2012, 13:54
Το παρακολουθώ εξ αρχής, τίποτα το νεότερο, μία από τα ίδια, δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξής του, πιθανόν αύξηση αριθμού ποσταρισμάτων.

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
27-01-2012, 14:02
:D:D:D:eek::eek::eek:

διαφωνεις?

brasidas12
27-01-2012, 14:10
οπως πχ σε ενα φορουμ με καβα η' χοντα θα δεις και τα προβληματα τους

ενω εδω μεσα θες να μου πεις οτι δεν θα δουμε τα προβληματα των bmw αλλα μονο πλεονεκτηματα;νομιζω πως πρεπει να βγαλουμε τις παροπιδες; ολοι μας.εγω εχω kawasaki οπως θα ειδες αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη.ως τωρα ειναι σκυλι κ οικονομικοτατο αλλα δεν εχω οδηγησει αλλη μηχανη.αν μπεις στο kawasaki φορουμ θα δεις τι λενε για τα δικα σας κ την αξιοπιστια τους.ειπαμε στον καθενα η μηχανη του ειναι η καλυτερη ασχετα με το αν ισχυει η οχι

clear
27-01-2012, 14:37
Επειδή το θέμα ξεκίνησε καλά,
αλλά ποτέ δεν ειπώθηκε η μεγαλύτερη αλήθεια

τα ΚΤΜ ειναι τα καλύτερα μηχανάκια

αλλά χαλάνε γρήγορα:yz

Φίλοι μου, η λέξη "Αγορά" (οι λατίνοι την ίδια έννοια ταπόδωσαν στον όρο ''forum'')
προέρχεται από το ρήμα αγείρω, δηλαδή, συναθροίζω και στη συνέχεια αγορεύω, που σημαίνει ομιλώ δημοσίως και λέω το μακρύ μου και το κοντό μου. Αν παραθέτω όμως, συμπεράσματα και διαπιστώσεις τεκμηριωμένες αριθμητικά και πειραματικά τότε το κάνω σε συνέδριο. Μην βιάζεστε να αποδείξετε οτι τα 1200 είναι καλά μηχανάκια, διότι η οδήγηση μηχανής είναι πολυπαραγοντική και η ανάλυση σχετική με τις εκάστοτε συνθήκες. π.χ για τον Αdventure αναβάτη στο Μόναχο σίγουρα το 1200 είναι καλύτερο, για μένα που ζω στον Λέντα Ηρακλείου (λέμε τώρα) και πάω κάθε μέρα στην Μονή Κουδουμά από χώμα το F 650 gs DAKAR είναι καλύτερο, γιατί και ανταλλακτικά θα βρώ γρηγορότερα (ROTAX) και με καμιά μοντιφιά θα το κινώ μέχρι να έρθει το μπλιμπλίκι και για την αδελφή μου στα Λαγκάδια Αρκαδίας μηχανάκι σαν το Scraver δεν έχει ξαναβγάλει η ΒMW. ;
Όλα είναι σχετικά και δεν υπάρχει σε τίποτα η απόλυτη αλήθεια.

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
27-01-2012, 16:13
παιχταδορ μην αμυνησε.Το ιδιο πραγμα λεω.
Εδω βλεπεις ολα τα κακα τα οποια εχουν οι ''ελεφαντες'' και καποιοι αλλοθρησκοι απλα τα ανακατευουν και μιλανε για προβληματα και αξιοπιστια.Δηλαδη εαν μπω στο ''www.βαριαντερο-κοψιδομηχανακι.patsatzidiko.com'' θα ειναι ολα τελεια?

ilias vara
27-01-2012, 16:29
παιχταδορ μην αμυνησε.Το ιδιο πραγμα λεω.
Εδω βλεπεις ολα τα κακα τα οποια εχουν οι ''ελεφαντες'' και καποιοι αλλοθρησκοι απλα τα ανακατευουν και μιλανε για προβληματα και αξιοπιστια.Δηλαδη εαν μπω στο ''www.βαριαντερο-κοψιδομηχανακι.patsatzidiko.com'' θα ειναι ολα τελεια?


ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑς ΨΙΛΟΚΟΜΕΝΟ Η ΧΟΝΤΡΟΚΟΜΕΝΟ .,.,.,.ΟΠΩς ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΦΑς.

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
27-01-2012, 16:50
παντως οποτε τα βλεπω στο δρομο τρωω





















































































































αερα κοπανιστο:sm7::sm7:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
27-01-2012, 16:55
αυτα τι τρωνε δεν ρωτησες:sm7:

forester
27-01-2012, 19:30
[SIZE=3]Φίλε forester λες ότι τα φρένα του Varadero είναι καλύτερα από του BMW διότι είναι πιο προοδευτικά… μάλιστα. Όχι φίλε μου, δεν είναι πιο προοδευτικά από της GS (είχα Varadero), είναι πιο προοδευτικά από του R 1150 GS που όταν μπλοκάρουν η μοτοσικλέτα ‘περπατάει’ αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερα από του GS.

Μάλλον δε διαβάζεις με προσοχή, ή βιάζεσαι να μεταφέρεις και μεταφέρεις λάθος.....
Δεν είπα ότι τα φρένα του Vara είναι καλύτερα, ή πιο προοδευτικά!!!!
Είπα ότι το ABS του Vara είναι πιο προοδευτικό στη λειτουργία του. Και είναι. Αφού το είχες (αν ήταν και με ABS) δεν μπορείς να μην το παραδεχτείς...
Δε με νοιάζει τι γενιάς είναι το κάθε σύστημα! Αυτά είναι θεωρίες. Η πράξη μετράει. Vara έχει ο αδερφός μου και το καβαλάω πολύ συχνά. Δεν έχει το απότομο "αμόλημα" που έχει το δικό μου όταν εμπλέκεται το ABS.
Tα υπόλοιπα που λες για πλαίσιο, αναρτήσεις κλπ, δεν απαιτούνται! Το είπα κι αυτό εξ' αρχής. Είναι καλύτερο σε όλα και μακράν το GS. Δεν το συζητώ.
Ένα πλεονέκτημα όμως της άλλης μηχανής (έχει 2-3 ακόμα....) δεν μπορώ να μην τα αναγνωρίσω! Θα ήμουν απόλυτος και μονόπλευρος;)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
27-01-2012, 21:06
Χωρίς να ξέρω αλλα θέλω να μαθω ποια είναι αυτα?

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
27-01-2012, 21:06
Μην μου πεις ότι χρησημοποιηται και σαν φορητή μπετονιερα

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
27-01-2012, 21:07
Έλα πλάκα κάνω ομορφαντρεεεεεεεεες μου.


Πραγματικά θελω να μαθω

forester
27-01-2012, 22:04
Έλα πλάκα κάνω ομορφαντρεεεεεεεεες μου.


Πραγματικά θελω να μαθω

Η κάλυψη από τον αέρα, η άνεση στα πολλά χιλιόμετρα ταξιδιού και για τους 2 με υψηλές ΜΩΤ, η απουσία κραδασμών. Το μεγαλύτερο όλων -ίσως, και πάντα προσωπικά- είναι η μακριά του , ταξιδιάρικη , 6η!!!
Αυτά για μένα. Σε σχέση με το GS πάντα.
Αλλά επειδή αυτά δεν καθορίζουν την επιλογή μου και τείνω περισσότερο προς άλλους τομείς (ευχαρίστηση στην οδήγηση, στρίψιμο, χαρακτήρας, ευκολία χειρισμού για τον όγκο και το βάρος της), επέλεξα το GS. Ευτυχώς που είχε ο αδερφός μου Vara για καιρό, το οδηγούσα πολύ συχνά και ήξερα -από πρώτο χέρι- όταν έφτασε η ώρα της επιλογής τις διαφορές;)
Μένει να μου δείξει και την αξιοπιστία της σε βάθος χρόνου - χιλιομέτρων και τότε θα πω ότι έκανα καλή επιλογή.
Προς το παρόν δικαιώνομαι από την καθημερινή συμβίωση μαζί της και χαίρομαι να την καβαλάω:):)

paschalis
28-01-2012, 08:35
Εμενα παλι με εχει προβληματισει ο κοσμος αλλα και ο τροπος που διαλεγει αυτος να ψυχαγωγηθει απο ενα φορουμ..
Τρεις χιλιαδες φορες εχει αναγνωσθει το παρον θρεντ και διακοσιες ογδοντα αυτο το υπερθεαμα..
http://www.gsforum.gr/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1-24/warriors-within-27751/

Προβληματισμος...
και διεξοδος για οσους βαρεθηκαν!!!

HECTOR
28-01-2012, 10:54
Εμενα παλι με εχει προβληματισει ο κοσμος αλλα και ο τροπος που διαλεγει αυτος να ψυχαγωγηθει απο ενα φορουμ..
Τρεις χιλιαδες φορες εχει αναγνωσθει το παρον θρεντ και διακοσιες ογδοντα αυτο το υπερθεαμα..
http://www.gsforum.gr/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1-24/warriors-within-27751/

Προβληματισμος...
και διεξοδος για οσους βαρεθηκαν!!!

Σωστοςςςςς!!!!!

ilias vara
28-01-2012, 11:10
Εμενα παλι με εχει προβληματισει ο κοσμος αλλα και ο τροπος που διαλεγει αυτος να ψυχαγωγηθει απο ενα φορουμ..
Τρεις χιλιαδες φορες εχει αναγνωσθει το παρον θρεντ και διακοσιες ογδοντα αυτο το υπερθεαμα..
http://www.gsforum.gr/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1-24/warriors-within-27751/

Προβληματισμος...
και διεξοδος για οσους βαρεθηκαν!!!


εχεις δικιο πασχαλη αλλα δεν πρεπει ποτε να ξεχνας οτι υπαρχουν και ανθρωποι που δεν εχουν τι να κανουν ολη μερα και εκτος απο το να συμφωνουν σε σοβαρες αποψεις..,,,.,..,(οπως του παιδιου που εβαλε το θεμα ασχετα αν εβγαλε μια μικρη κακιουλα για τα σοβαρα μηχανακια:Dκαι αρκετων αλλων)τους αρεσει να δημιουργουν και φασαριες.διαδυκτιακες.

ειναι ενας τροπος για να ζεις και να υπαρχεις και αυτος.,.,,.

AlexCorfu
30-06-2012, 20:25
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα αν μου επιτρέπετε να αγγίξω ένα ευαίσθητο θέμα που μου έρχεται στο μυαλό όποτε διαβάζω τα σχόλια μερικών ‘φίλων’ της BMW σε αυτό το Forum…

Κατ’ αρχάς επιτρέψτε μου να πω 2 λογάκια για τον εαυτό μου, όχι για να περιαυτολογήσω αλλά για να εξηγήσω σε όποιον μπει στον κόπο να διαβάσει τα λεγόμενα μου ότι ‘μιλάω μοτοσικλετιστικά’: Είμαι 40 χρονών, οδηγώ μοτοσικλέτα από τα 16 μου και από τα χέρια μου έχουν περάσει δεκάδες μοτοσικλέτες (Cagiva Mito 125, Honda CBR 600 F, Honda VFR 750, Yamaha FZR 250 RR, Honda Africa Twin 750, Honda Varadero, Harley Davidson Sportster 883,Triumph Speed Triple, κλ.π.)

BMW συγκεκριμένα πρωτοπήρα το 2006, ένα R 1150 GS, από τότε είχα διάφορα R 1200 GS και Adventure, R 1200 S , K 1200 S και K 1300 S/R και τώρα έχω ένα S 1000 RR 11’. Ούτε πλούσιος είμαι ούτε βρίσκω λεφτά στο δρόμο, αυτοκίνητο δεν έχω και οδηγώ καθημερινά μοτοσικλέτα τα τελευταία 25 χρόνια βρέξει - χιονίσει. Δύο είναι τα hobby που λατρεύω και αγαπάω, τα track days με μοτοσικλέτα και την αυτόνομη κατάδυση.

Και τώρα στο δια ταύτα: Το μεγαλύτερο πρόβλημα που εντόπισα προσωπικά στο forum το οποίο με κάνει και νιώθω άβολα είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζεται γενικά η BMW σε διάφορα θέματα. Συγκεκριμένα λαμβάνω πολλές φορές μια αρνητική και κακοπροαίρετη διάθεση η οποία ξεφεύγει από την κριτική η οποία με τη σειρά της θεωρητικά θα έπρεπε να είχε εποικοδομητικό χαρακτήρα. Πολλά σχόλια έχουν αρνητική προδιάθεση σε σημείο που νομίζω ότι μπήκα σε λάθος Forum… Δεν μπορεί οι περισσότεροι από εσάς να είναι κρυφό – μαζοχιστές… Πως γίνεται να αγαπάτε τη BMW και να αγοράζετε BMW και από την άλλη να γράφετε και να δηλώνετε με τρομερή άνεση ανακρίβειες χαρακτηριστικής ασχετοσύνης με τις οποίες όμως επηρεάζετε τόσα μέλη του Forum τα οποία δεν έχουν τις δήθεν γνώσεις που διατυμπανίζετε;;

Παραδείγματα τα οποία με σόκαραν:

Για τα νέα Scooter, κάποιος αναφέρει ότι βρήκε ένα βίντεο στα γαλλικά που περιγράφει την ανάρτηση και αμέσως κάποιος άλλος απανταέι ότι μάλλον σε πρόβλημα αναφέρεται! Επειδή λοιπών γνωρίζω Γαλλικά και Ισπανικά (λόγο καταγωγής μου) ο δημοσιογράφος απλά τονίζει την ιδιαίτερα κομψή και ‘σπορτιφ’ τοποθέτηση του αμορτισέρ!!

Για το S 1000 RR: είναι το απόλυτο 1000άρι με διαφορά τα τελευταία 3 χρόνια! Και επειδή ο Μπούστας είπε τις γνωστές μ@λακίες του και έκανε στο συγκριτικό επί Ελληνικού εδάφους σαν ειδικός ξαφνικά το CBR είναι καλύτερο…! Το ότι όλος ο ξένος τύπος σε ΠΑΓΚΩΣΜΙΟ επίπεδο διατύπωσε ότι το S 1000 RR είναι 1 γενιά μπροστά από όλα τα υπόλοιπα δεν μετράει;; Επειδή ο Μπούστας κέρδισε τον Σινιώρη το CBR είναι καλύτερο… το ότι ο Βούλγαρος φίλος μας ο Choy με S 1000 RR τον διέλυσε όπου τον πέτυχε επίσης δεν μετράει…, Σημειώστε ότι τα ελληνικά περιοδικά μοτοσικλέτας δεν είναι και ιδιαίτερα αξιόπιστα σε ότι αφορά τα τεστ τους και τις ικανότητες των οδηγών τους… θυμηθείτε ότι πριν ορισμένα χρόνια το Μοτό έβγαλε στο μεταξύ τους συγκριτικό, καλύτερη μοτοσικλέτα το Transalp σε σχέση με το Vstrom και όσοι γνωρίζουν γελάνε ακόμα… εννοείτε ότι τα αποτελέσματα του τεστ δεν είχαν καμία σχέση με το ότι η Σφακιανάκης είχε περιορίσει τις διαφημιστικές δαπάνες εκείνη τη περίοδο… Το ίδιο περιοδικό που ανέδειξε το S 1000 RR αργότερο από το GSXR στις Σέρρες! Με οδηγούς τον απίστευτο Μπάμπη Μέντη!... την ώρα που τα μεγαλύτερα περιοδικά του κόσμου με οδηγούς επιπέδου Jurgen Fuch (MOTO GP!!) έχρηζαν νικήτρια στο μεγαλύτερο τεστ Superbike του πλανήτη με συμμετοχές δημοσιογράφων από 11 χώρες το S 1000 RR!!

Για το R 1200 G: Το ότι το R 1150 GS είναι καλύτερη μοτοσικλέτα! Χα, χα, χα! Ότι το Varadero έχει καλύτερο ABS! Ότι το νέο υδρόψυκτο GS θα σου καίει τα μπουτάκια λόγο ψυγείων νερού όταν θα οδηγάς με σορτσάκι!!! Ότι η BMW θα καταργήσει το Telelever για να χωρέσει το ψυγείο…
Συγνώμη κύριοι, έχετε οδηγήσει R 1200 GS;; Συγκρίνεται η απόδοση του με το 1150;; Έχει καλύτερα φρένα; λιγότερο βάρος; καλύτερη συμπεριφορά;; θα μας τρελάνετε τελείως;;;;;
Έχετε οδηγήσει Varadero;; έχει καλύτερα φρένα από το GS;;; καλύτερο μοτέρ, συμπεριφορά; σοβαρά;;;

Το ABS της Honda CBR είναι καλύτερο από του S 1000 RR;;; Το ABS το οποίο ζυγίζει 10 κιλά σε σχέση με το δικό μας που ζυγίσει 2,5;;; Το οποίο CBR δεν έχει δυνατότητα απενεργοποίησης του;;; Σε σχέση με το ABS της BMW που όλοι οι δημοσιογράφοι του ξένου τύπου παινεύουν;; Το 1ο RACING ABS σε μοτοσικλέτα παραγωγής και όχι σαν το CBS της Honda το οποίο τοποθετείται σε όλα τα μοντέλα… και μην ξεχνάτε παρακαλώ ότι το HP2 Sport τοποθετήθηκε ABS ένα χρόνο πριν το Honda…

Για πείτε μου, ποια μάρκα τοποθέτησε 1η ABS σε όλη τη γκάμα, ποια μάρκα εισήγαγε τον ψεκασμό; Ποια μάρκα έφερε τα ASC/ DTC (antispin) στις μοτοσικλέτες παραγωγής; Ποια τις ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις; Και πάει λέγοντας…
Πόσα μοντέλα παρουσίασε η BMW τα τελευταία χρόνια; R 1200 GS/ADV, K 1200/1300, F 650/800 GS, Κ 1600!!, C 600/650, κ.λπ…

Πόσα χρόνια έχει να αλλάξει το Varadero;;; Το Transalp;;; Το Vstrom;;; Το GSXR;;; Τι καινούργιο έχουν παρουσιάσει οι Ιάπωνες τα τελευταία χρόνια;;; Το Honda CrossTourer;;; Που είναι η Yamaha, Kawasaki, Suzuki;; Θέλετε να μιλήσουμε για την Triumph που είναι τελείως αντιγραφή BMW πλέον;;;

Θα ήθελα να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη αν ανέβασα τους τόνους αλλά θεωρώ ότι γράφτηκα σε ένα forum οπού αγαπάνε τις μοτοσικλέτες BMW, οι οποίες και σαφώς δεν είναι τέλειες (και εγώ έχω μείνει αρκετές φορές…) αλλά εξακολουθούν να είναι ένα βήμα μπροστά από ότι κυκλοφορεί, εξακολουθούν να μου προσφέρουν γκάζια με τρομερή ασφάλεια και δεν είχα κανένα πρόβλημα αντιμετώπισης από το δίκτυο… Τώρα πως γίνεται κάποιοι να ‘κράζουν’ συνέχεια και να έχουν γνώμη για όλα και για όλους, σε θέματα τεχνικά, σχεδίασης, συμπεριφοράς, κ.λπ. πραγματικά ακόμα δεν το έχω βρει… Πόσοι από εσάς που σχολιάζετε τα πάντα έχετε μπει ποτέ σε πίστα; Πόσοι έχετε οδηγήσει τις μοτοσικλέτες για τις οποίες εκφράζεστε έτσι άνετα και πόσοι επαναλαμβάνετε όποια μ@λακία ακούσατε η διαβάσατε; Πόσοι έχετε πραγματικά την ικανότητα να στρίψετε μια μοτοσικλέτα και να φρενάρετε στο όριο; Πόσοι έχετε την πραγματική ικανότητα να κρίνετε τη δουλεία ειδικών και να βγάζετε πορίσματα χωρίς καν να έχει εμφανιστεί το νέο μοντέλο;;!! Γιατί δεν αγοράζετε KTM;; Γιατί δεν ξαναγοράζετε Varadero;; Πραγματικά θα χαρώ να γνωρίσω μερικούς από εσάς από κοντά και να σας δώσω το RR μου να το δοκιμάσετε και μετά ξαναμιλάμε…

ΥΣ. Όπως υπάρχουν και κακοί εκτιμητές κατ’ εμέ (οι γνώμες είναι σαν κ@λοτρυπίδες όλοι έχουν από μια…) υπάρχουν και πολύ σοβαροί κύριοι τους οποίους πραγματικά χαίρομαι να διαβάζω (πχ. IoannisPanagiotidis, manosbmw)… είναι κρίμα που οι ποιο σοβαροί από εσάς δεν επεμβαίνετε ποιο συχνά…
Φίλε μου καλησπέρα , να είσαι πάντα Καλά !!! Με αυτή τη δημοσίευση σου είπες τα Ευαγγελια !!!! Έχω και εγώ τις ίδιες απορίες ερωτήσεις και ενστάσεις να τα λες πάντα έξω απο τα δόντια . Όσοι κατα φέρονται στα BMW η δεν τα ξέρουν η δεν μπορούν να τα αποκτήσουν !!!!!!!!:ye33:

stelth1
01-07-2012, 01:14
Θελω κ εγω μια βολτα το S αλλα το σκεπτομαι μετα την ανακληση κ οταν ξανα κατεβω Μεγαρα.
Mπορει να ειμαι ερωτευμενος με την μπεμπα μου,ομως δεν σημαινει οτι θα εθελοτυφλω για τα πραγματικα-σοβαρα προβληματα (μοναδες abs-διαφορικα-κιβωτια-μοναδες esa-συμπλεκτες-αξονες) που εχουν οι μο/τες ΒΜW.Ουτε μπορω να ξερω ,ποσοι απο εμας εχουν μπει η μπαινουν στην πιστα,καθως κ τι level οδηγικης ικανοτητας η εμπειριας εχουν σαν οδηγοι μοτ/τας
για να τους κρινω.
ΤΑΠΕΙΝΑ
Φιλικα παντα....

johnny walker
04-07-2012, 01:09
Πιστευω πως ολα αυτα τα παραπονα που γραφονται για Τις μηχανες ειναι λογω του οτι οι συγκεκριμενες κοστιζουν ακριβα και οτι δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο προβλημα αλλα ανα παρτιδα κατι διαφορετικο!Και αυτο ειναι που ποναει περισσοτερο γιατι δεν ξερεις τι μπορει να τυχει!ΔΥΣΤΥΧΩΣ!
Τη μηχανη την αγοραζεις γιατι σου αρεσει πρωτον!και δευτερον να σου κανει τα γουστα και οχι να σε ταλαιπωρει!
Εγω παντως αν ειχα μηνει με μηχανη την επομενη δεν θα υπηρχε!θα της ειχα βαλει πολυτηριο!

squad
10-07-2012, 18:54
:re25::re26:

napgeo
10-07-2012, 19:49
:ye14:Αυτό είναι θέμα + 700.

:wo15:Kαι εμένα με έχει προβληματίσει.

:u14:Επειδή τώρα το είδα θα ασχοληθώ σε βάθος χρόνου.


:th02: φίλε................:ye02:

stopgs
20-07-2012, 13:19
Παιδιά θυμόσαστε τι προβλήματα είχαν τα smartakia ;;;; Και όμως πούλαγαν και πουλάνε τρελά.Άρα άμα ο κόσμος γουστάρει κάτι, θα το πάρει και θα το πληρώσει.:ye33:

napgeo
20-07-2012, 14:42
Φοινικα τα boxer σε κανουν μαγκα. Ζητανε ισως τα λιγοτερα απο τον αναβατη.Ακομα και τον ασχετο.Συγχωρουν λαθη και ειναι ισως η καλυτερη γεωμετρια για entry level.
Ειναι τοσο καλη που οταν καβαλησεις αλλημηχανη μετα νομιζεις οτι σε κοροηδεψαν.


:wo10:Για όνομα του Θεού. Ελπίζω να μην τα πιστεύετε αυτά ....................

napgeo
20-07-2012, 14:43
Φίλε Κωνσταντίνε,αν βάλουμε και κανόνες ορθής γραφής η αναφοράς θεμάτων η απαγορέψουμε τα λάθη μας και τις απόψεις μας (με πια πρότυπα άραγε?), τότε δεν θα είμαστε ένα ζωντανό κύταρο,αλλά όπως οι βουλευτές μας με κοματική πειθαρχία (είδατε τι έγινε όταν τους αφίσανε αμολυτούς!!!).
Έχεις δίκιο σε αρκετά που αναφέρεις,αλλά είναι αναφάιρετο δικαίωμα όλων μας να γράφουν αυτό που πιστεύουν σωστό χωρίς να προσβάλουν τους άλλους και να ρίχνουν λάσπη ανεξέλεγκτα.
:hmmm:


:ye31::ye02:

commander
22-07-2012, 19:27
:wo10:Για όνομα του Θεού. Ελπίζω να μην τα πιστεύετε αυτά ....................

για σένα είναι απίστευτα γιατί δεν έχεις .....................ΑΠΛΑ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ προπελα.......:D

tattoopanther
22-07-2012, 21:03
για σένα είναι απίστευτα γιατί δεν έχεις .....................ΑΠΛΑ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ προπελα.......:D
:ye02::ye32::ye02: