PDA

View Full Version : Διαγραμμίσεις στην Λ.Μαραθωνος .


vasilisGS
29-01-2012, 00:48
Καλησπέρα .Θα ήθελα να επισημάνω κάτι το οποίο έχω παρατηρήσει αρκετό καιρό.Μενω στην Ραφήνα και για να φτάσω περνάω απο Λ.Μαραθωνος .Οποτε βρέχει ή ο δρόμος έχει υγρασία αν πατησεις πάνω στις διαχωριστικές γραμμές γλιστράει λες και έχουν λάδια.Τοσο έντονο γλυστρημα δεν έχω δει πουθενά αλλού .Μπορειτε να μου πείτε αν κάποιος απο εδώ έχει διαπιστώσει το ίδιο ?Ευχαριστώ

siraxanz
29-01-2012, 01:07
Ελληνικη πραγματικοτητα...
τι λαστιχα φορας?

vpentza
29-01-2012, 01:12
Μην κανετε το λαθος να πατατε τις διαγραμισεις και τις διαβασεις πεζων οταν βρεχει....γλυστρανε σαν τον διαολο, παντου και οχι μονο στη Μαραθωνος....

vasilisGS
29-01-2012, 01:17
Pilot road 3 τώρα αλλα το ίδιο έχω παρατήρηση και με αλλα 5 είδη λάστιχα που φορούσαν.

yns
29-01-2012, 01:24
Είναι πανελλήνιο αυτό το φαινόμενο στις διαγραμμίσεις.. Δες το από την θετική του πλευρά: στην Κρήτη ούτε την άσφαλτο δεν πρέπει να πατάς όταν βρέχει... :D

griv_gs
29-01-2012, 10:58
Μην κανετε το λαθος να πατατε τις διαγραμισεις και τις διαβασεις πεζων οταν βρεχει....γλυστρανε σαν τον διαολο, παντου και οχι μονο στη Μαραθωνος....
έτσι είναι.
Όχι μόνο στην Μαραθώνος.

CPretenteriS
29-01-2012, 12:15
Το πρόβλημα είναι σε όλη την Ελλαδα για τον απλούστατο λόγω ότι τις βάφούνε με απλή μπογιά και όχι με αντιολισθητικό υλίκο όπως σε όλες τις πολιτισμένες χώρες....

Και δεν αναφερομαι στις κίτρινες μόνο... στο εξωτερικό και οι κιτρινες κ´ οι λευκες διαγραμίσεις/διαβάσεις περιέχουν αντιολοσθητικό υλικό...;)

Εντώ... Ελλάντα... :(


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

vpentza
29-01-2012, 12:47
Το πρόβλημα είναι σε όλη την Ελλαδα για τον απλούστατο λόγω ότι τις βάφούνε με απλή μπογιά και όχι με αντιολισθητικό υλίκο όπως σε όλες τις πολιτισμένες χώρες....

Και δεν αναφερομαι στις κίτρινες μόνο... στο εξωτερικό και οι κιτρινες κ´ οι λευκες διαγραμίσεις/διαβάσεις περιέχουν αντιολοσθητικό υλικό...;)

Εντώ... Ελλάντα... :(


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk


Να εισαι σιγουρος οτι τις εχουμε πληρωσει για να εχουν αντιολισθητικη επιστρωση αλλα......:cool:

CPretenteriS
29-01-2012, 13:18
Να εισαι σιγουρος οτι τις εχουμε πληρωσει για να εχουν αντιολισθητικη επιστρωση αλλα......:cool:

Δεν μπήκα σε λεπτομέρειες κόστους για να μη φουντώσω Κυριακάτικα...

Βασικά είμαι σίγουρος ότι τις έχουμε πληρώσει για να έχουν 10πλή επίστρωση... :mad::mad::mad:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

bogart
29-01-2012, 13:25
Στο Σύνταγμα απο τις στύλες μέχρι την Βουλή!!

Τσουλήθρα λέμε!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

nordkapp
29-01-2012, 19:24
Pilot road 3 τώρα αλλα το ίδιο έχω παρατήρηση και με αλλα 5 είδη λάστιχα που φορούσαν.
Δεν εχει να κανει με τα λαστιχα.Προσοχη σε ολες τις διαβασεις και στα σαμαρακια.

dimitrisb
29-01-2012, 19:28
Κάθε είδους διαγράμμιση στους greek-(άστα να πάνε) δρόμους, γλιστράει.
Ειδικότερα με ψιλόβροχο. Σε τέτοιες συνθήκες (ψιλόβροχο) κάνω πάντες με τη Vespa (αυτόματη) 250cc.
Πολλά τα άλογα στη Vespa! :sm7:

dimitrisb
29-01-2012, 19:29
Να εισαι σιγουρος οτι τις εχουμε πληρωσει για να εχουν αντιολισθητικη επιστρωση αλλα......:cool:

Δεν μπήκα σε λεπτομέρειες κόστους για να μη φουντώσω Κυριακάτικα...

Βασικά είμαι σίγουρος ότι τις έχουμε πληρώσει για να έχουν 10πλή επίστρωση... :mad::mad::mad:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Αν τις έχουμε πληρώσει λέει ... πολλές φορές! :mad:
Πόσο μάλλον και το καλό οδόστρωμα ...

Eftixis
29-01-2012, 19:48
Μιάς και η δουλειά μου είναι και παίρνω υλικά για έλεγχο στα εργαστήρια ΚΕΔΕ σας αναφέρω τα ακόλουθα
Οι διαγραμμίσεις γίνονται με δύο λογιό χρώματα ειδικά εποξειδικά , Αλκιδικά και Ακρυλικά Υπάρχει επίσης και ψυχροπλαστικό υλικό δύο συστατικών που εξασφαλίζει τεράστια αντοχή των διαβάσεων, όπως επίσης και προκατασκευασμένη ταινία διαγράμμισης η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά περίπτωση και για κατά μήκος διαγράμμιση.
και οι ειδικές μεμβράνες που είναι αντιολυσθηρές που λόγου τεράστιου κόστους δεν χρησιμοποιούνται κατά κόρο
Η αντανακλαστικότητα του χρώματος επιτυγχάνεται με την ρίψη υάλινων σφαιριδίων μόλις πέσει το χρώμα στην άσφαλτο .
Τα υάλινα σφαιρίδια είναι η αιτία για το μαύρισμα των διαγραμμίσεων το καλοκαίρι και την ολισθηρότητα τον χειμώνα
Στην Ευρώπη χρησιμοποιούνται και στις διαβάσεις και στους άξονες αντανακλαστικές μεμβράνες εκεί όμως οι οδηγοί δεν τις πατούν και έτσι διατηρούνται χρόνια.
Στην Ελλάδα οι οδηγοί φρενάρουν και ξεκινούν επάνω στις μπάρες και στις διαβάσεις με αποτέλεσμα λόγω και της υψηλής θερμοκρασίας της ασφάλτου κατά τους καλοκαιρινούς μήνες οι μεμβράνες να ζυμώνουν και να καταστρέφονται.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα χρώματα
Ενδεικτικά με τα χρώματα οι τιμές ανά τετραγωνικό ξεκινούν από 1,5 ευρώ και φτάνουμε στις μεμβράνες με 65 ευρώ και άνω
Οπότε θέλοντας να απασχολούμε και εργατικά χέρια για να καταπολεμάμε την ανεργία χρησιμοποιούμε τα φτηνά υλικά . ;):)

SenseiG
29-01-2012, 19:51
Ειναι αυτο που μου λεει συνεχεια ο κουμπαρος μου.....μακρια απο τις λουριδες κυκλοφοριας...:(:)

CPretenteriS
29-01-2012, 22:17
Ειναι αυτο που μου λεει συνεχεια ο κουμπαρος μου.....μακρια απο τις λουριδες κυκλοφοριας...:(:)

Μακριάάάά δε λες τίποτα... :mad::mad:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

kostasx
30-01-2012, 10:17
Στο Σύνταγμα απο τις στύλες μέχρι την Βουλή!!

Τσουλήθρα λέμε!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είναι για να μην πιάνει κίνηση εκεί και αρχίζουν τα μουτζίδια..:D:D

spy89
30-01-2012, 12:32
:sm8::sm8::sm8:

spy89
30-01-2012, 12:33
Είναι πανελλήνιο αυτό το φαινόμενο στις διαγραμμίσεις.. Δες το από την θετική του πλευρά: στην Κρήτη ούτε την άσφαλτο δεν πρέπει να πατάς όταν βρέχει... :D

:sm8:

Arkas
30-01-2012, 13:55
Μιάς και η δουλειά μου είναι και παίρνω υλικά για έλεγχο στα εργαστήρια ΚΕΔΕ σας αναφέρω τα ακόλουθα
....................
Οπότε θέλοντας να απασχολούμε και εργατικά χέρια για να καταπολεμάμε την ανεργία χρησιμοποιούμε τα φτηνά υλικά . ;):)
Txs Ευτύχη !

Jepe
30-01-2012, 14:51
Ευχαριστούμε!!!!!!!!!!!!!;)

CPretenteriS
30-01-2012, 15:04
Οπότε θέλοντας να απασχολούμε και εργατικά χέρια για να καταπολεμάμε την ανεργία χρησιμοποιούμε τα φτηνά υλικά . ;):)

Έτσι βέβαια έχουν δουλειά και οι φαναρτζήδες, τα συνεργεία, οι ασφαλιστικές εταιρίες και τα νοσοκομεία... :hmmm::hmmm::hmmm:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

livikos
06-02-2012, 12:10
Eftixis απο Ηράκλειο μόλις διάβασα για τις μεμβράνες που έγραψες, οι βρεγμένες διαγρα μίσης πεζων στο εξωτερικό, γλυστράνε πιο πολύ απο την Ελλαδα (Ελβετια Αυστρία). Οχτώ μήνες τωρα αναρωτιέμαι τι υλικό άραγε χρησιμοποιούν ? και 3 φορές παραλίγο να βρεθώ τεα τετ με την άσφαλτο? Κανένας απο την παρέα δεν ήξερε. Θα πειτε γιατί τρέχεις σε κατοικιμένες περιοχές ? ελα σου ομως οτι και τις 3 φορές οι φαρδιες αυτές γραμμές ηταν έξω απο χωριά στο πουθενα.!! Ευχαριστώ για τις πληροφοριες.

squad
09-02-2012, 12:48
εδω δεν εχουμε δρομους,παιδια!στην κρητη ειναι τραγικα τα πραγματα!