PDA

View Full Version : ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΕΛΙΑΣ!!!


HERC
30-01-2012, 12:32
ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΕΛΙΑΣ!!!
ΟΛΟ ΤΟ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ (ΕΛΛΑΔΑ-ΜΟΣΧΑ,16 ΧΩΡΕΣ,22.000 ΧΛΜ.)

ΣΚΑΪ Player TV — ΣΚΑΪ (www.skai.gr) (http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=101557)

kostasx
30-01-2012, 12:38
:sm8::sm8:

adventure
30-01-2012, 12:50
Σε ευχαριστούμε Ηρακλή.

:sm8::sm8:

emix
30-01-2012, 13:01
Που τελικα εγινε "ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ... Ο ΕΝΑΣ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ", γιατι κανενας δεν μπορεσε να μπει στην Κινα!.

Τεσπα.Εχω τις ενστανσεις μου για το ολο αυτο εγχειρημα. Για μενα ηταν μια καλοστημενη μπιζνα των διοργανωτων και τιποτα αλλο.

frits
30-01-2012, 13:09
Είχε και ένα νεκρό το εγχείρημα.....

Jepe
30-01-2012, 13:34
Πολύ καλό.Ευχαριστούμε!!!

Benjamako
30-01-2012, 14:00
:sm5::sm5:

jmar
30-01-2012, 14:54
Απο εδω απο το φορουμ πηγε κανεις??

mario
30-01-2012, 15:11
Είχε και ένα νεκρό το εγχείρημα.....

Και μάλιστα εκ των διοργανωτών!

Send from my Xperia arc using Tapatalk

commander
30-01-2012, 17:37
Και μάλιστα εκ των διοργανωτών!

Send from my Xperia arc using Tapatalk
ο διοργανωτής 54 χρονών μετωπική με φορτηγό εαν θυμαμαι καλα στην ΑΡΜΕΝΙΑ...:(

siraxanz
30-01-2012, 17:39
Που τελικα εγινε "ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ... Ο ΕΝΑΣ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ", γιατι κανενας δεν μπορεσε να μπει στην Κινα!.

Τεσπα.Εχω τις ενστανσεις μου για το ολο αυτο εγχειρημα. Για μενα ηταν μια καλοστημενη μπιζνα των διοργανωτων και τιποτα αλλο.


Της ιδιας ακριβως αποψης.....Ηλία!
υποψιαζομαι οτι εχουν παρει κ επιδοτηση απο την Ευρωπαική Ένωση
κ καλά ότι προωθουν το Ελληνικο λάδι....

Μεταξυ μας Μεταχα;)

panosv
31-01-2012, 01:53
Ο οδηγός της μοτοσυκλέτας που σκοτώθηκε σε ατύχημα ήταν ο άνθρωπος που 2 χρόνια πριν ξεκινήσουν χάραξε την πορεία όλου του οδοιπορικού κ ήταν μέσα στους διοργανωτές.Φίλος μου που συνταξίδεψε εως κ τα σύνορα της Κίνας,έζησε το ατύχημα μπροστά στα μάτια του.

dimisp
01-02-2012, 02:43
τι και αν παίζει επιδότιση ρε παίδες? Μια τέτοια παραγωγή με ομάδα υποστήριξης, κάμερες, ιατρικό team κ.α. έχει τεράστια έξοδα! Εμένα δεν μου κακοφαίνεται καθόλου αυτό, απλά χαίρομαι να βλέπω τέτοιου είδους προσπάθειες που αφορούν τον μοτοσυκλετισμό (που λείπουν), σε συνδιασμό με την προώθηση ελληνικών προιόντων, αρκεί το αποτέλεσμα να είναι ποιοτικό!

Στο παρελθόν έχω παρακολουθήσει άλλα, όπως το 'long way round' και 'long way down', που ήταν και εκείνα παραγωγές ιδιαίτερα δαπανηρές με την χρηματοδότιση του bbc και πολλών άλλων χορηγών, με εξαιρετικό αποτέλεσμα!

Όταν είδα ότι ήταν τέτοιου είδους παραγωγή στα παραπάνω, απλά σκέφτηκα οτι εαν δεν ήταν όλοι αυτοί απο πίσω, πρώτον δεν θα είχε αυτό το αποτέλεσμα και δεύτερον ίσως να μήν γινόταν ποτέ αυτά τα οδοιπορικά.

Στην προκειμένη περίπτωση, μακάρι να έχει επιτυχία και να βρεθούν και άλλοι μιμητές (διοργανωτές,παραγωγοί-χορηγοί), να προσφέρουν σε εμάς τους μοτοσυκλετιστές και όχι μόνο, οδοιπορικά και ντοκυμαντέρ μοτοσυκλέτας, ελληνικής παραγωγής και εύχομαι καλύτερης ποιότητας!!!

giclas
01-02-2012, 11:09
απο οτι ξερω στο ταξιδη ητα κε ενα hp2 !!

δεν ξερω ομως πιος ηταν αν κε κατα περιοδους ρωτησα πιος ηταν ?

ThanDim
01-02-2012, 23:21
ο διοργανωτής 54 χρονών μετωπική με φορτηγό εαν θυμαμαι καλα στην ΑΡΜΕΝΙΑ...:(




Στην Γεωργία σκοτώθηκε

tattoopanther
02-02-2012, 15:01
μήπως γνωρίζουμε .,
αν μπορούμε να κάνουμε download απο κάπου το ντοκιμαντέρ.,
???

nordkapp
02-02-2012, 18:53
Ο οδηγός της μοτοσυκλέτας που σκοτώθηκε σε ατύχημα ήταν ο άνθρωπος που 2 χρόνια πριν ξεκινήσουν χάραξε την πορεία όλου του οδοιπορικού κ ήταν μέσα στους διοργανωτές.Φίλος μου που συνταξίδεψε εως κ τα σύνορα της Κίνας,έζησε το ατύχημα μπροστά στα μάτια του.
Ο ατυχος μοτοσυκλετιστης Μ.Καλογεροπουλος μαζι με τον κ.Καραμπατο[προεδρο του επιμελητηριου Μεσσηνιας]παρουσιασανε το ταξιδι στους Δελφους τον απριλιο του 2006 αν θυμαμαι καλα,και ηταν πολυ καλα οργανωμενο αν εξαιρεσει κανεις την εισοδο στην Κινα.Αλλα ενα τετοιο ενχειρημα με τοσες μοτοσυκλετες υπαρχη δυσκολια στον συντονισμο,ωστοσο καταβαλανε μεγαλη προσπαθεια με δοκιμαστικα moto trip σε διαφορα μερη, επινοησης του συγκεκριμενου διπτυχου ενδεικτικου της εμπειριας που κατείχαν.

zortal
11-02-2012, 17:26
μήπως γνωρίζουμε .,

αν μπορούμε να κάνουμε download απο κάπου το ντοκιμαντέρ.,
???


Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ήταν όλες οι πληροφορίες εδώ με λίγα λόγια και όχι με διάσπαρτα λίνκς σε διάφορα μπλόγκς:cool:

spitiko
11-02-2012, 19:19
Απο Χανιά συμμετείχαν τρία άτομα.
Καραμπινακης Αργυρης με vstrom 650 ΕΠΩΛΗΘΗ μολις επέστρεψε,
Ρουμπεδακης Γεωργιος με tdm 900
Στρογγυλακης Δημητρης vstrom 1000 ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΘΗΚΕ με bmw 1150adv
ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ καποιος με kawasaki kle 500.

ΣΚΑΪ Player TV — ΣΚΑΪ (www.skai.gr)

nikos-x
11-02-2012, 19:41
Απο Χανιά συμμετείχαν τρία άτομα. . .

Κι ένα πολύ καλό φιλαράκι, ο s-petros από Τρίπολη.

Ελπίζουμε κάποια 'μέρα, να μοιραστεί μαζί μας κάποιες από τις εκατοντάδες φωτογραφίες του από το ταξίδι. :)

ARGI
11-02-2012, 20:28
Δεν ξέρω παιδιά, εάν ήταν μια καλοστημένη μπίζνα,
ή υπηρετούσαν το μοτοσυκλετιστικό ιδεώδης,
αλλά ήταν τρομερή εμπειρία!!!

Γνώρισα πριν ένα χρόνο κάποιο παλικάρι από το Βόλο, νομίζω Γιάννη
τον λέγανε, που συμμετείχε και μας περίγραφε ένα ολοκλήρο βράδυ τις πάμπολες
εμπειρίες τους!!! Μας έφυγε ο τάκος με αυτά που μας είπε...

Παρόλου που έχω δει όλα τα επεισόδια δις, στο SKAI.gr
εάν γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να τα κατεβάσουμε,
καλό θα ήταν για το αρχείο μας!!
Οσο και να έψαξα εγώ, δεν βρήκα τίποτις....
;);)

giclas
11-02-2012, 20:33
OLIVE TREE ROUTE EXPEDITION (OLIVE TREE ROUTE EXPEDITION)
δεν ξερω να ανεβαζω βιτεο ομως αυτο ειναι μερος της ολης διαδρομης !

καπιος που ξερη μπορη να δοκημαση !


τεληκα τα καταφερα !!!

J.T.R
11-02-2012, 21:21
Και κακοστημενο σχεδιο αποδειχθηκε και ισως ,λεω ισως , μια καλη μπιζνα.

Το γεγονος οτι στις αιτησεις συμμετοχης μεταξυ των αλλων ζητουσαν και την περαιωση ψυχολογικων τεστ ,ενω ουδεποτε δοθηκαν λεπτομερειες τι ειδους τεστ ηταν αυτα..
Περιεργο ηταν οτι μια τετοια διοργανωση με τεραστιο βαθμο δυσκολιας,τελικα κατεληξε φιασκο. Και το λεω αυτο διοτι ο πρωταρχικος και πολυδιαφημιζομενος στοχος ,το Πεκινο, δεν πετυχε... Οσοι παρακολουθουσαν τοτε το εγχειρημα ισως να θυμουνται οτι ''ξαφνικα'' οι διοργανωτες ελαβαν το μηνυμα οτι δεν μπορουσαν να περασουν τα συνορα της Κινας...

Κονβοι συμμετεχοντων με μηχανες, αυτοκινητα,λεωφορεια με ''συνοδους'' και δημοσιογραφους ,μια νταλικα με νερα εμφιαλωμενα, δημιουργησαν μια ατμοσφαιρα πανηγυριου...

Το πιο σοβαρο που εγινε ομως ηταν το θανατηφορο τροχαιο στη Γεωργια...
Χαθηκε ενας ανθρωπος με τραγικο τροπο... Τι πιο φυσιολογικο και σωστο ,να ματαιωθει το ταξιδι απο σεβασμο και μονο ,στη μνημη του ανθρωπου που χαθηκε... οχι βεβαια ,επρεπε το πανηγυρακι να συνεχιστει:mad:

Για να μην ειμαι αδικος,ξερω οτι μερικοι ματαιωσαν το ταξιδι και γυρισανε πισω...οι υπολοιποι?? Οχι βεβαια, συνεχισαν ...μεχρι που πηρανε το μηνυμα οτι το σχεδιο ''Πεκινο 2008'' και οι εορταστικες εκδηλωσεις την ημερα εναρξης των Ολυμπιακων αγωνων ,δεν ηταν δυνατον να πραγματοποιηθουν. Νομιζω οτι απο εκεινο το σημειο καποιοι ακολουθησανε διαφορετικο δρομολογιο επιστροφης ,απο εκεινους που ακολουθησανε το τροποποιημενο πλεον προγραμμα των διοργανωτων- Επιστροφη μεσω Μοσχας-εορταστικες φιεστες με τις ελληνικες διπλωματικες αρχες.

Προς αποφυγη παρεξηγησεων...Τα παραπανω αποτελουν καθαρα προσωπικη μου αποψη και σχηματιστηκε απο τη λεπτομερη παρακολουθηση του εγχειρηματος την εποχη εκεινη και απο αλλες πηγες.

Ενδιαφερον θα ειχε εαν διαβαζαμε την αποψη και καποιου που συμμετειχε τοτε.
Λεπτομερειες ,οπως πως περασαν εκεινα τα ψυχολογικα τεστ,το οικονομικο, την μεταξυ τους συνενοηση στο δρομο,τις μηχανες που οδηγουσαν,πως οδηγουσαν...θα ειχε πιστευω μεγαλο ενδιαφερον...


Αυτα.

spitiko
11-02-2012, 22:15
Και κακοστημενο σχεδιο αποδειχθηκε και ισως ,λεω ισως , μια καλη μπιζνα.

Το γεγονος οτι στις αιτησεις συμμετοχης μεταξυ των αλλων ζητουσαν και την περαιωση ψυχολογικων τεστ ,ενω ουδεποτε δοθηκαν λεπτομερειες τι ειδους τεστ ηταν αυτα..
Περιεργο ηταν οτι μια τετοια διοργανωση με τεραστιο βαθμο δυσκολιας,τελικα κατεληξε φιασκο. Και το λεω αυτο διοτι ο πρωταρχικος και πολυδιαφημιζομενος στοχος ,το Πεκινο, δεν πετυχε... Οσοι παρακολουθουσαν τοτε το εγχειρημα ισως να θυμουνται οτι ''ξαφνικα'' οι διοργανωτες ελαβαν το μηνυμα οτι δεν μπορουσαν να περασουν τα συνορα της Κινας...

Κονβοι συμμετεχοντων με μηχανες, αυτοκινητα,λεωφορεια με ''συνοδους'' και δημοσιογραφους ,μια νταλικα με νερα εμφιαλωμενα, δημιουργησαν μια ατμοσφαιρα πανηγυριου...

Το πιο σοβαρο που εγινε ομως ηταν το θανατηφορο τροχαιο στη Γεωργια...
Χαθηκε ενας ανθρωπος με τραγικο τροπο... Τι πιο φυσιολογικο και σωστο ,να ματαιωθει το ταξιδι απο σεβασμο και μονο ,στη μνημη του ανθρωπου που χαθηκε... οχι βεβαια ,επρεπε το πανηγυρακι να συνεχιστει:mad:

Για να μην ειμαι αδικος,ξερω οτι μερικοι ματαιωσαν το ταξιδι και γυρισανε πισω...οι υπολοιποι?? Οχι βεβαια, συνεχισαν ...μεχρι που πηρανε το μηνυμα οτι το σχεδιο ''Πεκινο 2008'' και οι εορταστικες εκδηλωσεις την ημερα εναρξης των Ολυμπιακων αγωνων ,δεν ηταν δυνατον να πραγματοποιηθουν. Νομιζω οτι απο εκεινο το σημειο καποιοι ακολουθησανε διαφορετικο δρομολογιο επιστροφης ,απο εκεινους που ακολουθησανε το τροποποιημενο πλεον προγραμμα των διοργανωτων- Επιστροφη μεσω Μοσχας-εορταστικες φιεστες με τις ελληνικες διπλωματικες αρχες.

Προς αποφυγη παρεξηγησεων...Τα παραπανω αποτελουν καθαρα προσωπικη μου αποψη και σχηματιστηκε απο τη λεπτομερη παρακολουθηση του εγχειρηματος την εποχη εκεινη και απο αλλες πηγες.

Ενδιαφερον θα ειχε εαν διαβαζαμε την αποψη και καποιου που συμμετειχε τοτε.
Λεπτομερειες ,οπως πως περασαν εκεινα τα ψυχολογικα τεστ,το οικονομικο, την μεταξυ τους συνενοηση στο δρομο,τις μηχανες που οδηγουσαν,πως οδηγουσαν...θα ειχε πιστευω μεγαλο ενδιαφερον...


Αυτα.
Φίλε συμφωνώ απόλυτα με την αποψη σου και στης υπόλοιπες διοργανώσεις κατι δεν πηγαινε καλα.

tery
11-02-2012, 22:35
OLIVE TREE ROUTE EXPEDITION (http://OLIVE TREE ROUTE EXPEDITION)
δεν ξερω να ανεβαζω βιτεο ομως αυτο ειναι μερος της ολης διαδρομης !

καπιος που ξερη μπορη να δοκημαση !


τεληκα τα καταφερα !!!


:sm5::sm5::sm5:

kokkinos1
11-02-2012, 22:38
Και κακοστημενο σχεδιο αποδειχθηκε και ισως ,λεω ισως , μια καλη μπιζνα.

Το γεγονος οτι στις αιτησεις συμμετοχης μεταξυ των αλλων ζητουσαν και την περαιωση ψυχολογικων τεστ ,ενω ουδεποτε δοθηκαν λεπτομερειες τι ειδους τεστ ηταν αυτα..
Περιεργο ηταν οτι μια τετοια διοργανωση με τεραστιο βαθμο δυσκολιας,τελικα κατεληξε φιασκο. Και το λεω αυτο διοτι ο πρωταρχικος και πολυδιαφημιζομενος στοχος ,το Πεκινο, δεν πετυχε... Οσοι παρακολουθουσαν τοτε το εγχειρημα ισως να θυμουνται οτι ''ξαφνικα'' οι διοργανωτες ελαβαν το μηνυμα οτι δεν μπορουσαν να περασουν τα συνορα της Κινας...

Κονβοι συμμετεχοντων με μηχανες, αυτοκινητα,λεωφορεια με ''συνοδους'' και δημοσιογραφους ,μια νταλικα με νερα εμφιαλωμενα, δημιουργησαν μια ατμοσφαιρα πανηγυριου...

Το πιο σοβαρο που εγινε ομως ηταν το θανατηφορο τροχαιο στη Γεωργια...
Χαθηκε ενας ανθρωπος με τραγικο τροπο... Τι πιο φυσιολογικο και σωστο ,να ματαιωθει το ταξιδι απο σεβασμο και μονο ,στη μνημη του ανθρωπου που χαθηκε... οχι βεβαια ,επρεπε το πανηγυρακι να συνεχιστει:mad:

Για να μην ειμαι αδικος,ξερω οτι μερικοι ματαιωσαν το ταξιδι και γυρισανε πισω...οι υπολοιποι?? Οχι βεβαια, συνεχισαν ...μεχρι που πηρανε το μηνυμα οτι το σχεδιο ''Πεκινο 2008'' και οι εορταστικες εκδηλωσεις την ημερα εναρξης των Ολυμπιακων αγωνων ,δεν ηταν δυνατον να πραγματοποιηθουν. Νομιζω οτι απο εκεινο το σημειο καποιοι ακολουθησανε διαφορετικο δρομολογιο επιστροφης ,απο εκεινους που ακολουθησανε το τροποποιημενο πλεον προγραμμα των διοργανωτων- Επιστροφη μεσω Μοσχας-εορταστικες φιεστες με τις ελληνικες διπλωματικες αρχες.

Προς αποφυγη παρεξηγησεων...Τα παραπανω αποτελουν καθαρα προσωπικη μου αποψη και σχηματιστηκε απο τη λεπτομερη παρακολουθηση του εγχειρηματος την εποχη εκεινη και απο αλλες πηγες.

Ενδιαφερον θα ειχε εαν διαβαζαμε την αποψη και καποιου που συμμετειχε τοτε.
Λεπτομερειες ,οπως πως περασαν εκεινα τα ψυχολογικα τεστ,το οικονομικο, την μεταξυ τους συνενοηση στο δρομο,τις μηχανες που οδηγουσαν,πως οδηγουσαν...θα ειχε πιστευω μεγαλο ενδιαφερον...


Αυτα.


Πολύ συγκροτημένη θέση...

Παρακολούθησα την όλη διοργάνωση από την αρχή με σκέψη να ακολουθήσω...

Ενστικτωδώς κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και την παράτησα την σκέψη...

Είναι δυνατόν να φτάσανε στα σύνορα και να μην μπουν μέσα στην Κίνα?????
Πασιφανές ότι δεν πλήρωσαν τα βαριά ομολογουμένως τέλη εισόδου και διαμονής στην Κίνα..........
Η αλήθεια για τον συγχωρεμένο έμεινε μεταξύ τους...
Η ομάδα που είχε το θανατηφόρο ατύχημα είχε χαθεί με αποτελέσματα άσχημα ...το είπαν ποτέ???
..............................................................................................

melis
11-02-2012, 22:54
Πολύ συγκροτημένη θέση...

Παρακολούθησα την όλη διοργάνωση από την αρχή με σκέψη να ακολουθήσω...

Ενστικτωδώς κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και την παράτησα την σκέψη...

Είναι δυνατόν να φτάσανε στα σύνορα και να μην μπουν μέσα στην Κίνα?????
Πασιφανές ότι δεν πλήρωσαν τα βαριά ομολογουμένως τέλη εισόδου και διαμονής στην Κίνα..........
Η αλήθεια για τον συγχωρεμένο έμεινε μεταξύ τους...
Η ομάδα που είχε το θανατηφόρο ατύχημα είχε χαθεί με αποτελέσματα άσχημα ...το είπαν ποτέ???
..............................................................................................


Έχει μαθευτεί πως έγινε;;;;;;; :confused:

siraxanz
12-02-2012, 02:05
Έχει μαθευτεί πως έγινε;;;;;;; :confused:

Δεν μπορούμε να αναφερουμε περισσοτερα...

Αυτο που λεει ο κοκκινος...

Η ομαδα του ατυχηματος ειχαν χαθει σε απόσταση ανω των 60κμ απο την κυριως ομαδα...

Δεν το αναφερε κανενας πουθενα....
ποτε δεν εβαλαν τον ειδικο τυπο στο παιχνιδι κ
κανεναν απο τους φορεις της Ελληνικης μοτοσικλετιστικης πραγματικοτητας....

Δεν κατηγορουμε κανεναν απλα αναφερουμε πραγματικα γεγονοτα που ακουσαμε απο αυτοπτες...αλλα κ διαπιστωσαμε μονοι μας...

Ο μονος λογος που γραφω-ουμε ειναι να υποψιασουμε τους συνφορουμιτες να μην "τσιμπανε" σε οτιδηποτε, παντα υπαρχει κ η αλλη οψη του νομισματος....
.

Alfa7
12-02-2012, 10:44
Και γω παρακολούθησα τότε την όλη διοργάνωση και μάλιστα προετοιμάστηκα να ακολουθήσω, αλλά τελευταία στιγμή λόγοι εργασίας δεν με άφησαν...
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι λυπάμαι :
- που δε συμμετειχα στο πανυγηράκι....
- που δε πήγα μέχρι τα σύνορα της Κίνας...
- που δεν ταλαιπωρήθηκα με τη κακή διοργάνωση...
- που δε μπόρεσα να πάρω μέρος στις εορταστικές φιέστες στη Μόσχα...
Κυρίως όμως λυπάμαι για τα σχόλια που κάνουμε εδω, τωρα, από την ωραία καρέκλα μας....και λεω ένα μπράβο σε όσους τελικά τα καταφεραν και πήγαν, όσο πήγαν...!

J.T.R
12-02-2012, 11:22
Και γω παρακολούθησα τότε την όλη διοργάνωση και μάλιστα προετοιμάστηκα να ακολουθήσω, αλλά τελευταία στιγμή λόγοι εργασίας δεν με άφησαν...
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι λυπάμαι :
- που δε συμμετειχα στο πανυγηράκι....
- που δε πήγα μέχρι τα σύνορα της Κίνας...
- που δεν ταλαιπωρήθηκα με τη κακή διοργάνωση...
- που δε μπόρεσα να πάρω μέρος στις εορταστικές φιέστες στη Μόσχα...
Κυρίως όμως λυπάμαι για τα σχόλια που κάνουμε εδω, τωρα, από την ωραία καρέκλα μας....και λεω ένα μπράβο σε όσους τελικά τα καταφεραν και πήγαν, όσο πήγαν...!

Ε τι να κανουμε απο την καρεκλα μας και δεν ειναι και πολυ ωραια ,εδω που τα λεμε, μια κοινη καρεκλα ειναι.
Αυτο σημαινει οτι δεν μπορουμε να εκφρασουμε την αποψη μας???
Ειδικοτερα καποιοι απο εμας που κουβαλαμε και μια ταξιδιωτικη μοτοσυκλετιστικη εμπειρια αρκετων χρονων?

Δηλαδη εσεις πιστευετε οτι η διοργανωση ηταν επιτυχης?

Οταν ο κυριος και πρωταρχικος σκοπος του ταξιδιου, το Πεκινο και η παρουσια ολων οσων ακολουθουσαν στην εναρξη των Ολυμπιακων,απετυχε.

Οταν απο την αρχη του ταξιδιου υπηρξε θανατηφορο ατυχημα.
Οταν απο εκεινη τη στιγμη υπηρξε διασπαση των ταξιδιωτων και πολυ σωστα για μενα καποιοι επεστρεψαν.
Οταν στη συνεχεια ''αποκαλυφθηκε'' οτι δεν ηταν εφικτη η πραγματωση του αρχικου σχεδιου-Πεκινο- και καποιοι ακολουθησαν αλλους δρομους.

Αληθεια ,ξερεις κανεις τον πραγματικο λογο της ματαιωσης του αρχικου σχεδιου? Εγω δεν ξερω, δεν ημουν εκει. Απορια εκφραζω.

Οσο για τις εορταστικες εκδηλωσεις στη Μοσχα ,ηταν προγραμματισμενες με κυριο σκοπο προφανως καποιες εμπορικες συμφωνιες,αν κρινω απο τα δημοσιευματα των εφημεριδων της εποχης εκεινης.

Τελικα ποτε θεωρειται επιτυχημενο ενα ταξιδι με μοτοσυκλετα?
Εξαρταται πιστευω απο το τι ζηταει ο καθενας την στιγμη που προγραμματιζει το ταξιδι. Οι οποιες δυσκολιες παρουσιαστουν στην πορεια,αξιολογουνται στο τελος και ισως βγει καποιο συμπερασμα.

Υ.Γ. Οταν σε ταξιδι με μοτοσυκλετα,ακολουθουν οχηματα υποστηριξης,λεωφορεια,νταλικες,τζιπ,ανθρωποι ασχετοι με ταξιδια με μηχανη, ε τοτε καπου χαλαει το πραγμα...λεω εγω

Uriah Heep
12-02-2012, 11:44
Δηλαδη εσεις πιστευετε οτι η διοργανωση ηταν επιτυχης?




Προσωπικά, όταν ακούω για “δρόμους ελιάς” και λοιπές παχύρευστες ταξιδιωτικές ατραξιόν, αισθάνομαι ότι κάποιος θέλει να μΕ χαϊδέψει το μαγουλάκι και δεν ξέρει πως αλλιώς να μΕ το πεί...

Όποιος έχει ασχοληθεί στοιχειωδώς με την Κίνα, όφειλε να γνωρίζει ότι είναι αδιανόητο να μπείς χωρίς βίζα και ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να σε αφήσουν ν' αλωνίζεις στην επαρχία χωρίς συνοδεία (ταξιδιωτικού???) πράκτορα!

Το 1995 πήγαμε 6 άτομα (χωρίς μηχανές) και μας συνόδευε στο τρένο, στο λεωφορείο, στο ταξί μέχρι και στο εστιατόριο τουριστικός (?) πράκτορας που μιλούσε λίγα σπαστά αγγλικά!


Δεν θέλω -Κυριακάτικα- να σχολιάσω το θέμα περαιτέρω, γιατί θα χρησιμοποιήσω πολύ sexy χαρακτηρισμούς...

coco65
12-02-2012, 13:20
Τελικά, αυτοί που επέστρεψαν, γιατί επέστρεψαν;;;;
Γιατί βαρέθηκαν;
Γιατί "σπάστηκαν";
Για σεβασμό στον νεκρό;
Ή γιατί τελικά δεν μπόρεσαν να μπούνε στην ΚΊνα από έλειψη βίζας, όπως είπε κάποιος παραπάνω;;;

ntinopoulos
12-02-2012, 14:07
Δεν θέλω -Κυριακάτικα- να σχολιάσω το θέμα περαιτέρω, γιατί θα χρησιμοποιήσω πολύ sexy χαρακτηρισμούς...
κυριακη ειναι...
λιγο sex δε βλαπτει...:D

repogs
12-02-2012, 22:00
Γιατί όσοι από τους παραπάνω ή και άλλοι που ξέρουν τα πραγματικά γεγονότα δεν λένε τίποτα;;;;
Τι φοβούνται και λένε μισόλογα;;;;:confused::confused::confused: