PDA

View Full Version : Φθηνότερα ΙΧ ως το τέλος του 2009


Alext
25-05-2009, 10:38
Φθηνότερα ΙΧ ως το τέλος του 2009

Χαμηλές τιμές στα καινούρια ΙΧ θα μπορούν να απολαμβάνουν οι υποψήφιοι αγοραστές ως το τέλος του 2009. Ηδη στο υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών συζητούν την παράταση της έκπτωσης 50% στα τέλη ταξινόμησης των ΙΧ αυτοκινήτων μέχρι το τέλος του έτους.
Το θέμα έχει τεθεί από τους εκπροσώπους των εμπόρων και εισαγωγέων αυτοκινήτων, καθώς όπως αναφέρουν πολλές παραγγελίες καινούριων αυτοκινήτων δεν είναι δυνατό να εκτελεστούν πριν την 7η Αυγούστου 2009 που λήγει κανονικά το μέτρο των μειωμένων κατά 50% τελών ταξινόμησης.
Αν δεν υπάρξει παράταση, τότε πολλοί πελάτες εμπόρων αυτοκινήτων θα ζημιωθούν αφού θα πρέπει να πληρώσουν διπλάσια τέλη ταξινόμησης και η αγορά θα αντιμετωπίσει και πάλι σοβαρά προβλήματα.
Άλλωστε, όπως εκτιμούν στο υπουργείο Οικονομίας, η μέχρι τώρα εφαρμογή των μειωμένων τελών ταξινόμησης έχει τονώσει την αγορά των ΙΧ αυτοκινήτων, καθώς οι πωλήσεις έχουν εκτοξευθεί στα ύψη και οι απώλειες εσόδων από την εφαρμογή των μειωμένων τελών καλύπτονται από τα αυξημένα ποσά ΦΠΑ και το φόρο εισοδήματος που θα πληρώσουν οι έμποροι αυτοκινήτων που θα έχουν αυξήσει τις πωλήσεις τους.
Το πρώτο 15νθήμερο του Μαίου οι πωλήσεις καινούριων αυτοκινήτων διπλασιάστηκαν σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του Απριλίου καθώς ταξινομήθηκαν 11.300 νέα ΙΧ έναντι 5.600 οχημάτων. Παράλληλα από την αρχή της νέας χρονιάς τα στοιχεία του Μαϊου αποτελούν τη μοναδική χρονική περίοδο που η ελληνική αγορά αυτοκινήτου παρουσιάζει αύξηση σε σχέση με πέρσι και μάλιστα σε ποσοστό που ξεπερνά το 15% τη στιγμή που όλους τους προηγούμενους μήνες η πτώση που κατέγραψε η αγορά ήταν μεγαλύτερη από 40%!
Μάλιστα κάποιες εισαγωγικές εταιρείες κατάφεραν και στο πρώτο 15νθήμερο του Μαϊου, όπως αντίστοιχα και τον Απρίλιο, να σημειώσουν πωλήσεις-ρεκόρ οι οποίες σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα ξεπέρασαν ακόμη και το 800%!
Ειδικότερα οι εταιρείες κατέγραψαν τη μεγαλύτερη αύξηση πωλήσεων στο Α’ 15νθήμερο του Μαϊου σε σχέση με το πρώτο 20ήμερο Απριλίου της χρονιάς που διανύουμε αφορά στις: Renault 865%, Volvo 527%, Citroen 374%, Chrysler 295%, Daihatsu 288%, Nissan 273%, Opel 269%, Skoda 213%, Mercedes 144%, BMW 120%, Mazda 107%, Suzuki 90%, Mitsubishi 80%, και Seat 59%.

kostas_366
25-05-2009, 11:04
Δεν κατάλαβα βρε παιδιά και δεν έχω και ασχοληθεί, λόγω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα αυτοκίνητα. Δηλ. για κάποιους μήνες μειώνονται τα τ'ελη ταξινόμησης.. και για τέλος χρόνου ας πούμε...
Θα πάρεις σηλ. ένα αυτοκίνητο κάθε 5 έως 6 χρόνια.
Θα γλυτώσεις εκεί χρήματα οκ.
Άκουσα διπλασιασμό των τελών κυκλοφορίας. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, αλλά αυτά θα τα πληρώνουμε κάθε χρόνο..
Λίγο άδικο το βλέπω.

vtheo
25-05-2009, 11:08
Δεν κατάλαβα βρε παιδιά και δεν έχω και ασχοληθεί, λόγω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα αυτοκίνητα. Δηλ. για κάποιους μήνες μειώνονται τα τ'ελη ταξινόμησης.. και για τέλος χρόνου ας πούμε...
Θα πάρεις σηλ. ένα αυτοκίνητο κάθε 5 έως 6 χρόνια.
Θα γλυτώσεις εκεί χρήματα οκ.
Άκουσα διπλασιασμό των τελών κυκλοφορίας. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, αλλά αυτά θα τα πληρώνουμε κάθε χρόνο..
Λίγο άδικο το βλέπω.

+ το ότι είναι πολύ πιθανό να επανέλθουν τα τεκμήρια.Προχθές είχα πάει στη λογίστρια και μου έλεγε κάτι τέτοια...

Αν ισχύσουν όλα αυτά τότε θα γίνουμε Ευρωπαική χώρα.Όλοι ποδήλατο!
:sm7::sm7:

Arkas
25-05-2009, 15:04
Δεν κατάλαβα βρε παιδιά και δεν έχω και ασχοληθεί, λόγω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα αυτοκίνητα. Δηλ. για κάποιους μήνες μειώνονται τα τ'ελη ταξινόμησης.. και για τέλος χρόνου ας πούμε...
Θα πάρεις σηλ. ένα αυτοκίνητο κάθε 5 έως 6 χρόνια.
Θα γλυτώσεις εκεί χρήματα οκ.
Άκουσα διπλασιασμό των τελών κυκλοφορίας. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, αλλά αυτά θα τα πληρώνουμε κάθε χρόνο..
Λίγο άδικο το βλέπω.

+ το ότι είναι πολύ πιθανό να επανέλθουν τα τεκμήρια.Προχθές είχα πάει στη λογίστρια και μου έλεγε κάτι τέτοια...

Αν ισχύσουν όλα αυτά τότε θα γίνουμε Ευρωπαική χώρα.Όλοι ποδήλατο!
:sm7::sm7:
Και το χειρότερο είναι ότι μαζί μ' αυτούς που επωφελήθηκαν των μειωμένων τελών ταξινόμησης και αγόρασαν καινούργιο αυτοκίνητο, θα την πληρώσουμε κι' εμείς οι υπόλοιποι...:yz

kostas_366
25-05-2009, 15:15
Mακάρι να μην γίνει.
Αν έχεις ένα αυτοκίνητο 1600κυβ. 7 χρονών, δεν είσαι και ο Ω--σης. Δεν δείχνει το μεγάλο εισόδημά σου..

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
25-05-2009, 16:10
Αλέξανδρε ,

Δεν γνωρίζω άν το στο κείμενο σου κατέγραψες προσωπικές απόψεις ή είναι
αναδημοσίευση.
Αναφορικά με την αγορά του αυτοκινήτου έχω ανεβάσει 4-5 post στο διάστημα
Απριλίου , Μαίου με ιδιαίτερες αναφορές στο ΕΤΤ .
Η παράθεση ποσοστιαίων μεταβολών μικρή αξία έχει όταν δεν αναφέρονται
τα απόλυτα αριθμητικά μεγέθη στα οποία αναφέρονται.
Τα όσα αναφέρονται στο post σου , πόρρω απέχουν από τη πραγματικότητα !
Η αγορά τον Απρίλιο '09 ήταν -48 % σε σχέση με τον Απριλιο του '08 και το
τετράμηνο -40%.
Κάπου

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
25-05-2009, 16:25
Μ.ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ/ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Κάπου αναφέρει το post ότι το 1ο 15ημερο του Μάη παρουσίαζει αύξηση
15 % σε σχέση με το αντίστοιχο του Μαιου του 2008.
Και αυτό είναι εσφαλμένο.Οι πωλήσεις για όλο τον Μαιο'08 ήταν 24.739
ΙΧΕ.Αν υποθέσουμε (αυθαίρετα) ότι ο μισός μήνας ήταν περίπου 12.369,
τα 11.300 που αναφέρεις υπολοίπονται κατά 8,65 %.
Ο χαρακτηρισμός αυθαίρετα έχει να κάνει με το γεγονός ότι καμμία
υπηρεσία ,κρατική ή ιδιωτική, δεν ανακοινώνει ημερήσια στοιχεία ή
15ημέρου.
Εχω ασχοληθεί επαγγελματικά με την αγορά αυτοκινήτου από τη θέση
του Οικονομικού Δ/ντή μεγάλης εισαγωγικής εταιρείας και με την
εν γένει εμπειρία μου σε διαβεβαιώ ότι οι όποιες πωλήσεις γίνουν
στο διάστημα που θα είναι μειωμένο το ΕΤΤ δεν συνεπάγουν αυξημένα
έσοδα για το κράτος από τη φορολογία εισοδήματος των εμπλεκομένων.
Ενδεικτικά αναφέρω την απαξίωση των αποθεμάτων των μεταχειρισμένων
που είχαν και έχουν οι έμποροι.

Προσοχή λοιπόν στο τι διαβάζουμε και στο τι γράφουμε.

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
25-05-2009, 16:54
Συπληρωμα

δεν συνεπάγουν απαραίτητα ..........

Alext
26-05-2009, 21:08
Αλέξανδρε ,

Δεν γνωρίζω άν το στο κείμενο σου κατέγραψες προσωπικές απόψεις ή είναι
αναδημοσίευση.
Αναφορικά με την αγορά του αυτοκινήτου έχω ανεβάσει 4-5 post στο διάστημα
Απριλίου , Μαίου με ιδιαίτερες αναφορές στο ΕΤΤ .
Η παράθεση ποσοστιαίων μεταβολών μικρή αξία έχει όταν δεν αναφέρονται
τα απόλυτα αριθμητικά μεγέθη στα οποία αναφέρονται.
Τα όσα αναφέρονται στο post σου , πόρρω απέχουν από τη πραγματικότητα !
Η αγορά τον Απρίλιο '09 ήταν -48 % σε σχέση με τον Απριλιο του '08 και το
τετράμηνο -40%.
Κάπου

Μακαριε το ποστ ειναι αναδημοσιευση και μαλιστα εχω ξεχασει να βαλω την πηγη (συνηθιζω να την βαζω)
δεν εχω σχεση με το εμπορικο κομματι του τομεα αυτοκινητο (εχω με το αγωνιστικο) απλα αναδημοσιευω αρθρα που ισως ενδιαφερουν καποιους απο εμας που μας ενδιαφερουν τα μηχανοκινητα γενικως
ακριβως ομως επειδη ειμαστε απροστατευτοι απο τις στρατευμενες πεννες των διεφθαρμενων κονδυλοφορων (που αφου εισαι του χωρου θα ξερεις καλυτερα) ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ εσυ ως γνωστης να παρεμβαινεις και να διορθωνεις-ενημερωνεις προς αποκατασταση της αληθειας σε οποιοδηποτε αρθρο ανεβαινει-αναδημοσιευεται απο εμας
ο σκοπος μου ειναι η ενημερωση διοτι καλως ή κακως δεν προλαβαινουμε να διαβαζουμε τα παντα και εγω πολλες φορες εχω διαβασει θεμα μεσα εδω στο φορουμ που δεν ετυχε να το διαβασω καπου αλλου

ειναι λοιπον ευπροσδεκτη η παρεμβαση σου και οποιουδηποτε εχει αμεση σχεση με θεμα που τυχον αναδημοσιευεται προς οφελος της σωστης ενημερωσης ολων μας

ευχαριστω πολυ

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
26-05-2009, 23:29
Αλέξανδρε ,
Επιασες το θέμα όπως ακριβώς είναι!Είμαστε απροστάτευτοι στις στρατευμένες-
πληρωμένες πέννες των κονδυλοφόρων οι οποίοι συνηδειτά μας παραπληροφορούν
στην πλειοψηφία των όσων μας συμβαίνουν στη χώρα μας.
Χαίρομαι που ασχολείσε αγωνιστικά με το αυτοκίνητο.Εισαι ο 1ος που συναντώ στο
forum.
Exω και γώ πολλά αγωνηστικά χωμάτινα χλμ στη πλάτη μου.

Alext
27-05-2009, 01:17
Αλέξανδρε ,
Επιασες το θέμα όπως ακριβώς είναι!Είμαστε απροστάτευτοι στις στρατευμένες-
πληρωμένες πέννες των κονδυλοφόρων οι οποίοι συνηδειτά μας παραπληροφορούν
στην πλειοψηφία των όσων μας συμβαίνουν στη χώρα μας.
Χαίρομαι που ασχολείσε αγωνιστικά με το αυτοκίνητο.Εισαι ο 1ος που συναντώ στο
forum.
Exω και γώ πολλά αγωνηστικά χωμάτινα χλμ στη πλάτη μου.


Μακαριε χαιρομαι που εχεις βγαλει παρομοια σχολη (των αγωνων) στην πρωτη ευκαιρια να τα πουμε απο κοντα (η δικα μου πλατη εχει 19 χρονια χωμα ασφαλτο και πολλη αγαπη για τα μηχανοκινητα)
θα ελθεις αυριο στο καφε το βραδυ????
εκτος απροοπτου θα παω, ισως τα πουμε εκει

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
27-05-2009, 08:29
Αλέξανδρε καλή σου μέρα ,

Για τον αποψινό καφέ δεν προκάνω.Να υποθέσω ότι πλησιάζεις τα 40?
Πως είναι το επώνυμο σου ?
Ξεκίνησα να τρεχω στη Κύπρο από όπου κατάγομαι το 1978.
1ο Ακρόπολις το 1979 , το 1984 FIA "B".
Ευτήχησα να συνοδηγήσω με τους πρωταθλητές Κύπρου Vahan Terzian ,
Ντίνο Μασσιά και στην Ελλάδα με Ιαβέρη.
Ελπίζω να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά.

Alext
27-05-2009, 10:39
Αλέξανδρε καλή σου μέρα ,
Να υποθέσω ότι πλησιάζεις τα 40?
Πως είναι το επώνυμο σου ?


Καλημερα Μακαριε

αυτο το 40 με "εφτιαξε" θετικα πρωι πρωι
ευχαριστω αλλα ειναι παραπανω
το ονομα μου ειναι Ματαλιωτακης εγω ξεκινησα το 84 με την μεγαλη σχολη των Autobianchi Abarth
αλλα αργοτερα λογω οικονομικου συνεχισα σαν συνοδηγος οπως με ξερουν οι περισσοτεροι στο
χωρο τα υπολοιπα θα τα πουμε απο κοντα γιατι ειναι πολλα τα χρονια μας και οι ιστοριες ατελειωτες και
δυστυχως ασυνεχιστες διοτι εκεινα τα χρονια τελειωσαν ανεπιστρεπτι

οσο για το Κυπριος ηταν περιττο
χα χα το Μακαριος μυριζει απο μακρια χαλουμιν και λουντζα
εχω αρκετους φιλους Κυπριους
πιστευω να τα πουμε συντομα
καλημερα

JOHN-X
03-06-2009, 00:41
Άντε βιαστείτε να αγοράσετε.Με τα τεκμήρια μετά τι γίνεται ρε παιδιά ;;;;;:hmmm::hmmm::hmmm: