PDA

View Full Version : Φορτιστης μπαταριας και ανταπτορας 12V


mAthosalas
09-02-2012, 15:55
Μιας και εκανα εγω μια σχετικη βολτα στο διαδικτυο αναζητωντας λυση σε ενα θεμα που εψαχνα,ποσταρω μηπως και βοηθησω και αλλους που ψαχνονται σχετικα.

Το "αντικειμενο"...
Εχω,οπως και ισως και αλλοι απο δω μεσα να εχουν αναλογου τυπου φορτιστη,τον γνωστο φορτιστη μπαταριας απο lidl.
http://images.forum-auto.com/mesimages/96143/lidtronic.jpg
ο οποιος μετα απο σχεδον 4 χρονια με εχει βγαλει ασπροπροσωπο καθε φορα που τον χρειαστηκα για συντηρηση και φορτιση,σε ΙΧ και μοτο...Αρα παραμενει στο στολο και αποφευγουμε τα περιττα εξοδα για κατι αλλο...παμε παρακατω...:)

Ο προβληματισμος:
Καθε φορα ομως που χρειαζοταν να συνδεσω το φορτιστη,και στη νυν αλλά και στις πρωην μοτο,χρειαζοταν να λυσω βγαλω πλαστικα,σελες κλπ κλπ και στη συνεχεια να αποσυνδεσω πολους μπαταριας και και και...ΟΥΦ...καθε φορα μπαφιαζεις!!! :(

Η αναζητηση λυσης:
Ηθελα λοιπον ενα τροπο να φορτιζω μπαταρια με αυτον τον φορτιστη χωρις την προεργασια λυσε-δεσε και κατσε καθε φορα με το ΟΥΦ...αρα χρειαζεται ενας ειδικος ανταπτορας για αυτη τη δουλεια.Που να μπορω να συνδεσω πανω του τα κροκοδειλακια του φορτιστη και να "ριχνω" φορτιση απο αλλη πηγη...απο που;...Μα φυσικα απο μια 12V πριζα στη μοτο(ή στο αυτοκινητο...)Τι ψαχνω λοιπον;Ενα τετοιο ανταπτορα...

Η εξευρεση λυσης:
Βρηκα μετα απο καλο ψαξιμο αυτο το μαραφετι...
http://www.worldofrcparts.com/images/products/dyn5010.jpg
στο οποιο συνδεεις τα κροκοδειλακια του φορτιστη...
http://www.helikraft.com/images/helikraft_images/2134WL2.jpg
και φορτιζεις αποφευγοντας τη βαβουρα,απευθειας απο φορτιστη μεσω 12V πριζας τη μπαταρια σου...

Το κοστος:3.99$ το μαραφετι(ο ανταπτορας αυτος) συν μεταφορικα...συνολικα δηλαδη περιπου 6-6.5 ευρω στην πορτα μας!Προσωπικα αγορασα 2 τεμαχια με συνολικο κοστος 11 ευρω.

λινκ: eBay: Dynamite 12V DC Power Adapter with Cigarette Plug DYN5010 (http://www.ebay.com/sch/?_kw=Dynamite%2012V%20DC%20Power%20Adapter%20with%20Cigarette%20Plug%20DYN5010&_clu=2&_fcid=80&_localstpos=&_stpos=&gbr=1)


Αυτα για οσους προβληματιζομενους αντιστοιχα... :)

adventure
09-02-2012, 16:24
Ωραία πατέντα.

;) ;)

Σε ευχαριστούμε Κώστα.

:) :) :)

petros
09-02-2012, 21:42
πολυ καλος.........:sm5::sm5::sm5:

nero69
18-02-2012, 17:44
:sm8:

thomavridis
18-02-2012, 19:01
Παιδιά καλή η δουλειά καλώ το σκεπτικό, αλλά για να δουλέψει η μπριζα δεν θα πρέπει να έχουμε τον διακόπτη της μοτο στο ON για να μπορέσει να δεχτεί η μπαταριά το ανάλογο ρεύμα?

VaGaBond
18-02-2012, 23:02
Προφανως ο φιλος δεν αναφερεται στη μαμα πριζα της μοτο, αλλα σε δευτερη πριζα-πατεντα που εχουν βαλει πολλοι να περνει ρευμα απ'ευθειας απο τη μπαταρια παρακαμπτωντας το CAN BUS.

Παντως σε καθε περιπτωση, για λογους ασφαλειας στα ηλεκτρολογικα συστηματα της μοτο, καλο ειναι κατα τη φορτιση της η μπαταρια να ειναι αποσυνδεδεμενη.Δεν ειναι και καμια μανουρα να βγαλεις τη σελα.Αμεσως μετα η μπ ταρια ειναι προσβασιμη και δεν χρειαζεται να κατεβει απο τη μηχανη.Ενα κλικ για να βγει η σελα και δυο βιδες για να αποσυνδεθουν οι πολοι.Μια καλη ευκαιρια για να βαλουμε και λιγο γρασο εκει πανω, αν θελουμε.

gandreas
18-02-2012, 23:13
Προφανως ο φιλος δεν αναφερεται στη μαμα πριζα της μοτο, αλλα σε δευτερη πριζα-πατεντα που εχουν βαλει πολλοι να περνει ρευμα απ'ευθειας απο τη μπαταρια παρακαμπτωντας το CAN BUS.

Παντως σε καθε περιπτωση, για λογους ασφαλειας στα ηλεκτρολογικα συστηματα της μοτο, καλο ειναι κατα τη φορτιση της η μπαταρια να ειναι αποσυνδεδεμενη.Δεν ειναι και καμια μανουρα να βγαλεις τη σελα.Αμεσως μετα η μπ ταρια ειναι προσβασιμη και δεν χρειαζεται να κατεβει απο τη μηχανη.Ενα κλικ για να βγει η σελα και δυο βιδες για να αποσυνδεθουν οι πολοι.Μια καλη ευκαιρια για να βαλουμε και λιγο γρασο εκει πανω, αν θελουμε.


σχετικό είναι
και μια ασφάλεια θέλει :)

mAthosalas
19-02-2012, 00:14
Παιδια να διευκρινισω οτι:
Εχω F800GS και για προσβαση στη μπαταρια θελει ξεβιδωμα τα εμπρος πλαστικα συν αποσυνδεση πριζακι 12V συν να βγαλω αλλο ενα πλαστικο βαση στα κλειδια συν αποσυνδεση η μπαταρια...μανούρα!Και βγαλε και βαλε...
Η πριζα που χρησιμοποιω δεν ελεγχεται απο το canbus διοτι δεν ειναι η εργοστασιακη αλλά παιρνει απευθειας ρευμα απο την μπαταρια ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ...

Αυτα βεβαια δεν ειναι απορριπτικος λογος για καποιον που εχει αλλη μοτο και σε αλλη θεση την μπαταρια...απλα καλο ειναι να μην μπερδευεται το canbus και να εχουμε και στο κυκλωμα φορτισης μια ασφαλεια,καλου-κακου!

Για μενα ειναι απιστευτη ευκολια η φορτιση με τον τροπο που αναφερω στο πρωτο ποστ,αφου συνδεω τον φορτιστη στο ειδικο εργαλειακι και αυτο στο 12V πριζακι...και αυτο ητανε!

:di59:

christar
19-02-2012, 01:58
:ye29:Πολυ καλο!

chrismet
19-02-2012, 03:25
Οι μηχανές σας έχουν αυτό που δείχνω με το τοξάκι στη φωτό; Με το σηματάκι (+) επάνω;
Είχα βάλει το κόκκινο κροκοδειλάκι εκεί, το μαύρο επάνω στην ακτίνα της ρόδας και έγινε φόρτιση της μπαταρίας από εντελώς ψόφια.

Τα παραπάνω έχουν και την έννοια ερώτησης αν έκανα καλά. Πάντως σκοπός επετεύχθη.

Ευχαριστώ.

mAthosalas
19-02-2012, 09:46
Οι μηχανές σας έχουν αυτό που δείχνω με το τοξάκι στη φωτό; Με το σηματάκι (+) επάνω;
Στο F800GS δεν εχει τετοιο πριζακι,το εχει μπροστα και το εργοστασιακο παιρνει ρευμα μεσω canbus οπότε "τζιζ"...
Στο δικο σου τωρα,εαν ειναι παροχη απευθειας απο μπαταρια ή/και δεν εχεις παρεμβολες canbus(το πιθανοτερο)εισαι μια χαρα!:di59:

Lupo
19-02-2012, 10:13
Όλο έλεγα να βάλω ένα ακόμα πριζάκι στην μοτό μου, που να είναι απ' ευθείας από μπαταρία με μία ασφάλεια, για το gps αλλά αμελούσα.

Μετά απ' αυτό το thread, αγόρασα αμέσως, μπριζάκι, φορτιστή lidl και τον αντάπτορα που βρήκες για την φόρτιση.
Το μπριζάκι εγκαταστάθηκε χθες. Αναμένω τον αντάπτορα.

Θα χρειάζεται κάτι ή απλά το βάζεις στην μπρίζα και δουλεύει?

saitman
19-02-2012, 10:35
πολυ καλο!!

mAthosalas
19-02-2012, 11:22
Θα χρειάζεται κάτι ή απλά το βάζεις στην μπρίζα και δουλεύει?
Στην ουσια μια γεφυρα ειναι που μεσολαβει/συνδεει την μπαταρια μας με ενα φορτιστη.Εφοσον εχεις τοποθετησει μια πριζα 12V απευθειας στην μπαταρια,η οποια διαθετει στο κοκκινο καλωδιο μια ασφαλεια για να εισαι απολυτα καλυμενος,τοτε δεν θελεις κατι αλλο.Απλα συνδεεις το φορτιστη στο ρευμα,πιανεις τα κροκοδειλακια στο εργαλειο αυτο και το συνδεεις στο 12V πριζακι της μοτο δινοντας ρευμα φορτισης στην μπαταρια.

siraxanz
19-02-2012, 14:07
Μαλιστα, ωραία πατεντουλα...:)

kostas_366
19-02-2012, 15:18
Έξυπνο

Lupo
19-02-2012, 18:38
Στην ουσια μια γεφυρα ειναι που μεσολαβει/συνδεει την μπαταρια μας με ενα φορτιστη.Εφοσον εχεις τοποθετησει μια πριζα 12V απευθειας στην μπαταρια,η οποια διαθετει στο κοκκινο καλωδιο μια ασφαλεια για να εισαι απολυτα καλυμενος,τοτε δεν θελεις κατι αλλο.Απλα συνδεεις το φορτιστη στο ρευμα,πιανεις τα κροκοδειλακια στο εργαλειο αυτο και το συνδεεις στο 12V πριζακι της μοτο δινοντας ρευμα φορτισης στην μπαταρια.

Ακριβώς αυτό έχω κάνει.
:th11: . Εν αναμονή του αντάπτορα πλέον, και μετά δοκιμή του φορτιστή. :)

mAthosalas
09-12-2012, 12:22
Τελευταια φορτιση χθες με το ειδικο ανταπτορακι.Πολυ καλη λυση και εξαιρετικα ευκολη με προσβαση στη φορτιση χωρις να λυνεις τιποτα απο τη μοτοσυκλετα,ουτε καν να βγαζεις σελα...συνδεεις στο 12V και αφηνεις να κανει τη φορτιση...τοσο απλα.:ye32:

siraxanz
09-12-2012, 15:00
Τελευταια φορτιση χθες με το ειδικο ανταπτορακι.Πολυ καλη λυση και εξαιρετικα ευκολη με προσβαση στη φορτιση χωρις να λυνεις τιποτα απο τη μοτοσυκλετα,ουτε καν να βγαζεις σελα...συνδεεις στο 12V και αφηνεις να κανει τη φορτιση...τοσο απλα.:ye32:

:ye36::ye02:

tsak8
10-12-2012, 20:22
Το παρήγγειλα και εγω (thanks matho:ye02:)
Απλά θέλω να Τσεκαρω την καλώδιωση απο το μπριζακι δίπλα στο τιμόνι.

ARGI
11-12-2012, 21:43
Βάζω τις παρακάτω φωτογραφίες για λογαριασμό του Κώστα (Κotsos30)

http://i1263.photobucket.com/albums/ii621/argipatmos/DIAFORES/IMG_6208.jpg


http://i1263.photobucket.com/albums/ii621/argipatmos/DIAFORES/IMG_6206.jpg

Σύμφωνα με τον Κώστα, υπάρχει και αυτή πατέντα με κόστος περίπου 5EYRO!
:ye33::ye33::ye33:

mario
11-12-2012, 22:45
Βάζω τις παρακάτω φωτογραφίες για λογαριασμό του Κώστα (Κotsos30)

http://i1263.photobucket.com/albums/ii621/argipatmos/DIAFORES/IMG_6208.jpg


http://i1263.photobucket.com/albums/ii621/argipatmos/DIAFORES/IMG_6206.jpg

Σύμφωνα με τον Κώστα, υπάρχει και αυτή πατέντα με κόστος περίπου 5EYRO!
:ye33::ye33::ye33:

Απλα ομως ο συγκεκριμένος φορτιστής ειναι απο τα lidl και οι οδηγίες χρήσης γράφουν ξεκάθαρα οτι για φόρτιση πρέπει να βγουν οι πόλοι πανω απο την μπαταρία (τον χρησιμοποιω στην βαρκα).αρα ο συγκεκριμένος τρόπος περα απο πατέντα ειναι με αποκλειστική ευθύνη του χρήστη. Αναφερω τα πιο πανω απλος μην το κανει κανείς και μετα ψάχνει για ευθύνες.

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

mAthosalas
11-12-2012, 23:23
Απλα ομως ο συγκεκριμένος φορτιστής ειναι απο τα lidl και οι οδηγίες χρήσης γράφουν ξεκάθαρα οτι για φόρτιση πρέπει να βγουν οι πόλοι πανω απο την μπαταρία (τον χρησιμοποιω στην βαρκα)

Να ρωτησω...αυτο προφανως διότι δεν εχει λειτουργια αυτοματης μεταβασης απο τη μια λειτουργια στην αλλη ο συγκεκριμενος φορτιστης;Δηλαδη οταν γινει πχ.πληρης φορτιση να περνά αυτοματα σε λειτουργια φορτισης συντηρησης ή/και σε λειτουργια αναμονης;

Αν ειναι ετσι σωστά το επισημαινεις διοτι αν οι πολοι ειναι κανονικα στην μπαταρια συνδεδεμενοι,τοτε ενδεχεται υπερφορτιση και "παρατραγουδα" στο ηλεκτρικο κυκλωμα και κατ'επεκταση στα περιφερειακα της μοτοσυκλετας...

Ειναι ετσι;:hmmm:

mario
12-12-2012, 00:15
Να ρωτησω...αυτο προφανως διότι δεν εχει λειτουργια αυτοματης μεταβασης απο τη μια λειτουργια στην αλλη ο συγκεκριμενος φορτιστης;Δηλαδη οταν γινει πχ.πληρης φορτιση να περνά αυτοματα σε λειτουργια φορτισης συντηρησης ή/και σε λειτουργια αναμονης;

Αν ειναι ετσι σωστά το επισημαινεις διοτι αν οι πολοι ειναι κανονικα στην μπαταρια συνδεδεμενοι,τοτε ενδεχεται υπερφορτιση και "παρατραγουδα" στο ηλεκτρικο κυκλωμα και κατ'επεκταση στα περιφερειακα της μοτοσυκλετας...

Ειναι ετσι;:hmmm:

Κοίταξα το μανουαλ και όντως δεν αναφέρει τετοια λειτουργία οποτε φαντάζομαι πως η εξήγησή σου ειναι σωστή.

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

kotsos30
12-12-2012, 12:34
Το μάνουαλ σελ 50 γράφει....Όταν ωστόσο μια μπαταρία μετά από πλήρη φόρτιση, δεν απομακρύνεται απο τη συσκευή φόρτισης,παραμένει στη λειτουργία διατήρησης, ακόμα και όταν ο χειριστής γυρίζει σε άλλη λειτουργία...... Άρα κάνει συντήρηση.

tsak8
12-12-2012, 13:24
Και εγω απο όσο είδα στο μανουαλ ,λέει για λειτουργια συντήρησης ?
Απο στάλθηκε και ο ανταπόκριση απο Αμερικα,ελπιζω μέσα στο 2012 να τον έχω :eek:

mario
12-12-2012, 13:43
Το μάνουαλ σελ 50 γράφει....Όταν ωστόσο μια μπαταρία μετά από πλήρη φόρτιση, δεν απομακρύνεται απο τη συσκευή φόρτισης,παραμένει στη λειτουργία διατήρησης, ακόμα και όταν ο χειριστής γυρίζει σε άλλη λειτουργία...... Άρα κάνει συντήρηση.

Πολυ σωστά και συνεχίζει στην 51 σελ "αυτο συμβαίνει για να αποφευχθούν τυχόν βλάβες στην μπαταρία".ο λόγος που δεν το ανέφερα ειναι καθαρά για λόγους ασφαλείας γιατι αυτο που έχεις κάνει μας δείχνει μι καθαρά προσωπική πατέντα και καταλαβαίνουμε οτι απλα βυσματωνεις την 12v μπριζα και φορτίζεις και δεν αναφέρεις οτι πρέπει-βγάζεις τους πόλους. Αν λοιπον στην συντήρηση κάνει εστω ενα τσαφ και κάψει τπτ με τους πόλους πάνω φαντάζεσαι τι ζημια θα γίνει...
Και για να μην παρεξηγηθώ ο λόγος μου είναι ανιδιοτελής και ο μονος σκοπός μου η σωστή ενημέρωση.:)

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

mAthosalas
12-12-2012, 18:26
Και για να μην παρεξηγηθώ ο λόγος μου είναι ανιδιοτελής και ο μονος σκοπός μου η σωστή ενημέρωση.:)


Ελα..πες την αληθεια...του λες αποξω αποξω να παρει ματοσακο να μην χαλαει...ΧονΔα....:sm7::sm7::lo20:

kotsos30
13-12-2012, 22:25
ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ VIDEO ΑΠΟ ΤΟ LIDL

Φορτιστής μπαταρίας αυτοκινήτου ULG 3.8 A1 - YouTube

kotsos30
27-12-2012, 17:04
Φίλε mAthosalas τι έγινε τελικά, τον παρέλαβες τον αντάπτορα? Δουλεύει?.Η δικιά μου η πατέντα, όχι. Έχω τον ίδιο της TRONIK.Μένει αναμμένo το MODE και πιέζοντάς το δεν αλλάζει τίποτα . Εγώ έχω την 650.

mAthosalas
27-12-2012, 19:36
Φίλε mAthosalas τι έγινε τελικά, τον παρέλαβες τον αντάπτορα? Δουλεύει?.Η δικιά μου η πατέντα, όχι. Έχω τον ίδιο της TRONIK.Μένει αναμμένo το MODE και πιέζοντάς το δεν αλλάζει τίποτα . Εγώ έχω την 650.

Στο ποστ #18 το εχω αναφερει κιολας...ολα καλα λειτουργει περιφημα.Αν εχεις τον ιδιο φορτιστη με εμενα(το γραφω στο πρωτο ποστ)τοτε πρεπει να δουλευει κανονικα.Αλλωστε το γκατζετακι απλα μια γεφυρα επικοινωνιας ειναι αναμεσα σε μπαταρια και φορτιστη μεσω 12V πριζασ.Δηλαδη δεν φταιει αυτο αλλά πιθανοτατα ο φορτιστης...:hmmm:
Αν εχεις τον ultimate speed ή τον tronic(το ιδιο συστημα εχουν)πατωντας διαδοχικα το κοκκινο κουμπι mode μεταπιπτει απο μια λειτουργια σε αλλη φτανωντας σε αυτη που θελεις εσυ αρχικα (συμφωνα με τον τυπο μπαταριας που θελεις να φορτισεις)ενω μεταπιπτει αυτοματα σε αλλη λειτουργια αναλογα με το ποσοστο φορτισης...
Μηπως φταιει ο φορτιστης;Φορτιζει εαν τον συνδεεις απευθειας στην μπαταρια;

tsak8
27-12-2012, 20:11
Καλησπέρα!και εμένα δεν δούλευε, έμενε έτσι όπως λες και πήρα τηλέφωνο στο σέρβις που σου λέει στο βιβλιαράκι του. Πήγα από εκεί και τελικά μου τον αλλάξανε. Προσπάθησε το :-)

Στάλθηκε από το ST18i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

gelasios
27-12-2012, 21:53
Καλησπέρα!
Πρίν 2 μήνες πήρα τον εν λόγο φορτιστή. Βάζοντας τον, μετά απο μερικά δευτερόλεπτα, μου έδιχνε και εμένα οτι είχε φορτίσει. Πέρνω λοιπόν τηλ. και μου λένε, στείλε μας την απόδειξη και θα σου στείλουμε άλλον, καινούργιο. Όπως και έγινε. Σήμερα ήρθε, λοιπόν και μου κάνει τα ίδια. Σε δευτερόλεπτα, δείχνει πλήρης φόρτιση. Το GS μου είναι του 2009. Παίζει να φταίει η μπαταρία, και όχι ο φορτιστής???? Αν δεν κάνω λάθος φοράω Gel μπαταρία, σωστά???

kotsos30
27-12-2012, 23:46
Εαν η μπαταρια ειναι καινουρια ή φουλαρισμενη, πια ειναι η ένδειξη? Η δικια μου μπαταρία δεν εχει συμπληρωσει χρονο.

Chrislog
23-01-2013, 18:04
Καλησπέρα

Μιας και το lidl τον έχει το Σάββατο 26/1 σε προσφορά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αλλά παρακαλώ μη κράξετε…σε τι χρησιμεύει? Έχω τη μηχανή από το 2008 και άλλαξα πέρυσι μπαταρία βάζοντας μια YASA….δίνει επιπλέον χρόνο ζωής??

Φαντάζομαι θα θεωρηθεί ηλίθια η ερώτηση μου αλλά δε καταλαβαίνω γιατί να κάνεις όλη τη μανούρα να φορτίζεις κλπ για μια μπαταρία που κρατάει 4 χρόνια…θα κρατήσει 6 π.χ. μετά??

Ευχαριστώ

mAthosalas
17-02-2013, 09:58
Καλησπέρα

Μιας και το lidl τον έχει το Σάββατο 26/1 σε προσφορά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αλλά παρακαλώ μη κράξετε…σε τι χρησιμεύει? Έχω τη μηχανή από το 2008 και άλλαξα πέρυσι μπαταρία βάζοντας μια YASA….δίνει επιπλέον χρόνο ζωής??

Φαντάζομαι θα θεωρηθεί ηλίθια η ερώτηση μου αλλά δε καταλαβαίνω γιατί να κάνεις όλη τη μανούρα να φορτίζεις κλπ για μια μπαταρία που κρατάει 4 χρόνια…θα κρατήσει 6 π.χ. μετά??

Ευχαριστώ

Γιατι η μπαταρια ειναι σαν μια ομορφη γυναικα.Σού κανει ολα τα χατηρια,σε κανει αντρα,ειναι εκει οταν χρειαζεσαι ακομα και να ξεκαυ...σεις για να σε σιγονταρει και να γουσταρεις...αλλά σκεψου αν σε εκεινο το βουνο ψηλα εκει που πηγες να ρεμβασεις και να της πεις σ'αγαπω,σού πει ενα "αει....μωρο μου" κανοντας ενα ΠΑΦ και εφυγε...και μεινεις με την...μηχανη στο χερι??!!:sm2:

Θελω να πω οτι ναι μεν θα αντεξει η μπαταρια αλλά αν της φερθεις και εσυ με τροπο,τοτε θα σε βγαλει και πιο πολυ αλλά και πιο σιγουρα.Μια συντηρηση παντα δεν ζημιωσε κανεναν:ye02:Αρα για μενα,αν ρωτας,ναι ο φορτιστης παρατεινει διαρκεια ζωης μιας μπαταριας αλλά και βελτιωνει ολη την διαρκεια αυτη μειωνοντας παραλληλα και την πιθανοτητα "ξαφνικου θανατου".

giclas
17-02-2013, 11:14
Καλησπέρα

Μιας και το lidl τον έχει το Σάββατο 26/1 σε προσφορά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αλλά παρακαλώ μη κράξετε…σε τι χρησιμεύει? Έχω τη μηχανή από το 2008 και άλλαξα πέρυσι μπαταρία βάζοντας μια YASA….δίνει επιπλέον χρόνο ζωής??

Φαντάζομαι θα θεωρηθεί ηλίθια η ερώτηση μου αλλά δε καταλαβαίνω γιατί να κάνεις όλη τη μανούρα να φορτίζεις κλπ για μια μπαταρία που κρατάει 4 χρόνια…θα κρατήσει 6 π.χ. μετά??

Ευχαριστώ

αν κοιταξεις καλα το μανιουαλ της μηχανης σου θα δεις καπου να λεει οτι μια φορα τον μηνα πρεπη να φορτηζεις την παταρια !


εγω απλος εδηξα τον δρομο!................

alpe
19-02-2013, 17:45
:ye36: