PDA

View Full Version : Φώτα Xenon ΓΙΑ 1200GS 09?


johnkrassas
26-05-2009, 12:38
θα ήθελα να ρωτήσω αμα μπένουν χενον στην gs?
Ηθελα να βάλω στην μηχανήμου αλλα μου λέει η αντιπρωσοπεία
οτι δέν μπένουνε!! :yz
Την μηχανή μάλλων θα την παραλάβω την πέμπτη!!:sm2::sm2:

emix
26-05-2009, 13:19
Δεν πιστευω οτι δεν μπαινουν. Γιατι να μην μπαινουν;
Πηγαινε καπου που κανουν τετοιες εγκαταστασεις να ρωτησεις.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-05-2009, 13:26
Παράλαβέ την με το καλό

και τα ξαναλέμε .....;)

mjtir
26-05-2009, 13:28
Εννοεις μετατροπη στο υπαρχον φαναρι , και για ποια σκαλα ?

1200GS
26-05-2009, 13:30
Οταν την παραλαβεις με το καλο οπως λεει και ο Νικος κοιτα πισω απο τα καπακια που βγαινουν για να αλλαξεις λαμπα, θα εχουν ενα προχαραγμενο κυκλικο περιγραμμα για να κοπει και και να μπουν οι Ξενον.
Δεν υπαρχει λογος να μην μπαινουν!

vtheo
26-05-2009, 13:37
Τι διαφορά έχει από την 08?

¨Εγώ πάντως σε 08 έχω βάλει και δεν είμαι ο μόνος.Τα περισσότερα GS που κυκλοφορούν με xenon είναι.Παρέλαβε τη με το καλό και λύσεις υπάρχουν.

johnkrassas
26-05-2009, 13:38
Απλα παραξενέφτικα που δεν εχει στα εχτρα χενον!!
Σας ευχαριστό!!

danaos
26-05-2009, 13:40
και ρωτησα αλλα η μαμα δεν τα βάζει γιατι δεν τα "σηκωνει" γενικα....

GS_maniac
26-05-2009, 13:44
Παράλαβέ την με το καλό

και τα ξαναλέμε .....;)


Όπως σου είπε και ο Λεοντόκαρδος (Νίκος) παρέλαβέ την μηχανή σου με το καλό και υπάρχουν αρκετές (και αξιόπιστες) λύσεις για τα xenon.

georgekostas
26-05-2009, 18:46
Δε θα σου προτεινα να βαλεις χενον στη μηχανη σου.Γενικως οι περισσοτερες μηχανες δεν τα σηκωνουν και δημιουργουν προβλημα στα ηλεκτρικα.
Εχω ιδια πειρα και απο φιλους που την πατησαν με αυτα.Οποτε για να μην :yz ασε τα φωτα σου ως εχουν.

johnkrassas
26-05-2009, 18:47
Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!!!:sm8:

ntinopoulos
26-05-2009, 19:44
οταν την παραλαβεις σφυρα κατα δω!;)

Arkas
26-05-2009, 20:15
Δε θα σου προτεινα να βαλεις χενον στη μηχανη σου.Γενικως οι περισσοτερες μηχανες δεν τα σηκωνουν και δημιουργουν προβλημα στα ηλεκτρικα.
Εχω ιδια πειρα και απο φιλους που την πατησαν με αυτα.Οποτε για να μην :yz ασε τα φωτα σου ως εχουν.
:Απορία::hmmm::Απορία:

NLS
26-05-2009, 21:39
πάντως φίλος ηλεκτρολόγος μου έχει πει για... 50 ευρω (χαλάω την πιάτσα;...)

ναι εννοώ κανονικά xenon με balast (πως το λένε) κλπ.

chrisGSA
26-05-2009, 22:39
Στον Παναγιωτοπουλο μου ειπαν οτι βαζουν xenon μονο στην μικρη σκαλα και δεν το θεωρουν αξεσουαρ BMW.

NLS
26-05-2009, 22:41
μικρή εννοούμε τη μεσαία και εννοείται μόνο εκεί
(μεγάλα xenon εκτός ότι θα τρελάνεις τον απέναντι, δεν είναι και για "blink")

mjtir
27-05-2009, 11:43
Πρακτικοι λογοι για να βαλεις xenon δηλαδη να κανεις μετατροπη της μεσαιας σκαλα, κρατωντας το ιδιο φαναρι (δεν υπαρχει διαθεσιμο απο την bmw αλλος τυπος ) και ειδικοτερα μεσα στην πολη δεν υπαρχουν , παρα μονο η μικροτερη καταναλωση , και η μεγαλυτερη διαρκεια ζωης .

Αν τωρα δεν εχεις φορτωσει η δεν σκεφτεσαι να φορτωσεις το θηριο σου με θερμαινομενες σελες , θερμαινομενα εσωρουχα , βοηθητικους προβολεις , συστημα ενδοεπικοινωνιας με τροφοδοσια απο την μπαταρια , gps , radar , ραδιοφωνο κτλ τοτε τα 20w οικονομιας δεν χρειαζονται

Αν αλλαξεις την λαμπα της μαμας με αλλη καλλιτερη (βρες προηγουμενες δημοσιευσεις) μπορεις να πετυχεις καλλιτερο φωτισμο και μεγαλυτερη δειαρκεια ζωης με πολυ μικροτερο κοστος.

Η χαμηλη σκαλα εχει ευρυγωνια και κοντινη καλυψη που σημαινει οτι τα κερδη σου θα ειναι περιορισμενα .

(Για αυτο τον λογο δεν θα βρεις πουθενα aftermarket προβολεις fog η ομιχλης -δηλαδη χαμηλη σκαλας σε xenon - Μονο μια εταιρια βγαζει αλλα ειναι πανακριβη και ουσιαστικα ειναι αποτελεσμα marketing).

Τωρα αν επιμενεις γιατι τα βλεπεις στον δρομο και σου αρεσει σαν εικονα και γουσταρεις , εφοσων η μηχανη ειναι καινουργια σου πρωτεινω να τα περασεις μονο στο εξουσιοδωτημενο με το οποιο συνεργαζεσαι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο με την εγγυηση .

Επισεις οι βαθμοι kelvin παιζουν σηματικο ρολο στο χρωματισμο του φωτος με προσωπικη επιλογη τους 3400.

Καλη επιτυχια.

FANISGS
28-05-2009, 15:11
φιλε μου απο οτι ξερω τ 09 με το 08 ειναι τα ιδια!εγω λοιπον εβαλα στο δικο μου -08- και ειναι μια χαρα.απλα θελει μια ψιλομετατροπουλα!φροντισε να να γνωστης ο ηλεκτρολογος!