PDA

View Full Version : help!!!


geod
15-02-2012, 15:14
Παιδιά ξέρει κανείς πως μπορώ να πλύνω ένα ζευγάρι δερμάτινα γάντια με επένδυση , που πήρα από τα καμμένα του Βασσάλου?
Υ.Γ Δεν είναι καμμένα, απλά βρωμάνε κάπνα και τα χέρια μου μυρίζουν ποδαρίλα:D

Skyhigh
15-02-2012, 15:29
απλά βρωμάνε κάπνα και τα χέρια μου μυρίζουν ποδαρίλα:D
:sm3::sm3::sm3:

Σε οτι εχει Gore-tex η κατι αντιστοιχο χρησιμοποιω μονο αυτο με ζεστο νερακι στο χερι Nikwax | Tech Wash - Wash-in cleaner for waterproof clothing and gear (http://www.nikwax.com/en-gb/products/productdetail.php?productid=4) και στέγνωμα μακριά απο καλοριφέρ, μονο στον ηλιο...

Το εχει στα περισσοτερα μαγαζια θεσσαλονικη με ειδη ορειβασιας οπως ο Πετριδης ...

sliv
15-02-2012, 17:39
Παιδιά ξέρει κανείς πως μπορώ να πλύνω ένα ζευγάρι δερμάτινα γάντια με επένδυση , που πήρα από τα καμμένα του Βασσάλου?
Υ.Γ Δεν είναι καμμένα, απλά βρωμάνε κάπνα και τα χέρια μου μυρίζουν ποδαρίλα:D

Γιωργο .... βαλτα για καλτσες ρε ..και εισαι οκ !!!! :p:p


ουτε πλυσιμο ουτε τιποτα......:p

:sm7:

vasorfa
15-02-2012, 18:42
:sm7::sm7::sm7:



μίλα με τον γνωστό cps :)

έπλενε τα γάντια με κάτι και δεν βρωμάγανε....κάπου το έχει γράψει αλλα δεν το βρίσκω:o

CPretenteriS
15-02-2012, 18:51
:sm7::sm7::sm7:



μίλα με τον γνωστό cps :)

έπλενε τα γάντια με κάτι και δεν βρωμάγανε....κάπου το έχει γράψει αλλα δεν το βρίσκω:o

Γύρνα τα ανάποδα... πλυντήριο... skip / soupline και τα ρέστα... χωρίς στίψιμο... και μετά καλό στέγνωμα κατά προτίμηση στον ήλιο (εγώ καλοριφέρ τα έβαλα).

Και είσαι κούκλος... :)

ckalfas
15-02-2012, 19:11
Γιώργο μην τα γυρνάς, λιγο σαμπουάν ή κρεμοσάπουνο σε χλιαρό ως κρύο νερό και άφησε να στραγκίξει μόνο του, γιατί αν μετακινηθεί η επένδυση, άντε βάλτην στην θέση της...:hmmm:

siraxanz
15-02-2012, 23:28
φτιαξε ενα διαλυμα: 2 λιτρα νερο 2 κουταλιες σοδα φαγητου..παιρνει ολες τις μυρωδιες..

θα τα αφησεις μεσα 12 με 24 ωρες.

Στεγνωμα σε ηλιο κ αερα...

lena1200s
16-02-2012, 01:44
Dettol spray και εφημεριδες ή χαρτι κουζινας. τραβαει ολες τις οσμες.

geod
16-02-2012, 07:33
Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις οδηγίες πλυσίματος, θα τις διαβιβάσω στον υπεύθυνο καθαριότητας (στην γυναίκα μου) για να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες.;)

kwstas
20-02-2012, 11:31
Το πρασινο σαπουνι επισης ειναι πολυ καλο (καλουπι), δεν περιεχει χημικα.
Σε χλιαρο νερο κανεις σαπουναδα και πλενεις με το χερι, ξεπλενεις επισης με χλιαρο νερο και στεγνωμα μακρυα απο εστιες θερμοτητας και ηλιο.
Εχω πλυνει πολλες φορες ρουχα και κρνη με αυτον τον τροπο!

Andreas_F800GS
21-02-2012, 11:04
Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις οδηγίες πλυσίματος, θα τις διαβιβάσω στον υπεύθυνο καθαριότητας (στην γυναίκα μου) για να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες.;)

Τί αποφάνθηκε τελικά ο υπεύθυνος ρε Γιώργο? Έχω ακριβός το ίδιο θέμα με γάντια που πήρα κι εγώ από τα "καμμένα" και τα έχω στην βεράντα από τότε που τα πήρα για να ξεμυρίσουν. Έχει γίνει θεαματική πρόοδος αλλά ακόμα υπάρχει μια καπνίλα. Για πες για να ενημερώσω και εγώ τον υπεύθυνο...

siraxanz
21-02-2012, 11:28
Σόδα παληκάρια απλή μαγειρική σόδα...

Andreas_F800GS
21-02-2012, 14:11
Σόδα παληκάρια απλή μαγειρική σόδα...

Γενικά η σόδα είναι πολύ καλή για τις μυρωδιές. Μάλιστα πιστεύω ότι για να μην ρισκάρει κανείς να χαλάσει την αδιαβροχοποίηση από τα γάντια, ίσως θα ήταν καλή λύση να ρίξει σκέτη σόδα στα γάντια (και όχι να φτιάξει μίγμα με νερό) και να την αφήσει στο γάντι όσο μπορεί, και μετά να την διώξει (με φύσημα ή με ηλεκτρική όπως νομίζει τες πα). Περιμένω όμως να δω αν είχε αποτελέσματα ο Γιώργος και με ποιο τρόπο και θα δοκιμάσω κι εγώ.