PDA

View Full Version : Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!


Σελίδες : [1] 2

tman
18-02-2012, 21:18
Είναι το νέο Honda ο αντίπαλος του GS????
:p
Πρώτο Test! – Honda Crosstourer 1200 - 2012 - BikeIt.gr (http://bikeit.gr/dokimes/onoff/49-dokimes-onoff-honda/2763-dokimes-on-off-honda-crosstourer-1200-ash.html)

nivo
18-02-2012, 21:27
αν και δεν πιστευω 100% αυτα τα αρθρα ,ο τυπος ισως λεει καποιες αληθειες για τα μειον,ασχετα με το αν ειναι ομορφο η οχι ,για το θεμα του βαρους και ενα ακομα σοβαροτερο για μενα ,καταναλωση νεροχυτης με 21 λτρ ντεποζιτο .....που πας ρε καραμητρο :sm7::sm7:!!!
next ...

black_hawk
18-02-2012, 21:41
Bαρος 275-285 κιλα?? :eek:

Καταναλωση 8lt/100km??? :eek::eek:



http://www.vvdrienerlo.nl/smileys/49.gifhttp://www.vvdrienerlo.nl/smileys/49.gif

forester
18-02-2012, 22:07
Η κατανάλωση είναι φυσιολογική για το βάρος του.... Τα δικά μας παίζουν κάτω από 7 (σε χαλαρούς έως σβέλτους ρυθμούς γιατί στα τέρματα κι εμείς πιάνουμε τα 8...)
Προσωπικά, όπως είχα γράψει και σε αντίστοιχο ποστ όταν είχαν ανακοινωθεί τα τεχνικά του χαρακτηριστικά, χαλιέμαι από τη γεωμετρία του:(:(:( Με 28 μοίρες κάστερ, 2,6m μεταξόνιο και 10 εκ ίχνος, είναι Vara και βάλε στην οδική συμπεριφορά και στο χαρακτήρα..... Συνεχίζει στα χνάρια των XLV :( Καμιά σχέση με Africa (XRV);)

Συνεπώς, σε κάποιους θα αρέσει τρελά (ταξίδι Αθήνα - Αλεξ/πολη ατσαλάκωτος και με 200αρες) πάντα όμως από ΕΟ και Εγνατία....
Εμένα μου κάνει περισσότερο το GS και να πηγαίνω από Μπράλο , Δομοκό κλπ πανέμορφα στροφιλίκια, κι ας φτάνω "αύριο" στη Σαλονίκη;););)


Περί ορέξεως βέβαια....;);):D:D

gepol
18-02-2012, 22:08
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκοπό της. Λέει tourer, και δεν είναι με την κατανάλωση και αυτονομία - όχι του τεστ, αλλά των επίσημων χαρακτηριστικών. Εχει ακτίνες που σημαίνει τάσσεις offroad, αλλά με 275kg??

Και η Honda επιμένει σε κάτι μαλακισμένες ελείψεις πληροφόρησης (πχ εξωτερικής θερμοκρασίας), και με ένα μινιμαλιστικό πίνακα οργάνων, και παντελή έλλειψη αποθηκευτικών χώρων....

Τι να πω, νομίζω ότι προσπαθεί να αυτοκτονήσει ένα νέο μοντέλο όπως και με το ΤΑ...:( (και με την τιμή που έχει!!!!)

(Εκτός αν έχω γεράσει πολύ και δεν καταλαβαίνω τα trends της εποχής:hmmm:)

forester
18-02-2012, 22:10
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκοπό της. Λέει tourer, και δεν είναι με την κατανάλωση και αυτονομία - όχι του τεστ, αλλά των επίσημων χαρακτηριστικών. Εχει ακτίνες που σημαίνει τάσσεις offroad, αλλά με 275kg??

Και η Honda επιμένει σε κάτι μαλακισμένες ελείψεις πληροφόρησης (πχ εξωτερικής θερμοκρασίας), και με ένα μινιμαλιστικό πίνακα οργάνων, και παντελή έλλειψη αποθηκευτικών χώρων....

Τι να πω, νομίζω ότι προσπαθεί να αυτοκτονήσει ένα νέο μοντέλο όπως και με το ΤΑ...:(

(Εκτός αν έχω γεράσει πολύ και δεν καταλαβαίνω τα trends της εποχής:hmmm:)


Μπαααα καλά τα λες;)
Αλλά υπάρχουν κι άλλες αγορές που αρέσκονται σ' αυτά! Δεν είναι όλοι με τη νοοτροπία Βαλκανίων - Νότιας Ευρώπης;)

gepol
18-02-2012, 22:13
Σαν?

forester
18-02-2012, 22:43
ΗΠΑ, Αυστραλία...
Άλλη νοοτροπία. Ισάδια και χιλιόοοοομετραααα:D

GeorgeP
18-02-2012, 23:01
Η κατανάλωση είναι φυσιολογική για το βάρος του.... Τα δικά μας παίζουν κάτω από 7 (σε χαλαρούς έως σβέλτους ρυθμούς γιατί στα τέρματα κι εμείς πιάνουμε τα 8...)
Προσωπικά, όπως είχα γράψει και σε αντίστοιχο ποστ όταν είχαν ανακοινωθεί τα τεχνικά του χαρακτηριστικά, χαλιέμαι από τη γεωμετρία του:(:(:( Με 28 μοίρες κάστερ, 2,6m μεταξόνιο και 10 εκ ίχνος, είναι Vara και βάλε στην οδική συμπεριφορά και στο χαρακτήρα..... Συνεχίζει στα χνάρια των XLV :( Καμιά σχέση με Africa (XRV);)

Συνεπώς, σε κάποιους θα αρέσει τρελά (ταξίδι Αθήνα - Αλεξ/πολη ατσαλάκωτος και με 200αρες) πάντα όμως από ΕΟ και Εγνατία....
Εμένα μου κάνει περισσότερο το GS και να πηγαίνω από Μπράλο , Δομοκό κλπ πανέμορφα στροφιλίκια, κι ας φτάνω "αύριο" στη Σαλονίκη;););)


Περί ορέξεως βέβαια....;);):D:D

Κατ' αρχη Θεοδωρα, το βαρος δεν παιζει κανενα ρολο. Το Βαραντερο μου ζυγιζει περιπου το ιδιο δηλ, 269 κιλα (ABS), και καταναλωνει απο 5 (120κμ/ωρα) μεχρι και 6,2 (160κμ/ωρα) λιτρα ανα 100κμ! Στην πολη ποτε δεν ξεπερναει τα 7.

Ολοι διαβασατε την Ελληνικη μεταφραση απο το Βικειτ, αλλα κανεις (και παλι) δεν μπηκε στον κοπο να διαβασει το αυθεντικο αγγλικο τεστ (http://ashonbikes.com/content/honda-crosstourer-0)του Kevin ASh το οποιο σε μια αποστροφη λεει: ''We were riding it quite hard so maybe these figures will improve in everyday riding, and I’m wary of suggesting this is definitive as I was depending only on the dash readout....'' .
Φυσικα η μεταφραση σε αυτο το σημειο των ελληνικων ειναι................ αλλοπροσαλλη....φυσικα.


Αν υπαρχει καποιο μοτερ 1000-1200 κυβικων και σε χρηση 'QUITE HARD'' μπορει να δειξει λιγοτερο το οικονομομετρο να μου το πει κι εμενα.
Επισης, ως γνωστον, τα οικονομομετρα δεν ειναι βαση ακριβης μετρησης......το χαρτι και το μολυβι ειναι η ακριβεστατη..... και παντα εχει διαφορα με το οικονομομετρο.

Η τοποθετηση του 21λιτρου τεποζιτου σκοπο εχει να καταδειξει την οικονομια του κινητηρα στην καταναλωση.
Κι αν συνυπολογισω τα 3,5λ/100κμ μεση καταναλωση του νεου μοντελου ΝC700 της Honda (μοτο τ.496) τοτε με ασφαλεια συμπεραινω τις προθεσεις της εταιρειας ως προς την καταναλωση για ολα τα νεα μοντελα της.

Γιαυτο θα περιμενω τα εδω τεστ, αν και με την λογικη να το παμε δεν μπορει το Αφρικα να εκαιγε 7-8λ/100κμ, το πρωτο Βαραδερο (ΜΚ1) 8λ+/100κμ, το δευτερο βαρα (ΜΚ2) 6-7λ/100κμ, το τριτο (ΜΚ3) 5-6,5λ/100κμ και το νεοτατο crosstourer να ξαναγυρναει πισω το Βαραντερο ΜΚ1!!!

GeorgeP
18-02-2012, 23:11
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκοπό της. Λέει tourer, και δεν είναι με την κατανάλωση και αυτονομία - όχι του τεστ, αλλά των επίσημων χαρακτηριστικών. Εχει ακτίνες που σημαίνει τάσσεις offroad, αλλά με 275kg??

Και η Honda επιμένει σε κάτι μαλακισμένες ελείψεις πληροφόρησης (πχ εξωτερικής θερμοκρασίας), και με ένα μινιμαλιστικό πίνακα οργάνων, και παντελή έλλειψη αποθηκευτικών χώρων....

Τι να πω, νομίζω ότι προσπαθεί να αυτοκτονήσει ένα νέο μοντέλο όπως και με το ΤΑ...:( (και με την τιμή που έχει!!!!)

(Εκτός αν έχω γεράσει πολύ και δεν καταλαβαίνω τα trends της εποχής:hmmm:)

η αιτια ολων των κακων:p...........συνδυαζομενη με την ανεση και πολυτελεια ενος ΡanEuropean κανει τον καθενα μας να θελει ολα τα άλλα μηχανακια να του μοιαζουν ειναι εκρηκτικη. :di59:

Σε τετοιο σημειο μαλιστα που δεν διαβαζουμε το αναφερομενο τεστ π.χ του Kevin Ash οπου υπαρχει η φωτογραφια του dashboard οπου φαινεται ολοκαθαρα η θερμοκρασια περιβαλλοντος!!!!!:Μπερδεμέν

Υ.Γ. για ντουλαπακια......σε επομενο.......

forester
18-02-2012, 23:24
Γιώργο εμείς οι 2 έχουμε την τάση να λέμε το ίδιο, αλλά -παραδόξως- να διαφωνούμε:):):)
Εγώ δικαιολόγησα την κατανάλωση και -χωρίς να αναφέρω αυτό που λες- το συμπεριέλαβα στην άποψή μου:) Και η μετάφραση του bikeit, καλή είναι. Το ίδιο κατάλαβα και στα αγγλικά. Είπα επίσης ότι και το Gs φτάνει και ξεπερνάει τα 8 λίτρα /100χλμ, αμα του πιεις το αίμα.

Και φυσικά το βάρος παίζει ρόλο στην κατανάλωση;););) Δεν καις το ίδιο με συνεπιβάτη και 3 βαλίτσες..... Επίσης το Vara είναι πρακτικά ιδίου βάρους με το νέο Crosstourer, αλλά είναι 1000αρι με σκάρτα 100 αλόγατα! Το νέο είναι 1200 με 130 άλογα περίπου, άρα -αναλογικά- θα το έλεγα και οικονομικό!

phoenix
18-02-2012, 23:34
ΕΜΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΛΕΝΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΤΟΣΟ
ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΟΤΟ
ΑΝΕΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΜΟΤΕΡ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟΥΣ ΚΙΤΡΙΝΟΥΣ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΑΝΑ ΕΑΝ ΒΕΛΤΙΩΝΑΝΕ ΘΑ ΕΦΤΑΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ

Ακιs
18-02-2012, 23:57
ΕΜΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΛΕΝΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΤΟΣΟ
ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΟΤΟ
ΑΝΕΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΜΟΤΕΡ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟΥΣ ΚΙΤΡΙΝΟΥΣ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΑΝΑ ΕΑΝ ΒΕΛΤΙΩΝΑΝΕ ΘΑ ΕΦΤΑΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ
Με συγχωρεις ρε Στεργιο,το ανευ χαρακτηρα και προσωπικοτητας ειναι προσωπικη σου αποψη και την σεβομαι,αλλα πως χαρακτηριζεις ενα υδροψυκτο,τετρακυλινδρο V κινητηρα με 129hp και με προαιρετικα σειριακο κιβωτιο σε ''τυπου'' on-off μοτοσυκλετα ως ''αδιαφορο'',θα ηθελα να το καταλαβω λιγο καλυτερα.....:Μπερδεμέν

commander
18-02-2012, 23:58
Το Βαραντερο μου ζυγιζει περιπου το ιδιο δηλ, 269 κιλα (ABS), και καταναλωνει απο 5 (120κμ/ωρα) μεχρι και 6,2 (160κμ/ωρα) λιτρα ανα 100κμ! Στην πολη ποτε δεν ξεπερναει τα 7.!


δεν υπαρχει περίπτωση στα 160 χιλιόμετρα να έχεις κατανάλωση 6.2 :cool:

xurxes
19-02-2012, 00:10
δεν υπαρχει περίπτωση στα 160 χιλιόμετρα να έχεις κατανάλωση 6.2 :cool:


Ούτε στα καλύτερα μας όνειρα....:p:cool2:

gepol
19-02-2012, 00:16
η αιτια ολων των κακων:p...........συνδυαζομενη με την ανεση και πολυτελεια ενος ΡanEuropean κανει τον καθενα μας να θελει ολα τα άλλα μηχανακια να του μοιαζουν ειναι εκρηκτικη. :di59:

Σε τετοιο σημειο μαλιστα που δεν διαβαζουμε το αναφερομενο τεστ π.χ του Kevin Ash οπου υπαρχει η φωτογραφια του dashboard οπου φαινεται ολοκαθαρα η θερμοκρασια περιβαλλοντος!!!!!:Μπερδεμέν

Υ.Γ. για ντουλαπακια......σε επομενο.......

Μετά απο 12 χρόνια παρουσίας και τεχνολογίας του Varadero, και δεδομένης της "πράσινης τρέλας" που κυριαρχεί και όχι άδικα, ειλικρινά περίμενα κάτι τεχνολογικά εξελιγμένο σε τομείς όπως το βάρος και η κατανάλωση και όχι μόνο στην ιπποδύναμη, σχέσεις και φρένα...

Σόρρυ, αλλά ότι και να μου πείς, προβλέπω ότι θα έχει την τύχη των ΤΑ και VFR....δεδομένης και της υψηλής τιμής...θα το δείξουν βέβαια οι πωλήσεις..

Στην τελική και σύμφωνα με την δική μου άποψη περι μοτοσυκλέτας, δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία να την εντάξω, αλλά τείνω να την εντάξω στην κατηγορία του MultiStrada Tiger κλπ....Κατηγορία προσωπικά για μένα πλήρως αδιάφορη...

Για την ένδειξη θερμοκρασίας, το παίρνω πίσω....

GeorgeP
19-02-2012, 00:16
Γιώργο εμείς οι 2 έχουμε την τάση να λέμε το ίδιο, αλλά -παραδόξως- να διαφωνούμε:):):)
Εγώ δικαιολόγησα την κατανάλωση και -χωρίς να αναφέρω αυτό που λες- το συμπεριέλαβα στην άποψή μου:) Και η μετάφραση του bikeit, καλή είναι. Το ίδιο κατάλαβα και στα αγγλικά. Είπα επίσης ότι και το Gs φτάνει και ξεπερνάει τα 8 λίτρα /100χλμ, αμα του πιεις το αίμα.

Και φυσικά το βάρος παίζει ρόλο στην κατανάλωση;););) Δεν καις το ίδιο με συνεπιβάτη και 3 βαλίτσες..... Επίσης το Vara είναι πρακτικά ιδίου βάρους με το νέο Crosstourer, αλλά είναι 1000αρι με σκάρτα 100 αλόγατα! Το νέο είναι 1200 με 130 άλογα περίπου, άρα -αναλογικά- θα το έλεγα και οικονομικό!

Θεοδωρα,
δεν αντιλεγω και οτι εγραψα ηταν συμπληρωματικο στο δικο σου.....εκτος της συνεισφορας του βαρους και της μεταφρασης.
Η μεταφραση, αν το κοιταξεις λεξη προς λεξη, ειναι λαθος παραλειποντας μεγαλα ουσιωδη κομματια οπως αυτο που αναφερω στο πιο πανω ποστ μου. Το riding it quite hard π.χ δεν αναφερεται πουθενα!! Διοτι αν το '''.....riding it quite hard '' σημαινει 8λ/100κμ με 200αρες τοτε οχι μονον οικονομικο ειναι αλλα παει με τις αναθυμιασεις σε χαμηλοτερες ταχυτητες.:Απορία:

Το βαρος τωρα, μια μικροτερου κυβισμου μοτοσυκλετα απο μια αλλη ιδιου βαρους καιει περισσοτερο καυσιμο και ο λογος ειναι η λιγοτερη ροπη στις ιδιες με το αλλο μηχανακι στροφες. Το ST1300 Pan European με τα 300+ κιλα του πρακτικα καιει το ιδιο με το ΜΚ3 βαραντερο!!
Το FJR 1300 του αδερφου μου καει το ιδιο ¨η και λιγοτερο (λιγοτερο μεχρι τα 120) απο το Βαραντερο ΜΚ3 παρολο που διαθετει 5ταχυτο σαζμαν με 5η τοσο κοντη που νομιζεις οτι θα βγουν τα πιστονια απο τους κυλινδρους.
Τα τριβαλιτσα και τα δικαβαλα λιγο ρολο παιζουν στις συχρονες ψεκαστες κατασκευες κιαυτον μονο στα ξεκινηματα. Στα καρμπυρατερατα αυτο αλλαζει προς το χειροτερο.
Εγω με τα ΜΚ 2-3 μου ητε δικαβαλος, ητε τριβαλιτσος ητε δικαβαλος και τριβαλιτσος μαζι ποτε δεν ξεπερασα τα 6,5 λιτρα/100κμ με ταχυτητες 140-160κμ. Με το ΜΚ1 μου ομως........αστα να πανε!! Εσερνα και βυτιο απο πισω αφου μονος εκαιγα 7-8λ/100κμ και με ολα τα φορτωματα ξεπερνουσα τα 9(!!) πολλες φορες!!

commander
19-02-2012, 00:25
Εγω με τα ΜΚ 2-3 μου ητε δικαβαλος, ητε τριβαλιτσος ητε δικαβαλος και τριβαλιτσος μαζι ποτε δεν ξεπερασα τα 6,5 λιτρα/100κμ με ταχυτητες 140-160κμ!
Γιωργο θες να μας πεις οτι με 150 κιλα σιν δεν εχεις διαφορα στην καταναλωση???

gepol
19-02-2012, 00:30
ΗΠΑ, Αυστραλία...
Άλλη νοοτροπία. Ισάδια και χιλιόοοοομετραααα:D

Δεν νομίζω ότι η αγορές αυτές ενδιαφέρονται για μηχανές τέτοιου τύπου... Εκεί είναι γεμάτες με K1200LT, ST1300, Goldwing, Harley κλπ...

Το Varadero για παράδειγμα δεν μπήκε ποτέ παρά πέρισυ στο Καναδά και τις ΗΠΑ, και δεν πάει καλά... Για Αυστράλια δεν ξέρω...

GeorgeP
19-02-2012, 00:35
Μετά απο 12 χρόνια παρουσίας και τεχνολογίας του Varadero, και δεδομένης της "πράσινης τρέλας" που κυριαρχεί και όχι άδικα, ειλικρινά περίμενα κάτι τεχνολογικά εξελιγμένο σε τομείς όπως το βάρος και η κατανάλωση και όχι μόνο στην ιπποδύναμη, σχέσεις και φρένα...

Σόρρυ, αλλά ότι και να μου πείς, προβλέπω ότι θα έχει την τύχη των ΤΑ και VFR....δεδομένης και της υψηλής τιμής...θα το δείξουν βέβαια οι πωλήσεις..

Στην τελική και σύμφωνα με την δική μου άποψη περι μοτοσυκλέτας, δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία να την εντάξω, αλλά τείνω να την εντάξω στην κατηγορία του MultiStrada Tiger κλπ....Κατηγορία προσωπικά για μένα πλήρως αδιάφορη...

Το ΤΑ τι προβλημα εχει? ειναι δευτερο στις πωλησεις μετα το Βστρομ με 219 πωλησεις εναντι 469......
Δεν ηταν βεβαια και ποτε πρωτο ¨η οταν ηταν δεν υπηρχε καθολου ανταγωνισμος. Αλλα μην αρχισουμε αυτην την συζητηση τωρα.

Δεν υπαρχει κατηγορια να το ενταξεις...ειναι μια κατηγορια μονο του η οποια κατα την Χοντα λεγεται ''adventure sports tourer''.
Αν ηταν MultiStrada Tiger δεν θα ηταν 275 κιλα και θα εστριβε και θα φρεναρε σαν κι αυτα, που ειμαι σιγουρος οτι δεν.........δεν το χρειαζεται εξαλλου.

Φρενα? δεν ξερουμε ακομη, αλλα το C-ABS που εχει δοκιμαστει σε αλλα μοντελα αναφερεται ως το καλυτερο συστημα φρενων πανω σε μοτοσυκλετα αυτην την στιγμη. Φρεναρει ακομα και σε χαλικι, νερο, γυαλι χωρις να ριχνει τον αναβατη και μαλιστα με το μαξιμουμ της επιβραδυνσης αφου ελεγχεται τελειως ηλεκτρονικα. (καμαι σχεση με οτι ξεραμε μεχρι τωρα σε Varantero και PanEuropean)
Βαρος? τοθριστικη μοτοσυκλετα χωρις βαρος ειναι σαν να λεμε Mercedes 500 πουπουλο....δεν γινεται. Η GS π.χ ΔΕΝ ειναι τουριστικη μοτοσυκλετα, ειναι 50/50 ενω το crosstourer 90/10 (ασφαλτο-χωμα)

Καλα να ειμαστε, δουλεια να εχουμε κι εμεις οι χοντακηδες να το αποκτησουμε καποτε.

Υ.Γ. Δενε χει σχεση ανταγωνιστικοτητας με τα GS....ΚΑΜΙΑ....αλλο το ενα αλλο το αλλο.

gepol
19-02-2012, 00:38
Υ.Γ. Δενε χει σχεση ανταγωνιστικοτητας με τα GS....ΚΑΜΙΑ....αλλο το ενα αλλο το αλλο.


Αυτό το λέω χρόνια τώρα σε όλους, ακόμα και σε Varadero vs GS, ότι δεν είναι στην ίδια κατηγορία, αλλά μονίμως σκίζεστε :Χαμόγελο::Χαμόγελο::Χαμόγελο:

GeorgeP
19-02-2012, 00:49
Αυτό το λέω χρόνια τώρα σε όλους, ακόμα και σε Varadero vs GS, ότι δεν είναι στην ίδια κατηγορία, αλλά μονίμως σκίζεστε :Χαμόγελο::Χαμόγελο::Χαμόγελο:

Ετσι ειναι οι μοτοσυκλετιστες.................. για να υπαρχει μαχητικο αντικειμενο συζητησης κατα τις συναντησεις με καταναλωση μπυρας.:di59:

Τα πολιτικα ειναι......ξενερουα.......:u60:

phoenix
19-02-2012, 01:36
Με συγχωρεις ρε Στεργιο,το ανευ χαρακτηρα και προσωπικοτητας ειναι προσωπικη σου αποψη και την σεβομαι,αλλα πως χαρακτηριζεις ενα υδροψυκτο,τετρακυλινδρο V κινητηρα με 129hp και με προαιρετικα σειριακο κιβωτιο σε ''τυπου'' on-off μοτοσυκλετα ως ''αδιαφορο'',θα ηθελα να το καταλαβω λιγο καλυτερα.....:Μπερδεμέν
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΙΟΜΑΤΩΝ ΜΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ
ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ HI_TEC EMEΝΑ ΜΕ ΚΟΙΜΗΖΕΙ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΥΝΗΘΙΖΑ ΣΤΑ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΑΛΑΡΑ ΓΙΝΟΜΟΥΝ ΜΑΛΘΑΚΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΑΓΑ:Χαμόγελο::Χαμόγελο::Χαμόγελο:
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΔΗΓΩ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ BMW
K100LT 1986
1200GS 2004
ΘΕΛΩ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ GS MOY TO ΠΑΡΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ HONDA TO VARA KAI TO CROSS
ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΦΡΙΚΑ ΕΓΡΑΨΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

forester
19-02-2012, 11:09
ΕΜΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΛΕΝΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΤΟΣΟ
ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΟΤΟ
ΑΝΕΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΜΟΤΕΡ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟΥΣ ΚΙΤΡΙΝΟΥΣ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΑΝΑ ΕΑΝ ΒΕΛΤΙΩΝΑΝΕ ΘΑ ΕΦΤΑΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ



Αυτό το λέω ΠΟΛΛΑ χρόνια τώρα!!!!!!
Αλλά αυτές είναι απόψεις δικές μας:Μπερδεμέν Οι Χονταίοι το βλέπουν αλλιώς....:cr13:

forester
19-02-2012, 11:10
Αυτό το λέω χρόνια τώρα σε όλους, ακόμα και σε Varadero vs GS, ότι δεν είναι στην ίδια κατηγορία, αλλά μονίμως σκίζεστε :Χαμόγελο::Χαμόγελο::Χαμόγελο:
Και με αυτή την άποψη συντάσσομαι πλήρως;););)

forester
19-02-2012, 11:20
Θεοδωρα,
δεν αντιλεγω και οτι εγραψα ηταν συμπληρωματικο στο δικο σου.....εκτος της συνεισφορας του βαρους και της μεταφρασης.
Η μεταφραση, αν το κοιταξεις λεξη προς λεξη, ειναι λαθος παραλειποντας μεγαλα ουσιωδη κομματια οπως αυτο που αναφερω στο πιο πανω ποστ μου. Το riding it quite hard π.χ δεν αναφερεται πουθενα!! Διοτι αν το '''.....riding it quite hard '' σημαινει 8λ/100κμ με 200αρες τοτε οχι μονον οικονομικο ειναι αλλα παει με τις αναθυμιασεις σε χαμηλοτερες ταχυτητες.:Απορία:

Το βαρος τωρα, μια μικροτερου κυβισμου μοτοσυκλετα απο μια αλλη ιδιου βαρους καιει περισσοτερο καυσιμο και ο λογος ειναι η λιγοτερη ροπη στις ιδιες με το αλλο μηχανακι στροφες. Το ST1300 Pan European με τα 300+ κιλα του πρακτικα καιει το ιδιο με το ΜΚ3 βαραντερο!!
Το FJR 1300 του αδερφου μου καει το ιδιο ¨η και λιγοτερο (λιγοτερο μεχρι τα 120) απο το Βαραντερο ΜΚ3 παρολο που διαθετει 5ταχυτο σαζμαν με 5η τοσο κοντη που νομιζεις οτι θα βγουν τα πιστονια απο τους κυλινδρους.
Τα τριβαλιτσα και τα δικαβαλα λιγο ρολο παιζουν στις συχρονες ψεκαστες κατασκευες κιαυτον μονο στα ξεκινηματα. Στα καρμπυρατερατα αυτο αλλαζει προς το χειροτερο.
Εγω με τα ΜΚ 2-3 μου ητε δικαβαλος, ητε τριβαλιτσος ητε δικαβαλος και τριβαλιτσος μαζι ποτε δεν ξεπερασα τα 6,5 λιτρα/100κμ με ταχυτητες 140-160κμ. Με το ΜΚ1 μου ομως........αστα να πανε!! Εσερνα και βυτιο απο πισω αφου μονος εκαιγα 7-8λ/100κμ και με ολα τα φορτωματα ξεπερνουσα τα 9(!!) πολλες φορες!!


Λέει Γιώργο ότι :"...στην παρουσίαση οδηγήσαμε στα άκρα...."
Πώς να το έλεγε; Το πηγαίναμε στα κόκκινα συνέχεια; Το ίδιο δεν είναι; Προσωπικά το ίδιο καταλαβαίνω και στα αγγλικά που παραθέτεις και στα ελληνικά του bikeit. Το συνεχίζει μάλιστα λέγοντας ότι στην καθημερινή οδήγηση δεν θα είναι έτσι και λέει ότι οι "μετρήσεις" προέρχονται από τα όργανα της μοτό.
Τέλος πάντων, νομίζω ότι πρόκειται για μια σημαντική μοτοσυκλέτα, που βρίθει τεχνολογίας και σαφώς δεν είναι ανταγωνιστής του GS. Ίσως δεν είναι ανταγωνιστής κανενός.... Άλλωστε το Tiger 1050 ποιο μηχανάκι ανταγωνιζόταν όταν βγήκε; Αλλά και τώρα. Και πολλές μηχανές ανοίγουν, ή προσπαθούν να ανοίξουν κατηγορίες! Οι πωλήσεις τις δικαιώνουν, ή όχι. Θα δείξει.
Εμένα με χαλάει ο χαρακτήρας της. Δεν είμαι στο κοινό της. Αυτό το είχα πει παλιότερα στο άλλο θέμα (αντικαταστάτης του Βαρα), το λέω και τώρα. Όπως δεν είμαι στο κοινό των superbikes, ή των μεγάλων tourer (Goldwing, K1600GT κλπ).
Και όπως λέει και ο "Φοίνικας" προτιμώ πιο συμμετοχικά μηχανήματα για οδήγηση;)

forester
19-02-2012, 11:31
Να προσθέσω στα παραπάνω, ότι οι συγκρίσεις των περιοδικών γίνονται με διάφορα κριτήρια κι όχι απαραίτητα με το αν απευθύνονται οι μοτοσυκλέτες στο ίδιο κοινό. Βασικό κριτήριο είναι η τιμή. Ότι υπάρχει στα 15000€ +/- 1000, το θεωρούν συγκρίσιμο. Είναι μια άποψη κι αυτή:)
Μόνο στα superbikes ή στα enduro θα μπορούσαμε να μιλάμε για συγκριτικά και να έχει νόημα. Παράδειγμα τα "On/Off" της μεσαίας κατηγορίας. versys, V-Strom, F650GS, Transalp κλπ. Πόση σχέση έχουν μεταξύ τους; Ομοιότητες έχουν! Αλλά ο χαρακτήρας τους είναι οτιδήποτε άλλο, παρά συγκρίσιμος... Στα παραπάνω, βάλτε και το 690 rallye:Γελάω: Τι σημασία έχει ο 1 κύλινδρος μείον;:Γελάω:
Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ...

gsmaniac
19-02-2012, 11:56
μια χαρα μηχανη ειναι.............για οποιον ζητα την μετριοτητα;)
αν ηταν κατι εξαιρετικο....σιγα μην μας ενοιαζε η καταναλωση,το βαρος και αν ανηκει στην κατηγορια on-off,scooter ή street.....:cool:
η honda...εδω και πολλα χρονια ,κινειται στην μετριοτητα,σε ολη την γκαμα παραγωγης της.......απο μηχανες εως εξωλεμβιες:rolleyes:

zandesiro
19-02-2012, 12:39
Crosstourer............!!!

To "tourer" το βλεπω......(ανετο,βαρυ,σταθερο,μοτερ απο το VFR,χωρις σασμαν μηχανικο και αλλα καλουδια.....)
Για την αυτονομια το δεν θα σχολιασω(θα σχολιασω παρακατω) γιατι σε ενα ταξιδι (πχ ευρωπη) ολο και καποιο βεζιναδικο θα βρεις....

Το "cross" δε βλεπω.....

1.Μου κοπανησαν μια ζαντα ακτινωτη και εναν αξονα και θαρουν οτι κατι εκαμαν.....!

2.Αυτονομια "τσοπερ".......Χαζευω ολοι μερα το ADVrider.com και στο Horizons Unlimited.com και οι μονοι που δεν κουβαλανε βενζινες ειναι τα r1200gs adv και οσοι βαλαν touratech ντεποζιτο....Αυτο φορτωμενο καλα, ουτε 200χλμ δεν θα βγαλει....Και μιλαω για ταξιδι expedition οπως αυτα στο ADVrider.com και οχι παω Αθηνα-Θεσ/νικη....

3.Εψαξα και δε μπορω να βρω την διαδρομη αναρτησεων για να δω ποσο "cross" ειναι στην αναρτηση, για να δω φτανει τα 190mm μπροστα,και τα 200mm πισω της απλης GS και οχι της ADV που παει σε αλλο επιπεδο....!

4.Το αυτοματο σασμαν στο χωμα ειναι αχρηστο.....Τελος...... και δεν χρειαζετε αναλυση παραπερα....

5. 15.830 για την απλη εκδοση????:lo18: 16.050 εχει αρχικη το ADV.....

Βασει τα παραπανω "cross" δεν το λες......

Τα νευρα "crossια" μας τα χει κανει αυτην η honda αϊντε να δουμε ποτε θα βγαλει κανα σωστο μηχανακι....!


Α, βαλανε και δεικτη βενζινης!!

Παροτι εχω Βαραντερο, εγω παντως απογοητευτηκα απο το crosstourer!!!:cr14:

gsmaniac
19-02-2012, 12:43
Crosstourer............!!!



Παροτι εχω Βαραντερο, εγω παντως απογοητευτηκα απο το crosstourer!!!:cr14:

οταν το μυαλο ειναι ανοιχτο.......:di59:

forester
19-02-2012, 12:54
Τα μυαλά, τα ραδιόφωνα και τα ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ , δουλεύουν ΜΟΝΟ ανοιχτά!!!!!:)
Αυτό ισχύει και για τους κατόχους GS;)

jmar
19-02-2012, 12:59
Crosstourer............!!!

To "tourer" το βλεπω......(ανετο,βαρυ,σταθερο,μοτερ απο το VFR,χωρις σασμαν μηχανικο και αλλα καλουδια.....)
Για την αυτονομια το δεν θα σχολιασω(θα σχολιασω παρακατω) γιατι σε ενα ταξιδι (πχ ευρωπη) ολο και καποιο βεζιναδικο θα βρεις....

Το "cross" δε βλεπω.....

1.Μου κοπανησαν μια ζαντα ακτινωτη και εναν αξονα και θαρουν οτι κατι εκαμαν.....!

2.Αυτονομια "τσοπερ".......Χαζευω ολοι μερα το ADVrider.com και στο Horizons Unlimited.com και οι μονοι που δεν κουβαλανε βενζινες ειναι τα r1200gs adv και οσοι βαλαν touratech ντεποζιτο....Αυτο φορτωμενο καλα, ουτε 200χλμ δεν θα βγαλει....Και μιλαω για ταξιδι expedition οπως αυτα στο ADVrider.com και οχι παω Αθηνα-Θεσ/νικη....

3.Εψαξα και δε μπορω να βρω την διαδρομη αναρτησεων για να δω ποσο "cross" ειναι στην αναρτηση, για να δω φτανει τα 190mm μπροστα,και τα 200mm πισω της απλης GS και οχι της ADV που παει σε αλλο επιπεδο....!

4.Το αυτοματο σασμαν στο χωμα ειναι αχρηστο.....Τελος...... και δεν χρειαζετε αναλυση παραπερα....

5. 15.830 για την απλη εκδοση????:lo18: 16.050 εχει αρχικη το ADV.....

Βασει τα παραπανω "cross" δεν το λες......

Τα νευρα "crossια" μας τα χει κανει αυτην η honda αϊντε να δουμε ποτε θα βγαλει κανα σωστο μηχανακι....!


Α, βαλανε και δεικτη βενζινης!!

Παροτι εχω Βαραντερο, εγω παντως απογοητευτηκα απο το crosstourer!!!:cr14:

:sm8:

Καλη πωληση :hmmm: απ οτι καταλαβα μονο η λεξη αξιοπιστια εμεινε η οποια δεν αρκει για να αγορασεις μια μοτοσυκλετα 15.800 ευρω :u60:

ortho
19-02-2012, 13:01
Κι αν συνυπολογισω τα 3,5λ/100κμ μεση καταναλωση του νεου μοντελου ΝC700 της Honda (μοτο τ.496) τοτε με ασφαλεια συμπεραινω τις προθεσεις της εταιρειας ως προς την καταναλωση για ολα τα νεα μοντελα της.



Πωπώ Γιώργο με έφτιαξες! Δεν το είχα πάρει χαμπάρι το καινούριο μοντέλο. Αν κάποια στιγμή μπορέσω να πάρω άλλη μηχανή, πιό καινούρια, θα είναι πολυυυυυυυύ ψηλά στη λίστα!!

Bedouin
19-02-2012, 16:19
Crosstourer............!!!

To "tourer" το βλεπω......(ανετο,βαρυ,σταθερο,μοτερ απο το VFR,χωρις σασμαν μηχανικο και αλλα καλουδια.....)
Για την αυτονομια το δεν θα σχολιασω(θα σχολιασω παρακατω) γιατι σε ενα ταξιδι (πχ ευρωπη) ολο και καποιο βεζιναδικο θα βρεις....

Το "cross" δε βλεπω.....
:cr14:[/COLOR][/FONT]

Η ερμηνεια σου του "cross" χαθηκε λιγο στην μεταφραση.
Στην εδω περιπτωση το "cross" ειναι απο το "across" (οπως crossing the road) και οχι απο "moto-cross".
Across = "in a position reaching from one side to the other" (απο το λεξικο Merriam-Webster για οσους ενδιαφερουνται).

forester
19-02-2012, 19:18
Η ερμηνεια σου του "cross" χαθηκε λιγο στην μεταφραση.
Στην εδω περιπτωση το "cross" ειναι απο το "across" (οπως crossing the road) και οχι απο "moto-cross".
Across = "in a position reaching from one side to the other" (απο το λεξικο Merriam-Webster για οσους ενδιαφερουνται).

Μάλλον το ίδιο λέτε;)
Crosscountry........
Δεν εννοούμε MotoCross;)

TEOSS
19-02-2012, 21:03
Κατανάλωση 7-8 λίτρα/100χιλ., για μια 4κύλινδρη moto, με 1237cc και βάρος 275-285 κιλά (300+με βαλίτσες) δεν είναι μεγάλη. Με χαλαρή οδήγηση θα καταναλώνει ακόμα λιγότερο. Το εργοστασιακή μέτρηση είναι το πολύ καλό 6,211 WMTC(World-wide Motorcycle Test Cycle) και 5,988 D-mode .

Το θέμα είναι ότι η Honda πάλι έμεινε στα κολλήματα της και ΤΟΝ μόνιμο εφιάλτη της… που λέγεται GS!!!
Αφού φτιάχνεις μια τουριστική μοτό με <<cross>> δυνατότητες, τι τις θες τις ακτινωτές ζάντες ρε καραμήτροοοοοο… Άντε για το γινάτι, βγάλε και μια έξτρα έκδοση με ακτινωτές+κάγκελα+προβολάκια+ποδιές++ κ.α. Όπως η Suzuki με το Vstrom Desert suzuki dl 650 v-strom - ������ Suzuki V-Strom 650 Desert (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/67014.asp)
Τι έβαλες τα αντιαισθητικά άβαφα μαύρα <<προστατευτικά>> στο ντεπόζιτο??? Τι ρόλο βαράνε και σε πόσο χρόνο θα ασπρίσουν (όπως στο varadero)?...
Χάλια αδιόρθωτα…:cool:

Από αυτά που βλέπω και διαβάζω ΔΕΝ μπορεί να ανταγωνιστεί ούτε τις <<street-tourer-cross>> On/Off όπως Kawasaki Versys 1000 και Triumph Tiger 1200 Explorer, ούτε τις κανονικές On/Off όπως Yamaha XT1200Z Tenere ,BMW 1200 GS – GSadv και … MotoGuzzi 1200 Stelvio. Τα 990 και Multi είναι έτσι κι αλλιώς ασυναγώνιστα στους τομείς τους αλλά και ποιο εξειδικευμένα (ασχέτως τι λένε οι εταιρίες).
Ίσως, ούτε το …Varadero:eek:


Υ.Γ.
Εκτός θέματος, αλλά ΟΛΕΣ οι σύγχρονες μοτό με 650-800cc και με 60-70+ ίππους έχουν μέση κατανάλωση 4-5 λίτρα. Εργοστασιακή 3,5 για έναν …μισό κινητήρα αυτοκίνητου(Jazz) με 52 ίππους στις 6.200 στροφές δεν είναι κατόρθωμα. Εάν βέβαια η τιμή καθοριστεί στα 6.000-6.500 είναι καλή αγορά.

Για να το παίξω και λίγο …GS (Goldman Sachs) προτείνω <<διακράτηση>> στους μετόχους Varadero !!!!:):):)

GeorgeP
19-02-2012, 21:35
Κατανάλωση 7-8 λίτρα/100χιλ., για μια 4κύλινδρη moto, με 1237cc και βάρος 275-285 κιλά (300+με βαλίτσες) δεν είναι μεγάλη. Με χαλαρή οδήγηση θα καταναλώνει ακόμα λιγότερο. Το εργοστασιακή μέτρηση είναι το πολύ καλό 6,211 WMTC(World-wide Motorcycle Test Cycle) και 5,988 D-mode .

αυτo μαλλον ειναι για την εκδοση με DCT σαζμαν......

Oσο για την καταναλωση δεν θα ειανι μεγαλυτερη απο το βαραντερο...μαλλον μικροτερη.



Το θέμα είναι ότι η Honda πάλι έμεινε στα κολλήματα της και ΤΟΝ μόνιμο εφιάλτη της… που λέγεται GS!!!

Αφου δεν εχει εχει καμiα σχεση χρησης με το GS.........


Αφού φτιάχνεις μια τουριστική μοτό με <<cross>> δυνατότητες, τι τις θες Τι έβαλες τα αντιαισθητικά άβαφα μαύρα <<προστατευτικά>> στο ντεπόζιτο??? Τι ρόλο βαράνε και σε πόσο χρόνο θα ασπρίσουν (όπως στο varadero)?...
Χάλια αδιόρθωτα…:cool:

Η διαφορα ειναι οτι το βαραντερο φτιαχνοταν στην ισπανια και το Τουρερ εξ ολοκληρου στην ιαπωνια, οπερ και σημαινει οτι αν ειδες ποτε ξασπρισμενα πλαστικα σε αφρικα τουιν αλλο τοσο θα δεις και σε τουρερ.



Υ.Γ.
Εκτός θέματος, αλλά ΟΛΕΣ οι σύγχρονες μοτό με 650-800cc και με 60-70+ ίππους έχουν μέση κατανάλωση 4-5 λίτρα. Εργοστασιακή 3,5 για έναν …μισό κινητήρα αυτοκίνητου(Jazz) με 52 ίππους στις 6.200 στροφές δεν είναι κατόρθωμα. Εάν βέβαια η τιμή καθοριστεί στα 6.000-6.500 είναι καλή αγορά.

Θυμισου οτι το τρανσαλπ το 650 με 40 ιππους και καρμπυρατερ εκαιγε πανω απο 6 λιτρα και το αφρικα τουιν 750 με τους 47 ιππους του γυρω στα 7 κι αν το πιεζες πανω απο τα 120 καβαλουσε τα 8!!!

ortho
19-02-2012, 21:54
Υ.Γ.
Εκτός θέματος, αλλά ΟΛΕΣ οι σύγχρονες μοτό με 650-800cc και με 60-70+ ίππους έχουν μέση κατανάλωση 4-5 λίτρα. Εργοστασιακή 3,5 για έναν …μισό κινητήρα αυτοκίνητου(Jazz) με 52 ίππους στις 6.200 στροφές δεν είναι κατόρθωμα. Εάν βέβαια η τιμή καθοριστεί στα 6.000-6.500 είναι καλή αγορά.




Μάλλον μιλάς για το NC700 που αναφέρθηκε παραπάνω. Απ'ότι είδα η τιμή είναι στα 7500, και με DCT στα 8500.Οχι λίγα, ούτε όμως πάρα πολλά. Με βάση αυτά που διάβασα έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά απόδοσης, με βάση τα γούστα μου βέβαια, και μερικά πολύ καλά στοιχεία, όπως τον αποθηκευτικό χώρο στη θέση του ντεπόζιτου ( αυτό μετακόμισε κάτω από τη σέλα ), combined ABS...

Σημειωτέον στη Γερμανία το γυμνό κοστίζει 5500 και το φερινγκάτο 6500. Ως συνήθως εδώ είμαστε οι κώτσοι.

:di62: off

forester
19-02-2012, 22:06
Μάλλον μιλάς για το NC700 που αναφέρθηκε παραπάνω. Απ'ότι είδα η τιμή είναι στα 7500, και με DCT στα 8500.Οχι λίγα, ούτε όμως πάρα πολλά. Με βάση αυτά που διάβασα έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά απόδοσης, με βάση τα γούστα μου βέβαια, και μερικά πολύ καλά στοιχεία, όπως τον αποθηκευτικό χώρο στη θέση του ντεπόζιτου ( αυτό μετακόμισε κάτω από τη σέλα ), combined ABS...

Σημειωτέον στη Γερμανία το γυμνό κοστίζει 5500 και το φερινγκάτο 6500. Ως συνήθως εδώ είμαστε οι κώτσοι.

:di62: off



Αφού εδώ το φυσάμε το χρήμα ρε φίλε:Γελάω::Γελάω::Γελάω::Γελάω:
:di62:off once more;)

mpekas kostas
19-02-2012, 22:13
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ....:Χαμόγελο::Χαμόγελο:ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ο ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΤΕΣΤ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΣΚΕΜΠΟΛΙΣΤΑΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 2 ΜΕΤΡΩΝ.....:oοοοoh::confused::oοοοoh:

'Η.....
ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ...ΜΙΝΙΟΝ(SIC):sm3::sm7:
KAI AN IΣΧΥΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ....ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΑΝ ΤΟΣΟ ΒΑΡΥ.....:di64::sm7::sm7::sm7:

Bedouin
19-02-2012, 22:43
Μάλλον το ίδιο λέτε;)
Crosscountry........
Δεν εννοούμε MotoCross;)

Με το Crosscountry που ανεφερες δεν αλλαζει τιποτα.
Crosscountry σημαινει σε φυσικο τερραιν δηλ, off-road.
Συνεπως δεν λεμε το ιδιο πραγμα. :p

Το "cross" απο το "across" σημαινει μεταβαση/διασχιση απο σημειο Α σε σημεο Β (καμια σχεση με off-road, MotoCross, Crosscountry η οποιαδηποτε αλλη αναφορα σε τερραιν). ;)

Και στο θεμα μας, εαν το Crosstourer μπορει να διασχιση χωρες η ακομα και υπειρους "τουριστικα" (και φανταζομαι οτι σιγουρα θα μπορει) τοτε δεν βλεπω γιατι δεν δικαιουται να εχει το "cross" εντος της ονομασιας του.

Τουριστοδιασχιστης ... καλο ε? ;)

forester
19-02-2012, 23:01
Κατά τον zandesiro, δεν είναι cross με την ένοια που λες εσύ. Και ασφαλώς crosscountry δεν είναι καλά και σώνει offroad.
Τέλος πάντων, λογοπαίγνια ή ερμηνίες σε ορους μπορούμε να δίνουμε επ' άπειρο....
Χωρίς κανείς να κάνει λάθος 100%;)
Απλά , γιατί οι όροι χρησιμοποιούνται από τις εταιρείες κατά το δοκούν.
Αυτό που λέει ο φίλος -και συμφωνώ- είναι ότι με 2 ακτινωτές ζάντες δεν γίνεται η μοτοσυκλέτα, "cross" και δε λέμε για motocross:)
Εξάλλου , έτσι όπως το θέτεις, όλες οι μηχανές είναι cross (από το across);););)

TEOSS
19-02-2012, 23:21
[/FONT]

[/SIZE] αυτo μαλλον ειναι για την εκδοση με DCT σαζμαν......Έτσι είναι.:)

Oσο για την καταναλωση δεν θα ειανι μεγαλυτερη απο το βαραντερο...μαλλον μικροτερη.4κυληνδρος 1200+ccλίγο δύσκολο να καίει λιγότερα.




Αφου δεν εχει εχει καμiα σχεση χρησης με το GS.........

Αυτό ήταν <<σπόντα>>….:p



[SIZE=3]Η διαφορα ειναι οτι το βαραντερο φτιαχνοταν στην ισπανια και το Τουρερ εξ ολοκληρου στην ιαπωνια, οπερ και σημαινει οτι αν ειδες ποτε ξασπρισμενα πλαστικα σε αφρικα τουιν αλλο τοσο θα δεις και σε τουρερ.Μακάρι να αντέχει, για να δούμε. Σχεδιαστικά όμως είναι χάλι και πρακτικά άχρηστο. Ας το έδιναν σαν αξεσουάρ ή μόνο στην υποθετική έκδοση “adv” που περιγραφώ


[FONT=Arial]

Θυμισου οτι το τρανσαλπ το 650 με 40 ιππους και καρμπυρατερ εκαιγε πανω απο 6 λιτρα και το αφρικα τουιν 750 με τους 47 ιππους του γυρω στα 7 κι αν το πιεζες πανω απο τα 120 καβαλουσε τα 8!!!

Γραφώ <<όλες οι σύγχρονες>> όχι οι παλαιές καρμπυλατερατες… ;)

Bedouin
19-02-2012, 23:35
... δεν γίνεται η μοτοσυκλέτα, "cross" και δε λέμε για motocross:)


Βοηθησε μας λιγο ... τι ακριβως σημαινει "cross" στην περιπτωση που αναφερεις ""είναι ότι με 2 ακτινωτές ζάντες δεν γίνεται η μοτοσυκλέτα, "cross"""?
Μηπως περναω καποια "ξανθια" στιγμη και δεν καταλαβαινω?

forester
19-02-2012, 23:52
Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει άκρη;)
Δες το μύνημα του zanderisto. Εγώ συμφωνώ, εσύ διαφωνείς....
Δεν πρόκειται να αλλάξει.

TEOSS
20-02-2012, 00:08
Μάλλον μιλάς για το NC700 που αναφέρθηκε παραπάνω. Απ'ότι είδα η τιμή είναι στα 7500, και με DCT στα 8500.Οχι λίγα, ούτε όμως πάρα πολλά. Με βάση αυτά που διάβασα έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά απόδοσης, με βάση τα γούστα μου βέβαια, και μερικά πολύ καλά στοιχεία, όπως τον αποθηκευτικό χώρο στη θέση του ντεπόζιτου ( αυτό μετακόμισε κάτω από τη σέλα ), combined ABS...

Σημειωτέον στη Γερμανία το γυμνό κοστίζει 5500 και το φερινγκάτο 6500. Ως συνήθως εδώ είμαστε οι κώτσοι.

:di62: off

Το NC700X είναι το μόνο ενδιαφέρον νέο μοντέλο της Honda. Περίμενα τιμή ¨¨ευρωπαϊκού¨¨ επιπέδου. Στα 7.500 είναι τσιμπημένο …. αν και βλέπω ότι μέχρι τέλος χρόνου θα βάλουν έκπτωση λόγο κρίσης ….






.......έκτος και πετύχει ο Παπαδήμος!!!

Bedouin
20-02-2012, 00:09
Και ασφαλώς crosscountry δεν είναι καλά και σώνει offroad.


Νεο αυτο.
Σε κυκλους που αναφερονται σε crosscountry οπου η επειγεια διασχιση ειναι με διτροχα η ας πουμε τετρατροχα το τερραιν παντα ειναι offroad.
Επισης, γεννημενος και μεγαλωμενος σε αγγλοφωνη χωρα (στα Ελληνικα τα κανω ολιγον σκ@τ@) και με τους λοιπους αγγλοφωνους δεν εννοουμε ποτε κατι αλλο απο offroad. Δεν φανταζομαι να αλλαξη αυτο πολυ συντομα. ;)

Αλλα παρε το και απο το Free dictionary ... "Moving or directed across open country rather than following tracks, roads, or runs".

Bedouin
20-02-2012, 00:23
Δες το μύνημα του zanderisto. Εγώ συμφωνώ, εσύ διαφωνείς....


Δεν διαφωνω καθολου με το ποστ του φιλου. Δεν το σχολιασα καθολου.
Απλα δεν βλεπω καμια εξηγηση για την λεξη "cross" για να καταλαβω, οπως ρωτησα νωριτερα.

Τεσπα ... ειμαστε οκ (δεν εχει σημασια).

napgeo
20-02-2012, 02:25
Φοβερό. Καλώς να έρθει και στη χώρα μας.
Η τεχνολογία επιτέλους στα πόδια μας.]
Ίσως Το καλύτερο δίκυκλο που έχει κυκλοφορήσει παγκόσμια.
Ανυπομονώ να το δοκιμάσω. …………………

CPretenteriS
20-02-2012, 09:23
Φοβερό. Καλώς να έρθει και στη χώρα μας.
Η τεχνολογία επιτέλους στα πόδια μας.]
Ίσως Το καλύτερο δίκυκλο που έχει κυκλοφορήσει παγκόσμια.
Ανυπομονώ να το δοκιμάσω. …………………

Αν ξαναποσταρεις εδω θα ανεβάσω το "τζιπατος μουράτος καγενατος"... :sm7::sm7::sm7:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

GeorgeP
20-02-2012, 10:18
4κυληνδρος 1200+ccλίγο δύσκολο να καίει λιγότερα.



Μην το λες..........η διαχειριση καυσιμου εχει φτασει σε πρωτογνωρα επιπεδα πια.
Πιστευε κανεις το 2000 οτι το βαραντερο θα εκαιγε στο μελλον 6 λιτρα τα 100κμ? Ουτε κατα διανοια δεν περναγε απο το μυαλο μας δεδομενου της εμπειριας με τα Χοντα.
Εγω βγαζω το συμπερασμα οτι θα καιει λιγοτερο εκει στις ταχυτητες ταξιδιου των 140-160 διοτι αν οπως γραφει ο συντακτης το εσκιζαν (κοφτες, 200αρες παρατεταμενες) κι εκαψε 8λιτρα (στο οικονομομετρο) τοτε βρισκω πανευκολο στο ταξιδι να καιει γυρω στα 6.

gepol
20-02-2012, 10:51
....και δυστυχώς η μινιμαλιστική σχεδίαση επικράτησε....

Αυτός είναι ο admin του IVF (International Varadero Forum). Το Varadero δεν φαίνεται σαν παπί στα πόδια του, είναι 2,04 ύψος βέβαια...

http://varaderoforumcom.h826747.serverkompetenz.net/size.php?pic=files/dsc03855_140.jpg

leandros
20-02-2012, 13:29
όσο μ άρεσε το VFR1200, τόσο γλυκανάλατο είναι το crosstourer.
Δεν νομίζω έτσι κι αλλιώς να έχει ενθουσιάσει και κανένα μοτοσυκλετιστή, καθώς έχει τόσες άλλες ανώτερες επιλογές σε άλλες εταιρίες.
Κλασική Χόντα, μια ζωή στη μετριότητα.
Για entry level είναι καλά τα Ιαπωνικά, άμα είσαι ψαγμένος πας Ευρώπη.

Σαφώς πιο ριζοσπαστική πρόταση είναι το NC700X που τουλάχιστον έχει κάτι καινοτόμο να δώσει.

υγ. GeorgeP οι καταναλώσεις που λες για το Βαραντέρο σου, πρέπει να συμβαίνουν διαπλανητικά μόνο σε σένα!

jmar
20-02-2012, 13:40
Σαφώς πιο ριζοσπαστική πρόταση είναι το NC700X που τουλάχιστον έχει κάτι καινοτόμο να δώσει.



Με 48 αλογα στα 700 κυβικα και 220 κιλα?? :wo20:

leandros
20-02-2012, 13:53
έχει πολύ μεγάλη ροπή χαμηλά (6500 στροφές μπαίνει ο κόφτης), κατανάλωση σκούτερ, δεν χρειάζεσαι μπαγκαζιέρα και πολύ ευκολοδήγητο.

livikos
20-02-2012, 14:16
Ετσι ειναι οι μοτοσυκλετιστες.................. για να υπαρχει μαχητικο αντικειμενο συζητησης κατα τις συναντησεις με καταναλωση μπυρας.:di59:

Τα πολιτικα ειναι......ξενερουα.......:u60:
Μήπως νομίζετε οτι οι υπεύθυνοι παραγωγής της HONDA είναι ηλίθιοι σαν τους πολιτικούς μας ? και φυσικά δεν φτιάχνουν μοτοσυκλέτες μόνο για την Ελλάδα !! και άν ήταν oλες ιδιες εμείς τί θα είχαμε να λέμε πίνοντας :di59:.
Αφήστε να δούμε τι θα καίει και το υδρόψυκτο gs που θα ειναι και κοντά στις επιδόσεις.Επειτα μετά που θα καβαλήσεις κάτι ....... ανακαλύπτεις τα κρυφά χαρίσματα.!!!:wha13::wha13::wha13:

jmar
20-02-2012, 14:30
έχει πολύ μεγάλη ροπή χαμηλά (6500 στροφές μπαίνει ο κόφτης), κατανάλωση σκούτερ, δεν χρειάζεσαι μπαγκαζιέρα και πολύ ευκολοδήγητο.

ααααα για σκουτερ μου μιλας, κι εγω νομιζα οτι μιλαμε για μοτοσυκλετες :u60::lo20::u58:

leandros
20-02-2012, 14:49
:p

GeorgeP
20-02-2012, 19:58
και καποιες φοτο απο το τεστ του IVF..........

xurxes
20-02-2012, 20:21
και καποιες φοτο απο το τεστ του IVF..........


:rolleyes::eek:....8,3ltr?:p:p:p

nivo
20-02-2012, 20:32
αν εβαλαν δεικτη βενζινης ......θα το παρω :p:lo19::ye30:

livikos
20-02-2012, 20:41
:rolleyes::eek:....8,3ltr?:p:p:p

που το ανακάλυψες, μάτι.!!!:u56:

xurxes
20-02-2012, 21:03
έλα τώρα!!!!!!!!!!!
όλα τα ξέρετε.....:Μπερδεμέν

φουτοσουπια είναι....:rolleyes::p

napgeo
20-02-2012, 21:37
έχει πολύ μεγάλη ροπή χαμηλά (6500 στροφές μπαίνει ο κόφτης), κατανάλωση σκούτερ, δεν χρειάζεσαι μπαγκαζιέρα και πολύ ευκολοδήγητο.


:confused:Ποιό είναι αυτό που λέτε...........

xurxes
20-02-2012, 21:40
:confused:Ποιό είναι αυτό που λέτε...........




:rolleyes:και τα της παραγράφου....#60!!!!
θα μείνουν ασχολίαστα:p

napgeo
20-02-2012, 21:51
:rolleyes:και τα της παραγράφου....#60!!!!

θα μείνουν ασχολίαστα:p



Όχι να τα σχολιάσουμε , αλλά τι να σχολιάσω δεν κατάλαβα................

leandros
21-02-2012, 00:29
Όχι να τα σχολιάσουμε , αλλά τι να σχολιάσω δεν κατάλαβα................

ψιτ, αγαπούλα;
honda - Honda NC 700 X: ! (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/88492.asp)
;)

jmar
21-02-2012, 01:38
και καποιες φοτο απο το τεστ του IVF..........

Βρε θα μας τρελανετε!!! Τοσο καιρο φωναζεις οτι δεν το συγκρινουν με Gs και καμια σχεση με off και εδω μας το βαζουν εκτος δρομου?? :wo20::u55::u56:

napgeo
21-02-2012, 02:47
ψιτ, αγαπούλα;
honda - Honda NC 700 X: ������� �� ��������! (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/88492.asp)
;)




Ωραία μηχανή δεν την γνώριζα.
Προσωπικά δεν κάνει για μένα. Το ύψος σέλας 830 και δεν έχει άξονα στη μετάδοση κίνησης.
Σε ευχαριστώ πάντως................

xurxes
21-02-2012, 03:47
Βρε θα μας τρελανετε!!! Τοσο καιρο φωναζεις οτι δεν το συγκρινουν με Gs και καμια σχεση με off και εδω μας το βαζουν εκτος δρομου?? :wo20::u55::u56:





στη μούγκα πάει η στρούγκα...χαχαχαχαχ:p:p:p:rolleyes:

jmar
21-02-2012, 04:43
στη μούγκα πάει η στρούγκα...χαχαχαχαχ:p:p:p:rolleyes:


:u60::lo20:

forester
21-02-2012, 08:20
Βρε θα μας τρελανετε!!! Τοσο καιρο φωναζεις οτι δεν το συγκρινουν με Gs και καμια σχεση με off και εδω μας το βαζουν εκτος δρομου?? :wo20::u55::u56:
Δεν είναι εκτός δρόμου.....
Σε χωματόδρομο είναι;)
Μέχρι εκεί....

gepol
21-02-2012, 08:33
Ετσι....;)

taksidiotis
21-02-2012, 09:21
Bαρος 275-285 κιλα?? :eek:

Καταναλωση 8lt/100km??? :eek::eek:



http://www.vvdrienerlo.nl/smileys/49.gifhttp://www.vvdrienerlo.nl/smileys/49.gif

Γιατι το gs adv ποσο είναι???λιγοτερο?επισης απο κατανάλωση τόση είχα κι εγω αρκετα συχνά με το GSA.


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

TEOSS
21-02-2012, 11:53
Γιατι το gs adv ποσο είναι???λιγοτερο?επισης απο κατανάλωση τόση είχα κι εγω αρκετα συχνά με το GSA.


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

Το adv φτάνει εκεί με 12 λίτρα περισσότερο καύσιμο (33 αντί 21) και αλουμινένιο τριβάλιτσο … γεμάτο κι αυτό !!!:lo19:


Τα στοιχεία κατασκευαστή (αντίστοιχα με αυτά που δίνει η Honda) είναι :223 κιλά άδειο και 256 γεμάτο !
BMW Motorrad Hellas A.E. (http://www.bmw-motorrad.gr/gr/el/index.html)


Το 8l/100km σε συνθήκες δοκιμών δεν είναι υπερβολικό.

jmar
21-02-2012, 12:07
Γιατι το gs adv ποσο είναι???λιγοτερο?επισης απο κατανάλωση τόση είχα κι εγω αρκετα συχνά με το GSA.


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

Μεσα στην πολη σταματα ξεκινα εχει τοση :ye32:

tsatsos
21-02-2012, 12:15
Σύντομα θα υπάρχει και ένα όσο γίνεται πιο "αντικειμενικό" test ride πολλών χιλιομέτρων...Περιμενετε στο ακουστικο σας..

LakisGS
21-02-2012, 20:52
Σύντομα θα υπάρχει και ένα όσο γίνεται πιο "αντικειμενικό" test ride πολλών χιλιομέτρων...Περιμενετε στο ακουστικο σας..


Δεν μας ενδιαφέρει να μάθουμε. Αφού δεν είναι BMW, δεν μας ενδιαφέρει. ΤΕΛΟΣ! :p
:u58::u58:

black_hawk
21-02-2012, 21:05
Γιατι το gs adv ποσο είναι???λιγοτερο?επισης απο κατανάλωση τόση είχα κι εγω αρκετα συχνά με το GSA.

Τετοια καταναλωση εχω δει μονο δυο φορες, οταν ταξιδευα ΣΥΝΕΧΩΣ με 160-180 χλμ/ωρα (για περιπου 500-600 χλμ) στην autopista Bilbao-Barcelona και Μadrid-Barcelona
Στον αντιποδα, εχω βγαλει και 400 χλμ με γεματο ρεζερβουαρ (20λιτρο) και οχι μονο μια φορα

(Σε καθημερινη χρηση ειμαι γυρω στα 300 χλμ με τα 20 λιτρα..)

forester
21-02-2012, 22:05
Τετοια καταναλωση εχω δει μονο δυο φορες, οταν ταξιδευα ΣΥΝΕΧΩΣ με 160-180 χλμ/ωρα (για περιπου 500-600 χλμ) στην autopista Bilbao-Barcelona και Μadrid-Barcelona
Στον αντιποδα, εχω βγαλει και 400 χλμ με γεματο ρεζερβουαρ (20λιτρο) και οχι μονο μια φορα

(Σε καθημερινη χρηση ειμαι γυρω στα 300 χλμ με τα 20 λιτρα..)


Θανάση, για να λέμε τα πράγματα σωστά....
Στο κάθε μέρα λέγοντας 300, εννοείς ότι γεμίζεις με 19λίτρα περίπου... Άρα πας με αναθυμιάσεις:D
Και για τα 400 χλμ σε ταξίδι, δεν ξεπερνάς τα 110, έτσι;

black_hawk
21-02-2012, 22:20
Θανάση, για να λέμε τα πράγματα σωστά....
Στο κάθε μέρα λέγοντας 300, εννοείς ότι γεμίζεις με 19λίτρα περίπου... Άρα πας με αναθυμιάσεις:D
Και για τα 400 χλμ σε ταξίδι, δεν ξεπερνάς τα 110, έτσι;

:Γελάω:

Λοιπον, οταν αναφερω τα 300χλμ/20 λιτρα σε "καθημερινη χρηση", εννοω οτι βαζω φουλαρω (ΠΑΝΤΑ) οταν "αναψει" ρεζερβα, οποτε διαιρω τα διανυθεντα χλμ με τα λιτρα που βαζω (Παντα ο ενας χιλιομετρητης μηδενιζεται οταν βαζω βενζινα, οποτε μπορω και υπολογιζω ευκολα, ποσο μαλλον οταν εχω το μηχανακι σχεδον 8 χρονια..)

Για τα 400+ χλμ με τα 20 (πρακτικα 21) λιτρα του ρεζερβουαρ, παλι τα εχω υπολογισει με τον ιδιο τροπο σε διαδρομες επι πολλα χλμ περιπου στο.. "ρελαντι"! (Π.χ. στις διαδρομες εδω, (http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/%CE%94%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%99%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BF-%CE%95%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%91%CE%BB%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%92-%CE%99%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%82-21798/) που ημουν δικαβαλλος, σε πολυ σφιχτο στροφιλικι και σε Ελβετικες πολεις-χωρια που τα ορια ταχυτητας κρατιονταν σχεδον "ευλαβικα"! )

tsatsos
21-02-2012, 22:24
Δεν μας ενδιαφέρει να μάθουμε. Αφού δεν είναι BMW, δεν μας ενδιαφέρει. ΤΕΛΟΣ! :p

:u58::u58:

Το Σαββατο μετα απο 3.600 χλμ. φτανουν Πατρα.Θα εχουμε μια αντικειμενικη γνωμη...:)

forester
22-02-2012, 00:15
:Γελάω:

Λοιπον, οταν αναφερω τα 300χλμ/20 λιτρα σε "καθημερινη χρηση", εννοω οτι βαζω φουλαρω (ΠΑΝΤΑ) οταν "αναψει" ρεζερβα, οποτε διαιρω τα διανυθεντα χλμ με τα λιτρα που βαζω (Παντα ο ενας χιλιομετρητης μηδενιζεται οταν βαζω βενζινα, οποτε μπορω και υπολογιζω ευκολα, ποσο μαλλον οταν εχω το μηχανακι σχεδον 8 χρονια..)

Για τα 400+ χλμ με τα 20 (πρακτικα 21) λιτρα του ρεζερβουαρ, παλι τα εχω υπολογισει με τον ιδιο τροπο σε διαδρομες επι πολλα χλμ περιπου στο.. "ρελαντι"! (Π.χ. στις διαδρομες εδω, (http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/%CE%94%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%99%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BF-%CE%95%CE%BB%CE%B2%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%91%CE%BB%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%92-%CE%99%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%82-21798/) που ημουν δικαβαλλος, σε πολυ σφιχτο στροφιλικι και σε Ελβετικες πολεις-χωρια που τα ορια ταχυτητας κρατιονταν σχεδον "ευλαβικα"! )


Για το 2ο , δεν έχω να πω κάτι... Εκτός , ίσως, ότι δεν παίζει εδώ!!!
Αποκλείεται να κινείται κάποιος με μηχανή τόσο σιγά!
Για το 1ο τώρα. Με 16 λίτρα κάνεις 300 χλμ, οπότε σου ανάβει λαμπάκι; Δηλαδή έχεις μέση κατανάλωση 5,3 λίτρα/100χλμ. Πάρα πολύ καλό! Αλλά πάλι όχι σε πόλη. Μιλάω για αστικό κέντρο, Αθήνα , Θεσ/νικη, Πάτρα κλπ. Φανάρια , σταμάτα - ξεκίνα και τα λοιπά γνωστά....
Σε επαρχία με αργούς ρυθμούς, παίζει. Το έκανα για 1 ντεπόζιτο (δοκιμή πόσο αντέχω) το καλοκαίρι στην Ηλεία. Αλλά για κάθε μέρα και δει στην Αθήνα;;;; "Με την καμία" που λένε και τα πίτσι στις μέρες μας
:):)

leandros
22-02-2012, 00:19
μην ξεχνάτε ότι τα GS με τους διπλούς εκκεντροφόρους, έχουν σαφώς μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με τα GS με τους μονούς εκκεντρ.

black_hawk
22-02-2012, 01:18
Για το 2ο , δεν έχω να πω κάτι... Εκτός , ίσως, ότι δεν παίζει εδώ!!!
Αποκλείεται να κινείται κάποιος με μηχανή τόσο σιγά!
Προφανως!
Για το 1ο τώρα. Με 16 λίτρα κάνεις 300 χλμ, οπότε σου ανάβει λαμπάκι; Δηλαδή έχεις μέση κατανάλωση 5,3 λίτρα/100χλμ. Πάρα πολύ καλό!
Οχι, δεν με καταλαβες.. Εννοω οτι βαζω βενζινα μολις αναψει ρεζερβα (στα 240 χλμ περιπου) και βαζω 16 λιτρα, αρα? (240/16=15 χλμ/λιτρο => με 20 λιτρα, ενα ρεζερβουαρ δλδ, περιπου 300 χλμ.)
Αλλά πάλι όχι σε πόλη. Μιλάω για αστικό κέντρο, Αθήνα , Θεσ/νικη, Πάτρα κλπ. Φανάρια , σταμάτα - ξεκίνα και τα λοιπά γνωστά....
Σε επαρχία με αργούς ρυθμούς, παίζει. Το έκανα για 1 ντεπόζιτο (δοκιμή πόσο αντέχω) το καλοκαίρι στην Ηλεία. Αλλά για κάθε μέρα και δει στην Αθήνα;;;; "Με την καμία" που λένε και τα πίτσι στις μέρες μας
Συμφωνω! Εγω, εδω, εχω μονο δυο-τρια φαναρια, σπιτι-δουλεια!
:):)
(Τελειως :di50: ειμαστε λεμε, ε?? ):p

napgeo
22-02-2012, 01:25
Γιατί φίλοι συμφορουμίτες κάθεστε και προβληματίζεστε.

Πάρτε από αυτό (ξέρετε πιο )που δεν έχει δείκτη βενζίνης (τι να τον κάμει) και εάν μείνεις όπου και όταν του βάζεις ότι καύσιμο έχει το πρατήριο η το τρακτέρ.

Ημερήσιο χιλιομετρητή μα τι να τον κάμεις.

Απολαύστε την διαδρομή σας και όχι να έχετε μπλοκάκια και καλκιουλέιτορ να κάνετε συνέχεια υπολογισμούς.

Στο τέλος θα καταλήξετε λογιστές αντί για δικυκλιστές. :u60:
Πιστέψτε με………………:sm7:

black_hawk
22-02-2012, 01:37
Πάρτε από αυτό που δεν έχει δείκτη βενζίνης (τι να τον κάμει) ..

Ημερήσιο χιλιομετρητή μα τι να τον κάμεις.

Απολαύστε την διαδρομή σας και όχι να έχετε μπλοκάκια και καλκιουλέιτορ να κάνετε συνέχεια υπολογισμούς.


Ετσι! Να'χει και σασπενς το ταξιδι!

Θα μεινω στα πεινασμενα τσομπανοσκυλα, 'η θα την σκαπουλαρω μεχρι τις αρκουδες στο Μετσοβο-Γρεβενα?? :sm7::sm7:
:D:p

Ακιs
22-02-2012, 01:41
Παρακολουθω ολο το νημα εδω και μερες και η μηχανη εχει βγει αχρηστη,πριν καν την δει απο κοντα καποιος και περισσοτερο χωρις να την κανει βολτα.Ολοι λενε οτι ειναι βαρυ,οτι εχει μικρη αυτονομια,οτι εχει υψηλη καταναλωση κτλ.Κανεις ομως δεν λεει οτι μπορει να εχει και κατι καλο τελικα αυτη η μοτοσυκλετα.Οπως ας πουμε αυτο.....
http://img138.imageshack.us/img138/2172/39410410150823290924778.jpg

που ακομα η Bmw δεν το εχει ονειρευτει καν,με τον ξηρο μονοδισκο συμπλεκτη......

η αυτο ας πουμε................

http://img404.imageshack.us/img404/6066/42235710150823337269778.jpg

ενα τετρακυλινδρο,υδροψυκτο διαμαντι με 129hp και απιστευτη ροπη.........

η αυτο................

http://img546.imageshack.us/img546/6382/39657010150823279034778.jpg

.....ενα upside-down μπροστινο,σχετικα πρωτογνωρο για τα κιλα και τον χαρακτηρα της μοτοσυκλετας.....:rolleyes::rolleyes:

black_hawk
22-02-2012, 01:50
Οντως, εχεις δικιο γιατι κανεις δεν το εχει οδηγησει για να εκφρασει εμπεριστατομενη γνωμη και ολοι κρινουμε μονο απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα, αλλα..

http://img546.imageshack.us/img546/6382/39657010150823279034778.jpg

.....ενα upside-down μπροστινο,σχετικα πρωτογνωρο για τα κιλα και τον χαρακτηρα της μοτοσυκλετας.....:rolleyes::rolleyes:
43αρι πηρουνι, εν ετει 2012, σε μηχανακι που στεγνο ειναι στα 280 κιλα?? :sm1::sm1:

(Το KLX 650 που ειχα, εν ετει 1993, με -στεγνο- βαρος 153 κιλα, ειχε ΙΔΙAΣ διαμετρου USD!! :wo20: )

Ακιs
22-02-2012, 02:13
Οντως, εχεις δικιο γιατι κανεις δεν το εχει οδηγησει για να εκφρασει εμπεριστατομενη γνωμη και ολοι κρινουμε μονο απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα, αλλα..

43αρι πηρουνι, εν ετει 2012, σε μηχανακι που στεγνο ειναι στα 280 κιλα?? :sm1::sm1:

(Το KLX 650 που ειχα, εν ετει 1993, με -στεγνο- βαρος 153 κιλα, ειχε ΙΔΙAΣ διαμετρου USD!! :wo20: )
Αυτο ακριβως λεω.....οτι ειναι σχετικα πρωτογνωρο για τα κιλα και την κατηγορια....μπορει να ειναι εντελως ασαφες αλλα μπορει να κανει και θαυματα....ας περιμενουμε λιγο...;)

taksidiotis
22-02-2012, 04:43
Παρακολουθω ολο το νημα εδω και μερες και η μηχανη εχει βγει αχρηστη,πριν καν την δει απο κοντα καποιος και περισσοτερο χωρις να την κανει βολτα.Ολοι λενε οτι ειναι βαρυ,οτι εχει μικρη αυτονομια,οτι εχει υψηλη καταναλωση κτλ.Κανεις ομως δεν λεει οτι μπορει να εχει και κατι καλο τελικα αυτη η μοτοσυκλετα.Οπως ας πουμε αυτο.....
http://img138.imageshack.us/img138/2172/39410410150823290924778.jpg

που ακομα η Bmw δεν το εχει ονειρευτει καν,με τον ξηρο μονοδισκο συμπλεκτη......

η αυτο ας πουμε................

http://img404.imageshack.us/img404/6066/42235710150823337269778.jpg

ενα τετρακυλινδρο,υδροψυκτο διαμαντι με 129hp και απιστευτη ροπη.........

η αυτο................

http://img546.imageshack.us/img546/6382/39657010150823279034778.jpg

.....ενα upside-down μπροστινο,σχετικα πρωτογνωρο για τα κιλα και τον χαρακτηρα της μοτοσυκλετας.....:rolleyes::rolleyes:

Ναι,ένα ελληνικό site έβγαλε να πούμε review και χε@@ηκε η φοραδα ΣΤο αλώνι.
Περιμένω πιο αξιόπιστες πηγές

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

golden arian
22-02-2012, 05:08
Κι αν συνυπολογισω τα 3,5λ/100κμ μεση καταναλωση του νεου μοντελου ΝC700 της Honda (μοτο τ.496) τοτε με ασφαλεια συμπεραινω τις προθεσεις της εταιρειας ως προς την καταναλωση για ολα τα νεα μοντελα της.

Πωπώ Γιώργο με έφτιαξες! Δεν το είχα πάρει χαμπάρι το καινούριο μοντέλο. Αν κάποια στιγμή μπορέσω να πάρω άλλη μηχανή, πιό καινούρια, θα είναι πολυυυυυυυύ ψηλά στη λίστα!!

Μάλλον μιλάς για το NC700 που αναφέρθηκε παραπάνω. Απ'ότι είδα η τιμή είναι στα 7500, και με DCT στα 8500.Οχι λίγα, ούτε όμως πάρα πολλά. Με βάση αυτά που διάβασα έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά απόδοσης, με βάση τα γούστα μου βέβαια, και μερικά πολύ καλά στοιχεία, όπως τον αποθηκευτικό χώρο στη θέση του ντεπόζιτου ( αυτό μετακόμισε κάτω από τη σέλα ), combined ABS...

Σημειωτέον στη Γερμανία το γυμνό κοστίζει 5500 και το φερινγκάτο 6500. Ως συνήθως εδώ είμαστε οι κώτσοι.

:di62: off


SPAM ON(Σχετικά με το ΝC700X)

Συμβατικό πιρούνι εμπρός
Ψαλίδι από τα στοκ μοντέλα της Honda
Μονό δισκόφρενο μπροστά
Τεπόζιτο 14,1 λίτρα
218 κιλά
47 άλογα σε 700 κυβικά
Το παρουσιάζει σαν on off

Πες μα ρε Honda τι πίνεις και δεν μας δίνεις.....http://www.varaderoforum.gr/main/images/smilies/Eyecrazy.gif

Καλά κάνουν οι Ευρωπαίοι και γελάνε με τα χάλια των σχιστομάτηδων....http://www.varaderoforum.gr/main/images/smilies/cool.png

SPAM OFF

forester
22-02-2012, 08:13
Γιατί φίλοι συμφορουμίτες κάθεστε και προβληματίζεστε.

Πάρτε από αυτό (ξέρετε πιο )που δεν έχει δείκτη βενζίνης (τι να τον κάμει) και εάν μείνεις όπου και όταν του βάζεις ότι καύσιμο έχει το πρατήριο η το τρακτέρ.

Ημερήσιο χιλιομετρητή μα τι να τον κάμεις.

Απολαύστε την διαδρομή σας και όχι να έχετε μπλοκάκια και καλκιουλέιτορ να κάνετε συνέχεια υπολογισμούς.

Στο τέλος θα καταλήξετε λογιστές αντί για δικυκλιστές. :u60:
Πιστέψτε με………………:sm7:



Kαλό!!!!:)

forester
22-02-2012, 08:18
Είπα κάπου στην αρχή, ότι το Crosstourer είναι, ασφαλώς, μια σημαντική μοτοσυκλέτα με καινοτομίες και πού τεχνολογία ενσωματωμένη. Απλώς λόγω κάποιων χαρακτηριστικών, δεν ανήκω στο κοινό της. Σίγουρα πρέπει να περιμένουμε και να την κάνουμε καμιά βόλτα ίσως, κι ύστερα να κρίνουμε. Αλλά όταν παρουσιάζεται κάτι, είναι αδύνατον να μην υπάρχουν κρίσεις - προβλέψεις,,, Ειδικά όταν είναι σημαντικό;)

Ακιs
22-02-2012, 10:31
SPAM ON(Σχετικά με το ΝC700X)

Συμβατικό πιρούνι εμπρός
Ψαλίδι από τα στοκ μοντέλα της Honda
Μονό δισκόφρενο μπροστά
Τεπόζιτο 14,1 λίτρα
218 κιλά
47 άλογα σε 700 κυβικά
Το παρουσιάζει σαν on off

Πες μα ρε Honda τι πίνεις και δεν μας δίνεις.....http://www.varaderoforum.gr/main/images/smilies/Eyecrazy.gif

Καλά κάνουν οι Ευρωπαίοι και γελάνε με τα χάλια των σχιστομάτηδων....http://www.varaderoforum.gr/main/images/smilies/cool.png

SPAM OFF
Eσυ ανεβα στην Αυστριακη τοστιερα σου και ασε μας ησυχους......:u58::u58::u58:

black_hawk
22-02-2012, 10:42
Ναι,ένα ελληνικό site έβγαλε να πούμε review και χε@@ηκε η φοραδα ΣΤο αλώνι.
Περιμένω πιο αξιόπιστες πηγές
Tου Kevin Ash ειναι το αρθρο που δεν ειναι κανενας "τυχαρπαστος" ;)
(Και, εν πασει περιπτωσει, τα γραφομενα του και συμφωνα με αυτα, σχολιαζουμε..)

Ακιs
22-02-2012, 10:44
Ναι,ένα ελληνικό site έβγαλε να πούμε review και χε@@ηκε η φοραδα ΣΤο αλώνι.
Περιμένω πιο αξιόπιστες πηγές

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Aυτα που εγραψα φιλαρακι,δεν ειναι review απο κανενα ελληνικο site......ειναι review απ΄το κεφαλι μου....;);)

tsatsos
22-02-2012, 11:40
Περιμενετε μεχρι το Σαββατο και θα εχουμε μια γνωμη αντικειμενικη...
TEST RIDE: HONDA CROSSTOURER 1200 V4 (1.600 χλμ σε 4 χώρες απο το Varadero Forum)

Με την βοήθεια της Honda Σαρακάκης (που τους ευχαριστούμε πάρα πολύ γι αυτήν την πρόταση) και την τύχη με το μέρος μας, ο Ραφαήλ πέταξε την Τρίτη για την Ισπανία όπου και παρευρεύθηκε στην επίσημη παρουσίασή του HONDA CROSSTOURER 1200 V4, στην Βαρκελώνη.

Ήταν ο μοναδικός "ιδιώτης" που παρευρέθηκε στην επίσημη παρουσίαση αλλά το "όνειρο" δεν σταματά εδώ...

Επίσης είναι και ο μοναδικός ιδιώτης που μαζί με εναν συντάκτη περιοδικού, και ένα στέλεχος της Honda Σαρακάκης (κ.Β.Λουκόπουλος) θα φερουν 3 crosstourer απο την Βαρκελώνη στην Αθήνα οδικώς.

2,5 ημέρες .... 1.600 χλμ.... 4 χώρες.... πάνω στο πολυαναμενόμενο V4 Touring On-Off οδηγώντας το στους καλύτερους και ομορφότερους δρόμους της Ευρώπης.

Και το "όνειρο" αρχίζει...

Ακιs
22-02-2012, 11:43
Περιμενετε μεχρι το Σαββατο και θα εχουμε μια γνωμη αντικειμενικη...
TEST RIDE: HONDA CROSSTOURER 1200 V4 (1.600 χλμ σε 4 χώρες απο το Varadero Forum)


Με την βοήθεια της Honda Σαρακάκης (που τους ευχαριστούμε πάρα πολύ γι αυτήν την πρόταση) και την τύχη με το μέρος μας, ο Ραφαήλ πέταξε την Τρίτη για την Ισπανία όπου και παρευρεύθηκε στην επίσημη παρουσίασή του HONDA CROSSTOURER 1200 V4, στην Βαρκελώνη.

Ήταν ο μοναδικός "ιδιώτης" που παρευρέθηκε στην επίσημη παρουσίαση αλλά το "όνειρο" δεν σταματά εδώ...

Επίσης είναι και ο μοναδικός ιδιώτης που μαζί με εναν συντάκτη περιοδικού, και ένα στέλεχος της Honda Σαρακάκης (κ.Β.Λουκόπουλος) θα φερουν 3 crosstourer απο την Βαρκελώνη στην Αθήνα οδικώς.

2,5 ημέρες .... 1.600 χλμ.... 4 χώρες.... πάνω στο πολυαναμενόμενο V4 Touring On-Off οδηγώντας το στους καλύτερους και ομορφότερους δρόμους της Ευρώπης.

Και το "όνειρο" αρχίζει...

Για παμε γερα Προεδρε......:ye06:

theoadon
22-02-2012, 11:44
Περιμενετε μεχρι το Σαββατο και θα εχουμε μια γνωμη αντικειμενικη...
TEST RIDE: HONDA CROSSTOURER 1200 V4 (1.600 χλμ σε 4 χώρες απο το Varadero Forum)

Με την βοήθεια της Honda Σαρακάκης (που τους ευχαριστούμε πάρα πολύ γι αυτήν την πρόταση) και την τύχη με το μέρος μας, ο Ραφαήλ πέταξε την Τρίτη για την Ισπανία όπου και παρευρεύθηκε στην επίσημη παρουσίασή του HONDA CROSSTOURER 1200 V4, στην Βαρκελώνη.

Ήταν ο μοναδικός "ιδιώτης" που παρευρέθηκε στην επίσημη παρουσίαση αλλά το "όνειρο" δεν σταματά εδώ...

Επίσης είναι και ο μοναδικός ιδιώτης που μαζί με εναν συντάκτη περιοδικού, και ένα στέλεχος της Honda Σαρακάκης (κ.Β.Λουκόπουλος) θα φερουν 3 crosstourer απο την Βαρκελώνη στην Αθήνα οδικώς.

2,5 ημέρες .... 1.600 χλμ.... 4 χώρες.... πάνω στο πολυαναμενόμενο V4 Touring On-Off οδηγώντας το στους καλύτερους και ομορφότερους δρόμους της Ευρώπης.

Και το "όνειρο" αρχίζει...


Ρε γέρο... έχεις τελικά και το όνομα......αλλά και τη ....χάρη!!!:wo20::wo20::wo20:

Ακιs
22-02-2012, 11:49
Ρε γέρο... έχεις τελικά και το όνομα......αλλά και τη ....χάρη!!!:wo20::wo20::wo20:
Nα και ο ετερος καππαδοκης.....οπου Honda,μεσα εισαι...:D:D:D

LakisGS
22-02-2012, 11:57
Nα και ο ετερος καππαδοκης.....οπου Honda,μεσα εισαι...:D:D:D


Έτσι, έτσι.... :ye07:

theoadon
22-02-2012, 12:03
Nα και ο ετερος καππαδοκης.....οπου Honda,μεσα εισαι...:D:D:D

Έτσι, έτσι.... :ye07:




Ρε σεις σε μένα τα χώνετε???? :sm1::hi47: Βγάλτε τη σκούφια σας και βαράτε με....

LakisGS
22-02-2012, 12:08
Ρε σεις σε μένα τα χώνετε???? :sm1::hi47: Βγάλτε τη σκούφια σας και βαράτε με....


:u45:

tsatsos
22-02-2012, 12:09
Και εδω τo ling που θα ενημερωνετε διαρκως για τις εντυπωσεις απο το ταξιδι και τη συμπεριφορα του νεου τεχνολογικου θαυματος...:)
Varadero Forum - Το πρώτο Ελληνικό Forum για το Varadero! (http://www.varaderoforum.gr/main/threads/21401-TEST-RIDE-HONDA-CROSSTOURER-1200-V4-%281.600-%F7%EB%EC-%F3%E5-4-%F7%FE%F1%E5%F2-%E1%F0%EF-%F4%EF-Varadero-Forum%29?p=415594#post415594)

GeorgeP
22-02-2012, 14:48
Βρε θα μας τρελανετε!!! Τοσο καιρο φωναζεις οτι δεν το συγκρινουν με Gs και καμια σχεση με off και εδω μας το βαζουν εκτος δρομου?? :wo20::u55::u56:

αναφορα στο GS γινεται και οχι συγκριτικο για εκτος δρομου χρηση. Το οτι περνααει κι απο χωμα δεν σημαινει οτι συγκρινεται με το GS. Οπως φυσικα δεν συγκρινεται το GS ουτε με το crosstourer ουτε με το varadero στην ασφαλτινη χρηση των εθνικων οδων. Η μερα με την νυκτα.......οπου ''νυκτα''=GS.




στη μούγκα πάει η στρούγκα...χαχαχαχαχ:p:p:p:rolleyes:





Aσχολιαστο............διοτι το ειδα μολις σημερα το παραπανω, οποταν και το σχολιασα οπως βλεπεις.:ye33:

GeorgeP
22-02-2012, 15:21
και μονον το γεγονος οτι θα κατασκευαζεται στην ιαπωνια σημαινει πολλα αν οχι τα παντα!
Τερμα τα ευρωπαικα ανταλλακτικα (π.χ.οι αντλιες βενζινης Bosch), τερμα τα ξασπριζοντα πλαστικα made in spain, τερμα το οτιδηποτε κατασκευαζοταν στην Ευρωπη (τα παντα σχεδον πλην κινητηρα, φρενων και λιγων ακομη) εβλαψε την ποιοτητα Χοντα επι σειρα ετων.
Οποιος ειχε π.χ. Varadero made in japan (MK1 1999-2002) και μετα πηγε σε Varadero made in Spain (MK2/3 2003-2012) καταλαβαινει απολυτα τι εννοω. Ειδικως αν πριν απο αυτα ειχε Αφρικα Τουιν τα οποια ολα ηταν made in japan!

jmar
22-02-2012, 15:34
...... Οπως φυσικα δεν συγκρινεται το GS ουτε με το crosstourer ουτε με το varadero στην ασφαλτινη χρηση των εθνικων οδων. Η μερα με την νυκτα.......οπου ''νυκτα''=GS.


Δε νομιζω ''Τακη'', αν ηταν ετσι δεν θα ηταν γεματη η Ευρωπη απο ταξιδιωτες με GS :ye02:

ortho
22-02-2012, 16:48
SPAM ON(Σχετικά με το ΝC700X)



SPAM OFF


Συμβατικό πιρούνι εμπρός
Που είναι το πρόβλημα;

Ψαλίδι από τα στοκ μοντέλα της Honda
Ως άνω, είχα το cbf, μιά χαρά δούλευαν τα budget
Μονό δισκόφρενο μπροστά
Και το F650GS, μονο/και δικύλινδρο μονό δισκόφρενο έχουν και το dakar τουλάχιστον ρίχνει άγκυρα.

Τεπόζιτο 14,1 λίτρα
Που σε ιδανικές συνθήκες θα βγάζει 400 χλμ
218 κιλά
ΚΑΙ ΤΟ DAKAR 210 είναι πλήρες υγρών
47 άλογα σε 700 κυβικά
Και ροπή 6,1 και το θέμα είναι πως αποδίδει... προσωπικά γουστάρω τη φουλ ροπή από χαμηλά.
Το παρουσιάζει σαν on off
αυτό όντως, με 17'' μπροστά δεν πάει μακρυά

GeorgeP
22-02-2012, 18:32
Δε νομιζω ''Τακη'', αν ηταν ετσι δεν θα ηταν γεματη η Ευρωπη απο ταξιδιωτες με GS :ye02:

Την 10ετιατου 1980 εκει στις αρχες φυγαμε 8 παπακια (C-50 μεγαλωμενα στα 72cc, 6βολτα) και καναμε τον γυρο της Β.Ιταλιας. εκει συναντησαμε κι αλλους θεοπαλαβους απο την Ν.Ιταλια που με παπακια και βεσπες κανανε τουρισμο στην Β.Ιταλια.

Με αυτο θελω να σου πω οτι με οτι εχεις ταξιδευεις, το θεμα ειναι ΠΩΣ ταξιδευεις με αυτο που εχεις.

Εξαλλου στην Γερμανια οι GS ειναι σαν τα παπακια 125 στην Ελλαδα......ολοι εχουν απο ενα.
Αν σκεφτεις οτι ενα Βαραντερο π.χ. ειναι ακριβοτερο σε καποιες χωρες και σε καποιες αλλες ελαχιστα φτηνοτερο απο μαι GS εχεις την απαντηση σου.

Εχει γραφτει πολλακις, κι σε αυτο το φορουμ απο κατοχους GS και πρωην Βαραντεριδηδες, αλλα και στο εξωτερικο οτι, στις εθνικες οδους το Βαρα ειναι καλυτερο της GS.......προστασια απο αερα και βροχη, κοντη 6η το GS κ.λ.π.
Στο χωμα ουδεμια συζητηση-συγκριση δεν μπορει αν γινει.

Κι αν το 2κιλυνδρο Βαρα ειναι αριστο στις εθνικες οδους και χαλια στο χωμα ομοιως και το κροσστουρερ εχει δωσει ολη την εμφαση στην εντος δρομου χρηση. Εξαλλου με το αλουμινενιο πλαισιο του VFR δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα στο χωμα.
Οτι περναει και απο το χωμα δεν το κανει ΟΝ/ΟΦΦ, εκτος κι αν το ενδοφουρμικο PanEuropean που ξερω ειναι ον/οφφ αφου περασε τα 30κμ χωματος απο Τζιτζινα προς Κοσμα (Παρνωνας).

Σε αυτο το κλιμα θα κινηθει και το κροσστουρερ, αν λοιπον παει με 150 στις 4000στρ, καταναλωνει 6-7λ/100κμ σε αυτες τις ταχυτητες, φρεναρει οπως θελει χωρις φοβο να πεσει (C-ABS) σε οποιαδηποτε επιφανεια, εχει την γιαπωνεζικη ποιοτητα κι αξιοπιστια (τελος τα made in europe γιαπωνεζικα ευτυχως) και κοστιζει χωρις το DCT και βαλιτσες γυρω στα 14000 θα ειναι μια συμφερουσα αγορα για πολλους.

Υποψιν, ηδη εχει ερθει σαν παραεισαγωγη εδω (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2194464/) και κοστιζει με DCT και βαλιτσες 15830............

GregoryA
22-02-2012, 19:05
Σύντομα θα υπάρχει και ένα όσο γίνεται πιο "αντικειμενικό" test ride πολλών χιλιομέτρων...Περιμενετε στο ακουστικο σας..
Και το ειχαμε μυστικό ρε!!!!!!!:p
Βλέπω μια ανησυχία παιδιά, μην ψαρώνεται ρε, και κακασχημο, και μικροτεποζιτενιο και <φτηνη> αντιγραφη στο φτεράκι και στις ζάντες ειναι!!!!!!!!!!! Θα λάμπει για πολύ καιρό η προπέλα!!!;)

jmar
22-02-2012, 19:06
Την 10ετιατου 1980 εκει στις αρχες φυγαμε 8 παπακια (C-50 μεγαλωμενα στα 72cc, 6βολτα) και καναμε τον γυρο της Β.Ιταλιας. εκει συναντησαμε κι αλλους θεοπαλαβους απο την Ν.Ιταλια που με παπακια και βεσπες κανανε τουρισμο στην Β.Ιταλια.

Με αυτο θελω να σου πω οτι με οτι εχεις ταξιδευεις, το θεμα ειναι ΠΩΣ ταξιδευεις με αυτο που εχεις.

Εξαλλου στην Γερμανια οι GS ειναι σαν τα παπακια 125 στην Ελλαδα......ολοι εχουν απο ενα.
Αν σκεφτεις οτι ενα Βαραντερο π.χ. ειναι ακριβοτερο σε καποιες χωρες και σε καποιες αλλες ελαχιστα φτηνοτερο απο μαι GS εχεις την απαντηση σου.

Εχει γραφτει πολλακις, κι σε αυτο το φορουμ απο κατοχους GS και πρωην Βαραντεριδηδες, αλλα και στο εξωτερικο οτι, στις εθνικες οδους το Βαρα ειναι καλυτερο της GS.......προστασια απο αερα και βροχη, κοντη 6η το GS κ.λ.π.
Στο χωμα ουδεμια συζητηση-συγκριση δεν μπορει αν γινει.

Κι αν το 2κιλυνδρο Βαρα ειναι αριστο στις εθνικες οδους και χαλια στο χωμα ομοιως και το κροσστουρερ εχει δωσει ολη την εμφαση στην εντος δρομου χρηση. Εξαλλου με το αλουμινενιο πλαισιο του VFR δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα στο χωμα.
Οτι περναει και απο το χωμα δεν το κανει ΟΝ/ΟΦΦ, εκτος κι αν το ενδοφουρμικο PanEuropean που ξερω ειναι ον/οφφ αφου περασε τα 30κμ χωματος απο Τζιτζινα προς Κοσμα (Παρνωνας).

Σε αυτο το κλιμα θα κινηθει και το κροσστουρερ, αν λοιπον παει με 150 στις 4000στρ, καταναλωνει 6-7λ/100κμ σε αυτες τις ταχυτητες, φρεναρει οπως θελει χωρις φοβο να πεσει (C-ABS) σε οποιαδηποτε επιφανεια, εχει την γιαπωνεζικη ποιοτητα κι αξιοπιστια (τελος τα made in europe γιαπωνεζικα ευτυχως) και κοστιζει χωρις το DCT και βαλιτσες γυρω στα 14000 θα ειναι μια συμφερουσα αγορα για πολλους.

Υποψιν, ηδη εχει ερθει σαν παραεισαγωγη εδω (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2194464/) και κοστιζει με DCT και βαλιτσες 15830............

Μολις τους πηρα τηλ και η τιμη 15830 ειναι για το απλο χωρις DCT με ABS :wo20: με το DCT θα παει κοντα στα 18000 απ οτι μου ειπε :wo20:

αντε καλες πωλησεις :u60: :lo20:

tsatsos
22-02-2012, 19:32
Και το ειχαμε μυστικό ρε!!!!!!!:p
Βλέπω μια ανησυχία παιδιά, μην ψαρώνεται ρε, και κακασχημο, και μικροτεποζιτενιο και <φτηνη> αντιγραφη στο φτεράκι και στις ζάντες ειναι!!!!!!!!!!! Θα λάμπει για πολύ καιρό η προπέλα!!!;)
Πηρα αδεια ρε.Αμεσως να με ρουφιανεψεις εσυ..:D

Gemat
22-02-2012, 19:48
Σύντομα θα υπάρχει και ένα όσο γίνεται πιο "αντικειμενικό" test ride πολλών χιλιομέτρων...Περιμενετε στο ακουστικο σας..

Φιλε Γιωργο,

το πρωτο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ τεστ θα το διαβασουμε απο εκεινον εχωσε τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ 16000 ευρουλακια για να αποκτησει το Crosstourer και μαλιστα αφου περασει μαζι του αρκετο καιρο....

τα "αντικειμενικα" τεστ με μοτοσυκλετες που ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ η αντιπροσωπεια μη περιμενεις να ειναι αντικειμενικα διχως τα " "!!!

...αλλωστε εχεις ακουσει πολλους καλεσμενους σε γαμo να λενε οτι η νυφη ηταν σαν αναποδο γ@μωτο?? Ολοι κουκλα την ανεβαζουν και κουκλα τη κατεβαζουν!

GeorgeP
22-02-2012, 19:54
Μολις τους πηρα τηλ και η τιμη 15830 ειναι για το απλο χωρις DCT με ABS :wo20: με το DCT θα παει κοντα στα 18000 απ οτι μου ειπε :wo20:

αντε καλες πωλησεις :u60: :lo20:

α, ΟΚ...........καλα που το διευκρινησε γιατι τοτε η αγγελια ειναι ενα ψεμα.

15830 ειναι μια ακριβη τιμη για τις τσεπες μας αλλα ισως οχι (τονιζω το ''ισως'') για μια μοτοσυκλετα η οποια περαν των 4 κυλινδρων αντι των δυο εχει.......... C-ABS (φρεναρεις οπως θελεις σε οποιοδηποτε τερεν χωρις πτωση=αφαλεια), ride by wire (=τεχνολογια και οικονομια αφου το ποσο καυσιμο θα παει στους κυλινδρους δεν εξαρταται μονον απο το χερι του αναβατη αλλα απο τις στροφες του κινητρα), traction control (τερμα τα γλιστρηματα σε πλαγιασμα, ξεκινημα κ.λ.π.).
Αν το νεο υδροψυκτο GS που θα ερθει(?) εχει τα παραπανω συν την υδροψυξη ποσο αραγε θα εχει οταν σημερα ενα απλο GS κοστιζει 14500ε?

forester
22-02-2012, 20:32
α, ΟΚ...........καλα που το διευκρινησε γιατι τοτε η αγγελια ειναι ενα ψεμα.

15830 ειναι μια ακριβη τιμη για τις τσεπες μας αλλα ισως οχι (τονιζω το ''ισως'') για μια μοτοσυκλετα η οποια περαν των 4 κυλινδρων αντι των δυο εχει.......... C-ABS (φρεναρεις οπως θελεις σε οποιοδηποτε τερεν χωρις πτωση=αφαλεια), ride by wire (=τεχνολογια και οικονομια αφου το ποσο καυσιμο θα παει στους κυλινδρους δεν εξαρταται μονον απο το χερι του αναβατη αλλα απο τις στροφες του κινητρα), traction control (τερμα τα γλιστρηματα σε πλαγιασμα, ξεκινημα κ.λ.π.).
Αν το νεο υδροψυκτο GS που θα ερθει(?) εχει τα παραπανω συν την υδροψυξη ποσο αραγε θα εχει οταν σημερα ενα απλο GS κοστιζει 14500ε?


Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, όλα αυτά τα μηχανήματα οδηγικής απόλαυσης θα υφίστανται στη σφαίρα της φαντασίας μας:cr13::cr13::cr13::cr13:
άπιαστα όνειρα θα γίνουν για όλους!!!! Όποιος έχει καλή μοτό ή αυτ/το και μπορεί να το κρατήσει, ας το χαρεί.....
Τα νέα μοντέλα θα έχουν ακαδημαϊκό ενδιαφέρον για τους Έλληνες, όπως τότε, στη δεκαετία του 80 και πριν:yz

Ακιs
22-02-2012, 20:40
Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, όλα αυτά τα μηχανήματα οδηγικής απόλαυσης θα υφίστανται στη σφαίρα της φαντασίας μας:cr13::cr13::cr13::cr13:
άπιαστα όνειρα θα γίνουν για όλους!!!! Όποιος έχει καλή μοτό ή αυτ/το και μπορεί να το κρατήσει, ας το χαρεί.....
Τα νέα μοντέλα θα έχουν ακαδημαϊκό ενδιαφέρον για τους Έλληνες, όπως τότε, στη δεκαετία του 80 και πριν:yz
Δυστυχως αυτη ειναι η πικρη αληθεια,Θοδωρη.....:cr14::cr14:

GeorgeP
22-02-2012, 21:25
Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, όλα αυτά τα μηχανήματα οδηγικής απόλαυσης θα υφίστανται στη σφαίρα της φαντασίας μας:cr13::cr13::cr13::cr13:
άπιαστα όνειρα θα γίνουν για όλους!!!! Όποιος έχει καλή μοτό ή αυτ/το και μπορεί να το κρατήσει, ας το χαρεί.....
Τα νέα μοντέλα θα έχουν ακαδημαϊκό ενδιαφέρον για τους Έλληνες, όπως τότε, στη δεκαετία του 80 και πριν:yz

Ποσο αληθεια μα τον Δια!!!!!!!

Το μονο που με κανει να ελπιζω γενικως ειναι οτι το 2011 παρόλη την κριση τα κοψιματα μισθων κ.λ.π. πουληθηκαν 223 ακριβες GS (adv+απλες) και 78 φθηνοτερα Βαραντερο. Αν λαβει κανεις υποψιν του την κριση δεν ειναι λιγα για την τιμη τους.

Bedouin
22-02-2012, 21:38
το πρωτο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ τεστ θα το διαβασουμε απο εκεινον εχωσε τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ 16000 ευρουλακια για να αποκτησει το Crosstourer και μαλιστα αφου περασει μαζι του αρκετο καιρο....


Και πιθανον ουτε τοτε. μια και πολλοι υπερασπιζουνται την αγορα τους (καλος η κακος).
Το βλεπεις συχνα.

livikos
22-02-2012, 21:39
Φιλε Γιωργο,

το πρωτο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ τεστ θα το διαβασουμε απο εκεινον εχωσε τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ 16000 ευρουλακια για να αποκτησει το Crosstourer και μαλιστα αφου περασει μαζι του αρκετο καιρο....

τα "αντικειμενικα" τεστ με μοτοσυκλετες που ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ η αντιπροσωπεια μη περιμενεις να ειναι αντικειμενικα διχως τα " "!!!

...αλλωστε εχεις ακουσει πολλους καλεσμενους σε γαμo να λενε οτι η νυφη ηταν σαν αναποδο γ@μωτο?? Ολοι κουκλα την ανεβαζουν και κουκλα τη κατεβαζουν!
Για το τέστ εχεις δίκιο.Το πολύ καλό ειναι με τη νύφη.:re25:

napgeo
22-02-2012, 23:06
α, ΟΚ...........καλα που το διευκρινησε γιατι τοτε η αγγελια ειναι ενα ψεμα.

15830 ειναι μια ακριβη τιμη για τις τσεπες μας αλλα ισως οχι (τονιζω το ''ισως'') για μια μοτοσυκλετα η οποια περαν των 4 κυλινδρων αντι των δυο εχει.......... C-ABS (φρεναρεις οπως θελεις σε οποιοδηποτε τερεν χωρις πτωση=αφαλεια), ride by wire (=τεχνολογια και οικονομια αφου το ποσο καυσιμο θα παει στους κυλινδρους δεν εξαρταται μονον απο το χερι του αναβατη αλλα απο τις στροφες του κινητρα), traction control (τερμα τα γλιστρηματα σε πλαγιασμα, ξεκινημα κ.λ.π.).
Αν το νεο υδροψυκτο GS που θα ερθει(?) εχει τα παραπανω συν την υδροψυξη ποσο αραγε θα εχει οταν σημερα ενα απλο GS κοστιζει 14500ε?



Γιώργο άσε να γράψουν ότι θέλουν.
Και άσχημη είναι και κακή ποιότητα κατασκευής έχει και δεν έχει τα αξιόπιστα καλούδια που έχει μια Γερμανική , που είναι σίγουρο ότι (έτσι λένε) θα ταξιδέψεις σε όλο τον κόσμο χωρίς πρόβλημα .κλπ.
--------------------------------------------------
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις με λίγα λόγια για το σύστημα των φρένων και γιατί ο Akis περιγράφει στα μπροστινά καλάμια ότι είναι μικρά και έχουν σύστημα αυτοβύθισης (και τι είναι αυτό). Και ο συμπλέκτης εδώ τι ρόλο έχει αφού είναι αυτόματη.
Σε ευχαριστώ

forester
22-02-2012, 23:27
Σύστημα αντιβύθισης, ίσως... Αυτοβύθισης, δε νομίζω.
Ο συμπλέκτης πάντα υπάρχει (αφού μιλάμε για σειριακά ημιαυτόματα) απλά δεν τον ελέγχεις εσύ, αλλά ο Η/Υ με σερβομηχανισμό. Αυτά βέβαια για τα μοντέλα με το σύστημα γιατί βγαίνει και με κλασικό , ποδοκίνητο σαζμαν:)
Παρεμπιπτόντως να αναφέρω ότι τα κιβώτια ταχυτήτων των μοτο, ανέκαθεν ήταν σειριακά!!! Και όχι διάταξης "Η", όπως των αυτ/των. Απλά ήρθαν στο προσκήνιο και οι αυτόματοι συμπλέκτες (σε μοτό και σε αυτ/τα);)

TEOSS
23-02-2012, 00:40
και μονον το γεγονος οτι θα κατασκευαζεται στην ιαπωνια σημαινει πολλα αν οχι τα παντα!
............

Λες όμως να <<λάμπει>> στο σκοτάδι ???:cr004:...:wo13:...:wha01:

GregoryA
23-02-2012, 02:29
Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, όλα αυτά τα μηχανήματα οδηγικής απόλαυσης θα υφίστανται στη σφαίρα της φαντασίας μας:cr13::cr13::cr13::cr13:
άπιαστα όνειρα θα γίνουν για όλους!!!! Όποιος έχει καλή μοτό ή αυτ/το και μπορεί να το κρατήσει, ας το χαρεί.....
Τα νέα μοντέλα θα έχουν ακαδημαϊκό ενδιαφέρον για τους Έλληνες, όπως τότε, στη δεκαετία του 80 και πριν:yz
Φιλε το ξέρουμε, ηταν ανάγκη να μας το θυμίζεις, να μας βυθίζεις στην θλίψη και απελπισία, να βλέπω στην παραδιπλανή χώρα μεσα απο φόρουμ να λένε ποτε και τι θα αγοράσουν και που θα πάνε!!!!!!!:cr13::yz
Αλλα και να μην μας το θυμιζες, μας κάνουν κάποιοι και το <αισθανόμαστε> every ####ing single Greek day!!!!!!!

leandros
23-02-2012, 10:08
το ότι το μηχανάκι θα είναι made in japan, είναι στα απολύτως θετικά.

Πάντως το 2011 το GS1200 πούλησε τις περισσότερες μονάδες από ποτέ, ξεπερνώντας ακόμα και το 2007! Το ότι υπάρχει κρίση στην Ελλάδα, δεν σημαίνει αφενός ότι δεν υπάρχει κινητικότητα στον υπόλοιπο πλανήτη κι αφετέρου ότι οι εταιρίες δεν πρέπει να βγάζουν νέα μοντέλα.

napgeo
23-02-2012, 12:21
Σύστημα αντιβύθισης, ίσως... Αυτοβύθισης, δε νομίζω.
Ο συμπλέκτης πάντα υπάρχει (αφού μιλάμε για σειριακά ημιαυτόματα) απλά δεν τον ελέγχεις εσύ, αλλά ο Η/Υ με σερβομηχανισμό. Αυτά βέβαια για τα μοντέλα με το σύστημα γιατί βγαίνει και με κλασικό , ποδοκίνητο σαζμαν:)
Παρεμπιπτόντως να αναφέρω ότι τα κιβώτια ταχυτήτων των μοτο, ανέκαθεν ήταν σειριακά!!! Και όχι διάταξης "Η", όπως των αυτ/των. Απλά ήρθαν στο προσκήνιο και οι αυτόματοι συμπλέκτες (σε μοτό και σε αυτ/τα);)


Καλημέρα. Τι κάνει αυτό και πως δουλεύει.............

GeorgeP
23-02-2012, 12:32
--------------------------------------------------
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις με λίγα λόγια για το σύστημα των φρένων και γιατί ο Akis περιγράφει στα μπροστινά καλάμια ότι είναι μικρά και έχουν σύστημα αυτοβύθισης (και τι είναι αυτό). Και ο συμπλέκτης εδώ τι ρόλο έχει αφού είναι αυτόματη.
Σε ευχαριστώ

Eνα συμβατικο καλαμι διαμετρου 43χιλ ειναι υπεραρκετο για οποιαδηποτε μοτοσυκλετα αυτης της κατηγοριας. Το βαρα εχει κι αυτο 43αρι και δεν ''κουναει'' ποτε και πουθενα. Τα caponord που ειχαν 50αρι (τα μονα σε αυτην την κατηγορια) το μονο που πετυχαν ειανι η αυξηση του βαρους των.
Ενα αναποδο 43αρι εχει σχεδον την διπλασια ακαμψια απο ενα συμβατικο διοτι το παχυ μερος του, η ''μποτα'' στα συμβατικα, ειναι πανω απο το λεπτοτερο και πιανει στις πλακες αυξανοντας την ακαμψια. Ειναι ομως και δυσκολοτερο να αλαλξεις τα λαδια του.

Το C-ABS ειναι ενα συστημα τελειως διαφορετικο απο το νορμαλ ABS διοτι το μεν πρωτο ελεγχεται ηλεκτρονικα και μεταφερει δυναμη στον τροχο που δεν ειναι μπλοκαρισμενος. Δλδ οταν πατησεις π.χ. εμπρος φρενο και ο τροχος παει να γλιστρησει αυτοματως μερος της δυναμης μεταφερεται στον πισω. Ετσι η μοτοσυκλετα φρεναρει σχεδον ισοποσα και με τα δυο φρενα σε τετοιες συνθηκες. Αυτος ειναι και ο λογος που σε ενα τετοιο συστημα δεν αισθανεσαι κανενος ειδους αναδραση στην μανετα και σε καμια περιπτωση δεν ''αμολαει'' ο υπο μπλοκαρισμα τροχος οπως θα συνεβαινε σε ενα συμβατικο συστημα ABS.

Αν δεις το πρωτο τεστ του συστηματος αυτου θα διαπιστωσεις οτι φρεναρει σε νερο, σε αμμο, σε γαρμπιλι κ.λ.π. με οση δυναμη εχει ο αναβατης, η μηχανη σταματαει με ασφαλεια χωρις μαλιστα να μεγαλωνει η αποσταση φρεναρισματος λογω ''αμοληματος'' του ABS.

Κοιτα εδω κι εδω αλλα ΚΥΡΙΩΣ εδω

napgeo
23-02-2012, 12:39
GeorgeP

Κατανοητό φίλε σε ευχαριστώ. Καλημέρα.
Ο Σαρακάκης δεν την έχει βάλει ακόμη στα μοντέλλα του............

jmar
23-02-2012, 12:42
Κατι τετοιο δηλαδη καταφερανε μετα απο 8 χρονια :ye33:

r1200gs ABS on Dirt

napgeo
23-02-2012, 12:49
Κατι τετοιο δηλαδη καταφερανε μετα απο 8 χρονια :ye33:

r1200gs ABS on Dirt (http://www.youtube.com/watch?v=vfFq_auOwww)


Με προκαλείς και μετά μου τα χώνετε................:u55:

napgeo
23-02-2012, 12:50
Η εξελιγμένη τεχνολογία σε αυτή την εταιρία δεν είναι τυχαία.
Είναι μετά από χρόνια ερευνών και αυτό φαίνεται το ότι κάθε χρόνο στους αγώνες ταχύτητος και αντοχής είναι πάντα στην πρώτη θέση.
Άλλες εταιρίες δεν λαμβάνουν καν συμμετοχή. Και με τι μοντέλα να βάλουν συμμετοχή όταν στον πρώτο κιόλας γύρω θα παραδώσουν το πνεύμα τους………………….

jmar
23-02-2012, 13:18
Με προκαλείς και μετά μου τα χώνετε................:u55:

Σε αγαπαμε ναπουλη και με τα ελαττωματα σου :lo19:

GeorgeP
23-02-2012, 14:33
Κατι τετοιο δηλαδη καταφερανε μετα απο 8 χρονια :ye33:

r1200gs ABS on Dirt (http://www.youtube.com/watch?v=vfFq_auOwww)

Οπως θα διαπιστωσες και ο ιδιος δεν ειναι το ιδιο φρεναρισμα!!!!

Στο τελος ο αναβατης τα λεει ολα....''δεν σταματαει ΠΟΤΕΕΕΕΕ''

Επισης άλλο να σταματαει απο τα 40κμ στο χωματινο τεραιν κι αλλο απο τα 120 και 100 οπως στα βιντεο με το C-ABS.

Για δες εδω τα τεστ των γερμανων με τα κοινα ABS και πες μου αν εχει καμια σχεση το C-ABS που βλεπεις στα δικα μου βιντεο. Και σημειωσε οτι, το τεστ ειναι σε στεγνο οδοστρωμα........και παρολα αυτα ψαλιδισματα και παντιες δεν αποφευγονται.

Εδω θα δεις κοινα ABS σε βρεγμενο....κανε συγκρισεις ως προς τα μετρα ακινητοποιησης δεδομενου οτι σε αυτα η ταχυτητα ειναι 50κμ την ωρα ενω στα πιο πανω δικα μου ςιναι 100 και 120κμ την ωρα.

ltsiorak
23-02-2012, 15:37
Ας παμε μια βολτα απο τον τρικαλιωτη να πουμε ενα γειααααα..... να γινουμε και γνωστοι... διοτι μαλλον παμε για εκει....

leandros
23-02-2012, 16:31
GeorgeP το ABS της BMW το λεγόμενο integral ABS
είναι και αυτό συνδυαζόμενο και στο 1/3 του βάρους
σε σχέση με το βαρίδι της Χόντα

napgeo
23-02-2012, 16:36
Ιδέα.
Γιατί δεν βάζουμε και εμείς βοηθητικές ρόδες.
Λέτε να μας φορολογήσουν σαν τετράτροχα…………….:u58:

jmar
23-02-2012, 16:36
Οπως θα διαπιστωσες και ο ιδιος δεν ειναι το ιδιο φρεναρισμα!!!!

Στο τελος ο αναβατης τα λεει ολα....''δεν σταματαει ΠΟΤΕΕΕΕΕ''

Επισης άλλο να σταματαει απο τα 40κμ στο χωματινο τεραιν κι αλλο απο τα 120 και 100 οπως στα βιντεο με το C-ABS.

Για δες εδω (http://www.youtube.com/watch?v=YjygsPklZJA) τα τεστ των γερμανων με τα κοινα ABS και πες μου αν εχει καμια σχεση το C-ABS που βλεπεις στα δικα μου βιντεο. Και σημειωσε οτι, το τεστ ειναι σε στεγνο οδοστρωμα........και παρολα αυτα ψαλιδισματα και παντιες δεν αποφευγονται.

Εδω (http://www.youtube.com/watch?v=v4XlP0__kD4&feature=related) θα δεις κοινα ABS σε βρεγμενο....κανε συγκρισεις ως προς τα μετρα ακινητοποιησης δεδομενου οτι σε αυτα η ταχυτητα ειναι 50κμ την ωρα ενω στα πιο πανω δικα μου ςιναι 100 και 120κμ την ωρα.

Στα δικα σου βιντεο φιλαρακι ειναι μηχανες supersport καμια σχεση η γεωμετρια τους με τα on-off, οταν κανουνε στο crosstourer ξαναμιλαμε και μην ξεχνας του χρονου θα βγει και το νεο gs που θα ειναι αλλο ενα βημα μπροστα, ηδη δλδ συγκρινουμε το παλιο GS με το νεο crosstourer (που πολλοι παλι GS ακομα και το παλιο θα παιρνανε γιατι το crosstourer αντικειμενικα δεν βλεπεται κατα πολλους Hondaκιδες)

TEOSS
23-02-2012, 17:31
Τα οποιαδήποτε φιλμάκια έχουν <<παραμέτρους >> που δεν φαίνονται.


Πως ταλαντεύονται GS και Multi όταν εγώ σε φρενάρισμα πανικού από τα 180! έμεινα ακλόνητος (και ζωντανός) με το <<αρχαίο>> 1100 GS μου?


Οι συγκρίσεις βέβαια πρέπει να είναι με όμοιες μοτό. Λοιπόν το CBR 1000RR κόντρα στα S1000RR, ZX10, SRV4 πως πάει? Απ’ ότι έχω διαβάσει, κάνεις δεν είπε καλύτερο το C-ABS, το αντίθετο μάλιστα.


Το C-ABS είναι ένα καλό αλλά πολύπλοκο και βαρύ σύστημα που έχει ξεπεραστεί από νέες εξελιγμένες μονάδες ABS, όπως της Bosch.
:ye33:

forester
23-02-2012, 17:36
@jmar & leamdros: Αγαπητοί συμφορουμίτες, μην επιμένετε!!!!:)
Το ABS του VARA είναι πολύ καλύτερο από το δικό μας, όσο αφορά στην προοδευτικότητα και σε ολισθηρα οδοστρώματα, το Βαρα φρενάρει πιο καλά από τα δικά μας. Πιστέψτε το, αλλιώς ελάτε για δοκιμή στο βάρα του αδερφού μου και δίπλα να έχουμε όποια δικιά μας μηχανή θέλετε.
Σε στεγνό , έχουμε πιο δυνατά φρένα, όχι λόγω του σχεδόν απαράδεκτου ABS μας -πλέον-, αλλά λόγω πιο ισχυρής αντλίας και ανώτερων υλικών τριβής (τακάκια - δίσκοι Brebo).
Το λέω και πάλι, με τα ABS να λειτουργούν , το βάρα είναι πιο καλό.
Πόσο μάλλον με το νέο σύστημα της Honda!
Του χρόνου όταν δούμε το νέο ABS της BMW, τα λέμε ξανά. Ως τότε όμως.....;)

forester
23-02-2012, 17:41
Τα οποιαδήποτε φιλμάκια έχουν <<παραμέτρους >> που δεν φαίνονται.


Πως ταλαντεύονται GS και Multi όταν εγώ σε φρενάρισμα πανικού από τα 180! έμεινα ακλόνητος (και ζωντανός) με το <<αρχαίο>> 1100 GS μου?


Οι συγκρίσεις βέβαια πρέπει να είναι με όμοιες μοτό. Λοιπόν το CBR 1000RR κόντρα στα S1000RR, ZX10, SRV4 πως πάει? Απ’ ότι έχω διαβάσει, κάνεις δεν είπε καλύτερο το C-ABS, το αντίθετο μάλιστα.


Το C-ABS είναι ένα καλό αλλά πολύπλοκο και βαρύ σύστημα που έχει ξεπεραστεί από νέες εξελιγμένες μονάδες ABS, όπως της Bosch.
:ye33:


Δυστυχώς δεν έχω το περιοδικό του 10 ή του 11 ήταν, ΜΟΤΟ μάλλον.... Εκεί τα έλεγε, δεν είχε το RR μέσα, αλλά υμνούσε το σύστημα του CBR. Δεν έχω το περιοδικό και πάλι θα αμφισβητηθώ, αλλά δεν πειράζει. Σε κάθε περίπτωση το νεότερο σύστημα της BMW RR, θα είναι το ίδιο καλό ή λίγο καλύτερο. Θες πολύ καλύτερο; ΟΚ
Αυτό όμως δεν μειώνει την αξία του C-ABS της Honda.
Επιπλέον, για πληροφόρηση....., το Vara έχει ABS της Bosh:cool:

napgeo
23-02-2012, 18:37
@jmar & leamdros: Αγαπητοί συμφορουμίτες, μην επιμένετε!!!!:)
Το ABS του VARA είναι πολύ καλύτερο από το δικό μας, όσο αφορά στην προοδευτικότητα και σε ολισθηρα οδοστρώματα, το Βαρα φρενάρει πιο καλά από τα δικά μας. Πιστέψτε το, αλλιώς ελάτε για δοκιμή στο βάρα του αδερφού μου και δίπλα να έχουμε όποια δικιά μας μηχανή θέλετε.
Σε στεγνό , έχουμε πιο δυνατά φρένα, όχι λόγω του σχεδόν απαράδεκτου ABS μας -πλέον-, αλλά λόγω πιο ισχυρής αντλίας και ανώτερων υλικών τριβής (τακάκια - δίσκοι Brebo).
Το λέω και πάλι, με τα ABS να λειτουργούν , το βάρα είναι πιο καλό.
Πόσο μάλλον με το νέο σύστημα της Honda!
Του χρόνου όταν δούμε το νέο ABS της BMW, τα λέμε ξανά. Ως τότε όμως.....;)


Επιτέλους και μια φωνή με άποψη και Λογική.:ye28:
Τι να σας πω μόνο μπράβο σας.........................

jmar
23-02-2012, 18:43
@jmar & leamdros: Αγαπητοί συμφορουμίτες, μην επιμένετε!!!!:)
Το ABS του VARA είναι πολύ καλύτερο από το δικό μας, όσο αφορά στην προοδευτικότητα και σε ολισθηρα οδοστρώματα, το Βαρα φρενάρει πιο καλά από τα δικά μας. Πιστέψτε το, αλλιώς ελάτε για δοκιμή στο βάρα του αδερφού μου και δίπλα να έχουμε όποια δικιά μας μηχανή θέλετε.
Σε στεγνό , έχουμε πιο δυνατά φρένα, όχι λόγω του σχεδόν απαράδεκτου ABS μας -πλέον-, αλλά λόγω πιο ισχυρής αντλίας και ανώτερων υλικών τριβής (τακάκια - δίσκοι Brebo).
Το λέω και πάλι, με τα ABS να λειτουργούν , το βάρα είναι πιο καλό.
Πόσο μάλλον με το νέο σύστημα της Honda!
Του χρόνου όταν δούμε το νέο ABS της BMW, τα λέμε ξανά. Ως τότε όμως.....;)

Το εχω κανει βολτα το βαραντερο βρε φιλαρακι οποτε επιμενω!! Τωρα ο καθενας ας λεει οτι θελει, δεν θα προσπαθησει ο αλλος να μου επιβαλει την γνωμη του στα βιωματα μου!! Αν εσενα σου αρεσει καλυτερα παω πασο, εμενα ΔΕΝ!! :ye02:

Ακιs
23-02-2012, 19:28
@jmar & leamdros: Αγαπητοί συμφορουμίτες, μην επιμένετε!!!!:)
Το ABS του VARA είναι πολύ καλύτερο από το δικό μας, όσο αφορά στην προοδευτικότητα και σε ολισθηρα οδοστρώματα, το Βαρα φρενάρει πιο καλά από τα δικά μας. Πιστέψτε το, αλλιώς ελάτε για δοκιμή στο βάρα του αδερφού μου και δίπλα να έχουμε όποια δικιά μας μηχανή θέλετε.
Σε στεγνό , έχουμε πιο δυνατά φρένα, όχι λόγω του σχεδόν απαράδεκτου ABS μας -πλέον-, αλλά λόγω πιο ισχυρής αντλίας και ανώτερων υλικών τριβής (τακάκια - δίσκοι Brebo).
Το λέω και πάλι, με τα ABS να λειτουργούν , το βάρα είναι πιο καλό.
Πόσο μάλλον με το νέο σύστημα της Honda!
Του χρόνου όταν δούμε το νέο ABS της BMW, τα λέμε ξανά. Ως τότε όμως.....;)
Υστερα απο 10 χρονια με 3 vara και 1 χρονο με το adv,δεν μπορω παρα να συμφωνησω,Θοδωρη.Τα φρενα του adv ειναι σαφως καλυτερα απο του vara, αλλα το abs του vara ειναι πιο προοδευτικο απο αυτο της gs....;)

napgeo
23-02-2012, 19:56
Υστερα απο 10 χρονια με 3 vara και 1 χρονο με το adv,δεν μπορω παρα να συμφωνησω,Θοδωρη.Τα φρενα του adv ειναι σαφως καλυτερα απο του vara, αλλα το abs του vara ειναι πιο προοδευτικο απο αυτο της gs....;)


:u59:Με εκπλήσσεις. Και ότι πήγαινα να σου γράψω καλά λόγια.


Αύριο ανεβαίνω Πατρίδα για 2 βδομάδες περίπου.
Όταν γυρίσω θα είσαι τριπλός. Να σου στείλω από τώρα τις ευχές μου φίλε.
:ye33:Να σου ζήσει και να τον μάθεις στη ζωή του να ανεβαίνει μόνο σε αξιόπιστα.
Καλό σου απόγευμα………..

leandros
23-02-2012, 20:22
:u59:Με εκπλήσσεις. Και ότι πήγαινα να σου γράψω καλά λόγια.


Αύριο ανεβαίνω Πατρίδα για 2 βδομάδες περίπου.
Όταν γυρίσω θα είσαι τριπλός. Να σου στείλω από τώρα τις ευχές μου φίλε.
:ye33:Να σου ζήσει και να τον μάθεις στη ζωή του να ανεβαίνει μόνο σε αξιόπιστα.
Καλό σου απόγευμα………..

άντε κανόνισε να έρθεις Χανιά!

TEOSS
23-02-2012, 20:27
........
Σε κάθε περίπτωση το νεότερο σύστημα της BMW RR, θα είναι το ίδιο καλό ή λίγο καλύτερο. Θες πολύ καλύτερο; ΟΚ
Αυτό όμως δεν μειώνει την αξία του C-ABS της Honda.
........

Δεν υπάρχουν διαφορές επιπέδου <<πολύ καλύτερο>>. Οι διαφορές είναι μικρές και δυσδιάκριτες αφού δεν μιλάμε για διαφορετικά συστήματα ABS στην ιδία μοτό αλλά σε διαφορετικές μοτό με διαφορετικά συστήματα φρένων και αναρτήσεων…
Δεν είπα ότι το C-ABS δεν είναι καλό, απλά μην θεοποιούμε συστήματα που θα βελτιωθούν από την ιδία την Honda και θα ξεπεραστούν …. εάν δεν έχουν ξεπεραστεί ήδη, όπως νομίζω εγώ.;)

forester
23-02-2012, 21:45
Υστερα απο 10 χρονια με 3 vara και 1 χρονο με το adv,δεν μπορω παρα να συμφωνησω,Θοδωρη.Τα φρενα του adv ειναι σαφως καλυτερα απο του vara, αλλα το abs του vara ειναι πιο προοδευτικο απο αυτο της gs....;)


:ye33::ye33:
ΤΝΧ
Να είμαστε λίγο αντικειμενικοί, δε βλάπτει:)

GeorgeP
23-02-2012, 21:48
GeorgeP το ABS της BMW το λεγόμενο integral ABS
είναι και αυτό συνδυαζόμενο και στο 1/3 του βάρους
σε σχέση με το βαρίδι της Χόντα

Λεανδρε,

το συστημα ABS της BMW δεν ειναι συνδυαζομενο...............
Το συμβατικο συστημα των φρενων της ειναι συνδυαζομενο κι αυτο μερικως.......Θοδωρη (forester) μιλα.
Το ABS της BMW, οπως ολα τα συστηματα ABS, ελεγχονται απο μια κοινη μοναδα και για τις δυο ροδες.....οχι στα χοντα με συστημα C-ABS.

Επειδη ειναι ολοκληρο βιβλιο να σου εξηγηγησω κρατα τα παρακατω τα οποια ισχυουν για οποιο χοντα φοραει C-ABS και φυσικα δεν ισχυουν σε καμια μοτοσυκλετα με απλο συστημα ABS,
α) εκτός από τη μανέτα, το λεβιέ και τις αντλίες για το κάθε φρένο αντίστοιχα, υπάρχουν οι αισθητήρες στους τροχούς, μία ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα και ένας ηλεκτρικός κινητήρας για κάθε φρένο. Υπάρχουν δηλαδή δύο ξεχωριστά κυκλώματα που συνδέονται μέσω της ECU κι όχι ένα ενιαίο.

β) Όταν αρχίσει το φρενάρισμα κι η πίεση στην αντλία (του μπροστινού για παράδειγμα) ξεπεράσει καποιο ποσοστο πιεσης, τότε ταυτόχρονα ανοίγει το κύκλωμα – δηλαδή διακόπτεται η ροή υγρών απευθείας από την αντλία προς τα έμβολα – της συμβατικής "οδού" των φρένων και κλείνει – δηλαδή ενεργοποιείται – το κύκλωμα μέσω του οποίου οι δύο ηλεκτρικοί κινητήρες ασκούν αυτοί την υδραυλική πίεση στα έμβολα, αφού πάρουν την αντίστοιχη εντολή από την ECU. Και το κυριοτερο

γ) το συστημα ειναι σχεδιασμενο με τέτοιο τρόπο στον προγραμματισμό της ECU, ώστε κατά τη συνδυασμένη πέδηση να ξεκινάει το φρενάρισμα για μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου, νωρίτερα στον πίσω τροχό, ώστε η μοτοσυκλέτα να "κάθεται" και να διατηρεί την σταθερότητά της κατά τη διάρκεια του φρεναρίσματος.


Κοιτα πως λειτουργει εδω .......καμια σχεση με οτι ξεραμε μεχρι τωρα.

GregoryA
23-02-2012, 22:11
Δεν με ενδιαφέρει αν το φοράει η Χοντα ή κάποιος αλλος αλλά οπου και αν διαβάσετε (διεθνώς) αναγνωρίζουν το C ABS ως το καλύτερο σύστημα σε σύγκριση με τα κοινα ΑΒS! Μέχρι σήμερα τουλάχιστον!!!!



There’s ABS, then there’s Honda C-ABS
Honda had four basic goals to achieve with this new C-ABS:• Enable immediate full use of braking performance• Retain stability while braking• Less chassis reaction while ABS is active• Rider confidence gained or increased from knowledge of no wheel “lock-up” (ABS)
(πηγη motorcycle.com)

forester
23-02-2012, 22:28
Το εχω κανει βολτα το βαραντερο βρε φιλαρακι οποτε επιμενω!!
Επιμένεις ότι το abs του Vara δεν είναι πιο προοδευτικό από του GS, σωστά;


Τωρα ο καθενας ας λεει οτι θελει, δεν θα προσπαθησει ο αλλος να μου επιβαλει την γνωμη του στα βιωματα μου!!
Αυτό ποτέ!!! Το θέμα είναι τι βίωσες.... Δηλαδή, χρειάστηκε σε δυνατό φρένο με το Vara να μπει το ABS και δε σε ικανοποίησε περισσότερο από του GS? Ή απλά δε σου άρεσαν, γενικώς, τα φρένα του Honda? Γιατί αυτά, είναι 2 διαφορετικά πράγματα....;)
Αν εσενα σου αρεσει καλυτερα παω πασο, εμενα ΔΕΝ!! :ye02:


Είπα ακριβώς τι μου αρέσει στο Vara. Όχι γενικά τα φρένα του (σε σχέση με τη μηχανή μου) αλλά μόνο ο τρόπος λειτουργίας κι επέμβασης του ABS
Και φυσικά περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα:)

gsmaniac
23-02-2012, 22:31
Και φυσικά περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα:)

Δεν διαβάζονται τα τυρκουαζ καρντιά μου...:u57:
Έχουμε και κάποια ηλικία....:o

napgeo
23-02-2012, 22:37
Λεανδρε,



Είμαι και εγώ εδώ.

Επειδή σε διαβάζω αλά λίγα καταλαβαίνω 2 μικρές ερωτήσεις.
1.Στο φρενάρισμα δεν έχω εγώ τον έλεγχο της πίεσης της μανέτας.
2.Στα συνδιασμένα φρένα που έχω τώρα όταν πατώ μπροστινό έχει και το πίσω 30% και αντίστροφα. Εδώ θα είναι το ίδιο.
Ευχαριστώ

forester
23-02-2012, 22:44
Λεανδρε,

το συστημα ABS της BMW δεν ειναι συνδυαζομενο...............
Το συμβατικο συστημα των φρενων της ειναι συνδυαζομενο κι αυτο μερικως.......Θοδωρη (forester) μιλα.
.


Τι να πω; Σάμπως δεν τα λέω 8 μήνες τώρα;;:confused::confused::confused::confused:
Το integral της BMW αφορά στον συνδυασμό των φρένων (κατανομή της πέδησης ουσιαστικά) μπρος πίσω. ΚΑΜΙΑ σχέση με τη λειτουργία του ABS που αφορά κάθε τροχό ξεχωριστά. Επίσης το σύστημα αυτό λειτουργεί ΜΟΝΟ με την πίεση της μανέτας για το μπροστινό! Αν πατήσεις πίσω φρένο, βγαίνει το σύστημα εκτός κι έχει τον έλεγχο ο αναβάτης. Αυτό πολύ καλό για τη χρήση στο χώμα;) Και πλεονέκτημα, ως εκ τούτου, της BMW, για όποιον κάνει κέφι χώμα!



Κάθε σύστημα έχει τα υπέρ και τα κατά. Λέγοντας "κατά", δεν εννοώ μειονεκτήματα. Τα φρένα πλέον στις μοτοσυκλέτες (ειδικά στην κατηγορία και στα λεφτά που παίζουν αυτές....) που αναφερόμαστε, είναι παραπάνω από καλά! Τις μεταξύ τους διαφορές προσπαθούμε να εντοπίσουμε, κυρίως για να γίνεται κουβέντα:cool:

Κάντε βόλτα μια μηχανή περασμένης 10ετίας, ακόμα κι ένα V-Strom 650 χωρίς ABS, ή μια Άφρικα και μετά μιλάμε για φρένα επιπέδου GS & VARA....
Εκεί να δείτε ανεπάρκεια (με τα σημερινά δεδομένα) και να εκτιμήσετε τις "φρενούκλες" που καβαλάμε!:ye33:


Από την άλλη;
Κάντε μια βόλτα ένα Tiger 1050 και δείτε τι σημαίνει αποτελεσματικό φρένο, "δάγκωμα", προοδευτικό φρένο, δύναμη, και κυρίως ΑΝΤΟΧΗ!!!!! Συνεχή φρένα από 200+ και να μην καταλαβαίνουν τίποτα! Και δεν είναι superspor μοτοσυκλέτα! Αλλά είναι 200- κιλά η μηχανή, και 320χιλ οι δίσκοι. Άλλο επίπεδο.

forester
23-02-2012, 22:46
Δεν διαβάζονται τα τυρκουαζ καρντιά μου...:u57:
Έχουμε και κάποια ηλικία....:o
Ποιο ηλίθιο χρώμα δεν μπορούσα να διαλέξω:cr13::cr13::cr13:
Αλλά το είδα μετά Κώστα... Συγνώμη, θα δω μήπως διορθώνεται με edit.

forester
23-02-2012, 22:48
Δεν διαβάζονται τα τυρκουαζ καρντιά μου...:u57:
Έχουμε και κάποια ηλικία....:o



:ha16::ha16::ha16::ha16:
Διάβσε τώρα, τα έκανα κόκκινα:ye30::ye30:

gsmaniac
23-02-2012, 22:54
:ha16::ha16::ha16::ha16:
Διάβσε τώρα, τα έκανα κόκκινα:ye30::ye30:

Οκ.....;)
Με αυτα που γράφετε όμως , έχουμε χάσει λίγο την μπάλα....
Φρενάρει καλα το GS ή όχι....:cool:

Ακιs
23-02-2012, 22:57
Οκ.....;)
Με αυτα που γράφετε όμως , έχουμε χάσει λίγο την μπάλα....
Φρενάρει καλα το GS ή όχι....:cool:
Μια χαρα φρεναρει το gs σειρουλα.....οταν δεν εχει σπασμενη αναρτηση βεβαια......:D:D

napgeo
23-02-2012, 23:00
Μια χαρα φρεναρει το gs σειρουλα.....οταν δεν εχει σπασμενη αναρτηση βεβαια......:D:D


Κάτι σας έγραψα πιο πάνω. Το είδατε....................

gsmaniac
23-02-2012, 23:02
Μια χαρα φρεναρει το gs σειρουλα.....οταν δεν εχει σπασμενη αναρτηση βεβαια......:D:D

Διαβάζοντας ......άρχισα να πιστεύω ότι τα φρένα του GS,είναι χάλια
Δεν νομίζω να έχουμε κάποιον μέσα στο φόρουμ ,που να έχει θέμα με τα φρένα του GS.....:cool:

napgeo
23-02-2012, 23:03
Διαβάζοντας ......άρχισα να πιστεύω ότι τα φρένα του GS,είναι χάλια
Δεν νομίζω να έχουμε κάποιον μέσα στο φόρουμ ,που να έχει θέμα με τα φρένα του GS.....:cool:



Να απαντήσω η άστο καλύτερα................:ye33:

Ακιs
23-02-2012, 23:04
Διαβάζοντας ......άρχισα να πιστεύω ότι τα φρένα του GS,είναι χάλια
Δεν νομίζω να έχουμε κάποιον μέσα στο φόρουμ ,που να έχει θέμα με τα φρένα του GS.....:cool:
Αφηστε τα φρενα και πηγαινετε να δειτε πραγματικη μπαλα.......:ha16::ha16::ha16:

forester
23-02-2012, 23:08
Διαβάζοντας ......άρχισα να πιστεύω ότι τα φρένα του GS,είναι χάλια
Δεν νομίζω να έχουμε κάποιον μέσα στο φόρουμ ,που να έχει θέμα με τα φρένα του GS.....:cool:
Έλα Κώσταααα....
Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο!!!!:):):):)
Αλοίμονο. Είπαμε, ΦΡΕΝΟΥΚΛΕΣ!
Απλά υπάρχουν κάποια συστήματα ABS πιο προοδευτικά. Αυτό μόνο και ότι το Vara έχει ένα τέτοιο ABS:)
Αυτό δε μειώνει σε τίποτα την αξιολόγηση των φρένων μας, σε: "άριστα";)

GeorgeP
23-02-2012, 23:17
Είμαι και εγώ εδώ.

Επειδή σε διαβάζω αλά λίγα καταλαβαίνω 2 μικρές ερωτήσεις.
1.Στο φρενάρισμα δεν έχω εγώ τον έλεγχο της πίεσης της μανέτας.
2.Στα συνδιασμένα φρένα που έχω τώρα όταν πατώ μπροστινό έχει και το πίσω 30% και αντίστροφα. Εδώ θα είναι το ίδιο.
Ευχαριστώ

1. φυσικα και τον εχεις εσυ, μονον που τωρα πιεζεις οσο θελεις, απο οποιαδηποτε ταχυτητα κι αν εισαι, σε οποιοδηποτε οδοστρωμα κι αν βρισκεσαι και σταματας σε μικροτερη αποσταση απο ενα οχημα με απλο ABS, χωρις ''φιδακια'' οπως στα βιντεο πιο πανω.
Επισης, το οτι πιεζοντας την μανετα για μερικα εκατοστα του δευτερολεπτου εχει πρωπορεια το πισω φρενο ειναι παραγων υψιστης ασφαλειας μιας και το πρωτο που αισθανεσαι ειναι να σε τραβαει κατι προς την αντιθετη φορα κινησης της μοτοσυκλετας. Αν ειχες οδηγησει αγωνιστικο αυτοκινητο με χειροκινητο ποσοστιαιο ρυθμιστη κατανομης πεδησης μπρος -πισω θα καταλαβαινες ποσο σημαντικη ειναι αυτη η καινοτομια της Χοντα.
2. το Dual CBS παραμενει απαραλαχτο και στο C-ABS, μονον που για πρωτη φορα αυτα τα δυο συνεργαζονται και δεν ενεργουν το καθενα αυτοβουλως. Εμας το Dual CBS ενεργοποιειται ειτε με το φρεναρισμα του εμπρος φρενου οπου το ''σφιξιμο'' της δαγκανας στον δισκο παρασερνει μια βαλβιδα στο αριστερο καλαμι η οποια ανοιγει και αφηνει να περασει DOT 4 μεσω δευτερευοντα σωληνα στο μεσαιο εμβολο της πισω δαγκανας ειτε με την πιεση του ποδοφρενου οπου αλλη βαλβιδα ενεργοποιειται μεσω της πιεσης του ποδιου κι επιτρεπει να περασει DOT 4 μεσω αλλου δευτερευοντα σωληνα στα μεσαια εμβολα των εμπρος δαγκανων.
Στο νεο συστημα ολα τα παραπανω γινονται μεσω σερβομηχανισμων (μοτερ) οπως θα διαβασες και το συστημα μεσω της ECM ελεγχει και αποφασιζει αντλωντας πληροφοριες απο το ποδι σου, το χερι σου, την ταχυτητα, το αν ο τροχος γλιστρησε ωστε να ενεργοποισει το ABS με κατανομη εμπρος πισω αναλογως του τροχου που βρισκεται σε ολισθηση , αν βρισκεσαι σε πλαγιασμα και φρεναρεις οποταν σε συνεργασια με το στανταρ traction control - που κι αυτο ελεγχεται απο την ECM -σε περιπτωση ολισθηρου οδοστρωματος και γλιστρηματος θα κατανεμει την πιεση στα φρενα και θα ενεργοποιησει το ΑΒS κι εσυ δεν θα παρεις χαμπαρι τι συνεβηκε..........κ.λ.π, κ.λ.π. πραγματα τα οποια δεν κανει κανενα ABS, Dual CBS, BMW ABS......Ferari abs........

Υ.Γ. Χαιρομαι που με διαβαζεις, ελπιζω να σε διαφωτισα.

napgeo
23-02-2012, 23:38
1.

Υ.Γ. Χαιρομαι που με διαβαζεις, ελπιζω να σε διαφωτισα.


Σε ευχαριστώ. Για να το γνωρίζεις και να μην ζητάτε μετά πνευματικά δικαιώματα αυτά τα κάνω εκτύπωση.
Δυστυχώς απο μηχανικά και μηχανολογικά δεν ( κατέχω πράμα).
Καλό σας βράδυ.............

siraxanz
24-02-2012, 00:26
Οκ.....;)
Με αυτα που γράφετε όμως , έχουμε χάσει λίγο την μπάλα....
Φρενάρει καλα το GS ή όχι....:cool:


τοσο καλα που αν δεν κρατιεσε .....εφυγες απο πάνωωωωω:ye33:

TEOSS
24-02-2012, 00:34
Δεν με ενδιαφέρει αν το φοράει η Χοντα ή κάποιος αλλος αλλά οπου και αν διαβάσετε (διεθνώς) αναγνωρίζουν το C ABS ως το καλύτερο σύστημα σε σύγκριση με τα κοινα ΑΒS! Μέχρι σήμερα τουλάχιστον!!!!

There’s ABS, then there’s Honda C-ABS
Honda had four basic goals to achieve with this new C-ABS:• Enable immediate full use of braking performance• Retain stability while braking• Less chassis reaction while ABS is active• Rider confidence gained or increased from knowledge of no wheel “lock-up” (ABS)
(πηγη motorcycle.com)

Εδώ δεν λέει ότι το C-ABS είναι το καλύτερο σύστημα σε μοτό ΣΗΜΕΡΑ. Κάτι συγκεκριμένο υπάρχει?
Η πολυπλοκότητα προσφέρει προς στιγμή, μόνο ΒΑΡΟΣ.

forester
24-02-2012, 01:09
Εδώ δεν λέει ότι το C-ABS είναι το καλύτερο σύστημα σε μοτό ΣΗΜΕΡΑ. Κάτι συγκεκριμένο υπάρχει?
Η πολυπλοκότητα προσφέρει προς στιγμή, μόνο ΒΑΡΟΣ.


Ναι σωστά....
Ενώ το 1100 είναι πούπουλο:lo19:
Πέρα από το χιούμορ, δεν έχεις κι άδικο;) για το βάρος!!!

TEOSS
24-02-2012, 01:43
Αναφέρομαι στο βάρος της μονάδας του ABS. Η πολυπλοκότητα (και το βάρος) είναι του C-ABS. Εάν από 9 κιλά, κατέβει στα 2 - 2,5 και δεν αμολάει στα δύσκολα… βλέπουμε.:cool:


Η <<προοδευτικότητα>> που αναφέρεις είναι στην αίσθηση της ανάδρασης στην μανέτα? Δηλαδή εννοείς ότι έχεις μικρότερη ανάδραση ?
Γιατί αυτό είναι μια γνωστή διάφορα των συστημάτων, χωρίς όμως συμβολή στο αποτέλεσμα.;)

forester
24-02-2012, 16:56
Ναι έχει σαφώς μικρότερη ανάδραση. Πέραν της αίσθησης όμως, το "δεν αμολάει" είναι κυριολεκτικό. Στα δικά μας, όταν μπει το ABS, η διακοπή του φρεναρίσματος είναι έντονη. Είναι αυτό που εννοούμε όταν λέμε "αμολάει".... Δεν μπορώ να το πω κάπως αλλιώς. Το Βαρα, δεν έχει τόση ανάδραση στη μανέτα και η μείωση της δύναμης φρεναρίσματος είναι το δυνατόν ελάχιστη.
Σαν ABS λειτουργεί άψογα. Σαν τα καλύτερα των αυτοκινήτων.

Επίσης διευκρινίζω, ότι η συγκεκριμένη διαφορά, έχει διαφορά στο αποτέλεσμα!!!!
Αν θες σε κάποιο καφέ, έρχομαι με το Βαρα και το δοκιμάζεις. Με το Gs δίπλα-δίπλα για να καταλάβεις αυτό που προσπαθώ να σου πω.

TEOSS
24-02-2012, 19:51
Έχω δοκιμάσει και καταλαβαίνω τι λες, γι αυτό και η στοχευμένη ερώτησή μου.
Η διαφορά είναι στην αίσθηση, εάν αυτό και κατά πόσο επηρεάζει τον οδηγό ή το αποτέλεσμα είναι άλλο θέμα. Αυτό όμως είναι συμπέρασμα δικό μου. Δεν λεω ότι εσύ έχεις άδικο, γιατί κι αυτά που λες είναι συμπεράσματα βάση των δικών σου δοκιμών.
Υπάρχει δηλαδή υποκειμενικότητα και οι γνώμες διαφέρουν (όχι μόνο μεταξύ μας, όπως βλέπεις και σε αλλά ποστ) γιατί ακριβώς οι διαφορές είναι μικρές. Εάν συγκρίνω τα συστήματα φρένων+ABS του 1100 με του 1200 ή vara ο υποκειμενικός παράγων σχεδόν εξαλείφεται γιατί η διαφορά είναι μεγάλη! Λογικά κάνεις δεν θα υποστηρίξει το 1100 !

Εξάλλου δοκιμές απόλυτες και αξιόπιστες δεν μπορούν να κάνουν ούτε τα συνεργεία των ειδικών περιοδικών που έχουν όλα τα μέσα (γι΄αυτό μόνο ενδεικτικά λαμβάνω τις μετρήσεις τους).
Σαν παράδειγμα, οι μετρήσεις στο ΜΟΤΟ δίνουν (σε σχέση με το varadero) καλύτερο φρενάρισμα στο GS κατά 2 μέτρα και χειρότερο το GSadv κατά 6 μέτρα ! (Φρενάρισμα 120-40, και <<χοντρικά>> όπως τα θυμάμαι).
Στις Σέρρες όταν ο δοκιμαστής <<τσαρούχωσε>> τα φρένα του CBR 1000 αφήνοντας όλο το φρενάρισμα στο C-ABS … <<άσπρισαν τα μαλλιά του>> όπως δήλωσε. Στην παρουσίαση στο Κατάρ <<παραμιλούσαν>> όλοι … όπως και στην παρουσίαση του S 1000 RR !!!

Το τελικό συμπέρασμά μου είναι ότι δεν υπάρχουν τέλεια συστήματα και οι διαφορές των κορυφαίων συστημάτων είναι μικρές .:)

frits
24-02-2012, 20:07
Αν και η κουβέντα είναι εκτός θέματος πλέον, να συμπληρώσω ότι έχω χτυπήσει 2 φορές προφυλακτήρα εξαιτίας "αμολύματος" του ABS, με σχεδόν μηδενικά χιλιόμετρα, είμαι 100% βέβαιος ότι αν δεν είχε ενεργοποιηθεί το ABS θα είχα σταματήσει 3 μέτρα πριν...:cool:

Για να καταλάβετε τα συμβάντα δεν ήταν καν ατυχήματα ούτε είχα πτώση, απλά κοπάνησα πάνω στους προφυλακτήρες των Ι.Χ. και τις 2 φορές σε ξεκίνημα από φανάρι και καπάκι απότομο σταμάτημα....:o

forester
24-02-2012, 21:41
Έχω δοκιμάσει και καταλαβαίνω τι λες, γι αυτό και η στοχευμένη ερώτησή μου.
Η διαφορά είναι στην αίσθηση, εάν αυτό και κατά πόσο επηρεάζει τον οδηγό ή το αποτέλεσμα είναι άλλο θέμα. Αυτό όμως είναι συμπέρασμα δικό μου. Δεν λεω ότι εσύ έχεις άδικο, γιατί κι αυτά που λες είναι συμπεράσματα βάση των δικών σου δοκιμών.
Υπάρχει δηλαδή υποκειμενικότητα και οι γνώμες διαφέρουν (όχι μόνο μεταξύ μας, όπως βλέπεις και σε αλλά ποστ) γιατί ακριβώς οι διαφορές είναι μικρές. Εάν συγκρίνω τα συστήματα φρένων+ABS του 1100 με του 1200 ή vara ο υποκειμενικός παράγων σχεδόν εξαλείφεται γιατί η διαφορά είναι μεγάλη! Λογικά κάνεις δεν θα υποστηρίξει το 1100 !

Εξάλλου δοκιμές απόλυτες και αξιόπιστες δεν μπορούν να κάνουν ούτε τα συνεργεία των ειδικών περιοδικών που έχουν όλα τα μέσα (γι΄αυτό μόνο ενδεικτικά λαμβάνω τις μετρήσεις τους).
Σαν παράδειγμα, οι μετρήσεις στο ΜΟΤΟ δίνουν (σε σχέση με το varadero) καλύτερο φρενάρισμα στο GS κατά 2 μέτρα και χειρότερο το GSadv κατά 6 μέτρα ! (Φρενάρισμα 120-40, και <<χοντρικά>> όπως τα θυμάμαι).
Στις Σέρρες όταν ο δοκιμαστής <<τσαρούχωσε>> τα φρένα του CBR 1000 αφήνοντας όλο το φρενάρισμα στο C-ABS … <<άσπρισαν τα μαλλιά του>> όπως δήλωσε. Στην παρουσίαση στο Κατάρ <<παραμιλούσαν>> όλοι … όπως και στην παρουσίαση του S 1000 RR !!!

Το τελικό συμπέρασμά μου είναι ότι δεν υπάρχουν τέλεια συστήματα και οι διαφορές των κορυφαίων συστημάτων είναι μικρές .:)


Στα παραπάνω +1200:)
Τώρα δεν μπορεί κανείς να διαφωνήσει;)

Ακιs
25-02-2012, 11:56
Μεγαλη μερα σημερα........επιτελους θα δω απο κοντα την ''μνηστη'' μου.....:D:D

http://img406.imageshack.us/img406/8662/hondacrosstourerconcept.jpg

ltsiorak
25-02-2012, 18:23
Να την δωσεις χερετισματα.... για παντα

Λοιπον κυριοι διαβασα ολο το θεμα, εχω ενα VFR 1200 DCT εδω και ενα μισο χρονο, ενα σας λεω, αν το νερο crosstourer καιει οσο το vfr ... να το χερονται

να μην κατι αλλο

μα ειμαστε σοβαροι...??? με τοσα κιλα και τετοια καταναλωση δεν θα παμε παρα μονο για τσιγαρα στο περιπτερο, κοστος τσιγαρων 6 ευρω...

τη βλακειες ακουμε για off μηχανακι με 300 κιλα σχεδον... με τετοια κακογουστια και ασχετο σχεδιασμο...

Μα καλα, δεν μπορουννα κανουν μια ομορφη κονσολα? τοσο δυσκολο ειναι?

δεν μπορουν να κανουν ενα ομορφο μηχανακι οι αχρηστοι?

και εγω χοντακιας ειμαι... εχω 2... λατρευω το βαραντερο και το vfd αλλα

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

να σας ρωτησω κατι? το gs στα 140 ποση καταναλωση εχει?????

J-P-HELLAS
25-02-2012, 18:54
να σας ρωτησω κατι? το gs στα 140 ποση καταναλωση εχει?????

στα 5,5-6 λιτρα,
το δικο σου?

ltsiorak
25-02-2012, 19:22
στα 5,5-6 λιτρα,
το δικο σου?

Το βαραντερο γύρω στα 7-8

Το VFR 7-9

κατι τελευταιο, το προβλημα με τον αξονα υπαρχει ακομη και στα νεα μοντελα? η μονο στα παλιοτερα?

gepol
25-02-2012, 19:31
Το βαραντερο γύρω στα 7-8



Ποιό Varadero? Εμένα δεν πέρναγε τα 6, σε αυτές τις ταχύτητες (MKII - 2004)..

forester
25-02-2012, 19:39
Varadero παλιό με καρμπυρατέρ έχεις;
Γιατί αν είναι injection, κάτι παίζει...

jmar
25-02-2012, 19:43
Να την δωσεις χερετισματα.... για παντα

Λοιπον κυριοι διαβασα ολο το θεμα, εχω ενα VFR 1200 DCT εδω και ενα μισο χρονο, ενα σας λεω, αν το νερο crosstourer καιει οσο το vfr ... να το χερονται

να μην κατι αλλο

μα ειμαστε σοβαροι...??? με τοσα κιλα και τετοια καταναλωση δεν θα παμε παρα μονο για τσιγαρα στο περιπτερο, κοστος τσιγαρων 6 ευρω...

τη βλακειες ακουμε για off μηχανακι με 300 κιλα σχεδον... με τετοια κακογουστια και ασχετο σχεδιασμο...

Μα καλα, δεν μπορουννα κανουν μια ομορφη κονσολα? τοσο δυσκολο ειναι?

δεν μπορουν να κανουν ενα ομορφο μηχανακι οι αχρηστοι?

και εγω χοντακιας ειμαι... εχω 2... λατρευω το βαραντερο και το vfd αλλα

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

να σας ρωτησω κατι? το gs στα 140 ποση καταναλωση εχει?????

στα 5,5-6 λιτρα,
το δικο σου?

Να και ενας Hondakias που παραδεχεται οτι το μηχανακι ειναι εκτρωμα κυριολεκτικα (κι αλλοι κρυφα εκφραζουν μεγαλη δυσφορια) :u57:
Τεχνολογικα το DCT ειναι φανταστικο αλλα τι να το κανεις μονο αυτο αν καταπινει τοση βενζινη και ειναι και τοσο αδιαφορο σχεδιαστικα :u09:

Το Gs στα 140 καιει 6-6,5 φιλαρακια, μηδενιστε το board computer και σταθεροποιηθειτε στα 140 και θα το δειτε αλλα 6-6,5 με 7-8 ειναι μια πολυ μεγαλη διαφορα στην μεση καταναλωση!! Αν διαβασετε εδω Highland Riders � Moto Adventures (http://motoadventures.wordpress.com/2011/11/05/highland-riders/) και δειτε τις διαφορες στις καταναλωσεις στο τελος αναμεσα σε Vstrom 650 Versys 650 Dauville 700 και crossrunner 800 το τελευταιο εχει 1,5 λιτρο παραπανω καυσιμο στα 100χλμ (35% παραπανω δλδ απο τα αλλα) απο τα αλλα :wo20:, φανταστειτε το crosstourer 1200 που θα παει με τα 300 κιλα και το 4κυλινδρο μοτερ :u60:


Μοτοσυκλέτα Χιλιόμετρα Λίτρα λιτ/χιλ
Suzuki V-Strom 650 2063 91,23 4,247
Honda Deauville 700 2016 95,33 4,756
Kawasaki Versys 650 1996 93,83 4,756
Honda Crossrunner 800 2040 120,80 5,922

forester
25-02-2012, 19:47
Συμφωνώ με jmar για την κατανάλωση του GS στα 140, όχι μόνο με τον τρόπο που είπε (που έχω δει το ίδιο) αλλά και με κανονική μέτρηση σε ταξίδι ήρεμο (συν γυναιξί:) ) με περίπου 140 σταθερά, Αθήνα - Πύργο. Τόσο έκαψε, 6,7lt/100km με καλό φόρτωμα πάντως (3 βαλίτσες).

jmar
25-02-2012, 19:52
Συμφωνώ με jmar για την κατανάλωση του GS στα 140, όχι μόνο με τον τρόπο που είπε (που έχω δει το ίδιο) αλλά και με κανονική μέτρηση σε ταξίδι ήρεμο (συν γυναιξί:) ) με περίπου 140 σταθερά, Αθήνα - Πύργο. Τόσο έκαψε, 6,7lt/100km με καλό φόρτωμα πάντως (3 βαλίτσες).

:ye02:

forester
25-02-2012, 20:04
Όσο για το νέο Honda, περιμένω με αγωνία τα τεστ στην ελλάδα και να το δω από κοντά. Οι φωτο πολλές φορές ξεγελάνε....
Θα με ενδιέφερε κι ένα test ride. Είναι άραγε τόσο αδιάφορο και πλαδαρό , όσο μαρτυράνε τα μεγέθη και η γεωμετρία του;;;;

gsmaniac
25-02-2012, 20:39
η κουβεντα για την καταναλωση ειναι λαθος.........κατα την γνωμη μου
το απλο gs,,εχει 1 λιτρο ανα 100 χλμ λιγοτερη καταναλωση,απο το gs των 2 εκκεντροφορων.....αυτο δεν το κανει χειροτερο μηχανακι
αν το honda....ειναι καλυτερο στα κρατηματα,φρενα,τεχνολογια,αισθητικη,κλπ.....σιγα μην κολλησω στο 1 litro παραπανω,που θα καψει ;)
ας το δουμε απο κοντα......και μετα κραζουμε την honda
βεβαια....σεβομαι και την αποψη του φιλου απο την βεροια,που εχει VFR....και δεν μου ακουγεται ευτυχισμενος:cool:

forester
25-02-2012, 21:36
Κώστα, κάπου έχει ξαναγραφεί..., αλλά το αναπαράγω:)
Αν το επερχόμενο Crosstourer ήταν "μηχανάρα" κανείς δε θα ασχολούνταν με την κατανάλωση, όπως λες κι εσύ!!!!;)
Αλλά , όπως φαίνεται, δεν είναι και πολύ "σόι", τουλάχιστον "να ήταν οικονομικό ρε αδερφέ"....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

jmar
25-02-2012, 21:40
Κώστα, κάπου έχει ξαναγραφεί..., αλλά το αναπαράγω:)
Αν το επερχόμενο Crosstourer ήταν "μηχανάρα" κανείς δε θα ασχολούνταν με την κατανάλωση, όπως λες κι εσύ!!!!;)
Αλλά , όπως φαίνεται, δεν είναι και πολύ "σόι", τουλάχιστον "να ήταν οικονομικό ρε αδερφέ"....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

:re06:

jmar
25-02-2012, 21:44
η κουβεντα για την καταναλωση ειναι λαθος.........κατα την γνωμη μου
το απλο gs,,εχει 1 λιτρο ανα 100 χλμ λιγοτερη καταναλωση,απο το gs των 2 εκκεντροφορων.....αυτο δεν το κανει χειροτερο μηχανακι
αν το honda....ειναι καλυτερο στα κρατηματα,φρενα,τεχνολογια,αισθητικη,κλπ.....σιγα μην κολλησω στο 1 litro παραπανω,που θα καψει ;)
ας το δουμε απο κοντα......και μετα κραζουμε την honda
βεβαια....σεβομαι και την αποψη του φιλου απο την βεροια,που εχει VFR....και δεν μου ακουγεται ευτυχισμενος:cool:

Κωστα δεν εχει τοση μεγαλη διαφορα το παλιο Gs απο αυτο με τους διπλους εκκεντροφορους περιπου 0,5 lt παραπανω καιει, αλλο ομως 6,5 και αλλο 8lt/100 ειναι 25% διαφορα, αλλα ειναι και αυτο που λεει ο φιλος forester αν το μηχανακι ηταν ωραιο δεν θα τα κουβεντιαζαμε αυτα :ye33:

GregoryA
25-02-2012, 21:47
Το βαραντερο γύρω στα 7-8

Το VFR 7-9

κατι τελευταιο, το προβλημα με τον αξονα υπαρχει ακομη και στα νεα μοντελα? η μονο στα παλιοτερα?

Μεση κατανάλωση καυσίμου σε βαραντέρο 6 με 7 λιτρα (λογικές ταχύτητες)αναλογα με την ταχύτητα. Σε μεγάλες ταχύτητες αυξάνεται η κατανάλωση!

gsmaniac
25-02-2012, 22:03
Κωστα δεν εχει τοση μεγαλη διαφορα το παλιο Gs απο αυτο με τους διπλους εκκεντροφορους περιπου 0,5 lt παραπανω καιει, αλλο ομως 6,5 και αλλο 8lt/100 ειναι 25% διαφορα, αλλα ειναι και αυτο που λεει ο φιλος forester αν το μηχανακι ηταν ωραιο δεν θα τα κουβεντιαζαμε αυτα :ye33:

Ταξιδεύοντας με τον Κουμπαρο μου,μέχρι την μανη......με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες,καταναλωνε συνεχώς 1 λίτρο παραπάνω απο εμενα;)
Βέβαια έχει διαφορά και στην δύναμη.....πήγαινε αρκετά πιο άνετα:ye33:

-DHMHTRHS-
26-02-2012, 11:08
Ταξιδεύοντας με τον Κουμπαρο μου,μέχρι την μανη......με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες,καταναλωνε συνεχώς 1 λίτρο παραπάνω απο εμενα;)
Βέβαια έχει διαφορά και στην δύναμη.....πήγαινε αρκετά πιο άνετα:ye33:
Ρε Κωστα μπας και το φερνεις απο εδω το φερνεις απο εκει,μπας και ψηνεσαι για τιποτα αλλο και μαζεβεις κουκια.......:cool2::cool2::cool2::cool2::hi50::hi50::hi50::hi50:

gsmaniac
26-02-2012, 11:32
:u27::u45::ye08::re24::wo02:

Είσαι γάτος......:p

GregoryA
26-02-2012, 11:40
Προς το παρόν οι ενδείξεις οσων εκαναν τεστ για την κατανάλωση του καυσίμου του Crosstourer δεν ειναι θετικές. Στο τέλος βεβαια ολοι προσθέτουν το πονηρό <το πίεσαμε λίγο> χωρίς να ξεκαθαρίσουν τι εννοούν!!!Ειδωμεν αλλά........!!!!
.......................................................................................................
Δεν μου φτάνουν τα χιλιόμετρα... Τα καταπίνει γρήγορα...
Καταναλωση με γρήγορους ρυθμούς, 9 λίτρα τα 100 χλμ.
Τελική 230 με ηλεκτρονικό κόφτη την οποία την βλέπεις με 4η, με 5η και με 6η! Η 1η δίνει 70, η 2α 130χλμ αν θυμάμαι καλά
.......................................................................................................
But ... every advantage has its disadvantage. Throughout the test (200 km) I did not achieve a fuelconsumption under 8 liters / 100km (1 to 12.5). Of course, we have been riding a little sportier as normal. And I was continuous riding 2 gears too low. But that does not justify an absurd fuelconsumption of 8 liters.
......................................................................................................

J-P-HELLAS
26-02-2012, 15:17
Τελική 230 με ηλεκτρονικό κόφτη την οποία την βλέπεις με 4η, με 5η και με 6η! Η 1η δίνει 70, η 2α 130χλμ αν θυμάμαι καλά
.......................................................................................................



με 4η, 230χλμ??
ε, πως να μην καψει μετα?
και μιλαμε για καυσιμα εξωτερικου, οχι ελλαδας,
μολις γινει τεστ στην ελλαδα θα δειξει το πραμα

ortho
26-02-2012, 17:39
με 4η, 230χλμ??
ε, πως να μην καψει μετα?
και μιλαμε για καυσιμα εξωτερικου, οχι ελλαδας,
μολις γινει τεστ στην ελλαδα θα δειξει το πραμα


Σιγά μην πιάσει 230 με καύσιμα δικά μας...:ha16::ha16:

forester
26-02-2012, 19:33
με 4η, 230χλμ??
ε, πως να μην καψει μετα?
και μιλαμε για καυσιμα εξωτερικου, οχι ελλαδας,
μολις γινει τεστ στην ελλαδα θα δειξει το πραμα


Αν με το Vara πήγαινες Θεσαλλονίκη για καφέ και πίσω, ατσαλάκωτος, με δαύτο θα φτάνεις Καβάλα , μην πω Αλεξανδρούπολη:ye33:
Είπαμε, δε μπορεί να μην έχει κάποια ατού.....
Με τέτοια μακριά , τουριστική μετάδοση θα έχει τα 200 με 6.000σαλ και 6η:D
Δώσε μου ευθείες της ΠΑΘΕ να καταπίνω για breakfast , μου φαίνεται το μοτόρι!

Ακιs
26-02-2012, 19:54
Απ'οτι καταλαβαινω,η μεγαλυτερη αποτυχια της Honda σε αυτην την μοτοσυκλετα,ειναι το ονομα της.....απ'την στιγμη που εβγαλε στην παραγωγη το Roadrunner,μπορουσε ευκολα να ονομασει τον μεγαλο ''αδελφο'' Roadtourer,και δεν θα υπηρχαν και ενστασεις για την λεξη ''cross''..........:rolleyes::rolleyes:

forester
26-02-2012, 21:27
Νομίζω ότι το λέει CrossRunner....
Κάτι έχει, ένα κόλλημα, κάτι με αυτό το "Cross....":D, που παραπέμπει, θέλοντας και μη, σε χώμα! Βάζει και τις ακτινωτές, το φορτώνει με 300 κιλά, του πετάει κάτι θεόμακρες σχέσεις μετάδοσης, πάρε και 130 άλογα με ροπάκλα από το 1200αρι V4, με γεωμετρία .... αμαξοστοιχίας, κι άντε βγάλε άκρη τι μηχανή θέλησαν να βγάλουν:(:(:(

leandros
26-02-2012, 21:47
εγώ λέω ότι μετά το VFR1200 το χάος.

Μετά από αυτήν την πανέμορφη μοτοσυκλέτα, περιμέναμε κάτι αξιόλογο από τη Χόντα και τελικά αρκέστηκε στα CrossRunner/Tourer. Αφήστε που έχει υιοθετήσει ένα σχέδιο η Χόντα που και άσχημο είναι και πλέον όλα της τα μοντέλα μοιάζουν.

Η ουσία είναι ότι η Χόντα δεν έχει mega on-off πλέον στην γκάμα της, όταν όλη η αγορά πάει εκεί. Μόνο το transalp έχει απομείνει

forester
26-02-2012, 21:51
εγώ λέω ότι μετά το VFR1200 το χάος.

Μετά από αυτήν την πανέμορφη μοτοσυκλέτα, περιμέναμε κάτι αξιόλογο από τη Χόντα και τελικά αρκέστηκε στα CrossRunner/Tourer. Αφήστε που έχει υιοθετήσει ένα σχέδιο η Χόντα που και άσχημο είναι και πλέον όλα της τα μοντέλα μοιάζουν.

Η ουσία είναι ότι η Χόντα δεν έχει mega on-off πλέον στην γκάμα της, όταν όλη η αγορά πάει εκεί. Μόνο το transalp έχει απομείνει

Πολύ σωστά!!!!!
Και λίγες μέρες πριν κάποιος έγραψε ότι παράτησε την εξέλιξη της Άφρικα...
Αν συνέχιζε σ' αυτό το μοτίβο, είχε γκολ από τα αποδυτήρια στα mega on/off. Στη χειρότερη περίπτωση, είχε παίκτη που θα κοντράριζε με άνεση και αξιώσεις κάθε αντίπαλο. Ενώ τώρα, απλώς δεν παίζει στην κατηγορία.

frits
26-02-2012, 22:59
εγώ λέω ότι μετά το VFR1200 το χάος.

Μετά από αυτήν την πανέμορφη μοτοσυκλέτα, περιμέναμε κάτι αξιόλογο από τη Χόντα και τελικά αρκέστηκε στα CrossRunner/Tourer. Αφήστε που έχει υιοθετήσει ένα σχέδιο η Χόντα που και άσχημο είναι και πλέον όλα της τα μοντέλα μοιάζουν.

Η ουσία είναι ότι η Χόντα δεν έχει mega on-off πλέον στην γκάμα της, όταν όλη η αγορά πάει εκεί. Μόνο το transalp έχει απομείνει

Για μένα το ποιό ΟΝ-OFF μηχανάκι στα πολλά κυβικά το έχει η ΚΤΜ, ακουλουθεί η BMW και μετά είναι απλά marketing...:rolleyes:

ltsiorak
27-02-2012, 12:57
κοιταξτε, το VFR το οδηγώ εδω και 30 000 χλμ, ειναι εκδοσης DCT...

ειναι καταπληκτικο μηχανακι, παρα πολυ καλυτερο απο το Κ1300, πολυ στημενο και ανετο όπως επίσης και με πολυ καλα χαρακτηριστικά του μοτερ ....

Αλλα, απο το crosstourer μονο αρνητικες εντυπώσεις, ειναι ενα ψηλο μηχανακι με μεγάλο βαρος και χωρις κατευθυνση...

αν θελω να παω ατσαλακωτος απο αθηνα στην αλεξανδρουπολη θα παρω ενα GT... δεν θα παρω ενα crosstourer, ενα paneuropean... ενα RT.... κατι τετοιο..

ενα on off πρεπει να ειναι και off... και αυτο δεν ειναι ουτε με σφαιρες lapua...

με χαζεψε η καταναλωση του και το βαρος του,..... ακομη δεν μπορω να το χωνεψω.... και δεν μπορω να καταλάβω γιατι το μοτερ πρεπει να ειναι v4

στο VFR ειναι μια χαρα, στο crosstourer τη το θελανε???

Τελος η χοντα... τουλαχιστον απο εμενα...

forester
27-02-2012, 13:12
κοιταξτε, το VFR το οδηγώ εδω και 30 000 χλμ, ειναι εκδοσης DCT...

ειναι καταπληκτικο μηχανακι, παρα πολυ καλυτερο απο το Κ1300, πολυ στημενο και ανετο όπως επίσης και με πολυ καλα χαρακτηριστικά του μοτερ ....

Αλλα, απο το crosstourer μονο αρνητικες εντυπώσεις, ειναι ενα ψηλο μηχανακι με μεγάλο βαρος και χωρις κατευθυνση...

αν θελω να παω ατσαλακωτος απο αθηνα στην αλεξανδρουπολη θα παρω ενα GT... δεν θα παρω ενα crosstourer, ενα paneuropean... ενα RT.... κατι τετοιο..

ενα on off πρεπει να ειναι και off... και αυτο δεν ειναι ουτε με σφαιρες lapua...

με χαζεψε η καταναλωση του και το βαρος του,..... ακομη δεν μπορω να το χωνεψω.... και δεν μπορω να καταλάβω γιατι το μοτερ πρεπει να ειναι v4

στο VFR ειναι μια χαρα, στο crosstourer τη το θελανε???

Τελος η χοντα... τουλαχιστον απο εμενα...



Σωστός, όσον αφορά στο Crosstourer:). Λίγο ή πολύ, όλοι τα ίδια λέμε...


Αλλά σφαίρες και μάλιστα lapua.....
Κάτι ξέρεις από όπλα και δε μας λες;););););):rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

GregoryA
27-02-2012, 18:11
Το Crosstourer ειναι τεχνολογικό διαμάντι αλλά δεν εχει σχεση (επισημα και οσοι το καβάλησαν) με το βαραντέρο. Ειναι λέει διαφορετικό μηχανάκι, δηλαδή αλλης κατηγορίας που <δημιουργησε> η Χόντα. Αρα ή δεν εχει εκπρόσωπο στην κατηγορία mega on/off και θα βγάλει αργότερα, αν βγάλει, ή αλλα λόγια να αγαπιομαστε. Δηλαδή ολοι οι άλλοι εβγάλαν (Triumph explorer, Ducati multistrada, KTM adventure, Moto Guzzi Stelvio NTX, Yamaha Tenere, Kawasaki Versys 1000, BMW 1200 GS, Aprilia Caponord) αλλα η χοντα δεν θελει να βγάλει ή εβγαλε αλλα ειναι διαφορετικό!!!!!!!!Δηλαδη ή τρωω στην μαπα την πολύ μετρια εμφανιση (ετσι οπως φαίνεται από φωτογραφίες και από περιγραφές φίλων που το είδαν) του διαφορετικού τεχνολογικού διαμαντιού ή μενω στο ίδιο ή αλλάζω μαρκα (υποθέτουμε οτι μπορούμε οικονομικά),
Ελπίζω βέβαια το γιαπωνέζικο σχεδιαστικό τμήμα, αν ναυαγήσουν οι πωλησεις λόγω και μόνο του τριπτυχου (ασχημιας-αυτονομίας-καταναλωσης?), να κάνει κλασσικο Γιαπωνέζικο χαρακίρι για να γλυτώσουμε από αυτούς που τυλιξαν το διαμάντι σε αριστης κατα τα άλλα ποιότητας, πλαστικό χασαπόχαρτο με το αυτοκόλλητο της Χοντα!!!!!!! Αν παλι λάμψουν σε όλα, μαλλον εμεις ολοι είμαστε εκτος τοπου και χρόνου με περιορισμένη, τοπικιστική και κοντόφθαλμη αντίληψη και άποψη (λογικο ειναι βεβαια γιατι σκεπτόμαστε διαφορετικά) και δεν ξέρουμε αυτά που γνωρίζουν και αντιλαμβάνονται αυτοί σε παγκόσμιο επίπεδο!!!
Βεβαια η ασχημια σε καθημερινή επαφή <συνηθιζεται> αλλά γιατι να μπουμε στην διαδικασία αυτή, αξίζει τον κόπο επειδη είναι χόντα και με πολλές επιλογές που εχουν κατακλύσει την αγορά????
Σε ολα αυτά θα προσθέσουμε και την δύσκολη Ελληνική οικονομική κατάσταση αλλά τα ονειρα μπορούν να γίνονται, ακομα τουλάχιστον!!!!!!!!!

leandros
04-03-2012, 23:16
το περιοδικό ΜΟΤΟ έχει τεστ το CrossTourer και είναι από τις σπάνιες φορές που θάβει τόσο ξεκάθαρα μηχανή.
"πρόκειται για μια βαριά μοτοσυκλέτα... εξίσου αντιληπτό και στην καθημερινή οδήγηση"

"..τόσο ευέλικτο όσο ένα τάνκερ"

"η μοτοσυκλέτα πλαγιάζει από τη μία μεριά στην άλλη με την προθυμία ενός θαλάσσιου ελέφαντα που χωνεύει το χριστουγεννιάτικο δείπνο"

Εκτός από το δυνατό μοτέρ σημειώνει επίσης την κακή σέλα, και τα 268 χμ αυτονομία (!!!) με 8-9 λτ στα 100 χμλ...

αυτά τα καλά :D

LakisGS
05-03-2012, 00:00
Άλλη μια μοτοσυκλέτα που απέτυχε να γίνει GS... Έχω την εντύπωση πως ούτε η BMW θα καταφέρει ποτέ να κατασκευάσει κάτι καλύτερο από την GS. Ε μα τώρα, ή έχουμε μηχανές ή δεν έχουμε. Μπρίκια κολλάμε ή τζιτζίκια πεταλώνουμε;; :p;):D

ilias vara
05-03-2012, 00:12
αντε παλι θεμα στο gs forum με θεμα honda..,,..,,.αραγε γιατι????



και απο τι βλεπω θα εχει πολλα επεισοδια:ye32::ye32:

phoenix
05-03-2012, 08:57
ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΝ ΚΟΖΜΟ
ΣΤΟΝ ΚΟΖΜΟ ΤΗΣ ΣΙΓΟΥΡΙΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΖΜΟ ΤΗΣ BMW:cool2::cool2:

leandros
05-03-2012, 13:07
αντε παλι θεμα στο gs forum με θεμα honda..,,..,,.αραγε γιατι????




διότι Λιάκο, έχεις μια μηχανή του 1999 με facelift το 2007 που είναι καλύτερο ον-οφφ από αυτό το πράγμα που βγαλε η Χόντα το 2012.

phoenix
05-03-2012, 13:33
διότι Λιάκο, έχεις μια μηχανή του 1999 με facelift το 2007 που είναι καλύτερο ον-οφφ από αυτό το πράγμα που βγαλε η Χόντα το 2012.
ΣΩΣΤΟΣ:ye02::ye02:

napgeo
05-03-2012, 13:39
Συμφονώ σε όλα σε όσα αναφέρουν οι πρωλαλήσαντες.
Ότι και να είναι αυτό το έκτρωμα που έβγαλε στην κυκλοφορία η Honda θα είναι απείρως καλύτερο και πιο αξιόπιστο απο τα Γερμανικά.
Και το τεχνολογικό θαύμα συνεχίζεται. :ye02:

:wo20:Το κιάλι πως λέγεται στα Γερμανικά.

:re26:Πάντα με αυτό θα τη βλέπεται.................................

jmar
05-03-2012, 13:48
"..τόσο ευέλικτο όσο ένα τάνκερ"

"η μοτοσυκλέτα πλαγιάζει από τη μία μεριά στην άλλη με την προθυμία ενός θαλάσσιου ελέφαντα που χωνεύει το χριστουγεννιάτικο δείπνο"

Εκτός από το δυνατό μοτέρ σημειώνει επίσης την κακή σέλα, και τα 268 χμ αυτονομία (!!!) με 8-9 λτ στα 100 χμλ...

αυτά τα καλά :D

:lo19:

CPretenteriS
05-03-2012, 20:37
το περιοδικό ΜΟΤΟ έχει τεστ το CrossTourer και είναι από τις σπάνιες φορές που θάβει τόσο ξεκάθαρα μηχανή.
"πρόκειται για μια βαριά μοτοσυκλέτα... εξίσου αντιληπτό και στην καθημερινή οδήγηση"

"..τόσο ευέλικτο όσο ένα τάνκερ"

"η μοτοσυκλέτα πλαγιάζει από τη μία μεριά στην άλλη με την προθυμία ενός θαλάσσιου ελέφαντα που χωνεύει το χριστουγεννιάτικο δείπνο"

Εκτός από το δυνατό μοτέρ σημειώνει επίσης την κακή σέλα, και τα 268 χμ αυτονομία (!!!) με 8-9 λτ στα 100 χμλ...

αυτά τα καλά :D

:sm7::sm7::sm7:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

ortho
06-03-2012, 13:11
Συμφονώ σε όλα σε όσα αναφέρουν οι πρωλαλήσαντες.
Ότι και να είναι αυτό το έκτρωμα που έβγαλε στην κυκλοφορία η Honda θα είναι απείρως καλύτερο και πιο αξιόπιστο απο τα Γερμανικά.
Και το τεχνολογικό θαύμα συνεχίζεται. :ye02:

:wo20:Το κιάλι πως λέγεται στα Γερμανικά.

:re26:Πάντα με αυτό θα τη βλέπεται.................................


Fernglass!!!

Δεν ξέρω για τα μαστόδοντα, διότι γενικά δε μου αρέσουν, αλλά τα νέα 700άρια της HONDA, ακόμη και το INTEGRA, είναι λουκουμάκια!!!:ye30:

GO.
06-03-2012, 18:49
Hμουν,ειμαι και θα ειμαι φανατικος hondakias..Mπορει να ειναι V4 μπορει να ειναι δυνατη μπορει μπορει μπορει...Απο θεμα αισθητικης και εμφανισης ειναι λειαν επιεικως ΧΑΛΙΑ...!Δεν συγκρινω σε καμια περιπτωση το varadero που εχω στην κατοχη μου με αυτο το πραγμα..Ειναι δυνατον μια εταιρια κολοσσος να στερεψε απο καινοτομο σχεδιασμο????

gsmaniac
06-03-2012, 18:50
hondakias..Mπορει ..Ειναι δυνατον μια εταιρια κολοσσος να στερεψε απο καινοτομικο σχεδιασμο????


οχι βεβαια.......:cool:
απλα δεν τους ενδιαφερει η κατηγορια......;)

ilias vara
06-03-2012, 18:55
οχι βεβαια.......:cool:
απλα δεν τους ενδιαφερει η κατηγορια......;)


Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΕς ΑΓΟΡΕς ΜΕ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΧΗΜΑΤΑ.,.,.,.,.,.USA!!!!!!!!!

gsmaniac
06-03-2012, 18:59
Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΕς ΑΓΟΡΕς ΜΕ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΧΗΜΑΤΑ.,.,.,.,.,.USA!!!!!!!!!


σωστος..........:ye33:

leandros
06-03-2012, 23:22
Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΕς ΑΓΟΡΕς ΜΕ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΧΗΜΑΤΑ.,.,.,.,.,.USA!!!!!!!!!

παίζει. Ετσι κι αλλιώς ανέκαθεν το σημαντικότερο target group για τη Χόντα ήταν και είναι οι Ηνωμένες Πολιτείες

GregoryA
09-03-2012, 20:40
διότι Λιάκο, έχεις μια μηχανή του 1999 με facelift το 2007 που είναι καλύτερο ον-οφφ από αυτό το πράγμα που βγαλε η Χόντα το 2012.
Συμφωνώ!!!

Hμουν,ειμαι και θα ειμαι φανατικος hondakias..Mπορει να ειναι V4 μπορει να ειναι δυνατη μπορει μπορει μπορει...Απο θεμα αισθητικης και εμφανισης ειναι λειαν επιεικως ΧΑΛΙΑ...!Δεν συγκρινω σε καμια περιπτωση το varadero που εχω στην κατοχη μου με αυτο το πραγμα..Ειναι δυνατον μια εταιρια κολοσσος να στερεψε απο καινοτομο σχεδιασμο????

Το επαναλαμβάνω, ειναι μια ευκαιρία για το γιαπωνέζικο σχεδιαστικό τμήμα να κάνει χαρακίρι να γλυτώσουμε από τα αισθητικά μετρια αγνωστονεας κατηγορίας μηχανακια!

tsak8
09-03-2012, 23:55
Το χειρότερο στα καινούργια της μοντέλα είναι οτι μοιαζουν ολα και οτι ολα είναι αψυχα

giclas
23-03-2012, 20:40
το δοκημασαμαι κε τουτο !!!!

πεδια τρελαθηκα με την δυναμη του με τριτη ταχητητα κε μπενη κοφτης στα 185 χιλ βαζης τεταρτη κε ανεβενη στο τσακα τσακα 220 κε ξανα κοφτης μηλαμε για ανηφορα 7% κε δοστου αν εχεις λοξα εκη εβαλα 5η 6η κε εμηνα στα 230
το μονο που μου αρεσε ηταν η δυναμη ολα τα υποληπασε νορμα καταστασης τιποτα παραπανο απο το adventure 1200 τα φρενα καλα οχι καλητερα απο το τενερε 1200
περημενα κατι αρκετα καλητερο απο το adventure της bmw διοτι αυτη παη να κτιπηση για παραδηγμα οτα κληνης γκαζη περημενα να ελατονε απο μονη της σε καπιες στροφες που την δοκημασα ηθελε φρενο ενο με το hp2 ελαφρο κλησημο του γκαζιου κε μετα επηταχηνση στην στροφη κε εφηγες το νεο χοντα θελη κε φρενο με την ιδια ταχητητα (σπιτ)
στης στροφες πλαγιαζη ωρεα χορης ανασφαλειες (μην νωμηζετε οτι θα πηγενεται με τα γονατα ) με το αντισπιτ να δουλευη ανετα οσο κε να το πιεσης
ηταν πρωτη φορα που δοκημαζα μηχανη κε δεν την λυπηθηκα κοφτες γκαζια τους εδοσα κε καταλαβαν εξαλου ηταν του εχθρου !!
τα καλα να λεγοντε ομως ειχε αυτο το κατι που θα αρεση δυναμη κε τεληκη ισως κοντα στα 260
αρνητικο παλη η τιμη της 17,000 ευρω στη Κυπρο οσω κε το gs 1200

taksidiotis
26-03-2012, 09:56
το δοκημασαμαι κε τουτο !!!!

πεδια τρελαθηκα με την δυναμη του με τριτη ταχητητα κε μπενη κοφτης στα 185 χιλ βαζης τεταρτη κε ανεβενη στο τσακα τσακα 220 κε ξανα κοφτης μηλαμε για ανηφορα 7% κε δοστου αν εχεις λοξα εκη εβαλα 5η 6η κε εμηνα στα 230
το μονο που μου αρεσε ηταν η δυναμη ολα τα υποληπασε νορμα καταστασης τιποτα παραπανο απο το adventure 1200 τα φρενα καλα οχι καλητερα απο το τενερε 1200
περημενα κατι αρκετα καλητερο απο το adventure της bmw διοτι αυτη παη να κτιπηση για παραδηγμα οτα κληνης γκαζη περημενα να ελατονε απο μονη της σε καπιες στροφες που την δοκημασα ηθελε φρενο ενο με το hp2 ελαφρο κλησημο του γκαζιου κε μετα επηταχηνση στην στροφη κε εφηγες το νεο χοντα θελη κε φρενο με την ιδια ταχητητα (σπιτ)
στης στροφες πλαγιαζη ωρεα χορης ανασφαλειες (μην νωμηζετε οτι θα πηγενεται με τα γονατα ) με το αντισπιτ να δουλευη ανετα οσο κε να το πιεσης
ηταν πρωτη φορα που δοκημαζα μηχανη κε δεν την λυπηθηκα κοφτες γκαζια τους εδοσα κε καταλαβαν εξαλου ηταν του εχθρου !!
τα καλα να λεγοντε ομως ειχε αυτο το κατι που θα αρεση δυναμη κε τεληκη ισως κοντα στα 260
αρνητικο παλη η τιμη της 17,000 ευρω στη Κυπρο οσω κε το gs 1200

Μάλιστα,για 260 δεν την κόβω,έχει και διαφορικο,μην το ξεχνάμε.
Απο θέμα μέγεθος,ειναι περίπου σαν την gs?


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

thanasismk1
26-03-2012, 13:08
Σε λίγο καιρό θα την αγαπήσει αρκετός κόσμος

TEOSS
26-03-2012, 16:24
Μάλιστα,για 260 δεν την κόβω,έχει και διαφορικο,μην το ξεχνάμε.
Απο θέμα μέγεθος,ειναι περίπου σαν την gs?


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

Έχει κόφτη για να μην ανεβάζει πάνω από 230, ο άξονας μετάδοσης δεν θα είχε πρόβλημα με 260 … ούτε με 300+ !;)

napgeo
26-03-2012, 16:27
το δοκημασαμαι κε τουτο !!!!

πεδια τρελαθηκα με την δυναμη του με τριτη ταχητητα κε μπενη κοφτης στα 185 χιλ βαζης τεταρτη κε ανεβενη στο τσακα τσακα 220 κε ξανα κοφτης μηλαμε για ανηφορα 7% κε δοστου αν εχεις λοξα εκη εβαλα 5η 6η κε εμηνα στα 230
το μονο που μου αρεσε ηταν η δυναμη ολα τα υποληπασε νορμα καταστασης τιποτα παραπανο απο το adventure 1200 τα φρενα καλα οχι καλητερα απο το τενερε 1200
περημενα κατι αρκετα καλητερο απο το adventure της bmw διοτι αυτη παη να κτιπηση για παραδηγμα οτα κληνης γκαζη περημενα να ελατονε απο μονη της σε καπιες στροφες που την δοκημασα ηθελε φρενο ενο με το hp2 ελαφρο κλησημο του γκαζιου κε μετα επηταχηνση στην στροφη κε εφηγες το νεο χοντα θελη κε φρενο με την ιδια ταχητητα (σπιτ)
στης στροφες πλαγιαζη ωρεα χορης ανασφαλειες (μην νωμηζετε οτι θα πηγενεται με τα γονατα ) με το αντισπιτ να δουλευη ανετα οσο κε να το πιεσης
ηταν πρωτη φορα που δοκημαζα μηχανη κε δεν την λυπηθηκα κοφτες γκαζια τους εδοσα κε καταλαβαν εξαλου ηταν του εχθρου !!
τα καλα να λεγοντε ομως ειχε αυτο το κατι που θα αρεση δυναμη κε τεληκη ισως κοντα στα 260


:hmmm:Και που είσαι ακόμα Μιχάλη. Τα προτερήματα αυτής της μοτοσυκλέτας θα σου φανερωθούν μόνο εάν την αποκτήσεις(το εύχομαι) .
:ye30:Έτσι βρε αδερφέ να έρθεις στον κόσμο της ποιότητας και αξιοπιστίας.

Το κόστος μην το υπολογίζεις διότι με την πάροδο του χρόνου θα σου τα επιστρέψει από την μηδενική συντήρηση και απουσία ΠΑΝΤΕΛΩΣ των προβλημάτων.:ye02:

Καλή αγορά σου εύχομαι……………

TEOSS
26-03-2012, 16:31
Σε λίγο καιρό θα την αγαπήσει αρκετός κόσμος

Γιατί αγάπη σε λίγο καιρό ? Ήδη έχει ξετρελάνει κόσμο !!!
Με τις απίθανες επιδόσεις και την κορυφαία οδική συμπεριφορά της … την ακαταμάχητη εμφάνιση … την μοναδικότητα … το ταπεραμέντο … και χάρις την χαμηλή τιμή θα ξεπουλήσει αμέσως … σε λίγο θα είναι περισσότερες απ΄ τα παπιά … τι σε λίγο, ήδη βλέπω παντού Crosstourer !!!
:ye30::ye30::ye30:

taksidiotis
26-03-2012, 18:59
Η αλήθεια ειναι οτι την περίμενα στο 15αρι.και καμία προσφορά σε αξεσουάρ,ok,έχει πάνω της τεχνολογία,ειδικα στο μοτέρ,δεν το αμφισβητώ καθόλου αυτο,τα κιλά δε θα τα βάλω,μπορούσαν να χουν κόψει κάτι ακόμα και να μην ξεπερνούσε το φράγμα των 260 και πολυ λέω κιλών.μπορει βέβαια να μην τα δείχνει καθόλου,δεν ξέρω,θα δείξει αυτο,όμως,θέλουν να ξαναμπουν στον ανταγωνισμό,ε δελεασε μας και λίγο,παίξε λίγο το θέμα τιμής,ας κάνουν και λίγο παιχνιδι,στο κέρδος ειναι.



Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

giclas
26-03-2012, 19:10
Μάλιστα,για 260 δεν την κόβω,έχει και διαφορικο,μην το ξεχνάμε.
Απο θέμα μέγεθος,ειναι περίπου σαν την gs?


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

πραγματη τα κιλα της εναι παρα πολλα δεν ξερω ποσα αλλα μολις ξεκηνησης αυτοματος χανονται ! κε εχει μεγαλη προστασεια απο τον αερα !
η τελικη πρεπη να ειναι στα 250+ αφου 185 3η
220 4η
240 ? 5η
260 ? 6η

οτα το Κ100 το 1990 ειχαι 250 τελικη για τι να μην φτανη τα 250-260 το χοντακη που ειναι κε αξιοπηστο !
εγω αυτο που αναροτιουμαι ειναι τη επηδοσης θα εχει το νεο gs 1200 η 1280cc ? αφου τους αφησαι ολους κε κανανε πεχνιδη για ενα εναμηση χρονο

taksidiotis
26-03-2012, 20:22
Πάνω απο όλα,τι αξιοπιστία θα κουβαλάει το καινούριο gs....


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

jmar
26-03-2012, 21:06
… την ακαταμάχητη εμφάνιση … την μοναδικότητα … το ταπεραμέντο … και χάρις την χαμηλή τιμή θα ξεπουλήσει αμέσως … σε λίγο θα είναι περισσότερες απ΄ τα παπιά … τι σε λίγο, ήδη βλέπω παντού Crosstourer !!!
:ye30::ye30::ye30:



:lo19:

jmar
26-03-2012, 21:06
Έχει κόφτη για να μην ανεβάζει πάνω από 230, ο άξονας μετάδοσης δεν θα είχε πρόβλημα με 260 … ούτε με 300+ !;)

:ye02:

giclas
26-03-2012, 21:58
Πάνω απο όλα,τι αξιοπιστία θα κουβαλάει το καινούριο gs....


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

οπως τα πρωηγουμενα !!!

αντεληφθηκε καπιος σοβαρο προβλημα !!

manos bmw
26-03-2012, 23:12
Το Crosstourer μου θυμίζει το Super Tenere, που όταν κυκλοφόρησε ήταν και αυτό όλο υποσχέσεις και τελικά πάτωσε στις πωλήσεις. Το ίδιο ακριβώς θα πάθει και το Crosstourer, γιατί δεν μπορεί το 2012 μετά από τόσα χρόνια να βγάζεις αυτήν την μοτοσυκλέτα,και μάλιστα μια μεγάλη εταιρεία σαν την HONDA, η οποία ουσιαστικά δεν έχει να προσφέρει τίποτα το καινούριο. Αντίθετα σε πολλούς τομείς είναι πίσω ( τιμή, βάρος, αυτονομία).

black_hawk
27-03-2012, 01:45
..τα κιλά δε θα τα βάλω,μπορούσαν να χουν κόψει κάτι...μπορει βέβαια να μην τα δείχνει καθόλου..

Στο δρομο (σε πορεια, εννοω) και ενα GOLDWIND, "δειχνει" παναλαφρο!! :p

Το θεμα ειναι στο παρκαρισμα-ξεπαρκαρισμα σε ferry, parking, ξενοδοχειο κλπ, τριβαλιτσος και "χαρουμενος"!!.. :D (Καλα.. Ακομα κα το παντελως "light" χωμα, εννοειται δεν το συζηταμε καν..) :rolleyes:

Κατα τα αλλα, "Crosstourer" με ( +, - )200 χλμ αυτονομια!!! :lo19::lo19::lo19:

ilias vara
27-03-2012, 01:46
μηπως το dct ειναι μια καινοτομια γενικοτερα στις μοτο .,.,.,.,.


εκτος και αν κανενας απο εδω μεσα δεν παρακολουθει μοτο Gp..,



εαν δεν ειναι καινοτομια τι ειναι????????

black_hawk
27-03-2012, 01:52
μηπως το dct ειναι μια καινοτομια γενικοτερα στις μοτο .,.,.,.,.
εκτος και αν κανενας απο εδω μεσα δεν παρακολουθει μοτο Gp..,
εαν δεν ειναι καινοτομια τι ειναι????????

Ειναι ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ! :ye02:

(Ειδικα αν δεν συνοδευει -φορτωμενα- 340-360 κιλα! :D )

TEOSS
27-03-2012, 02:22
μηπως το dct ειναι μια καινοτομια γενικοτερα στις μοτο .,.,.,.,.

εκτος και αν κανενας απο εδω μεσα δεν παρακολουθει μοτο Gp..,

εαν δεν ειναι καινοτομια τι ειναι????????

Φιλέ τα αυτόματα κιβώτια έχουν τους οπαδούς τους. Όσοι έχουν μάθει να οδηγούν σε σκούτερ <<ψήνονται>> για μοτό με αυτά. Γι αυτούς, το συγκεκριμένο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη που έβγαλε η Honda για μια σειρά μοτό, έχει ενδιαφέρον …



Επίσης, η χρήση αυτόματων κιβωτίων σε αυτοκίνητα εξαπλώνεται , πολλοί κάτοχοι αυτοκινήτων <<καλοβλέπουν>> ένα μεγάλο σκούτερ ή μια μότο ….
Άρα σαν εμπορική κίνηση είναι σωστή.

Όμως, η μοτοσυκλέτα ΔΕΝ είναι αυτοκίνητο … ούτε σκούτερ !!!!!;)

dan
27-03-2012, 08:15
Το Crosstourer μου θυμίζει το Super Tenere, που όταν κυκλοφόρησε ήταν και αυτό όλο υποσχέσεις και τελικά πάτωσε στις πωλήσεις. Το ίδιο ακριβώς θα πάθει και το Crosstourer, γιατί δεν μπορεί το 2012 μετά από τόσα χρόνια να βγάζεις αυτήν την μοτοσυκλέτα,και μάλιστα μια μεγάλη εταιρεία σαν την HONDA, η οποία ουσιαστικά δεν έχει να προσφέρει τίποτα το καινούριο. Αντίθετα σε πολλούς τομείς είναι πίσω ( τιμή, βάρος, αυτονομία).
:ye02:

ilias vara
27-03-2012, 10:48
Φιλέ τα αυτόματα κιβώτια έχουν τους οπαδούς τους. Όσοι έχουν μάθει να οδηγούν σε σκούτερ <<ψήνονται>> για μοτό με αυτά. Γι αυτούς, το συγκεκριμένο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη που έβγαλε η Honda για μια σειρά μοτό, έχει ενδιαφέρον …



Επίσης, η χρήση αυτόματων κιβωτίων σε αυτοκίνητα εξαπλώνεται , πολλοί κάτοχοι αυτοκινήτων <<καλοβλέπουν>> ένα μεγάλο σκούτερ ή μια μότο ….
Άρα σαν εμπορική κίνηση είναι σωστή.

Όμως, η μοτοσυκλέτα ΔΕΝ είναι αυτοκίνητο … ούτε σκούτερ !!!!!;)


αν δεν κανω λαθος οδηγας ενα gs.,.,.,.,.,

ανεβα λοιπον επανω στο gs και δες ποσα κουμπακια και προγραματισμους εχει.,.,.,.,.μηπως ειναι σαν αυτοκινητο?????????:D


λεω εγω;)

ortho
27-03-2012, 10:56
Ο ΤΕΟΣΣ έχει το 1100, τραβάει μανιβελιά για να το βάλει μπροστά!!!!:ha16::ha16:

GeorgeP
27-03-2012, 10:58
αν δεν κανω λαθος οδηγας ενα gs.,.,.,.,.,

ανεβα λοιπον επανω στο gs και δες ποσα κουμπακια και προγραματισμους εχει.,.,.,.,.μηπως ειναι σαν αυτοκινητο?????????:D


λεω εγω;)


Tο συγκεκριμενο GS (TEOSS) ειναι.......αρχαιο......δεν εχει πολλα κουμπακια....ενα δυο το πολυ εχει.:p:)

GeorgeP
27-03-2012, 11:00
Η αλήθεια ειναι οτι την περίμενα στο 15αρι.και καμία προσφορά σε αξεσουάρ,ok,έχει πάνω της τεχνολογία,ειδικα στο μοτέρ,δεν το αμφισβητώ καθόλου αυτο,τα κιλά δε θα τα βάλω,μπορούσαν να χουν κόψει κάτι ακόμα και να μην ξεπερνούσε το φράγμα των 260 και πολυ λέω κιλών.μπορει βέβαια να μην τα δείχνει καθόλου,δεν ξέρω,θα δείξει αυτο,όμως,θέλουν να ξαναμπουν στον ανταγωνισμό,ε δελεασε μας και λίγο,παίξε λίγο το θέμα τιμής,ας κάνουν και λίγο παιχνιδι,στο κέρδος ειναι.



Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

15830 κοστιζει χωρις το DCT και με ολα τα αλλα τεχνολογικα ματζαφλαρια (ride by wire, traction κ.λ.π.)

xurxes
27-03-2012, 11:06
Σε λίγο καιρό θα την αγαπήσει αρκετός κόσμος



:rolleyes:......να ησυχάσουμε κι εμείς οι κακόμοιροι απ την μοιρλα σας:p;)

taksidiotis
27-03-2012, 11:55
15830 κοστιζει χωρις το DCT και με ολα τα αλλα τεχνολογικα ματζαφλαρια (ride by wire, traction κ.λ.π.)

Το ξέρω,τσουζει,όπως τσουζει και το gs σκέτο.


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

napgeo
27-03-2012, 14:52
:yzΓιατί βρε Μανούλα τέτοιος λεβέντης σαν και μένα να μην έχει ακόμα 20 cm μπόι.
Γιατί???????????????:yz

egefalikos
27-03-2012, 14:57
:yzΓιατί βρε Μανούλα τέτοιος λεβέντης σαν και μένα να μην έχει ακόμα 20 cm μπόι.
Γιατί???????????????:yz
Με όλο το συμπάθιο βρε Ναπούλη, υπάρχουν και οι γόβες, γιατί δεν τις δοκιμάζεις αν είναι να καβαλήσεις τέτοιο αστέρι χαλάλι τι θα πει ο κόσμος! :p:ye33:

napgeo
27-03-2012, 15:10
Με όλο το συμπάθιο βρε Ναπούλη, υπάρχουν και οι γόβες, γιατί δεν τις δοκιμάζεις αν είναι να καβαλήσεις τέτοιο αστέρι χαλάλι τι θα πει ο κόσμος! :p:ye33:


Τις δοκίμασα αλά δεν μου κάνουν καλή μέση. Φαίνεται η κοιλιά.
Πρέπει να είναι για μένα το ανώτερο 805 cm το ύψος της σέλλας..............

giclas
27-03-2012, 15:35
:yzΓιατί βρε Μανούλα τέτοιος λεβέντης σαν και μένα να μην έχει ακόμα 20 cm μπόι.
Γιατί???????????????:yz

διοτι οσω μποϊ εχεις απο πανο αλλο τοσο εχεις απο κατο !!!!:sm3::sm3:

TEOSS
27-03-2012, 16:00
αν δεν κανω λαθος οδηγας ενα gs.,.,.,.,.,

ανεβα λοιπον επανω στο gs και δες ποσα κουμπακια και προγραματισμους εχει.,.,.,.,.μηπως ειναι σαν αυτοκινητο?????????:D


λεω εγω;)


Ο ΤΕΟΣΣ έχει το 1100, τραβάει μανιβελιά για να το βάλει μπροστά!!!!:ha16::ha16:

Tο συγκεκριμενο GS (TEOSS) ειναι.......αρχαιο......δεν εχει πολλα κουμπακια....ενα δυο το πολυ εχει.:p:)
Τα ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά βοηθήματα δεν είναι <<αποκλειστικότητα>> των 4τροχων… στα αυτόματα κιβώτια αναφερόμαστε και εκεί σχολίασα. Το κιβώτιο είναι βασικό δομικό και καθοριστικό στοιχείο και δεν μπορεί να αντιπαραθέτεις … τους διακόπτες στα γκρίπ!

Ούτε μομφή κατά του Crosstourer (παράγεται και με κανονικό κιβώτιο) ή της Honda έκανα, το αντίθετο είπα… δηλαδή ότι σαν εμπορική κίνηση είναι σωστή γιατί υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι αγοραστές αυτόματων οχημάτων !!!;)



Υ.Γ.
Η πλάκα είναι ότι το <<αρχαίο>> 1100GS έχει περισσότερους διακόπτες από το …varkadero!!! :p:p:p


Εάν το μέλλον είναι <<αυτόματα>> και <<ηλεκτροκίνητα>> οχήματα … θα μείνω στην μανιβέλα μου!!! :D:D:D

ilias vara
27-03-2012, 16:17
Τα ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά βοηθήματα δεν είναι <<αποκλειστικότητα>> των 4τροχων… στα αυτόματα κιβώτια αναφερόμαστε και εκεί σχολίασα. Το κιβώτιο είναι βασικό δομικό και καθοριστικό στοιχείο και δεν μπορεί να αντιπαραθέτεις … τους διακόπτες στα γκρίπ!

Ούτε μομφή κατά του Crosstourer (παράγεται και με κανονικό κιβώτιο) ή της Honda έκανα, το αντίθετο είπα… δηλαδή ότι σαν εμπορική κίνηση είναι σωστή γιατί υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι αγοραστές αυτόματων οχημάτων !!!;)



Υ.Γ.
Η πλάκα είναι ότι το <<αρχαίο>> 1100GS έχει περισσότερους διακόπτες από το …varkadero!!! :p:p:p


Εάν το μέλλον είναι <<αυτόματα>> και <<ηλεκτροκίνητα>> οχήματα … θα μείνω στην μανιβέλα μου!!! :D:D:D
ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ.,.,..,

Η ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΩ ΥΠΑΡΞΗς ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ.,.,.,
ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ..,.,ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ

ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΟΥς ΔΙΑΚΟΠΤΕς ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΛΑΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΩΡΘΩΝΕΙ.,.,.,..,.:D


ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΛΛΛΑΒΑΙΝΕΙς.????????,.,.,.,:cool:

TEOSS
27-03-2012, 21:00
ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ.,.,..,

ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΟΥς ΔΙΑΚΟΠΤΕς ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΛΑΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΩΡΘΩΝΕΙ.,.,.,..,.:D

,.,.,.,:cool:

Φίλε η καινοτομία που ανέφερες αφορά το αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων. Άρα η καινοτομία αφορά μόνο όσους ενδιαφέρονται για αυτόματη μοτοσυκλέτα και προς στιγμή είναι ελάχιστοι … στο μέλλον οι τάσεις που υπάρχουν δείχνουν ότι το ενδιαφέρον για τέτοιες μοτό θα αυξηθεί. Η Honda πολύ σωστά <<καπαρώνει>> την αγορά και μπαίνει πρωτοπόρος με την παρουσίαση αυτόματων κιβωτίων διπλού συμπλέκτη για μοτό!

Υ.Γ.
Η μοτό με τους περισσότερους διακόπτες είναι η … Goldwing !!!:eek:
Έχει τόσα πολλά ελαττώματα που προσπαθεί να τα καλύψει και διορθώσει ????:D:D:D:lo19: