PDA

View Full Version : ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ


g.b.spyropoulos
23-02-2012, 14:39
Καλησπέρα σε ολους
Πρεπει να πληρώνουμε διοδία υπο αυτές τις συνθήκες
Σε αυτές τισ τιμές
Και στην δεδομένη ιστορική περίοδο.

Fuji
23-02-2012, 19:02
To έχουμε συζητήσει παλιότερα σε βαθμό μικροσκοπίου. Εκτέθηκαν οι νομοθεσίες, οι κυρώσεις, εκτέθηκαν οι προσωπικές απόψεις, και καταλήγουμε στο κάνεις ό,τι σου λέει πλέον η συνείδησή σου. Τώρα, αυτοί που κινούνται τακτικά και έχουν εκτίμηση της κατάστασης του οδικού δικτύου και των προσφερομένων υπηρεσιών σε σχέση με το αντίτιμο, ας δώσουν και μια εικόνα.
Όσο για την περίοδο που διανύουμε, εκτός των διοδίων που θεωρούνται δυσανάλογα σε σχέση με την μειωμένη οικονομική δυνατότητα μεγάλου μέρους των Ελλήνων, υπάρχουν ένα σωρό προϊόντα και υπηρεσίες που πρέπει να γίνουν ξανά προσβάσιμα. Αλλά, αυτό, δεν απασχολεί για την ώρα τους "αρχοντές" μας ...

Προσωπικά, με τη μοτο, δε πληρώνω πλέον.

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
01-03-2012, 15:32
To έχουμε συζητήσει παλιότερα σε βαθμό μικροσκοπίου. Εκτέθηκαν οι νομοθεσίες, οι κυρώσεις, εκτέθηκαν οι προσωπικές απόψεις, και καταλήγουμε στο κάνεις ό,τι σου λέει πλέον η συνείδησή σου. Τώρα, αυτοί που κινούνται τακτικά και έχουν εκτίμηση της κατάστασης του οδικού δικτύου και των προσφερομένων υπηρεσιών σε σχέση με το αντίτιμο, ας δώσουν και μια εικόνα.
Όσο για την περίοδο που διανύουμε, εκτός των διοδίων που θεωρούνται δυσανάλογα σε σχέση με την μειωμένη οικονομική δυνατότητα μεγάλου μέρους των Ελλήνων, υπάρχουν ένα σωρό προϊόντα και υπηρεσίες που πρέπει να γίνουν ξανά προσβάσιμα. Αλλά, αυτό, δεν απασχολεί για την ώρα τους "αρχοντές" μας ...

Προσωπικά, με τη μοτο, δε πληρώνω πλέον.

...και πολύ καλά κάνεις:ye02::ye02:

gsmaniac
01-03-2012, 15:47
ωχχχχχχ..........κυρα λενη ποπ- κορν:sm7:

BOXER
01-03-2012, 17:32
Προσωπικά, με τη μοτο, δε πληρώνω πλέον.

:ye02: :ye02: :ye02:

Και εγω μια απο τα ιδια ;)!!!

Με το αυτοκινητο απλα βαριεμαι την διαδικασια, του να κατεβαινω... να σηκωνω μπαρα... να ξαναμπαινω στο αυτοκινητο κτλ κτλ....

siraxanz
01-03-2012, 17:57
Η μήνυση πάντως θα ερθει.... εκτος αν κρυβετε την πινακιδα......

forester
01-03-2012, 19:50
Με τη μηχανή δεν πληρώνω κι εγώ. Μήνυση δεν έρχεται, αν το κάνεις σωστά !
Η κάμερες στα διόδια "βλέπουν" μόνο εμπρός πινακίδα. Οπότε για να δει κάποιος την πινακίδα μηχανής, πρέπει να βγει από το κουβούκλιο. Εδώ και χρόνια, μια φορά με τσέκαραν, στην έξοδο Οινοφύτων για Θήβα. Κι αυτό γιατί δεν ήξερα ότι υπήρχε (μόλις είχε πρωτομπεί το 2005) κι έκατσα να κάνω κουβέντα ο μπαγλαμάς.....
Καμιά άλλη, ούτε πριν, ούτε έκτοτε:ye33:
Με το αυτοκίνητο τώρα, έχω κάνει πολλές φορές τη διαδικασία της μπάρας. Ποτέ δεν ήρθε κάτι, ακόμα και που δήλωνα την πινακίδα. Από τότε που έγινε ποινικό , η διαδικασία είναι μπελάς και πληρώνω:(

MOYTPO
01-03-2012, 19:58
ωχχχχχχ..........κυρα λενη ποπ- κορν:sm7:

:eek::eek::eek:...... ντροπη!!!!!!!! :p:p:p:p


Εφερα τις μπυρες... πανε πιο κει και φερε να τρωω και γω!!!!!!!!;)

AntonisKitoudis
01-03-2012, 23:40
προχθες μου ηρθε προστιμο 28 ευρω για τα Μαλγαρα,και τελικα το πληρωσα καθως δεν εβρισκα ακρη,γιατι ειναι ακομη κρατικα,στα αλλα δεν πληρωνω....με την μοτο.....

Arkas
02-03-2012, 02:07
προχθες μου ηρθε προστιμο 28 ευρω για τα Μαλγαρα,και τελικα το πληρωσα καθως δεν εβρισκα ακρη,γιατι ειναι ακομη κρατικα,στα αλλα δεν πληρωνω....με την μοτο.....
Με μοτό ή αυτοκίνητο Αντώνη ;

CPretenteriS
02-03-2012, 02:24
Γνώμη μου να πληρώνουμε όπου η τιμή των διοδίων ανταποκρίνεται της ασφάλειας αλλά και ποιότητας του οδοστρώματος.


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

forester
02-03-2012, 08:33
Εξαιρουμένης της Αττικής Οδού, πού αλλού ισχύει αυτό;
Ειδικά με τις τιμές του σήμερα, πόσο αξίζουν τα 3€ από Ελευσίνα - Κόρινθο, ή στη Μαλακάσα;;;;;

CPretenteriS
02-03-2012, 09:18
Θεωρώ οτι δεν εχεις λογο να μην πληρωνεις στα περισσοτερα κομμάτια στο Αθήνα-Θες/νικη αλλά και στην Εγνατία.

Τώρα σε οτι αφορα την Πελλοπονησο και τη Δυτική Ελλάδα είναι οφθαλμοφανες που πρεπει να πληρωσεις και που όχι (Κορινθος-Πατρα-Πυργος, κλπ...)


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

forester
02-03-2012, 09:35
:) Όπως το λες... "στα περισσότερα"!
Τέμπη που πληρώνω για να μπω στο στροφιλίκι;
Στις εξόδους προς Θήβα κλπ;
Ακόμα κι εκεί που θεωρητικά θα έπρεπε να πληρώνουμε, πόσο καλό και σύμφωνα με τις προδιαγραφές είναι το οδόστρωμα; Συντηρείται όπως πρέπει;
Ατέρμονη κουβέντα και άκρη δε βγαίνει....
Η Εγνατία που είναι ΟΚ από οδόστρωμα κλπ, έχει πάρκινγκ ασφαλείας; Σταθμους ανεφοδιασμού;
Κατά τη γνώμη μου μόνο η Αττική Οδός είναι δρόμος που πληρώνεις και το ευχαριστιέσαι.

kostasx
02-03-2012, 10:34
Η κάμερες στα διόδια "βλέπουν" μόνο εμπρός πινακίδα

Είσαι σίγουρος γι' αυτό ???
Ρωτάω γιατί πολλοι σταθμοί διοδίων έχουν και πίσω κάμερες..
Μήπως τις έχουν μόνο για μπροστά και τις ανοίγουν ανάλογα την κατεύθυνση και την κίνηση των αυτοκινήτων:wha05:

Γνώμη μου να πληρώνουμε όπου η τιμή των διοδίων ανταποκρίνεται της ασφάλειας αλλά και ποιότητας του οδοστρώματος.


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Συμφωνώ μαζί σου..δηλαδή σχεδόν πουθενά..:ha16:

ckk
02-03-2012, 11:59
προχθες μου ηρθε προστιμο 28 ευρω για τα Μαλγαρα,και τελικα το πληρωσα καθως δεν εβρισκα ακρη,γιατι ειναι ακομη κρατικα,στα αλλα δεν πληρωνω....με την μοτο.....

Για ένα πέρασμα ή πολλαπλά?

ckk
02-03-2012, 12:01
:) Όπως τ........................................................................................μα κλπ, έχει πάρκινγκ ασφαλείας; Σταθμους ανεφοδιασμού;
Κατά τη γνώμη μου μόνο η Αττική Οδός είναι δρόμος που πληρώνεις και το ευχαριστιέσαι.

Αν δεν πληρώνεις, την ευχαριστιέσαι περισσότερο. :lo19: :cool2:

forester
02-03-2012, 14:18
Είσαι σίγουρος γι' αυτό ???
Ρωτάω γιατί πολλοι σταθμοί διοδίων έχουν και πίσω κάμερες..
Μήπως τις έχουν μόνο για μπροστά και τις ανοίγουν ανάλογα την κατεύθυνση και την κίνηση των αυτοκινήτων:wha05:



Με αυτά τα πράγματα δεν είσαι ποτέ σίγουρος. Μπορεί να ίσχυε μέχρι χθες και σήμερα να αλλάξει.....
Πάντως έχω δει μηχανή να περνάει και τον/την υπάλληλο να προσπαθεί -μάταια- βγαίνοντας ο/η μισός/ση από το κουβούκλιο να δει την πινακίδα. Αν έβλεπε πίσω μέρος η κάμερα, δεν θα το έκαναν.
Εγώ για σιγουριά, περνάω κολλητά και λίγο πλάι από αυτοκίνητο, οπότε δεν προλαβαίνει ούτε να καταλάβει τι πέρασε:)
Ειδοποίηση δεν έχει έρθει εδώ και χρόνια, οπότε ασφαλές μέχρι τώρα. Αυριο.... who knows?:wha13:

AntonisKitoudis
02-03-2012, 15:34
τελικα αυτη η εκδρομη που ειχα κανει τον Ιουλιο με την μηχανη θα μου βγει πιο ακριβη!
σημερα εφερε ο κουριερ και δευτερο προστιμο απο τα διοδια Μαλγαρων.....προχθες πληρωσα για τις 27/7 και τωρα ηρθε για τις 30/7 την μερα που επεστρεφα.
το προστιμο για μηχανη ειναι 1,40 επι 20.......28 ευρω και αν δεν πληρωθει σε 20 μερες πολαπλασιαζετε επι 50 και παει στην εφορια.
παντος γνωρισα και αλλους με μηχανη που πληρωσαν προστιμο για τα Μαλγαρα !
ο λογος μαλον επειδη ειναι κρατικα ακομη.

gandreas
02-03-2012, 18:11
τελικα αυτη η εκδρομη που ειχα κανει τον Ιουλιο με την μηχανη θα μου βγει πιο ακριβη!
σημερα εφερε ο κουριερ και δευτερο προστιμο απο τα διοδια Μαλγαρων.....προχθες πληρωσα για τις 27/7 και τωρα ηρθε για τις 30/7 την μερα που επεστρεφα.
το προστιμο για μηχανη ειναι 1,40 επι 20.......28 ευρω και αν δεν πληρωθει σε 20 μερες πολαπλασιαζετε επι 50 και παει στην εφορια.
παντος γνωρισα και αλλους με μηχανη που πληρωσαν προστιμο για τα Μαλγαρα !
ο λογος μαλον επειδη ειναι κρατικα ακομη.

που είναι αυτά?:(:confused::rolleyes::p

AntonisKitoudis
02-03-2012, 18:50
που είναι αυτά?:(:confused::rolleyes::p

θεσσαλονικη.

BOXER
02-03-2012, 20:04
Αν δεν πληρώνεις, την ευχαριστιέσαι περισσότερο. :lo19: :cool2:


Δεν εχεις αδικο :D :D :D !!!

....ασε που ρολαρει η μηχανη πιο... ομορφα ρε παιδι μου :rolleyes:!

ckk
03-03-2012, 02:22
Δεν εχεις αδικο :D :D :D !!!

....ασε που ρολαρει η μηχανη πιο... ομορφα ρε παιδι μου :rolleyes:!

Μ' αρέσεις. :ye33:

z_atomic
03-03-2012, 15:03
Θεωρώ οτι δεν εχεις λογο να μην πληρωνεις στα περισσοτερα κομμάτια στο Αθήνα-Θες/νικη αλλά και στην Εγνατία.

Τώρα σε οτι αφορα την Πελλοπονησο και τη Δυτική Ελλάδα είναι οφθαλμοφανες που πρεπει να πληρωσεις και που όχι (Κορινθος-Πατρα-Πυργος, κλπ...)


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Κωστή δυστυχώς ένα μεγάλο κομμάτι της Ε.Ο. Αθηνών Θεσσαλονίκης δεν ανταποκρίνεται στις ελάχιστες προδιαγραφές του κλειστού αυτοκινητόδρομου. Το ότι φτιάχτηκαν 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση και διαχωριστικό στην μέση δεν λέει τίποτα. Ο κλειστός αυτοκινητόδρομος οφείλει πέραν των παραπάνω, να φέρει περίφραξη καθόλο το μήκος της για την αποφυγή εισόδου ζώων και άλλων ζώων ανθρώπων εντός του αυτοκινητόδρομου. Να σημειώσω εδώ ότι το Δεκέμβριο παίξαμε ρώσικη ρουλέτα με μια αλεπού με 180χλμ στην ανισόπεδη διάβαση (γέφυρα) του βάλτου μετά τη Λαμία στο ρεύμα προς Αθήνα. Δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορούν ζώα στην εθνική οδό πέραν των γνωστών οδηγών. Επίσης οφείλει ο ανάδοχος του κάθε τμήματος να διαθέτει ηλεκτρονικό σύστημα παρακολούθησης σε όλο το μήκος του οδικού τμήματος που του αντιστοιχεί και να επεμβαίνει άμεσα σε καταστάσεις που εγκυμονούν κινδύνους. Π.χ. πέτυχα στην αριστερη λωρίδα στο ρεύμα προς Αθήνα βράδυ στο ύψος των Οινοφύτων, κλαταρισμένο λάστιχο νταλίκας το οποίο απέφυγα τελευταία στιγμή. Επίσης είναι ανεπίτρεπτο να υπάρχει έστω και μία λακούβα που μπορεί να προκαλέσει ατύχημα, ή ακόμη και καθιζήσεις οδοστρωμάτων καθώς και ανισοσταθμία "ραφών" φρεσκοστρωμένης ασφάλτου στα σημεία ένωσης με την παλιά. Επίσης όλοι οι κόμβοι πρέπει να φωτίζονται κατάλληλα και πριν ακόμη πέσει το φως της ημέρας. Απαγορεύεται η κατα μήκος κλίση του δρόμου να υπερβαίνει το 6% (και σε εξαιρετική περίπτωση το 8%). Αν περάσεις από Μαρτίνο ή Αγίους Θεοδώρους στον Αλμυρό θα προσέξεις ότι οι νταλίκες πάνε με 20χλμ την ώρα για να μπορούν να φρενάρουν στην κατηφόρα.Πολλές ακόμη λεπτομέρεις που αν τις αναφέρω θα κουράσω. Ακόμη λοιπόν και στα τμήματα της Ε.Ο. που πιστεύεις ότι αξίζουν τα λεφτά τους, δυστυχώς δεν τα αξίζουν. Η καλή ποιότητα του οδοστρώματος δεν μου λέει τίποτα από μόνη της αν δεν ισχύουν όλα τα παραπάνω. Ο μόνος αυτοκινητόδρομος που πληρεί όλες τις παραπάνω προϋποθέσεις σε ΟΛΟ το μήκος της είναι η Αττική Οδός και με εξαιρετική ποιότητα υπηρεσιών.
Οι υπόλοιποι είναι για τα μπάζα

CPretenteriS
03-03-2012, 15:43
:hmmm::hmmm:

CPretenteriS
03-03-2012, 15:44
Ζήση μου γνωριζω πολυ καλά περι προδιαγραφών, ποιοτητας αλλά και ασφάλειας οδοστρωματος καθως εχω ζησει/οδηγήσει σχεδον 5 χρονια στη Γαλλία και εχω οδηγησει πανω από τη μιση Ευρωπη!! ;)

Θα συμφωνησω στο θέμα με τα ζώα... είναι Λόττο... :hmmm::hmmm:

Δεν μπορείς όμως να μου συγκρίνεις το Κόρινθος-Πατρα με το Αθήνα-Λαμία ή την Εγνατία... μη φτάνουμε στα άκρα...

CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

z_atomic
03-03-2012, 15:52
Ζήση μου γνωριζω πολυ καλά περι προδιαγραφών, ποιοτητας αλλά και ασφάλειας οδοστρωματος καθως εχω ζησει/οδηγήσει σχεδον 5 χρονια στη Γαλλία και εχω οδηγησει πανω από τη μιση Ευρωπη!! ;)

Θα συμφωνησω στο θέμα με τα ζώα... είναι Λόττο... :hmmm::hmmm:

Δεν μπορείς όμως να μου συγκρίνεις το Κόρινθος-Πατρα με το Αθήνα-Λαμία ή την Εγνατία... μη φτάνουμε στα άκρα...

CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Δεν τα συγκρίνω Κωστή...εννοείται πως δεν έχουν καμία σχέση....ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις σου για τις προδιαγραφές...απλά επισημαίνω για το τι πληρώνουμε και για το ποιες υπηρεσίες λαμβάνουμε.....πρέπει δηλαδή να γίνουν πολλά ακόμη για να αξίζουν τα λεφτά τους τα διόδια....όσο για την εγνατία δεν είναι και τόσο καλή σε όλο το μήκος της.......ιδιαίτερα στο τμήμα Ηγουμενίτσα - έξοδος για Καλαμπάκα...δράμα η κατάσταση

forester
03-03-2012, 19:25
Αυτά που έγραψε ο z atomic εννούσα.....
Δε συγκρίνω το Κόρινθος -Πάτρα με τίποτα, γιατί δεν νομίζω να έχει ταίρι Παγκοσμίως:D
Αλλά και το "καλό" δύκτιο, είναι κατ' όνομα καλό. Όπου μπορώ και με οποιονδήποτε τρόπο , δε θα πληρώνω! Ειδικά στα υπό κατασκευή κομμάτια , που θέλουνε να τα χρηματοδοτώ με τις διελεύσεις μου, ενώ ΕΙΝΑΙ πληρωμένα εδώ και χρόνια!!!!!!

CPretenteriS
03-03-2012, 21:34
Δεν τα συγκρίνω Κωστή...εννοείται πως δεν έχουν καμία σχέση....ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις σου για τις προδιαγραφές...απλά επισημαίνω για το τι πληρώνουμε και για το ποιες υπηρεσίες λαμβάνουμε.....πρέπει δηλαδή να γίνουν πολλά ακόμη για να αξίζουν τα λεφτά τους τα διόδια....όσο για την εγνατία δεν είναι και τόσο καλή σε όλο το μήκος της.......ιδιαίτερα στο τμήμα Ηγουμενίτσα - έξοδος για Καλαμπάκα...δράμα η κατάσταση

Ααααααα καλάάά.... value for money στην Ελλάδα....???? xaxaxa

Θα αστειεύεσαι φαντάζομαι... :hmmm::hmmm:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

z_atomic
03-03-2012, 22:31
Ααααααα καλάάά.... value for money στην Ελλάδα....???? xaxaxa

Θα αστειεύεσαι φαντάζομαι... :hmmm::hmmm:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Να μην ξεχάσω και το υποχρεωτικό service road σε περίπτωση που δεν επιθυμούμε να πληρώσουμε διόδια...συνηθώς στην Ελλάδα είναι "τυφλά"...οδηγούν δηλαδή σε αδιέξοδο ή σε παράκαμψη που σε οδηγεί δεκάδες χιλιόμετρα μακριά από την Εθνική. Γενικά δεν αστειεύομαι (και καλά) ...αν ο κόσμος ήξερε Κωστή μου τι δικαιούται και το διεκδικούσε θα ήμασταν σε καλύτερη μοίρα γενικά.........ποτέ δεν είναι αργά (αυτό το λέω για όσους δεν πληρώνουν και έχουν το δικαίωμα ένστασης στο πρόστιμό τους)

CPretenteriS
03-03-2012, 22:34
Να μην ξεχάσω και το υποχρεωτικό service road σε περίπτωση που δεν επιθυμούμε να πληρώσουμε διόδια...συνηθώς στην Ελλάδα είναι "τυφλά"...οδηγούν δηλαδή σε αδιέξοδο ή σε παράκαμψη που σε οδηγεί δεκάδες χιλιόμετρα μακριά από την Εθνική. Γενικά δεν αστειεύομαι (και καλά) ...αν ο κόσμος ήξερε Κωστή μου τι δικαιούται και το διεκδικούσε θα ήμασταν σε καλύτερη μοίρα γενικά.........ποτέ δεν είναι αργά (αυτό το λέω για όσους δεν πληρώνουν και έχουν το δικαίωμα ένστασης στο πρόστιμό τους)

Τα λεγόμενα servizzia στις Autostrada... στην Ελλαδα ειναι συνηθως το συνεργειο του κυρ μητσου καμια 30ριά χιλιόμετρα μακρια απ την Εθνική!! :hmmm:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

ckk
03-03-2012, 22:46
Να μην ξεχάσω και το υποχρεωτικό service road σε περίπτωση που δεν επιθυμούμε να πληρώσουμε διόδια...συνηθώς στην Ελλάδα είναι "τυφλά"...οδηγούν δηλαδή σε αδιέξοδο ή σε παράκαμψη που σε οδηγεί δεκάδες χιλιόμετρα μακριά από την Εθνική. Γενικά δεν αστειεύομαι (και καλά) ...αν ο κόσμος ήξερε Κωστή μου τι δικαιούται και το διεκδικούσε θα ήμασταν σε καλύτερη μοίρα γενικά.........ποτέ δεν είναι αργά (αυτό το λέω για όσους δεν πληρώνουν και έχουν το δικαίωμα ένστασης στο πρόστιμό τους)

Μα επίτηδες δεν υπάρχουν service roads στην Ελλάδα, για να μην τις χρησιμοποιούμε. Εδώ δεν ξέρουμε τί είναι καν...

Ζήση, μην ξεχνάς πως παραλαμβάνουν δρόμους που σε λίγο καιρό τσουλάνε από τα βουνά. (Μαλακάσα πριν κάποια χρόνια). Την μια βδομάδα είναι εδώ την άλλη περνάς και δεν ξέρεις που μπορεί να εἰναι. Έχει και ένα σασπένς το πράμα. Τί λέμε τώρα.

Ποιά διόδια...?

forester
03-03-2012, 23:05
Μα επίτηδες δεν υπάρχουν service roads στην Ελλάδα, για να μην τις χρησιμοποιούμε. Εδώ δεν ξέρουμε τί είναι καν...

Ζήση, μην ξεχνάς πως παραλαμβάνουν δρόμους που σε λίγο καιρό τσουλάνε από τα βουνά. (Μαλακάσα πριν κάποια χρόνια). Την μια βδομάδα είναι εδώ την άλλη περνάς και δεν ξέρεις που μπορεί να εἰναι. Έχει και ένα σασπένς το πράμα. Τί λέμε τώρα.

Ποιά διόδια...?



:):):):)
To κομμάτι Παραδείσια Τσακώνα το ξέρετε;
Κοντά 10 χρόνια είναι πεσμένο. Παραδόθηκε στην κυκλοφορία για κάποιους μήνες, έπεσε ο δρόμος (κακή γεωλογική μελέτη είπαν, ποιος μπήκε φυλακή για την ολιγωρία δε μας είπαν.....) Και ακόμα τελεί υπό κατασκευή! Εν τω μεταξύ έχουν παραδοθεί τα υπόλοιπα κομμάτια από Τρίπολη μέχρι τα Παραδείσια και πληρώνουμε για Καλαμάτα κάτι περισσότερο από 10€. Ίσως έχω μείνει και πίσω, μιας και έχω να πάω από τον Αύγουστο.
Γι αυτό λέω, όπου μπορώ ΔΕΝ πληρώνω!

ckk
03-03-2012, 23:14
:):):):)
To κομμάτι Παραδείσια Τσακώνα το ξέρετε;
Κοντά 10 χρόνια είναι πεσμένο. Παραδόθηκε στην κυκλοφορία για κάποιους μήνες, έπεσε ο δρόμος (κακή γεωλογική μελέτη είπαν, ποιος μπήκε φυλακή για την ολιγωρία δε μας είπαν.....) Και ακόμα τελεί υπό κατασκευή! Εν τω μεταξύ έχουν παραδοθεί τα υπόλοιπα κομμάτια από Τρίπολη μέχρι τα Παραδείσια και πληρώνουμε για Καλαμάτα κάτι περισσότερο από 10€. Ίσως έχω μείνει και πίσω, μιας και έχω να πάω από τον Αύγουστο.
Γι αυτό λέω, όπου μπορώ ΔΕΝ πληρώνω!

Σωστός.

Όσο δεν κάνουν καλά την δουλειά τους, όσο τα βάζουν στην τσέπη προκειμένου να παραλάβουν, όσο είναι επίορκοι οι πολιτικοί μας,

δεν θα πληρώνω.

Προβλέπω να μην πληρώνω για πολλά χρόνια.

FZMAN
04-03-2012, 00:46
:) Όπως το λες... "στα περισσότερα"!
Τέμπη που πληρώνω για να μπω στο στροφιλίκι;
Στις εξόδους προς Θήβα κλπ;
Ακόμα κι εκεί που θεωρητικά θα έπρεπε να πληρώνουμε, πόσο καλό και σύμφωνα με τις προδιαγραφές είναι το οδόστρωμα; Συντηρείται όπως πρέπει;
Ατέρμονη κουβέντα και άκρη δε βγαίνει....
Η Εγνατία που είναι ΟΚ από οδόστρωμα κλπ, έχει πάρκινγκ ασφαλείας; Σταθμους ανεφοδιασμού;
Κατά τη γνώμη μου μόνο η Αττική Οδός είναι δρόμος που πληρώνεις και το ευχαριστιέσαι.
Αλήθεια η Αττική οδός έχει έστω ένα πάρκινκ;:u23:

CPretenteriS
04-03-2012, 00:53
Αλήθεια η Αττική οδός έχει έστω ένα πάρκινκ;:u23:

ΟΧΙ !!

Μόνο στα ΣΕΑ...

Αλλα δεν ξερω αν είναι παρανομο γιατι είναι φτιαγμενη σε Αστικο Δακτυλιο μιας πόλης...

Φερνω στο μυαλό μου και τον περιφερειακο του Παρισιού (τον εξωτερικό) αλλά και τον εσωτερικό... και σε θυμαμαι να εχουν παρκινγκ...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

FZMAN
04-03-2012, 11:58
ΟΧΙ !!

Μόνο στα ΣΕΑ...

Αλλα δεν ξερω αν είναι παρανομο γιατι είναι φτιαγμενη σε Αστικο Δακτυλιο μιας πόλης...

Φερνω στο μυαλό μου και τον περιφερειακο του Παρισιού (τον εξωτερικό) αλλά και τον εσωτερικό... και σε θυμαμαι να εχουν παρκινγκ...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Θεωρώ απαράδεκτο για ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας που πληρώνουμε και διόδια να μην έχει ένα πάρκινκ.

CPretenteriS
04-03-2012, 12:20
Θεωρώ απαράδεκτο για ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας που πληρώνουμε και διόδια να μην έχει ένα πάρκινκ.

Ξέχασα να πω ότι οι αντιστοιχοι 2 του Παρισιού και κατα πολύύύ μεγαλύτεροι, είναι ΔΩΡΕΑΝ...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

clad68
04-03-2012, 13:15
Θεωρώ απαράδεκτο για ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας που πληρώνουμε και διόδια να μην έχει ένα πάρκινκ.


Γιατί που έχει τουαλέτες ;;;;;:hmmm::hmmm::hmmm:

nikos-x
04-03-2012, 14:11
Φερνω στο μυαλό μου και τον περιφερειακο του Παρισιού (τον εξωτερικό) αλλά και τον εσωτερικό... και σε θυμαμαι να εχουν παρκινγκ...




Δεν έχουν, λίγα χιλιόμετρα πριν, στα μακ ντον και μετα, στην λαχαναγορά, για ασφάλειά . . . :)

Στάλθηκε από τατσι-φονι

andreas 75
04-03-2012, 15:17
ΑΡΩΜΑ ΕΥΡΩΠΗΣ!!!:p

FZMAN
04-03-2012, 16:50
Αλήθεια γιατί πληρώνουμε και τόσο ακριβά διόδια στην Αττική Οδό αφού η συνολική απόσταση της είναι σχετικά μικρή.
Μήπως έχουμε ξεπληρώσει τον δρόμο με βάση την συμφωνία που υπάρχει αλλά τα διόδια συνεχίζουν να τα πέρνουν;
Μιλάω ΄συγκεκριμένα για την Αττική Οδό.

geokall
04-03-2012, 18:46
Η μήνυση πάντως θα ερθει.... εκτος αν κρυβετε την πινακιδα......


αν τα διόδια που θα περάσει και δεν θα πληρώσεις ανήκουν σε κάποια ιδιωτική εταιρία, και την πινακίδα να σου πάρει, δεν μπορεί νόμιμα να σου κάνει τίποτα γιατί είναι αντισυνταγματικό να πάρουν τα προσωπικά σου στοιχεία από την υπηρεσία προσωπικών δεδομένος και μπορείς να στραφείς εναντίων τους με αγωγές. Αν δεν κάνω λάθος τα μόνα διόδια που ανήκουν ακόμα στο δημόσιο είναι των Αφιδνών και των Μαλγάρων.

forester
04-03-2012, 20:06
Αλήθεια γιατί πληρώνουμε και τόσο ακριβά διόδια στην Αττική Οδό αφού η συνολική απόσταση της είναι σχετικά μικρή.
Μήπως έχουμε ξεπληρώσει τον δρόμο με βάση την συμφωνία που υπάρχει αλλά τα διόδια συνεχίζουν να τα πέρνουν;
Μιλάω ΄συγκεκριμένα για την Αττική Οδό.

Τώρα που το λες, έχεις δίκιο. Ο δρόμος έχει πληρωθεί!
Ανέφερα απλώς ότι αξίζει τα λεφτά του, σε σχέση με οτιδήποτε άλλο στην Ελλάδα (για δρόμους μιλάμε....).
Όμως και αυτός έχει τα κουσουράκια του και είναι πανάκριβος πλέον.
Αλήθεια, πώς αφού όλα τα εισοδήματα μειώνονται, τα διόδια παίρνουν την ανιούσα;

tsak8
05-03-2012, 01:16
live your myth in Greece γι'αυτο.. λεοντειες συμβασεις, μιζα και άγιος ο θέος!

BOXER
05-03-2012, 02:54
Τώρα που το λες, έχεις δίκιο. Ο δρόμος έχει πληρωθεί!

Αλήθεια, πώς αφού όλα τα εισοδήματα μειώνονται, τα διόδια παίρνουν την ανιούσα;

Ξέχασα να πω ότι οι αντιστοιχοι 2 του Παρισιού και κατα πολύύύ μεγαλύτεροι, είναι ΔΩΡΕΑΝ...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Oι φιλοκυβερνητικοι :rolleyes: ή φιλοπολιτικοι, καλουνται να απαντησουν αμεσα :p!!!

ace_gln
05-03-2012, 13:18
τα δικα μας φορτηγα παντως , εκτος των Μαλγαρων και την Αττικη οδο , δεν πληρωνουν πουθενα , εκτος και αν υπαρχει τροχαια μετα τα διοδια ... οπου σου παιρνουν το διπλωμα αν δεν πληρωσεις το αντιτιμο . Εγω προσωπικα πηγαινοντας προς Καβαλα το Σαββατο πληρωσα 25 € απο 90 , που θα επρεπε να πληρωσω και για να πω την αληθεια πολυ το χαρηκα ...
οδηγωντας με μηχανη δεν καταλαβαινεις το ποσες ατελειες εχει ο δρομος , εκτος απο τις προφανεις ... στους εξαιρετικους δρομους μας , μια νταλικα μπορει πολυ ευκολα να ανατραπει , να καταστρεψει το φορτιο της και να φτασει η coca cola ... frappe ... να καταστρεψει τις αναρτησεις τις και πολλα ακομα .. ειναι πολυ κριμα να πληρωνονται αυτοι οι δρομοι , στους οποιους ενα φορτηγο αυτοκινητο , προκαλλει κινηση και ο οδηγος του αγχωνεται να μην προκαλει καθυστερησεις , (βλεπε τεμπη) και συν τοις αλλοις , να πληρωνει διοδια και μπαινωντας και βγαινοντας απο αυτα ... !

asotosios
05-03-2012, 14:08
Αλήθεια η Αττική οδός έχει έστω ένα πάρκινκ;:u23:

η Αττικη Οδος ειναι για αλλο πραγμα παρανομη περα απο την ελλειψη παρκιν...

επρεπε το εργο εδω και καμποσα χρονακια να εχει δωθει για εκμεταλλευση απο στο κρατος...και φυσικα το κομμιστρο να εχει πεσει κατα πολυ...

η συμφωνια με τα λαμογια ηταν οτι οταν βγαλει η εταιρια κατασκευης το 110 με 120% του κοστους του εργου κοστος + 20% δλδ τοτε θα παραχωρηθει στο κρατος και το κομμιστρο θα πεσει κατα πολυ μιας και θα χρειαζεται εσοδα μονο για την συντηρηση του...

αντ'αυτου η εταιρια κατασκευης δημιουργησε θυγατρικες της στις οποιες και εχει παραχωρησει την συντηρηση το κοστος υπαλληλων κτλ κτλ και ετσι δημιουργει συνεχως κοστη τα οποια νομιμοποιουν κατα καποιο τροπο την μη παραχωρηση του στο κρατος μιας και το κοστος κατασκευης συνεχως μεγαλωνει και αρα το 110% ή 120% δεν πιανετε ποτε...και ουτε προκειτε...!!!

Αρχικα το εργο ειχε υπολογιστει οτι θα εξυπηρετουσε εναν κατα πολυ μικροτερο αριθμο (1/4 ισως) διελευσεων απο οτι πραγματικα εξυπηρετει, αλλο ενα κολπο δλδ...!!!

Αρα καλο ειναι οποιοι χρησιμοποιειτε την Αττικη Οδο και εκει να μην πλξρωνετε...!!!

forester
05-03-2012, 19:05
:u59::u59::u59:
Ούτε κι εκεί θα πληρώνω!

ckk
05-03-2012, 19:21
η Αττικη Οδος ειναι για αλλο πραγμα παρανομη περα απο την ελλειψη παρκιν...

επρεπε το εργο εδω και καμποσα χρονακια να εχει δωθει για εκμεταλλευση απο στο κρατος...και φυσικα το κομμιστρο να εχει πεσει κατα πολυ...

η συμφωνια με τα λαμογια ηταν οτι οταν βγαλει η εταιρια κατασκευης το 110 με 120% του κοστους του εργου κοστος + 20% δλδ τοτε θα παραχωρηθει στο κρατος και το κομμιστρο θα πεσει κατα πολυ μιας και θα χρειαζεται εσοδα μονο για την συντηρηση του...

αντ'αυτου η εταιρια κατασκευης δημιουργησε θυγατρικες της στις οποιες και εχει παραχωρησει την συντηρηση το κοστος υπαλληλων κτλ κτλ και ετσι δημιουργει συνεχως κοστη τα οποια νομιμοποιουν κατα καποιο τροπο την μη παραχωρηση του στο κρατος μιας και το κοστος κατασκευης συνεχως μεγαλωνει και αρα το 110% ή 120% δεν πιανετε ποτε...και ουτε προκειτε...!!!

Αρχικα το εργο ειχε υπολογιστει οτι θα εξυπηρετουσε εναν κατα πολυ μικροτερο αριθμο (1/4 ισως) διελευσεων απο οτι πραγματικα εξυπηρετει, αλλο ενα κολπο δλδ...!!!

Αρα καλο ειναι οποιοι χρησιμοποιειτε την Αττικη Οδο και εκει να μην πλξρωνετε...!!!

Σωστότατος στην λεπτομέρεια :re26:.

z_atomic
06-03-2012, 18:12
Μα επίτηδες δεν υπάρχουν service roads στην Ελλάδα, για να μην τις χρησιμοποιούμε. Εδώ δεν ξέρουμε τί είναι καν...

Ζήση, μην ξεχνάς πως παραλαμβάνουν δρόμους που σε λίγο καιρό τσουλάνε από τα βουνά. (Μαλακάσα πριν κάποια χρόνια). Την μια βδομάδα είναι εδώ την άλλη περνάς και δεν ξέρεις που μπορεί να εἰναι. Έχει και ένα σασπένς το πράμα. Τί λέμε τώρα.

Ποιά διόδια...?

Τα ξέρω Χρήστο μου άστα...και τα κολπάκια και τις εκπτώσεις και τις μούφα γεωλογικές - γεωτεχνικές και τη σαβούρα που κυκλοφορεί σε μελέτες οδοποιϊας......αφού το ξέρεις ότι είμαι του επαγγέλματος.....και δυστυχώς για μένα δεν κάνω "εκπτώσεις" στην ποιότητα της μελέτης....και με κυνηγάνε οι εργολάβοι μετά........
Σε αυτή τη χώρα όλα τα στραβά ξεκινάνε από την προετοιμασία των έργων. Το κλέψιμο ξεκινάει από εκεί και η κατασκευή απλά είναι η "εκτέλεση του συμβολαίου" τι να λέμε τώρα......

υ.γ. πυροβολώ και το σινάφι μου για να μην λένε κάποιοι ότι τα βάζω μόνο με την ΕΛ.ΑΣ.

spade ace
06-03-2012, 19:50
I LOVE :di20:

Apirathos
08-03-2012, 01:23
Στον Πυργετό δεν πληρώνω γιατί δεν υπάρχει δρόμος! Στη Λεπτοκαρυά, πληρώνω μόνο προς Θεσσαλονίκη. Στα Μάλγαρα, πληρώνουμε πάντα γιατί έρχεται στο σπίτι, στάνταρ. Το ίδιο συμβαίνει και στον Πολύμυλο (Εγνατία).

TEOSS
09-03-2012, 04:18
αν τα διόδια που θα περάσει και δεν θα πληρώσεις ανήκουν σε κάποια ιδιωτική εταιρία, και την πινακίδα να σου πάρει, δεν μπορεί νόμιμα να σου κάνει τίποτα γιατί είναι αντισυνταγματικό να πάρουν τα προσωπικά σου στοιχεία από την υπηρεσία προσωπικών δεδομένος και μπορείς να στραφείς εναντίων τους με αγωγές. Αν δεν κάνω λάθος τα μόνα διόδια που ανήκουν ακόμα στο δημόσιο είναι των Αφιδνών και των Μαλγάρων.

Φίλε, τα νομικά σου είναι λανθασμένα … ;)

GeorgeP
09-03-2012, 11:29
Φίλε, τα νομικά σου είναι λανθασμένα … ;)

Για πες μας τι ισχυει Θοδωρα...........μην την πατησουν δλδ συναδελφοι που εμπιστευονται και πραττουν συμφωνα με αυτα που γραφονται στα διαφορα μπλοκς.

TEOSS
09-03-2012, 15:35
Οι εταιρίες έχουν σύμβαση με το Ελλάνικο κράτος, από τις συμβάσεις αυτές απορρέουν τα δικαιώματά τους.
Εάν και οπότε λοιπόν, θελήσουν να κινηθούν νομικά-δικαστικά εναντίων οποιουδήποτε δεν πλήρωσε, ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν. Στοιχεία για το όχημα δίνονται νόμιμα από τις βάσεις δεδομένων του υπουργείου συγκοινωνιών, εφόσον η εταιρία προσφύγει στην δικαιοσύνη.


Το εάν εισπραχτούν ή όχι, και κατά περίπτωση*, δεν μπορώ να το προκαταλάβω.

Ο καθένας πράττει κατά συνείδηση και αναλαμβάνει τις ευθηνές του.

Προσωπικά πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα αναλάβουν δικηγορικές-εισπρακτικές εταιρίες την <<βρομοδουλειά>> όπως και με τις τράπεζες….


*Όπως και με άλλου είδους οφειλές, όπως τραπεζικές, υπάρχουν απαλλακτικές αποφάσεις δικαστηρίων που όμως δεν μπορούν να γενικευτούν .

asotosios
09-03-2012, 15:57
Οι εταιρίες έχουν σύμβαση με το Ελλάνικο κράτος, από τις συμβάσεις αυτές απορρέουν τα δικαιώματά τους.
Το οτι εχουν συμβαση δεν τους κανει και νομιμους...Ευρωπη γαρ αρα και Ευρωπαικοι κανονες στο τι ονομαζουμε αυτοκινητοδρομο...

Εάν και οπότε λοιπόν, θελήσουν να κινηθούν νομικά-δικαστικά εναντίων οποιουδήποτε δεν πλήρωσε, ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν. Στοιχεία για το όχημα δίνονται νόμιμα από τις βάσεις δεδομένων του υπουργείου συγκοινωνιών, εφόσον η εταιρία προσφύγει στην δικαιοσύνη.

Αραγε γιατι δεν θελουν να κινηθουν...μηπως λεω μηπως κατι φοβουνται...???


και να το θεσουμε πολυ απλα...με ενα παραδειγμα...

η Ολυμπια Οδος εχει απο περυσι επισημα διωξει ολους τους εργαζομενους της απο τα εργοταξια και γραφεια κτλ κτλ κτλ
απο ποιον νομο/κανονισμο/συμβαση νομιμοποιειτε να εισπαττει διοδια για κατι που ακομα ειναι υπο κατασκευη και πλεον εχει και επισημα (μην κοιτας που δεν το ξερουν ολοι) σταματησει...???

δλδ

2010 σου νοικιαζω ενα σπιτι...το οποιο εγω θα το τελειωσω το 2016 και βλεπουμε...

θα μου δινεις πληρες ενοικιο απο το 2010...

και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι το 2011...θα το σταματησω αλλα θα συνεχιζω να περνω ενοικιο...
και οποτε το τελειωσω βλεπουμε...!!!


μου αρεσει να ειμαι μεγαλοιδιοκτητης ακινητων...:wo20::wo20::wo20::wo20:

geokall
09-03-2012, 16:11
Φίλε, τα νομικά σου είναι λανθασμένα … ;)

σύμφωνα πάντα με την ενημέρωση του προέδρου του κινήματος "διόδια stop" που τυχάνει να είναι δικηγόρος............

TEOSS
09-03-2012, 16:54
και να το θεσουμε πολυ απλα...με ενα παραδειγμα...

η Ολυμπια Οδος εχει απο περυσι επισημα διωξει ολους τους εργαζομενους της απο τα εργοταξια και γραφεια κτλ κτλ κτλ
απο ποιον νομο/κανονισμο/συμβαση νομιμοποιειτε να εισπαττει διοδια για κατι που ακομα ειναι υπο κατασκευη και πλεον εχει και επισημα (μην κοιτας που δεν το ξερουν ολοι) σταματησει...???

δλδ

2010 σου νοικιαζω ενα σπιτι...το οποιο εγω θα το τελειωσω το 2016 και βλεπουμε...

θα μου δινεις πληρες ενοικιο απο το 2010...

και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι το 2011...θα το σταματησω αλλα θα συνεχιζω να περνω ενοικιο...
και οποτε το τελειωσω βλεπουμε...!!!


μου αρεσει να ειμαι μεγαλοιδιοκτητης ακινητων...:wo20::wo20::wo20::wo20:

Φίλε, ο κάθε νόμος δεν εξηγείτε όπως νομίζουμε και φυσικά εάν δεν μας αρέσει δεν σημαίνει ότι είναι …παράνομος! Όποιος θέλει μπορεί να προσφύγει στην δικαιοσύνη. Εάν δεχτεί αυτά που υποστηρίζεις και κηρύξει παράνομες τις συμβάσεις … βλέπουμε (και για ποιες συμβάσεις).


Οι εταιρίες είναι νόμιμες, αυτήν την στιγμή που μιλάμε. Δεν αναφέρομαι στο θέμα <<ηθικά>> <<λογικά>> ή όπως θέλει ο καθένας αλλά δικονομικά.

TEOSS
09-03-2012, 16:54
σύμφωνα πάντα με την ενημέρωση του προέδρου του κινήματος "διόδια stop" που τυχάνει να είναι δικηγόρος............

Ο κυρ πρόεδρος λέει ψέματα…. Απλό!;)

gsmaniac
09-03-2012, 16:54
Για πες μας τι ισχυει Θοδωρα...........μην την πατησουν δλδ συναδελφοι που εμπιστευονται και πραττουν συμφωνα με αυτα που γραφονται στα διαφορα μπλοκς.

Ο Θοδωρής.....είναι νομικός;;;;;;:cool:

TEOSS
09-03-2012, 17:06
Γιατί λοιπόν τα κινήματα που περιλαμβάνουν περισπούδαστους νομικούς και δικηγόρους (μέχρι και προέδρους έχουν) δεν έχουν καταφέρει να κηρυχτούν παράνομες οι συμβάσεις ????

Μήπως άλλα λένε κι άλλα πράττουν ??? Μήπως απλά λένε μπαρούφες ???;)

GeorgeP
09-03-2012, 17:19
Ο Θοδωρής.....είναι νομικός;;;;;;:cool:

Oχι αλλα εκει που δουλευει εφαρμοζει την Ελληνικη νομοθεσια την οποια μετα καλουνται να αντικρουσουν οι νομικοι.
Για να εφαρμοζει την Ελληνικη νομοθεσια πρέπει να την ξερει αλλιως δεν θα μπορεσει να κανει την δουλεια του οταν του ζητηθει.

Οταν η Ελληνικη νομοθεσια λοιπον λεει ''μηνυση απο τον GeorgeP στον Gsmaniac (ιδιωτης εναντιον ιδιωτη) διοτι δεν πληρωνει τα κοινοχρηστα'' δινεται το δικαιωμα στον GeorgeP να καταφυγει στα Ελληνικα δικαστηρια ωστε να εισπραχθουν τα οφειλωμενα. Εκει ο εισαγγελεας μπορει να δωσει εντολη στον καθε επαγγελοντα το επαγγελμα το Θοδωρα να ερθει να σε συλλαβει αν αυτο καταστει απαραιτητο.
Εφοσον ο GeorgeP δικαιωθει ο Gsmaniac θα κληθει να πληρωσει εντοκως τα χρωστουμενα...αν υπαρχει νομος περι πολλαπλασιασμου των οφειλωμενων τοτε θα πληρωσει αυτα (περιπτωση διοδιων). Υπαρχει, κι εχει εφαρμοσθει, νομος ο οποιος επιτρεπει σε ιδιωτη να ζητησει δημευση περιουσιας, τραπεζικου λογαριασμου αλλα και μισθοδοσιας ¨η συνταξης προκειμενου να αποπληρωθουν τα χρεη. Στο λεω διοτι ειμαι στα δικαστηρια, ζητωντας τα απραπανω, με ιδιοκτητη στην πολυκατοικια μου που χρωσταει 3000ε κοινοχρηστα ......δημοσιο Υπαλληλο παρακαλω στο πρωην ΥΠΕΧΩΔΕ.....

Ολα αυτα και οσον αφορα την μη πληρωμη διοδιων απορρεουν οπως ειπε και ο Θοδωρας απο τις συμβασεις που εχουν υπογραφει μεταξυ κατασκευαστων και κρατους.

Το ΑΝ ποτε θελησει ο κατασκευαστης να προσφυγει στα δικαστηρια ειναι δικο του θεμα και το ΑΝ το δικαστηριο επιβαλλει τον νομο περι πληρωμης του 20πλασιου απο τον μη πληρωσα το αντιτιμο ειναι ενα αλλο θεμα.
Σε καθε περιπτωση ΑΝ ο κατασκευαστης παει καποιον στα δικαστηρια αυτο συνεπαγεται εξοδα περαν του 20πλασιου (αν επιβληθει).................

Αυτο που λεει ο Θοδωρας ειναι οτι ΚΑΙ μπορει ΚΑΙ εχει το δικαιωμα ο κατασκευαστης να καταγραφει πινακιδες ΚΑΙ να προσφυγει στα δικαστηρια.......απλως οι χασουρα του απο την μη πληρωμη διοδιων ειναι πολυ μικρη για να κανει κατι τετοιο.

Τι εγινε το ''κινημα'' του ''δεν πληρωνω''?..........εξαφανιστηκε λογω απροθυμιας των πλειστων οδηγων λενε οι κακες γλωσσες!!!:ye33:

gsmaniac
09-03-2012, 17:23
ο θοδωρης ΔΕΝ ειναι νομικος και θα πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος.........;)

GeorgeP
09-03-2012, 18:25
ο θοδωρης ΔΕΝ ειναι νομικος και θα πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος.........;)


διαβαζεις αυτα που γραφω ¨η πας απο την αρχη στο τελος κατευθειαν?

Μην εισαι απροσεκτος δεν πρεπει........................;)

BOXER
09-03-2012, 19:24
Τι εγινε το ''κινημα'' του ''δεν πληρωνω''?..........εξαφανιστηκε λογω απροθυμιας των πλειστων οδηγων λενε οι κακες γλωσσες!!!:ye33:

Προς πληροφοριση σου φίλτατε :cool:, πριν δυο μερες, το κινημα ηταν παλι στα διοδια των Αφιδνων... :ha16: :ha16: :ha16::re26:

Νομιζες οτι... χαθηκε ε;;;

ΝΟΜΙΖΕΙΣ... :u57:

gsmaniac
09-03-2012, 20:13
διαβαζεις αυτα που γραφω ¨η πας απο την αρχη στο τελος κατευθειαν?

Μην εισαι απροσεκτος δεν πρεπει........................;)


τελικα εισαι πολυ ΠΑΣΟΚ..........:p
ο θοδωρης ειναι νομικος ή τροχονομος???????:Απορία:

BOXER
09-03-2012, 20:26
τελικα εισαι πολυ ΠΑΣΟΚ..........:p





:eek: :eek: :eek: ...

Μην το ξαναπεις αυτο, γιατι θα τσακωθουμε εμεις οι δυο... πολυ ασχημα :p!!!

Ντροπη Κωστα, ντροπη... :D

GeorgeP
09-03-2012, 20:27
Προς πληροφοριση σου φίλτατε :cool:, πριν δυο μερες, το κινημα ηταν παλι στα διοδια των Αφιδνων... :ha16: :ha16: :ha16::re26:

Νομιζες οτι... χαθηκε ε;;;

ΝΟΜΙΖΕΙΣ... :u57:

προς πληροφορηση σου φιλτατε τα διοδια δεν ειναι μονον των αφιδνων..........
επισης προς πληροφορηση σου πριν 6 μηνες το ''κινημα'' ηταν παρων σε δυο-τρεις σταθμους διοδιων ταυτοχρονα ¨η καθε μερα και σε εναν........

Νομιζω λοιπον οτι χαθηκε ¨η χανεται....εξασθενησε ¨η εξασθενει "η νοσει βαθυτατα.:ha16::ha16::ha16:

GeorgeP
09-03-2012, 20:32
τελικα εισαι πολυ ΠΑΣΟΚ..........:p

ο θοδωρης ειναι νομικος ή τροχονομος???????:Απορία:


Οταν σε σταματησει ο τροχονομος και σου κοψει την νομιμη κληση των 200ε (περασμενο στον ΚΟΚ) διοτι δεν πληρωσες τα διοδια να του πεις οτι δεν εχει δικαιωμα να το κανει γιατι δεν ειναι νομικος και διοτι οι νομικοι δεν συμφωνουν.............:di59:

Επισης οταν και ΑΝ ποτε σου ερθει το προστιμο του 20πλασιου του αντιτιμου που δεν πληρωσες διοτι κατεγραφησαν τα στοιχεια σου απο την καμερα των διοδιων την οποια η Αρχη προστασιας Προσωπικων δεδομενων εκρινε οτι ειναι νομιμη με προσφατη αποφαση της να πας στο δικαστηριο και να τους πεις....''μα οι νομικοι αμφισβητουν την αποφαση της Αρχης και την νομιμοτητα των καμερων στα διοδια''............

Απλα Κωστα μου δεν θελουν, ΑΝ το θελησουν..............

gsmaniac
09-03-2012, 20:34
προς πληροφορηση σου φιλτατε τα διοδια δεν ειναι μονον των αφιδνων..........
επισης προς πληροφορηση σου πριν 6 μηνες το ''κινημα'' ηταν παρων σε δυο-τρεις σταθμους διοδιων ταυτοχρονα ¨η καθε μερα και σε εναν........

Νομιζω λοιπον οτι χαθηκε ¨η χανεται....εξασθενησε ¨η εξασθενει "η νοσει βαθυτατα.:ha16::ha16::ha16:


δεν ειναι αυτο το θεμα μας.........:cool:
πολλα κινηματα εχουν εξασθενησει ........δεν ειναι αυτο το θεμα μας;)

BOXER
09-03-2012, 20:35
προς πληροφορηση σου φιλτατε τα διοδια δεν ειναι μονον των αφιδνων..........
επισης προς πληροφορηση σου πριν 6 μηνες το ''κινημα'' ηταν παρων σε δυο-τρεις σταθμους διοδιων ταυτοχρονα ¨η καθε μερα και σε εναν........

Νομιζω λοιπον οτι χαθηκε ¨η χανεται....εξασθενησε ¨η εξασθενει "η νοσει βαθυτατα.:ha16::ha16::ha16:

Σου ζηταω συγνωμη που δεν μπορω να ειμαι... ταυτοχρονα σε δυο ή τρεις σταθμους διοδιων :rolleyes:!!!

Αν εσυ μπορεις να το κανεις αυτο :Απορία:...

Το "κινημα", ζει και βασιλευει :ha16: :ha16: :ha16:!!!

gsmaniac
09-03-2012, 20:36
Σου ζηταω συγνωμη που δεν μπορω να ειμαι... ταυτοχρονα σε δυο ή τρεις σταθμους διοδιων :rolleyes:!!!

Αν εσυ μπορεις να το κανεις αυτο :Απορία:...

Το "κινημα", ζει και βασιλευει :ha16: :ha16: :ha16:!!!
:ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16:
:ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16:

aeriko
09-03-2012, 20:37
:ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16:
:ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16::ha16:
Καλά βαλθήκατε να τον στείλετε τον άνθρωπο.

gsmaniac
09-03-2012, 20:39
[QUOTE=aeriko;623788]Καλά βαλθήκατε να τον στείλετε τον άνθρωπο.[/QUO

δεν εχει αναγκη αυτος......εχει στειλει ολοκληρο φορουμ
και δεν ειναι μονο αυτο το φορουμ.........:ye33:

BOXER
09-03-2012, 20:44
[QUOTE=aeriko;623788]Καλά βαλθήκατε να τον στείλετε τον άνθρωπο.[/QUO

δεν εχει αναγκη αυτος......εχει στειλει ολοκληρο φορουμ

και δεν ειναι μονο αυτο το φορουμ.........:ye33:



Αυτο να λεγεται :D :D :D!!!

GeorgeP
09-03-2012, 21:22
Σου ζηταω συγνωμη που δεν μπορω να ειμαι... ταυτοχρονα σε δυο ή τρεις σταθμους διοδιων :rolleyes:!!!

Αν εσυ μπορεις να το κανεις αυτο :Απορία:...

Το "κινημα", ζει και βασιλευει :ha16: :ha16: :ha16:!!!

μην ζητας συγνωμη απο εμενα δεν χρειαζεται:ye32:
Συγνωμη θα επρεπε να ζητησει το ''κινημα'' απο εσενα που σε κατεβαζει σε εναν σταθμο διοδιων να σηκωσεις μπαρες (ενδεχομενως) λεγοντας σου για τα χιλια δικια σας αλλα δεν κανει ταυτοχρονα το ιδιο σε αλλους σταθμους, ως συνηθιζε, ¨η εστω ανα ημερα και σε εναν οπως επισης συνηθιζε, λογω ελλειψεως ''προσωπικου''.
Που να τρεχουν τωρα...και με ποιους...........:ye36:

Το ''κινημα'' απ'οτι φαινεται κατοικοεδρευει στις Αφιδνες και βαριεται να παει κι αλλου "η παραιτηθηκε το ''προσωπικο'' του.:yz

ckk
09-03-2012, 21:34
τελικα εισαι πολυ ΠΑΣΟΚ..........:p
ο θοδωρης ειναι νομικος ή τροχονομος???????:Απορία:

Τώρα σοβαρά μιλάς?

Τροχονόμος είναι?

Επίσης δεν χρειάζεται να υπάρχει κίνηση του κινήματος για να υπάρχει το 'δεν πληρώνω'. Μέλη του περνάμε καθημερινά τις μπάρες από τα πλάγια. :ye33:

TEOSS
10-03-2012, 01:36
ο θοδωρης ΔΕΝ ειναι νομικος και θα πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος.........;)


Εάν έχεις δικαστικές αποφάσεις και νόμους που ανατρέπουν αυτά που λεω … παρουσίασε τα στοιχεία σου.
Είδαμε και …νομικούς, προέδρους μάλιστα κινημάτων που ψεύδονται για να παρασύρουν και φτιάξουν <<πελατάκια>> τους, ανυποψίαστους πολίτες.


Δεν έκανα (πότε δεν έχω κάνει) υπόδειξη συμπεριφοράς .
Θες να μην πληρώνεις … οτιδήποτε ? θες να παραβιάζεις τους νόμους ? Να κάνεις ότι θέλεις ? Ωραία, κάνε το!
Έχε όμως την αξιοπρέπεια να παραδεχτείς τις πράξεις σου, ως έχουν βάση νόμου και όχι ψευδώς ως νόμιμες.


Γι ΄αυτό και μόνο, λεω σε όσους προτρέπουν σε τέτοιες συμπεριφορές ή παρουσιάζουν αυτές σαν <<κατορθώματα>>, να μην προτρέπουν άλλους σε αυτές τις ενέργειες παραπληροφορώντας τους με ψέματα και εικασίες.
Πείτε την αλήθεια και όποιος θέλει ας ακολουθήσει, εν γνώση των συνεπειών.

gsmaniac
10-03-2012, 02:34
Σεβαστή η άποψη σου........αλλα δεν είσαι νομικός
Η δική σου γνώμη ,δεν έχει την βαρύτητα ενός νομικού.....
Δεν νομίζω να σε προσβαλω με αυτο που λέω....

black_hawk
10-03-2012, 02:36
Δεν έκανα (πότε δεν έχω κάνει) υπόδειξη συμπεριφοράς .

Προσεχε τους τόνους.... (Αν δεν το κατεχεις, τι το παλευεις?? :D)

:rolleyes::rolleyes:

TEOSS
10-03-2012, 03:42
Σεβαστή η άποψη σου........αλλα δεν είσαι νομικός
Η δική σου γνώμη ,δεν έχει την βαρύτητα ενός νομικού.....
Δεν νομίζω να σε προσβαλω με αυτο που λέω....

Σε αυτήν την αντίληψη υπάρχει το λάθος . ΔΕΝ είναι θέμα <<γνώμης>>και <<άποψης>>, αλλά νόμου!

Ούτε είναι θέμα επαγγέλματος. Εάν εσύ ή οποιοσδήποτε έχετε νομικά στοιχεία που δείχνουν ότι οι συμβάσεις έχουν κηρυχτεί παράνομες ή οτιδήποτε άλλο, να τα παρουσιάσετε.

Υ.Γ.
Δεν προσβλήθηκα, πως νόμισες κάτι τέτοιο???:)

gsmaniac
10-03-2012, 13:40
ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ /ΝΟΜΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ



Δηλώνουμε στον υπάλληλο ότι δεν μπορούμε, δεν έχουμε να πληρώσουμε δίνοντας τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματός μας. Ζητάμε να εκδοθεί απόδειξη με πίστωση (πιστωτικό) και να ανοίξουν την μπάρα.
Αν καθυστερούν ή δεν δίνουν πιστωτικό προειδοποιούμε ότι:
α) αν δεν ανοίξουν αμέσως την μπάρα καταστρατηγούν το συνταγματικό μας δικαίωμα για ελεύθερη μετακίνηση και διαπράττουν το ποινικό αδίκημα της παράνομης κατακράτησης.
β) αν δεν εκδώσουν την απόδειξη (πιστωτικό) διαπράττουν το φορολογικό αδίκημα της άρνησης εκδόσεως επί πιστώσει φορολογικού στοιχείου.
γ) αν αρνηθούν να ανοίξουν διαπράττουν και το αδίκημα της πρόκλησης για εκτέλεση παράνομης πράξης.
Εάν καθυστερεί το άνοιγμα της μπάρας και δεν βρίσκεται εκεί η αστυνομία, σπρώχνουμε τη μπάρα και περνάμε. Αν η τροχαία είναι παρούσα, φωνάζουμε τον αστυνομικό και ζητάμε να διατάξει τον υπάλληλο να μας κόψει πιστωτικό ή έντυπο αδυναμίας πληρωμής (οδηγίες γι’ αυτό παρακάτω ) διαφορετικά, εμείς μπορούμε να φύγουμε χωρίς να πληρώσουμε και η εταιρία διαπράττει φορολογικό αδίκημα.
Στην περίπτωση που δεν σηκώνουν τη μπάρα και δεν μας επιτρέπουν να περάσουμε, καλούμε την αστυνομία (η τροχαία που μπορεί να βρίσκεται εκεί είναι αναρμόδια), ζητάμε να συλληφθεί ο ταμίας και ο υπεύθυνος των διοδίων και να οδηγηθούν στη δικαιοσύνη με την αυτόφορη διαδικασία για παράνομη κατακράτηση.
Τι άλλαξε στον ΚΟΚ;
Στον κώδικα οδικής κυκλοφορίας προστέθηκε η εξής παράγραφος:
«Απαγορεύεται η κυκλοφορία οχημάτων σε αυτοκινητοδρόμους, οδούς ταχείας κυκλοφορίας, σήραγγες και γέφυρες που διακρίνονται με ειδικές πινακίδες σήμανσης χωρίς την καταβολή διοδίου τέλους, όταν και όπου προβλέπεται η καταβολή αυτή. Για την καταβολή του διοδίου τέλους είναι υπόχρεοι εις ολόκληρον ο κύριος και ο οδηγός του οχήματος. Η βεβαίωση της παράβασης γίνεται από τα αρμόδια αστυνομικά όργανα που τη διαπιστώνουν αυτοπροσώπως.»
Μπορεί ο παραχωρησιούχος να βεβαιώσει την τροχαία παράβαση ή να μου επιβάλλει πρόστιμο;
Μπορεί ο παραχωρησιούχος να διαβιβάσει στην τροχαία ποιοι δεν πλήρωσαν και να κοπεί κλήση;
Όχι, ο παραχωρησιούχος είναι ιδιωτική εταιρία και δεν μπορεί να βεβαιώσει τροχαία παράβαση ούτε μπορεί να επιβάλει πρόστιμο. Ρητά προβλέπεται από την τελευταία διάταξη του νόμου, ότι πρόστιμο επιβάλει μόνο ο τροχονόμος και μάλιστα όταν διαπιστώσει την παράβαση αυτοπροσώπως. Δηλαδή, ο αστυνομικός πρέπει να είναι παρών κατά τη στιγμή που σπρώχνουμε τη μπάρα και τότε μόνο μπορεί να επιβάλει πρόστιμο.
Ποιά είναι τα αρμόδια αστυνομικά όργανα;
Αρμόδια να βεβαιώσει παραβάσεις του ΚΟΚ είναι η τροχαία.
Μπορεί να με σταματήσει μετά τα διόδια τροχονόμος και να μου ζητήσει απόδειξη ότι πλήρωσα;
Δεν υπάρχει κάποια διάταξη που να μας υποχρεώνει να κρατάμε τις αποδείξεις. Εξάλλου αν έχουμε περάσει με ΤΕΟ-pass ή με e-pass δεν θα έχουμε απόδειξη. Επίσης η βεβαίωση της παράβασης πρέπει να γίνει “αυτοπροσώπως”, δηλαδή να μας δει ο ίδιος ο τροχονόμος να μην πληρώνουμε.
Μπορεί ο τροχονόμος να μου κόψει κλήση στηριζόμενος σε μαρτυρία άλλου ότι δεν πλήρωσα;
Όχι, ο τροχονόμος μπορεί να βεβαιώσει την παράβαση μόνο αν έχει διαπιστώσει ο ίδιος “αυτοπροσώπως” να μην πληρώνουμε.
Μπορεί να βεβαιωθεί η τροχαία παράβαση από τις κάμερες που υπάρχουν στα διόδια;
Όχι, διότι οι κάμερες που ο παραχωρησιούχος έχει τοποθετήσει, είναι παράνομες, έχουν τοποθετηθεί χωρίς άδεια της Αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων και ως εκ τούτου, τα προϊόντα τους αποτελούν παράνομα αποδεικτικά μέσα, που απαγορεύεται να χρησιμοποιηθούν για οποιαδήποτε νόμιμη ενέργεια. Επιπλέον η διάταξη λέει ότι ο τροχονόμος το διαπιστώνει «αυτοπροσώπως» και όχι μέσω της χρήσης τεχνικών μέσων
Μπορεί ο παραχωρησιούχος να αρνηθεί να μας επιτρέψει να χρησιμοποιήσουμε την υποδομή;
Όχι, δεν μπορεί να μας αρνηθούν να χρησιμοποιήσουμε την υποδομή ακόμα κι αν δεν έχουμε χρήματα να πληρώσουμε.
Έχω δικαίωμα να χρησιμοποιήσω την υποδομή χωρίς να πληρώσω εκείνη τη στιγμή;
Ναι, έχουμε το δικαίωμα να πληρώσουμε αργότερα. Συγκεκριμένα ο Ν. 3535 (Κύρωση Σύμβασης Παραχώρησης άρθρο 3ο, παρ.2 ΦΕΚ 41Α 23/2/2007) αναφέρει:
«Ο υπόχρεος δικαιούται να καταβάλει το οφειλόμενο τέλος, χωρίς άλλη επιβάρυνση, εντός της προθεσμίας των δεκαπέντε ημερών από την έκδοση της βεβαιώσεως του Παραχωρησιούχου με τον τρόπο που θα υποδείξει ο τελευταίος.»
Μπορεί ο παραχωρησιούχος να αρνηθεί να μας κόψει επί πιστώσει απόδειξη αν για οποιοδήποτε λόγο δεν πληρώσουμε;
Όχι, πρέπει να μας κόψει επί πιστώσει απόδειξη. Αν δεν κόψει απόδειξη διαπράττει το φορολογικό αδίκημα της άρνησης έκδοσης επί πιστώσει φορολογικού στοιχείου.
Δίνουμε τα στοιχεία μας;
Όχι, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε τα στοιχεία μας. Αν υποχρεωθούμε να τα δώσουμε για να ξεμπερδέψουμε καλό είναι να δώσουμε τα κανονικά μας στοιχεία γιατί σε περίπτωση που η υπόθεσή μας δικαστεί θα είναι εις βάρος μας να έχουμε δώσει ψευδή στοιχεία.
Υπογράφουμε;
Όχι, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να υπογράψουμε κανένα έγγραφο. Αν συμπληρώσουμε έντυπο αδυναμίας πληρωμής, υπογράφουμε, πριν όμως από την υπογραφή μας γράφουμε: «Με επιφύλαξη της νομιμότητας καταβολής του τέλους».
Αν δεν υπάρχει τροχαία μπορώ να σπρώξω την μπάρα όπως και πριν;
Ναι.
Αν είμαι απρόσεκτος και με δει ο τροχονόμος να μην πληρώνω τι μπορεί να μου συμβεί;
Το πρόστιμο είναι 200 ευρώ και είναι στην κρίση του τροχονόμου το αν θα αφαιρέσει τις πινακίδες, την άδεια και το δίπλωμα για 20 ημέρες.
Αν ο τροχονόμος με γράψει ενώ έχω ακολουθήσει τις οδηγίες τι γίνεται;
Με αντίγραφο της επί πιστώσει απόδειξης καταθέτουμε αναφορά στον διοικητή του τμήματος της τροχαίας για κατάχρηση εξουσίας και παράβαση καθήκοντος , με την ένδειξη «Κοινοποίηση στον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη» και ζητάμε την ακύρωση της κλήσης και την επιστροφή πινακίδων, άδειας και διπλώματος.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η τροχαία συχνά συμπεριφέρεται αυθαίρετα και έχουμε καταγράψει πολλά αντίστοιχα περιστατικά: Καλούμε τους πολίτες που τηλεφωνούν καθημερινά αναζητώντας απαντήσεις και τρόπους άμυνας απέναντι στην αυθαιρεσία των αστυνομικών υπαλλήλων της Τροχαίας Αττικής Οδού, αλλά και σε οποιοδήποτε γεωγραφικό σημείο συμβαίνουν αντίστοιχα περιστατικά, να καταθέτουν ΜΗΝΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ κατά των αστυνομικών οργάνων που υπογράφουν την βεβαίωση της παράβασης. (χωρίς να έχουν βεβαιώσει αυτοπροσώπως ή όταν μας σταματούν πολλά χιλιόμετρα απο τους σταθμούς διοδίων – προφανώς ειδοποιημένοι). Όταν προσερχόμαστε στο οικείο αστυνομικό τμήμα παραλαμβάνουμε πρώτα την βεβαίωση παράβασης, σημειώνοντας πριν υπογράψουμε “με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου”, μετά υπογράφουμε και αμέσως καταθέτουμε την μηνυτήρια και πειθαρχική αναφορά που επισυνάπτουμε εδώ:

gsmaniac
10-03-2012, 13:42
Ο Μινύων και εγκαλών.
ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ!

ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ, Χρήστου Σταμόπουλου, Δικηγόρου

Δικαιούμαστε να μην πληρώνουμε
Νομική προσέγγιση:
Με τον νόμο 3555/2007 κυρώθηκε η αποικιακού χαρακτήρα σύμβαση της εταιρείας «ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.» με το ελληνικό Δημόσιο. Για τους χρήστες της ΠΑΘΕ ισχύει ο νόμος αυτός, αλλά φυσικά ισχύει και το Σύνταγμα της Ελλάδας. Με τον παραπάνω νόμο προβλέπεται ότι η «παραχωρησιούχος» εταιρεία μπορεί να απαιτήσει απ’ τον χρήστη που δεν πλήρωσε την καταβολή του 20πλάσιου του αντιτίμου σαν ΑΣΤΙΚΗ ποινή, με κάποιες προϋποθέσεις και διαδικασίες, ζητώντας εντέλει την έκδοση διαταγής πληρωμής.Η διάταξη όμως αυτή είναι αντισυνταγματική, αφενός γιατί δεν παρέχει στον πολίτη το δικαίωμα της προηγούμενης ακρόασης και αφετέρου γιατί παρέχει στο προσωπικό της «παραχωρησιούχου» ιδιωτικής εταιρείας αρμοδιότητες δημοσίου υπαλλήλου (παράβαση άρθρων 20 και 103 αντίστοιχα του Συντάγματος).Συγχρόνως ο ίδιος ο νόμος (3555/07) ορίζει ότι το Δημόσιο (Αστυνομία, Τροχαία, Δ.Ο.Υ.) δεν έχει καμιά ανάμειξη στη διαδικασία επιδίωξης είσπραξης του αντιτίμου και της αστικής ποινής. Πρόκειται δηλαδή για μια ιδιωτική οικονομική διαφορά μεταξύ χρήστη και του ιδιώτη ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.Για όλους τους παραπάνω λόγους πρέπει να θεωρείται βέβαιο ότι εάν ο «Παραχωρησιούχος» προσπαθήσει μέσω διαταγής πληρωμής να εισπράξει πρόστιμα απ’ τους πολίτες που αρνούνται να πληρώσουν διόδια, τα Δικαστήρια, που θα προσφύγουν αυτοί, θα τους δικαιώσουν και η εταιρεία θα έχει γενικότερα προβλήματα σχετικά με τη νομιμότητα της Σύμβασής της (που μπάζει από παντού).
Σε κάθε περίπτωση η άρνησή μας να πληρώνουμε διόδια και το ανέβασμα της μπάρας για να περάσουμε δεν συνιστά κανένα ποινικό αδίκημα. Ούτε παράβαση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας έχουμε. Γι’ αυτό και η Τροχαία δεν επεμβαίνει.Η μπάρα των ιδιωτικών εταιρειών στα διόδια αντιστρατεύεται και παραβιάζει την ελευθερία και δη την ελευθερία μετακίνησής μας στους εθνικούς δρόμους, που προστατεύεται απόλυτα για όσους βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια.
Το δικαίωμα αυτό, ως μερικότερο δικαίωμα του δικαιώματος για ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας του ατόμου, αφορά Έλληνες πολίτες και αλλοδαπούς που βρίσκονται στη χώρα μας και προστατεύεται «απόλυτα» από το άρθρο 7 του Συντάγματος.- ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ- ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ- ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΑΣ, και- ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ!(Ούτε δίνουμε το ονοματεπώνυμό μας ή παραλαμβάνουμε οποιοδήποτε χαρτί απ’ τους ανθρώπους των ιδιωτικών εταιρειών).
ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΩΝ ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ ΜΑΣ!
Υ.Γ. Τις δυνατότητες και τα δικαιώματά μας αυτά δεν πρόκειται να τα πληροφορηθούμε από τα μεγάλα αθηναϊκά ΜΜΕ, γιατί οι ιδιοκτήτες τους είναι και οι εργολάβοι των χρυσοφόρων έργων (π.χ. Μπόμπολας κ.λ.π.).

BOXER
10-03-2012, 13:52
ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ /ΝΟΜΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ


:ye31: Μου αρεσει οταν απαντας με στοιχεια ;)!!!

:ye02: :ye02: :ye02:

gsmaniac
10-03-2012, 13:54
:ye31: Μου αρεσει οταν απαντας με στοιχεια ;)!!!

:ye02: :ye02: :ye02:


σιγα τα στοιχεια............:cool::D

GeorgeP
10-03-2012, 14:12
σιγα τα στοιχεια............:cool::D


Aκριβως, η αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων εχει δωσει τν εγκριση της για καταγραφη μεσω καμερων της πινακιδας ωστε αυτο το στοιχειο να χρησιμοποιηθει σε ενδεχομενη δικαστικη περιπετεια.

Εδω (http://www.greekmoney.gr/permalink/50253.txt) στην δευτερη παραγραφο..............

gsmaniac
10-03-2012, 14:20
Aκριβως, η αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων εχει δωσει τν εγκριση της για καταγραφη μεσω καμερων της πινακιδας ωστε αυτο το στοιχειο να χρησιμοποιηθει σε ενδεχομενη δικαστικη περιπετεια.

Εδω (http://www.greekmoney.gr/permalink/50253.txt) στην δευτερη παραγραφο..............


εγω πιστευω τους νομικους............του κινηματος και οχι ανεκπαιδευτα οργανα κλπ;)
αλλα .....επιλογες του καθενα μας ειναι αυτες:rolleyes:

BOXER
10-03-2012, 14:25
ΟΙ "ΛΑΤΡΕΙΣ" ΤΩΝ ΔΙΟΔΙΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΠΟΤΕ Ή ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ!!!

Fuji
10-03-2012, 16:38
Σχετικά με τη γνωμοδότηση της Αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων, στον σύνδεσμο που παραπέμπει ο GeorgeP έχει ένα ενδιαφέρον σχόλιο:

Εσφαλμένη η απάντηση της Αρχής για τις κάμερες στα διόδια

Όπως έχει δημοσιοποιηθεί, η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα επέτρεψε με απαντητικό της σημείωμα προς τα Υπουργεία Μεταφορών και Προστασίας του Πολίτη, την χρήση εικόνων από τα αυτοκίνητα που διέρχονται χωρίς να πληρώσουν διόδια, προκειμένου οι επιχειρήσεις που εκμεταλλεύονται τους δρόμους να μπορούν να στραφούν δικαστικώς εναντίον των οδηγών.

Πρόκειται για μια νομικά εσφαλμένη απόφαση της Αρχής, η οποία υποπίπτει σε σοβαρή και ανεξήγητη αντίφαση σε σχέση με την Γνωμοδότηση 1/2009 (βλ. εδώ), με την οποία η Αρχή έκρινε αντισυνταγματική την τότε τροπολογία για τις κάμερες, όταν η ΝΔ επέβαλε την νομοθετική εξαίρεση εφαρμογής της προστασίας προσωπικών δεδομένων από κάθε κάμερα του δημοσίου.

Σε εκείνη την Γνωμοδότηση, η Αρχή επέμενε - ορθά- ότι η λειτουργία των καμερών προϋποθέτει την θέσπιση ειδικής νομοθεσίας με την οποία θα προβλέπονται συγκεκριμένες διατάξεις για τη συλλογή, την αποθήκευση, τη χρήση και την διαβίβαση των δεδομένων. Διαφορετικά, μια γενική διάταξη που λέει απλώς ότι "επιτρέπεται η λειτουργία καμερών", χωρίς την πρόβλεψη σαφών όρων συλλογής εικόνων και δικαιωμάτων για τους πολίτες είναι αντίθετη στο Σύνταγμα και την Ευρωπαϊκή Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.

Η Αρχή ξέχασε αυτές τις συνταγματικές αξιολογήσεις της στην απάντηση που έδωσε στα δύο Υπουργεία για τις κάμερες των διοδίων. Αναφέρει ότι οι συμβάσεις που έχουν οι επιχειρήσεις με το κράτος περιλαμβάνουν ως όρο την υποχρέωση του Δημοσίου για χορήγηση "άδειας χρήσης ηλεκτρονικών τεχνικών συσκευών για τη βεβαίωση της μη καταβολής από τους χρήστες του ισχύοντος διοδίου τέλους από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων". Αυτός ο συμβατικός όρος θεωρήθηκε επαρκής νομική βάση για την Αρχή, η οποία έσπευσε να θεωρήσει ότι με αυτόν τον τρόπο πληρούται η εξαίρεση του άρθρου 5 παρ. 2 στ. β' του Ν.2472 (εκπλήρωση νομικής υποχρέωσης του υπεύθυνου επεξεργασίας), χωρίς όμως η Αρχή αυτή τη φορά να εξετάσει τη συνταγματικότητα της συγκεκριμένης διάταξης, όπως είχε πράξει με την Γνωμοδότηση 1/2009. Διότι εάν είχε εξετάσει τη συνταγματικότητα θα διαπίστωνε και πάλι ότι ελλείπουν οι σαφείς νομοθετικές διατάξεις που προβλέπουν τους όρους συλλογής των προσωπικών δεδομένων από αυτές τις κάμερες.

Επίσης, ως μέτρο, η συλλογή φωτογραφιών δεν είναι το ηπιότερο: θα μπορούσε η καταγραφή να γίνεται χειρόγραφα από έναν υπάλληλο των διοδίων ή ακόμη ορθότερα από κάποιον προανακριτικό υπάλληλο. Διότι η κάμερα δίνει μόνο τον αριθμό του αυτοκινήτου, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν ιδιοκτήτες αυτοκινήτων να διωχθούν ενώ δεν έχουν τελέσει οι ίδιοι την παράβαση. Οπότε τα δεδομένα που συλλέγονται από τις κάμερες δεν είναι ακριβή και μπορεί να οδηγήσουν αθώους στα δικαστήρια. Διάβασα μάλιστα ότι η σκέψη των εταιριών είναι η έκδοση διαταγών πληρωμής που θα οδηγήσει κατευθείαν τους πολίτες στην αγκαλιά του ΤΕΙΡΕΣΙΑ.

Συνεπώς, η "άδεια" που δίνει η Αρχή δεν βρίσκεται σε συμφωνία με το Σύνταγμα και το Ευρωπαϊκό Δίκαιο, γι' αυτό θα πρέπει να επανεξεταστεί η υπόθεση από το ανεξάρτητο όργανο, σε κανονικό σχηματισμό διοικητικού συμβουλίου κι όχι ως ένα "ενημερωτικό" σημείωμα από τον Πρόεδρό του.

Επιβεβαιώνεται έτσι, για άλλη μια φορά, ότι η Αρχή μετά την έκδοση μιας γνωμοδότησης περί αντισυνταγματικής νομοθεσίας, δεν επιμένει για την επιβολή των απόψεών της, αλλά μάλλον αποσιωπά το θέμα, όπως ήταν το συμπέρασμα και στην Αξιολόγηση της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων για το 2009 (βλ. εδώ).

GeorgeP
10-03-2012, 17:51
Σχετικά με τη γνωμοδότηση της Αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων, στον σύνδεσμο που παραπέμπει ο GeorgeP έχει ένα ενδιαφέρον σχόλιο:

Εσφαλμένη η απάντηση της Αρχής για τις κάμερες στα διόδια

Όπως έχει δημοσιοποιηθεί, η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα επέτρεψε με απαντητικό της σημείωμα προς τα Υπουργεία Μεταφορών και Προστασίας του Πολίτη, την χρήση εικόνων από τα αυτοκίνητα που διέρχονται χωρίς να πληρώσουν διόδια, προκειμένου οι επιχειρήσεις που εκμεταλλεύονται τους δρόμους να μπορούν να στραφούν δικαστικώς εναντίον των οδηγών.

...................................................................................................
Επιβεβαιώνεται έτσι, για άλλη μια φορά, ότι η Αρχή μετά την έκδοση μιας γνωμοδότησης περί αντισυνταγματικής νομοθεσίας, δεν επιμένει για την επιβολή των απόψεών της, αλλά μάλλον αποσιωπά το θέμα, όπως ήταν το συμπέρασμα και στην Αξιολόγηση της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων για το 2009 (βλ. εδώ).

Πολυ σωστα, εξαλλου αναφερεται περιληπτικα και στον συνδεσμο μου.
Ομως, η αποφαση της Αρχης δεν εχει αναιρεθει ουτε εχει εκδικαστει στα δικαστηρια (νομιζω εχει γινει εναντιον της προσφυγη) αρα ισχυει.

Ετσι, αν κι εφοσον, καποιος τραβηχτει στα δικαστηρια δεν μπορει να χρησιμοποιησει το παραπανω ωστε να απαλλαχθει.

Και κατι άλλο, αν προσφυγει καποιος παροχος στην δικαιοσυνη για μη καταβολη αντιτιμου αυτο θα γινει μαζικα εναντιον πολλων ''παραβατων'' κι οχι μεμονωμενα, κι αυτο ειναι μεγαλο ντεζαβανταζ για τους ''κατηγορουμενους'' εφοσον ισχυει η αποφαση της Αρχης και ο ΚΟΚ στον οποιο εχει ηδη περαστει και ψηφιστει το προστιμο.
Το οτι ακομα δεν εχει γινει τιποτα δεν σημαινει οτι δεν θα γινει και στο μελλον.

Οπως λεει και ο μανιακος ειναι δικη μας αποφαση το τι θα κανουμε και δικες μας οι συνεπειες αν και οποταν επιβληθουν.

GeorgeP
10-03-2012, 17:54
εγω πιστευω τους νομικους............του κινηματος και οχι ανεκπαιδευτα οργανα κλπ;)


αλλα .....επιλογες του καθενα μας ειναι αυτες:rolleyes:


ΟΚ, αλλα, αν σου επιβληθει το προστιμο θα αναγκαστεις να πας και να το πληρωσεις αφου δεν μπορεις να το αμφισβητησεις δικαστικως οπως ειχες παλιοτερα το δικαιωμα. Τωρα πρωτα πληρωνεις και μετα αν θες πας στα δικαστηρια.
Αξιζει λοιπον ενα ''ανεκπαιδευτο'' οργανο να σου επιβαλει το προστιμο κι εσυ μετα να τρεχεις μπαινοντας σε επιπλεον εξοδα μονον και μονο επειδη διαφωνεις κι εμπιστευεσαι τους νομικους?

Αληθεια, ποιος νομικος θα σε βοηθησει σε μια τετοια περιπτωση?

gsmaniac
10-03-2012, 19:32
ΟΚ, αλλα, αν σου επιβληθει το προστιμο θα αναγκαστεις να πας και να το πληρωσεις αφου δεν μπορεις να το αμφισβητησεις δικαστικως οπως ειχες παλιοτερα το δικαιωμα. Τωρα πρωτα πληρωνεις και μετα αν θες πας στα δικαστηρια.
Αξιζει λοιπον ενα ''ανεκπαιδευτο'' οργανο να σου επιβαλει το προστιμο κι εσυ μετα να τρεχεις μπαινοντας σε επιπλεον εξοδα μονον και μονο επειδη διαφωνεις κι εμπιστευεσαι τους νομικους?

Αληθεια, ποιος νομικος θα σε βοηθησει σε μια τετοια περιπτωση?


με το ΑΝ .....δεν κανεις πραγματικοτητες
μαθε να ζεις χωρις διλημματα και αν.......θα σου στοιχισει πιο φθηνα:ye33: και δεν θα σε πιανουν κοροιδο τα λαμογια

TEOSS
10-03-2012, 20:56
E-Lawyer: Εσφαλμένη η απάντηση της Αρχής για τις κάμερες στα διόδια (http://elawyer.blogspot.com/2011/01/blog-post_05.html)


Βλέπεις γιατί μιλώ με τον όρο <<ισχύει τώρα>>. Η τελευταία γνωμάτευση της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα επιτρέπει τις κάμερες! Αρέσει, δεν αρέσει αυτό ισχύει ΤΩΡΑ και σαφώς είναι λανθασμένη η παράγραφος που λέει ότι είναι παράνομες..


Μια ακόμα διευκρίνηση, μην συγχέεται το πρόστιμο του ΚΟΚ με το 20πλασιο του αντίτιμου +δικαστικά έξοδα που είναι αστική απαίτηση της εταιρίας.
Επίσης η διαδικασία εναντίον αστυνομικών που έχουν βεβαιώσει παράβαση <<μη καταβολής>> πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟ όταν υπάρχει <<πιστωτικό>> γιατί γνωρίζω περίπτωση όπου μια <<αφελής>> οδηγός έκανε αυτές τις ενέργειες και όχι μόνο δεν είχε <<πιστωτικό>> αλλά είχε ήδη … <<φάκελο>> έχοντας περάσει 62!!! φορές σηκώνοντας μπάρες …Η δικαστική τύχη της είναι …. Ατυχής!
Το πιστωτικό ΔΕΝ είναι <<δεν πληρώνω>> , αλλά πληρώνω αργότερα!

Γι΄ αυτό πρέπει να δίνουμε υπεύθυνες πληροφορίες για νομικά θέματα. Μια λάθος πληροφορία θα στείλει κάποιον ανυποψίαστο … κατηγορούμενο.



Το δεύτερο ποστ είναι ακόμα παλαιότερο (δεν αναφέρει ούτε την <<προσθήκη>> στον ΚΟΚ) και γενικά είναι ένα θλιβερό πόνημα που αποσκοπεί σε … <<πελατάκια>>!!!

TEOSS
10-03-2012, 21:04
εγω πιστευω τους νομικους............του κινηματος και οχι ανεκπαιδευτα οργανα κλπ;)
αλλα .....επιλογες του καθενα μας ειναι αυτες:rolleyes:


Ποιους …νομικούς??? Έδωσες κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει ότι οι συμβάσεις έχουν κηρυχτεί … παράνομες??? Έδωσες στοιχεία που να λένε ότι εάν μια εταιρία κάνει αγωγή (με βάση την πινακίδα) είναι …. παράνομο να δώσουν στοιχεία ιδιοκτήτη τα υπουργεία συγκοινωνιών και προ-πο? Καλά δεν σχολιάζω την μπαρούφα για αγωγή κατά της εταιρία επειδή … πήρε τα στοιχεία!!!!

TEOSS
10-03-2012, 21:09
Σχετικά με τη γνωμοδότηση της Αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων, στον σύνδεσμο που παραπέμπει ο GeorgeP έχει ένα ενδιαφέρον σχόλιο:

Εσφαλμένη η απάντηση της Αρχής για τις κάμερες στα διόδια

Όπως έχει δημοσιοποιηθεί, η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα επέτρεψε με απαντητικό της σημείωμα προς τα Υπουργεία Μεταφορών και Προστασίας του Πολίτη, την χρήση εικόνων από τα αυτοκίνητα που διέρχονται χωρίς να πληρώσουν διόδια, προκειμένου οι επιχειρήσεις που εκμεταλλεύονται τους δρόμους να μπορούν να στραφούν δικαστικώς εναντίον των οδηγών.

Πρόκειται για μια νομικά εσφαλμένη απόφαση της Αρχής,........

Αυτό είναι … άποψη – εκτίμηση χωρίς νομική αξία! Εάν δικαιωθούν Δικαστικά οι προσφύγοντες κατά της απόφασης και αυτή ανακληθεί ΤΟΤΕ και μόνο θα έχουμε αλλαγή στα νομικά δεδομένα.;)

gsmaniac
10-03-2012, 21:15
Ποιους …νομικούς??? Έδωσες κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει ότι οι συμβάσεις έχουν κηρυχτεί … παράνομες??? Έδωσες στοιχεία που να λένε ότι εάν μια εταιρία κάνει αγωγή (με βάση την πινακίδα) είναι …. παράνομο να δώσουν στοιχεία ιδιοκτήτη τα υπουργεία συγκοινωνιών και προ-πο? Καλά δεν σχολιάζω την μπαρούφα για αγωγή κατά της εταιρία επειδή … πήρε τα στοιχεία!!!!

Διάβασε το πόστ 83 και 84......
Νομίζω ότι είναι αρκετά κατατοπιστικα.....
Απο την άλλη .....πραγματικά δεν καταλαβαίνω,γιατι η τροχαία,πρέπει να είναι υπάλληλοι της εταιρείας που εκμεταλλεύεται τα διόδια,χωρίς να παρέχει τις υπηρεσίες που θα έπρεπε....

TEOSS
10-03-2012, 21:18
σιγα τα στοιχεια............:cool::D


Όπως το λες !!! Το πρώτο …σεντόνι είναι σωστό (έκτος της παραγράφου για τις κάμερες) αλλά ΔΕΝ αφορά τους <<μάγκες-αλήτες-κλπ>> του <<δεν πληρώνω>> αλλά τους <<δεν έχω τώρα να πληρώσω, θα σας τα δώσω αργότερα>> μέσα στα πλαίσια του νόμου !!!

Το δεύτερο …είπαμε … εικασίες και πελατάκια….:ye33:

gsmaniac
10-03-2012, 21:23
Όπως το λες !!! Το πρώτο …σεντόνι είναι σωστό (έκτος της παραγράφου για τις κάμερες) αλλά ΔΕΝ αφορά τους <<μάγκες-αλήτες-κλπ>> του <<δεν πληρώνω>> αλλά τους <<δεν έχω τώρα να πληρώσω, θα σας τα δώσω αργότερα>> μέσα στα πλαίσια του νόμου !!!

Το δεύτερο …είπαμε … εικασίες και πελατάκια….:ye33:

Ειρωνικά το λέω....;)
Επειδη ταξιδεύω συχνά.....οι τροχονόμοι που κάθονται στα διόδια,σφυρίζουν αδιάφορα σε όσους δεν πληρώνουν και καλα κάνουν
Υπάρχει και αξιοπρέπεια .....για καποιους

TEOSS
10-03-2012, 21:24
Διάβασε το πόστ 83 και 84......
Νομίζω ότι είναι αρκετά κατατοπιστικα.....
Απο την άλλη .....πραγματικά δεν καταλαβαίνω,γιατι η τροχαία,πρέπει να είναι υπάλληλοι της εταιρείας που εκμεταλλεύεται τα διόδια,χωρίς να παρέχει τις υπηρεσίες που θα έπρεπε....

Είπα ότι δεν εξετάζω το θέμα <<ηθικά>> <<λογικά>> ή οτιδήποτε άλλο παρά μόνο ΝΟΜΙΚΑ. Μας αρέσει – δεν μας αρέσει, σωστά ή λάθος , αυτά ισχύουν ΤΩΡΑ. Μακάρι να αλλάξουν … μήπως νομίζεις ότι μου περισσεύουν να πληρώνω ή ότι παίρνω ποσοστά των εισπράξεων??? ;)

ckk
10-03-2012, 22:04
Γιατί δεν περνάτε απλά και πρέπει να δώσετε εξηγήσεις στο γιατί περνάτε χωρίς να πληρώνετε?

Εγώ προσωπικά θα χειροκροτήσω την πολλαπλή κλήση που θα μου έρθει μετά από 15 χρόνια για τις 1,258 φορές, που έχω περάσει δωρεάν. Αλλά αυτό θα σημαίνει ότι το κράτος επιτέλους λειτουργεί.

Ως τότε όμως θα έχω ξαναγίνει πλούσιος και θα δω τί θα κάνω.

Όσο είμαστε επιλεκτικό κωλoχανείο, θα περνάω δωρεάν.

Και χαμογελαστός :),για να βγαίνω όμορφος στις φωτογραφίες.:ye33:

BOXER
10-03-2012, 22:14
Και χαμογελαστός :),για να βγαίνω όμορφος στις φωτογραφίες.:ye33:

Εισαι ωραιο και τρελο αγορι :p!!!

Να χαμογελας :D...

Χαλλλαρός
29-05-2012, 22:56
Χμμμ!!! Μου ήρθε και μένα ένα μπιλιετάκι να πληρώσω κερατιάτικα του υιού που πέρασε το καλοκαίρι με τουτού. 24 και κάτι ευρά. Πλήρωσα τα μισά της Ελευσίνας-Κορίνθου και τους έστειλα και μιά επιστολή που επισυνάπτω. Δέν ξέρω άν έπραξα ορθώς. Περιμένω σχόλια.
Καλλιθέα, 21/5/2012

Προς την ΟΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ ΑΕ
Κ. Νασούλη
Νέα Πέραμος Αττικής
FAX 22960-95400

Κύριοι,
Με την επιστολή μου αυτή απαντώ σε δική σας που έχει σχέση με την απαίτησή σας για πληρωμή διοδίων για οκτώ διελεύσεις του Ι.Χ. με αρ. κυκλοφορίας ΚΤΑ 8742 στον αυτοκινητόδρομο “ Κορίνθου –Πατρών”.
Δεν αναγνωρίζω την οφειλή για τις τέσσερεις διελεύσεις στο σταθμό διοδίων Ζευγολατιού-Πάτρας στις 10/6/2010, 3/9/2010 17/7/2011 και 25/7/2011 συνολικής αξίας 12,00 ευρώ, διότι αυτήν τη διαδρομή δεν την θεωρώ κλειστό αυτοκινητόδρομο που να πληροί όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας.
Θα πληρώσω τις άλλες τέσσερεις διαδρομές αξίας 12,40 ευρώ, όμως αρνούμαι να χρηματοδοτήσω την κατασκευή ενός δρόμου, όπως είναι αυτός Ζευγολατιού – Πάτρας , που δεν ικανοποιεί κανένα τα χαρακτηριστικά ,όπως αυτά ορίζονται στη σχετική Οδηγία 2006/38 της ΕΕ, όπως υψηλή ποιότητα κατασκευής, εξασφαλίζοντας άνεση και ασφάλεια.
Σε καμιά περίπτωση λοιπόν, το τμήμα Ζευγολατιό - Πάτρα μπορεί να χαρακτηριστεί Εθνική Οδός και να απαιτείται η πληρωμή διοδίων , όταν έχει μόνο μία λωρίδα ανά κατεύθυνση, χωρίς διαχωριστικό μεταξύ τους και επιπλέον, δέν υπάρχει εναλλακτικός ασφαλής παράδρομος όπως ορίζουν οι ίδιες οι συμβάσεις (έπρεπε να έχει γίνει μέχρι τον 9/2009). Παραδεχόμενοι δε την επικινδυνότητα αυτού του οδικού τμήματος, έχετε τοποθετήσει προειδοποιητικές πινακίδες εφιστώντας την προσοχή των οδηγών για συχνά θανατηφόρα ατυχήματα.
Σήμερα λοιπόν σας εμβάζω τα 12 (δώδεκα) ευρώ της οφειλής των τεσσάρων διελεύσεων που αναγνωρίζω , μέσω Εθνικής Τράπεζας ( επισυνάπτων αντίγραφο της πληρωμής ), και όταν ολοκληρωθεί το τμήμα Ζευγολατιού – Πάτρας θα σας πληρώνω το ανταποδοτικό τέλος για τις υπηρεσίες που θα μου παρέχετε.


:u55::u55::u55:

java
09-09-2012, 11:11
Εγώ πρίν δύο εβδομάδες περίπου που ανέβηκα Θεσσαλονίκη, σαν ένδειξη διαμαρτυρίας, πλήρωσα σε ένα σταθμό διοδίων με κερματα του ενος λεπτού που μάζεψα από βενζινάδικα και καταστήματα καθ οδόν...

BOXER
09-09-2012, 20:14
Εγώ πρίν δύο εβδομάδες περίπου που ανέβηκα Θεσσαλονίκη, σαν ένδειξη διαμαρτυρίας, πλήρωσα σε ένα σταθμό διοδίων με κερματα του ενος λεπτού που μάζεψα από βενζινάδικα και καταστήματα καθ οδόν...

Σε μεγάλη ταλαιπωρία μπηκες!!!
Περνά χωρίς πολλα λόγια και εξηγήσεις...

asotosios
09-09-2012, 20:48
Πέτυχα σε πρόσφατο ταξίδι των καλύτερο διαμαρτυρομρνο οδηγό μηχανής...
Είχε κρύψει την πινακίδα του triumph με πλαστικοποιημενη εικόνα του Αγίου Γεωργίου...στην θέση της πινακίδας...!!!

Πολυ γέλιο...:D

ckk
10-09-2012, 00:30
Σε μεγάλη ταλαιπωρία μπηκες!!!
Περνά χωρίς πολλα λόγια και εξηγήσεις...

:ha15: :ha16:

TEOSS
10-09-2012, 02:52
Εγώ πρίν δύο εβδομάδες περίπου που ανέβηκα Θεσσαλονίκη, σαν ένδειξη διαμαρτυρίας, πλήρωσα σε ένα σταθμό διοδίων με κερματα του ενος λεπτού που μάζεψα από βενζινάδικα και καταστήματα καθ οδόν...
<<Ταλαιπώρησες>> ένα εργαζόμενο υπάλληλο … σπουδαία!!!:cool:

TEOSS
10-09-2012, 03:01
Γιατί δεν περνάτε απλά και πρέπει να δώσετε εξηγήσεις στο γιατί περνάτε χωρίς να πληρώνετε?

Εγώ προσωπικά θα χειροκροτήσω την πολλαπλή κλήση που θα μου έρθει μετά από 15 χρόνια για τις 1,258 φορές, που έχω περάσει δωρεάν. Αλλά αυτό θα σημαίνει ότι το κράτος επιτέλους λειτουργεί.

Ως τότε όμως θα έχω ξαναγίνει πλούσιος και θα δω τί θα κάνω.

Όσο είμαστε επιλεκτικό κωλoχανείο, θα περνάω δωρεάν.

Και χαμογελαστός :),για να βγαίνω όμορφος στις φωτογραφίες.:ye33:

Σε μεγάλη ταλαιπωρία μπηκες!!!
Περνά χωρίς πολλα λόγια και εξηγήσεις...

Ο ckk μπορεί ή όπως λέει θα μπορεί να πληρώσει σε περίπτωση που λειτουργήσει το κράτος…

O φίλος java που τον προτρέπεις σε αυτές τις ενέργειες θα μπορεί ???
Θα εμφανιστείς τότε να του πληρώσεις τα προστήματα ή θα λες όπως ο λαγός στην γνωστή ιστορία :<<έλα τώρα λέοντα βασιλιά μου, λέμε καμιά μαμακία να περάσει η ώρα>> ???:cool:
ι

ckk
10-09-2012, 11:28
Ο ckk μπορεί ή όπως λέει θα μπορεί να πληρώσει σε περίπτωση που λειτουργήσει το κράτος…

O φίλος java που τον προτρέπεις σε αυτές τις ενέργειες θα μπορεί ???
Θα εμφανιστείς τότε να του πληρώσεις τα προστήματα ή θα λες όπως ο λαγός στην γνωστή ιστορία :<<έλα τώρα λέοντα βασιλιά μου, λέμε καμιά μαμακία να περάσει η ώρα>> ???:cool:
ι

Άκου να δεις τί έπαθα χθες... :Απορία:

Πλήρωσε διόδια για μένα συνταξιδευτής. Διόδια... Να πω τριόδιο, να πάει στο γέρο διάολο. Αλλά διόδια? Για μια υπόληψη ζούμε. :cool2:

Του έβγαλα κίτρινη για ΄ακούσιο΄. Την επόμενη φορά θα πάει σε πέναλτυ. :sm7:

King C.
10-09-2012, 11:42
Σε μεγάλη ταλαιπωρία μπηκες!!!
Περνά χωρίς πολλα λόγια και εξηγήσεις...

τουλάχιστον πλήρωσε σαν Κύριος... όχι σαν κάτι λαμόγια που αφενός δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα και κυκλοφορούνε με τζιπούρες και αφετέρου δεν πληρώνουν (ακόμα και σε δρόμους που θυμίζουν ευρωπαϊκούς)... :mad::mad:

lukmar
10-09-2012, 11:44
Χμμμ!!! Μου ήρθε και μένα ένα μπιλιετάκι να πληρώσω κερατιάτικα του υιού που πέρασε το καλοκαίρι με τουτού. 24 και κάτι ευρά. Πλήρωσα τα μισά της Ελευσίνας-Κορίνθου και τους έστειλα και μιά επιστολή που επισυνάπτω. Δέν ξέρω άν έπραξα ορθώς. Περιμένω σχόλια.
Καλλιθέα, 21/5/2012

Προς την ΟΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ ΑΕ
Κ. Νασούλη
Νέα Πέραμος Αττικής
FAX 22960-95400

Κύριοι,
Με την επιστολή μου αυτή απαντώ σε δική σας που έχει σχέση με την απαίτησή σας για πληρωμή διοδίων για οκτώ διελεύσεις του Ι.Χ. με αρ. κυκλοφορίας ΚΤΑ 8742 στον αυτοκινητόδρομο “ Κορίνθου –Πατρών”.
Δεν αναγνωρίζω την οφειλή για τις τέσσερεις διελεύσεις στο σταθμό διοδίων Ζευγολατιού-Πάτρας στις 10/6/2010, 3/9/2010 17/7/2011 και 25/7/2011 συνολικής αξίας 12,00 ευρώ, διότι αυτήν τη διαδρομή δεν την θεωρώ κλειστό αυτοκινητόδρομο που να πληροί όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας.
Θα πληρώσω τις άλλες τέσσερεις διαδρομές αξίας 12,40 ευρώ, όμως αρνούμαι να χρηματοδοτήσω την κατασκευή ενός δρόμου, όπως είναι αυτός Ζευγολατιού – Πάτρας , που δεν ικανοποιεί κανένα τα χαρακτηριστικά ,όπως αυτά ορίζονται στη σχετική Οδηγία 2006/38 της ΕΕ, όπως υψηλή ποιότητα κατασκευής, εξασφαλίζοντας άνεση και ασφάλεια.
Σε καμιά περίπτωση λοιπόν, το τμήμα Ζευγολατιό - Πάτρα μπορεί να χαρακτηριστεί Εθνική Οδός και να απαιτείται η πληρωμή διοδίων , όταν έχει μόνο μία λωρίδα ανά κατεύθυνση, χωρίς διαχωριστικό μεταξύ τους και επιπλέον, δέν υπάρχει εναλλακτικός ασφαλής παράδρομος όπως ορίζουν οι ίδιες οι συμβάσεις (έπρεπε να έχει γίνει μέχρι τον 9/2009). Παραδεχόμενοι δε την επικινδυνότητα αυτού του οδικού τμήματος, έχετε τοποθετήσει προειδοποιητικές πινακίδες εφιστώντας την προσοχή των οδηγών για συχνά θανατηφόρα ατυχήματα.
Σήμερα λοιπόν σας εμβάζω τα 12 (δώδεκα) ευρώ της οφειλής των τεσσάρων διελεύσεων που αναγνωρίζω , μέσω Εθνικής Τράπεζας ( επισυνάπτων αντίγραφο της πληρωμής ), και όταν ολοκληρωθεί το τμήμα Ζευγολατιού – Πάτρας θα σας πληρώνω το ανταποδοτικό τέλος για τις υπηρεσίες που θα μου παρέχετε.


:u55::u55::u55:

Πήρες απάντηση;;;;:confused:

GeorgeP
10-09-2012, 12:45
Πήρες απάντηση;;;;:confused:

Oχι.....εγω δεν πηρα....αυτη δεν ειναι απαντηση αλλα ηλιθιοτητα του κου Χαλλαρου ο οποιος αμφιβαλλω αν την εκανε πραξη.
Η σωστη απαντηση θα ερθει οταν τελεσιδικησει δικαστικως η υποθεση του (αν κι εφοσον τον παει δικαστικως η Ολυμπια οδος), τοτε θα παρουμε απαντηση.

Εντουτοις ομως ο Κος Χαλλαρος θα επρεπε να ενημερωνεται καλλυτερα και μαζι με αυτον και ολοι οσοι δεν πληρωνουν διοδια απο το παθημα της Κας Κοροβεση μελους του κινηματος ''δεν πληρωνω'' (που 'ναι αυτο αληθεια) η οποια για χρεος διοδιων 530ε (και με τις προσαυξησεις 11,000) η εταιρεια ''Ολυμπια Οδος'' της δεσμευσε, με δικαστικη αποφαση, μερους των χρηματων της στον τραπεζικο της λογαριασμο.
http://www.zougla.gr/greece/article/banafsi-timoria-ton-odigon-pou-den-plironoun-diodia (http://www.zougla.gr/greece/article/banafsi-timoria-ton-odigon-pou-den-plironoun-diodia)

Τωρα η Κα Κοροβεση αντι για οπαδος του κινηματος ''δεν -πληρωνω'' ειναι οπαδος του ρητου ''αν σ'αρεσει μπαρμα λαμπρο ξαναπερνα απο την Ανδρο''.

King C.
10-09-2012, 13:08
Τωρα η Κα Κοροβεση αντι για οπαδος του κινηματος ''δεν -πληρωνω'' ειναι οπαδος του ρητου ''αν σ'αρεσει μπαρμα λαμπρο ξαναπερνα απο την Ανδρο''.

:ye36: κατανοώ όσους δεν πληρώνουν διόδια στο κορινθος-πατρα (εγω πληρωνω κι αισθανομαι ######σ, αλλα ΠΛΗΡΩΝΩ)... αλλα μεχρι εκει... οσους δεν πληρωνουν στα υπολοιπα κομματια της Ε.Ο... στην Αττική οδο... κ.ο.κ. θέλω να τους παει σπρώχνοντας το κράτος... και μαζί να σπρώχνω κι εγώ...

το βρήκαμε τώρα με αφορμή την κρίση... καποιοι να γίνουν "τζάμπα μαγκες" και καποιοι μαλακες να πληρωνουμε... Να τους σκίσει επιτελους το κρατος (ή οι ιδιωτικες εταιριες πλεον) !!!

gsmaniac
10-09-2012, 15:25
:ye36: κατανοώ όσους δεν πληρώνουν διόδια στο κορινθος-πατρα (εγω πληρωνω κι αισθανομαι ######σ, αλλα ΠΛΗΡΩΝΩ)... αλλα μεχρι εκει... οσους δεν πληρωνουν στα υπολοιπα κομματια της Ε.Ο... στην Αττική οδο... κ.ο.κ. θέλω να τους παει σπρώχνοντας το κράτος... και μαζί να σπρώχνω κι εγώ...

το βρήκαμε τώρα με αφορμή την κρίση... καποιοι να γίνουν "τζάμπα μαγκες" και καποιοι μαλακες να πληρωνουμε... Να τους σκίσει επιτελους το κρατος (ή οι ιδιωτικες εταιριες πλεον) !!!


πως γινεται να τους κατανοεις, αλλα εσυ να πληρωνεις??????
:Απορία:
και να λες οτι εισαι..λαλακας:cool:

BOXER
10-09-2012, 16:04
[SIZE=4]Ο ckk μπορεί ή όπως λέει θα μπορεί να πληρώσει σε περίπτωση που λειτουργήσει το κράτος…

ι

Με αυτούς που έχουμε, δεν θα λειτουργήσει ΠΟΤΕ!!! :cool:

BOXER
10-09-2012, 16:10
τουλάχιστον πλήρωσε σαν Κύριος... όχι σαν κάτι λαμόγια που αφενός δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα και κυκλοφορούνε με τζιπούρες και αφετέρου δεν πληρώνουν (ακόμα και σε δρόμους που θυμίζουν ευρωπαϊκούς)... :mad::mad:

Στην αττική οδό πληρώνω! Είναι ο μόνος δρόμος ευρωπαϊκών προδιαγραφών!
Πουθενά αλλού όμως δεν πληρώνω!!!

Η λέξη "λαμόγια", αν εξαιρέσεις την "φωτογράφιση" ενός συγκεκριμένου συντοπίτη, αφορούσε και εμένα; :cool:

gsmaniac
10-09-2012, 16:15
Στην αττική οδό πληρώνω! Είναι ο μόνος δρόμος ευρωπαϊκών προδιαγραφών!
Πουθενά αλλού όμως δεν πληρώνω!!!

Η λέξη "λαμόγια", αν εξαιρέσεις την "φωτογράφιση" ενός συγκεκριμένου συντοπίτη, αφορούσε και εμένα; :cool:

και οχι μονο..........:p

Δήμος
10-09-2012, 16:22
και οχι μονο..........:p

Για λέγε λέγε...


Sent from my iPhone using Tapatalk

GeorgeP
10-09-2012, 16:25
Στην αττική οδό πληρώνω! Είναι ο μόνος δρόμος ευρωπαϊκών προδιαγραφών!
Πουθενά αλλού όμως δεν πληρώνω!!!

Η λέξη "λαμόγια", αν εξαιρέσεις την "φωτογράφιση" ενός συγκεκριμένου συντοπίτη, αφορούσε και εμένα; :cool:

Η Εγναντια ειναι ευρωπαικων προδιαγραφων ¨η οχι?
Το αθηνα-Θεσσαλονικη-αλεξανδρουπολη με εξαιρεση τα δυο γνωστα κομματια ειναι ευρωπαικων προδιαγραφων ¨η οχι?
Το Αθηνα-Τριπολη-Καλαματα ειναι ευρωπαικων προδιαγραφων ¨η οχι?
Ποια η διαφορα της Εγναντιας π.χ απο την Αττικη οδο?

Αν εχεις ταξιδεψει στην ευρωπη θα ξερεις οτι οι παραπανω δρομοι ειναι πολυυυυυυυυ καλλυτεροι απο την Ιταλικη Οτοστραντα και ισαξιοι με την Autoroute, autobahn σε Γαλλια και Γερμανια αντιστοιχα.

King C.
10-09-2012, 16:34
πως γινεται να τους κατανοεις, αλλα εσυ να πληρωνεις??????
:Απορία:
και να λες οτι εισαι..λαλακας:cool:

πληρώνω γιατι ετσι εχω μαθει απ το σπιτι και την οικογενεια μου..

Στην αττική οδό πληρώνω! Είναι ο μόνος δρόμος ευρωπαϊκών προδιαγραφών!
Πουθενά αλλού όμως δεν πληρώνω!!!

Η λέξη "λαμόγια", αν εξαιρέσεις την "φωτογράφιση" ενός συγκεκριμένου συντοπίτη, αφορούσε και εμένα; :cool:

αφορούσε όλους όσους εκμεταλλεύονται έμεσα ή αμεσα τους συμπολίτες τους !!

φαντάζομαι να σε καλυψα..

King C.
10-09-2012, 16:40
Η Εγναντια ειναι ευρωπαικων προδιαγραφων ¨η οχι?
Το αθηνα-Θεσσαλονικη-αλεξανδρουπολη με εξαιρεση τα δυο γνωστα κομματια ειναι ευρωπαικων προδιαγραφων ¨η οχι?
Το Αθηνα-Τριπολη-Καλαματα ειναι ευρωπαικων προδιαγραφων ¨η οχι?
Ποια η διαφορα της Εγναντιας π.χ απο την Αττικη οδο?

Αν εχεις ταξιδεψει στην ευρωπη θα ξερεις οτι οι παραπανω δρομοι ειναι πολυυυυυυυυ καλλυτεροι απο την Ιταλικη Οτοστραντα και ισαξιοι με την Autoroute, autobahn σε Γαλλια και Γερμανια αντιστοιχα.

:ye36:

με μόνη διαφορά οτι στην εγνατια δεν υπαρχουν σταθμοι ανεφοδιασμου.

stukas
10-09-2012, 16:43
Συγγνωμη που μπαινω αναμεσα στους τσακωμους σας σφηνα κ χαλαω το θεμα,η απαντηση μου στο θεμα`η γνωμη μου για τα διοδια`ειναι:αναλογικη χρεωση.Μονο αυτο. Κ παλι συγγνωμη αν διεκοψα τις διενεξεις,με την απαντηση μου...

TEOSS
10-09-2012, 17:35
Γιώργο !!! δικαιολογία στον εαυτό τους δίνουν και τίποτα άλλο.


Εξάλλου όλοι αυτοί οι <<μάγκες>> όταν βγαίνουν εξωτερικό πληρώνουν τα <<πάσα>> και δεν το παίζουν αντιρρησίες λέγοντας ότι οι δρόμοι αυτοί δεν πληρούν προδιαγραφές αυτοκινητόδρομου …




Φίλε KinkC η πλειοψηφία των οδηγών (90+%) δεν είναι λαλακες, μην αισθάνεσαι έτσι.


Πάντα κάποιοι θα παραβιάζουν τους νόμους.
Το ζήτημα για εμένα είναι η γνώση, έτσι ώστε ο καθένας να παίρνει τις αποφάσεις του με σοβαρότητα…

GeorgeP
10-09-2012, 17:38
Συγγνωμη που μπαινω αναμεσα στους τσακωμους σας σφηνα κ χαλαω το θεμα,η απαντηση μου στο θεμα`η γνωμη μου για τα διοδια`ειναι:αναλογικη χρεωση.Μονο αυτο. Κ παλι συγγνωμη αν διεκοψα τις διενεξεις,με την απαντηση μου...

Δεν τσακωνομαστε...........μιλαμε εντονως μονον.;):)

Σωστη η παρατηρηση για αναλογικη χρεωση....σωστοτατη. Αλλα και παλι αυτοι που δεν πληρωνουν σημερα διοδια σε ολους τους δρομους δεν θα πληρωναν και τοτε διοτι δεν θα ευρισκαν τους δρομους σαν την Εγναντια (χωρις ανεφοδιασμους ακομα), Αθηνων-Καλαματας κ.α. μη ευρωπαικων προδιαγραφων.

Η λυση ειναι μια, η ιταλικη, αν δεν πληρωσεις η μπαρα δεν σηκωνεται, δεν εχει ανοιγμα να περασεις και δεν παραμεριζεται με το χερι.

ckk
10-09-2012, 17:47
Oχι.....εγω δεν πηρα....αυτη δεν ειναι απαντηση αλλα ηλιθιοτητα του κου Χαλλαρου ο οποιος αμφιβαλλω αν την εκανε πραξη.
Η σωστη απαντηση θα ερθει οταν τελεσιδικησει δικαστικως η υποθεση του (αν κι εφοσον τον παει δικαστικως η Ολυμπια οδος), τοτε θα παρουμε απαντηση.

Εντουτοις ομως ο Κος Χαλλαρος θα επρεπε να ενημερωνεται καλλυτερα και μαζι με αυτον και ολοι οσοι δεν πληρωνουν διοδια απο το παθημα της Κας Κοροβεση μελους του κινηματος ''δεν πληρωνω'' (που 'ναι αυτο αληθεια) η οποια για χρεος διοδιων 530ε (και με τις προσαυξησεις 11,000) η εταιρεια ''Ολυμπια Οδος'' της δεσμευσε, με δικαστικη αποφαση, μερους των χρηματων της στον τραπεζικο της λογαριασμο.
http://www.zougla.gr/greece/article/banafsi-timoria-ton-odigon-pou-den-plironoun-diodia (http://www.zougla.gr/greece/article/banafsi-timoria-ton-odigon-pou-den-plironoun-diodia)

Τωρα η Κα Κοροβεση αντι για οπαδος του κινηματος ''δεν -πληρωνω'' ειναι οπαδος του ρητου ''αν σ'αρεσει μπαρμα λαμπρο ξαναπερνα απο την Ανδρο''.


Δεν είμαστε πλέον κίνημα Γιώργο μου, γίναμε κόμμα, όπως το ΠΑΣΟΚ.

Για αυτό φοβάμαι μην διαλυθούμε, όπως το ΠΑΣΟΚ…

Τι είναι ο κύριος Χαλλαρός? Δεν κατάλαβα.


:ye36: κατανοώ όσους δεν πληρώνουν διόδια στο κορινθος-πατρα (εγω πληρωνω κι αισθανομαι ######σ, αλλα ΠΛΗΡΩΝΩ)... αλλα μεχρι εκει... οσους δεν πληρωνουν στα υπολοιπα κομματια της Ε.Ο... στην Αττική οδο... κ.ο.κ. θέλω να τους παει σπρώχνοντας το κράτος... και μαζί να σπρώχνω κι εγώ...

το βρήκαμε τώρα με αφορμή την κρίση... καποιοι να γίνουν "τζάμπα μαγκες" και καποιοι μαλακες να πληρωνουμε... Να τους σκίσει επιτελους το κρατος (ή οι ιδιωτικες εταιριες πλεον) !!!

Θυμό, θυμό… πολύ θυμό έχεις μέσα σου βρε παιδάκι μου.

Ηρέμησε και συ λίγο, θα το πάρεις και συ το τζιπάκι. Αν είσαι καλό παιδί, θα στα φέρει καλά η ζωή. Αν βρίζεις συνέχεια και θες ο καλός Θεούλης να πάρει το τζιπάκι του άλλου, ο Θεούλης έχει άλλα πράγματα να κάνει εφ΄ ενός, αφ΄ εταίρου βλέπει πως δεν είσαι καλό παιδί και δεν σου δίνει το τζιπάκι.

Ή αν έχεις… ΣΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ.

Με αυτούς που έχουμε, δεν θα λειτουργήσει ΠΟΤΕ!!! :cool:

Σωστόςςςςςς.


Στην αττική οδό πληρώνω! Είναι ο μόνος δρόμος ευρωπαϊκών προδιαγραφών!
Πουθενά αλλού όμως δεν πληρώνω!!!

Η λέξη "λαμόγια", αν εξαιρέσεις την "φωτογράφιση" ενός συγκεκριμένου συντοπίτη, αφορούσε και εμένα; :cool:

Ποιος είναι ο ΄συντοπίτης΄?


πληρώνω γιατι ετσι εχω μαθει απ το σπιτι και την οικογενεια μου..



αφορούσε όλους όσους εκμεταλλεύονται έμεσα ή αμεσα τους συμπολίτες τους !!

φαντάζομαι να σε καλυψα..

Βασιλιά βασιλιά με τα 12 σπαθιά, εμένα το σπίτι μου δεν μου μιλάει. Κάτι τοίχους έχει και κάτι πόρτες. Βέβαια είναι λίγο μεγάλο, οπότε μπορεί να μου μιλάει το ένα δωμάτιο και εγώ είμαι 4 όροφους κάτω… Μπορεί.

Επίσης εννοείς ότι ο πατέρας σου είναι κύριος ενώ ο δικός μου ήταν αλήτρα? Επίσης το ίδιο για την θεία μου?

Λέγε ρε… :u55: :u59:

Γιατί αν είναι έτσι, θα στείλω τον αδερφό μου τον μεγάλο να σου δώσει μια κλωτσιά, να πας στο Βόρειο Πόλο. :lo03: :lo01:

java
10-09-2012, 17:50
Συγγνωμη που μπαινω αναμεσα στους τσακωμους σας σφηνα κ χαλαω το θεμα,η απαντηση μου στο θεμα`η γνωμη μου για τα διοδια`ειναι:αναλογικη χρεωση.Μονο αυτο. Κ παλι συγγνωμη αν διεκοψα τις διενεξεις,με την απαντηση μου...

+1

Τα τελευταία διόδια πρίν την Τρίπολη τα βάλανε ακριβώς πρίν την έξοδο για Λεβίδι όταν πηγαίνω στον Πύργο. Πληρώνω τα διόδια και μετά από 1 χιλιόμετρo βγαίνω από την εθνική...
Για να πας από Αθήνα Θεσσαλονίκη σταματάς 11 φορές σε διόδια. Στην Ιταλία (δεν έχω εμπειρία από άλλες χώρες) πρίν μπείς στην autostrada παίρνεις ένα χαρτάκι που γράφει το σημείο εισόδου και την ώρα. Ξαναασχολείσαι με διόδια στην έξοδο που θα βγείς. Επιτόπου σου λένε τόσα χιλιόμετρα έκανες, τόσα πληρώνεις. Πετύχαμε κάποιο σημείο που γίνονταν έργα για 4-5 χλμ και είχαν ταμπέλες που σου ζητούσαν συγγνώμη για την ταλαιπωρία (η δουλειά που έκαναν ήταν στην ΛΕΑ και οι υπόλοιπες λωρίδες λειτουργούσαν κανονικά). Στην έξοδο μας είπαν οτι δεν πληρώνουμε διόδια λόγω του οτι ταλαιπωρηθήκαμε από τα έργα! Εδώ πληρώνουμε διόδια για να είναι κλειστά τα τέμπη, για να μας ενημερώνουν ταμπέλες (που έβαλε γονιός θύματος τροχαίου!) οτι ο δρόμος είναι επικίνδυνος και για όλα τα υπόλοιπα που έχουν αναφέρει οι προλαλλήσαντες.
Τέλος σχετικά με την ταλαιπωρία της υπαλλήλου. Ποιός δεν ταλαιπωρείται στην δουλειά του; Δεν έχω κάτι προσωπικό με την υπάλληλο όπως δεν έχει κάτι προσωπικό και με μένα ο πελάτης της εταιρίας που δουλεύω όταν έρχεται και μου κάνει παράπονα. Όταν δουλεύει είναι εκπρόσωπος της εταιρίας από την οποία έχω κάποια παράπονα και πρέπει να τα ακούσει και να τα μεταφέρει όπου πρέπει. Τα μονόλεπτα τα έδωσα να τα μετρήσει και να τα κουβαλήσει η ταμίας της εταιρίας και όχι η κυρία Λίτσα από το Βόλο.

ckk
10-09-2012, 17:51
Δεν τσακωνομαστε...........μιλαμε εντονως μονον.;):)

Σωστη η παρατηρηση για αναλογικη χρεωση....σωστοτατη. Αλλα και παλι αυτοι που δεν πληρωνουν σημερα διοδια σε ολους τους δρομους δεν θα πληρωναν και τοτε διοτι δεν θα ευρισκαν τους δρομους σαν την Εγναντια (χωρις ανεφοδιασμους ακομα), Αθηνων-Καλαματας κ.α. μη ευρωπαικων προδιαγραφων.

Η λυση ειναι μια, η ιταλικη, αν δεν πληρωσεις η μπαρα δεν σηκωνεται, δεν εχει ανοιγμα να περασεις και δεν παραμεριζεται με το χερι.


Μην φάτε εσείς οι πολίτικαλοι κορέκτ, έχουμε γλαρόσουπα...

Εν τω μεταξύ, μην ξεχνάτε να πληρώνετε τα διόδια, για να μας φτιάξουν και μας τους δρόμους κάποτε...

















... και να συνεχίζουμε να περνάμε τζάμπα.

Γιατί κάποια άλλη δικαιολογία θα έχουμε βρει ως τότε. :u58: :u58:

TEOSS
10-09-2012, 17:54
Συγγνωμη που μπαινω αναμεσα στους τσακωμους σας σφηνα κ χαλαω το θεμα,η απαντηση μου στο θεμα`η γνωμη μου για τα διοδια`ειναι:αναλογικη χρεωση.Μονο αυτο. Κ παλι συγγνωμη αν διεκοψα τις διενεξεις,με την απαντηση μου...
Αυτό είναι μια πρόταση (που συνυπογράφω) για ένα μελλοντικό καλύτερο σύστημα, αλλά ΣΗΜΕΡΑ ισχύουν άλλα.


Όποιος παραβιάζει τους νόμους που ισχύουν με δικαιολογία την προσωπική του αντίληψη, θα υποστεί τις συνέπειες .

Π.χ. κάποιος καλλιεργεί χασισόδεντρα με δικαιολογία ότι οι νόμοι που το απαγορεύουν έχουν φτιαχτεί μετά από πιέσεις των πολυεθνικών εταιριών κατασκευής τσιγάρων και ποτών και είναι άδικοι !!!
Προσδοκά δε, να μην συλληφθεί λόγο ελλιπής αστυνόμευσης και σε μελλοντική αλλαγή του νόμου από κυβέρνηση του γούστου του (όνειρα θερινής νυκτός δηλαδή), καλά κάνει για πάρτη του αλλά όταν προτρέπει κι άλλους σε αυτό, ΚΡΥΒΟΝΤΑΣ το ισχύον νομικό καθεστώς είναι <<@@@@@>>...

ckk
10-09-2012, 18:02
Αυτό είναι μια πρόταση (που συνυπογράφω) για ένα μελλοντικό καλύτερο σύστημα, αλλά ΣΗΜΕΡΑ ισχύουν άλλα.


Όποιος παραβιάζει τους νόμους που ισχύουν με δικαιολογία την προσωπική του αντίληψη, θα υποστεί τις συνέπειες .

Π.χ. κάποιος καλλιεργεί χασισόδεντρα με δικαιολογία ότι οι νόμοι που το απαγορεύουν έχουν φτιαχτεί μετά από πιέσεις των πολυεθνικών εταιριών κατασκευής τσιγάρων και ποτών και είναι άδικοι !!!
Προσδοκά δε, να μην συλληφθεί λόγο ελλιπής αστυνόμευσης και σε μελλοντική αλλαγή του νόμου από κυβέρνηση του γούστου του (όνειρα θερινής νυκτός δηλαδή), καλά κάνει για πάρτη του αλλά όταν προτρέπει κι άλλους σε αυτό, ΚΡΥΒΟΝΤΑΣ το ισχύον νομικό καθεστώς είναι <<@@@@@>>...



Μην ακούτε παληκάρια μου τους εγκάθετους του (ανύπαρκτου) Κράτους. :sm3:

Σηκώστε τα φλάμπουρα και τις σημαίες της επανάστασης, ενάντια στο κατεστημένο που μας πίνει το αίμα.

Μην πληρώνετε για ανύπαρκτους δρόμους...

Περνώντας με τις τεράστιες GS σας, πάρτε μαζί σας και τα διόδια, με τον αέρα που σηκώνετε πίσω σας...















Και μην ακούτε τα περί πολυετούς λήξεως της σύμβασης με τον Μπόμπολα και την επιστροφή της Αττικής Οδού στο κράτος.

Συνεχίζετε να πληρώνετε...



Δεν μπορεί, κάποιο νόημα θα έχει το κείμενό μου... :hmmm: :hmmm:

Γειά σου ρε Θοδωρή. :)

TEOSS
10-09-2012, 18:09
+1

.....
Τέλος σχετικά με την ταλαιπωρία της υπαλλήλου. Ποιός δεν ταλαιπωρείται στην δουλειά του; Δεν έχω κάτι προσωπικό με την υπάλληλο όπως δεν έχει κάτι προσωπικό και με μένα ο πελάτης της εταιρίας που δουλεύω όταν έρχεται και μου κάνει παράπονα. Όταν δουλεύει είναι εκπρόσωπος της εταιρίας από την οποία έχω κάποια παράπονα και πρέπει να τα ακούσει και να τα μεταφέρει όπου πρέπει. Τα μονόλεπτα τα έδωσα να τα μετρήσει και να τα κουβαλήσει η ταμίας της εταιρίας και όχι η κυρία Λίτσα από το Βόλο.
Ο υπάλληλος να ταλαιπωρηθεί από συμβάντα της δουλειάς του αλλά να το κάνεις επίτηδες ως διαμαρτυρία είναι εντελώς <<άσχετο>>...
... (>>το λεω κομψά<<) … άντε μάζεψε ψιλά για τον βενζινά της γειτονιά σου ώστε να διαμαρτυρηθείς στον Βαρδινογγιάνη για τις τιμές των καυσίμων …!!!:cool2:

GeorgeP
10-09-2012, 18:12
Δεν είμαστε πλέον κίνημα Γιώργο μου, γίναμε κόμμα, όπως το ΠΑΣΟΚ.

Για αυτό φοβάμαι μην διαλυθούμε, όπως το ΠΑΣΟΚ…

διαλυμενοι ειστε με το 0,42% στις προσφατες εκλογες...δεν υπαρχετε ουτε σαν κομμα ουτε σαν διαδηλωτες που ανοιγουν τις μπαρες.......
Ο κοσμος απερριψε αυτες τις τακτικες αφηνοντας ενα τσουρμο''τσαμπατζηδες'' να δωσουν αυτο το πενιχρο αποτελεσμα.
Ισως γιαυτο αν μην εμφανιζονται πουθενα......την Κοροβεση λυπαμαι που τους ακουσε και τωρα πληρωνει.
Ειπαμε, ο ''αγων θελει θυσιες''................


Τι είναι ο κύριος Χαλλαρός? Δεν κατάλαβα.…

Ο συντακτης της επιστολης πιο πανω....που νομιζει οτι κατι εκανε γραφοντας την.

TEOSS
10-09-2012, 18:28
[/SIZE]

διαλυμενοι ειστε με το 0,42% στις προσφατες εκλογες...δεν υπαρχετε ουτε σαν κομμα ουτε σαν διαδηλωτες που ανοιγουν τις μπαρες....... Βρε που έχουν εξαφανιστεί αυτοί οι αγωνιστές ???:sm3::cool2::cool2::lo19:

Ο κοσμος απερριψε αυτες τις τακτικες αφηνοντας ενα τσουρμο''τσαμπατζηδες'' να δωσουν αυτο το πενιχρο αποτελεσμα.
Ισως γιαυτο αν μην εμφανιζονται πουθενα......την Κοροβεση λυπαμαι που τους ακουσε και τωρα πληρωνει.
Μην την λυπάσαι, δεν είναι μόνη … υπάρχουν πολλοί <<καμπανισμένοι>> και τα δικαστήρια συνεχίζουν … (άσε τις αστικές αποζημιώσεις για τις μυνήσεις που έχουν κάνει οι ποιο αφελείς από αυτούς);)

Ειπαμε, ο ''αγων θελει θυσιες''................

[/SIZE]

Ο συντακτης της επιστολης πιο πανω....που νομιζει οτι κατι εκανε γραφοντας την.

;)

GeorgeP
10-09-2012, 21:26
;)

Η αφελεια του κοσμου ειναι τρομακτικη Θοδωρα, πιστευουν οποιον με αληθοφανεις (οχι αληθινες) νομικιστικες διατυπωσεις τους προσφερει αυτο που θελουν να ακουσουν και τον ακολουθουν κατα ποδας. Οταν ερχεται η λυπητερη και απευθυνονται σε αυτον που τους προετρεψε να παρανομησουν εισπραττει την γνωστη απαντηση ''ο αγων θελει θυσιες'', π.χ Κοροβεση και αλλοι οπως εχεις πει κιεσυ.

Κανεις δεν διινει σημασια στον νομο της ΕΕ ο οποιος εχει γινει και νομος του Ελληνικου κρατους και τον οποιο εχω δημοσιευσει πολλες φορες και λεει (για μια ακομη φορα):

ΟΔΗΓΙΑ 1999/62/ΕΚ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ της 17ης Ιουνίου 1999

ΚΕΦΑΛΑΙΟ I
αρθρο 2
Για τους σκοπούς της παρούσας οδηγίας νοούνται ως:
α) «αυτοκινητόδρομος»: κάθε οδός η οποία έχει μελετηθεί και
κατασκευαστεί ειδικά για την κυκλοφορία αυτοκινήτων οχη-
μάτων, η οποία δεν εξυπηρετεί τις παρόδιες ιδιοκτησίες (π.χ Κορινθου-Πατρων) και η οποία:
i) εκτός από ορισμένα σημεία της ή εκτός από προσωρινές
διευθετήσεις, διαθέτει, για τις δύο κατευθύνσεις της κυκλο-
φορίας, διακεκριμένα οδοστρώματα τα οποία χωρίζονται
μεταξύ τους είτε με διαχωριστική νησίδα που δεν προορίζε-
ται για την κυκλοφορία, είτε, κατ’ εξαίρεση, με άλλα μέσα,
ii) δεν διασταυρώνεται στο ίδιο επίπεδο με άλλη οδό, με
σιδηροδρομική ή τροχιοδρομική γραμμή ή με λωρίδα για
πεζούς,
iii) χαρακτηρίζεται συγκεκριμένα ως αυτοκινητόδρομος,
β) «διόδια»: το καταβαλλόμενο καθορισμένο χρηματικό ποσό για
την πραγματοποιούμενη από όχημα διαδρομή μεταξύ δύο
σημείων της υποδομής που αναφέρεται στο άρθρο 7 παράγρα-
φος 2 το ύψος του εν λόγω ποσού καθορίζεται με βάση τη
(1) ΕΕ L 359 της 31.12.1998, σ. 1. διανυόμενη απόσταση και την κατηγορία του οχήματος,

και στο Κεφαλαιο 3 αρθρο 7 λεει:

1. Τα κράτη μέλη μπορούν να διατηρήσουν ή να επιβάλουν
διόδια ή/και τέλη χρήσης υπό τις προϋποθέσεις που ορίζονται
κατωτέρω στις παραγράφους 2 έως 10.
2. α) Διόδια και τέλη χρήσης επιβάλλονται μόνο στους χρήστες
αυτοκινητοδρόμων ή άλλων οδών με περισσότερες από μια
λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση, όταν οι οδοί αυτές
έχουν χαρακτηριστικά ανάλογα προς τα χαρακτηριστικά των
αυτοκινητοδρόμων καθώς και στους χρήστες γεφυρών,
σηράγγων και ορεινών διαβάσεων.
Ωστόσο, σε κράτος μέλος στο οποίο δεν υπάρχει γενικό
δίκτυο αυτοκινητοδρόμων ή οδών με δύο λωρίδες ανα κατε-
ύθυνση που έχουν παρεμφερή χαρακτηριστικά, είναι δυνατόν
να εισπράττονται διόδια ή τέλη χρήσης για τη χρησιμο-
ποίηση της τεχνικώς ανωτάτης κατηγορίας οδών του εν
λόγω κράτους μέλους.

Aυτος ειναι ο νομος και δεν ειναι Ελληνικος!!!! Αυτον τον νομο θα εφαρμοσουν τα δικαστηρια ανεξαρτητα τι θα πουν οι δικηγοροι υπερασπισης οι οποιοι, μαζι με το κινημα ''δεν πληρωνω'' ξερουν οτι τετοιες υποθεσεις ειναι χαμενες απο χερι.

απο εκει και υστερα ειναι θεμα χρονου ποτε θα κληθουν να πληρωσουν οι ''δεν πληρωνω''.

ckk
11-09-2012, 00:49
Η αφελεια του κοσμου ειναι τρομακτικη Θοδ................................................................................................................................................................θεσεις ειναι χαμενες απο χερι.

απο εκει και υστερα ειναι θεμα χρονου ποτε θα κληθουν να πληρωσουν οι ''δεν πληρωνω''.
[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]


Φέέέέεεεεεεετα...

King C.
11-09-2012, 03:00
Θυμό, θυμό… πολύ θυμό έχεις μέσα σου βρε παιδάκι μου.

Ηρέμησε και συ λίγο, θα το πάρεις και συ το τζιπάκι. Αν είσαι καλό παιδί, θα στα φέρει καλά η ζωή. Αν βρίζεις συνέχεια και θες ο καλός Θεούλης να πάρει το τζιπάκι του άλλου, ο Θεούλης έχει άλλα πράγματα να κάνει εφ΄ ενός, αφ΄ εταίρου βλέπει πως δεν είσαι καλό παιδί και δεν σου δίνει το τζιπάκι.

Ή αν έχεις… ΣΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ.

Αν και οταν αποφασισω να παρω τζιπακι ή τζιπάρα ή τζιπούρα, θα το παρω μετα απο προσωπικη εργασία και κόπους... και αξία... ΟΧΙ με λαμογιές... Και όταν θα το παρω, θα μπορω και να το πληρωνω... δε θα χρωσταω σ´ οποιον μιλαει Ελληνικα... Προτιμω λοιπον να κυκλοφορω ποδαράτος αλλα με το κεφαλι ψηλα παρα με τζιπουρα κι οπου περναω να με φτυνουνε.....


Βασιλιά βασιλιά με τα 12 σπαθιά, εμένα το σπίτι μου δεν μου μιλάει. Κάτι τοίχους έχει και κάτι πόρτες. Βέβαια είναι λίγο μεγάλο, οπότε μπορεί να μου μιλάει το ένα δωμάτιο και εγώ είμαι 4 όροφους κάτω… Μπορεί.

Επίσης εννοείς ότι ο πατέρας σου είναι κύριος ενώ ο δικός μου ήταν αλήτρα? Επίσης το ίδιο για την θεία μου?

Λέγε ρε… :u55: :u59:

Γιατί αν είναι έτσι, θα στείλω τον αδερφό μου τον μεγάλο να σου δώσει μια κλωτσιά, να πας στο Βόρειο Πόλο. :lo03: :lo01:
[/SIZE]

1. Ρε θα λες εκει που σου εχουν μαθει... οχι σε μενα γιατι ουτε με ξερεις ουτε σε ξερω... κι απ αυτα που διαβαζω δε θελω και να σε γνωρισω..
2. Δεν ασχοληθηκα ουτε χαρακτηρισα ουτε κι εχω καμια ορεξη να ασχοληθω με την οικογενεια σου... αν εσυ θελεις να τους χαρακτηριζεις, ειναι δικαιωμα σου
3. ΝΑΙ εμενα μου εμαθαν να πληρωνω διόδια και μου εμαθαν επισης για αρχες... αξιες... νομους... κ.ο.κ.
4. Οσο για κλωτσιες και Βορειους πολους... δεν τα καταλαβαινω αλλά μαλλον ειναι αυτα που σε χαρακτηριζουν...




Sent from my iPhone

King C.
11-09-2012, 03:18
Κι επειδή βαρέθηκα τα ιδια κ´ τα ιδια... απο συγκεκριμενους τυπους, αποχωρω καθοτι τα ενδιαφεροντα θεματα μονο μοτοσυκλετιστικα δεν ειναι...

Παρακαλω οι διαχειριστες να διαγραψουν το λογαριασμό μου παρεα με τα 69 μηνυματα που ειχα απο το τελος Ιουνη που μπηκα στο φορουμ.

BOXER
11-09-2012, 07:48
Η Εγναντια ειναι ευρωπαικων προδιαγραφων ¨η οχι?
Το αθηνα-Θεσσαλονικη-αλεξανδρουπολη με εξαιρεση τα δυο γνωστα κομματια ειναι ευρωπαικων προδιαγραφων ¨η οχι?
Το Αθηνα-Τριπολη-Καλαματα ειναι ευρωπαικων προδιαγραφων ¨η οχι?
Ποια η διαφορα της Εγναντιας π.χ απο την Αττικη οδο?

Αν εχεις ταξιδεψει στην ευρωπη θα ξερεις οτι οι παραπανω δρομοι ειναι πολυυυυυυυυ καλλυτεροι απο την Ιταλικη Οτοστραντα και ισαξιοι με την Autoroute, autobahn σε Γαλλια και Γερμανια αντιστοιχα.

Καλα τα παραμύθια σου, αλλα δεν έχουν δράκο!!!

Δεν αναφέρεις πουθενά τους παραδρομους :cool:!
Εγω που δεν γουστάρω τους εθνικούς δρόμους λόγο διοδίων, θα πηγαινα ευχαρίστως απο τους παραδρομους, έτσι ώστε και "νόμιμος" να ήμουν και ανετος!
ΥΠΑΡΧΟΥΝ;;;
Και όπου υπάρχουν, είναι ίδιων προδιαγραφών με τους εθνικούς; (οι οποίοι δεν έχουν προδιαγραφές όπως ξέρουμε, παρα μόνο η Αττική οδός.!)
Όταν οι παραδρομοι έχουν πλάτος μικρότερο απο τους δρόμους του Μοσχάτου (10 μέτρα οι περισσότεροι στο Μοσχατο), όταν έχουν λακουβες μεγέθους φορτηγού, όταν έχουν σαμαρακια σαν το αυτοκίνητο μου, όταν έχουν σπασμένη άσφαλτο (εσκεμενα ή μη :cool:), όταν δεν υπάρχει ικανοποιητική σήμανση, όταν οι μόνες τεράστιες και ευαναγνωστες ταμπέλες είναι αυτές που σου λένε απο που θα μπεις πάλι στην εθνική, κτλ κτλ

Για τους παραπάνω λόγους και όχι μόνο, έχω αποφασίσει να χρησιμοποιω κανονικά τους εθνικούς δρόμους (όχι πάντα βέβαια, η αλήθεια είναι ότι απολαμβανω τις διαδρομές μου καλύτερα απο τους επαρχιακούς δρόμους), και να μην πληρώνω διόδια.

Το ότι δεν πληρώνω τα διόδια, αυτομάτως συνεπάγεται ότι αναλαμβάνω και τις ευθύνες μου (πράγμα που δεν κάνει ποτε το κράτος :mad:)!
Αν μου έρθει ποτε μπουγιουρντι, θα το πληρώσω, αυτο δεν σημαίνει όμως ότι θα σταματήσω να μην πληρώνω στα διόδια!
Είναι απόφαση μου, παίρνω τα ρίσκα μου και συνεχίζω!

Υ.γ
Ας πληρώσει το κράτος τα δεδουλευμένα σε πολλούς απο εμάς, απο το 2010 και δώθε, με τους τόκους τους, με τις υπερημεριες με, με, με..... (ότι απαιτεί και το κράτος απο εσένα δηλαδή, αν τυχων του χρωστας), ας αναλάβει τις ευθύνες του σιγά σιγά, ας στατησει να μας κλέβει "δημοκρατικά" πάντα, και εδώ ειμαστε, το ξανασυζηταμε!

BOXER
11-09-2012, 08:18
Βασικά, αυτα είναι παραμύθια των άλλων, απλά εσυ μας τα θυμιζεις συνέχεια!!!

Η διάφορα μου με το κράτος, είναι στο ότι εγω αναλαμβάνω τις ευθύνες των πράξεων μου, ενώ το κράτος αποποιηται τις περισσότερες!!!

gsmaniac
11-09-2012, 09:02
Πως γίνεται απο τον Απρίλιο του 2012.....να βαρεθεις;;;;;;:cool:
Σε τόσο μικρο χρονικό διάστημα.....περίεργα πράγματα συμβαινουν:rolleyes:

Fuji
11-09-2012, 11:05
....... Το ότι δεν πληρώνω τα διόδια, αυτομάτως συνεπάγεται ότι αναλαμβάνω και τις ευθύνες μου (πράγμα που δεν κάνει ποτε το κράτος :mad:)!
Αν μου έρθει ποτε μπουγιουρντι, θα το πληρώσω, αυτο δεν σημαίνει όμως ότι θα σταματήσω να μην πληρώνω στα διόδια!
Είναι απόφαση μου, παίρνω τα ρίσκα μου και συνεχίζω!

Υ.γ
Ας πληρώσει το κράτος τα δεδουλευμένα σε πολλούς απο εμάς, απο το 2010 και δώθε, με τους τόκους τους, με τις υπερημεριες με, με, με..... (ότι απαιτεί και το κράτος απο εσένα δηλαδή, αν τυχων του χρωστας), ας αναλάβει τις ευθύνες του σιγά σιγά, ας στατησει να μας κλέβει "δημοκρατικά" πάντα, και εδώ ειμαστε, το ξανασυζηταμε!

Τα είπες όλα! ;)

GeorgeP
11-09-2012, 16:21
Καλα τα παραμύθια σου, αλλα δεν έχουν δράκο!!!

Δεν αναφέρεις πουθενά τους παραδρομους :cool:!
Εγω που δεν γουστάρω τους εθνικούς δρόμους λόγο διοδίων, θα πηγαινα ευχαρίστως απο τους παραδρομους, έτσι ώστε και "νόμιμος" να ήμουν και ανετος!
ΥΠΑΡΧΟΥΝ;;;
................................................................................

Ακουσε καλε μου φιλε, κατ'αρχην μην αναμασας αυτα που σου λενε οι αλλοι διοτι περιεχουν δρακους κι οχι αληθειες.

Πουθενα η ευρωπαικη νομοθεσια δεν υποχρεωνει την οποιαδηποτε χωρα μελος της να εχει παραδρομους για χρηση αυτων που δεν θελουν να πληρωσουν διοδια.........

Αν θελεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να μαθεις αν αυτο για το οποιο διαμαρτυρεσαι ειναι συνομο διαβασε αυτοhttp://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:1999:187:0042:0050:EL:PDF (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:1999:187:0042:0050:EL:PDF) απο την αρχη μεχρι το τελος.
Αν παλι διαμαρτυρεσαι διοτι διαφωνεις με το παραπανω λινκ τοτε λυπαμαι αλλα αυτος ειναι ο Ευρωπαικος νομος εν ισχυ και στην Ελλαδα και ως εκ τουτου το αντιτιμο που θα κληθεις να πληρωσεις οταν ερθει η ωρα θα ειναι βαρυ και δεν το γλυτωνεις με τιποτα.
Πιεσεις του τυπου ''δεν πληρωνω'' δεν γινονται δεκτες πιστεψε με......η Κοροβεση ειναι μια απο τις πολλες περιπτωσεις που εχουν βεβαιωθει και περιμενουν την δικασημο τους απλα για να πιστοποιηθουν και δικαστικως και να καταβληθουν τα οφειλομενα.

Αυτο που λες περι οφειλωμενων του κρατους σε εσενα ειναι ασχετο με το δικαστηριο που θα σου κανει ο Ιδιωτης παροχος, αλλο το χρεος του κρατους προς τον ιδιωτη κι αλλο το χρεος του ιδιωτη προς τον ιδιωτη. Στην πολυκατοικια μας χρωσταει μια 4,500ε κοινοχρηστα, λες να επικαλεστει τα οποια χρεη του δημοσιου προς αυτην και να δικαιωθει απο το δικαστηριο για τα χρεη της προς την πολυκατοικια??? Σιγουρα οχι.

Η Ελπιδα παντως πεθαινει τελευταια.

BOXER
11-09-2012, 19:48
Η Ελπιδα παντως πεθαινει τελευταια.

Όντως ;)!!!

ckk
11-09-2012, 22:39
Αν και οταν αποφασισω να παρω τζιπακι ή τζιπάρα ή τζιπούρα, θα το παρω μετα απο προσωπικη εργασία και κόπους... και αξία... ΟΧΙ με λαμογιές... Και όταν θα το παρω, θα μπορω και να το πληρωνω... δε θα χρωσταω σ´ οποιον μιλαει Ελληνικα... Προτιμω λοιπον να κυκλοφορω ποδαράτος αλλα με το κεφαλι ψηλα παρα με τζιπουρα κι οπου περναω να με φτυνουνε.....

Έ όχι και ποδαράτος. Ολόκληρο GS έχεις…

Θα μιλάς έτσι για αυτούς με τις ΄τζιπούρες΄ προφανώς από εμπειρίες φίλων σου. Εντάξει ρε φίλε, δεν είναι και όλοι έτσι απατεώνες.

Δηλαδή όσοι έχουν τζιπ, είναι απατεώνες?

Δηλαδή αν εσύ έχεις πέσει μια φορά πίσω από ένα τζιπάκι, σημαίνει πως θα πέφτεις συνέχεια? :Απορία: :Απορία:

1. Ρε θα λες εκει που σου εχουν μαθει... οχι σε μενα γιατι ουτε με ξερεις ουτε σε ξερω... αλλιώς? κι απ αυτα που διαβαζω δε θελω και να σε γνωρισω.. όχι ρε πού.τη μου, και τώρα? :wh13: and :hi48: at the same time... :re28:
2. Δεν ασχοληθηκα ουτε χαρακτηρισα ουτε κι εχω καμια ορεξη να ασχοληθω με την οικογενεια σου... αν εσυ θελεις να τους χαρακτηριζεις, ειναι δικαιωμα σου
3. ΝΑΙ εμενα μου εμαθαν να πληρωνω διόδια και μου εμαθαν επισης για αρχες... αξιες... νομους... κ.ο.κ.

Το σπίτι σου? Εξακολουθείς και ακούς να μιλάει το σπίτι σου? King C. d’ Arc… ακούς φωνές, σαν την μακαρίτισσα.

4. Οσο για κλωτσιες και Βορειους πολους... δεν τα καταλαβαινω αλλά μαλλον ειναι αυτα που σε χαρακτηριζουν...
Οι κλωτσιές ναι, οι Βόρειοι Πόλοι… μπαααα. Οι Βόρειοι Κώλοι όμως… :hmmm: :hmmm:



Sent from my iPhone

Κι επειδή βαρέθηκα τα ιδια κ´ τα ιδια... απο συγκεκριμενους τυπους, αποχωρω καθοτι τα ενδιαφεροντα θεματα μονο μοτοσυκλετιστικα δεν ειναι...

Παρακαλω οι διαχειριστες να διαγραψουν το λογαριασμό μου παρεα με τα 69 μηνυματα που ειχα απο το τελος Ιουνη που μπηκα στο φορουμ.

69!!! Ατιμούστικο είσαι και σκανδαλιάρικο. Μην μας αφήνεις τώρα που γελάμε, τέτοιοι παλιοσυγκεκριμένοι τύποι, που είμαστε. :sm7:

Μη φεύγεις απόψε σου λέω. Σε Άντζυ σου έχω...

Αντζυ Σαμιου - Μη φευγεις αποψε - YouTube

Πως γίνεται απο τον Απρίλιο του 2012.....να βαρεθεις;;;;;;:cool:
Σε τόσο μικρο χρονικό διάστημα.....περίεργα πράγματα συμβαινουν:rolleyes:
Σαν τι, Costas? ΄Βασιλιά΄ των θαλασσών?
Ακο……………………………………………………………………………………………………………………………………..δεκτες πιστεψε με......η Κοροβεση ειναι μια απο τις πολλες περιπτωσεις που εχουν βεβαιωθει και περιμενουν την δικασημο τους απλα για να πιστοποιηθουν και δικαστικως και να καταβληθουν τα οφειλομενα.

Αυτο πο…………………………………………………………………………………….ς πεθαινει τελευταια.

Ναι ρε Γιωργάρα καλά τα λες, μόνο που δεν μας λες ότι είναι και Η ΜΌΝΗ.

Εσύ συνέχισε να πληρώνεις και μην ανησυχείς για μας. Ούτε να πηγαίνεις στους φίλους σου τους αστυνομικούς και να τους λες ότι δεν πληρώνουμε, για να μας συλλάβουν. Ούτε στο ΣΔΟΕ. Και αυτοί γελάνε.

Όταν θα έρθει ο λογαριασμός, θα σε ενημερώσω για να χαρείς μαζί με τον King C. Όπως με τα παιδιά, που χάσανε την δουλειά τους στον τηλεοπτικό 902.


Άντε βρε μπαγάσικο, όλο καινούργια παρεάκια βρίσκεις και κάνεις. Φύγε εσύ, έλα εσύ.


Άλλαξε ο μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς... :cr14:

King C.
12-09-2012, 02:49
...the bullshit goes cloud...

commander
12-09-2012, 09:35
...the bullshit goes cloud...

μπαααα άμα ποιούν πολύ νερό πάνε στον πάτο............:ha16:

GeorgeP
12-09-2012, 11:10
......................................................


Ναι ρε Γιωργάρα καλά τα λες, μόνο που δεν μας λες ότι είναι και Η ΜΌΝΗ.

Εσύ συνέχισε να πληρώνεις και μην ανησυχείς για μας. Ούτε να πηγαίνεις στους φίλους σου τους αστυνομικούς και να τους λες ότι δεν πληρώνουμε, για να μας συλλάβουν. Ούτε στο ΣΔΟΕ. Και αυτοί γελάνε.

Όταν θα έρθει ο λογαριασμός, θα σε ενημερώσω για να χαρείς μαζί με τον King C. Όπως με τα παιδιά, που χάσανε την δουλειά τους στον τηλεοπτικό 902.


Άντε βρε μπαγάσικο, όλο καινούργια παρεάκια βρίσκεις και κάνεις. Φύγε εσύ, έλα εσύ.


Άλλαξε ο μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς... :cr14:


χα, χα,......καλες οι αυταπατες............
Για ρωτα και παρεξω να δεις αν η Κοροβεση ειναι η μονη.......δες
http://www.dete.gr/news.php?article_id=6022 (http://www.dete.gr/news.php?article_id=6022)
http://www.zougla.gr/greece/article/ekanan-agoges-enantion-odigon-pou-den-plirosan-diodia (http://www.zougla.gr/greece/article/ekanan-agoges-enantion-odigon-pou-den-plirosan-diodia)
http://troxoikaitir.gr/article/280/xekinisan-oi-agoges-gia-mi-kataboli-diodion (http://troxoikaitir.gr/article/280/xekinisan-oi-agoges-gia-mi-kataboli-diodion)
http://www.new-deal.gr/eidhseis-koinonia/2824-%CE%A3%CE%95%CE%A1%CE%9D%CE%9F%CE%A5%CE%9D-%CE%A3%CE%A4%CE%91-%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%91-%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%99%CE%A4%CE%95%CE%A3-%CE%A0%CE%9F%CE%A5-%CE%91%CE%A1%CE%9D%CE%9F%CE%A5%CE%9D%CE%A4%CE%91%CE%99-%CE%9D%CE%91-%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%9D-%CE%94%CE%99%CE%9F%CE%94%CE%99%CE%91-%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%A3-%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%9F%CE%9B%CE%95%CE%A3 (http://www.new-deal.gr/eidhseis-koinonia/2824-%CE%A3%CE%95%CE%A1%CE%9D%CE%9F%CE%A5%CE%9D-%CE%A3%CE%A4%CE%91-%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%91-%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%99%CE%A4%CE%95%CE%A3-%CE%A0%CE%9F%CE%A5-%CE%91%CE%A1%CE%9D%CE%9F%CE%A5%CE%9D%CE%A4%CE%91%CE%99-%CE%9D%CE%91-%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%9D-%CE%94%CE%99%CE%9F%CE%94%CE%99%CE%91-%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%A3-%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%9F%CE%9B%CE%95%CE%A3)

φυσικα και θα χαρω οταν σας ερθει το μπουγιουρντι, νομιζεις τοσο καιρο που με θεωρειτε, εμενα και τους σαν κι εμενα που πληρωνουμε διοδια, μ@λ@κ@ και βλ@κ@ δεν αξιζει pay back?
Οπως χαιρομαι με ολους αυτους τους φοροφυγαδες που πιανουνε.........αληθεια τι προβλημα εχεις εσυ με την χαρα μου? φοβασαι μην κι ερθει η ωρα σου? α, οταν κι αν ερθει να πεις στο δικαστηριο οτι ''το κρατος μου χρωσταει και οταν μου τα δωσει πισω θα πληρωσω κι εγω.'' Σαν τον Γαβαλα ενα πραμα......φωναζει κι αυτος απο τον κορυδαλλο.....γιορτασε και τα γενεθλια του στην στενη προχθες αντι της βιλας του στην Φτελια στην Μυκονο περυσι. (http://www.gossip-tv.gr/inside-stories/G-Business/story/205760/lakis-gavalas-apo-ta-lampera-birthday-parties-tis-mykonoy-sta-genethlia-piso-apo-ta-sidera)

Εχει σημασια απο που χανει την δουλεια του κανεις? Ξαφνικη αλληλεγγυη στο 1,200,000 ανεργους? εσυ ποσους αφησες στον δρομο οταν εκλεισες την επιχειρηση σου? Το οτι τους αποζημιωσες δεν σημαινει οτι δεν εμειναν χωρις δουλεια! Μηπως θα επρεπε να ερθει και σε εσενα το ΠΑΜΕ? Προσωπικα σε εσενα απευθυνομαι ναι, αλλα κι εσυ επι προσωπικου μου επιτιθεσαι.

Λαθος συμπερασματα βγαζεις για τα ''παρεακια'' μου, τον King C. δεν τον ξερω ουτε ασχολουμαι μαζι του. Αν ειναι καποιος μπαναρισμενος, οπως αφηνετε καποιοι να εννοηθει, δεν σημαινει οτι τον ηξερα και πριν μπαναριστει ουτε και μετα. Δεν ειναι δικια μου δουλεια να ξερω.............

Στην περιπτωση σου Χρηστο δυστυχως ο Μανωλιος εμεινε ο ιδιος κοιτωντας προς τα πισω οπως παντα........αντε βρε ζητω η δραχμη με ισοτιμια 100,000ε προς μια δραχμη!!!

ckk
12-09-2012, 16:52
...the bullshit goes cloud...


Ὀλο ##### και #####...

Η πρώτη σου κουβέντα, πάντα τα #####.

Μέσα στο στόμα σου τα έχεις συνέχεια ρε αδερφάκι μου.


Πέρνα να σε γνωρίσουμε και σε κανένα καφέ.



[COL........................................................................................................................................................................................................
[FONT=Comic Sans MS]Οπως χαιρομαι με ολους αυτους τους φοροφυγαδες που πιανουνε.........αληθεια τι προβλημα εχεις εσυ με την χαρα μου? φοβασαι μην κι ερθει η ωρα σου? α, οταν κι αν ερθει να πεις στο δικαστηριο οτι ''το κρατος μου χρωσταει και οταν μου τα δωσει πισω θα πληρωσω κι εγω.'' Σαν τον Γαβαλα ενα πραμα......φωναζει κι αυτος απο τον κορυδαλλο.....γιορτασε και τα γενεθλια του στην στενη προχθες αντι της βιλας του στην Φτελια στην Μυκονο περυσι. (http://www.gossip-tv.gr/inside-stories/G-Business/story/205760/lakis-gavalas-apo-ta-lampera-birthday-parties-tis-mykonoy-sta-genethlia-piso-apo-ta-sidera)



Γιωργάρα μην χάνεις το δίκιο σου. Και μην μπερδεύεσαι με την Γαβαλού.

Το να μην πληρώνω διόδια, δεν συνιστά φοροαποφυγή.

Τα διόδια δεν είναι φόρος. Είναι ανταποδοτικό τέλος.

Ότι δεν καταλαβαίνεις, να στο εξηγήσω.


Χρόνο έχω, διότι τα ρεμάλια σου, οι πολιτικοί, μού πήραν την δουλειά.

Εχει σημασια απο που χανει την δουλεια του κανεις? Ξαφνικη αλληλεγγυη στο 1,200,000 ανεργους? εσυ ποσους αφησες στον δρομο οταν εκλεισες την επιχειρηση σου? Το οτι τους αποζημιωσες δεν σημαινει οτι δεν εμειναν χωρις δουλεια! Μηπως θα επρεπε να ερθει και σε εσενα το ΠΑΜΕ? Προσωπικα σε εσενα απευθυνομαι ναι, αλλα κι εσυ επι προσωπικου μου επιτιθεσαι.


Και δεν ερχότανε... να έβλεπες πώς θα το υποδεχόντουσαν οι ίδιοι οι 19 απολυμένοι. Που και πάλι υποθέτω χαίρεσαι για την απόλυσή τους... φτάνει που έχασα εγώ την δουλειά μου.

Κακές παρέες, πήγες να ξανακάνεις, αλλά ευτυχώς... (αναφέρομαι κατωτέρω);)

Και πάλι να σου επαναλάβω, ότι δεν καταλαβαίνεις, μην ντρεπεσαι, ζήτα να στο εξηγήσω.


Επίσης, αν σου ΕΠΙΤΕΘΩ, θα το καταλάβεις.



Λαθος συμπερασματα βγαζεις για τα ''παρεακια'' μου, τον King C. δεν τον ξερω [SIZE="5"]ουτε ασχολουμαι μαζι του. Αν ειναι καποιος μπαναρισμενος, οπως αφηνετε καποιοι να εννοηθει, δεν σημαινει οτι τον ηξερα και πριν μπαναριστει ουτε και μετα. Δεν ειναι δικια μου δουλεια να ξερω.............


Και ποιός ασχολείται μαζί του?


Εκτός από εμένα βρε κουτό, που δεν καταλαβαίνεις τίποτα... :ye33:

Να σου επαναλάβω, ότι δεν καταλαβαίνεις, ρώτα με.

Ποιόν εννοείς ότι μπαναρίστηκε? Τώρα είναι η σειρά μου να μην καταλαβαίνω, οπότε σε ρωτώ...


Στην περιπτωση σου Χρηστο δυστυχως ο Μανωλιος εμεινε ο ιδιος κοιτωντας προς τα πισω οπως παντα.....................................................................!!!


Και πάντα θα συνεχίζει να κοιτάει, διότι σαν και σε αυτό το forum... ΠΟΥΘΕΝΑ. :ye33:

Ευτυχώς όμως την ξανακάνει με ελαφριά, οπότε θα ξαναγίνεις άνθρωπος, μακριά από τις κακές επιρροές.


Μέχρι και στους καφέδες σε βλέπω να ξανάρχεσαι.

ckk
12-09-2012, 17:07
μπαααα άμα ποιούν πολύ νερό πάνε στον πάτο............:ha16:

Θεολόγε μάλλον ο φίλος αναφέρεται σε κοντές και χοντρές ########.

aeriko
12-09-2012, 17:39
Θεολόγε μάλλον ο φίλος αναφέρεται σε κοντές και χοντρές ########.
Σκατά εδώ, ##### εκεί
##### και παραπέρα.
Σκατά να φας, ##### να πιείς,
##### να πας να χέσεις
κι απ τα ##### να σηκωθείς
και στα ##### να πέσεις

Γενικά περί σκατοσυζήτησης

Fuji
20-06-2013, 08:55
Μιας και υπάρχει ήδη το παρόν θέμα "τη γνώμη σας για τα διόδια" και για να μην ανοίγω παραπλήσιο.

Χθες, χρειάστηκε να πάω με τη σύζυγο, για μια δουλειά στη Θεσσαλονίκη. Με το του-του λοιπόν, με συνετή οδήγηση, και χωρίς βιασύνες, πήγαινε-έλα Βόλο:

- το κόστος βενζίνης στα 40 ευρώ.
- το κόστος διοδίων;;; 23,80 ευρώ !!!

Αγανάκτησα! Μιλάμε για την απόλυτη ληστεία. Και 'μεις καθόμαστε και τσακωνόμαστε για πάρτη τους ...

mikochem
20-06-2013, 14:29
Εγώ την τελευταία φορά που ανέβηκα Θεσσαλονίκη έβαλα μία μπαλακλάβα στην πινακίδα και πέρασα από παντού.
Δεν το είχα ξανακάνει αλλά νομίζω θα το καθιερώσω.
Δεν ξέρω βέβαια αν με σταματήσει η αστυνομία τι πρόστιμο επισύρει η κάλυψη της πινακίδας.
Δεν σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο απλά παραθέτω την εμπειρία μου.

MOYTPO
20-06-2013, 14:39
Παραποιηση πινακιδα κυκλοφοριας 400 ευρω.
Υπογραφηκαν και οι συμβασεις για 43 νεα διοδια σε εθνικη οδο, εγνατια οδο, Ιονια οδο.

gsmaniac
20-06-2013, 14:54
License Plate flipper - YouTube

vpentza
20-06-2013, 15:04
License Plate flipper - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=maIsH2Nf2IU)

:re25::re25::re25:

αν και θα προτιμούσα τη πινακίδα από την Aston Martin του James Bond που γυρνούσε κατά τον άξονά της και κάθε φορά εμφάνιζε διαφορετικό νούμερο πινακίδας.... :ye02:

intruder
20-06-2013, 15:49
οποιος κανει χρηση του δρομο θα πρεπει να πληρωνει κ για τη συντηρηση του ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΥΤΑ ΠΑΝ ΕΚΕΙ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.

Να μην εισπρατονται φοροι για τους αυτοκινητοδρομους παρα μονο διοδια.γιατι μια γιαγιουλα στην σαμο πχ να πληρωνει για το αυτοκ/μο αιγαιου οταν ποτε της δεν θα τον χρησημοποιεισει.
οι εθνικες οδοι φτιαχτηκαν για τις μαζικες μεταφορες εγχωριες κ διεθνες κ εξυπηρετουν κατα τον ποιο μεγαλο λογο πρακτορεια λεωφορειω κ μεταφορων.(αφου δεν υπαρχει σιδηροδρομος της προκοπης)αρα αυτοι ναι ,να πληρωνουν γιατι κ σε αναλωσιμα κερδιζουν κ σε εργατοωρες.(οχι ολα δικα μας)
το αν πχ εγω απο κοζανη παρω την εγνατια κ ειμαι για μπανακι παργα(4 ΦΟΡΕς ΤΟ ΧΡΟΝΟ Κ ΑΝ) σε 2 ωριτσες,ενω παλια ουτε που το σκεφτομουν 10 ευρα πηγαινε-ελα δεν ειναι κ πια τοσο πολλα για την ευκολια που μου παρεχει η εγνατια,αλλα η τιμη του καυσιμου ειναι αυτη που με ''σκοτωνει''.

μη βαρατε ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Κ ΜΟΝΟ:rolleyes:

squad
20-06-2013, 17:39
Ρωτήστε εμάς τους κρητικους,οτι θέλετε για διόδια 😂😂

Lepanto ii
20-06-2013, 21:22
Υπάρχει και αυτή η λύση αυτοκόλλητα του κλειδαρα σε ένα νούμερο http://img.tapatalk.com/d/13/06/21/gyvy9ary.jpg
Οταν είσαι σε εθνική με διόδια

ADV
26-06-2013, 14:24
Υπάρχει και αυτή η λύση αυτοκόλλητα του κλειδαρα σε ένα νούμερο http://img.tapatalk.com/d/13/06/21/gyvy9ary.jpg
Οταν είσαι σε εθνική με διόδια
Αυτός ο κλειδαράς που είναι να πάω να πάρω και εγώ μερικά?

asotosios
26-06-2013, 16:26
Αυτο που μου την βαραει ακομα περισσοτερο ειναι η διαφορα των διοδιων μεταξυ αυτοκινητου και μοτο...
στις περισσοτερες περιπτωσεις η διαφορα ειναι 50-70 λεπτα του ευρω...

οπως και να το παρεις σε βαρος, ατομα κτλ κτλ ειναι αδικο...

TEOSS
26-06-2013, 18:12
Υπάρχει και αυτή η λύση αυτοκόλλητα του κλειδαρα σε ένα νούμερο http://img.tapatalk.com/d/13/06/21/gyvy9ary.jpg
Οταν είσαι σε εθνική με διόδια
Όταν βρεθείς στο αυτόφωρο (εσύ κι όσοι ακολουθήσουν την προτροπή σου) μην μπείς να ζητήσεις συμβουλή για να δικαιολογήσεις την <<εξυπνάδα>> σου στο δικαστήριο .... :rolleyes:

ααα... και όταν σε βρεί ο ιδιοκτήτης του ΤΖΑ 68 που θα έχει πληρώσει την <<εξυπνάδα>> σου μην ζητήσεις βοήθεια να γλιτώσεις το ξύλο....:cool:

TEOSS
26-06-2013, 18:19
Εγώ την τελευταία φορά που ανέβηκα Θεσσαλονίκη έβαλα μία μπαλακλάβα στην πινακίδα και πέρασα από παντού.
Δεν το είχα ξανακάνει αλλά νομίζω θα το καθιερώσω.
Δεν ξέρω βέβαια αν με σταματήσει η αστυνομία τι πρόστιμο επισύρει η κάλυψη της πινακίδας.
Δεν σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο απλά παραθέτω την εμπειρία μου.

Παραποιηση πινακιδα κυκλοφοριας 400 ευρω.
Υπογραφηκαν και οι συμβασεις για 43 νεα διοδια σε εθνικη οδο, εγνατια οδο, Ιονια οδο.

Όταν δεν γνωρίζεις... τι απαντάς ???
Δεν ειναι <<παραποίηση>> αλλά απόκρυψη. Πρόστιμο = 300 ευρώ ! (μέσα σε 10 μέρες τα μισά)
Παραποίηση ειναι η <<περίπτωση lepanto ii>> και είναι πλημμέλημα = αυτόφωρο !!!

siraxanz
26-06-2013, 18:27
Δηλαδή ο νόμος τιμωρεί αυστηρότερα την παραποίηση από την παντελή απόκρυψη?

....:confused:

gandreas
26-06-2013, 18:40
Όταν βρεθείς στο αυτόφωρο (εσύ κι όσοι ακολουθήσουν την προτροπή σου) μην μπείς να ζητήσεις συμβουλή για να δικαιολογήσεις την <<εξυπνάδα>> σου στο δικαστήριο .... :rolleyes:

ααα... και όταν σε βρεί ο ιδιοκτήτης του ΤΖΑ 68 που θα έχει πληρώσει την <<εξυπνάδα>> σου μην ζητήσεις βοήθεια να γλιτώσεις το ξύλο....:cool:


πρέπει να έχει και αυτός την ίδια μάρκα και ίδιο χρώμα για να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας .....

TEOSS
26-06-2013, 18:42
Δηλαδή ο νόμος τιμωρεί αυστηρότερα την παραποίηση από την παντελή απόκρυψη?

....:confused:
Ακριβώς, γιατί καθιστάς κάποιον άλλο υπαίτιο της παράβασής σου!
Δηλαδή ενοχοποιείς άλλον για τις πράξεις σου !!!;)

TEOSS
26-06-2013, 18:49
πρέπει να έχει και αυτός την ίδια μάρκα και ίδιο χρώμα για να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας .....
Ότι κι εάν έχει, ο χρόνος και το τρέξιμο που θα φάει για να απαλλαχθεί απο τα <<ραβασάκια>> ειναι θεματάκι ... + τα χρήματα που πιθανώς χάσει (ανάλογα την εργασία του) και την ψυχική ένταση που θα του δημιουργηθεί...;)

Lepanto ii
26-06-2013, 23:20
Όταν δεν γνωρίζεις... τι απαντάς ???
Δεν ειναι <<παραποίηση>> αλλά απόκρυψη. Πρόστιμο = 300 ευρώ ! (μέσα σε 10 μέρες τα μισά)
Παραποίηση ειναι η <<περίπτωση lepanto ii>> και είναι πλημμέλημα = αυτόφωρο !!!

Δεν καταλαβαίνω τη διάφορα όταν και στις δυο περιπτώσεις δεν φαίνεται η πινακίδα
Εξ αλλου φίλε μου όταν παρανομεις είσαι έτοιμος να πληρώσεις και όχι να γλυψεις
Η μαγκεια πάντα πληρώνεται !!!
Αν μου εξηγήσεις γιατί πρεπει να πληρώνω στην Κορίνθου Πατρών θα γίνω νόμιμος

TEOSS
26-06-2013, 23:56
Έγραψα τι λέει ο νόμος, εξήγησα και το σκεπτικό του νομοθέτη ... εσύ ακόμα δεν καταλαβαίνεις ... δεν με νοιάζει εάν πληρώνεις ή όχι, οτιδήποτε ... όταν συμβουλεύεις - προτρέπεις άλλους σε παράνομες πράξεις θα πρέπει να γράφεις ακριβώς και αληθώς τις συνέπειες ....
...αυτά τα λίγα...;)

Lepanto ii
27-06-2013, 00:18
Έγραψα τι λέει ο νόμος, εξήγησα και το σκεπτικό του νομοθέτη ... εσύ ακόμα δεν καταλαβαίνεις ... δεν με νοιάζει εάν πληρώνεις ή όχι, οτιδήποτε ... όταν συμβουλεύεις - προτρέπεις άλλους σε παράνομες πράξεις θα πρέπει να γράφεις ακριβώς και αληθώς τις συνέπειες ....
...αυτά τα λίγα...;)

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις εγω όμως δεν συμβούλευω κανένα επειδή αισθάνομαι πολύ μικρός απλά γράφω τι συμβαίνει
Ξέρω ότι δεν είμαι τέλειος και δεν ζω για να γεινω

8avos
27-06-2013, 08:49
Δυστυχώς για πολλά πολλά χρόνια πληρώναμε το τυπικό για τα σημερινά δεδομένα ΤΕΟ το οποίο μας έλεγαν οτι με αυτά τα χρήματα κατασκευάζονται-συντηρούνται οι αυτοκινητόδρομοι.Μετά τους βόλεψε κάτι καλύτερο.Δυστυχώς ληστρικά,επειδικτικά άρχιζαν να μαγειρεύουν νόμους για να εξασφαλίσουν τα κέρδη τους,κυβερνήσεις και εταιρεία.Όπως έτσι ήρθαν και μου είπαν κλείσε το μαγαζί σου γιατί ήρθε η κρίση και δεν μπορείς ενώ όλα σου τα ανεβάζω εσύ να επιβιώνεις,έτσι μου δώσαν το δικαίωμα να κρίνω εγώ ανάλογα την περίπτωση πως θα κινηθώ όπου μπορώ σχετικά με τον νόμο.

Τελευταία φορά,προσωπικά έβαλα μονωτική σε κάποια ψηφία και όχι μόνο σε ένα και βουρ

peterv
27-06-2013, 10:13
Ρε παιδιά πράγματι τα διόδια ειναι ληστρικά

και τα ποσά που πληρώνουμε για τους δρόμους που έχουμε πλήρως αναντιστοιχα,

Αλλά


Μετά από κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό πριν χρόνια που κατάλαβα τι χρεώνουν , για ποιές υπηρεσίες (ποιότητα ασφάλτου, συνθήκες ασφαλείας διαζώματα, μπαριέρες, με την βροχή ο δρόμος να είναι στεγνος !!!, σημάνσεις, και πάρκινγκ ανά 100 χλμ.)

Οταν επέστρεψα Ελλάδα στο πρώτο μεγάλο ταξίδι προς Θεσσαλονίκη
Πλήρωσα κανονικά στην Μαλακάσα και στα 60 χλμ είχε πάλι διόδια στο Σχηματάρι !!!!!
Χρόνια τώρα τα πλήρωνα αγνοώντας τα παραπάνω !!!!
Σταμάτησα κατέβηκα και πήγα στον υπεύθυνο των διοδίων Σχηματαρίου να διαμαρτηρηθώ !!!!

Η απάντηση του αφοπλιστική , ΈΧΕΙΣ ΔΊΚΙΟ !!!! Μου είπε,

"Εσείς φταίτε που κάνατε χρήση τόσα χρόνια αδιαμαρτύρητα , συνεχίζοντας να περνάτε από εδώ , ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ αν δεν σας αρεσει το καθεστώς , τότε οι εταιρίες θα είχαν λιγότερα έσοδα και θα άλλαζαν πολιτική"

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι εταιρίες διοδίων τα έχουν κάνει πλακάκια με τους κυβερνώντες και ελέγχονται ελάχιστα για τις βελτιώσεις που κάνουν στους δρόμους, ενώ εισπράττουν αφιδώς χρήμα από τα πρόβατα σαν και εμένα.

Αλλά από τότε χρησιμοποιώ ελάχιστα την εθνική, για μετακινήσεις, όπου μπορώ την αποφεύγω.

Η ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ.......

Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ μην την χρησιμοποιήτε όπου και όταν δεν σας είναι απαραίτητη (λόγω χρόνου, διαδρομής κλπ).

Καλύτερα να χαράξουμε διαδρομές επαρχιακών δρόμων με περισσότερες στάσεις, ποιο ωραίες διαδρομές, όπως κάνουμε στο εξωτερικό που αποφεύγουμε τους αυτοκινητόδρομους, με έτοιμες διαδρομές από άλλους που έχουν ήδη πάει πριν από εμάς και πέρασαν καλά.

Το ιδιο και για την Ελλαδίτσα μας....... Πάντα υπάρχει τρόπος !!!!!




Sent from my iPad using Tapatalk HD

GeorgeP
27-06-2013, 12:20
..............................................................
Η ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ.......

Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ μην την χρησιμοποιήτε όπου και όταν δεν σας είναι απαραίτητη (λόγω χρόνου, διαδρομής κλπ).

Καλύτερα να χαράξουμε διαδρομές επαρχιακών δρόμων με περισσότερες στάσεις, ποιο ωραίες διαδρομές, όπως κάνουμε στο εξωτερικό που αποφεύγουμε τους αυτοκινητόδρομους, με έτοιμες διαδρομές από άλλους που έχουν ήδη πάει πριν από εμάς και πέρασαν καλά.

Το ιδιο και για την Ελλαδίτσα μας....... Πάντα υπάρχει τρόπος !!!!!




Sent from my iPad using Tapatalk HD

Ψυχραιμες και γεματες νοημα φωνες...............

Astakos82
27-06-2013, 13:10
Δεν παμε ποτε απο Εθνικη .... δεν εχει στροφες ...:lo20::lo20::lo20: RR, R1 ή Χαλιαμπουτετοια να ειχα να με ρωταγες για Εθνικη....

Προβατινα αδυνατουλα εχω και αυτη θελει φυση για βοσκη :sm3::sm3::sm7::sm7::lo19::lo19::p:p:p

xntinou
27-06-2013, 13:27
Η ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ.......

Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ μην την χρησιμοποιήτε όπου και όταν δεν σας είναι απαραίτητη (λόγω χρόνου, διαδρομής κλπ).

Sent from my iPad using Tapatalk HD

:ye02:

Συμφωνώ μαζί σου και όχι μόνο για τα διόδια αλλά γενικότερα ως τρόπο διαμαρτυρίας καθώς οι διαδηλώσεις και τα λοιπά έχουμε καταλάβει ότι δεν τους αγγίζουν. :)

Fuji
28-06-2013, 00:52
.............................

Η απάντηση του αφοπλιστική , ΈΧΕΙΣ ΔΊΚΙΟ !!!! Μου είπε,

"Εσείς φταίτε που κάνατε χρήση τόσα χρόνια αδιαμαρτύρητα , συνεχίζοντας να περνάτε από εδώ , ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ αν δεν σας αρεσει το καθεστώς , τότε οι εταιρίες θα είχαν λιγότερα έσοδα και θα άλλαζαν πολιτική"

...............................

Η ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ.......

Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ μην την χρησιμοποιήτε όπου και όταν δεν σας είναι απαραίτητη (λόγω χρόνου, διαδρομής κλπ).

Καλύτερα να χαράξουμε διαδρομές επαρχιακών δρόμων με περισσότερες στάσεις, ποιο ωραίες διαδρομές, όπως κάνουμε στο εξωτερικό που αποφεύγουμε τους αυτοκινητόδρομους, με έτοιμες διαδρομές από άλλους που έχουν ήδη πάει πριν από εμάς και πέρασαν καλά.



Πέτρο μου, υπάρχει ένα θέμα εδώ. Δεν πιστεύω πως στην πλειοψηφία μας αρέσει να παρανομούμε. Και δεν πιστεύω να διαφωνεί κανείς πως ωφείλουμε να καταβάλουμε ένα λογικό ποσόν για την κατασκευή - συντήρηση των οδικών μας δικτύων. Αλλά εδώ, ως είθισται στο μπουρδ..κράτος που απαρτίζεται από διαπλεκόμενα αρπακτικά κυβερνώντες, φτάσαμε στο άλλο άκρο, στη ληστεία! Και έπεται και συνέχεια όπως έγραψε ένας φίλος πιο πριν. Και φτάνει έτσι λόγω αγανάκτησης και υπερβολικού κόστους ο κοσμάκης να ακροβατεί στην παρανομία και στη νομιμότητα.

Και τι είναι αυτά που σου λέει ο τυπάς απ' τα διόδια, "εμείς φταίμε που χρισημοποιούμε την εθνική ..." Κάτσε ρε αδερφέ να του πεις, συγνώμη, η εταιρεία σου ήρθε τη μελέτησε και τη χάραξε; Η επιλογή των βασικών οδικών δικτύων στην πλειοψηφία τους, έγινε πριν καν ο παππούς του υπάρξει σαν σπερματοζωάριο στους όρχεις του προππάπου του, με βασικό γνώμονα την ευκολία και συντομία της μετακίνησης. Θα με στείλεις εσύ δηλαδή να πάω Θεσσαλονίκη μέσω αλβανίας (όπου φυσικά μέσα απ' τα κατσάβραχα θα δώσω τα διπλάσια χρήματα σε βενζίνες και καφέδες) για να καταλάβουν οι εργολάβοι τι, και να αλλάξουν πολιτική;;; Μα βεβαίως, ότι πρέπει να κάνουν διόδια σε κάθε πιθανή παράκαμψη, ώστε να μην τους ξεφεύγει κανένας!!! Βγήκες απ' το σπίτι σου; διόδια! θα διασχίσεις την πόλη; διόδια! βγαίνεις απ' την πόλη; διόδια!και φυσικά, για να μην αφήσουμε την επαρχία στο παράπονο, ένα διοδιάκι από χωριό σε χωριό είναι απαραίτητο!

Δε πάμε καθόλου, μα καθόλου καλά ...

ckk
28-06-2013, 11:12
Ψυχραιμες και γεματες νοημα φωνες...............

:re15: :re11:

GeorgeP
28-06-2013, 13:11
.................................................................. Και δεν πιστεύω να διαφωνεί κανείς πως ωφείλουμε να καταβάλουμε ένα λογικό ποσόν για την κατασκευή - συντήρηση των οδικών μας δικτύων. ..........................................και υπερβολικού κόστους ο κοσμάκης να ακροβατεί στην παρανομία και στη νομιμότητα. ...

Ποιο ειναι το λογικο ποσον γιαυτην την συντηρηση που λες? Σε αυτο το λογικο ποσον περιλαμβανονται μισθοι, ΙΚΑ, υλικα συντηρησης, συντηρηση ηλεκτρονικων ταμπελων για την οδικη ασφαλεια...και κερδος φυσικα ειτε προκειται για ιδιωτη ειτε για το κρατος.........

..............................................................., η εταιρεία σου ήρθε τη μελέτησε και τη χάραξε; Η επιλογή των βασικών οδικών δικτύων στην πλειοψηφία τους, έγινε πριν καν ο παππούς του υπάρξει σαν σπερματοζωάριο στους όρχεις του προππάπου του, με βασικό γνώμονα την ευκολία και συντομία της μετακίνησης. ...

Φυσικα, οσο και να σου φαινεται περιεργο οι εταιρειες χαραξαν τις Νεες Ε.Ο...........
Το 80% της Ε.Ο. Αθηνας-Θεσσαλονικης ειναι πανω σε νεα χαραξη.
Η Αττικη Οδο ουτε σαν ονειρο υπηρξε σε οποιοδηποτε σπερματοζωαριο και μετεπειτα ζωντα οργανισμο.
Η νεα Ε.Ο. Κορινθου -Πατρων ειναι αλλου για αλλου απο την παλιοτερη
Και αν πας στην Νεα οδο Κορινθου-Καλαματας ατη απλα δεν υπηρχε ποτε, ειναι εξ ολοκληρου νεας σχεδιασης και χαραξης.

Την εποχη που χαρακτηκαν οι παλιες Ε.Ο. ειχαν γνωμονα την ευκολια και συντομια της μετακινησης με τα στανταρ εκεινης της εποχης, ΣΗΜΕΡΑ ειναι πρωτιστως η ασφαλεια, που ουτε καν ειχε περασει σαν σκεψη απο το μυαλο των τοτε κατασκευαστων, και μετα η συντομια.
Και δεν νομιζω οτι τωρα οι Ε.Ο. πλην Κορινθου-Πατρων δεν προσφερουν την μεγιστη ασφαλεια και μαλιστα εφαμιλλη με την autostrada, autoroute, Autobahn κ.λ.π.


Θα με στείλεις εσύ δηλαδή να πάω Θεσσαλονίκη μέσω αλβανίας (όπου φυσικά μέσα απ' τα κατσάβραχα θα δώσω τα διπλάσια χρήματα σε βενζίνες και καφέδες) για να καταλάβουν οι εργολάβοι τι, και να αλλάξουν πολιτική;;; ...

Ειναι η ιδια λογικη που ενω το γαλα στοιχιζει 1,5ε παμε και τα ακουμπαμε αντι να παρουμε το διπλανο που εχει 0,87ε διοτι αφου ειναι φθηνοτερο δεν ειναι και καλο.
Οι Ιταλοι μοτοσυκλετιστες σπανιως χρησιμοποιουν την autostrada, πηγαινουν απο τους επαρχιακους δρομους, μεσα απο τα ''κατσαβραχα'' οπως λες διοτι αποκομιζουν εικονες της φυσης που δεν υπαρχουν στις πανακριβες Ε.Ο. τους και το ταξιδι γινεται πιο απολαυστικο.
Σημειωσε επισης οτι στην Ιταλια και σε αλλες χωρες το αντιμο για αυτοκινητα και μοτοσυκλετες ειναι ακριβως το ιδιο. Ετσι, στην Ιταλια για να πας απο την Ανκονα στο Μπεργκαμο (453κμ) θα σου κοστισει 32,30ε το πηγαινε κι αλλα τοσα το ελα......... (http://www.autostrade.it/en/autostrade/ricercaPercorso.do?tipo=G&equivalenzaClassi=A&dscDa=ancona&dtxpDa=15005&dscA=bergamo&dtxpA=3738&soloAuto=on)
για την ιδια αποσταση και για την καθε διαδρομη στην Ελλαδα θα πληρωσεις 15,5ε για την μοτοσυκλετα και 22,5ε για το αυτοκινητο......και μην μου πεις οτι η autostrada ειναι καλλυτερη απο την Κορινθου-Καλαματας ¨η την Εγναντια!!!!



Μα βεβαίως, ότι πρέπει να κάνουν διόδια σε κάθε πιθανή παράκαμψη, ώστε να μην τους ξεφεύγει κανένας!!! Βγήκες απ' το σπίτι σου; διόδια! θα διασχίσεις την πόλη; διόδια! βγαίνεις απ' την πόλη; διόδια!και φυσικά, για να μην αφήσουμε την επαρχία στο παράπονο, ένα διοδιάκι από χωριό σε χωριό είναι απαραίτητο!

Δε πάμε καθόλου, μα καθόλου καλά ...

Που το ειδες αυτο???

GeorgeP
28-06-2013, 13:29
Και να συμπληρωσω οτι, η Ελλαδα ειναι μελος της ΕΕ κι ακολουθει τις πρακτικες των χωρων της Ενωσης.
Ας δουμε λοιπον τι συμβαινει στις αλλες χωρες αυτης της Ενωσης που αλλοι σιχτιριζουν κι αλλοι επικροτουν...

Υπάρχουν ευρωπαϊκές χώρες όπου οι οδηγοί δεν χρειάζεται να πληρώσουν ούτε ένα ευρώ στα εθνικά οδικά δίκτυα. Υπάρχουν όμως κι άλλες όπου οι οδηγοί αναγκάζονται να βάλουν πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη.
Aυτο θα κοιταξουμε εδω, τι δλδ συμβαίνει όμως στην υπόλοιπη Ευρώπη και κατά πόσο τυχεροί ή άτυχοι είναι οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι οδηγοί;
Οι πιο τυχεροί αποδεικνύεται πως κυκλοφορούν στους δρόμους της Γερμανίας, της Σουηδίας, της Φινλανδίας, της Δανίας και της Τσεχίας.
Στην Τσεχία και στη Γερμανία διόδια πληρώνουν μόνο οι οδηγοί των οχημάτων άνω των 3,5 τόνων, στη Σουηδία και στη Φινλανδία δεν πληρώνουν καθόλου, στη Δανία τα μόνα διόδια που καταβάλλονται είναι για τη διέλευση των γεφυρών. «Οι χώρες που δεν έχουν διόδια είναι αυτές όπου τα δημόσια έργα έχουν γίνει εξ ολοκλήρου από το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων και αρα αυτα καθως και η συντηρηση τους πληρωνονται μεσα απο την ετησια φορολογια των πολιτων», εξηγεί ο κ. Μάνθος Καρλαύτης, επίκουρος καθηγητής στο ΕΜΠ στον τομέα Μεταφορών και αντιπρόεδρος του Συλλόγου Συγκοινωνιολόγων. «Εάν δεν υπάρχουν τα κονδύλια για την κατασκευή των δρόμων, υπάρχουν δύο επιλογές: σύμπραξη για την κατασκευή ενός έργου, δηλαδή το κράτος να συνεργαστεί με ιδιώτες, ή το έργο να παραχωρηθεί εξ ολοκλήρου σε ιδιώτη», συμπληρώνει ο ίδιος.
Στην Ελβετία οι οδηγοί προμηθεύονται με ετήσια κάρτα η οποία κοστίζει 40 ελβετικά φράγκα. Αντίστοιχο σύστημα υπάρχει και στη Σλοβενία, όπου οι οδηγοί μπορούν να βγάλουν με 15 ευρώ εβδομαδιαία κάρτα, με 30 μηνιαία και με 95 ετήσια. Στην Ιρλανδία οι τιμές των διοδίων ποικίλλουν. Ξεκινούν από 1,65 και φτάνουν έως τα 12 ευρώ, ενώ στη Μεγάλη Βρετανία οι οδηγοί επιβατικών καταβάλλουν από 2,50 έως 5 ευρώ, με μόνη εξαίρεση το κέντρο της πόλης, όπου η τιμή φτάνει τα 8 ευρώ. Η ευρωπαϊκή χώρα όπου ο θεσμός των διοδίων είναι ευρέως ανεπτυγμένος και το ύψος των τιμών εξαιρετικά υψηλό είναι η Γαλλία.
Το γαλλικό οδικό δίκτυο διαθέτει περισσότερους από 80 σταθμούς διοδίων (τη στιγμή που η Ισπανία έχει μόλις 33) και οι τιμές ποικίλλουν. Ίσως για αυτό τον λόγο οι Γάλλοι δημοσιογράφοι να έδειξαν τόσο μεγάλο ενδιαφέρον για την άρνηση των Ελλήνων πολιτών να πληρώνουν διόδια και επισκέφτηκαν τη χώρα μας για να καλύψουν το θέμα. Στη Γαλλία στον αυτοκινητόδρομο Α4 που συνδέει το Παρίσι με το Στρασβούργο (360 χλμ.) ο οδηγός πληρώνει 34,90 ευρώ διόδια, ενώ στον αυτοκινητόδρομο Α1 που συνδέει το Παρίσι με τη Λιλ (250 χλμ.) το ποσό των διοδίων φτάνει τα 14,60 ευρώ.
Ανάλογες τιμές συναντάμε και στην Ιταλία. Ο αυτοκινητόδρομος Α1 που συνδέει το Μιλάνο με τη Νάπολη (658 χλμ.) έχει διόδια 45,10 ευρώ, ενώ στον Α16 που συνδέει τη Νάπολη με το Μπάρι (230 χλμ.) οι οδηγοί πληρώνουν 15,70 ευρώ. Πιο υψηλή είναι η τιμή διέλευσης των τούνελ.
Για να διασχίσει ένα επιβατικό αυτοκίνητο το τούνελ του Μοντ Μπλαν (12κμ) ή τη σήραγγα Φρεζού, ο οδηγός θα πρέπει να καταβάλει το ποσό των 35,10 ευρώ.
Στην Ελλαδα δεν υπαρχει ξεχωριστη χρεωση για τα τουνελς αν και υπαρχουν τουνελς των 8+κμ (π.χ Εγνατια)......................

Στη χώρα μας δεν υπάρχει χιλιομετρική χρέωση, η τιμή των διοδίων είναι σταθερή, ανεξάρτητα με την απόσταση που θα διανυθεί.
Αυτο δημιουργει αδικιες βεβαια αλλα για κοντινες αποστασεις ο αυτοκινητοδρομος δεν ειναι οτι καλλυτερο.
Στο εξωτερικο, και σε χωρες που δεν υπαρχουν διοδια οι οδηγοι προτιμουν το περιμετρικο οδικο δικτυο για αποστασεις των 20-30 κμ.

g.b.spyropoulos
28-06-2013, 13:59
Σαν η αρχή αυτής της κουβέντας μια και εγώ άνοιξα αυτό το θέμα kαι έχοντας διαβάσει ότι έχει ειπωθεί μέχρι στιγμής θα ήθελα και εγώ με σεβασμό να πω την γνώμη μου για το θέμα . Καταρχήν να πω ότι μέσα στην ασχετοσύνη μου μπορώ να πω ότι από όσα άκουσα συμφωνώ με όλους κάτι το όποιο φαίνεται να είναι λίγο σουρεαλιστικό .
Η δική μου γνώμη είναι ότι καταρχήν όλοι αυτοί οι δρόμοι μας ανήκουν διότι έχουν γίνει για να καλύψουν πρώτα δίκες μας ανάγκες και όχι της κατασκευαστικής εταιρείας .Για τον λόγο αυτό θα πρέπει να μάθουμε εάν ακόμα χρωστάμε για τον δρόμο και πόσα και όχι να πληρώνουμε έτσι από φόβο .
Δεύτερον ότι μας ανήκουν γιατί είναι δικά μας χρήματα είτε μέχρι στιγμής είτε από εδώ και περά και θα τους κάνουμε ότι εμείς θέλουμε ως λαός και κοινωνία και ότι μπορούμε .
Εγώ προσωπικά δεν πληρώνω διότι έχω μόνο χρήματα για να βάλω βενζίνη και να βγω για λίγο από την φυλακή της Αθήνας δεν μπορεί κανείς να σταματήσει αυτήν μου την ανάγκη και επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς την νομοθεσία και την σύμβαση που έχει κάνει η εταιρεία δεν μένει παρά να το διαπιστώσω σε ένα δικαστήριο γιατί μονό εκεί μπορεί πραγματικά να βρεθώ αντιμέτωπος και να ανοίξουν δημόσια σε δικαστήριο αυτές οι συμβάσεις που για τις οποίες ακούγονται πολλά διαφορετικά πράγματα .
Αλλά γενικά πιστεύω ότι θα πρέπει να δείξουμε ότι υπάρχουμε ως άνθρωποι και ότι δεν μπορούν να μας οδηγούν όπου κάποιοι θέλουν και κυρίως σε καταστάσεις που και να θέλουμε δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε .

Fuji
28-06-2013, 18:31
Ποιο ειναι το λογικο ποσον γιαυτην την συντηρηση που λες? Σε αυτο το λογικο ποσον περιλαμβανονται μισθοι, ΙΚΑ, υλικα συντηρησης, συντηρηση ηλεκτρονικων ταμπελων για την οδικη ασφαλεια...και κερδος φυσικα ειτε προκειται για ιδιωτη ειτε για το κρατος.........

Το λογικό ποσόν θα το ελέγξει - επιβάλλει με μια μελέτη όλων των παραπάνω στοιχείων που λες, το κράτος, με γνώμονα το συμφέρον του οδηγού - πολίτη, κι όχι τη ρεμούλα. Τα ποσά που εισπράτονται κατ' εμέ (και είναι προσωπική γνώμη) είναι δυσανάλογα σε σχέση με την συντήρηση ή τις υπηρεσίες που παρέχουν. Π.Χ. δυο διόδια, ένα πριν μπεις Τέμπη και ένα μετά, ποια απ' τα στοιχεία που αναφέρεις προσφέρουν; Και φυσικά δεν είναι τα μόνα.

Φυσικα, οσο και να σου φαινεται περιεργο οι εταιρειες χαραξαν τις Νεες Ε.Ο...........
Το 80% της Ε.Ο. Αθηνας-Θεσσαλονικης ειναι πανω σε νεα χαραξη.
Η Αττικη Οδο ουτε σαν ονειρο υπηρξε σε οποιοδηποτε σπερματοζωαριο και μετεπειτα ζωντα οργανισμο.
Η νεα Ε.Ο. Κορινθου -Πατρων ειναι αλλου για αλλου απο την παλιοτερη
Και αν πας στην Νεα οδο Κορινθου-Καλαματας ατη απλα δεν υπηρχε ποτε, ειναι εξ ολοκληρου νεας σχεδιασης και χαραξης.

Την εποχη που χαρακτηκαν οι παλιες Ε.Ο. ειχαν γνωμονα την ευκολια και συντομια της μετακινησης με τα στανταρ εκεινης της εποχης, ΣΗΜΕΡΑ ειναι πρωτιστως η ασφαλεια, που ουτε καν ειχε περασει σαν σκεψη απο το μυαλο των τοτε κατασκευαστων, και μετα η συντομια.
Και δεν νομιζω οτι τωρα οι Ε.Ο. πλην Κορινθου-Πατρων δεν προσφερουν την μεγιστη ασφαλεια και μαλιστα εφαμιλλη με την autostrada, autoroute, Autobahn κ.λ.π.

Τι έχει αλλάξει στην Ε.Ο Αθηνών - Θεσ/κης; Μιας και απ' το '90 που ταξίδευα ως φοιτητής (Λάρισα-Θεσ/κη) δεν έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά τη χάραξη (με εξαίρεση το υπόγειο πέρασμα στην Κατερίνη). Και μιας και θίγεις και το θέμα ασφάλειας, τα χιλιόμετρα σηματοδοτήσεων με τσιμεντένιες βάσεις τόσα χρόνια δεν έχουν σταματήσει να κοσμούν σε διάφορα σημεία την Ε.Ο.


Ειναι η ιδια λογικη που ενω το γαλα στοιχιζει 1,5ε παμε και τα ακουμπαμε αντι να παρουμε το διπλανο που εχει 0,87ε διοτι αφου ειναι φθηνοτερο δεν ειναι και καλο.
Οι Ιταλοι μοτοσυκλετιστες σπανιως χρησιμοποιουν την autostrada, πηγαινουν απο τους επαρχιακους δρομους, μεσα απο τα ''κατσαβραχα'' οπως λες διοτι αποκομιζουν εικονες της φυσης που δεν υπαρχουν στις πανακριβες Ε.Ο. τους και το ταξιδι γινεται πιο απολαυστικο.
Σημειωσε επισης οτι στην Ιταλια και σε αλλες χωρες το αντιμο για αυτοκινητα και μοτοσυκλετες ειναι ακριβως το ιδιο. Ετσι, στην Ιταλια για να πας απο την Ανκονα στο Μπεργκαμο (453κμ) θα σου κοστισει 32,30ε το πηγαινε κι αλλα τοσα το ελα......... (http://www.autostrade.it/en/autostrade/ricercaPercorso.do?tipo=G&equivalenzaClassi=A&dscDa=ancona&dtxpDa=15005&dscA=bergamo&dtxpA=3738&soloAuto=on)
για την ιδια αποσταση και για την καθε διαδρομη στην Ελλαδα θα πληρωσεις 15,5ε για την μοτοσυκλετα και 22,5ε για το αυτοκινητο......και μην μου πεις οτι η autostrada ειναι καλλυτερη απο την Κορινθου-Καλαματας ¨η την Εγναντια!!!!

Για το γάλα συγκεκριμένα, ό,τι πληρώσεις, παίρνεις. Και πίσω στα διόδια, μιας και φέρνεις την Ιταλία για παράδειγμα, για να νιώσουμε και τυχεροί και ευγνώμονες που δίνουμε τόσα λίγα στα διόδια, ο ίδιος παραθέτεις στο επόμενό σου ποστ, Ευρωπαϊκές χώρες που οι οδηγοί δεν πληρώνουν ή πληρώνουν λιγότερα συγκριτικά με 'μας. Και όσον αφορά το αν θα επιλέξω ρομαντζάδα απ' τα βουνά για να αποφύγω τα διόδια και να αποκομίσω όμορφες εικόνες, θα το κάνω όταν αυτός είναι ο σκοπός μου, η εκδρομή δηλ. Αν έχω μια δουλειά που με θέλει στην ώρα μου ή πρέπει να επιστρέψω αυθυμερόν στη βάση μου, δε θα το παίζω Αρναούτογλου ανά την επικράτεια δοκιμάζοντας τοπικά εδέσματα ... θα πάρω την Ε.Ο. και θα πληρώσω το φέσι. Αλλά όπως είπα, δεν με πειράζει να πληρώσω, με πειράζει να με ληστεύουν. Φυσικά για όποιον δεν υφίσταται οικονομικό πρόβλημα, περνάει και αφήνει και τα ρέστα, κι η συζήτηση αυτή είναι αστεία, έτσι;

Που το ειδες αυτο???

Εδώ το έγραψε ένας φίλος

Παραποιηση πινακιδα κυκλοφοριας 400 ευρω.
Υπογραφηκαν και οι συμβασεις για 43 νεα διοδια σε εθνικη οδο, εγνατια οδο, Ιονια οδο.




Αυτά τα ολίγα ...

ortho
28-06-2013, 19:45
Εγώ στην Αττική οδό και στην Αθηνών- Κορίνθου τα πληρώνω χωρίς να βαρυγκομώ , αλλά μου τη δίνει το όριο ταχύτητας. Το πρόβλημα για μένα είναι τα υψηλά τέλη κυκλοφορίας σε σχέση ας πούμε με τη Γερμανία. Εκεί για το accent 1400 που έχω θα πλήρωνα περίπου 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά κι όχι 260. Σε συνδυασμό με αυτό, ναι, τα διόδια είναι απαράδεκτα υψηλά .

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

Fuji
28-06-2013, 21:15
Γιάννη μου, σε μια προσπάθεια που είναι κάπου ανάμεσα στη ρεμούλα και στην εξοικονόμηση εσόδων, το αυτοκίνητο είναι μια απ' τις αγελάδες για άρμεγμα. Έχεις αυτοκίνητο;;; Θα το πλερώσεις αδελεφέ μου! Απ' όλες τις πλευρές και όσο παίρνει: ασφάλιστρα, τέλη, εφορία, διόδια. Έχει μάσα για όλους!

ortho
29-06-2013, 00:22
Νίκο το σύστημα είναι λάθος. Τσεκουρωνει για παράδειγμα το sonata των 2400 κυβικών κι η Mercedes 1.8 των 40.000 ευρώ πληρώνει απλά τα τέλη που αντιστοιχούν στον κυβισμό της. Τι να λέμε... οι άνθρωποι που μας κυβερνούν είναι γελοίοι, το λιγότερο....

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!