PDA

View Full Version : Κωσταντινούπολη - Σμύρνη


Kimwnas
23-02-2012, 15:18
Καλημέρα στην παρέα...

Σκέφτομαι φέτος να κινηθώ λίγο πρός άγνωστες για μένα μεριές...Κωσταντινούπολη, Προύσα, Έφεσος, Κουσαντασι, Σμύρνη, Πέργαμ#, Αϊβαλί, Τσανακαλε, Τροία και πάλι Κωσταντινούπολη...

Ταξίδια στο εξωτερικό έχω κάνει αρκετά αλλά μόνο στην Ευρώπη (και 1 στην Αφρική), οπότε το συγκεκριμένο ταξίδι θα είναι μια πραγματικά καινούργια εμπειρία για μένα...

Θα ήθελα την οποιαδήποτε συμβουλή σας ή πρόταση που θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμη...

Kimwnas
23-02-2012, 16:27
πιό συγκεκριμένα, ποιότητα οδικού δικτύου,ασφάλεια τόσο ατομική όσο και μηχανής, νοοτροπία κόσμου και γενικά χρήσιμες πληροφορίες...

egefalikos
24-02-2012, 12:00
Πρώτα απ'όλα να κάνεις μια στάση στην Αλεξανδρούπολη να σε γνωρίσουμε, για την συνέχεια δες εδώ! (http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-9/%CE%A4%CE%BF-gs-forum-%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7-21-%CE%AD%CF%89%CF%82-24-%CE%9C%CE%B1%CE%90%CE%BF%CF%85-2010-a-10869/index72.html)
Με το καλό φίλε μου!

vasorfa
24-02-2012, 12:36
Αφου εχεις γυρίσει Ευρώπη και Αφρικα η Πόλη ΜΗΝ σε τρομάζει καθόλου.....



απλα ΜΙΑ και μονο συμβουλη....ΠΡΟΣΟΧΗ στους μπουνταλαδες τους τούρκους οδηγούς:eek::eek::eek::eek: ειδικά στην autostrada τους,,,,:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


οσον αφορα το οδικό δίκτυο,έχει απο όλα αλλα σε γεκνικες γραμμες ειναι καλό;)



μία ακόμα συμβουλή....


αν πάς προκατειλημένος (λογω Κυπρου-Αλωση Πόλης κ.τ.λ) ΔΕΝ θα πέράσεις καλά...


αν τώρα σκευτείς οτι όπως λεει ενας φίλος (Γεια σου Θανάση) ο ήλιος ΠΑΝΤΟΥ ειναι ίδιος:o:o θα περάσεις απίθανα και θα απολαύσεις όλους τους καρπούς!!!:ye33:

Kimwnas
24-02-2012, 17:01
Για το οδηγικό...ταλέντο των γειτόνων το ξέρω, είναι το πρώτο πράγμα που μου λένε όλοι!

Δεν πάω σε καμία περίπτωση προκατειλημένος...πάω να δώ καινούργια μέρη,νοοτροπίες και έθιμα... (οκ ίσως λίιιιγο να τσινήσω στη Σμύρνη, γιατί ήταν η γιαγιά απο εκεί...)

Ευχαριστώ για τις προτάσεις... Χαρατσίων θέλοντων ελπίζω να το κάνω το ταξίδι....

υ.γ. οι βενζίνες τους είναι οκ? ή είναι σαν τις δικές μας?

vasorfa
24-02-2012, 17:04
Οι βενζίνες κατα γενικη ομολογία είναι καλύτερς απο τις Πατριδας μας:( καλο θα ειναι να επιλέγεις μεγάλα και γνωστά καυσιμοπωλεία:D αυτό που θα σε τσινισει λίγο είναι οτι το λίτρο εκει είναι λίγο αλμυρότερο απο εδω:o

nanoshophellas
03-04-2012, 11:20
Καλημέρα στην παρέα...

Σκέφτομαι φέτος να κινηθώ λίγο πρός άγνωστες για μένα μεριές...Κωσταντινούπολη, Προύσα, Έφεσος, Κουσαντασι, Σμύρνη, Πέργαμ#, Αϊβαλί, Τσανακαλε, Τροία και πάλι Κωσταντινούπολη...

Ταξίδια στο εξωτερικό έχω κάνει αρκετά αλλά μόνο στην Ευρώπη (και 1 στην Αφρική), οπότε το συγκεκριμένο ταξίδι θα είναι μια πραγματικά καινούργια εμπειρία για μένα...

Θα ήθελα την οποιαδήποτε συμβουλή σας ή πρόταση που θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμη...

Kιμωνα καλημερα οτι θελεις εχω ολο αυτο το ταξιδι γραμμενο πανω σε χαρτη με αξ/τα ξενοδοχεια και τα παντα ολα το εκανα προ 2 ετων και περασαμε super το τηλ μου ειναι στο προφιλ μου παρε με να σου τα δωσω και να σου πω οτι θελεις

Kosttis
03-04-2012, 16:03
Μια από της επιλογές μου για φέτος είναι και η διαδρομή που σχεδίασες Κίμωνα....
Δεν έχω αποφασίσει βέβαια ακόμα.....
Πάντως σίγουρα αποτελεί προορισμό για μένα.
Κάθε πληροφορία που θα πέσει εδώ θα την διαβάζουν 2.... τουλάχιστον.....:ye33:

Με το καλό!

LakisGS
04-04-2012, 01:10
Για πάρε μια γενική εικόνα για την Τουρκία κι από εδώ... ;) http://www.gsforum.gr/f9/%CE%9F%CE%B4%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CE%B5-%CE%9A%CE%B1%CF%80%CF%80%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%B1-%CE%A0%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%BF-22940/

Kosttis
04-04-2012, 08:23
Λάκη το έχω μελετήσει ήδη το οδοιπορικό σου και να ξέρεις πώς υπήρξε ο λόγος που πείστηκε η συνεπιβάτης μου :)
Είχε ανασφάλεια για τον προορισμό αλλά κατάλαβε δεν πως δεν υπάρχει λόγος να φοβάται!
σε ευχαριστούμε!
Έχω στο πρόγραμμα να σε ενοχλήσω για περισσότερες λεπτομέρειες αν καταλήξω προς τα εκεί ! Μπορώ;

LakisGS
04-04-2012, 09:54
Λάκη το έχω μελετήσει ήδη το οδοιπορικό σου και να ξέρεις πώς υπήρξε ο λόγος που πείστηκε η συνεπιβάτης μου :)
Είχε ανασφάλεια για τον προορισμό αλλά κατάλαβε δεν πως δεν υπάρχει λόγος να φοβάται!
σε ευχαριστούμε!
Έχω στο πρόγραμμα να σε ενοχλήσω για περισσότερες λεπτομέρειες αν καταλήξω προς τα εκεί ! Μπορώ;

Πραγματικά αξίζει το ταξίδι, θα με θυμηθείς. Αυτό που θα σε κουράσει πολύ όμως, είναι η τρελή κίνηση στη Κωνσταντινούπολη... Το μόνο αρνητικό. Να είσαι προετοιμασμένος. ;) ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και μπορείς να με "ενοχλήσεις" ΟΠΟΤΕ θέλεις και για ΟΤΙ θέλεις. :)

Kosttis
04-04-2012, 15:47
Ευχαριστώ Λάκη! Θα μιλήσουμε!

Kimwnas
10-04-2012, 15:19
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! Βρισκόμαστε στην φάση προϋπολογισμών....!

omorfantras
19-04-2012, 12:58
Κίμωνα καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω για το πότε σκέφεται να κάνεις αυτό το ταξίδι δεδομένου ότι το σκέφτομαι κι γώ να πάω προς αυταά τα μέρη....;)