PDA

View Full Version : ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ


gs77
23-02-2012, 15:37
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ:)

bms
23-02-2012, 15:55
IXS η επομενη μου αγορα.
Εχω ακουσει καλα λογια!!

nibo
23-02-2012, 16:34
Πηρα το καινουριο διαιρουμενο της BMW (αυτο που βγενει σε κοκκινο-γκρι χρωμα) και ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο οσα αδιαβροχα ειχα μεχρι τωρα.
Το παντελονι στην περιοχη του καβαλου (εκει που συνηθως μπαζουν τα αδιαβροχα) ειναι ενισχυμενο με αντιολισθητικο υλικο και εχει λιγοτερες ραφες για καλυτερη αδιαβροχοποιηση. Εχει μεγαλα πλαινα φερμουαρ μεχρι τα γονατα για να το φορας χωρις να βγαζεις τις μποτες, και στην εσωτερικη μερια του ποδιου που ερχετε σε επαφη με την θερμοτητα του μοτερ εχει θερμοανθεκτικο υλικο για να αντεχει
Το μπουφαν εχει φερμουαρ και στα μανικα για να το φορας πιο ευκολα με το μπουφαν μοτο απο μεσα, και βολευει και σε χωματινη χρηση γιατι δεν ενοχλει τον αναβατη στις κινησεις επειδη δεν ειναι μονιμα σουρωμενο στην μεση οπως π.χ το Wintex που εχω, αλλα εχει ρυθμιζομενο λαστιχο στην μεση και το σουρωνεις οποτε θες π.χ. στην εθνικη για τον αερα
Γενικα δεν ψωνιζω εξοπλισμο αναβατη BMW γιατι τον θεωρω υπερτιμημενο αλλα τα αδιαβροχα νομιζω οτι αξιζουν τα λεφτα τους
Τα φτηνα μπαζανε ευκολα, αγοραζα καινουρια, και στην τελικη πληρωνα περισσοτερα
Το BMW ειναι σχετικα καινουριο βεβαια, δεν το εχω λιωσει ακομα, αλλα το πρωτα δειγματα γραφης του ειναι πολυ καλα

gs77
23-02-2012, 16:52
Πηρα το καινουριο διαιρουμενο της BMW (αυτο που βγενει σε κοκκινο-γκρι χρωμα) και ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο οσα αδιαβροχα ειχα μεχρι τωρα.
Το παντελονι στην περιοχη του καβαλου (εκει που συνηθως μπαζουν τα αδιαβροχα) ειναι ενισχυμενο με αντιολισθητικο υλικο και εχει λιγοτερες ραφες για καλυτερη αδιαβροχοποιηση. Εχει μεγαλα πλαινα φερμουαρ μεχρι τα γονατα για να το φορας χωρις να βγαζεις τις μποτες, και στην εσωτερικη μερια του ποδιου που ερχετε σε επαφη με την θερμοτητα του μοτερ εχει θερμοανθεκτικο υλικο για να αντεχει
Το μπουφαν εχει φερμουαρ και στα μανικα για να το φορας πιο ευκολα με το μπουφαν μοτο απο μεσα, και βολευει και σε χωματινη χρηση γιατι δεν ενοχλει τον αναβατη στις κινησεις επειδη δεν ειναι μονιμα σουρωμενο στην μεση οπως π.χ το Wintex που εχω, αλλα εχει ρυθμιζομενο λαστιχο στην μεση και το σουρωνεις οποτε θες π.χ. στην εθνικη για τον αερα
Γενικα δεν ψωνιζω εξοπλισμο αναβατη BMW γιατι τον θεωρω υπερτιμημενο αλλα τα αδιαβροχα νομιζω οτι αξιζουν τα λεφτα τους
Τα φτηνα μπαζανε ευκολα, αγοραζα καινουρια, και στην τελικη πληρωνα περισσοτερα
Το BMW ειναι σχετικα καινουριο βεβαια, δεν το εχω λιωσει ακομα, αλλα το πρωτα δειγματα γραφης του ειναι πολυ καλα







KAI H TIMHTOY ΦΙΛΕ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ?

nibo
23-02-2012, 17:41
δεν θυμαμαι ακριβως, στο περιπου οι αρχικες τιμες ειναι κανα 80αρι το κατω και κανα 100αρι το πανω

forester
23-02-2012, 17:53
Αν θες αδιάβροχο για μικρές μετακινήσεις (μέχρι 30-40') αρκεί ένα των 40-50€ πάνω κάτω. Πλαστικό, μουσαμάς, σαν λεπτή νιτσεράδα τέλος πάντων. Τα βρίσκεις σε όλα τα μαγαζιά. Αν θες κάτι να το φοράς ώρες πάνω από τα ρούχα (και το μπουφάν ίσως) σε ταξίδι, ας πούμε, πρέπει να πάρεις gore-tex. Υπολόγιζε στα 200€ πάνω - κάτω. Το βρίσκεις σε εξειδικευμένα μαγαζιά ορειβασίας, ειδών κυνηγίου κλπ. Ίσως και σε μοτο-μαγαζιά, δεν ξέρω.
Με τα απλά αδιάβροχα (μη διαπνέοντα) θα ιδρώσεις και θα γίνεις μούσκεμα έτσι κι αλλιώς.
Αυτό που λέει ο Nibo πιο πάνω, μάλλον τέτοιο είναι, γι αυτό και είναι "τσιμπημένο".

gs77
23-02-2012, 18:00
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΑΙΔΙΑ:)

nivo
23-02-2012, 18:07
Πηρα το καινουριο διαιρουμενο της BMW (αυτο που βγενει σε κοκκινο-γκρι χρωμα) και ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο οσα αδιαβροχα ειχα μεχρι τωρα.
Το παντελονι στην περιοχη του καβαλου (εκει που συνηθως μπαζουν τα αδιαβροχα) ειναι ενισχυμενο με αντιολισθητικο υλικο και εχει λιγοτερες ραφες για καλυτερη αδιαβροχοποιηση. Εχει μεγαλα πλαινα φερμουαρ μεχρι τα γονατα για να το φορας χωρις να βγαζεις τις μποτες, και στην εσωτερικη μερια του ποδιου που ερχετε σε επαφη με την θερμοτητα του μοτερ εχει θερμοανθεκτικο υλικο για να αντεχει
Το μπουφαν εχει φερμουαρ και στα μανικα για να το φορας πιο ευκολα με το μπουφαν μοτο απο μεσα, και βολευει και σε χωματινη χρηση γιατι δεν ενοχλει τον αναβατη στις κινησεις επειδη δεν ειναι μονιμα σουρωμενο στην μεση οπως π.χ το Wintex που εχω, αλλα εχει ρυθμιζομενο λαστιχο στην μεση και το σουρωνεις οποτε θες π.χ. στην εθνικη για τον αερα
Γενικα δεν ψωνιζω εξοπλισμο αναβατη BMW γιατι τον θεωρω υπερτιμημενο αλλα τα αδιαβροχα νομιζω οτι αξιζουν τα λεφτα τους
Τα φτηνα μπαζανε ευκολα, αγοραζα καινουρια, και στην τελικη πληρωνα περισσοτερα
Το BMW ειναι σχετικα καινουριο βεβαια, δεν το εχω λιωσει ακομα, αλλα το πρωτα δειγματα γραφης του ειναι πολυ καλα
αυτο που λες ειναι το rain lock 2 ??

nibo
23-02-2012, 18:57
Αν θες κάτι να το φοράς ώρες πάνω από τα ρούχα (και το μπουφάν ίσως) σε ταξίδι, ας πούμε, πρέπει να πάρεις gore-tex. Υπολόγιζε στα 200€ πάνω - κάτω. Το βρίσκεις σε εξειδικευμένα μαγαζιά ορειβασίας, ειδών κυνηγίου κλπ. Ίσως και σε μοτο-μαγαζιά, δεν ξέρω.
Με τα απλά αδιάβροχα (μη διαπνέοντα) θα ιδρώσεις και θα γίνεις μούσκεμα έτσι κι αλλιώς.
Αυτό που λέει ο Nibo πιο πάνω, μάλλον τέτοιο είναι, γι αυτό και είναι "τσιμπημένο".


Σωστος ο Θωδορας
Ορειβατικα αδιαβροχα χρησιμοποιουσα και εγω στην μοτο ειδικα στο χωμα που ιδρωνεις περισσοτερο, γιατι εχουν την καλυτερη διαπνοη, και οχι απαραιτητα με μεμβρανη gore-tex που ειναι πιο ακριβα. Εχω δοκιμασει της north face με μεμβρανη hyvent, της Marmot με μεμβρανη pre cip, και τις mountain equipment με μεμβρανη drilite και ηταν ολα μια χαρα. Ολα τα παραπανω ειναι ορειβατικα αδιαδροχα και τα γνωριζω λογω τις πολυχρονης ασχολιας μου με την ορειβασια-αναρριχιση. Τα 3 συγκεκριμενα που εγραψα ειναι απο τα πιο φτηνα, ελαφρια και valeu for maney ορειβατικα αδιαβροχα, και τα βρισκεται και τα 3 σε ορειβατικα μαγαζια στην Αθηνα. Οι τιμες τους ειναι περιπου οσο και αυτες του BMW. Δεν αναφερω καθολου ορειβατικα αδιαβροχα με gore-tex γιατι ξεφευγουν πολυ οι τιμες

Το αδιαβροχο της BMW στο καρτελακι του εγραφε οτι εχει διαπνοη, δεν νομιζω ομως οτι θα εχει καλυτερη διαπνοη απο τα ορειβατικα αδιαβροχα. Συγκριτικα ομως με τα μοτοσυκλετιστικα αδιαβροχα νομιζω οτι τα BMW ειναι τα καλυτερα

nibo
23-02-2012, 18:59
αυτο που λες ειναι το rain lock 2 ??

ναι

Gsspiros
23-02-2012, 20:38
Πηρα το καινουριο διαιρουμενο της BMW (αυτο που βγενει σε κοκκινο-γκρι χρωμα) και ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο οσα αδιαβροχα ειχα μεχρι τωρα.
Το παντελονι στην περιοχη του καβαλου (εκει που συνηθως μπαζουν τα αδιαβροχα) ειναι ενισχυμενο με αντιολισθητικο υλικο και εχει λιγοτερες ραφες για καλυτερη αδιαβροχοποιηση. Εχει μεγαλα πλαινα φερμουαρ μεχρι τα γονατα για να το φορας χωρις να βγαζεις τις μποτες, και στην εσωτερικη μερια του ποδιου που ερχετε σε επαφη με την θερμοτητα του μοτερ εχει θερμοανθεκτικο υλικο για να αντεχει
Το μπουφαν εχει φερμουαρ και στα μανικα για να το φορας πιο ευκολα με το μπουφαν μοτο απο μεσα, και βολευει και σε χωματινη χρηση γιατι δεν ενοχλει τον αναβατη στις κινησεις επειδη δεν ειναι μονιμα σουρωμενο στην μεση οπως π.χ το Wintex που εχω, αλλα εχει ρυθμιζομενο λαστιχο στην μεση και το σουρωνεις οποτε θες π.χ. στην εθνικη για τον αερα
Γενικα δεν ψωνιζω εξοπλισμο αναβατη BMW γιατι τον θεωρω υπερτιμημενο αλλα τα αδιαβροχα νομιζω οτι αξιζουν τα λεφτα τους
Τα φτηνα μπαζανε ευκολα, αγοραζα καινουρια, και στην τελικη πληρωνα περισσοτερα
Το BMW ειναι σχετικα καινουριο βεβαια, δεν το εχω λιωσει ακομα, αλλα το πρωτα δειγματα γραφης του ειναι πολυ καλα

Φίλε Νίκο για πες μας και τα νουμεράκια. Το πήρες μεγαλύτερο κατά 1 νούμερο ή 2, για να το φοράς πάνω από το κανονικό μπουφάν?

Λιγο ακριβό βέβαια αλλά την δουλειά του πρέπει να την κάνει.:)
Εντυπώσεις έτσι!!
Άλλο χρώμα που κοίταζα δεν βρίσκω.

nibo
23-02-2012, 23:38
Φίλε Νίκο για πες μας και τα νουμεράκια. Το πήρες μεγαλύτερο κατά 1 νούμερο ή 2, για να το φοράς πάνω από το κανονικό μπουφάν?

Λιγο ακριβό βέβαια αλλά την δουλειά του πρέπει να την κάνει.:)
Εντυπώσεις έτσι!!
Άλλο χρώμα που κοίταζα δεν βρίσκω.


Το πηρα 1 νουμερο επανω για να το βαζω πανω απο την στολη
Εντυπωσεις οπως ειπα πολυ καλες μεχρι στιγμης
Ναι σε χρωμα βγενει μονο σε ενα απο οτι ξερω

Gsspiros
24-02-2012, 01:37
Το πηρα 1 νουμερο επανω για να το βαζω πανω απο την στολη
Εντυπωσεις οπως ειπα πολυ καλες μεχρι στιγμης
Ναι σε χρωμα βγενει μονο σε ενα απο οτι ξερω

Οδεύω προς τα χνάρια σου.
Καλοφόρετο και με αρκετές βροχές σου εύχομαι :D

Ευχαριστώ:ye02:

Alfa7
24-02-2012, 11:22
Έχω το ολόσωμο της BMW, αυτό το κίτρινο.
Πλαστικό με επίστρωση κάποιου είδους ελαστοκοποιητή σφραγισμένο παντού, με ενισχυμένο
καβάλο, στα μπατζάκια υλικό που αντέχει τριβές και θερμοκρασίες ...

Το φόρεσα αρκετές φορές σε πολύ βροχή, δε κατάλαβε τίποτα ούτε οι ραφές ούτε καν
η εξωτερική τσέπη...
Μόνο πρέπει να το πάρεις και δύο νούμερα πάνω για να μπαίνεις εύκολα μεσα με μπουφάν κλπ...

squad
24-02-2012, 20:34
πηρα ενα απο το luis.de ολοσωμο 20ευρω εχω φαει απιστευτη βροχη,καρεκλοποδαρα και δεν εχει βαλει σταγονα!!:ha15:

ablithik
23-04-2012, 21:42
Εαν και πλεον οι βροχες θα σπανισουν για τους επομενους μηνες, τις προαλλες την εφαγα γεματη καθοδον για δουλεια, και φυσικα εβαλε νερα ...που αλλου... στο καβαλο και ημουν το θεαμα στο γραφειο :wo04:

Το παντελονι στην περιοχη του καβαλου (εκει που συνηθως μπαζουν τα αδιαβροχα) ειναι ενισχυμενο με αντιολισθητικο υλικο και εχει λιγοτερες ραφες για καλυτερη αδιαβροχοποιηση.
Επειδη το θελω για χρηση κυριως προς δουλεια, θα προτεινες το BMW Rainlock 2??? Με ενδιαφερει μονο το παντελονι. Ηδη θα αγορασω το τριτο :wo20: αδιαβροχο παντελονι και θελω να ξεμπερδευω μια και καλη με αυτη την ιστορια

Αν θες αδιάβροχο για μικρές μετακινήσεις (μέχρι 30-40') αρκεί ένα των 40-50€ πάνω κάτω. Πλαστικό, μουσαμάς, σαν λεπτή νιτσεράδα τέλος πάντων. Τα βρίσκεις σε όλα τα μαγαζιά.
Εχει δοκιμασει κανεις κλασικη ιστιοπλοικη νιτσεραδα για μικρες αποστασεις (20-25 λεπτα). Οπως εγραψα απο πανω, μονο για παντελονι ψαχνω αλλα οχι "μερικων" χρησεων...

Το πρωτο αδιαβροχο ηταν απο βενζιναδικο και το δευτερο ηταν BERING ... και στα δυο χαλασαν οι θερμοκολλημενες ραφες του καβαλου και βαλανε νερα σε βαρβατες βροχες (της BERING αντεξε λιγο παραπανω)