PDA

View Full Version : Iphone Gps Vs Gps


blast
02-03-2012, 13:51
Σκέφτομαι καιρο τώρα να αγοράσω ένα gps για την μηχανή! Είχα βάλει στο μάτι κάποια μοντέλα της Garmin (zumo 550 ή 660..) ! Το θέμα είναι αξίζει να δώσεις τα χρήματα να το αγοράσεις την στιγμή που έχω Gps στο iphone? Η χρήσει που θέλω να το κάνω είναι κυρίως Ελλάδα και Ευρώπη! Εσείς τι συσκευή χρησιμοποιείτε iphone η κάποιο άλλο Gps! Το μόνο προτέρημα που είχα βρει εγώ είναι ότι κυκλοφορούν gps τα οποία είναι αδιάβροχα αλλά κ αυτό το πρόβλημα λύθηκε από την στιγμή που βγήκε τέτοια ειδική θήκη για το iphone!

CPretenteriS
02-03-2012, 14:13
Φίλε έχω iphone 4 με Navigon αγορασμένο με όλους τους Ευρωπαϊκούς χάρτες, POI... κλπ... και Zumo660 αγορασμένο με όλες τις αναβαθμίσεις (lifetime) για όλη την Ευρώπη επίσης...

Θα σου πω κάτι απλούστατο και φαντάζομαι θα το καταλάβεις... Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... το ένα είναι τηλέφωνο με feature το GPS και το άλλο είναι Professional GPS...

Καλό το iphone αλλά όχι να ταξιδέψεις (ειδικά Ευρώπη) και να βασιστείς σε αυτό... και δεν αναφέρομαι στους χάρτες του όσο στην μπαταρία, τον επεργαστή, τη στιβαρότητα, την οθόνη του, κλπ κλπ κλπ...

CPretenteriS
02-03-2012, 14:14
Αν βεβαίως το κάνεις για λόγους κόστους, εξυπακούεται ότι η λύση που προτείνεις είναι αποδεκτή ! Αλλά δε θα μπεις στη διαδικασία να το συγκρίνεις με το Zumo!! ;)

forester
02-03-2012, 14:24
Σωστός ο CPS;)
Θα έλεγα το ίδιο ακριβώς, αλλά δεν έχω iphone, οπότε η άποψη του κατόχου μετράει πιο πολύ!
Επίσης εκτός από zumo, κοίτα και το νέο montana 650 :ye32::ye32::ye32:
Super εργαλείο! Και λίγο πιο οικονομικό από το zumo. Πρακτικά το ίδιο κοστίζουν, μικροδιαφορές, αλλά μου αρέσει πιο πολύ το montana.

blast
02-03-2012, 14:41
Επειδή ποτέ δεν είχα κανονικό gps για αυτό ήθελα την γνώμη κάποιου που έχει δουλέψει και τα 2 !
Φανταστικό φαίνεται το montana 650 :ye30::ye30:

nikos900
02-03-2012, 15:36
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... το ένα είναι τηλέφωνο με feature το GPS και το άλλο είναι Professional GPS...

Καλό το iphone αλλά όχι να ταξιδέψεις (ειδικά Ευρώπη) και να βασιστείς σε αυτό... και δεν αναφέρομαι στους χάρτες του όσο στην μπαταρία, τον επεργαστή, τη στιβαρότητα, την οθόνη του, κλπ κλπ κλπ...

Συμφωνώ απολύτως, να συμπληρώσω επίσης την αδυναμία να χειρισθεις το iphone με γάντια..

N4pSt3R
02-03-2012, 15:38
Φίλε έχω iphone 4 με Navigon αγορασμένο με όλους τους Ευρωπαϊκούς χάρτες, POI... κλπ... και Zumo660 αγορασμένο με όλες τις αναβαθμίσεις (lifetime) για όλη την Ευρώπη επίσης...

Θα σου πω κάτι απλούστατο και φαντάζομαι θα το καταλάβεις... Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... το ένα είναι τηλέφωνο με feature το GPS και το άλλο είναι Professional GPS...

Καλό το iphone αλλά όχι να ταξιδέψεις (ειδικά Ευρώπη) και να βασιστείς σε αυτό... και δεν αναφέρομαι στους χάρτες του όσο στην μπαταρία, τον επεργαστή, τη στιβαρότητα, την οθόνη του, κλπ κλπ κλπ...

:wha05:+1200

emlazo
02-03-2012, 17:52
Δεν έχω iphone αλλά HTC Hd2 με εγκατεστημένο Destinator 7, Garmin mobile xt.
Μέχρι να αγοράσω το Zumo το χρησιμοπούσα και στη μηχανή.

Απο πλευράς χαρτογράφησης δεν θα έχεις πρόβλημα. Λίγο πολύ όλα τα τα προγράμματα χρησιμοποιούν τους χάρτες της Navteq.

Τα σημαντικότερα προβλήματα των τηλεφώνων κατά τη γνώμη μου είναι:

δεν μπορείς να τα χειριστείς με γάντια
δεν είναι αδιάβροχα
οι οθονες τους γυαλίζουν και γίνονται καθρέπτες
ανεπαρκής φωτισμός, αντίθεση τις φωτεινές μέρες
στιβαρότητα

gandreas
02-03-2012, 18:37
Το NDriveπου έχω δοκιμάσει σε κινητό, πρώτα περνάω το στενό που θέλω και μετά μου λέει να στρίψω, το επηρεάζει η ταχύτητα που πάς. Στο αναφέρω γιατί ίσως να μην έχει την ακρίβεια που έχει οποιοδήποτε φτηνό αλλά καθαρά gpsαυτοκινήτου ή ζουμο και ίσως να είναι το ίδιο και στο Destinator :cool:

siraxanz
02-03-2012, 18:41
Θέμα σύγκρισης δεν υπαρχει, αλλο το ενα, αλλο το άλλο...

αλλά μπορεις άνετα να έχεις το ιφονι για πλοηγό....

Δεν υστερει σε τπτ....θα σε παει εκει που θελεις...χαλαράαααα:)

Τώρα αν θες κ το κατι παραπανω... πάρε πλοηγό...

Alfa7
09-03-2012, 12:06
Πάρε πλοηγό....το iphone είναι για άλλες δουλειές...θα σε πουλήσει...!

peterv
09-03-2012, 13:17
Σε ταξίδια χρησιμοποιώ gps zumo 660 έχει ασύρματη επικοινωνία μουσική και gps αντέχει βροχή κραδασμούς ήλιο κλπ.

Στο iPhone χρησιμοποιώ το Navigon με πολύ καλή πλοήγηση καλά γραφικά και ευχάριστω περιβάλλον.
Το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο όταν ψάχνω κάποια διεύθυνση.

Σε πλοήγηση και τα δύο θα κάνουν άψογη δουλειά και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Οι επιφυλάξεις μου είναι στο να χρησιμοποιήσεις το κινητο στην σκληρή χρήση της μηχανής. Μια πανάκριβη συσκευή σαν και αυτή δεν ξέρω αν θα ανταπεξέλθει σε ες τις κακούχίες της μηχανής. Ήλιο θερμοκρασίες κραδασμούς βροχ´η μικροκτυπήματα , ακόμα και αν έχεις θήκη.
Αν καταλήξεις σε τέτοια λύση (κινητού) αντί ενός κανονικού gps μηχανής θα σου πρότεινα να πάρεις ένα απλό gps αυτοκινήτου της garmin με θήκη της τάξεως των 150 200 ευρώ ώστε τουλάχιστον να ρισκάρεις λιγότερα πάνω στην μηχανή από ένα ακριβό κινητό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Peterv

lepanto
09-03-2012, 13:33
siraxanz Θέμα σύγκρισης δεν υπαρχει, αλλο το ενα, αλλο το άλλο...

αλλά μπορεις άνετα να έχεις το ιφονι για πλοηγό....

Δεν υστερει σε τπτ....θα σε παει εκει που θελεις...χαλαράαααα

Τώρα αν θες κ το κατι παραπανω... πάρε πλοηγό...



Σωστός άλλο το ένα άλλο το άλλο μην μπερδευουμε τα πράγματα ;):)

wild
09-03-2012, 15:15
Δεν υστερει σε τπτ....θα σε παει εκει που θελεις...χαλαράαααα:)

...

Ποιό gps έχεις στο φόνυ ;;;;;:Απορία:
Έχω κάνει ερώτηση και στο νήμα: http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1-109/%CE%A4%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-i-phone-4s-29331/

Kosttis
09-03-2012, 18:37
Εγώ που δεν έχω gps αλλά μόνο Iphone από πέρσυ το καλοκαίρι μέχρι και τώρα γύρισα με αυτό βουνά και πεδιάδες στην Ελλάδα. Το Navigon δεν με κρέμασε πουθενά!Και εξωτερικό που σχεδιάζω πάλι με αυτό θα πάω (και με χάρτη...ξέρεις αυτόν τον χάρτινο...) Έχω βάλει και πριζάκι κάτω από τη ζελατίνα για να φορτίζει και όλα μια χαρά. Βολέυομαι τελος πάντων και με το παραπάνω.

Προφανώς όμως αν είχα λεφτά θα έπαιρνα GPS.

wild
09-03-2012, 18:44
Εγώ που δεν έχω gps αλλά μόνο Iphone από πέρσυ το καλοκαίρι μέχρι και τώρα γύρισα με αυτό βουνά και πεδιάδες στην Ελλάδα. Το Navigon δεν με κρέμασε πουθενά!Και εξωτερικό που σχεδιάζω πάλι με αυτό θα πάω (και με χάρτη...ξέρεις αυτόν τον χάρτινο...) Έχω βάλει και πριζάκι κάτω από τη ζελατίνα για να φορτίζει και όλα μια χαρά. Βολέυομαι τελος πάντων και με το παραπάνω.

Προφανώς όμως αν είχα λεφτά θα έπαιρνα GPS.


Έχει και φωνητικές οδηγίες το navigon ;;;; :Απορία::Απορία::Απορία:

Kosttis
09-03-2012, 20:24
Ναι έχει.

wild
09-03-2012, 21:08
Ναι έχει.


Και μπορεί να στις δίνει στο bluetooth στο κράνος ;;;;

ThoDoriS
09-03-2012, 22:36
Ναι τις δίνει κανονικά.

Kosttis
10-03-2012, 02:11
Ναι τις δίνει κανονικά.

+1

wild
10-03-2012, 02:19
Για τους ψαγμένους το Navigon είναι το καλύτερο για το φόνυ ;;;;:)

Kosttis
10-03-2012, 12:04
Τι εννοείς "για τους ψαγμένους"; Εννοείς κάποιους πέρα από εμάς που στο έχουμε προτείνει ήδη; :)
Σε πειράζω ;)
Θα το αγοράσεις ή έχεις jailbreak?


Αν δεν έχεις να το κάνεις jailbreak και να κάνεις τις δοκιμές σου.

wild
10-03-2012, 13:20
Τι εννοείς "για τους ψαγμένους"; Εννοείς κάποιους πέρα από εμάς που στο έχουμε προτείνει ήδη; :)
Σε πειράζω ;)
Θα το αγοράσεις ή έχεις jailbreak?


Αν δεν έχεις να το κάνεις jailbreak και να κάνεις τις δοκιμές σου.

Όταν λέμε ψαγμένους, φυσικά εσάς/εμάς εννοούμε:ye33::ye33::ye33:
Δηλαδή δεν υπάρχει δωρεάν gps;;; :yz:yz:yz

Και αν όχι, πόσο κάνει;;;;:Απορία:

Kosttis
10-03-2012, 14:15
Δωρεάν?:lo19::lo19::lo19:

Χωρίς πλάκα το Navigon Europe έχει 89,99€ στο itunes
Το Navigon Eastern Europe που έχει και Ελλάδα 69,99€
Υπάρχουν και πολλά άλλα φθηνότερα.

Για να έχεις iphone θα έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή σου το itunes. οπότε μπές από εκεί στο itunes store και δες τα όλα!

peterv
10-03-2012, 15:02
Φίλε σοβαρό gps στο iPhone είναι το Navigon πληρώνεις όμως όπως λέει και ο Κωστής.

Αν θέλεις κάτι δωρεάν βολεύεσαι με την δρομολόγηση που έχει το iPhone με το google map χωρίς όμως φωνητικές οδηγίες και μόνο αν έχεις πρόσγραμμα data στην σύνδεσή σου με την κινητή τηλεφωνία.
Υπάρχουν και άλλες δωρεάν εφαρμογές gps στο iTunes store αλλά πάσχουν σε αξιοπιστία και ενημερωμένος χάρτες εκτός και αν πληρώσεις οπ´οτε πας στην επιλογή της πρώτης παραγράφου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Peterv

wild
10-03-2012, 15:32
Δωρεάν?:lo19::lo19::lo19:

Χωρίς πλάκα το Navigon Europe έχει 89,99€ στο itunes
Το Navigon Eastern Europe που έχει και Ελλάδα 69,99€
Υπάρχουν και πολλά άλλα φθηνότερα.

Για να έχεις iphone θα έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή σου το itunes. οπότε μπές από εκεί στο itunes store και δες τα όλα!


Φίλε σοβαρό gps στο iPhone είναι το Navigon πληρώνεις όμως όπως λέει και ο Κωστής.

Αν θέλεις κάτι δωρεάν βολεύεσαι με την δρομολόγηση που έχει το iPhone με το google map χωρίς όμως φωνητικές οδηγίες και μόνο αν έχεις πρόσγραμμα data στην σύνδεσή σου με την κινητή τηλεφωνία.
Υπάρχουν και άλλες δωρεάν εφαρμογές gps στο iTunes store αλλά πάσχουν σε αξιοπιστία και ενημερωμένος χάρτες εκτός και αν πληρώσεις οπ´οτε πας στην επιλογή της πρώτης παραγράφου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Peterv


Ρε παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις:ye02::ye02::ye02:
Άρα, δωρεάν gps με φωνητικές και να μην είναι σπασμένο δεν γίνεται :cr13::cr13::cr13:
Κατάλαβα καλά;;;;
Και παραθυράκι δεν υπάρχει:cr13::cr13::cr13:

Kosttis
10-03-2012, 18:09
Παραθυράκι....???

Εδώ μιλάμε για την απόλυτη χαβούζα......:lo19::lo19::lo19:

JAILBREAK λέμε!!!!

Άφοβα Αξιόπιστα Δωρεάν....!

wild
10-03-2012, 18:20
Παραθυράκι....???

Εδώ μιλάμε για την απόλυτη χαβούζα......:lo19::lo19::lo19:

JAILBREAK λέμε!!!!

Άφοβα Αξιόπιστα Δωρεάν....!


Διευκρίνισέ μου αυτό σε παρακαλώ !!!!
Μπορεί να μπει σε φόνυ που ΔΕΝ είναι σπασμένο ???
Σόρυ για τις διευκρινίσεις :(:(:o:o:o

MOYTPO
10-03-2012, 18:47
Αδερφε κρατα το IPHONE γιατι αμα φυγει η κεραια μονο για gps θα κανει.;)
Αμα δεν φυγει η κεραια αγορασε ενα gps γιατι το μηχανακι δεν ειναι αμαξι, θα περασει δυσκολα και ειναι κριμα!!!!!:rolleyes:

Kosttis
10-03-2012, 18:51
Όχι! Μόνο όταν κάνεις jailbreak (δηλαδή σπάσεις το τηλέφωνο) αποκτάς πρόσβαση στη χαβούζα ;)

Το jailbreak είναι δηλαδή η δυνατότητα να μπορείς να εγκαθιστάς αφενός παρανόμως προγράμματα που κανονικά υπάρχουν και εγκαθίστανται μέσω itunes, αφετέρου να εγκαθιστάς προγράμματα τρίτων.
Χωρίς αυτό ψωνίζεις μόνο από itunes.
Με αυτό ανοίγουν για σένα κι άλλα μαγαζάκια....;)

wild
10-03-2012, 21:20
Αδερφε κρατα το IPHONE γιατι αμα φυγει η κεραια μονο για gps θα κανει.;)
Αμα δεν φυγει η κεραια αγορασε ενα gps γιατι το μηχανακι δεν ειναι αμαξι, θα περασει δυσκολα και ειναι κριμα!!!!!:rolleyes:

Τι εννοείς οτι θα φύγει η κεραία;;;;Άμα πέσει κάτω;;;;:Απορία:

vasilisGS
10-03-2012, 21:45
Καλησπέρα που το πας για να τα κατεβασεις το jailbreak .

MOYTPO
10-03-2012, 21:45
Τι εννοείς οτι θα φύγει η κεραία;;;;Άμα πέσει κάτω;;;;:Απορία:

Οχι αδερφε σορρυ αμα σε μπερδεψα. Ηταν ενα σχολιο για το αβαταρ του φιλου blast.

wild
10-03-2012, 22:09
Οχι αδερφε σορρυ αμα σε μπερδεψα. Ηταν ενα σχολιο για το αβαταρ του φιλου blast.

:ye32:

minaskapetanakis
11-03-2012, 23:44
navigon. Τελειο !!! Εχει μεσα μεχρι και το τελευταιο χωριο !!!

katsim
12-03-2012, 21:43
παιδια καλα τα gps αλλα πρεπει παντα να κραταμε κ ενα χαρτη!!!
εγω χρησιμοποιω το iphone για gps(navigon) αλλα μονο για να βρω το ξενοδοχειο μεσα σε πολη!!!Kατα τη γνωμη μου μονο εκει φαινονται χρησιμα(αν δεν πας χωμα) ολα τα υπολοιπα με απλο κ καλο χαρτη!!

ThoDoriS
12-03-2012, 23:33
navigon. Τελειο !!! Εχει μεσα μεχρι και το τελευταιο χωριο !!!

:ye02: όντως....αξίζει για το iPhone...

Kimwnas
13-03-2012, 13:33
εγώ πάλι που δεν θέλω το μαραφέτι να με πιάνει απ' το χεράκι και να με πηγαίνει, αλλά το θέλω για όταν και άν χρειαστώ επιβεβαίωση θέσης και προσανατολισμού, το GPS κινητού είναι μια χαρά... :)

wild
13-03-2012, 13:41
Κάτι άκουσα οτι το google maps που είναι δωρεάν για το φόνυ (είναι;;; το ξέρει κανεις;;;;)) έχει και φωνητικές εντολές.Είναι αλήθεια;;;; Το έχει κατεβάσει κανένας;;;;:confused::confused::confused:

peterv
14-03-2012, 00:11
To google map υπάρχει ενσωματωμένο στο λειτουργικό δεν το αγοράζεις και δεν έχει φωνητικές οδηγίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Peterv

mikochem
14-03-2012, 17:49
Όταν λέμε ψαγμένους, φυσικά εσάς/εμάς εννοούμε:ye33::ye33::ye33:
Δηλαδή δεν υπάρχει δωρεάν gps;;; :yz:yz:yz

Και αν όχι, πόσο κάνει;;;;:Απορία:

Υπάρχει και το NAVV για iphone και κάνει 10€. Το έχω και είναι μια χαρά για Αθήνα. Εκτός ΑΘηνών δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Το χειρότερο στο Iphone είναι ότι δεν δουλεύει με γάντια αλλά αν δεν έχεις τα 500 ευρώ είναι μια αξιόπίστη λύση. Στην βάση έχω βάλει και ένα tire up έτσι ώστε αν σπάσει η βάση να μην φύγει στον δρόμο μαζί με τηλέφωνο.