PDA

View Full Version : (χαζη) Ερωτηση για ενδυση...


ziumann
06-03-2012, 20:54
Βλεπω ολα τα παιδια που φορανε τις εντουρομποτες οτι βαζουν το παντελονι απο μεσα.
Γιατι:wha13:
Η δικη μου λογικη λεει οτι αν ειναι απο μεσα εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να παρουν νερο απο τη πανω μερια.Επειδη ειμαι καινουριος στο αθλημα (πριν απο 15 μερες πηρα τις πρωτες μου μποτες) παρακαλω μη με κραξετε πολυ.:cr13:
Επισης γιατι τα γαντια εχουν το κοκκαλινο κομματι απο πανω?Θα μου πεις που να το ειχανε απο κατω?Ξερω γω?

N4pSt3R
06-03-2012, 20:59
Για τις μπότες δεν ξέρω να σου πω αλλά στα γάντια είναι για είναι καλυμένο το σημείο πάνω στα "κότσια" και να μην έχεις κάποιο τραύμα που ίσως σε καθυστερήσει ή ίσως σε σταματίσει από την βόλτα σου!Από κάτω τα περισότερα γάντια δρόμου και όχι χωμάτινα έχουνε δέρμα!

giclas
06-03-2012, 21:02
οι μποτες ΜΧ εντουρο ερχονται κε σφυγκου το παντελονη με το μηρο κατο απο το γονατο κε δεν βαζοθ τοσο νερο ....κε κε καθολου λασπη
τωρα για τα γαντια να απευθηνθης εκη που σου πουλησαν το χαρχαλο !!!:sm3:

Arkas
06-03-2012, 21:18
Το παντελόνι μπαίνει μέσα στη μπότα,
ώστε να συγκρατούνται οι επιγονατίδες.

Arkas
06-03-2012, 21:20
Και κάτι πολύ σημαντικό:
οι εντουρομπότες χρειάζονται απαραιτήτως εντουροκάλτσες.
Μιλώ εκ πείρας ! :yz

jarhead
06-03-2012, 21:21
Για τις μπότες δεν ξέρω να σου πω αλλά στα γάντια είναι για είναι καλυμένο το σημείο πάνω στα "κότσια" και να μην έχεις κάποιο τραύμα που ίσως σε καθυστερήσει ή ίσως σε σταματίσει από την βόλτα σου!Από κάτω τα περισότερα γάντια δρόμου και όχι χωμάτινα έχουνε δέρμα!

Πρωτον φιλε μου καμια ερωτηση δεν ειναι χαζη γιατι αποσκοπει να να παρεις απαντησεις που θα σε φανουν χρησιμες και θα σε βγαλουν απο πολλους μπελαδες στο μελλον.Στο δια ταυτα...Αν εχεις προσεξει (σιγουρα το εχεις) η εντουρο μποτα εχει αρκετες εμφανεις διαφορες απο τις υπολοιπες τουρινκγ η αγωνιστικες....Το ποδια λογω των τρομερων πιεσεων που δεχονται πρεπει να ειναι οσο το δυνατον ακαμπτα και προστατευμενα απο το τερραιν....Φυσικα αυτο επιτυχανεται με τις δεστρες που εχουν...Κατι παρομοιο συμβαινει με τις μποτες του σκι.Δευτερον το ευαισθητο μερος του χεριου ειναι το πανω μερος...Για αυτο συνηθως οταν χτυπαμε το πανω μερος το χερι τεινει να ανοιγει....Φαντασου τωρα να χτυπησει το χερι σου ακριβως την στιγμη που εσυ θα θελεις η να φρεναρεις η να δωσεις γκαζι....Ελπιζω να βοηθησα .

Gemat
06-03-2012, 21:38
Χωρις να γνωριζω, υποθετω οτι με τη τοποθετηση του παντελονιου μεσα στη μποτα, το προστατευεις απο σκισιματα. Επιπλεον μαλακωνει την επαφη του ποδιου σου με τη μποτα.
...και μη ξεχναμε οτι οι εντουραδες ειναι ετσι και αλλιως βρεγμενοι.... και ο βρεγμενος τη βροχη δεν τη φοβαται ... :ye33:

Για τον τουριστα τωρα.... εγω βαζω το παντελονι εξω απο τη μποτα, αλλα οφειλω να παραδεχτω οτι οταν βρεχει τα μπατζακια του παντελονιου γινονται κwlos.... Διαλεγεις λοιπον και παιρνεις... ειτε βρωμικα μπατζακια (παντελονι εξω) ειτε βρεγμενα ποδια (παντελονι μεσα) !

geod
06-03-2012, 22:49
Μπορείς αν θέλεις να πάρεις παντελόνι free style που φοριέται έξω από τις μπότες και να βάλεις τις επιγονατίδες κάτω από το παντελόνι και μέσα στις μπότες, όπως είπε και ο arkas πρέπει να βάλεις κάλτσες ψηλές enduro η ski :ye33:

geod
06-03-2012, 22:57
Οσο για τα γάντια, είναι προφανές ότι τα πλαστικά είναι για την προστασία των σημείων του χεριού από πτώσεις και μπαίνει σε σημεία που η ακαμψία δεν εμποδίζει την οδήγηση :ye33:

black_hawk
07-03-2012, 02:43
Βλεπω ολα τα παιδια που φορανε τις εντουρομποτες οτι βαζουν το παντελονι απο μεσα.
Γιατι:wha13:
Η δικη μου λογικη λεει οτι αν ειναι απο μεσα εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να παρουν νερο απο τη πανω μερια.Επειδη ειμαι καινουριος στο αθλημα (πριν απο 15 μερες πηρα τις πρωτες μου μποτες) παρακαλω μη με κραξετε πολυ.:cr13:

(Εκ προσωπικης πειρας, ορμωμενος..)

1. Απο συνηθεια! :p

2.ΔΕΝ ΛΕΡΩΝΕΙΣ το παντελονι απο τα διαφορα του δρομου! (Αρα, λιγοτερα για πλυσιμο, με την επιστροφη σπιτι! :D)

Γενικα, προτιμω "εντουρομποτες" πρωτον για τους δυο παραπανω λογους + την ΕΞ'ΟΡΙΣΜΟΥ! επιπλεον προστασια! (Βαρος και δυσκαμψια τα εχω συνηθισει, τοσα χρονια.. :p )

http://i40.tinypic.com/142tyqh.jpg

N4pSt3R
07-03-2012, 02:48
Πρωτον φιλε μου καμια ερωτηση δεν ειναι χαζη γιατι αποσκοπει να να παρεις απαντησεις που θα σε φανουν χρησιμες και θα σε βγαλουν απο πολλους μπελαδες στο μελλον.Στο δια ταυτα...Αν εχεις προσεξει (σιγουρα το εχεις) η εντουρο μποτα εχει αρκετες εμφανεις διαφορες απο τις υπολοιπες τουρινκγ η αγωνιστικες....Το ποδια λογω των τρομερων πιεσεων που δεχονται πρεπει να ειναι οσο το δυνατον ακαμπτα και προστατευμενα απο το τερραιν....Φυσικα αυτο επιτυχανεται με τις δεστρες που εχουν...Κατι παρομοιο συμβαινει με τις μποτες του σκι.Δευτερον το ευαισθητο μερος του χεριου ειναι το πανω μερος...Για αυτο συνηθως οταν χτυπαμε το πανω μερος το χερι τεινει να ανοιγει....Φαντασου τωρα να χτυπησει το χερι σου ακριβως την στιγμη που εσυ θα θελεις η να φρεναρεις η να δωσεις γκαζι....Ελπιζω να βοηθησα .

Πραγματικά για της μπότες δεν γνώριζα και βρίσκω πολύ σωστό και αυτό με άνοιγμα του χεριού!!!:ye02: