PDA

View Full Version : Προβλημα κρανους με κεφαλι.


Stathis1985
07-03-2012, 20:02
Καλησπερα στην παρεα. Λογω περιεργου σχηματος κεφαλιου αντιμετωπιζα παντα μα παντα προβλημα με τα κρανη μου.Εδω και 8 χρονια που φοραω κρανος και διαφορων εταιριων (Nolan, Arai, Shoei, Lazer) ειχα απο εντονη κοκκινιλα στο μετωπο μεχρι και δυσφορια. Τωρα ειμαι κατοχος ενος Shoei xr1100 το οποιο δεν μπορω να φορεσω πανω απο μιαμιση ωρα το πολυ λογω πονου. Αλλαξα πολλους επαγγελματιες και σπαταλησα πολλες ωρες για επιλογη κρανους, δεν ηταν βιαστικη αποφαση. Αλλα κατα την δοκιμη δεν ειχα προβλημα και ας φορουσα το κρανος μιση ωρα στο καταστημα.Τωρα που υποτιθεται "ανοιξε" κιολας με ενοχλει πολυ πανω απο μιαμιση ωρα. Δοκιμασα πολλες εταιριες και ειδη αλλα ειμαι και λιγο κεφαλας.Μπορω να δοκιμασω κατι αλλο? Εχετε καμια ιδεα?

MARK
07-03-2012, 20:36
Όπως το περιγράφεις φίλε μου μου ακούγεται σαν θέμα μεγέθους.Προφανώς δοκίμασες το μεγαλύτερο μέγεθος από αυτό που φοράς και σου ήταν μεγάλο.Λόγω ότι κάθε εταιρία έχει δική της φόρμα σε κάθε μέγεθος θα πρότεινα να δοκιμάσεις κράνη από πολλές εταιρίες μέχρι να βρείς αυτο που σου κάθεται καλά και δεν σε σφίγγει...;)

nivo
07-03-2012, 20:39
ριξε μια ματια εδω


Motocycle Helmet Guide - RevZilla (http://www.revzilla.com/motorcycle-helmet-guide)



εχει ενα καλο οδηγο για πολλα κρανοι της αγορας
καθως και τις διαφορες τους στο σχημα
για καθε κεφαλι ..

zandesiro
07-03-2012, 21:23
Δοκιμασε BELL......Και γω μεγαλοκεφαλοσ ειμαι XL......:ye28:

BOXER
07-03-2012, 21:56
Τωρα που υποτιθεται "ανοιξε" κιολας....

Στο σημείο του μετώπου, τα κράνη δεν ανοίγουν ποτε!!!

Αν σε πιέζει στην αρχή, θα σε πιέζει πάντα.

Όσο για το πως θα βρεις το κράνος που σου ταιριάζει, το μόνο που έχω να σου πω είναι, υπομονή και ψάξιμο!!! (πράγμα που ήδη γνωρίζεις δηλαδή).

mpekas kostas
07-03-2012, 22:12
Φίλος μου που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα βρήκε την λύση με κράνος Scorpion.Πάντως να είσαι έτοιμος για πολύ ψάξιμο:hmmm:...Καλή επιτυχία!

Stathis1985
08-03-2012, 00:34
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας φιλοι μου. Το κρανος συμφωνα με την περιμετρο του κεφαλιου μου ειναι XL και ειναι σωστο. Ισως τελικα η μονη λυση ειναι συνεχεις δοκιμες και αλλο ψαξιμο για να βρω το καλουπι που μου ταιριαζει. Αλλα και παλι δεν ειναι δυνατον να το τσεκαρω αυτο αν δεν φορεσω το κρανος πολυ ωρα. Ευχαριστω και παλι!

penti
10-03-2012, 15:24
Στο σημείο του μετώπου, τα κράνη δεν ανοίγουν ποτε!!!




+1200!!!:(:(:(

Vasilis
10-03-2012, 20:47
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας φιλοι μου. Το κρανος συμφωνα με την περιμετρο του κεφαλιου μου ειναι XL και ειναι σωστο. Ισως τελικα η μονη λυση ειναι συνεχεις δοκιμες και αλλο ψαξιμο για να βρω το καλουπι που μου ταιριαζει. Αλλα και παλι δεν ειναι δυνατον να το τσεκαρω αυτο αν δεν φορεσω το κρανος πολυ ωρα. Ευχαριστω και παλι!


Ριξε μια ματια και στα Arai .......

leandros
13-03-2012, 22:06
για δες για Schuberth που είναι για τους κεφάλες τους Γερμανούς

xurxes
13-03-2012, 22:55
για δες για Schuberth που είναι για τους κεφάλες τους Γερμανούς



:rolleyes:...:ye02:

Schuberth & BMW.....αλλα θα τα χωσεις:D