PDA

View Full Version : Η τροχαια δεν ξερει που παν τα τεσσερα


nanoshophellas
08-03-2012, 16:33
Τι θελει αραγε να πει ο ποιητης του αρθρου Πρώτο ΘΕΜΑ online : Πού χάθηκαν ο Σταμάτης και ο Γρηγόρης; Και για οσους αυτο φανταζει απλα ενα (ΣΕΝΑΡΙΟ) μην βιαστουν να απαντησουν γιατι ερχεται και η συνεχεια


Πού χάθηκαν ο Σταμάτης και ο Γρηγόρης;


Ακόμη και το μοναδικό πράγμα που σε αυτή την πόλη λειτουργούσε έως τώρα κανονικά σταμάτησε εδώ και μέρες να ανταποκρίνεται στα καθήκοντα του. Εχασε τη συνέπειά του και μας έβαλε όλους σε μπελάδες. Ή μάλλον όχι όλους. Μόνο τους άτυχους οδηγούς και πεζούς που κάθε μέρα και κυρίως κάθε βράδυ παίζουμε ρώσικη ρουλέτα σε κεντρικές αλλά και απόμερες διασταυρώσεις της Αθήνας για να συνεχίσουμε την πορεία μας. Βλέπετε τα φανάρια- ο Σταμάτης και ο Γρηγόρης που έλεγαν οι παλιοί- λειτουργούν με… έκτακτο προσωπικό. Οποιο θέλει ανάβει...

Ετσι, πλέον, σε κάθε γωνία «τώρα θα μας έρθει» αναρωτιόμαστε... «Βλέπεις κανένα άλλο φως;» ρωτάμε τον συνοδηγό μας αν είναι βράδυ. Και καλά οι οδηγοί, με τους πεζούς τι γίνεται; Πότε έχουν προτεραιότητα σε μια χώρα που ο καθένας μας μεταμορφώνεται από θύτης όταν είναι στο τιμόνι του αυτοκινήτου του σε θύμα όταν περπατάει στον δρόμο. Και σκεφθείτε να επιλέξει και μαύρα ρούχα και να προσπαθήσει να διασχίσει την Ακαδημίας μετά τις 12 το βράδυ. Μαύρο ΙΧ τον έφαγε.

Με το δίκιο του θα αναρωτηθεί κάποιος αφού όλοι είμαστε οδηγοί και πεζοί ποιοί είναι αυτοί που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα; Μα φυσικά οι αρμόδιοι. Τα όργανα της τάξης. Αυτοί που κάνουν αναστροφή εκεί που δεν επιτρέπεται, που περνάνε τα φανάρια (όταν λειτουργούν) με κόκκινο. Αυτοί λοιπόν που περιμένουν να δουν πότε θα περάσεις το χαλασμένο φανάρι για να σε γνωρίσουν από κοντά και να τους δώσεις τα στοιχεία σου. Οχι για πονηρό σκοπό. Απλά για τη σύσφιξη των σχέσεων και την τόνωση των ταμείων του κράτους. Ναι γίνεται και αυτό στην Αθήνα του 2012...

«Περάσατε με κόκκινο πρέπει να σας γράψω», ακούγεται το ποίημα του οργάνου που θα πλησιάσει το αυτοκίνητο σου...
«Μα δεν λειτουργούν τα φανάρια», ψελλίζεις...
«Δεν είναι δική μου δουλειά αυτό! Λοιπόν, 800 ευρώ πρόστιμο και αφαίρεση διπλώματος για δύο μήνες», σου απαντάει κοφτά ο ιππότης της ασφάλτου.
«Μα σας λέω δεν λειτουργεί...», κάνεις πως αντιμιλάς με ύφος κακομοίρικο πριν έρθει η αποστομωτική απάντηση του ανθρώπου που έχει περάσει τα βαρετά βράδια του στην τήρηση της τάξης στους δρόμους: «Κι όμως λειτουργούν. Μόνο το κόκκινο και το πορτοκαλί δεν λειτουργούν. Το πράσινο ανάβει. Θα έπρεπε να καταλάβετε ότι αφού όλα είναι σβηστά είναι κόκκινο ή πορτοκάλι και δεν θα έπρεπε να περάσετε».
«Μα ούτε το πράσινο λειτουργεί...», του λες δείχνοντας το σκοτεινό σηματοδότη...
«Περίεργο. Προχθές λειτουργούσε! Τέλος πάντων τώρα την έκοψα.... καληνύχτα σας”
και «καλή τύχη που λέει και ο εκφωνητής της ταινίας που αντέγραψε η Ελλη», σκέφτεσαι από μέσα σου.

Και έτσι εσύ κάθεσαι με την κλήση στο χέρι βράδυ στην Ακαδημίας να σκέφτεσαι πληρώνω δρόμους για να μην λειτουργούν τα φανάρια... Πληρώνω διόδια για να μην έχω δρόμους... Πληρώνω αμαρτίες αλλονών για να μην έχω ζωή. Κι ενώ προσπαθώ να αποφύγω το τρακάρισμα πληρώνω κλήση που δεν είμαι μάντης να καταλάβω αν τα σβησμένο λαμπάκι είναι πράσινο ή κόκκινο; και δεν φταίνε οι συμβάσεις με τους Γερμανούς φίλους μας που δεν ανανεώνουν στο όνομα της κάθαρσης και δεν φταίει η οικονομία στο χαρτί που δεν έχουμε παρκόμετρα... Αλήθεια το χαρτί στα μπλοκάκια των κλήσεων δεν τελειώνει ποτέ;

Φαντάζομαι πόσα τέτοια περιστατικά θα είδαν με τα μάτια τους στους δρόμους της Αθήνας ο Σταμάτης και ο Γρηγόρης και έφυγαν τρέχοντας...
Πρώτο ΘΕΜΑ online : Πού χάθηκαν ο Σταμάτης και ο Γρηγόρης; (http://www.protothema.gr/blogs/blogger/post/?aid=181765&cid=148)

siraxanz
08-03-2012, 17:53
Καλώς το παιδι, όλα καλά Ηλία?:hi50:

:th11: για το αρθρο, θελει πολυ προσοχη... στους δρομους:o

nanoshophellas
08-03-2012, 18:52
Καλώς το παιδι, όλα καλά Ηλία?:hi50:

:th11: για το αρθρο, θελει πολυ προσοχη... στους δρομους:o
Nαι Χαρη τωρα ειναι ολα καλα.....Οσο για το αρθρο αλλο θελει να μας πει..... θα το δουμε αυριο:u56::u56::u56:

TEOSS
10-03-2012, 02:43
Η κάθε σαβούρα-πατσαβούρα γράφει για τα ψυχικά της σύνδρομα ….:cool:

black_hawk
10-03-2012, 02:55
Η κάθε σαβούρα-πατσαβούρα γράφει για τα ψυχικά της σύνδρομα ….:cool:
Αυτοβιογραφημα, να υποθεσω? :)

TEOSS
10-03-2012, 03:02
Δεν νομίζω, είναι προφανές ότι περιγράφει γεγονός της φαντασίας της.

black_hawk
10-03-2012, 03:04
Α!, καλα τοτε!! :lo19:









:u31:

siraxanz
10-03-2012, 07:14
Σε χαλασμένο φανάρι πλησιαζει οδηγός τα βλέπει όλα σβηστά κ περνά,

αμεσως μετα τροχονομος τον σταματα κ τον κατηγορει για παρανομη διελευση με κόκκινο

Μα ψελίζει ο οδηγός εφου δεν δουλεύουν τα φαναρια...

Ο αστυνομικός πληροφορει τον ανυποπτο οδηγό ότι το πράσινο δουλεύει

το δε κοκκινο κ πορτοκαλί καμμένα... κ του δίνει κλήση 800 ευρώ...

Σωστό η λάθος αυτό έγινε....

Συνέβη στον Ηλία ακα nanoshophellas... σε αυτή την Ελλάδα ζούμε,

όπου αυτοί που ορκίστηκαν να μας προστατευουν πολλές φορές μας ταλαιπωρούν...

Ευτυχώς όχι όλοι.....

Eftixis
10-03-2012, 09:20
Τα παραλένε ρε παιδιά όταν τα κόκκινα είναι καμμένα ο κόμβος βγαίνει εκτός λυτουργιας για την προστασία των οδηγών Όταν τα πράσινα είναι καμμένα δεν υπάρχει πρόβλημα μόνο στην περίπτωση που ο απέναντι παραβιάση το κόκκινο
Αλλα θέλει να πει ο ποιητής
Βάζουμε και τους δημοσιογράφους και πιέζουν για να ανανεώσουν τις συμβάσεις συντήρησης και μιλάμε για πολυ χρήμα

vpentza
10-03-2012, 09:47
Οποιος εχει διάφορα ...συνδρομα, τα εκθετει στη δουλεια του, αν μαλιστα φοραει στολη εχει και τη καλυψη της...διοικησης.....

Θελω να πω, η επιλογη και η εκπαιδευση των αστυνομικων πρεπει να ηταν και προφανως συνεχιζει να ειναι, τυχαια, αποσπασματικη. Ελπιζει ο πολιτης να πεσει σε ανθρωπο αξιολογο και αυτο ειναι εξισου τυχαιο....

Γνωριζω λοιπον εναν αστυνομικο που περιπολει στην ....Αλασκα, διασχιζει τις αχανεις εκτασεις ελεγχοντας τα διασκορπισμενα χωρια των αυτοχθονων Εσκιμωων. Μου περιεγραψε λοιπον το πώς επιλεχθηκε απο τη Καναδικη Αστυνομια και σε τι τεστς εξεταστηκε....
Εδω οι δικοι μας απλως θα ...ντρεποντουσαν να δηλωνουν εκπαιδευτες...

Albatros
10-03-2012, 10:30
Τα παραλένε ρε παιδιά όταν τα κόκκινα είναι καμμένα ο κόμβος βγαίνει εκτός λυτουργιας για την προστασία των οδηγών Όταν τα πράσινα είναι καμμένα δεν υπάρχει πρόβλημα μόνο στην περίπτωση που ο απέναντι παραβιάση το κόκκινο
Αλλα θέλει να πει ο ποιητής
Βάζουμε και τους δημοσιογράφους και πιέζουν για να ανανεώσουν τις συμβάσεις συντήρησης και μιλάμε για πολυ χρήμα

Ετσι όπως πάμε σαν Χώρα σε λίγο θα βγουν καντηλανάφτες στους δρόμους όπως παλιά...
:u56::u60::cr13:

nanoshophellas
10-03-2012, 11:03
Το αρθρο αναφερετε σε εμενα........Παρασκευη βραδυ 2/3/12 και περι ωρα 20:30 με σταματισε ο καρεκλοκενταυρος (Σ_ _ _λιδης Κ.) και μου εχωσε 700 euro και αφερεσει χαρτιων για 1 μηνα.....ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΒΟΥΝ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ(Εχω βεβαιωση απο το αρμοδιο τμημα του υπουργειου) και επειδη του εταξα οτι θα τον :u60: τον εβγαλα στις εφημεριδες. Την δευτερα θα σας δωσω και την βεβαιωση οτι τα φαναρια ηταν ΕΚΤΩΣ λειτουργιας και την κληση του μ@λ@κ@. θα τον κανω να με βλεπει και να τρεχει

TEOSS
10-03-2012, 11:27
Το αρθρο αναφερετε σε εμενα........Παρασκευη βραδυ 2/3/12 και περι ωρα 20:30 με σταματισε ο καρεκλοκενταυρος (Σ_ _ _λιδης Κ.) και μου εχωσε 700 euro και αφερεσει χαρτιων για 1 μηνα.....ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΒΟΥΝ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ(Εχω βεβαιωση απο το αρμοδιο τμημα του υπουργειου) και επειδη του εταξα οτι θα τον :u60: τον εβγαλα στις εφημεριδες. Την δευτερα θα σας δωσω και την βεβαιωση οτι τα φαναρια ηταν ΕΚΤΩΣ λειτουργιας και την κληση του μ@λ@κ@. θα τον κανω να με βλεπει και να τρεχει

Εάν είναι έτσι φίλε γιατί πόσταρες το άρθρο μιας δημοσιογράφου του πρώτου θέματος που αναφέρει πρόστιμο 800 ευρώ και 2 μήνες αφαίρεση… άσχετα μετά πραγματικά (700+1μηνας) που αναφέρεις τώρα? Εάν είναι όπως λες προχώρα νομικά γιατί έχεις δίκιο!


Αλήθεια σε ποια υπηρεσία υπηρετεί ο αστυνομικός που σε έγραψε ? (αναφέρεται πάνω αριστερά στην κλήση)

nanoshophellas
10-03-2012, 12:05
Εάν είναι έτσι φίλε γιατί πόσταρες το άρθρο μιας δημοσιογράφου του πρώτου θέματος που αναφέρει πρόστιμο 800 ευρώ και 2 μήνες αφαίρεση… άσχετα μετά πραγματικά (700+1μηνας) που αναφέρεις τώρα? Εάν είναι όπως λες προχώρα νομικά γιατί έχεις δίκιο!


Αλήθεια σε ποια υπηρεσία υπηρετεί ο αστυνομικός που σε έγραψε ? (αναφέρεται πάνω αριστερά στην κλήση)
Τι ενοεις (εαν ειναι ετσι) ; Ετσι που τα λεω ειναι και θα τα δεις την Δευτερα που θα βαλω και την κληση και την βεβαιωση....Εχω κανει οτι μου επιτρεπει ο νομος....Απλα γουσταρω να τον βγαλω και να τον κραξω παντου....Εξαλου του το εταξα.Αν αυτος ειναι μια φορα λ@Κ@μ@ς εγω μπορω να γυνω χ10. Θελω να δω τι θα κανει ο ανωτερος του οταν θα τον παρουν τηλ απο γνωστο καναλι για να τοποθετηθει επι του θεματος(Για το ρεπορταζ που ετοιμαζουν)

frits
10-03-2012, 12:33
Το ότι η εξουσία διαφθείρει και θέλει χαρακτήρα για να την διαχειριστείς είναι γνωστό από τα αρχαία χρόνια......:rolleyes:

Από εκεί και πέρα ψυχραιμία, απαίτησε αυτό που δικαιούσαι ( και το κυνήγι μέσα είναι, αλλά μην χάνεις το μέτρο).:)

nanoshophellas
10-03-2012, 12:51
Το ότι η εξουσία διαφθείρει και θέλει χαρακτήρα για να την διαχειριστείς είναι γνωστό από τα αρχαία χρόνια......:rolleyes:

Από εκεί και πέρα ψυχραιμία, απαίτησε αυτό που δικαιούσαι ( και το κυνήγι μέσα είναι, αλλά μην χάνεις το μέτρο).:)
Eτσι που τα λες ειναι γειτονα...Αλ μου την σπαει ΠΟΛΥ οταν ενα 25χρ με στολη νομιζει οτι εχει πιασει τον παπα απο τα......Εαν ηταν κοκκινο θα το ρουφαγα και δεν θα ελεγα κουβεντα

TEOSS
10-03-2012, 13:28
Το ότι η εξουσία διαφθείρει και θέλει χαρακτήρα για να την διαχειριστείς είναι γνωστό από τα αρχαία χρόνια......:rolleyes:

Από εκεί και πέρα ψυχραιμία, απαίτησε αυτό που δικαιούσαι ( και το κυνήγι μέσα είναι, αλλά μην χάνεις το μέτρο).:)

Υπάρχει και ποιο δύσκολα διαχειρίσιμο ζήτημα ….








….Αυτό της βλακείας!!!:lo19::lo19::lo19:

frits
10-03-2012, 14:22
Υπάρχει και ποιο δύσκολα διαχειρίσιμο ζήτημα ….








….Αυτό της βλακείας!!!:lo19::lo19::lo19:


Είσαι πολύ σκληρός με τον συνάδελφο.....:rolleyes:

gsmaniac
10-03-2012, 14:28
Είσαι πολύ σκληρός με τον συνάδελφο.....:rolleyes:


εγω θα συμφωνησω με τον θοδωρη,,,,,,;)
και θα προσθετα μεχρι το βραδυ επιθετα...για τον λαλακα:cool:

arisp
10-03-2012, 14:41
Υπάρχει και ποιο δύσκολα διαχειρίσιμο ζήτημα ….








….Αυτό της βλακείας!!!:lo19::lo19::lo19:

ένα ακόμα αρχαίο επίκαιρο :
γνώθι σαυτόν < αρχαία ελληνική φράση "γνῶθι σαὐτόν" < γιγνώσκω + εαυτός
Αποδίδεται στον Χείλωνα Δαμαγήτου τον Λακεδαιμόνιο, έναν απ' τους επτά σοφούς. Μερικοί το αποδίδουν στον Πλάτωνα.

gsmaniac
10-03-2012, 14:47
ένα ακόμα αρχαίο επίκαιρο :
γνώθι σαυτόν < αρχαία ελληνική φράση "γνῶθι σαὐτόν" < γιγνώσκω + εαυτός
Αποδίδεται στον Χείλωνα Δαμαγήτου τον Λακεδαιμόνιο, έναν απ' τους επτά σοφούς. Μερικοί το αποδίδουν στον Πλάτωνα.


αυτο που αναφερει ο καθηγητης......ειναι η αρχη θεραπειας του βλακα:D

ckk
10-03-2012, 22:32
Τι ενοεις (εαν ειναι ετσι) ; Ετσι που τα λεω ειναι και θα τα δεις την Δευτερα που θα βαλω και την κληση και την βεβαιωση....Εχω κανει οτι μου επιτρεπει ο νομος....Απλα γουσταρω να τον βγαλω και να τον κραξω παντου....Εξαλου του το εταξα.Αν αυτος ειναι μια φορα λ@Κ@μ@ς εγω μπορω να γυνω χ10. Θελω να δω τι θα κανει ο ανωτερος του οταν θα τον παρουν τηλ απο γνωστο καναλι για να τοποθετηθει επι του θεματος(Για το ρεπορταζ που ετοιμαζουν)

Σοβαρά δεν είναι ηλίθια σαβούρα η δημοσιογράφος?

Στείλε το το κωλoπαιδo. Εγώ τον τελευταίο δικό μου τον έστειλα Χίο. Ήταν της Τροχαίας των Διοδίων. Μια χαρά περνάει... :ye33: :sm3: μου λέει ένας φίλος μέσα από την υπηρεσία του. Τον σιχαινόντουσαν και εκεί όλοι.

TEOSS
11-03-2012, 18:53
Σοβαρά δεν είναι ηλίθια σαβούρα η δημοσιογράφος?

Στείλε το το κωλoπαιδo. Εγώ τον τελευταίο δικό μου τον έστειλα Χίο. Ήταν της Τροχαίας των Διοδίων. Μια χαρά περνάει... :ye33: :sm3: μου λέει ένας φίλος μέσα από την υπηρεσία του. Τον σιχαινόντουσαν και εκεί όλοι.

Εάν είναι του γούστου σου …στην παραχωρώ!!! :sm7:
Εγώ από την φωτο που έχει, την βλέπω …σαύρα!:D


Δεν την είπα <<ηλίθια>>.
Αυτό που περιγράφει, με τον τρόπο που το κάνει και με την ψεύτικη αναφορά στο πρόστιμο φαίνεται σαν <<φανταστική>> ιστορία.:cool:




Τον έστειλες στην…. Χίο??? Ζωή παιρνάει !!!!:cool2::cool2::cool2:

Ξέρεις πόσοι θέλουν να μετατεθούν μακριά από <<ζόρικες>> υπηρεσίες και δεν μπορούν??? :lo19::lo19::lo19:

ckk
12-03-2012, 19:58
Εάν είναι του γούστου σου …στην παραχωρώ!!! :sm7:
Εγώ από την φωτο που έχει, την βλέπω …σαύρα!:D


Δεν την είπα <<ηλίθια>>.
Αυτό που περιγράφει, με τον τρόπο που το κάνει και με την ψεύτικη αναφορά στο πρόστιμο φαίνεται σαν <<φανταστική>> ιστορία.:cool:




Τον έστειλες στην…. Χίο??? Ζωή παιρνάει !!!!:cool2::cool2::cool2:

Ξέρεις πόσοι θέλουν να μετατεθούν μακριά από <<ζόρικες>> υπηρεσίες και δεν μπορούν??? :lo19::lo19::lo19:

Μαγκιά του. Το πέτυχε. :ye33: