PDA

View Full Version : ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΠΟΥΤ!!!


1200GS
28-05-2009, 17:24
Γυρναω το πρωι απο Ραφηνα και αφηνω τη μηχανη κατω απο το σπιτι.Βγαζω το μπουφαν και κατεβαινω για να φυγω αλλα δεν.....
Παταω μιζα και σβηνουν ολα στο καντραν.Κλεινω ανοιγω διακοπτη τιποτα νεκρα ολα.Περιμενω λιγο ξαναανοιγω διακοπτη οκ αλλα μιζα δεν..., μονο το τακ τακ τακ ακουγοταν.Βαζω ενισχυση με καλωδια απο την μπαταρια του αυτοκινητου αλλα παλι τιποτα.Νομιζα οτι ειχε κολλησει η μιζα αλλα ενω την κουνησα με ταχυτητα τιποτα παλι.
Παιρνω τηλ την mobile και σε μιση ωριτσα εμφανιστηκε το X5. Μου αλλαζει μια μπαταρια και μαζι με ενισχυση παιρνει μπροστα. Η δικια μου ειχε κοψει στοιχειο τελικα. Παιρνει τηλ. το γνωστο συνεργειο στο Γερακα, τους λεει να βαλουν μια να φορτιζει και οτι παω απο κει να την παρω στην εγγυηση!
Πηγα την πηρα εδωσα πισω την δικια μου και ολα οκ.
Η μηχανη μου ειναι 07 μοντελο και εχει 42.000 χλμ υποψιν!
Τελος καλο ολα καλα;)

arisxios
28-05-2009, 17:54
Άτιμο πράγμα η μπαταρία έχει όλο το θράσος να σε αφήνει απροειδοποίητα !!!!!!! :hmmm:
Τέλος καλό όλα καλά !!!!!!:rolleyes:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
28-05-2009, 20:06
Τάκα-τάκα λοιπόν ....:D

Μπράβο στην Μobile για την άμεση ανταπόκριση ...

Νάναι το τελευταίο ....;)

NLS
28-05-2009, 20:36
η mobile πάντα πετάει

επίσης μου αρέσει που είναι πεντακάθαροι και ατσαλάκωτοι

gbmw
28-05-2009, 20:38
η mobile πάντα πετάει

επίσης μου αρέσει που είναι πεντακάθαροι και ατσαλάκωτοι

Δεν θα τόλεγα ...Μια φορά που τους είδα, δεν ήταν έτσι ...:cool:

yannis
28-05-2009, 20:51
η mobile πάντα πετάει

επίσης μου αρέσει που είναι πεντακάθαροι και ατσαλάκωτοι


Τους "βλέπεις".... συχνά?!?!?!?!?!?:rolleyes:

nek21
28-05-2009, 21:10
Δεν θα τόλεγα ...Μια φορά που τους είδα, δεν ήταν έτσι ...:cool:
:sm8::sm8::sm8:

1200GS
28-05-2009, 21:10
:sm8:η mobile πάντα πετάει

επίσης μου αρέσει που είναι πεντακάθαροι και ατσαλάκωτοι

yannis
28-05-2009, 21:26
Εγώ πάλι, μιά φορά τους είδα, (ομοίως, μπαταρία!!!) δεν μπορώ να πώ, ο φίλος ήταν άψογος. Βέβαια, δεν θα ήθελα να τον "δω" ξανά την ώρα της δουλειάς του!!!!!;)

1200GS
28-05-2009, 21:32
Εγώ πάλι, μιά φορά τους είδα, (ομοίως, μπαταρία!!!) δεν μπορώ να πώ, ο φίλος ήταν άψογος. Βέβαια, δεν θα ήθελα να τον "δω" ξανά την ώρα της δουλειάς του!!!!!;)

:sm6:

NLS
28-05-2009, 21:36
Τους "βλέπεις".... συχνά?!?!?!?!?!?:rolleyes:

μια φορά με το Dakar και ήταν και για δικό μου φταίξιμο

(έφυγε η αλυσίδα μια και είχε φύγει ο τεντωτήρας 2-3 μήνες και έλεγα "έλα μωρέ σιγά δεν χρειάζεται")

ήρθε Πειραιά από Κηφισιά σε 20 λεπτά (!) το αυτοκίνητο ήταν σαν να μην είχε ξανακυκλοφορήσει και αυτός "γιατρός"

Albatros
28-05-2009, 22:26
Γυρναω το πρωι απο Ραφηνα και αφηνω τη μηχανη κατω απο το σπιτι.Βγαζω το μπουφαν και κατεβαινω για να φυγω αλλα δεν.....
Παταω μιζα και σβηνουν ολα στο καντραν.Κλεινω ανοιγω διακοπτη τιποτα νεκρα ολα.Περιμενω λιγο ξαναανοιγω διακοπτη οκ αλλα μιζα δεν..., μονο το τακ τακ τακ ακουγοταν.Βαζω ενισχυση με καλωδια απο την μπαταρια του αυτοκινητου αλλα παλι τιποτα.Νομιζα οτι ειχε κολλησει η μιζα αλλα ενω την κουνησα με ταχυτητα τιποτα παλι.
Παιρνω τηλ την mobile και σε μιση ωριτσα εμφανιστηκε το X5. Μου αλλαζει μια μπαταρια και μαζι με ενισχυση παιρνει μπροστα. Η δικια μου ειχε κοψει στοιχειο τελικα. Παιρνει τηλ. το γνωστο συνεργειο στο Γερακα, τους λεει να βαλουν μια να φορτιζει και οτι παω απο κει να την παρω στην εγγυηση!
Πηγα την πηρα εδωσα πισω την δικια μου και ολα οκ.
Η μηχανη μου ειναι 07 μοντελο και εχει 42.000 χλμ υποψιν!
Τελος καλο ολα καλα;)

Έπαθα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο στα 2000χλμ, φαντάσου να ήμουνα σε κανένα απομακρυσμένο μέρος. Τελικά να δούμε τι αξιόπιστο θα έχει η μαμά στα μηχανάκια μας...όλα τα έχω πάθει...:yz

NLS
28-05-2009, 23:36
δεν κατάλαβα ρε παιδιά
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ η BMW φταίει;

μήπως και αν δεν σας βγουν καλά τα λάστιχα;

Arkas
29-05-2009, 01:00
δεν κατάλαβα ρε παιδιά
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ η BMW φταίει;

μήπως και αν δεν σας βγουν καλά τα λάστιχα;
Πάντως Νίκο για την μπαταρία φταίει η "μαμά".
Γιατί όσοι έβαλαν Tourateck δεν ξανααντιμετώπισαν πρόβλημα;

Jefe
29-05-2009, 01:18
Πάντως, η μπαταρία μου, με άφησε με την Adve μου, έξω απο ένα περίπτερο όπου την έσβησα για να αγοράσω κάτι! Μόλις 7 μηνών καινούργια η μοτό!!!:yz Βέβαια ήταν στην εγγύηση, αλλά τι να το κάνεις? Σοκαρίστηκα!!!

Jefe

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
29-05-2009, 01:29
δεν κατάλαβα ρε παιδιά
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ η BMW φταίει;

μήπως και αν δεν σας βγουν καλά τα λάστιχα;



Θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου ....

Και αυτό γιατί, η μάρκα κ ο τύπος της μπαταρίας είναι επιλογή της "μαμάς" ...:(

Τα τελευταία μοντέλα '08 - '09,

γιατί δεν "μένουν" με την ίδια συχνότητα όπως τα παλιά ;;;;:confused:

Κάτι άλλαξε.... Η μπαταρία, το alternator, η χαρτογράφηση .....;;;;;;

sotos
29-05-2009, 01:54
Πάντως, η μπαταρία μου, με άφησε με την Adve μου, έξω απο ένα περίπτερο όπου την έσβησα για να αγοράσω κάτι! Μόλις 7 μηνών καινούργια η μοτό!!!:yz Βέβαια ήταν στην εγγύηση, αλλά τι να το κάνεις? Σοκαρίστηκα!!!

Jefe


Έτσι-έτσι .....:yz

sotos
29-05-2009, 01:55
Θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου ....

Και αυτό γιατί, η μάρκα κ ο τύπος της μπαταρίας είναι επιλογή της "μαμάς" ...:(

Τα τελευταία μοντέλα '08 - '09,

γιατί δεν "μένουν" με την ίδια συχνότητα όπως τα παλιά ;;;;:confused:

Κάτι άλλαξε.... Η μπαταρία, το alternator, η χαρτογράφηση .....;;;;;;


Άρα, έφταιγε η μπαταρία ή κάτι άλλο :hmmm: Δεν μπορεί να μην φταίει κάτι και να μένουν τα μηχανάκια ....Νεύρα

vtheo
29-05-2009, 09:28
Άρα, έφταιγε η μπαταρία ή κάτι άλλο :hmmm: Δεν μπορεί να μην φταίει κάτι και να μένουν τα μηχανάκια ....Νεύρα

Σε μία συζήτηση που είχα κάνει με μηχανικό της ΒΜW περί του θέματος όταν φίλου R1200 GSA 08 μόλις 2 μηνών τότε τον άφησε από μπαταρία μου είπε ότι το πρόβλημα δεν είναι στη μοτό αλλά στις μπαταρίες που χρησιμοποιεί η BMW. Βγάζουν πρόβλημα όλες και αυτό συμβαίνει σε όλα τα μηχανάκια ΒMW το συναντάμε όμως περισσότερο στα 1200 λόγω περισσότερων ηλεκτρονικών συστημάτων + το ότι έχουν 3 εγκεφάλους.

Σαν λύση μου πρότεινε τόποθέτηση μπαταρίας άλλης μάρκας όχι αυτή που προτείνει η μαμά ακόμα κ αν έιμαι στην εγγύηση να επιβαρυνθώ κάποια ευρώ για μία Υuasa αλλά μετα θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Βέβαια έγω να μην το ματιάσω δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με τη δικιά μου μοτό (την έχω περίπου 14 μήνες).

mjtir
29-05-2009, 09:50
Συντηρητης καθε 15 ημερες δεν βλαπτει.

Τοσα και τοσα ξοδευουμε για το μωρο....

wet & dirty
29-05-2009, 12:44
Γυρναω το πρωι απο Ραφηνα και αφηνω τη μηχανη κατω απο το σπιτι.Βγαζω το μπουφαν και κατεβαινω για να φυγω αλλα δεν.....
Παταω μιζα και σβηνουν ολα στο καντραν.Κλεινω ανοιγω διακοπτη τιποτα νεκρα ολα.Περιμενω λιγο ξαναανοιγω διακοπτη οκ αλλα μιζα δεν..., μονο το τακ τακ τακ ακουγοταν.Βαζω ενισχυση με καλωδια απο την μπαταρια του αυτοκινητου αλλα παλι τιποτα.Νομιζα οτι ειχε κολλησει η μιζα αλλα ενω την κουνησα με ταχυτητα τιποτα παλι.
Παιρνω τηλ την mobile και σε μιση ωριτσα εμφανιστηκε το X5. Μου αλλαζει μια μπαταρια και μαζι με ενισχυση παιρνει μπροστα. Η δικια μου ειχε κοψει στοιχειο τελικα. Παιρνει τηλ. το γνωστο συνεργειο στο Γερακα, τους λεει να βαλουν μια να φορτιζει και οτι παω απο κει να την παρω στην εγγυηση!
Πηγα την πηρα εδωσα πισω την δικια μου και ολα οκ.
Η μηχανη μου ειναι 07 μοντελο και εχει 42.000 χλμ υποψιν!
Τελος καλο ολα καλα;)



Tελικά ο Νίκος ο οδηγός του χ5 ειναι απο τους καλήτερους σε θεμα εξυπηρέτηση...ενημερωτικα ολο το τμημα mobile το έχει στησει μόνος του!!!!και πάλι μπράβο...;)