PDA

View Full Version : ΠΕΡΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ


Thomas Ptwmas
09-03-2012, 15:19
Καλησπέρα παιδιά!

Αποφάσισα πρόσφατα οτι ο εξοπλισμός ασφαλείας της μπέμπας μου πρέπει να αναβαθμιστεί επειγόντως (ενα "πέταλο" έστω και ABUS δεν νομίζω οτι κάνει και πολλά)! Μετά απο ψάξιμο κατέληξα στην λύση της αλυσίδας που θα πιάνει σε ένα πακτωμένο κρίκο (ground anchor). Ο "κρικος" αυτός είναι ο Torc Ground Anchor αλλά στο θέμα της αλυσίδας ακόμη βρίσκομαι ανάμεσα σε 2: Abus Granit Extreme 37 και Torc Protector 16mm. Εχει δοκιμάσει κανείς κάποια απο αυτές κι αν ναι ποιές οι εντυπώσεις; Αξίζουν τα λεφτά τους ή μαζί με την μηχανή θα κλαίω και την αλυσίδα;;;


:p:p:p:p:p:p:p

siraxanz
09-03-2012, 19:27
Θωμά παληκαρι μου κανα κλειστο γκαραζ δεν παιζει????

η εστω κανα παρκιν με το μηνα...:o

Τελευταία λύση η αλυσσος κ δεν...λέει τπτ...

Μετα αλύσσου η ανευ αν την εχεις εξω.....κινδυνος

Thomas Ptwmas
10-03-2012, 18:09
Δυστυχώς κλειστό γκαράζ δεν παίζει...:(:(:(! Απ'ότι καταλαβαίνω απο συζητήσεις πάντως αμα την βάλουν στο μάτι άστα να πάνε. Συνεπώς αυτό που μπορείς είναι να κάνεις την δουλειά του επίδοξου...μελλοντικού εμπόρου ανταλλακτικών της μηχανής σου όσο γίνεται πιο δύσκολη, εξ ού και η λύση της αλυσίδας.

Alkinoos
10-03-2012, 19:36
Η αλυσίδα δε κάνει τίποτα. Αν είναι να στη πάρουν...

ericnax
10-03-2012, 21:05
Καλησπέρα παιδιά!

Αποφάσισα πρόσφατα οτι ο εξοπλισμός ασφαλείας της μπέμπας μου πρέπει να αναβαθμιστεί επειγόντως (ενα "πέταλο" έστω και ABUS δεν νομίζω οτι κάνει και πολλά)! Μετά απο ψάξιμο κατέληξα στην λύση της αλυσίδας που θα πιάνει σε ένα πακτωμένο κρίκο (ground anchor). Ο "κρικος" αυτός είναι ο Torc Ground Anchor αλλά στο θέμα της αλυσίδας ακόμη βρίσκομαι ανάμεσα σε 2: Abus Granit Extreme 37 και Torc Protector 16mm. Εχει δοκιμάσει κανείς κάποια απο αυτές κι αν ναι ποιές οι εντυπώσεις; Αξίζουν τα λεφτά τους ή μαζί με την μηχανή θα κλαίω και την αλυσίδα;;;


:p:p:p:p:p:p:p

Και εγώ ψάχνομαι για μια αλυσίδα.Κοιτάω για ανωξίδωτη από κότερα για να είναι χοντρή να μην την πιάνει (εύκολα) η ψαλίδα.:o

stelth1
10-03-2012, 23:50
Αλυσιδα σε πακτομενο σημειο κ κουκουλα να μην την βλεπουν.

black_hawk
11-03-2012, 02:23
..κουκουλα να μην την βλεπουν.
Τοσο βασικη, οσο και η καλυτερη αλυσιδα!! (Για να μην πω και περισσοτερο..)

:ye36::ye36::ye36:

kostaskyriakos
12-03-2012, 19:45
Καλησπέρα παιδιά!

Αποφάσισα πρόσφατα οτι ο εξοπλισμός ασφαλείας της μπέμπας μου πρέπει να αναβαθμιστεί επειγόντως (ενα "πέταλο" έστω και ABUS δεν νομίζω οτι κάνει και πολλά)! Μετά απο ψάξιμο κατέληξα στην λύση της αλυσίδας που θα πιάνει σε ένα πακτωμένο κρίκο (ground anchor). Ο "κρικος" αυτός είναι ο Torc Ground Anchor αλλά στο θέμα της αλυσίδας ακόμη βρίσκομαι ανάμεσα σε 2: Abus Granit Extreme 37 και Torc Protector 16mm. Εχει δοκιμάσει κανείς κάποια απο αυτές κι αν ναι ποιές οι εντυπώσεις; Αξίζουν τα λεφτά τους ή μαζί με την μηχανή θα κλαίω και την αλυσίδα;;;


:p:p:p:p:p:p:p:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Thomas Ptwmas
14-03-2012, 22:23
Αλυσιδα σε πακτομενο σημειο κ κουκουλα να μην την βλεπουν.

Συμφωνώ απολύτως! Νομίζω οτι με αυτά η κατάσταση δυσκολεύει αρκετά ωστε να ψάξουν για κάτι πιο εύκολο. Βέβαια εαν την βάλουν στο μάτι και στο σαλόνι να την έχω (που λέει ο λόγος) κινδυνεύω να χάσω και την μηχανή και την τηλεόραση :D:D:D:D:D:D:D

Και εγώ ψάχνομαι για μια αλυσίδα.Κοιτάω για ανωξίδωτη από κότερα για να είναι χοντρή να μην την πιάνει (εύκολα) η ψαλίδα.:o

Νομίζω οτι δεν μετράει τόσο το πάχος του κρίκου, όσο το υλικό κατασκευής του (για αντοχή σε ψυκτικά σπρέι, κρούση κτλ) και το σχήμα του κρίκου. Η συγκεκριμένη αλυσίδα (Αbus) ισχυρίζεται οτι με το εξαγωνικό σχήμα των κρίκων της δεν μπορεί να πιάσει ο κόφτης εύκολα (το κατα πόσο ισχύει βέβαια δεν το γνωρίζω...:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:)

Thomas Ptwmas
14-03-2012, 22:24
Τοσο βασικη, οσο και η καλυτερη αλυσιδα!! (Για να μην πω και περισσοτερο..)

:ye36::ye36::ye36:


+1200

paschalis
15-03-2012, 23:09
Η βασικη γραμμη ειναι να την εχεις καλυτερα κλειδωμενη απο την αμεσως κοντινοτερη ομοια.
Η αλυσιδα να ενωνει πλαισιο με το σταθερο σημειο και να ειναι οσο πιο δυσκολη η προσβαση σε αυτην.
Κι ενα λουκετο οπως το πεταλο που να εχει διαφορετικο τροπο παραβιασης και να απαιτει αλλα εργαλεια απο οτι η αλυσιδα.
Κοκουλα συναγερμος ενεργοποιημενος και ενα κερακι οποτε ευκαιρεις..

Thomas Ptwmas
24-10-2012, 15:20
Τελικά κατέληξα στην λύση της πάκτωσης σε τοίχο και η αλυσίδα να πιάνει και τον σκελετό της μοτοσυκλέτας. Η "πατέντα" που έγινε είναι να τοποθετηθούν 2 φλάντζες εκατέρωθεν του τοίχου (ο οποίος είναι απο οπλισμένο σκυρόδεμα btw) οπότε όποιος την πάρει την καλή μου θα του δώσω ενθύμιο και τον τοίχο...! Εννοείται οτι η πρόσβαση είναι η πιο δύσκολη δυνατή (μετα βίας το φτάνω εγώ :p) και επίσης υπάρχει συναγερμός ενεργοποιημένος always. Επιπροσθέτως έχει γίνει και ασφάλεια κλοπής οπότε νομίζω είμαι ΟΚ...