PDA

View Full Version : Διαδικασια παραγγελιας-παραδοσης BMW


georgekostas
28-05-2009, 22:06
Παιδια σημερα κλεισαμε τη συμφωνια για τη μηχανη και αυριο μπαινουν τα χρηματα και γινεται και η παραγγελια επισημα.
Θελω αν ξερετε απο τη δικια σας να σας ρωτησω καποια πραγματα.
Εγω αυριο να βαλω ολο το ποσο η ενα μερος και το αλλο οταν προχωρησει η διαδικασια;
Ποσες μερες κανει να τελειωσει ολη η διαδικασια και να μπουν οι πινακιδες στη μηχανη;
Γενικα τι πληρωνουμε (εκτος απο την καθαρη αξια της μηχανης)στο τελος πινακιδες,μεταφορικα...κ.α. και ποσο;
Γενικα τι πρεπει να προσεξω;
Αν η μηχανη παραδοθει στην Αθηνα λογικα δεν πρεπει ν'αργησει.
Επειδη ειναι η πρωτη μου BMW θα ηθελα τα φωτα σας.
Ευχαριστω.

Albatros
28-05-2009, 22:20
Μας λες ότι κλείσατε τη συμφωνία,άρα όλα αυτά που ρωτάς πρέπει να έχουν ήδη συμφωνηθεί,αλλιώς είσαι ευάλωτος σε απαιτήσεις εξωσυμβατικές.
Η τιμή είναι συνήθως με το κλειδί στο χέρι υπολογίζοντας και τη μεταβίβαση(πινακίδες).Μεταφορικά στην Αθήνα δεν λέει. Τα λεφτά όλα μπροστά αν μπορείς απόφυγέ το.
Καλώς να ορίσει η μπέμπα σου...:)

NLS
28-05-2009, 23:41
αν μιλάμε για παραγγελία για μηχανή που δεν υπάρχει (αλλά τώρα θα στη φτιάξει το εργοστάσιο - όπως έγινε και με τις δυο μου BMW) τότε απλά ελπίζεις να προλάβεις τις διακοπές του Αυγούστου (λίγο χλωμά πάντως)

georgekostas
29-05-2009, 00:20
Thanks παιδες....

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
29-05-2009, 00:52
Παιδια σημερα κλεισαμε τη συμφωνια για τη μηχανη και αυριο μπαινουν τα χρηματα και γινεται και η παραγγελια επισημα.
Θελω αν ξερετε απο τη δικια σας να σας ρωτησω καποια πραγματα.
Εγω αυριο να βαλω ολο το ποσο η ενα μερος και το αλλο οταν προχωρησει η διαδικασια;
Ποσες μερες κανει να τελειωσει ολη η διαδικασια και να μπουν οι πινακιδες στη μηχανη;
Γενικα τι πληρωνουμε (εκτος απο την καθαρη αξια της μηχανης)στο τελος πινακιδες,μεταφορικα...κ.α. και ποσο;
Γενικα τι πρεπει να προσεξω;
Αν η μηχανη παραδοθει στην Αθηνα λογικα δεν πρεπει ν'αργησει.
Επειδη ειναι η πρωτη μου BMW θα ηθελα τα φωτα σας.
Ευχαριστω.


Βρε Γιώργο,

λίγο μπερδεμένα τα λες,

ή εμείς δεν καταλάβαμε καλά ....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Η συμφωνία έγινε ....ΟΚ !!!

Η μοτό, είναι ετοιμοπαράδοτη ;;;;;

Γιατί αν δεν είναι,

τί σημασία έχει - στην παρούσα φάση - πόσες μέρες κάνουν οι πινακίδες κ.λ.π ;;;;

Την αγοράζεις από επίσημο αντ/πο ή παραεισαγωγή ;;;;;

Θα βάλεις ένα ποσό σήμερα κ τα υπόλοιπα,

όταν προχωρήσει η διαδικασία .... Ποιά διαδικασία ;;;;

Για .... πες τα με την σειρά ..... για να μπούμε κι εμείς στο "κλίμα" ....;):D:D:D



.

Arkas
29-05-2009, 00:54
:Απορία::Απορία::Απορία:

georgekostas
29-05-2009, 01:20
Βρε Γιώργο,

λίγο μπερδεμένα τα λες,

ή εμείς δεν καταλάβαμε καλά ....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Η συμφωνία έγινε ....ΟΚ !!!

Η μοτό, είναι ετοιμοπαράδοτη ;;;;;

Γιατί αν δεν είναι,

τί σημασία έχει - στην παρούσα φάση - πόσες μέρες κάνουν οι πινακίδες κ.λ.π ;;;;

Την αγοράζεις από επίσημο αντ/πο ή παραεισαγωγή ;;;;;

Θα βάλεις ένα ποσό σήμερα κ τα υπόλοιπα,

όταν προχωρήσει η διαδικασία .... Ποιά διαδικασία ;;;;

Για .... πες τα με την σειρά ..... για να μπούμε κι εμείς στο "κλίμα" ....;):D:D:D



.
Η μοτο ειναι ετοιμοπαραδωτη απο Ελλαδα απο επισημο αντι/πο.
Οσο αφορα τη ''διαδικασια'' μου ειπαν απο την εταιρια οτι η μοτο πρεπει να προγραματιστει και αυτο ισως παρει λιγες μερες δεν ειναι οπως οι αλλες μηχανες πας τη φορτωνεις και φευγεις.
Γι αυτο ρωτησα για να καταλαβω τι γινεται με τις BMW.

Arkas
29-05-2009, 01:23
Για "προγραμματισμό", δεν έχω ξανακούσει.:confused:

syan
29-05-2009, 08:44
Γιώργο αυτές δεν είναι ερωτήσεις που μπορεί να σου απαντήσει το φόρουμ. Η δική σου είναι ειδική περίπτωση διότι μεσολαβεί και δεύτερος έμπορος λόγω ανταλλαγής. Οι αγορές συνήθως γίνονται κατευθείαν απο dealer BMW απο τον οποίο και την παραλαμβάνεις στο διάστημα που σου ορίζει αυτός (γύρω στις 5 εργάσιμες). Λογικό λοιπόν να μην μπορείς να πάρεις απάντηση εδώ μέσα...!

georgekostas
29-05-2009, 08:54
Γιώργο αυτές δεν είναι ερωτήσεις που μπορεί να σου απαντήσει το φόρουμ. Η δική σου είναι ειδική περίπτωση διότι μεσολαβεί και δεύτερος έμπορος λόγω ανταλλαγής. Οι αγορές συνήθως γίνονται κατευθείαν απο dealer BMW απο τον οποίο και την παραλαμβάνεις στο διάστημα που σου ορίζει αυτός (γύρω στις 5 εργάσιμες). Λογικό λοιπόν να μην μπορείς να πάρεις απάντηση εδώ μέσα...!

Οκ Στρατο απλα επειδη μεσολαβει και δευτερος υπαρχει μια καθυστερηση που μπορει να ειναι και λογικη.
Σας ευχαριστω.

gsa1200
03-06-2009, 01:02
Το παρέλαβες το μηχανάκι;;;;

georgekostas
03-06-2009, 08:34
Το παρέλαβες το μηχανάκι;;;;

Οχι ακομα ειναι η 4η μερα σημερα (εργασιμη) απο την παραγγελια.

Ελπιζω μεχρι Παρασκευη αλλιως παμε για Τριτη:(:(:(