PDA

View Full Version : Nομικη συμβουλη.


manosamos
18-03-2012, 10:24
Καλημερα στο φορουμ.
Εχω ενα θεμα και θα ηθελα μια βοηθεια/συμβουλη απο τυχων δικηγορους που ειναι μελη εδω.
Δευτέρα μεσημερι αναχωρησα αεροπορικώς για το νησι με σκοπο να αλλαξω καποια κουφωματα στο σπίτι,για να μετακωμιζουμε σιγά σιγά προς τα κεί,μια και εδω η καρριερα μας τελειωσε.
Τριτη κατα τις 2 το μεσημερι,σε κατασταση πανικού μου τηλεφωνεί η γυναικα μου και μου λεει οτι επεσε ο τοιχος του γειτονα και μας πλακωσε το σπιτι,Το σπιτι μας ειναι μια μονοκατοικια.
Ειδοποιώ συγγενικο προσωπο να παει να δει περι τίνως πρόκειτε.
Η απαντηση ηταν οτι εφυγε απο τον αερα η σκεπή απο το λυώμενο του διπλανου,το οποιο βρισκετε στην ταρατσα του δεύτερου οροφου και εχει πλακωσει την δικια μας κεραμοσκεπή.

Οπως καταλαβαινετε ταραχτηκα και χωρις δευτερη σκεψη ζητησα αμεσως απο την Ολυμπιακη να μου αλλαξει το εισητηριο επιστροφής που ειχα για τις 14/4.
Βεβαια πληρωσα ενα καπελο 69 ευρω έξτρα απο το ηδη προπληρωμενο εισητηριο.
Να μην τα πολλυλεω,στις 6 ακριβως ηρθα στο Περαμα και οπως ειδα ειχαν ηδη παρει την οροφη με γερανο.

Το θεμα ειναι το εξης.
Ο γειτονας λεει οτι θα αντικαταστησει τα κεραμιδια μου,αν και 5 μερες μετα δεν εχει κανει τιποτα,αλλα αρνειτε να μου πληρωσει ολα τα εξοδα που εχω κανει για την εδω επιστροφη μου,συν τα εξοδα που θα κανω για να ξαναπαω στο νησι,συν το οτι εγω εκει κανονιζα να παω για δουλειά αλλα τωρα μαλλον το χασαμε το παιχνιδι,συν το σοκ της συζηγου στο οποιο μελος νευρολογος απο αλλο φορουμ με βοηθησε να αντιμετωπισω.

Πηγα στο τοπικο Α.Τ και ζητησα οδηγιες για το τι πρεπει να κανω απο εδω και στο εξης.
Μου ζητησαν χαρτι απο την εισαγγελια Πειραια,το οποιο και προσκομισα.
Σε συζητηση που ειχα με τον αξιωματικο του τμηματος μου ειπε οτι θα τον καλεσουν να συζητησουμε παρουσια του,αλλα δεν ειναι υποχρεωμενος να ερθει.............................

Αν θελετε μου ειπε καντε του μια μηνυση για φθορα ξενης περιουσιας κλπ,αλλα κοστιζει 100 ευρω.
-Εγω απο αυτη την δίκη βαζω τιποτα στη τσεπη,ρωτησα.
-Οχι,απλα θα καταδικαστει αλλα εαν επιθυμεις οικονομικη αποζημιωση θα πας σε δικηγορο να ζητησεις δικη για αποζημιωση κλπ,αλλα ο δικηγορος συν τα εξοδα δικαστηριου θα σου κοστισουν περισσοτερα απο αυτα που τελικα θα παρεις κια δεν αξιζει ο κοπος.

Ρωταω λοιπον σε οποιον κατεχει το αθλημα,αξιζει να κινηθω νομικα ή οχι?
Εαν αξιζει τι παιζει απο θεμα αμοιβών/εξοδων δικης?
Η ζημια στο σπιτι ειναι περιπου 15 κεραμμιδια συν τα εργατικα,αλλα η ζημια στα εισητηρια και το σοκ της συζηγου δεν ειναι αμελητεα,συν το οτι χασαμε μαλλον την δουλεια στο νησι συν τα νευρα μου που αρχιζουν και χορευουν σε περιεργους ρυθμους απο την αναισθησια τους.
Καθε συμβουλη καλοδεχουμενη.
Ευχαριστώ.

http://img692.imageshack.us/img692/2097/017dxm.jpg
http://img687.imageshack.us/img687/6845/018tz.jpg
http://img853.imageshack.us/img853/3218/022hn.jpg
http://img96.imageshack.us/img96/8210/005bzj.jpg
http://img217.imageshack.us/img217/3921/002qqa.jpg
http://img821.imageshack.us/img821/6449/006uwr.jpg

giclas
18-03-2012, 15:36
οτι κε να σου πουν ειναι λογια του αερα φυλε Μανο !

οπως λες ειναι κε γητονας σου οποτε κατσε να τα βρης χωρης δυκαστες κε δικηγωρους διοτι στο τελος θα σου μηνη μονο η κακια!

που χαθηκες ρε φυλε τοσο κερο ?!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-03-2012, 16:03
Κανονικά, αν ήταν έξυπνος ο γείτονας

έπρεπε να σου έχει φτιάξει τα κεραμίδια αυθημερόν,

έτσι θα σε "ικανοποιούσε" προσωρινά κ δεν θα σε ανάγκαζε να προσανατολίζεσαι προς την δικαστική οδό ... :o

Αλλά απ' ότι φαίνεται, μάλλον αδιάφορος είναι ... :(:mad:

manosamos
18-03-2012, 17:34
οτι κε να σου πουν ειναι λογια του αερα φυλε Μανο !

οπως λες ειναι κε γητονας σου οποτε κατσε να τα βρης χωρης δυκαστες κε δικηγωρους διοτι στο τελος θα σου μηνη μονο η κακια!

που χαθηκες ρε φυλε τοσο κερο ?!


Tι να βρω με αυτον?Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια πιθανοτητα να βρεθει λυση.
Το μονο που μενει αφου αδυνατει ο νόμος ειναι η αυτοδικια...............και οχι τοσο για τα χρηματα(που δεν μου περισσευουνε κιόλας)αλλα για την ειρωνια του.
Οσο για το που ειμαι τι να σου πω τωρα............
Μπαινω καθε Κυριακη συνηθως αλλα δεν γραφω πιά.:ye33:

manosamos
18-03-2012, 17:39
Αλλά απ' ότι φαίνεται, μάλλον αδιάφορος είναι ... :(:mad:
Εντελως αδιαφορος Νικο.
Να φανταστεις για τι ειδους ανθρωπους μιλαμε να σου πω οτι διωχνουν οποιον παει να παρκαρει εξω απο το σπιτι τους(για να βρισκουν παρκινγκ),αλλα αυτοι εχουν τακάρει ενα τρακαρισμενο αυτοκινητο που εχουνε 3 χρονια τωρα εξω απο το παραδιπλανό τους σπιτι.
Αξιοπρεπεια μηδέν..................καρακατσουλιό σκετο.:rolleyes:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-03-2012, 17:51
Αυτός το θέλει το ....


Νοταρά - Μπουρλότο! - YouTube



http://th891.photobucket.com/albums/ac113/jaydedeyes/th_emoticon-object-034.gif (http://media.photobucket.com/image/emoticon/jaydedeyes/emoticon-object-034.gif?o=2)





:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:

manosamos
18-03-2012, 18:18
Α μπραβο.
Μπουρλοτο,η μονη λυση.......................:sm2:

giclas
18-03-2012, 18:44
Α μπραβο.
Μπουρλοτο,η μονη λυση.......................:sm2:



Μανο καψε κε το δυκο σου μαζη !!:sm3::sm3::sm3:

manosamos
18-03-2012, 18:47
Να καψω την βίλα?
Ποτέ.................:p

paschalis
18-03-2012, 20:42
Εγω θα αγοραζα πεντε εξι κεραμιδια και θα τα εβαζα στη θεση τους.
Γελωντας και παιρνοντας δυναμη απο το χαλι αυτου του ανθρωπου.
Η ψυχικη μου υγεια κοστολογειται πολυ περισσοτερα..

Capitain
18-03-2012, 20:55
Εγω θα αγοραζα πεντε εξι κεραμιδια και θα τα εβαζα στη θεσαη τους.
Γελωντας και παιρνωντας δυναμη απο το χαλι αυτου του ανθρωπου.
Η ψυχικη μου υγεια κοστολογειται πολυ περισσοτερα..
Α γειά σου !!!! Για 5-6 κεραμίδια κουβαλήθηκες ρε άνθρωπε από το νησί και σου φταίει ο γείτονας που στο κάτω κάτω δεν έφταιγε κι αυτός?
Δεν ήταν δα και η πτώση των δίδυμων πύργων......
Και πας και στους μπατσους για να σου πληρώσει τα εισιτήρια???:ye02::ye32:

manosamos
18-03-2012, 22:52
Α γειά σου !!!! Για 5-6 κεραμίδια κουβαλήθηκες ρε άνθρωπε από το νησί και σου φταίει ο γείτονας που στο κάτω κάτω δεν έφταιγε κι αυτός?
Δεν ήταν δα και η πτώση των δίδυμων πύργων......
Και πας και στους μπατσους για να σου πληρώσει τα εισιτήρια???:ye02::ye32:


Το να διαβαζουμε ενα γεγονος,δεν ειναι το ιδιο με το να το ζουμε.
Και εγω αν ηξερα το μεγεθος της ζημιας εκ των προτερων δεν θα ερχωμουνα καν.
Οταν ομως σου λενε οτι επεσε μια οροφη και δεν ξερεις το αν εχεις παθει ζημια,αν το σπιτι σου ειναι ξεφραγο αμπελι ή οτιδηποτε άλλο,το λογικο ειναι να ερθεις οσο το δυνατον ταχυτερα.
Οσο για τα εισητηρια που σχολιαζεις φιλε μου να σου πω οτι δεν ειμαστε ολοι Large και δεν τρεχουν τα ευρω απο τις τσεπες μας.
Και μια φιλικη συμβουλη...........μην εισαι τοσο υπεροπτης:cool:

Capitain
18-03-2012, 23:50
Το να διαβαζουμε ενα γεγονος,δεν ειναι το ιδιο με το να το ζουμε.
Και εγω αν ηξερα το μεγεθος της ζημιας εκ των προτερων δεν θα ερχωμουνα καν.
Οταν ομως σου λενε οτι επεσε μια οροφη και δεν ξερεις το αν εχεις παθει ζημια,αν το σπιτι σου ειναι ξεφραγο αμπελι ή οτιδηποτε άλλο,το λογικο ειναι να ερθεις οσο το δυνατον ταχυτερα.
Οσο για τα εισητηρια που σχολιαζεις φιλε μου να σου πω οτι δεν ειμαστε ολοι Large και δεν τρεχουν τα ευρω απο τις τσεπες μας.
Και μια φιλικη συμβουλη...........μην εισαι τοσο υπεροπτης:cool:
Δεν είμαι υπερόπτης, και δε μου τρέχουν τα ευρώ από τας τσέπας φίλε μου... Κι αν μου έτρεχαν, πάλι δεν θα πλήρωνα τόσα λεφτά για να βιαστώ να γυρίσω πίσω πριν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται..
Κι όπως λες και στην υπογραφή σου, ..........and justice for all !!!:re25:

petros
19-03-2012, 10:30
Ειναι κάτι που γίνετε συχνά,τον χειμώνα με τον αέρα,το κακό ειναι οτι εκεί που έσπασαν τα κεραμύδια,χρειάζεται μάστορας,για να κάνει καί την μόνωση,εκτός κι αν πιάνει το χέρι σου,με αυτά,καλό ειναι να τον πάρεις με το καλό μήπως και σου πληρώσει τα μαστορικά και τα υλικα,τώρα οσο για εισιτήρια,ψυχική οδυνη και τέτοια δεν νομίζω να καταφέρεις τιποτα,ισα ισα και τα νευρα σου θα σπασεις και λεφτά ισως σου φύγουν,μόνο με το καλό οτι κάνεις,να τον πιασεις στο φιλότιμο,γιατι αν ειναι κουφάλα,και να στα πληρώσει οταν φύγεις θα στην κάνει μονος του μετα.....

manosamos
19-03-2012, 19:02
Ειναι κάτι που γίνετε συχνά,τον χειμώνα με τον αέρα,το κακό ειναι οτι εκεί που έσπασαν τα κεραμύδια,χρειάζεται μάστορας,για να κάνει καί την μόνωση,εκτός κι αν πιάνει το χέρι σου,με αυτά,καλό ειναι να τον πάρεις με το καλό μήπως και σου πληρώσει τα μαστορικά και τα υλικα,τώρα οσο για εισιτήρια,ψυχική οδυνη και τέτοια δεν νομίζω να καταφέρεις τιποτα,ισα ισα και τα νευρα σου θα σπασεις και λεφτά ισως σου φύγουν,μόνο με το καλό οτι κάνεις,να τον πιασεις στο φιλότιμο,γιατι αν ειναι κουφάλα,και να στα πληρώσει οταν φύγεις θα στην κάνει μονος του μετα.....

Μπα,δεν θα προλαβει.............................:ye33: