PDA

View Full Version : GPS Εντοπισμου - Την γνωμη σας...


marioman
19-03-2012, 11:21
Λοιπον, η υποθεση εχει ως εξης:
Σημερα τα ξημερωματα, "άνοιξαν" το μαγαζι κατω ακριβως απο το σπιτι μου και πηραν ενα αυτοκινητο (Candy) το οποιο ηταν μεσα στο μαγαζι.

Διπλα ακριβως απο την πορτα που παραβιασαν, ηταν η μπουμπου μου, που χθες ΔΕΝ την ειχα "δεμενη"... την γλυτωσα...
Κι οταν λεω διπλα εννοω στους 10-20cm χωρις υπερβολη!


Ομως, εχω θορυβηθει... ψαχνοντας απο δω κ απο κει για περισσοτερη ασφαλεια...ειδα αυτο:GPS Locator (http://e-shop.gpslocate.gr/shop/item.aspx?itemid=7)

Εχει κανενας αποψη και γνωμη? Γνωριζει κανεις αν δουλευουν αυτα τα συστηματα και εχουν επιτυχια?
Θα μπορουσαν προσφερουν κατι?

Θενξ
Μαριος

giclas
19-03-2012, 12:05
Δικιο εχεις....Οποτε τι? το παιζουμε στα ζαρια?....χμμμ...



ιστοριες της χαλημας !

αυτο το συστημα για να εντοπηστη πρεπη να κανη φυλο κε φτερο την μοτο η το αμαξη !

εκτος εαν ο κλεφτης εχει συσκευη εντοπησμου ! ?

χτες ειχαμε κε αυτο το θεμα συζητησης με φυλους στη Λεμεσο στην παρεα ηταν κε ο δυκος μας(βασιλις)bill13 μας ειπαν ιστοριες για γελια κε κλαματα

κλαπηκε αυτοκηνιτο κε οταν διλοθηκε στην ασφαλεια ηταν στην Πολονια
κομενα περιοπης με bmw x6 το πηρε στην αντηπρωσοπια να το ελεξουν αν ειχαι τετιο συστημα
αλλος το εβαλε κριφα στην γηνεκατου να δη αν ειναι κερατας !!!
κλοπη αυτοκηνητου διανομης το οπιο δυλοθηκε αμεσος κε παρακολουθητον απο το συστημα κε ενημερωνοταν η αστηνομια που παραμνεβε απο αποσταση 2-3 χιλ κε οταν ανηξε η πορτα του αυτοκηνητου μετα απο 2 λεπτα εκανε ντου η αστηνομια!
κε το πιο ωραιο κλεψανε βσπα αναπαλεομενη αξιας 4,000ευρο κε ο ιδιοκτητης εβαλε το συστημα σε δευτερη βεσπα κε την αφηναι προκλητικα μεχρη που του την ξανακλεψανεκε την δευτερη κε οταν εκανε ξανα ντου η αστηνομια βρηκαν σε υπογιο 72 μηχανες κλεμενες αλλες αθκτες κε αλλες ξηλομενες

το συστημα αυτο στηχιζη κοντα στα 10 με 15 ευρο το μηνα σην η εγκατασταση

black_hawk
19-03-2012, 13:41
Aν εχει αποφασιστει να παρθει η μηχανη, το αυτοκινητο κλπ, δεν τους σταματειε τι-πο-τα!

Στην συγκεκριμενη περιπτωση, χρησιμοποιωντας gps tracker jammers (http://www.spygearco.com/blog/how-to-block-a-gps-tracker-using-gps-jammers/) ;)

klagenfurt
19-03-2012, 16:35
εμενα εχουν βαλει στο αυτοκινητο της εταιρειας...
και ξερουν ανα πασα στιγμη που ειμαι...

giclas
19-03-2012, 16:41
εμενα εχουν βαλει στο αυτοκινητο της εταιρειας...
και ξερουν ανα πασα στιγμη που ειμαι...

ke oχι μονο !

ποσα χιλ εκαμες ποση ωρα στο καθε πελατη ποση βενζηνη εβαλες ! κε μαληστα μπορουν απο το κεντρο ελεχου να σε οδηγησου που να πας κε να αναβου κε τα τραφηκεητορ !

jarhead
19-03-2012, 16:45
εμενα εχουν βαλει στο αυτοκινητο της εταιρειας...
και ξερουν ανα πασα στιγμη που ειμαι...

Εμ με σενα που ειχαν μπλεξει!!!:sm7::sm7::sm7:Ολο προελεγχο δρομολογιου εφτιαχνες...που θα πηγαινες με την μηχανη!!!

klagenfurt
19-03-2012, 17:21
Εμ με σενα που ειχαν μπλεξει!!!:sm7::sm7::sm7:Ολο προελεγχο δρομολογιου εφτιαχνες...που θα πηγαινες με την μηχανη!!!

:lo19::lo19::sm7::sm7:

ltsiorak
19-03-2012, 18:00
Φιλος


Το εχω εδω και 4 χρονια σε 4 αυτοκινητα και 5 μηχανες, ενα σε λεω...

εχουμε βρει 3 μηχανακια οπως επισης και διάφορα αλλα....

εγω πηρα ενα κινεζικο απο το ebay, μετα το συνδεσα σε ελευθερο server ολα τζαμπα

δεν πληρωνω μια....

βλεπω τα παντα

ακομη και να το κλεψουν, εχω μια ελπιδα παραπανω να το βρω....

αν θελεις πληροφοριες θασε βοηθεισω να το στησεις σε ελευθερο σερβερ και α βλέπεις αμεσα


50 ευρα το πηρα.... και δεν εχω συνδρομη

giclas
19-03-2012, 18:49
Φιλος


Το εχω εδω και 4 χρονια σε 4 αυτοκινητα και 5 μηχανες, ενα σε λεω...

εχουμε βρει 3 μηχανακια οπως επισης και διάφορα αλλα....

εγω πηρα ενα κινεζικο απο το ebay, μετα το συνδεσα σε ελευθερο server ολα τζαμπα

δεν πληρωνω μια....

βλεπω τα παντα

ακομη και να το κλεψουν, εχω μια ελπιδα παραπανω να το βρω....

αν θελεις πληροφοριες θασε βοηθεισω να το στησεις σε ελευθερο σερβερ και α βλέπεις αμεσα


50 ευρα το πηρα.... και δεν εχω συνδρομη

για δοσε παραπανο στοιχια θα με ενδιεφερε

εμενα μου ζητιασα 150 ευρο το χρονο κε ηπα ευχαρηστω ,αν ειναι 50 απο ebey θα με ενδιεφερε αρκη να ξερω πος να το ψαξω

palk
19-03-2012, 20:22
Καλησπέρα!
Εγώ αγόρασα από e-bay από Κίνα το παρακάτω gps tracker 50 $ για επικοινωνία μέσω sms. Τώρα βλέπω πως το πουλάει πιο ακριβά αλλά με μια αναζήτηση θα το βρεις και φθηνότερα.

Mini Spy Vehicle Realtime Tracker For GSM GPRS GPS System Tracking Device TK102

eBay - The UK's Online Marketplace (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140610340199&ssPageName=ADME:L:OC:GB:1123#ht_8154wt_1090)

Μία ανέξοδη λύση είναι και ένα παλιό κινητό τηλέφωνο με μόνιμη παροχή ρεύματος, σε αθόρυβη λειτουργία και μία κάρτα, κρυμμένο.Σημειώνουμε το ΙΜΕΙ της συσκευής και σε περίπτωση κλοπής μπορεί να εντοπιστεί μέσω παρόχου κινητής αλλά χρειάζεται δήλωση κλοπής και παρέμβαση εισαγγελέα. Κάποιοι το χρησιμοποιούν σε αυτοκίνητα αλλά μπορεί να τοποθετηθεί και σε μηχανή.

black_hawk
19-03-2012, 22:08
Καλησπέρα!
Εγώ αγόρασα από e-bay από Κίνα το παρακάτω gps tracker 50 $ για επικοινωνία μέσω sms.

To εχεις δοκιμασει? (Δεν εννοω αν σου πηραν το μηχανακι!! :u12: :p αλλα αν) εκανες δοκιμες εντοπισμου με τις διαφορες ρυθμισεις που εχει..

palk
19-03-2012, 22:39
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη αν και το έχω 4 μήνες γιατί το αγόρασα για το ποδήλατο του γιου μου αλλά πρόλαβαν και το έκλεψαν :sm7:

Πιστεύω πάντως πως λειτουργεί. Ένα μειονέκτημα που έχει είναι ο χρόνος διάρκειας της μπαταρίας, αν και έχει 2 στη συσκευασία πρέπει να τις φορτίζεις συνεχώς.

ltsiorak
20-03-2012, 01:59
λοιπον αντε να πω ποιο πολλα

Εγω το πηρα προ 4 ετων οταν με εκλεψαν ενα παπι 20 ετων αι τα πηρα στο κρανιο....

Η συσκευη εχει μονιμο φορτιστή μηχανης, συνδεεται στη μπαταρια και φορτιζει μονιμα, σε περιπτωσει που βγαλουν την μπαταρια της μηχανης τοτε η ενσωματομενη κραταει 7 ημερες.

βαζεις μεσα μια καρτα cosmote, ενεργοποιεις το gprs πρωτα και βγαζεις το pin.

μετα κανεις εγκατασταση στη μηχανη, δηλωνεις αριθμους κτλ.

Κανεις ενα δωρεαν λογαριασμο σε ενα σερβερ,

κανεις μια κληση στη μηχανη, και βλεπεις στον υπολογιστη στο ιντερνετ πυο ειναι, ποσο τρεχει κτλ.... αν θελεις δηλωνεις με κληση η με sms να σε δειχνει συνεχομενη πορεια η την τρεχουσα θεση μονο...

επειτα, αν δεν εχει σημα δορυφορου, σε στελνει το τελευταιο, αν δεν εχει σημα gprs σε στελνει μολης αποκτηση....

Και λιγα σχολια, προ 3 ετιας το εβαλα σε ενα xt660, μετα απο 20 ημερες εκλεψαν το μηχανακι, ο κολλητος τρελαθηκε.... εκλαιγε, μολις θυμηθικε με πηρε τηλεφωνο, το ειδαμε στη χαλκιδικη, πηγαμε εγω και αυτος.... με τη συμφωνια οτι αν δουμε κατι καλουμε αστυνομια, τελικα αυτος εφερε και 4 ζωακια.... ειδαμε το μηχανακι σε συνεργειο πισω, εκει μας εδεινε στιγμα, πηγαμε και ζητησαμε μοτερ απο χτ660, αυτος που ειχε το μαγαζι μας ειπε οτι σε 2 ημερες θα μας εχει.... τοτε μπηκαν τα ζωα... τον εκανα μαυρο... αραπι

ηρθε η αστυνομια.... και βρηκε 20 κλεμενα μηχανακια...

Αυτα....

ειναι ενα ακομη αντικλεπτικο... δνε ειναι σωτηρας...αλλα βοηθα

BOXER
20-03-2012, 02:50
Η συσκευη εχει μονιμο φορτιστή μηχανης, συνδεεται στη μπαταρια και φορτιζει μονιμα, σε περιπτωσει που βγαλουν την μπαταρια της μηχανης τοτε η ενσωματομενη κραταει 7 ημερες.

βαζεις μεσα μια καρτα cosmote, ενεργοποιεις το gprs πρωτα και βγαζεις το pin.

μετα κανεις εγκατασταση στη μηχανη, δηλωνεις αριθμους κτλ.

Κανεις ενα δωρεαν λογαριασμο σε ενα σερβερ,

κανεις μια κληση στη μηχανη, και βλεπεις στον υπολογιστη στο ιντερνετ πυο ειναι, ποσο τρεχει κτλ.... αν θελεις δηλωνεις με κληση η με sms να σε δειχνει συνεχομενη πορεια η την τρεχουσα θεση μονο...

επειτα, αν δεν εχει σημα δορυφορου, σε στελνει το τελευταιο, αν δεν εχει σημα gprs σε στελνει μολης αποκτηση....


To μεγεθος της συσκευης ποσο ειναι; (σε σχεση με ενα κινητο ας πουμε)

black_hawk
20-03-2012, 04:01
To μεγεθος της συσκευης ποσο ειναι; (σε σχεση με ενα κινητο ας πουμε)
Αρκετα μικροτερο απο ενα πακετο τσιγαρα.. ;) (Απαντω, διοτι εχω δυο!! :D:p )

vasorfa
20-03-2012, 09:22
λοιπον αντε να πω ποιο πολλα

Εγω το πηρα προ 4 ετων οταν με εκλεψαν ενα παπι 20 ετων αι τα πηρα στο κρανιο....

Η συσκευη εχει μονιμο φορτιστή μηχανης, συνδεεται στη μπαταρια και φορτιζει μονιμα, σε περιπτωσει που βγαλουν την μπαταρια της μηχανης τοτε η ενσωματομενη κραταει 7 ημερες.

βαζεις μεσα μια καρτα cosmote, ενεργοποιεις το gprs πρωτα και βγαζεις το pin.

μετα κανεις εγκατασταση στη μηχανη, δηλωνεις αριθμους κτλ.

Κανεις ενα δωρεαν λογαριασμο σε ενα σερβερ,

κανεις μια κληση στη μηχανη, και βλεπεις στον υπολογιστη στο ιντερνετ πυο ειναι, ποσο τρεχει κτλ.... αν θελεις δηλωνεις με κληση η με sms να σε δειχνει συνεχομενη πορεια η την τρεχουσα θεση μονο...

επειτα, αν δεν εχει σημα δορυφορου, σε στελνει το τελευταιο, αν δεν εχει σημα gprs σε στελνει μολης αποκτηση....

Και λιγα σχολια, προ 3 ετιας το εβαλα σε ενα xt660, μετα απο 20 ημερες εκλεψαν το μηχανακι, ο κολλητος τρελαθηκε.... εκλαιγε, μολις θυμηθικε με πηρε τηλεφωνο, το ειδαμε στη χαλκιδικη, πηγαμε εγω και αυτος.... με τη συμφωνια οτι αν δουμε κατι καλουμε αστυνομια, τελικα αυτος εφερε και 4 ζωακια.... ειδαμε το μηχανακι σε συνεργειο πισω, εκει μας εδεινε στιγμα, πηγαμε και ζητησαμε μοτερ απο χτ660, αυτος που ειχε το μαγαζι μας ειπε οτι σε 2 ημερες θα μας εχει.... τοτε μπηκαν τα ζωα... τον εκανα μαυρο... αραπι

ηρθε η αστυνομια.... και βρηκε 20 κλεμενα μηχανακια...

Αυτα....

ειναι ενα ακομη αντικλεπτικο... δνε ειναι σωτηρας...αλλα βοηθα



Ωραίος και ο φίλος σου αλλά και...τα ...ζωάκια:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


θα μπορουσα να εχω καποιο λινκ με το συγκεκριμενο gps που εχεις? (απλα στο νετ παιζουν πολλα αλλα αρκετα απο αυτα ειναι....παπάντζες;))

ltsiorak
01-04-2012, 20:10
Καλησπερα,

εχω αυτο

Mini Golbal Tracking GPS Tracker GPS GPRS GSM Tracker for Pet Kids Car Safety | eBay (http://www.ebay.com/itm/Mini-Golbal-Tracking-GPS-Tracker-GPS-GPRS-GSM-Tracker-Pet-Kids-Car-Safety-/230770137394?pt=GPS_Devices&hash=item35baf8d932#ht_3768wt_1139)

δωρεαν εντοπισμος στο ιντερνετ μεσο gprs εδω Real time GPS Tracking solutions - GpsGate.com (http://www.gpsgate.com)

λυπαμε που αργο να απαντησω αλλα δεν μπαινω συχνα στο φορουμ

vasorfa
01-04-2012, 21:18
Καλησπερα,

εχω αυτο

Mini Golbal Tracking GPS Tracker GPS GPRS GSM Tracker for Pet Kids Car Safety | eBay (http://www.ebay.com/itm/Mini-Golbal-Tracking-GPS-Tracker-GPS-GPRS-GSM-Tracker-Pet-Kids-Car-Safety-/230770137394?pt=GPS_Devices&hash=item35baf8d932#ht_3768wt_1139)

δωρεαν εντοπισμος στο ιντερνετ μεσο gprs εδω Real time GPS Tracking solutions - GpsGate.com (http://www.gpsgate.com)

λυπαμε που αργο να απαντησω αλλα δεν μπαινω συχνα στο φορουμ



σε ευχαριστω;)

vchri
06-04-2012, 20:49
δουλευουν και εχουν πολυ καλο εντοπισμο.περνεις τηλ στην αριθμο της καρτας που εχει μεσα στο gps και σου απαντα με μυνημα στο κινητο που εχεις δηλωσεις.

kostas1200gs
17-04-2012, 01:17
Ξεχνα το φιλε υπαρχουν JAMMERS που μπλοκαρουν την ανιχνευση και ειναι πολυ φθηνα.το μηχανακι το γλυτωνεις με gps tracker μονο εαν στο παρει κανενας Αλβανος

spot
26-04-2012, 13:06
δουλευουν και εχουν πολυ καλο εντοπισμο.περνεις τηλ στην αριθμο της καρτας που εχει μεσα στο gps και σου απαντα με μυνημα στο κινητο που εχεις δηλωσεις.

Το έχεις δοκιμάσει ;;;;;;;;;;:confused: