PDA

View Full Version : Φισ 12V για μηχανη


emix
24-03-2012, 08:50
Δεν ξερω πως να το πω (φις, ανταπτορας;), αλλα θελω ρε παιδια να βαλω παροχη 12V στην μηχανη μου, για τις αναγκες τροφοδοσιας gps. Ξερετε, αυτο που εχουν τα bmw.

Θελω ν αποφυγω το φις της touratech για δυο λογους: α) γιατι ειναι ακριβουτσικος και β) γιατι δεχεται μικρο ανταπτορα και μετα πρεπει να προσθεσω και τον προσαρμογεα.

Το βυσμα του gps που εχω ειναι το μεγαλο, αυτο που μπαινει στ αμαξια στον αναπτηρα.

Που μπορω να βρω ενα να βαλω; Ξερετε κανενα μαγαζι; Φυσικα πρεπει να ειναι και αδιαβροχο.

Για πειτε πριν παω να τα σκασω στην makan!

nivo
24-03-2012, 09:23
για το βαρκατρενο ειχα παρει απο την σπυρου πατση αδιαβροχη με καλυμα,απλα ειχα κανει τρυπα,αν θυμαμαι καλα κανα 15 ευρω..

emix
24-03-2012, 09:27
για το βαρκατρενο ειχα παρει απο την σπυρου πατση αδιαβροχη με καλυμα,απλα ειχα κανει τρυπα,αν θυμαμαι καλα κανα 15 ευρω..

Οκ.Θα πεταχτω καποια στιγμη να δω τι εχουν

Sent from my E10i

marioman
24-03-2012, 09:46
Κατι τετοιο ψαχνεις, σωστα?

ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ ΜΠΡΙΖΑΣ TECH LINE Πρίζες 12V - Φορτιστές | moto accessories.gr Αξεσουάρ Μοτοσυκλετών - Ανταλλακτικά Μηχανών - Προσφορές Stock (http://www.moto-accessories.gr/products/prizes_12v_portistes_1/metatropeas_mprizas_tech_line)

BMW/Triumph 13cm by: HOLAN - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=8068)

nanoshophellas
24-03-2012, 11:16
Hλια καλημερα αυτο που ψαχνεις ειναι μπριζα για σκαφος σε ολα τα μαγαζια με ναυτιλιακα θα το βρεις με 7-10 ευρω μαζι με την βαση και τα καλωδια

vasorfa
24-03-2012, 11:20
λιακο καλημέρα!


πας σε οποιοδηποτε,μαγαζι για ναυτιλιακα,και αγοραζεις εναν αδιαβροχο:re25




:


κοστος κατω απο 8 ευρω!

yns
24-03-2012, 11:21
Από μαγαζί με εξοπλισμό για σκάφη. Περισσότερο θα πρέπει να σε απασχολήσει η συνδεσμολογία. Επειδή κι εγώ το σκέφτομαι να βάλω 2ο μιας και το μαμά «σηκώνει» μόνο 5Α και δεν δουλεύει η ηλεκτρική τρόμπα αέρα για να φουσκώνω το στρώμα, για πετάξτε καμιά ιδέα. Πρέπει να έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν δουλεύει η αναζήτηση του φόρουμ.

marioman
24-03-2012, 11:22
Δεν ξερω πως να το πω (φις, ανταπτορας;), αλλα θελω ρε παιδια να βαλω παροχη 12V στην μηχανη μου, για τις αναγκες τροφοδοσιας gps. Ξερετε, αυτο που εχουν τα bmw.

Θελω ν αποφυγω το φις της touratech για δυο λογους: α) γιατι ειναι ακριβουτσικος και β) γιατι δεχεται μικρο ανταπτορα και μετα πρεπει να προσθεσω και τον προσαρμογεα.

Το βυσμα του gps που εχω ειναι το μεγαλο, αυτο που μπαινει στ αμαξια στον αναπτηρα.

Που μπορω να βρω ενα να βαλω; Ξερετε κανενα μαγαζι; Φυσικα πρεπει να ειναι και αδιαβροχο.

Για πειτε πριν παω να τα σκασω στην makan!

Hλια καλημερα αυτο που ψαχνεις ειναι μπριζα για σκαφος σε ολα τα μαγαζια με ναυτιλιακα θα το βρεις με 7-10 ευρω μαζι με την βαση και τα καλωδια

Ααα...οκ...μαλλον ψαχνουμε κατι τετοιο:
ΜΠΡΙΖΑ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΝΑΠΤΗΡΑ ΜΕ ΒΑΣΗ EMGO Πρίζες 12V - Φορτιστές | moto accessories.gr Αξεσουάρ Μοτοσυκλετών - Ανταλλακτικά Μηχανών - Προσφορές Stock (http://www.moto-accessories.gr/products/prizes_12v_portistes_1/mpriza_megetos_anaptera_me_base_emgo)

nanoshophellas
24-03-2012, 11:25
Από μαγαζί με εξοπλισμό για σκάφη. Περισσότερο θα πρέπει να σε απασχολήσει η συνδεσμολογία. Επειδή κι εγώ το σκέφτομαι να βάλω 2ο μιας και το μαμά «σηκώνει» μόνο 5Α και δεν δουλεύει η ηλεκτρική τρόμπα αέρα για να φουσκώνω το στρώμα, για πετάξτε καμιά ιδέα. Πρέπει να έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν δουλεύει η αναζήτηση του φόρουμ.
Eγω στο δικο μου εχω βαλει αυτο που λεω πιο πανω και δουλευουν ολα(gps τηλ. τρομπα λαμπα για το καμπινγκ.) Το εχω βαλει με ασφαλεια απο τους πολους της μπαταριας.

yns
24-03-2012, 11:38
Το εχω βαλει με ασφαλεια απο τους πολους της μπαταριας.
Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ αλλά έτσι δεν δουλεύει και με κλειστό τον διακόπτη; Υπάρχει κάποια εναλλακτική στις μηχανές μας με το canbus;

nanoshophellas
24-03-2012, 12:04
Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ αλλά έτσι δεν δουλεύει και με κλειστό τον διακόπτη; Υπάρχει κάποια εναλλακτική στις μηχανές μας με το canbus;
Nαι δουλευει και με κλειστο διακοπτη.....Στο camping αυτο ειναι το ζητουμενο να εχουμε ρευμα με κλειστο διακοπτη

yns
24-03-2012, 12:09
Nαι δουλευει και με κλειστο διακοπτη.....Στο camping αυτο ειναι το ζητουμενο να εχουμε ρευμα με κλειστο διακοπτη

Το θέμα είναι να μην έχουν και οι γείτονες το ίδιο ζητούμενο!! :D
Μόλις σκέφτηκα όμως ότι μπορώ να βάλω ένα διακόπτη κάτω από τη σέλα και να δίνω ρεύμα μόνο όταν θέλω! ;)

nanoshophellas
24-03-2012, 12:18
Το θέμα είναι να μην έχουν και οι γείτονες το ίδιο ζητούμενο!! :D
Μόλις σκέφτηκα όμως ότι μπορώ να βάλω ένα διακόπτη κάτω από τη σέλα και να δίνω ρεύμα μόνο όταν θέλω! ;)
O διακοπτης που θα βαλεις προσεξε να ειναι και αυτος για σκαφος και να ειναι αδιαβροχος γιατι στο καν μπας δεν του αρεσουν τα ark απο την υγρασια....Να τα βαλεις ολα με κοσακια και μετα να ριξεις λιγο απο το (μπλε) σπρει που ειναι για τους πολους σε ολες τις ενωσεις

husa
24-03-2012, 12:30
Πριζάκι κομπλέ θα βρεις στον Σαβίδη στην Καλλιθέα.Στην οδό Δοιράνης.Πέρισι που είχα πάει είχε 4,5 σχέδια και τύπους;););)

siraxanz
24-03-2012, 13:10
Ηλία αυτό που είπαν τα παιδιά απο ναυτιλιακά να παρεις.
Αν θες να δουλεύει με το διακοπτη(όπως προβληματίστικε ο Γιάννης παραπάνω) χρειάζετε ένα δευτερο κύκλωμα με ρελε που να ενεργοποιείτε και να οπλίζει ο ρελέ από μια κατανάλωση, πχ στα 1200 μπορεί να πάρεις ενεργοποίηση από το καλωδιάκι του πίσω φωτιστικού.
Στο δικό σου μπορείς να ενεργοποιείς το κύκλωμα από τον διακόπτη.
Επίσης μπορείς να το συνδέσεις χωρίς κύκλωμα ενεργοποίησης και να εχεις συνέχεια ρευμα...
Πάντως ο ναυτικός ακροδέκτης τυπου αναπτηρα ειναι αψογος. τον αγοράζω στο Ναυπλιο στα ναυτιλιακα στα 8 ευρω περιπου

emix
24-03-2012, 13:38
Ααα...οκ...μαλλον ψαχνουμε κατι τετοιο:
ΜΠΡΙΖΑ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΝΑΠΤΗΡΑ ΜΕ ΒΑΣΗ EMGO Πρίζες 12V - Φορτιστές | moto accessories.gr Αξεσουάρ Μοτοσυκλετών - Ανταλλακτικά Μηχανών - Προσφορές Stock (http://www.moto-accessories.gr/products/prizes_12v_portistes_1/mpriza_megetos_anaptera_me_base_emgo)

Ναι κατι τετοιο ψαχνω.ευχαριστω ολους

Sent from my E10i

Jego
24-03-2012, 14:04
Πριζάκι κομπλέ θα βρεις στον Σαβίδη στην Καλλιθέα.Στην οδό Δοιράνης.Πέρισι που είχα πάει είχε 4,5 σχέδια και τύπους;););)

Σε ποιο νούμερο της Δοιράνης είναι για να το βάλω στο gps ;;;:confused:

husa
24-03-2012, 14:39
Σε ποιο νούμερο της Δοιράνης είναι για να το βάλω στο gps ;;;:confused:

Το νούμερο δεν το ξέρω.Είναι όμως πολύ εύκολο να το βρεις.Στον κόμβο με την Δαβάκη, προς την πλευρά του Φαλήρου 50 μέτρα.;););)

marioman
25-03-2012, 03:04
Το λινκ που σου παρέθεσα πιο πάνω είναι Σαββιδης

black_hawk
25-03-2012, 14:50
Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ αλλά έτσι δεν δουλεύει και με κλειστό τον διακόπτη; Υπάρχει κάποια εναλλακτική στις μηχανές μας με το canbus;

Και τι εγινε, αφου θα ειναι σφραγισμενη?

Εγω παντως, δυο πριζες που εχω βαλει εξτρα, κατ'ευθειαν απο την μπαταρια τις εχω συνδεσει, (Aυτο της touratech) (http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=1677&flypage=flypage.tpl&pop=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el) ;)

paschalis
27-03-2012, 23:00
Και το δικο μου ειναι απο τα ναυτιλιακα με ρευμα
απο τη μπαταρια παντα με ασφαλεια.
Κι ας εχει ρευμα συνεχεια!:)
Δε σε βριζουν και οι γειτονες στο καμπινγκ..

geokall
27-03-2012, 23:19
Ηλία αυτό που είπαν τα παιδιά απο ναυτιλιακά να παρεις.
Αν θες να δουλεύει με το διακοπτη(όπως προβληματίστικε ο Γιάννης παραπάνω) χρειάζετε ένα δευτερο κύκλωμα με ρελε που να ενεργοποιείτε και να οπλίζει ο ρελέ από μια κατανάλωση, πχ στα 1200 μπορεί να πάρεις ενεργοποίηση από το καλωδιάκι του πίσω φωτιστικού.
Στο δικό σου μπορείς να ενεργοποιείς το κύκλωμα από τον διακόπτη.
Επίσης μπορείς να το συνδέσεις χωρίς κύκλωμα ενεργοποίησης και να εχεις συνέχεια ρευμα...
Πάντως ο ναυτικός ακροδέκτης τυπου αναπτηρα ειναι αψογος. τον αγοράζω στο Ναυπλιο στα ναυτιλιακα στα 8 ευρω περιπου

σωστός :ye02:
αλλά αφού θέλει να έχει ρεύμα και με κλειστό διακόπτη θα πρέπει την εντολή για να κλείσει το κύκλωμα του ρελέ να την πάρει ή από μπαταρία που θα διακόπτετε από το διακόπτη ή από το καλώδιο που τροφοδοτεί ο διακόπτη και όχι από το πίσω φωτιστικό

black_hawk
28-03-2012, 01:20
..παντα με ασφαλεια...
Ρελέ, θες να πεις.. ;)

brasidas12
28-03-2012, 13:46
Εγω πήρα απο motoraid 16 ευρω με καπάκι κ βάση για τοποθέτηση στο τιμόνι.πολυ απλή τοποθέτηση κ με ασφάλεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk