PDA

View Full Version : Απορια σχετικα με τα στιγματα των gps


emix
28-03-2012, 12:25
Παιδια εχω μια απορια.

Τα στιγματα για gps απο τις εκδρομες που γινονται εδω μεσα, ειδικα αυτες που διοργανωνονται απο τον forum και την σχολη του Μανιατη, μπορουμε να τις εχουμε και εμεις που δεν εχουμε ερθει ή οχι;

Γιατι πηρα χαμπαρι οτι εγινε κατι και δεν ειμαι σιγουρος αν εγινε γι αυτον τον λογο.

Ευχαριστω.

CPretenteriS
28-03-2012, 12:36
Τι έγινε ρε Λιάκο...:Απορία::Απορία:

emix
28-03-2012, 12:37
Τι έγινε ρε Λιάκο...:Απορία::Απορία:


Θα πω οταν παρω μια πιο επισημη απαντηση. Δεν ειμαι σιγουρος οτι εγινε, αλλα στην προσπαθεια μου να βρω κατι εδω μεσα δεν το βρηκα.

CPretenteriS
28-03-2012, 12:40
Θα πω οταν παρω μια πιο επισημη απαντηση. Δεν ειμαι σιγουρος οτι εγινε, αλλα στην προσπαθεια μου να βρω κατι εδω μεσα δεν το βρηκα.

:ye31:

xurxes
28-03-2012, 12:44
Ηλία σε ποιους απευθύνεσαι.....?:confused:

emix
28-03-2012, 12:48
Ηλία σε ποιους απευθύνεσαι.....?:confused:

Θα γινω πιο συγκεκριμενος, για να μπορεσω να παρω μια πιο συγκεκριμενη απαντηση:

Ας υποθεσουμε οτι,εγω,συμμετεχω σε μια εκδρομη που ανεβασε το φορουμ, που την εχει διοργανωσει η σχολη του Μανιατη. Εχω και gps, καταγραφω την διαδρομη και την επομενη ανεβαζω τα στιγματα εδω μεσα, ετσι ωστε να μπορουν να την κανουν την βολτα και αλλοι που δεν ηρθαν.

Εχω το δικαιωμα να το κανω; Και αν οχι, γιατι δεν το εχω; Η διαδρομη ειναι περουσιακο στοιχειο του φορουμ και της σχολης;

Προσοχη: Δεν εννοω ν ανεβασω τα στιγματα απο καποια βολτα που εκανα εγω με 2-3 φιλους. Εννοω ν ανεβασω τα στιγματα απο την βολτα που διοργανωνει το φορουμ και η σχολη του Μανιατη ή του καθε "Μανιατη". Μπορει να ηταν αλλη σχολη και αλλο ονομα. Δεν κολλαω στο συγκεκριμενο ονομα.

xurxes
28-03-2012, 13:01
;)

vasorfa
28-03-2012, 13:06
και γιατι να μην ανεβαινουν τα στιγματα απο ολες τις εκδρομες;



δεν νκμοζω πτι υπαρχει λογος:)

emix
28-03-2012, 13:07
και γιατι να μην ανεβαινουν τα στιγματα απο ολες τις εκδρομες;



δεν νκμοζω πτι υπαρχει λογος:)

Οπως ειπα, υπαρχει λογος που ρωταω, τον οποιο θα πω μονο οταν παρω απαντηση ας το πουμε πιο επισημη.

xurxes
28-03-2012, 13:09
να και μια καλη ιδεα για ενα νεο θεμα (thread)....χρησιμο για μας τους βρωμιαρηδες:D

όλες οι διαδρομές...μαζεμένες...κάτι σαν λασποΧωμαwikipedia:p

ολα για ολους......:rolleyes:...........free

emix
28-03-2012, 13:11
να και μια καλη ιδεα για ενα νεο θεμα (thread)....χρησιμο για μας τους βρωμιαρηδες:D

όλες οι διαδρομές...μαζεμένες...κάτι σαν λασποΧωμαwikipedia:p

ολα για ολους......:rolleyes:...........free


Ειναι μια τελεια ιδεα αυτη που λες, αλλα εχω μια υποψια οτι δεν βρισκει συμφωνους ολους αυτο το πραγμα.

Αφηστε λιγο να εχουμε μια επισημη απαντηση για να δουμε αν μπορει να γινει αυτο.

CPretenteriS
28-03-2012, 13:17
Ετσι όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, το λογικό είναι να ανεβαίνουν τα στίγματα από εκδρομές είτε ασφάλτινες είτε χωμάτινες (εσωτερικού ή/και εξωτερικού) έτσι ώστε να δίνεται η δυνατότητα να τις επαναλαμβάνουν και άλλα μέλη του forum, που δεν είχαν δυνατότητα να συμμετάσχουν τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο που οργανώθηκε η εκάστοτε εκδρομή. :)

bogart
28-03-2012, 13:17
να και μια καλη ιδεα για ενα νεο θεμα (thread)....χρησιμο για μας τους βρωμιαρηδες:D

όλες οι διαδρομές...μαζεμένες...κάτι σαν λασποΧωμαwikipedia:p

ολα για ολους......:rolleyes:...........free

Αυτό είναι πολύ καλή ιδεα! :ye02:

vasorfa
28-03-2012, 13:17
bilara η ιδεα σου all the money!

λιάκο,αναμενω,αφου το θες επισημα,τους ηγουμενους;)

emix
28-03-2012, 13:20
Ετσι όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, το λογικό είναι να ανεβαίνουν τα στίγματα από εκδρομές είτε ασφάλτινες είτε χωμάτινες (εσωτερικού ή/και εξωτερικού) έτσι ώστε να δίνεται η δυνατότητα να τις επαναλαμβάνουν και άλλα μέλη του forum, που δεν είχαν δυνατότητα να συμμετάσχουν τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο που οργανώθηκε η εκάστοτε εκδρομή. :)


Μ αυτο που λες συμφωνω και γω, αλλα ειδα κατι (ή τουλαχιστον ετσι νομιζω οτι ειδα) που δεν δειχνει να γινεται αυτο που λες.

Αν καταλαβα λαθος θα ζητησω συγνωμη αμεσως. Δεν εχω κανενα προβλημα.

gsmaniac
28-03-2012, 14:41
να και μια καλη ιδεα για ενα νεο θεμα (thread)....χρησιμο για μας τους βρωμιαρηδες:D

όλες οι διαδρομές...μαζεμένες...κάτι σαν λασποΧωμαwikipedia:p

ολα για ολους......:rolleyes:...........free


θα ηταν πολυ χρησιμες οι πληροφοριες απο ενα τετοιο thread.....:ye02:
να ποσταρουμε δηλαδη,τις διαδρομες που κανουμε στο χωμα.........οπως στα ασφαλτινα ταξιδια στο εξωτερικο;)
καλο θα ηταν λοιπον,καποιοι εμπειροι και μη.....να αρχιζουν να ανεβαζουν χωματινες διαδρομες,τωρα που ερχεται και η ανοιξη....:ha16:

νομιζω ομως οτι αυτο που αναφερει ο Ηλιας, ειναι εντελως διαφορετικο....:rolleyes:
ο επαγγελματιας εκπαιδευτης, εχει λιωσει εκατονταδες ελαστικα,αρκετα μηχανακια,αμετρητα καυσιμα.....τουμπες,χρονο,χρημα, κλπ, για να μαθει αυτες τις διαδρομες και να αποκτησει γνωσεις
υποθετικα μιλαω....θα ηταν σωστο να ποσταραμε τις γνωσεις και την πνευματικη ιδιοκτησια του καθε επαγγελματια,με ολες τις παραπανω θυσιες και καθισμενοι στην οθονη του υπολογιστη μας,να γινομαστε γνωστες??????
απο τα λιγα που γνωριζω,ειναι παγια τακτικη ολων των σχολων,αυτες οι πληροφοριες να μην δινονται και να μην δημοσιευονται.....
πολλες σχολες δεν σε αφηνουν ουτε φωτο να τραβηξεις και στους αγωνες που γινονται(αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος),η διαδρομη περνιεται στο gps,απο τους οργανωτες για προσωπικη χρηση και απαγορευεται η δημοσιευση της..:cool:

emix
28-03-2012, 14:44
θα ηταν πολυ χρησιμες οι πληροφοριες απο ενα τετοιο thread.....:ye02:
να ποσταρουμε δηλαδη,τις διαδρομες που κανουμε στο χωμα.........οπως στα ασφαλτινα ταξιδια στο εξωτερικο;)
καλο θα ηταν λοιπον,καποιοι εμπειροι και μη.....να αρχιζουν να ανεβαζουν χωματινες διαδρομες,τωρα που ερχεται και η ανοιξη....:ha16:

νομιζω ομως οτι αυτο που αναφερει ο Ηλιας, ειναι εντελως διαφορετικο....:rolleyes:
ο επαγγελματιας εκπαιδευτης, εχει λιωσει εκατονταδες ελαστικα,αρκετα μηχανακια,αμετρητα καυσιμα.....τουμπες,χρονο,χρημα, κλπ, για να μαθει αυτες τις διαδρομες και να αποκτησει γνωσεις
υποθετικα μιλαω....θα ηταν σωστο να ποσταραμε τις γνωσεις και την πνευματικη ιδιοκτησια του καθε επαγγελματια,με ολες τις παραπανω θυσιες και καθισμενοι στην οθονη του υπολογιστη μας,να γινομαστε γνωστες??????
απο τα λιγα που γνωριζω,ειναι παγια τακτικη ολων των σχολων,αυτες οι πληροφοριες να μην δινονται και να μην δημοσιευονται.....
πολλες σχολες δεν σε αφηνουν ουτε φωτο να τραβηξεις και στους αγωνες που γινονται(αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος),η διαδρομη περνιεται στο gps,απο τους οργανωτες για προσωπικη χρηση και απαγορευεται η δημοσιευση της..:cool:


Θα διαφωνισω μαζι μου,γιατι ο διοργανωτης δεν σου απαγορευει να κουβαλας μαζι σου gps. Αν ηταν τοτε θα επρεπε να υπαρχει και ανακοινωση "Απαγορευονται τα gps πανω στις μηχανες".

Τεσπα. Απ οτι καταλαβαινω απαγορευονται να μπαινουον τα στιγματα των gps απο οργανωμενες βολτες.

gsmaniac
28-03-2012, 14:49
Θα διαφωνισω μαζι μου,γιατι ο διοργανωτης δεν σου απαγορευει να κουβαλας μαζι σου gps. Αν ηταν τοτε θα επρεπε να υπαρχει και ανακοινωση "Απαγορευονται τα gps πανω στις μηχανες".

Τεσπα. Απ οτι καταλαβαινω απαγορευονται να μπαινουον τα στιγματα των gps απο οργανωμενες βολτες.

δεν σου απαγορευει να κουβαλας gps, αλλα σου λεει οτι ειναι για προσωπικη χρηση ....;)
μιλαμε για επαγγελματιες του ειδους και οχι για ιδιωτες....
ειναι σαν να δημοσιευσω τα μυστικα της τεχνης μου......ειναι σαν να αυτοκτονω επαγγελματικα....διαφωνεις????

giclas
28-03-2012, 14:54
δεν σου απαγορευει να κουβαλας gps, αλλα σου λεει οτι ειναι για προσωπικη χρηση ....;)
μιλαμε για επαγγελματιες του ειδους και οχι για ιδιωτες....
ειναι σαν να δημοσιευσω τα μυστικα της τεχνης μου......ειναι σαν να αυτοκτονω επαγγελματικα....διαφωνεις????

καπου εχεις δυκεο για τους επαγκελματειες !

emix
28-03-2012, 14:55
δεν σου απαγορευει να κουβαλας gps, αλλα σου λεει οτι ειναι για προσωπικη χρηση ....;)
μιλαμε για επαγγελματιες του ειδους και οχι για ιδιωτες....
ειναι σαν να δημοσιευσω τα μυστικα της τεχνης μου......ειναι σαν να αυτοκτονω επαγγελματικα....διαφωνεις????


Δεν διαφωνω αλλα και δεν συμφωνω και απολυτα μαζι σου.
Προσωπικη χρηση πως δηλαδη; Να παω μονος μου χωμα;
Θα μπορουσα να το εδινα το στιγμα σ εναν φιλο μου, αυτος αλλου, ο αλλος σε καποιον αλλον, κλπ,κλπ.
Το προβλημα μας ειναι να μην γινεται η διακινηση μεσω του φορουμ;
Γιατι; Παραβιαζονται καποια πνευματικα δικαιωματα; Η διαδρομη που εβγαλε καποιος επαγγελματιας ειναι πνευματικη του ιδιοκτησια; Ή η απαγορευση (αν οντως υπαρχει απαγορευση, εστω και ατυπη) γινεται για να μην θιχτουν διαπροσωπικες σχεσεις;

Αυτες ειναι οι αποριες μου.

gsmaniac
28-03-2012, 15:03
Δεν διαφωνω αλλα και δεν συμφωνω και απολυτα μαζι σου.
Προσωπικη χρηση πως δηλαδη; Να παω μονος μου χωμα;
Θα μπορουσα να το εδινα το στιγμα σ εναν φιλο μου, αυτος αλλου, ο αλλος σε καποιον αλλον, κλπ,κλπ.
Το προβλημα μας ειναι να μην γινεται η διακινηση μεσω του φορουμ;
Γιατι; Παραβιαζονται καποια πνευματικα δικαιωματα; Η διαδρομη που εβγαλε καποιος επαγγελματιας ειναι πνευματικη του ιδιοκτησια; Ή η απαγορευση (αν οντως υπαρχει απαγορευση, εστω και ατυπη) γινεται για να μην θιχτουν διαπροσωπικες σχεσεις;

Αυτες ειναι οι αποριες μου.

δεν μπορω να σου λυσω τετοιες αποριες......θα πρεπει να σου τις λυσουν αλλοι:rolleyes:
ειπα την γνωμη μου απο την πλευρα του επαγγελματια και της λογικης....:)

emix
28-03-2012, 15:04
δεν μπορω να σου λυσω τετοιες αποριες......θα πρεπει να σου τις λυσουν αλλοι:rolleyes:
ειπα την γνωμη μου απο την πλευρα του επαγγελματια και της λογικης....:)



Εμ, γι αυτο ειπα οτι περιμενω μια επισημη απαντηση!

;)

Εσυ καλα τα ειπες, γιατι αν εγω, για παραδειγμα, εγραφα ενα μουσικο κομματι, το κατοχυρωνα στην ΑΕΠΙ και μετα αρχιζαν εδω μεσα και διαδιδανε το mp3 του κομματιου, τοτε θα υπηρχε θεμα. Εδω δεν μιλαμε ομως για παραβιαση πνευματικης ιδιοκτησιας.

giclas
28-03-2012, 16:36
πρωσοπηκα νομηζω δεν ειναι κομψω να ανεβενου στο φορουμ επιδη ο συγκεκρημενος συνεργαζεται με το φορουμ λυγο η πολυ δεν ξερω ποσο

για παραδιγμα εν με ρωτηση καπιος να του πω λεπτομεριες για δυαφορα πραγματα θα του πω οπως πως να περαση απο Τουρκια τη να αποφηγη κλπ διοτι δεν εχω οφελος
φυλος μου που οργανονοι ταξιδια με μηχανες εδω κε 6,-7 χρονια +3 που γυρναγε μονος απο Κυπρο σε ευρωπη αποφευγη να δοση τη παραμηκρη λεπτομερια λεγοντας εγω οργανονω αυτο κε στυχηζη τοσα .
αμα γουσταρης η παρεα ειναι αυτοι κε ερ##### η δεν πας μαζη του. αλλα που παη που ερχεται δυχνη μονο φωτο .

αν ο καθε Μανιατης βγαλη μια διαδρομη που δεν μπωρουμαι να ξερωμε τη του εχει στοιχηση σε χρονο χρημα κε τα ανεβαζεται σε ενα φορυμ με 4,000 + μελη δεν θα του αρεσε νομηζω

emix
28-03-2012, 16:42
πρωσοπηκα νομηζω δεν ειναι κομψω να ανεβενου στο φορουμ επιδη ο συγκεκρημενος συνεργαζεται με το φορουμ λυγο η πολυ δεν ξερω ποσο

για παραδιγμα εν με ρωτηση καπιος να του πω λεπτομεριες για δυαφορα πραγματα θα του πω οπως πως να περαση απο Τουρκια τη να αποφηγη κλπ διοτι δεν εχω οφελος
φυλος μου που οργανονοι ταξιδια με μηχανες εδω κε 6,-7 χρονια +3 που γυρναγε μονος απο Κυπρο σε ευρωπη αποφευγη να δοση τη παραμηκρη λεπτομερια λεγοντας εγω οργανονω αυτο κε στυχηζη τοσα .
αμα γουσταρης η παρεα ειναι αυτοι κε ερ##### η δεν πας μαζη του. αλλα που παη που ερχεται δυχνη μονο φωτο .

αν ο καθε Μανιατης βγαλη μια διαδρομη που δεν μπωρουμαι να ξερωμε τη του εχει στοιχηση σε χρονο χρημα κε τα ανεβαζεται σε ενα φορυμ με 4,000 + μελη δεν θα του αρεσε νομηζω


Και ξαναρωταω: Ειναι πνευματικη ιδιοκτησια αυτη η διαδρομη του φορουμ ή της σχολης;
Το οτι μπηκε το στιγμα μιας διαδρομης ως ποσταρισμα και μετα απο λιγο σβηστηκε χωρις καμια ειδοποιηση, εγινε για λογους παραβιασης τι; πνευματικης ιδιοκτησιας; παραβιαστηκαν καποιοι κανονες του φορουμ;

lamprosgs
28-03-2012, 16:46
πρωσοπηκα νομηζω δεν ειναι κομψω να ανεβενου στο φορουμ επιδη ο συγκεκρημενος συνεργαζεται με το φορουμ λυγο η πολυ δεν ξερω ποσο

για παραδιγμα εν με ρωτηση καπιος να του πω λεπτομεριες για δυαφορα πραγματα θα του πω οπως πως να περαση απο Τουρκια τη να αποφηγη κλπ διοτι δεν εχω οφελος
φυλος μου που οργανονοι ταξιδια με μηχανες εδω κε 6,-7 χρονια +3 που γυρναγε μονος απο Κυπρο σε ευρωπη αποφευγη να δοση τη παραμηκρη λεπτομερια λεγοντας εγω οργανονω αυτο κε στυχηζη τοσα .
αμα γουσταρης η παρεα ειναι αυτοι κε ερ##### η δεν πας μαζη του. αλλα που παη που ερχεται δυχνη μονο φωτο .

αν ο καθε Μανιατης βγαλη μια διαδρομη που δεν μπωρουμαι να ξερωμε τη του εχει στοιχηση σε χρονο χρημα κε τα ανεβαζεται σε ενα φορυμ με 4,000 + μελη δεν θα του αρεσε νομηζω

+1200!!! Άλλο παρέα και άλλο επαγγελματίας:ye33::ye33::ye33:

emix
28-03-2012, 16:58
+1200!!! Άλλο παρέα και άλλο επαγγελματίας:ye33::ye33::ye33:

Δεν εχεις καταλαβει κατι νομιζω.
Μ αυτο που εγινε παραβιασα κατι απο τους κανονες λειτουργιας του φορουμ;
Εκλεψα πνευματικα δικαιωματα;

Και μην ξεχναμε και κατι αλλο ε;
Την διαδρομη την χαραξε και την φυλαξε το δικο μου gps. Το στιγμα δεν μου το εδωσε αλλος, επαγγελματιας.

mck
28-03-2012, 17:01
Εμ, γι αυτο ειπα οτι περιμενω μια επισημη απαντηση!

;)

Εσυ καλα τα ειπες, γιατι αν εγω, για παραδειγμα, εγραφα ενα μουσικο κομματι, το κατοχυρωνα στην ΑΕΠΙ και μετα αρχιζαν εδω μεσα και διαδιδανε το mp3 του κομματιου, τοτε θα υπηρχε θεμα. Εδω δεν μιλαμε ομως για παραβιαση πνευματικης ιδιοκτησιας.

Ηλία, κατά τη γνώμη μου δεν είναι μόνο ζήτημα πνευματικής ιδιοκτησίας. Στο πλαίσιο του forum ειδικα είναι κυρίως ζήτημα ηθικής τάξεως για τους λόγους που ανέφερε ο φίλος gsmaniac ...

Εξάλλου, ακόμη και το στίγμα μιας δημόσιας διαδρομής επί ενός ηλεκτρονικού ή έντυπου χάρτη μπορεί να αποτελεί "βάση δεδομένων" κατά την έννοια της παρ. 2.α του άρθρου 2 του νόμου 2121/1993 περί πνευματικής ιδιοκτησίας ...

"Αντικείμενο προστασίας είναι και οι βάσεις δεδομένων οι οποίες λόγω της επιλογής ή διευθέτησης του περιεχομένου τους αποτελούν πνευματικά δημιουργήματα. Η προστασία αυτή δεν εκτείνεται στο περιεχόμενο των βάσεων δεδομένων και δεν θίγει κανένα από τα δικαιώματα που υφίστανται στο περιεχόμενο αυτό. Ως βάση δεδομένων νοείται η συλλογή έργων, δεδομένων ή άλλων ανεξάρτητων στοιχείων, διευθετημένων κατά συστηματικό ή μεθοδικό τρόπο και ατομικώς προσιτών με ηλεκτρονικά μέσα ή με άλλο τρόπο."

Προφανώς αυτή δεν είναι επίσημη απάντηση για λογαριασμό του forum, αλλά μια φιλική γνώμη ... ;)

danaos
28-03-2012, 18:54
Καλησπέρα και απο εμένα.

Για να βάλουμε κάποια πράγματα στην θέση τους.

Η εκδρομή που αναφέρεται ο φίλος Ηλίας είναι επίσημη εκδρομή του φόρουμ με

συνεργασία του ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ Τάκη Μανιάτη και του rideit.

Δηλ το Rideit και ο Κος Μανιάτης έκανα την προετοιμασία της εκδρομής και

το "γράψιμο" αυτής! Με τα ανάλογα καύσιμα σε μοτό και αυτοκίνητο έξοδα βοηθών κτλ.

Αρα το ποιο απλό και ανθρώπινο θα ήταν να σεβαστούμε τον κόπο και την

ευθύνη που έχει αυτός ο άνθρωπος απέναντι μας και να μην ανεβάσουμε

"αέρα" την διαδρομή , χωρίς πρώτα έστω και για το τυπικό να τον ρωτήσουμε.


Ο επαγγελματίας είναι επαγγελματίας πάει και τελείωσε. Δεν το κάνει απο

χόμπι αυτό τι κάνει για βιοποριστικούς λόγους είναι η δουλεία του είτε μας

αρέσει είτε οχι!! Και άλλες φορές για αυτό πληρώνετε άλλες πάλι όχι αλλά

πρέπει να σεβόμαστε τον κόπο του.

Ηλία και η Motoadventures που έχεις ταξιδέψει τους χάρτες και τα στίγματα

απο τα ταξίδια τα έπαιρνες και ήταν "προσωπικά" αν ήθελε κάποιος να τα

πάρει για να κάνει την διαδρομή πήγαινε απο τα γραφεία. Δεν του έλεγε

κανένας όχι - ουτε και ο Κος Μανιάτης θα έλεγε- για οτι ήθελε να ρωτήσει.

Η΄ακόμα και οταν τρέξεις αγώνα trail raid τα way points που σου περνάνε

απο την προηγούμενη του αγώνα -και μόνο τότε- είναι προσωπικά!! Δεν τα

δίνεις ελεύεθερα πουθενά - ή τουλάχιστον όχι δημόσια-. Κάποιος κουράστηκε

για να στήσει τον αγώνα και να βγάλει τις διαδρομές.

Εσένα φίλε Ηλία πως θα σου φαινόταν να κάνεις τόσο κόπο να ετοιμάσεις κάτι

ανάλογο και ο κόπος σου να έβγαινε στον αέρα για τον καθένα ενω εσύ

προσπαθείς να ζήσεις την οικογένεια σου.?!?!?!?!

Να δεις τι γίνετε με τις σχολές κατάδυσης η τους επαγγελματίες που κάνουν

οργανωμένες εκδρομές για ψάρεμα δηλ επαγγέλματα που ασχολούνται με

στίγματα και gps!! Υπάρχουν πολλές απλές "υποθέσεις" που λύνονται στα

δικαστήρια ....

babisadve
28-03-2012, 19:14
... ξανακάνε την διαδρομή μόνος και ανέβασε την...

xurxes
28-03-2012, 19:37
επειδή τώρα καταλαβαίνω τι παίχτηκε.....
θα σας κάνω κάποιες ερωτήσεις??για να μπω στο νόημα....

- τι σημαίνει...επίσημη εκδρομή του φόρουμ με συνεργασία του

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ Χ?

- ήταν εκδρομή που είχε και συνδρομή....για να λάβεις μέρος?

mck
28-03-2012, 19:42
Δεν εχεις καταλαβει κατι νομιζω.
Μ αυτο που εγινε παραβιασα κατι απο τους κανονες λειτουργιας του φορουμ;
Εκλεψα πνευματικα δικαιωματα;

Και μην ξεχναμε και κατι αλλο ε;
Την διαδρομη την χαραξε και την φυλαξε το δικο μου gps. Το στιγμα δεν μου το εδωσε αλλος, επαγγελματιας.

Ηλία, απλά να προσθέσω - διευκρινήσω σε σχέση με την προηγούμενη γνώμη μου ότι το στίγμα της συγκεκριμένης διαδρομής μπορεί να το "χάραξε και το έσωσε το δικό σου gps", αλλά αυτό έγινε επ' ευκαιρία βόλτας - διαδρομής που προηγουμένως χάραξε κάποιος "άλλος" επάνω σε "κάποιον άλλο χάρτη" και ακολούθως στην "υπέδειξε", αφιλοκερδώς μάλιστα στα πλαίσια προώθησης των επαγγελματικών του δραστηριοτήτων σε συνεργασία - προσφορά στο forum ... ;)

Δε νομίζω ότι έχει κανείς πρόβλημα να την ξανακάνεις μόνος ή με παρέα, αλλά προφανώς υπάρχει ζήτημα (τουλάχιστον ηθικό) όταν την "επικοινωνείς" δημοσίως χωρίς την προηγούμενη συναίνεση του επαγγελματία που στην "υπέδειξε" ...

Κατά τα λοιπά συμφωνώ με όσα έγραψε ο φίλος μας ο Δαναός ...

Νομίζω ότι μάλλον εξαντλήσαμε το θέμα από κάθε άποψη και λύσαμε πιστεύω και την όποια παρεξήγηση ... :)

vasorfa
28-03-2012, 19:45
επειδή τώρα καταλαβαίνω τι παίχτηκε.....
θα σας κάνω κάποιες ερωτήσεις??για να μπω στο νόημα....

- τι σημαίνει...επίσημη εκδρομή του φόρουμ με συνεργασία του

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ Χ?

- ήταν εκδρομή που είχε και συνδρομή....για να λάβεις μέρος?






ρε συ...το ίδιο πράγμα σκευτόμασταν:ye33:




ps...Ο Δαναός δεν Νομίζω να απάντησε εκ της διοικήσεως:ye33:

vasorfa
28-03-2012, 19:47
οι επίσημοι:wo20::wha13::wha13:

θα μας τιμήσουν:wha13:



οχι τίποτα άλλο για να φύγουν τα σύννεφα απο την επερχόμενη μπόρα:ye33:

staga1200
28-03-2012, 19:52
Φίλε Ηλία το θέμα είναι λίγο λεπτό !!!
Ο Τάκης ο Μανιάτης είναι επαγγελματίας και η χάραξη αυτών των δρόμων απαιτούν χρόνο και χρήμα !!
Σε κάποιο ασφάλτινο μάθημα που έκανα πρίν αρκετά χρόνια, δέν μας άφησαν να βγάλουμε φωτό ούτε την πίστα !!
Ο Τάκης όμως δεν έχει σχέσει με όλους αυτούς !!
Μην διστάσεις να του ζητήσεις διαδρομές και μονοπάτια που θέλεις να κάνεις !!!!
Καλές βόλτες φίλε και μην ξεχνάμε
Υ Γ Ε Ι Α Κ Α Ι Κ Α Λ Η
Κ Α Ρ Δ Ι Α !!! :ye33:

emix
28-03-2012, 20:38
Φίλε Ηλία το θέμα είναι λίγο λεπτό !!!
Ο Τάκης ο Μανιάτης είναι επαγγελματίας και η χάραξη αυτών των δρόμων απαιτούν χρόνο και χρήμα !!
Σε κάποιο ασφάλτινο μάθημα που έκανα πρίν αρκετά χρόνια, δέν μας άφησαν να βγάλουμε φωτό ούτε την πίστα !!
Ο Τάκης όμως δεν έχει σχέσει με όλους αυτούς !!
Μην διστάσεις να του ζητήσεις διαδρομές και μονοπάτια που θέλεις να κάνεις !!!!
Καλές βόλτες φίλε και μην ξεχνάμε
Υ Γ Ε Ι Α Κ Α Ι Κ Α Λ Η
Κ Α Ρ Δ Ι Α !!! :ye33:

Παιδια οι απαντησεις σας εν μερει με ικανοποιουν.Αυτο που δεν με ικανοποιει ειναι οτι το ν ανεβασω μια διαδρομη που εγραψα στο δικο μου gps και να τ ανεβασω δεν ειναι παρανομο και δεν ειναι λογος να σβηστει χωρις τουλαχιστον να με ειδοποιησουν.Ηθικο μπορει να μην ειναι.Παρανομο ομως δεν ειναι.Και δεν λεω ν ανεβασω τα στιγματα που μου εδωσε ο επαγγελματιας.Λεω για τα στιγματα που χαραξα ΕΓΩ!
Και επισης μ ενοχλει που αλλοι απαντανε για κατι που δεν εχουν την ευθυνη.
Θελω επισημη απαντηση αν τα στιγματα που εχω γραψει εγω απο διαδρομη που εχει διοργανωσει επαγγελματιας ειναι παρανομο να τα δημοσιευω και με βασει ποια νομικη αποφαση.Επαναλαμβανω,τα στιγματα που εχω γραψει εγω.Αν ειναι παρανομο θελω τεκμηριωση.
Συγνωμη για την επιμονη μου,αλλα τα στιγματα που εχω καταγραψει εχω το δικαιωμα να τα κανω οτι θελω και δεν παραβιαζω κανεναν κανονα νομιζω του φορουμ,αλλα ουτε και πνευματικα δικαιωματα.Και το ξαναλεω.Τα στιγματα που εχω γραψει ΕΓΩ!

Sent from my E10i

vpentza
28-03-2012, 20:41
Καποιες περιπτωσεις θελουν καθαρες κουβεντες ιδιαιτερα οταν αφορουν σε σχεσεις επι πληρωμη.
Οποιος πληρωνει συμμετοχη σε μια αντιστοιχη εκπαιδευτικη εκδρομη, πληρωνει τον κοπο για τη χαραξη και τον κοπο για τη καθοδηγηση των συμμετεχοντων. Αφορα ομως διαχειρηση και εκμεταλευση ενος δημοσιου αγαθου οποτε θα επρεπε επισημα ή ανεπισημα να ενημερωνει οτι δεν επιθυμει να μεταφερθουν τα δεδομενα αυτα σε τριτους. Αν δικαιολογει ο νομος τετοια απαιτηση, θα επρεπε ισως να αναφερεται και στους ορους συμμετοχης εφοσον δεν γινεται μεταξυ φιλων αλλα πελατων επι πληρωμη....
Σιγουρα ομως την απαιτηση επιβαλλεται να την εκφραζει μονον ο προμηθευτης της υπηρεσιας και κανεις αλλος. Το δικαιωμα δηλαδη το εγειρει πρωτος, αυτος που....πουλαει και εισπραττει ...;););)

emix
28-03-2012, 21:55
Καποιες περιπτωσεις θελουν καθαρες κουβεντες ιδιαιτερα οταν αφορουν σε σχεσεις επι πληρωμη.
Οποιος πληρωνει συμμετοχη σε μια αντιστοιχη εκπαιδευτικη εκδρομη, πληρωνει τον κοπο για τη χαραξη και τον κοπο για τη καθοδηγηση των συμμετεχοντων. Αφορα ομως διαχειρηση και εκμεταλευση ενος δημοσιου αγαθου οποτε θα επρεπε επισημα ή ανεπισημα να ενημερωνει οτι δεν επιθυμει να μεταφερθουν τα δεδομενα αυτα σε τριτους. Αν δικαιολογει ο νομος τετοια απαιτηση, θα επρεπε ισως να αναφερεται και στους ορους συμμετοχης εφοσον δεν γινεται μεταξυ φιλων αλλα πελατων επι πληρωμη....
Σιγουρα ομως την απαιτηση επιβαλλεται να την εκφραζει μονον ο προμηθευτης της υπηρεσιας και κανεις αλλος. Το δικαιωμα δηλαδη το εγειρει πρωτος, αυτος που....πουλαει και εισπραττει ...;););)

Οι απαντησεις σου με καλυπτουν,αλλα δεν ερχονται απο επισημα χειλη.
Ενα αλλο παραδειγμα αντιστοιχο με τα στιγματα:Παρακολουθω το
Level 2 του Χ,Ψ εκπαιδευτη και μετα μαζευω 5-6 ατομα και τους κανω το ιδιο μαθημα.Ποιος μου το απαγορευει; Κατι αναλογο πιστευω οτι ισχυει με τα στιγματα.Για μενα,αν θελετε την προσωπικη μου αποψη,δεν ειμαι υποχρεωμενος να λογοδοτησω πουθενα για στιγματα που εχω γραψει εγω (ασχετως αν τα εχω γραψει απο συμμετοχη μου σε βολτα ή και trailride ακομα),δεν υπαρχει καμια νομικη παραβαση και ειναι απαραδεκτο να σβηνονται.
Sent from my E10i

giclas
28-03-2012, 22:10
βρε Ηλια μια φωτοτηπουσα ενος χαρτη του τμηματος δασον που βρηκα στα γραφεια της ΑΗΚ (ΔΕΗ) κε υπευθηνος μου ειπαι οτι κανονηκα αυτο ειναι παρανομω κε γελαγε τωρα τη ψαχνης επησημα κε ανεπησημα αν θελης να τα δοσης σε καπιο φυλο σου δοστα δυχως αναστολες ομως οχι απο εδω .
διλαδι πρεπη να σου το πη ο Νικος η Δημητρης ?

emix
28-03-2012, 22:16
βρε Ηλια μια φωτοτηπουσα ενος χαρτη του τμηματος δασον που βρηκα στα γραφεια της ΑΗΚ (ΔΕΗ) κε υπευθηνος μου ειπαι οτι κανονηκα αυτο ειναι παρανομω κε γελαγε τωρα τη ψαχνης επησημα κε ανεπησημα αν θελης να τα δοσης σε καπιο φυλο σου δοστα δυχως αναστολες ομως οχι απο εδω .
διλαδι πρεπη να σου το πη ο Νικος η Δημητρης ?

Γιατι οχι απο δω; Τι παρανομο κανω;Δινω τα στιγματα που χαραξα εγω και τα οποια συμπιπτουν με την διαδρομη της βολτας που διοργανωσε καποιος επαγγελματιας.Οταν πηγα στην βολτα υπεγραψα τιποτα;
Το θεμα παντως ειναι οτι τα στιγματα σβηστηκαν χωρις καμια εξηγηση.Αυτο μου κανει καπως

Sent from my E10i

giclas
28-03-2012, 22:28
Γιατι οχι απο δω; Τι παρανομο κανω;Δινω τα στιγματα που χαραξα εγω και τα οποια συμπιπτουν με την διαδρομη της βολτας που διοργανωσε καποιος επαγγελματιας.Οταν πηγα στην βολτα υπεγραψα τιποτα;
Το θεμα παντως ειναι οτι τα στιγματα σβηστηκαν χωρις καμια εξηγηση.Αυτο μου κανει καπως

Sent from my E10i


ακρηβος για αυτο !


στο χωρκο μου λαλου απονατρεπετε ο κοσμος εδηκοστου !!!!:sm3::sm3:

vasorfa
28-03-2012, 23:26
Λιακοοοοοοο!!!!!:wo20::wo20::wo20::wo20:



μην τρελενεσαι:ye31:;););)





δεν υπαρχεοι ντε και καλά δολος:hmmm:




απλα οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι,σεβόμαστε τον κόπο του αλλου:o:o






ποσο μαλλον που εκεινο το παλιοπαιδο ο Μανιατης το δοοργάνωσε τσαααααμπααααααα:ha16::ha16::ha16::ye33::ye33:







κοιτα μην του γυρισει τωρα κανενα κεφαλι και αρχισει να θελει χρηματα:u60:



απλα,οπως και τα παιδια πιστευω οτι ετσι δειχνουμε εναν πρεπον σεβασμο σε αυτον που τσακοστηκε να βγαλει την διαδρομη;):cool:

MOYTPO
28-03-2012, 23:55
Ελατε, πειτε την αληθεια, ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ!!!!!!!!

Μηπως πηρε και το γκρειντερ και ανοιξε τους δρομους???????

Μανιακε δεν συμφωνω μαζι σου.... δεν εχει ζαχαροπλαστειο και θα του κλεψουν την συνταγη. Εκει θα συμφωνουσα απολυτα μαζι σου!!! Δρομος ειναι, οποιος θελει παει!!!!
Εκτος και αμα δεν μας τα λετε ολα και τζαμπα μιλαμε!!!!!!

Συμφωνω απολυτα με το Μπαμπη. Ξανακανε την διαδρομη με την παρεα σου και σηκωσε την!!!!!

Δηλαδη αυτη τη διαδρομη ή την κανει καποιος με το φορουμ ή δεν την κανει κανενας???? Και τι ιδιαιτερο εχει πια μια διαδρομη στο βουνο!!!!!!!!!!!

emix
29-03-2012, 00:09
Ελατε, πειτε την αληθεια, ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ!!!!!!!!

Μηπως πηρε και το γκρειντερ και ανοιξε τους δρομους???????

Μανιακε δεν συμφωνω μαζι σου.... δεν εχει ζαχαροπλαστειο και θα του κλεψουν την συνταγη. Εκει θα συμφωνουσα απολυτα μαζι σου!!! Δρομος ειναι, οποιος θελει παει!!!!
Εκτος και αμα δεν μας τα λετε ολα και τζαμπα μιλαμε!!!!!!

Συμφωνω απολυτα με το Μπαμπη. Ξανακανε την διαδρομη με την παρεα σου και σηκωσε την!!!!!

Δηλαδη αυτη τη διαδρομη ή την κανει καποιος με το φορουμ ή δεν την κανει κανενας???? Και τι ιδιαιτερο εχει πια μια διαδρομη στο βουνο!!!!!!!!!!!

Εκτος απο τα bold γραμματα, συμφωνω 100% μαζι σου.
Για τα bold γραμματα να σχολιασω οτι, γιατι να την ανεβασω ετσι απλα, αμα παω μονος μου και να μην ζητησω το "κατι" της μου;
Δεν θεωρουνται πνευματικα δικαιωματα; Ή επειδη ειμαι ερασσιτεχνης δεν μετραει;

Και οσο αναφορα τα trailride, θα ηθελα την γνωμη του nibo εδω περα. Στους αγωνες που συμμετεχει, τον εχουν υποχρεωσει με την μορφη εγγραφης δεσμευσης οτι δεν θα κανει αναρτηση πουθενα στο ιντερνετ τα στιγματα απο τους αγωνες;

CPretenteriS
29-03-2012, 00:19
Εκτος απο τα bold γραμματα, συμφωνω 100% μαζι σου.
Για τα bold γραμματα να σχολιασω οτι, γιατι να την ανεβασω ετσι απλα, αμα παω μονος μου και να μην ζητησω το "κατι" της μου;
Δεν θεωρουνται πνευματικα δικαιωματα; Ή επειδη ειμαι ερασσιτεχνης δεν μετραει;

Και οσο αναφορα τα trailride, θα ηθελα την γνωμη του nibo εδω περα. Στους αγωνες που συμμετεχει, τον εχουν υποχρεωσει με την μορφη εγγραφης δεσμευσης οτι δεν θα κανει αναρτηση πουθενα στο ιντερνετ τα στιγματα απο τους αγωνες;

Λιάκο, στην αρχική σελίδα του φορουμ, κάτω-κάτω λέει: "vBulletin Version 3.8.4 Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία των συντακτών τους και του GS Forum !"


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

CPretenteriS
29-03-2012, 00:20
Μη μου ζητήσεις να στο αναλύσω περαιτέρω γιατι δεν είμαι ο αρμοδιος... απλώς θυμόμουν ότι κάπου το είχε παρει το ματι μου...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

paschalis
29-03-2012, 00:21
Τωρα εγω τι να γραψω?
Πρπει να γραψω και πρωτα απ'ολα να σας πω οτι γραφω σαν εντουρας και οχι οτιδηποτε αλλο.
Για να σας πω οτι απογοητευτηκα δαιβαζοντας πιο πανω γνησια παιδια του Βουνου να μιλανε για αποκλειστικοτητα στις διαδρομες στο βουνο.
Τα Βουνα συνοδοιποροι μου ανηκουν σε αυτους που τα αγαπανε.
Οι χαρτες που τα περιγραφουν επισης.
Σε αυτους που δε μασανε να φανε οσα εχουν και δεν εχουν για να εχουν στο παρκινγκ τους ενα μηχανακι ετοιμο να τους οδηγησει στον ελευθερο παραδεισο που λεγεται Ελληνικα Βουνα
Ενιοτε τα Βουνα επιτρεπουν σε καποιους να βγαλουν και κανενα φραγκο σκληρα εργαζομενοι σε αυτα.
Τσομπαναραιοι υλοτομοι και κτηνοτροφοι μου ερχονται στο μυαλο.
Μονο αυτοι.
Ηλια απαντηση σου ευχομαι να παρεις αλλα δεν ανησυχω γιατι την ξερεις ηδη!
Κι αλλα ηθελα να γραψω αλλα ευρισκομενος αναμεσα στην απορια την εκπληξη και την αηδια αδυνατω.

Καληνυχτα και καλη τυχη
απο εναν αμετανοητο εραστη των Αθανατων Ελληνικων Βουνων...

CPretenteriS
29-03-2012, 00:27
Αρε Πασκουάλ.... νομίζω κάλυψες πολύ κόσμο με το ποστάρισμα σου......


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Vasilis
29-03-2012, 02:06
Ποσό λάθος μπορεί να πάει κάποιος σε γνωστή του πορεία στα αγαπημένα μας βουνά και με τα σημεία πορείας του περασμένα στο GPS του ;







Εεεεε….τοτε, τόσο λάθος πραγματικά έχει πάει και αυτή η κουβέντα-παρεξήγηση σε αυτό το νήμα …….







Τα υπόλοιπα είναι για να μένεις από βενζίνη στο καλύτερο σημείο της διαδρομής ……..απλα ……:cr14:

emix
29-03-2012, 09:58
Τωρα εγω τι να γραψω?
Πρπει να γραψω και πρωτα απ'ολα να σας πω οτι γραφω σαν εντουρας και οχι οτιδηποτε αλλο.
Για να σας πω οτι απογοητευτηκα δαιβαζοντας πιο πανω γνησια παιδια του Βουνου να μιλανε για αποκλειστικοτητα στις διαδρομες στο βουνο.
Τα Βουνα συνοδοιποροι μου ανηκουν σε αυτους που τα αγαπανε.
Οι χαρτες που τα περιγραφουν επισης.
Σε αυτους που δε μασανε να φανε οσα εχουν και δεν εχουν για να εχουν στο παρκινγκ τους ενα μηχανακι ετοιμο να τους οδηγησει στον ελευθερο παραδεισο που λεγεται Ελληνικα Βουνα
Ενιοτε τα Βουνα επιτρεπουν σε καποιους να βγαλουν και κανενα φραγκο σκληρα εργαζομενοι σε αυτα.
Τσομπαναραιοι υλοτομοι και κτηνοτροφοι μου ερχονται στο μυαλο.
Μονο αυτοι.
Ηλια απαντηση σου ευχομαι να παρεις αλλα δεν ανησυχω γιατι την ξερεις ηδη!
Κι αλλα ηθελα να γραψω αλλα ευρισκομενος αναμεσα στην απορια την εκπληξη και την αηδια αδυνατω.

Καληνυχτα και καλη τυχη
απο εναν αμετανοητο εραστη των Αθανατων Ελληνικων Βουνων....


Πασκουαλ, νομιζω οτι η απαντηση σου δειχνει την απαντηση στην απορια μου.

Επειδη, δεν εχει νοημα να συνεχιστει αυτη η κουβεντα και μιας που ξερω πλεον τι παιζεται, κλεινω λεγοντας τα εξης:
Η διαδρομη που εγραψα στο δικο μου gps ακολουθοντας μια οργανωμενη εκδρομη ειναι "πνευματικα δικαιωματα" δικα μου, τα κανω ο,τι θελω και δεν εχω λογο να λογοδοτησω σε κανεναν. Η διαδρομη που πηγα και χαραξα στο gps μου (δεν εχει σημασια αν πηγα μεσω οργανωμενου group) δεν ανηκει σε κανεναν, παρα μονο σε μενα. Δεν εκλεψα καμια διαδρομη απο κανεναν επαγγελματια. Ο μονος που θα μπορουσε να ενοχληθει ειμαι εγω και κανενας αλλος.
Αρα πιστευω οτι το σβησιμο αυτου το track ειναι ενοχλητικο. Τουλαχιστον εμενα θα μ ενοχλουσε απο αρκετα ως πολυ.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Με ικανοποιουν.

Και επειδη νοιωθω οτι σαν ανθρωπος ειμαι δικαιος να πω οτι η αληθεια, το ηθικο και το δικαιο κρυβονται καπου αναμεσα σ ολες τις απαντησεις που δωσατε.

emix
29-03-2012, 11:15
Παιδια θα ηθελα να ξεκαθαρισω κατι.

Γενικα στη ζωη μου εχω μαθει να σεβομαι τους ανθρωπους και να σεβομαι κι αυτους που ειναι λιιιιγο καλυτεροι απο μενα.

Τον Μανιατη δεν τον ξερω προσωπικα, αλλα βλεπω και διαβαζω οτι εχει γραψει τη δικη του ιστορια στο χωρο του μοτοσυκλετισμου. Δεν ειναι απλα λιιιιγο καλυτερος απο μενα, ειναι αιωνες καλυτερος απο μενα.

Ξεκινησε μια δραστηριοτητα που αξιζει σεβασμου, διοτι τετοιες σχολες δεν υπαρχουν στην Ελλαδα και χρειαζομαστε να υπαρχουν.

Παλια υπηρχε ο Σπανος (και υπαρχει ακομα), τωρα ειναι ο Μανιατης.
Τον συνεργατη του, τον Βασιλη, τον γνωριζω απο το 2004. Τον σεβομαι κι αυτον, γιατι το παιδι ειναι οδηγαρα.

Με το θεμα που ανοιξα δεν τα "εβαλα" με την σχολη του Μανιατη. Κακως καποιοι το πηγαν εκει. Ισως επρεπε να το ξεκαθαρισω απο την αρχη. Ζητησα καποιες εξηγησεις γιατι σβηστηκε το ποστ ενος παιδιου που ειχε ανεβασει την διαδρομη απο το δικο του gps. Ζητησα να μαθω αν αυτο ειναι παρανομο, αν παραβαινει τους κανονες του φορουμ ή της σχολης του Μανιατη. Το παιδι δεν ανεβασε στιγματα που του ειχε δωσει κανεναν επαγγλεματιας. Αν το ειχε κανει αυτο,ναι, θα υπηρχε θεμα.

Εφοσον μου εξηγουσαν οτι αυτο ειναι παρανομο, θα το δεχομουν.
Δεν ειμαι παραλογος ανθρωπος. Ετσι θελω να πιστευω.

Εικασιες και υποθετικες απαντησεις δεν μου φαινονται για λογικες.

Ξεκαθαριζω λοιπον και παλι, οτι δεν εχω απολυτως τιποτα με καμια σχολη, με κανεναν επαγγελματια, σεβομαι τους ανθρωπους που κανουν κατι που δεν μπορω να το κανω εγω και ευχομαι και ελπιζω να συνεχισουν να υπαρχουν στο χωρο, γιατι καλο κανουν σ ολους μας.

Τελος, θα ηθελα να πω οτι θα χαιρομουν να ερχομουν την κυριακη στην βολτα του Μανιατη προς την Αραχωβα, αλλα ισως δεν ειναι πλεον η καταλληλη στιγμη για να το κανω αυτο. Καλα να περασετε λοιπον και με προσοχη.

bogart
29-03-2012, 12:20
Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα εγώ θα σας πω ότι βρήκα πως σβήστηκαν τα στίγματα παίδες.

Η απάντηση είναι εδώ (http://3.bp.blogspot.com/-H2Bb3B54_oM/TZffUAOhTkI/AAAAAAAALMk/HvhcJEla3RM/s1600/Clearasil-Pimples%252BMarks-Range.jpg)!


:sm7::sm7::sm7:

emix
29-03-2012, 12:23
Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα εγώ θα σας πω ότι βρήκα πως σβήστηκαν τα στίγματα παίδες.

Η απάντηση είναι εδώ (http://3.bp.blogspot.com/-H2Bb3B54_oM/TZffUAOhTkI/AAAAAAAALMk/HvhcJEla3RM/s1600/Clearasil-Pimples%252BMarks-Range.jpg)!


:sm7::sm7::sm7:

:ye33::ye33::ye33:

CPretenteriS
29-03-2012, 12:25
:ye33::ye33::ye33:

Ορίστε !!!

Είδες που ήρθε η επίσημη απάντηση?? :sm7::sm7::sm7:

Airman67
29-03-2012, 12:27
Γιατι οχι απο δω; Τι παρανομο κανω;Δινω τα στιγματα που χαραξα εγω και τα οποια συμπιπτουν με την διαδρομη της βολτας που διοργανωσε καποιος επαγγελματιας.Οταν πηγα στην βολτα υπεγραψα τιποτα;
Το θεμα παντως ειναι οτι τα στιγματα σβηστηκαν χωρις καμια εξηγηση.Αυτο μου κανει καπως

Sent from my E10i
Μια ιδέα...
κάνε ανάποδα την διαδρομή και βάλε αυτά τα στίγματα
για να μην έχουν πρόβλημα οι επαγγελματίες :sm7::lo19:

αν πάρω απο το Googleearth την διαδρομή ως την Αμερική λες να μου κάνει μύνηση ο Χριστόφορος Κολόμβος ?????
:ha16:

emix
29-03-2012, 12:32
Μια ιδέα...
κάνε ανάποδα την διαδρομή και βάλε αυτά τα στίγματα
για να μην έχουν πρόβλημα οι επαγγελματίες :sm7::lo19:

αν πάρω απο το Googleearth την διαδρομή ως την Αμερική λες να μου κάνει μύνηση ο Χριστόφορος Κολόμβος ?????
:ha16:

Φιλε μου, ασφαλως και το λες χιουμοριστικα, αλλα οι επαγγελματιες ειμαι σιγουρος οτι δεν εχουν θεμα. Δεν εχουν αναγκη.

Airman67
29-03-2012, 12:39
Φάνηκε να έχουν ...
ας είναι
είναι σημεία των καιρών , σε λίγο τίποτα δεν θα είναι δωρεάν ...

emix
29-03-2012, 12:42
Φάνηκε να έχουν ...
ας είναι
είναι σημεία των καιρών , σε λίγο τίποτα δεν θα είναι δωρεάν ...

Οχι, δεν εχουν οι συγκεκριμενοι. Μιλησα προσωπικα με καποιον απ αυτους και δεν εχουν. Εφοσον η διαδρομη γραφτηκε και δημιουργηθηκε απο εμας και απο την στιγμη που οι ιδιοι δεν εδωσαν κανενα αρχειο διαδρομης για gps δεν εχουν προβλημα.

nibo
29-03-2012, 13:38
Και οσο αναφορα τα trailride, θα ηθελα την γνωμη του nibo εδω περα. Στους αγωνες που συμμετεχει, τον εχουν υποχρεωσει με την μορφη εγγραφης δεσμευσης οτι δεν θα κανει αναρτηση πουθενα στο ιντερνετ τα στιγματα απο τους αγωνες;



Ηλια οσο αφορα τα trail ride που ρωτησες, να σου πω οτι εμενα τουλαχιστον οσο καιρο τρεχω στους αγωνες δεν μου απογορευσε κανεις ουτε με εγγραφη ουτε με προφορικη δεσμευση να μην δινω τις διαδρομες των αγωνων
Σε δημοσιες βολτες ομως που ποσταρω δεν ανεβαζω στο ιντερνετ διαδρομες των αγωνων, οχι γιατι μου το εχουν απαγορευσει αλλα γιατι μ'αρεσει τις διαδρομες που κανω σε δημοσιες βολτες να τις βγαζω εγω και να μπορουν να τις ακολουθησουν ολοι
Σε βολτες ομως που παω με την παρεα μου και δεν ειναι δημοσιες, κανω πολλες φορες τις διαδρομες των αγωνων για προπονηση, και δινω τα ιχνη του GPS των αγωνων στους φιλους που παμε παρεα
Για τα trail ride επισης να πω οτι ο κυριως λογος που η διοργανωση μας δινει την διαδρομη την τελευταια στιγμη πριν τον αγωνα και πρωσοπικα, και οχι πιο νωρις, ειναι για να μην εχουμε προλαβει να κανουμε την διαδρομη πριν τον αγωνα, γιατι η διαδρομη στον αγωνα πρεπει να ειναι αγνωστη σε ολους
στα φιλικα trail ride ομως που γινονται καθε χρονο, και δεν υπαρχει καταταξη, εκει τα ιχνη των διαδρομων του GPS ειναι διαθεσιμα απο την διοργανωση στο ιντερνετ και οποιος θελει μπορει να τα κατεβασει

emix
29-03-2012, 13:49
Ηλια οσο αφορα τα trail ride που ρωτησες, να σου πω οτι εμενα τουλαχιστον οσο καιρο τρεχω στους αγωνες δεν μου απογορευσε κανεις ουτε με εγγραφη ουτε με προφορικη δεσμευση να μην δινω τις διαδρομες των αγωνων
Σε δημοσιες βολτες ομως που ποσταρω δεν ανεβαζω στο ιντερνετ διαδρομες των αγωνων, οχι γιατι μου το εχουν απαγορευσει αλλα γιατι μ'αρεσει τις διαδρομες που κανω σε δημοσιες βολτες να τις βγαζω εγω και να μπορουν να τις ακολουθησουν ολοι
Σε βολτες ομως που παω με την παρεα μου και δεν ειναι δημοσιες, κανω πολλες φορες τις διαδρομες των αγωνων για προπονηση, και δινω τα ιχνη του GPS των αγωνων στους φιλους που παμε παρεα
Για τα trail ride επισης να πω οτι ο κυριως λογος που η διοργανωση μας δινει την διαδρομη την τελευταια στιγμη πριν τον αγωνα και πρωσοπικα, και οχι πιο νωρις, ειναι για να μην εχουμε προλαβει να κανουμε την διαδρομη πριν τον αγωνα, γιατι η διαδρομη στον αγωνα πρεπει να ειναι αγνωστη σε ολους
στα φιλικα trail ride ομως που γινονται καθε χρονο, και δεν υπαρχει καταταξη, εκει τα ιχνη των διαδρομων του GPS ειναι διαθεσιμα απο την διοργανωση στο ιντερνετ και οποιος θελει μπορει να τα κατεβασει


Σ ευχαριστω Νικο.

forester
29-03-2012, 14:10
Ως συνεργάτης του διοργανωτή των Trail Ride & Rally Raid , ενημερώνω ότι δεν υπάρχει θέμα δημοσίευσης των tracks της οποιασδήποτε διαδρομής. Αυτό όσον αφορά στο διοργανωτή . Το φόρουμ και τι δημοσιεύεται μέσα από αυτό , είναι άλλη ιστορία. Δεν εμπλέκομαι καθόλου σε τέτοιου είδους απάντηση.
Απλά είναι αδύνατο να κρατηθεί "μυστικό" το οποιοδήποτε ίχνος!!!!
Μπορεί κάποιος να το κάνει μόνος του, ανάποδα, ότι και όπως θέλει. Όμως κάποιες δύσκολες διαδρομές, του χρόνου ας πούμε "δεν παίζουν" γιατί αλλάζει η μορφολογία του εδάφους. Οπότε και η αξία τους έχει περιορισμένη σημασία, χρονικά....
Σε κάθε περίπτωση , δεν υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί η αναπαραγωγή και η δημόσια διακίνηση τέτοιων αρχείων. Οπότε δεν παίζει και η οποιαδήποτε απαγόρευση.
Πάντως η ομορφιά είναι να ψάχνεις και να βρίσκεις μόνος και με την παρεούλα σου! Τα χασίματα και το παίδεμα, έχουν την ομορφιά τους;)

Serial
29-03-2012, 18:13
Τελος, θα ηθελα να πω οτι θα χαιρομουν να ερχομουν την κυριακη στην βολτα του Μανιατη προς την Αραχωβα, αλλα ισως δεν ειναι πλεον η καταλληλη στιγμη για να το κανω αυτο. Καλα να περασετε λοιπον και με προσοχη.
πλακα κανεις!!!!!

απαγορευεται να μην ερθεις!!! :ye35:


αμα δεν ερθεις δεν παω ουτε εγω..

γιατι εισαι ενταξει Λιακο...και θεωρω πως μαζι με τον Αντρεα (Bogart) χαιρομαι να στε μαζι σε καθε βολτα εκει ψηλα..

διαβασα ολο το θρεντ δεν εχω αποψη και δεν μιλαω...

αλλα ενισχυω οσα ειπες για τον Κο Μανιατη και τον βοηθο του τον Βασίλη..

εγω δυο φορες εχω ακολουθησει τις βολτες τους στο βουνο και εχω σχηματισει την αποψη πως προκειται για δυο διαμαντια ειδικους του χωρου..

η αισθηση ειναι πραγματικα οτι πας με φιλους,οπως κανουμε εμεις (ξερεις)...

και φυσικα η υπομονη τους και η επιμονη τους στο να μας ανοιξουν τα ματια σε αρκετα ζητηματακια που εχει το Off road ειναι κατι που σε κερδιζει αμεσως..

τωρα για την καταγραφη της διαδρομης και για το αν απαγορευεται η δημοσιευση ειλικρινα οπως ειπα και παραπανω ουτε ηξερα..

δεν ειχα gps βεβαια μαζι...αλλα αν ειχα θα την ειχα καταγραψει σιγουρα κι εγω...

vasorfa
29-03-2012, 18:18
Παιδια θα ηθελα να ξεκαθαρισω κατι.

Γενικα στη ζωη μου εχω μαθει να σεβομαι τους ανθρωπους και να σεβομαι κι αυτους που ειναι λιιιιγο καλυτεροι απο μενα.

Τον Μανιατη δεν τον ξερω προσωπικα, αλλα βλεπω και διαβαζω οτι εχει γραψει τη δικη του ιστορια στο χωρο του μοτοσυκλετισμου. Δεν ειναι απλα λιιιιγο καλυτερος απο μενα, ειναι αιωνες καλυτερος απο μενα.

Ξεκινησε μια δραστηριοτητα που αξιζει σεβασμου, διοτι τετοιες σχολες δεν υπαρχουν στην Ελλαδα και χρειαζομαστε να υπαρχουν.

Παλια υπηρχε ο Σπανος (και υπαρχει ακομα), τωρα ειναι ο Μανιατης.
Τον συνεργατη του, τον Βασιλη, τον γνωριζω απο το 2004. Τον σεβομαι κι αυτον, γιατι το παιδι ειναι οδηγαρα.

Με το θεμα που ανοιξα δεν τα "εβαλα" με την σχολη του Μανιατη. Κακως καποιοι το πηγαν εκει. Ισως επρεπε να το ξεκαθαρισω απο την αρχη. Ζητησα καποιες εξηγησεις γιατι σβηστηκε το ποστ ενος παιδιου που ειχε ανεβασει την διαδρομη απο το δικο του gps. Ζητησα να μαθω αν αυτο ειναι παρανομο, αν παραβαινει τους κανονες του φορουμ ή της σχολης του Μανιατη. Το παιδι δεν ανεβασε στιγματα που του ειχε δωσει κανεναν επαγγλεματιας. Αν το ειχε κανει αυτο,ναι, θα υπηρχε θεμα.

Εφοσον μου εξηγουσαν οτι αυτο ειναι παρανομο, θα το δεχομουν.
Δεν ειμαι παραλογος ανθρωπος. Ετσι θελω να πιστευω.

Εικασιες και υποθετικες απαντησεις δεν μου φαινονται για λογικες.

Ξεκαθαριζω λοιπον και παλι, οτι δεν εχω απολυτως τιποτα με καμια σχολη, με κανεναν επαγγελματια, σεβομαι τους ανθρωπους που κανουν κατι που δεν μπορω να το κανω εγω και ευχομαι και ελπιζω να συνεχισουν να υπαρχουν στο χωρο, γιατι καλο κανουν σ ολους μας.

Τελος, θα ηθελα να πω οτι θα χαιρομουν να ερχομουν την κυριακη στην βολτα του Μανιατη προς την Αραχωβα, αλλα ισως δεν ειναι πλεον η καταλληλη στιγμη για να το κανω αυτο. Καλα να περασετε λοιπον και με προσοχη.




Λιάκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο



επιβάλλετε να πάς στην βόλτα σφου ξέρω και ξέρεις οτι το γουστάρεις πολύ:ye33:



μήν ξεχνάς οτι έχεις να τσεκάρεις και ενα gps:ye33::ye02::ye30:







Μακάρι να μπορούσα να ερχόμουν ακαι εγώ γιατι απο ότι φαινετε η παρέα ειναι ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΟΥΠΕΡ:ye32::ye32::ye32::ye32:

vasorfa
29-03-2012, 18:20
Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα εγώ θα σας πω ότι βρήκα πως σβήστηκαν τα στίγματα παίδες.

Η απάντηση είναι εδώ (http://3.bp.blogspot.com/-H2Bb3B54_oM/TZffUAOhTkI/AAAAAAAALMk/HvhcJEla3RM/s1600/Clearasil-Pimples%252BMarks-Range.jpg)!


:sm7::sm7::sm7:

:ye33::ye33::ye33:


Ορίστε !!!



Είδες που ήρθε η επίσημη απάντηση?? :sm7::sm7::sm7:




Σουπιές:p:p:p:p:p:p:p

(ανδρεα,εισαι Ηγούμενος:ha16::p:p:pόλα στην Μαμά σου:sm7::sm7::sm7:)

siraxanz
29-03-2012, 18:32
Ηλία ήσουνα στη βόλτα του φορουμ με την βοηθεια του ΤΜ?
Η την έκανες μετά μόνος σου?
Γιατι απο ότι θυμαμαι που την διαβαζα δεν ήσουνα η κάνω λαθος?:confused:

CPretenteriS
29-03-2012, 19:33
Σουπιές:p:p:p:p:p:p:p

(ανδρεα,εισαι Ηγούμενος:ha16::p:p:pόλα στην Μαμά σου:sm7::sm7::sm7:)

Που σαι ρε Ντινοπουλε με τα ωραια θεματακια σου... "σχετικά με τους ηγούμενους"... :sm7::sm7::sm7:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

andreas 75
29-03-2012, 22:11
ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΜΑΣ ΕΔΕΝΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΜΑΝΤΗΛΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ!

paschalis
29-03-2012, 22:32
ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΜΑΣ ΕΔΕΝΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΜΑΝΤΗΛΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ!

Οι Γερμανοι ειναι φιλοι μας..
Την τεχνικη την εμαθαν στη κατασκευη των οχυρων Μεταξα:cool:

emix
29-03-2012, 23:48
Ηλία ήσουνα στη βόλτα του φορουμ με την βοηθεια του ΤΜ?
Η την έκανες μετά μόνος σου?
Γιατι απο ότι θυμαμαι που την διαβαζα δεν ήσουνα η κάνω λαθος?:confused:

Οχι δεν ημουνα στην βολτα αλλα ηθελα να ξερω απο δω και περα πως πρεπει να κινουμαστε σχετικα με την δημοσιοποιηση στιγματων που εχουμε καταγραψει εμεις απο συμμετοχη σε βολτες που ανακοινωνει το φορουμ.Τοσο κακο ηταν;
Δυστυχως το θεμα εγινε ##### γιατι καποιοι παρατρεχαμενοι,που νομιζουν οτι το φορουμ τους ανηκει,βιαστηκαν ν απαντησουν.Εγω μια απλη διευκρινιστικη ερωτηση εκανα,χωρις να εκθεσω και να κατηγορησω κανεναν

Sent from my E10i

emix
30-03-2012, 00:08
Και για να προλαβω καποιους να πω οτι αφορμη γι αυτο μου το θεμα ειναι γιατι ειδα οτι σβηστηκαν τα στιγματα που ανεβασε ενα παιδι και επιβεβαιωσα απο τον ιδιο οτι εγινε αυτο και απλα ηθελα να ξερω και να ξερουμε ολοι μας πως κινουμαστε απο δω και μπρος.Δημοσια αναφορα προς γνωση ολων μας.Ουτε το παιδι που μιλησα αναφερθηκε με ασχημα λογια για το φορουμ,αλλα ουτε και γω νομιζω.Μια απλη,δημοσια,απορια.Δεν κατηγορησα κανεναν.Δεν μιλαω εκ μερους του παιδιου.Μιλαω εκ μερους εμενα και εφοσον υπηρχε απαντηση θα ημασταν γνωστες.
Και επειδη με προτρεψανε,οντως θα το ψαξω και νομικα το θεμα.

Sent from my E10i

teo71
30-03-2012, 00:43
Εγώ πάλι, ούτε στο χώμα ξέρω να πηγαίνω, ούτε χωμάτινες διαδρομές ξέρω..

Ως ένα αγνό, παρθένο μυαλό λοιπόν, όσον αφορά στα του χώματος γενικότερα, έχω να παρατηρήσω τα εξής..

Το δύσκολο για μένα είναι να μάθω να οδηγώ στο χώμα, με αξιοπρεπή και ασφαλή τρόπο, και το εύκολο να πάρω 5 χάρτες της ανάβασης, να κάνω 3 σαββατοκύριακα σε 1 βουνό και εν τέλει, να δημιουργήσω μία ωραία διαδρομή, την οποία, αν θέλω, να μοιραστώ με κάποιους ανθρώπους..

Αφήνω λοιπόν στις διάφορες σχολές, (έχω παρακολουθήσει του Σπανού και του Μανιάτη), τα δύσκολα, (να μου μάθουν να πηγαίνω με αξιοπρέπεια στο χώμα), και κρατάω για τον εαυτό μου τα εύκολα, αν και όποτε μου βγει, να προσπαθήσω να δημιουργήσω τις δικές μου, όμορφες χωμάτινες διαδρομές..

Και κάτι σημαντικότερο..

Γιατί από κάθε αξιόλογη προσπάθεια, δεν κρατάμε τα θετικά, αλλά μιζεριάζουμε με τα τυχόν αρνητικά??

Δεν είδα κάποιον από τους δεκάδες ανθρώπους, που πραγματικά πιστεύουν, ότι ωφελήθηκαν από τέτοια μαθήματα, να ανεβάζουν ανεξάρτητα threads..

Αντίθετα, ανέβηκε ανεξάρτητο thread, γιατί χάθηκαν τα στίγματα του gps..

Θα υπερασπιζόμουν, με πάθος αυτό το thread, αν προηγουμένως, είχαν ανεβεί αλλά 15, όπου άνθρωποι που ωφελήθηκαν, εξηγούσαν την εμπειρία τους..

Απο τη στιγμή που δεν έγινε αυτό, (και από μένα προσωπικά),

Θεωρώ αυτό το thread, άλλο ένα παράδειγμα, νεοελληνικής μιζέριας και καρμιριάς..

Καληνύχτα σας..

gemara
30-03-2012, 00:48
...
Θεωρώ αυτό το thread, άλλο ένα παράδειγμα, νεοελληνικής μιζέριας και καρμιριάς..

Καληνύχτα σας..


Καλά το λέει η παροιμία, από μικρό κι από τρελό (αγόρι!:D) μαθαίνεις την αλήθεια! ;)

siraxanz
30-03-2012, 00:53
Και για να προλαβω καποιους να πω οτι αφορμη γι αυτο μου το θεμα ειναι γιατι ειδα οτι σβηστηκαν τα στιγματα που ανεβασε ενα παιδι και επιβεβαιωσα απο τον ιδιο οτι εγινε αυτο και απλα ηθελα να ξερω και να ξερουμε ολοι μας πως κινουμαστε απο δω και μπρος.Δημοσια αναφορα προς γνωση ολων μας.Ουτε το παιδι που μιλησα αναφερθηκε με ασχημα λογια για το φορουμ,αλλα ουτε και γω νομιζω.Μια απλη,δημοσια,απορια.Δεν κατηγορησα κανεναν.Δεν μιλαω εκ μερους του παιδιου.Μιλαω εκ μερους εμενα και εφοσον υπηρχε απαντηση θα ημασταν γνωστες.
Και επειδη με προτρεψανε,οντως θα το ψαξω και νομικα το θεμα.

Sent from my E10i

Βρε Ηλία τόσος ντόρος κ τόσα υπονοούμενα...... κ θα το ψάξεις κ νομικά?
Για ξαναδιαβασε όλα όσα έγραψες, σκέψου, προβληματίσου....
κάνε την αυτοκριτική σου κ μετα αποφάσισε τι θα γράψεις.....

Αποπροσανατολίστικα τελείως παρακολουθώντας το θέμα σου,
με τα μισόλογα κ όλο αυτή τη συνομωτική γραφή,
πιστεύω ότι χωρίς να το επιθυμείς κάνεις κακό στο φόρουμ....

Ας προσέχουμε τι δημοσιεύουμε.... δεν κακό να διασταυρώνουμε κ μετά να γραφουμε....

Μόνο θλίψη κ πικρή γεύση στη γλώσσα, αυτο εισέπραξα....

:(


.

Serial
30-03-2012, 00:54
φιλε Τεο δεν εχεις δικιο...

αν ανατρεξεις στα τοπικ των χωματινων εκδρομων (στις σελιδες μετα την ολοκηρωση τους) θα δεις οτι ολοι μα ολοι οσοι συμμετειχαν εκφαζουν τις ευχαριστιες τους και προς το φορουμ αλλα και προς τους επαγγελματιες που συνδιοργανωνουν την εξορμηση,και φυσικα υπαρχουν αναφορες σχετικες με το ποσο χρησιμη ειναι η συνδρομη των ανθρωπων που κατεχουν το σπορ για ολους εμας που ειμαστε απλοι ερασιτεχνες-χομπιστες κτλ.

(εγω δεν ειμαι τιποτα απο τα δυο...η κατηγορια μου ειναι κουλαδι:sm7: )

δεν νομιζω να χρειαζονταν λοιπον 15 θρεντ για κατι που εκφραστηκε κατα κορον εκει.

και οσον αφορα τα θετικα που λες,εγω μονο τετοια αποκομισα απο την συμμετοχη μου...

καμμια μιζερια λοιπον...

ο Ηλιας μια εξηγηση ζητα νομιζω για να ξερουμε ολοι μας πως πρεπει να πρατουμε σε μελλοντικη παρομοια κατασταση...

teo71
30-03-2012, 01:04
και οσον αφορα τα θετικα που λες,εγω μονο τετοια αποκομισα απο την συμμετοχη μου...




Και γω...;)

Αυτό είναι το σημαντικό..:)

Απλά, μου αρέσει να μένω στα σημαντικά,

και να προσπερνάω τα ασήμαντα..


ΥΓ. Σου έχω και μια πρόταση..

Να ανεβάσουμε μαζί μια χωμάτινη..

Βρήκα και τον τίτλο..

"2 κουλάδια στα ελληνικά βουνά"

mck
30-03-2012, 01:05
Οχι δεν ημουνα στην βολτα αλλα ηθελα να ξερω απο δω και περα πως πρεπει να κινουμαστε σχετικα με την δημοσιοποιηση στιγματων που εχουμε καταγραψει εμεις απο συμμετοχη σε βολτες που ανακοινωνει το φορουμ.Τοσο κακο ηταν;
Δυστυχως το θεμα εγινε ##### γιατι καποιοι παρατρεχαμενοι,που νομιζουν οτι το φορουμ τους ανηκει,βιαστηκαν ν απαντησουν.Εγω μια απλη διευκρινιστικη ερωτηση εκανα,χωρις να εκθεσω και να κατηγορησω κανεναν

Sent from my E10i

Οπως εγραψε κι ενας φιλος, Λιακο μην τρελαινεσαι ...
Γνωμες και αποψεις διατυπωθηκαν για ενα ενδιαφερον θεμα - απορια που εθεσες, οπως ακριβως θα γινοταν εαν ημασταν για καφε η' ακομη καλυτερα σε κανα βουνο ... Αυτες δεν ζητησες?..
Συζητηση γινεται, οχι δικαστηριο ... Αυτο αλλωστε νομιζω ειναι και το νοημα της παρεας, ακομη και της ιντερνετικης ... Τωρα, εαν καποιες απο αυτες δεν σου αρεσαν η' δεν σε καλυψαν, δεν υπαρχει λογος να καταφερεσαι προσωπικα εναντιον αυτων που τις διατυπωσαν, ακομη κι αν καποιος ηταν απολυτος στην αποψη του. Μια τοποθετηση των διαχειριστων του φορουμ θα ηταν βεβαιως χρησιμη, αν οχι σκοπιμη επι του θεματος για μελλοντικη αναφορα, αλλα εν τω μεταξυ, ειπαμε ...
Συζητηση κανουμε ... Για θεματα που μας αρεσουν και μας απασχολουν, ακομη κι αν καποια απο αυτα μας στεναχωρουν ... Δεν τρελαινομαστε κιολας ...
Την καληνυχτα μου σε ολους ...

emix
30-03-2012, 11:12
Βρε Ηλία τόσος ντόρος κ τόσα υπονοούμενα...... κ θα το ψάξεις κ νομικά?
Για ξαναδιαβασε όλα όσα έγραψες, σκέψου, προβληματίσου....
κάνε την αυτοκριτική σου κ μετα αποφάσισε τι θα γράψεις.....

Αποπροσανατολίστικα τελείως παρακολουθώντας το θέμα σου,
με τα μισόλογα κ όλο αυτή τη συνομωτική γραφή,
πιστεύω ότι χωρίς να το επιθυμείς κάνεις κακό στο φόρουμ....

Ας προσέχουμε τι δημοσιεύουμε.... δεν κακό να διασταυρώνουμε κ μετά να γραφουμε....

Μόνο θλίψη κ πικρή γεύση στη γλώσσα, αυτο εισέπραξα....

:(


.


Λοιπον, θα σου απαντησω και θ απαντησω και για τελευταια φορα εδω μεσα, γιατι αποφασισα ν αποχωρησω και να μην ξανασυμμετεχω εδω μεσα πλεον.

Εχουμε και λεμε: Το θεμα ξεκινησε με μια απλη απορια αν τα στιγματα που γραφουμε στα gps μας απο οργανωμενες βολτες του φορουμ και της σχολης που συνεργαζεται μπορουμε να τα δημοσιευουμε, γιατι ειδα κατι και θελω να το επιβεβαιωσω. Δεν ειπα κακια κουβεντα για κανεναν, ουτε για το φορουμ, ουτε για την σχολη.

Δυστυχως καποιοι εδω μεσα,παρατρεχαμενοι, νομιζουν οτι το φορουμ τους ανηκει και βιαστηκαν ν απαντησουν και ισως να θεσουν την επισημη θεση του φορουμ. Ετσι το θεμα παρεκτραπηκε.

Εγω αυτους που γνωριζω εδω μεσα σαν υπευθυνους τους φορουμ και που αυτοι κανονιζουν τι θα κινειται εδω μεσα, τι θα γραφεται και τι θα σβηνεται ειναι ο Αρκας και ο Λεοντοκαρδος. Απ αυτους δεν πηρα καμια απαντηση και οπως μιλησα και χθες στο τηλεφωνο με τον Δημητρη, μου ειπε, οτι δεν το θεωρησε αναγκαιο ν απαντησει.

Γι αυτο που εκανα δεν ζητησα την γνωμη ή την αδεια του παιδιου που σβηστηκε το ποστ με τα στιγματα. Ηταν δικη μου πρωτοβουλια για να ξερω και για να ξερουμε πως θα πρατουμε απο δω και περα.

Μου ζητηθηκε να εστελνα pm, ρωτωντας ολα αυτα τα θεμα. Γιατι κρυφα; Υπαρχει λογος; Δεν πρεπει να ξερουν ολοι αν επιτρεπετε να ανεβαζουμε κατι που μας ανηκει ή που ανηκει σε καποιον αλλον;

Νομικα ειπα οτι θα το ψαξω για να ξερω αν οντως τα στιγματα απο gps ειναι πνευματικη ιδιοκτησια του καθενος. Δεν εννοουσα οτι θα κανω κατι για το φορουμ. Αν ειναι δυνατον; Οποιος το σκεφτηκε αυτο εκανε λαθος.

Κλεινοντας να πω οτι ισως εχει δικιο ο φιλος που με αποκαλεσε μιζερο και καρμιρη. Αλλα για δυο πραγματα ειμαι σιγουρος οτι δεν ειμαι. Γλυφτης και προβατο κανενος. Εχω την δικη μου προσωπικοτητα (που δυστυχως ειναι λιγο περιεργη και γι αυτο το πληρωνω μερικες φορες) και δεν προκειται να κρεμαστω απο τα μπιρπιλονια κανενος ανθρωπου και εχω την συνειδηση μου καθαρη. Βεβαια γι αυτους τους λογους δεν εχω καταφερει ποτε ν ανεβω ψηλα στην ιεραρχια της ζωης και ουτε προκειται. Κοιμαμαι ησυχος ομως τα βραδια και κοιταω με καθαρα ματια τα παιδια μου.

Χαιρετω ολους τους φιλους που γνωρισα εδω μεσα, ευχομαι καλη συνεχεια στο φορουμ (το λεω απο την καρδια μου αυτο) και υγεια σ ολους σας.

Αποχωρω συνειδητα. Ευτυχως εχω με αλλα σοβαροτερα πραγματα ν ασχοληθω, απο το να καθομαι να πυροβολουμαι, επειδη απλα και μονο ζητησα μια διευκρινιστικη απαντηση σε μια απορια μου.

Μακαρι να μπορουσα να διαγραψω το προφιλ μου αλλα δεν μπορω. Ας πραξουν οτι θελουν οι υπευθυνοι.


Καλο κουραγιο σ ολους




ΥΓ. Επισης θα ηθελα αν γινεται να κλειδωθει το θεμα για να ηρεμησει η κατασταση και το φορουμ να παρει τον συνηθισμενο, ηρεμο, δρομο του.

bogart
30-03-2012, 11:19
Θεωρώ αυτό το thread, άλλο ένα παράδειγμα, νεοελληνικής μιζέριας και καρμιριάς..

Καληνύχτα σας..



Βαρύς χαρακτηρισμός φίλε μου. Πολύ βαρύς.

CPretenteriS
30-03-2012, 11:33
Λοιπον, θα σου απαντησω και θ απαντησω και για τελευταια φορα εδω μεσα, γιατι αποφασισα ν αποχωρησω και να μην ξανασυμμετεχω εδω μεσα πλεον.



Κρίμα Λιάκο... κρίμα... :(:(

xurxes
30-03-2012, 12:16
Ρε Ηλία, είναι κρίμα να χαλάσουμε τις καρδιές μας...

δεν μπορώ να πιστέψω ότι από μια συζήτηση και από το οποίο αποτέλεσμα,
λέγονται και παίρνονται τέτοιες αποφασεις!!!

σε νιώθω γιατί και εγώ όταν μπαίνω στο βουνό....παθαίνω, νιώθω κοντά στο στοιχείο μου

προσπάθησε να χαλαρώσεις....και να τα δεις και απ την άλλη πλευρά!!!!

εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω όλες αυτές τις μέρες.....κ για αυτό δεν πήρα ακόμη την οποιαδήποτε θέση....

δεν θα θελα να ξερω ότι δεν θα τύχη να ανταμωθούμε στα βουνά κάποια στιγμή....

σε καταλαβαίνω...γιατί εμείς οι βρομιάρηδες...είμαστε σαν τα πουλιά....που δεν ημερευουν....δεν κλείνονται σε κλουβιά....

κοιτά να κάνουμε κάνα τρελό σκηνακι....γιατί αυτό μας απέμεινε...;)

gsmaniac
30-03-2012, 13:07
[QUOTE=emix;642771]


Δυστυχως καποιοι εδω μεσα,παρατρεχαμενοι, νομιζουν οτι το φορουμ τους ανηκει και βιαστηκαν ν απαντησουν και ισως να θεσουν την επισημη θεση του φορουμ. Ετσι το θεμα παρεκτραπηκε.


Κλεινοντας να πω οτι ισως εχει δικιο ο φιλος που με αποκαλεσε μιζερο και καρμιρη. Αλλα για δυο πραγματα ειμαι σιγουρος οτι δεν ειμαι. Γλυφτης και προβατο κανενος. Εχω την δικη μου προσωπικοτητα (που δυστυχως ειναι λιγο περιεργη και γι αυτο το πληρωνω μερικες φορες) και δεν προκειται να κρεμαστω απο τα μπιρπιλονια κανενος ανθρωπου και εχω την συνειδηση μου καθαρη. Βεβαια γι αυτους τους λογους δεν εχω καταφερει ποτε ν ανεβω ψηλα στην ιεραρχια της ζωης και ουτε προκειται. Κοιμαμαι ησυχος ομως τα βραδια και κοιταω με καθαρα ματια τα παιδια μου.

QUOTE]

νομιζω οτι ξεφυγες Ηλια.......και ξεφυγες πολυ
αν καποιος εχει διαφορετικη αποψη απο την δικη σου, ειναι γλυφτης,παρατρεχαμενος και κρεμιεται απο μπιρμπιλονια και τελος το βραδυ ΔΕΝ κοιταει στα ματια τα παιδια του,οπως κανεις εσυ....:cool:
επειδη το φορουμ ,στην πλειοψηφεια του αποτελειται απο αντρες,ετσι και οι κουβεντες μας θα πρεπει να ειναι αντρικες και οχι κατινιστικες..:mad:
θα σε παρακαλουσα να ανακαλεσεις τις βαριες κουβεντες που εγραψες, εκτος και αν τις εννοεις.....
αν πραγματικα πιστευεις οτι ο gsmaniac,giclas,lamprosgs,mck,danaos,staga,siraxanz,teo71,gemara(αναφερω οσους εγραψαν διαφορετικη αποψη).....γλειφουν μπιρμπιλονια,να μας το πεις με στοιχεια και με ονοματεπωνυμο...
δεν περιμενα να ακουσω ποτε τοσο βαριες κουβεντες,απο εναν ανθρωπο που ετυχε να δωσω και το αιμα μου,σε μια πολυ δυσκολη περιοδο για αυτον..
λυπαμαι....:hmmm:

mck
30-03-2012, 13:16
Φίλε Ηλία, υπερβάλλεις και γιαυτό παραφέρεσαι ... Κρίμα ... :(

gs77
30-03-2012, 16:55
ΦΙΛΕ ΗΛΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΦΙΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ FORUΜ
ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΓΝΟΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ:)

teo71
30-03-2012, 17:34
Βαρύς χαρακτηρισμός φίλε μου. Πολύ βαρύς.



Σέβομαι την άποψη σου φίλε μου, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου..

Λυπάμαι..

teo71
30-03-2012, 17:48
γιατι αποφασισα ν αποχωρησω και να μην ξανασυμμετεχω εδω μεσα πλεον.





Αγαπητέ Ηλία,

Σου εύχομαι ολόψυχα, πάντα να μπορείς να βλέπεις το παιδί σου, στα μάτια..

Είναι, ότι μεγαλύτερο μπορεί να πετύχει κάποιος στη ζωή του..

Καλούς δρόμους να έχεις..

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
30-03-2012, 18:27
Eχω σταματισει στο ποστ 28 αλλα να ρωτησω και κατι?
η διαδρομη ειναι περιφραγμενη και κλειστη για τους υπολοιπους χωματινους?
Ειναι σε ιδιωτικο χωρο?
Γιατι εαν οχι πχ αυριο μπορει να την κανω μονος μου, συμπτωματικα τελειως και να την ποσταρω απο καλη προθεση για τους υπολοιπους.
Θα εμε κυνηγισει κανεις?

paschalis
30-03-2012, 21:48
Eχω σταματισει στο ποστ 28 αλλα να ρωτησω και κατι?
η διαδρομη ειναι περιφραγμενη και κλειστη για τους υπολοιπους χωματινους?
Ειναι σε ιδιωτικο χωρο?
Γιατι εαν οχι πχ αυριο μπορει να την κανω μονος μου, συμπτωματικα τελειως και να την ποσταρω απο καλη προθεση για τους υπολοιπους.
Θα εμε κυνηγισει κανεις?

φιλε συγγνωμη αλλα αν και γρηγορος λογω του Κ αργησες..
Ταυρος και ταυρομαχοι αποσυρθηκαν και η αρενα ειναι αδεια.
Οχι οτι ηταν γεματη βεβαια πριν και οι λιγοι που ηταν παροντες εφυγαν απογοητευμενοι..
Την αλλη φορα:(

frits
30-03-2012, 22:28
Ρε παιδιά συγνώμη για το σπαμ αλλά αυτά τα μπιρμπιλόνια τι είναι ;

Googlάρω και δεν βγάζω άκρη....:confused:

Στο wikipedia δεν έχει ορισμό, και αλλού βρίσκω διαφορετικές ερμηνείες

http://i1096.photobucket.com/albums/g333/efrits/birbilonia-me-ntomata.jpg
Μπιρμπιλόνια με ντομάτα.....:cool:


http://i1096.photobucket.com/albums/g333/efrits/PB190086_v1.jpg

Μπιρμπιλόνια του πυράκανθου (Pyracantha coccinea):confused:

paschalis
30-03-2012, 22:33
Σταυρο Αφρικανος εκανες??

Αν ναι, θα θυμασαι ενα ματσο σωληνακια
που κρεμονταν κατω απο την ποδια και ηταν
μονιμα λερωμενα απο το σπρευ της αλυσιδας και τα χωματα..
Ε αυτα ειναι τα μπιρμπιλονια!!:ye32::ye32::ye32:

vpentza
30-03-2012, 22:34
......
Οχι οτι ηταν γεματη βεβαια πριν και οι λιγοι που ηταν παροντες εφυγαν απογοητευμενοι..
Την αλλη φορα:(


Ας συνεχιζουμε με ανεκδοτα λοιπον......ουδεις προκαλειται, ουδεις σκεφτεται λιγο παραπανω και ολα καλα....ολοι στον υπνο του...δικαιου.....
Με τις υγειες σας...:ye32:

paschalis
30-03-2012, 22:43
Ας συνεχιζουμε με ανεκδοτα λοιπον......ουδεις προκαλειται, ουδεις σκεφτεται λιγο παραπανω και ολα καλα....ολοι στον υπνο του...δικαιου.....
Με τις υγειες σας...:ye32:
Ετσι ειναι η κουβεντα σε αδειο γηπεδο!
Οσο για το αν σκεφτεται κανεις λιγο παραπανω
σιγουρα δεν θα φανει απο τα γραπτα..
Η απογοητευση που ελεγα παραπανω...

vpentza
30-03-2012, 22:57
Ετσι ειναι η κουβεντα σε αδειο γηπεδο!
Οσο για το αν σκεφτεται κανεις λιγο παραπανω
σιγουρα δεν θα φανει απο τα γραπτα..
Η απογοητευση που ελεγα παραπανω...

Κι ομως, μας χωριζουν 550χλμ και αναγκαστικα θα χρησιμοποιησουμε τον γραπτο λογο για να ανταλλαξουμε αποψεις.....
Μου λες δηλ να περιμενω να βρεθουμε απο κοντα για να κουβεντιασουμε κατι πιο σοβαρο.......αφου φιλαρακι, απο κοντα , θα το ριξουμε στα τσιπουρα.....

Ε τοτε, να κλειδωνετε ολες τις κατηγοριες πλην ανεκδοτων και ταξιδιων....ειναι μια λυση κι αυτη.... η οποια θα ειναι η δικη μου απογοητευση...

paschalis
31-03-2012, 07:51
Τωρα εγω τι να γραψω?
Πρπει να γραψω και πρωτα απ'ολα να σας πω οτι γραφω σαν εντουρας και οχι οτιδηποτε αλλο.
Για να σας πω οτι απογοητευτηκα δαιβαζοντας πιο πανω γνησια παιδια του Βουνου να μιλανε
για αποκλειστικοτητα στις διαδρομες στο βουνο.
.

Εξηγω οτι απαντω σε αυτο το θρεντ ως εντουρας και οχι ως διαχειριστης.
Υποστηριζω καθαρα απο την αρχη τη θεση του Ηλια η οποια δυστυχως δεν εχει την ιδια τυχη στα ματια των αλλων.
Θεωρω οτι το ιδιο κανουν παρα παρα πολλοι που διαβαζουν το θεμα και βλεποντας την εξελιξη που θυμιζει
ταυρομαχια χωρις τον κεντρικο ταυρομαχο να εμφανιζεται απαξιουν η απλα περιμενουν για να απαντησουν.

φιλε συγγνωμη αλλα αν και γρηγορος λογω του Κ αργησες..
Ταυρος και ταυρομαχοι αποσυρθηκαν και η αρενα ειναι αδεια.
Οχι οτι ηταν γεματη βεβαια πριν και οι λιγοι που ηταν παροντες εφυγαν απογοητευμενοι..
Την αλλη φορα:(

Ετσι ειναι η κουβεντα σε αδειο γηπεδο!
Οσο για το αν σκεφτεται κανεις λιγο παραπανω
σιγουρα δεν θα φανει απο τα γραπτα..
Η απογοητευση που ελεγα παραπανω...

Η απογοητευση απο την απουσια οδηγει στην αποχη.
Δεν μπορω να κανω κατι αλλο περα απο το να διαφωνω.
Δεν μπορω να γραψω σαν Αρκας η Λεοντοκαρδος!
Δεν ξερω τους κωδικους τους!

Κι ομως, μας χωριζουν 550χλμ και αναγκαστικα θα χρησιμοποιησουμε
τον γραπτο λογο για να ανταλλαξουμε αποψεις.....
Μου λες δηλ να περιμενω να βρεθουμε απο κοντα για να κουβεντιασουμε κατι πιο σοβαρο.......
αφου φιλαρακι, απο κοντα , θα το ριξουμε στα τσιπουρα.....



Ε τοτε, να κλειδωνετε ολες τις κατηγοριες πλην ανεκδοτων και ταξιδιων....ειναι μια λυση κι αυτη....
η οποια θα ειναι η δικη μου απογοητευση...

Αυτη η τελευταια σου προτροπη αφορα
τους administrators και αυτοι θα σου απαντησουν.
Εγω ΔΕΝ κλειδωνω θεματα...

Αν βρεθουμε απο κοντα δε, θα το ριξουμε
στο οδηγημα γιατι μπηκε η Ανοιξη!
Δυστυχως σε αυτο το θρεντ δεν μπορουμε να συνεχισουμε γιατι το εκλεισε ακομψα αυτος που το ανοιξε.
Μπορεις να ανοιξεις ενα αλλο στην ενοτητα που επρεπε να εχει ανοιχτει και αυτο.
Η οποια ειναι αυτη..
Σχετικα με το διαδικτυακο τοπο.
Και θα ερθω πρωτος!

Ellie
31-03-2012, 08:23
... ξανακάνε την διαδρομή μόνος και ανέβασε την...




Τωρα εγω τι να γραψω?
Πρπει να γραψω και πρωτα απ'ολα να σας πω οτι γραφω σαν εντουρας και οχι οτιδηποτε αλλο.
Για να σας πω οτι απογοητευτηκα δαιβαζοντας πιο πανω γνησια παιδια του Βουνου να μιλανε για αποκλειστικοτητα στις διαδρομες στο βουνο.
Τα Βουνα συνοδοιποροι μου ανηκουν σε αυτους που τα αγαπανε.
Οι χαρτες που τα περιγραφουν επισης.
Σε αυτους που δε μασανε να φανε οσα εχουν και δεν εχουν για να εχουν στο παρκινγκ τους ενα μηχανακι ετοιμο να τους οδηγησει στον ελευθερο παραδεισο που λεγεται Ελληνικα Βουνα
Ενιοτε τα Βουνα επιτρεπουν σε καποιους να βγαλουν και κανενα φραγκο σκληρα εργαζομενοι σε αυτα.
Τσομπαναραιοι υλοτομοι και κτηνοτροφοι μου ερχονται στο μυαλο.
Μονο αυτοι.
Ηλια απαντηση σου ευχομαι να παρεις αλλα δεν ανησυχω γιατι την ξερεις ηδη!
Κι αλλα ηθελα να γραψω αλλα ευρισκομενος αναμεσα στην απορια την εκπληξη και την αηδια αδυνατω.

Καληνυχτα και καλη τυχη
απο εναν αμετανοητο εραστη των Αθανατων Ελληνικων Βουνων...


Θα μιλησω ως επαγγελματιας.
Εχω βγαλει επαγγελματιες που κανουν τη δουλεια που κανω κ χρησιμοποιουν τις γνωσεις που τους μεταδωσα.
Να ζητησω δικαιωματα;


Θα μιλησω ως ελευθερο πνευμα που λατρευει τα βουνα.
Αν ειναι 'καλη' διαδρομη κ εχεις τα α...α να την κανεις,
θα σου ζητησει αλλος δικαιωματα για τη χαραξη της διαδρομης;;;

αν εχει τα ... ας το κανει...

αν ειναι τωρα καμια babyδιαδρομουλα
...
σας αφηνω να συνεχιζετε να παιζετε μονοι σας

http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002031F.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6B92EEA1-9E51-42A1-980B-3E11E5B1A6B1})

vpentza
31-03-2012, 09:21
Μπορεις να ανοιξεις ενα αλλο στην ενοτητα που επρεπε να εχει ανοιχτει και αυτο.
Η οποια ειναι αυτη..
Σχετικα με το διαδικτυακο τοπο.
Και θα ερθω πρωτος!

Οι εχοντες ενισχυμενη μνημη θα ανακαλεσουν περιπτωσεις οπου η αντιστοιχη κουβεντα εχει ξαναγινει με το ιδιο γνωστο αποτελεσμα για το οποιο δηλωνεις απογοητευση, δηλαδη κλειδωμα και αποχωρησεις αξιολογων συνομιλητων...

Ειμαι πολυ ευγενικος και προσεκτικος σε οτι σου γραφω και στο πως στο γραφω , γιατι με μια κουβεντα στηριζομενη σε πραγματικα γεγονοτα....θα αναψει φωτια...

Ας πουμε κανα ανεκδοτο καλυτερα......δεν εχω τωρα κεφι γι αλλα....παω να κοιταξω τα παιδια μου στα ματια.....

gsmaniac
31-03-2012, 10:44
Προσπαθώντας να κοιτάξω τα παιδια μου στα μάτια.........μου πέρασε απο το μυαλο, η κουβέντα που γίνεται συνεχώς για όμορφες σχέσεις που έχουν δημιουργηθεί μέσα στο φόρουμ, με αφορμή τις μηχανές,τα ταξίδια,το χώμα, τις μάσες....κλπ
Όμορφες σχέσεις που έχουν γίνει δυνατές φιλίες.....
Κάποιοι δεν μπορούν ή δεν θέλουν να μπουν σε αυτο το κλίμα και ευτυχώς όχι συχνά,προσπαθούν να δηλητηριασουν το όμορφο κλίμα,τις περισσότερες φορές για ασήμαντο λογο....
Οι ηρωικές αποχωρήσεις δείχνουν και το κόμπλεξ,για να μην πω καμμια πιο βαριά κουβέντα....
Αν δεν σου αρεσει ένας χώρος σαν το φόρουμ , το πιο εύκολο που έχεις να κανεις, είναι να μην συμμετεχεις....
Δεν μπορω να καταλάβω γιατι πρέπει να χαρακτηρίζουμε τόσο άσχημα, ανθρώπους που απλά δεν ταιριάζουν οι απόψεις μας...

Είναι φανερό ότι τα στίγματα ήταν αφορμή για να ξεκινήσει ένα θέμα φαγωμαρας, επιδιώκοντας αλλα πράγματα.....όποιος είναι παλιός στο φόρουμ καταλαβαίνει πολυ καλα τι εννοώ...:cool:
Εξαντλησαμε όλες τις χωμάτινες διαδρομές και θα τα βάλουμε με έναν επαγγελματία, ο οποίος έχει προσφέρει πολλα στην παρέα μας και ελπίζω να συνεχίζει να προσφέρει....

Ας ξεκολησουμε λοιπόν απο τέτοιες π@παριες ....
Και ας κρατήσουμε την πρόταση του βασιλη(Xurxes)....για δημιουργία θέματος με διαδρομές που έχουν να προτείνουν...δημόσιοι υπάλληλοι, πωλητές λαδιων,βλαχοι,λογιστές,μαρμαραδες,κοπτοραπτουδες, τραβεστι και βεδουινοι...:rolleyes:

kostasx
31-03-2012, 14:10
αν και πλέον το θέμα ξεσκίστηκε..:(
η διαδρομή κατα την γνώμη μου δεν έπρεπε να κατέβει..

frits
31-03-2012, 14:41
αν και πλέον το θέμα ξεσκίστηκε..:(
η διαδρομή κατα την γνώμη μου δεν έπρεπε να κατέβει..

Και κατά την δική μου γνώμη δεν έπρεπε να ανέβει χωρίς να ερωτηθεί ο διοργανωτής. (αυτό δεν σημαίνει ότι αν είχε ερωτηθεί θα είχε πει όχι). :o

paschalis
31-03-2012, 14:53
Και κατά την δική μου γνώμη δεν έπρεπε να ανέβει χωρίς να ερωτηθεί ο διοργανωτής. (αυτό δεν σημαίνει ότι αν είχε ερωτηθεί θα είχε πει όχι). :o

Ο μονος που επρεπε να εχει ερωτηθει ειναι αυτος που την κατεγραψε δηλαδη ο ΚostasX!
Ο πραγματικος διοργανωτης δηλαδη το φορουμ δεν εχει δικαιωματα επανω στο υλικο που εχει ο Κωστας.
Μονο αφου ανεβει το υλικο στο φορουμ αποκτα τετοια!
Και τα χρησιμοποιησε.....Μπραβο!:D
Oσο για τη γνωμη του.... 'διοργανωτη' ειναι αυτη.

Προσωπικά, δεν έχω καν το στίγμα του GPS, δεν το έδωσα σε κανέναν, δεν απαγόρευσα την ανάρτησή του από κανέναν. Τα βουνά φυσικά ανήκουν σε όλους, εγώ δεν έχω γκρέιντερ, και απλά πρόσφερα κάποιες γνώσεις διαδρομών, και την βοήθειά μου στην οργάνωση μίας όμορφης διαδρομής, αφιλοκερδώς,

Αυτο που διαβασατε ειναι αποσπασμα απο το πμ που μου εστειλε ο Τακης Μανιατης και το οποιο φανερωνει γνησιο εντουρα λατρη του βουνου.
Του ζητησα συγγνωμη για το ειρωνικο σχολιο που του απηυθυνα μετα απο αυτο,το αφαιρεσα απο το φορουμ αλλα τωρα θα ζητησω κι απο σας που επιμενετε στο αστειο περι ιδιωτικοτητας ενος χαρτη να μου πειτε.


ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΛΑΘΟΣ??

kostasx
31-03-2012, 15:23
αν και πλέον το θέμα ξεσκίστηκε..:(
η διαδρομή κατα την γνώμη μου δεν έπρεπε να κατέβει..

..και να συμπληρώσω ότι την διαδρομή μου την ζήτησε ο Ηλίας, προσφέρθηκα να του την στείλω και μου είπε ότι θα ρωτήσει απευθείας ανεβάζοντας ερώτηση στο φόρουμ.

απλά γράφω στο παρόν θέμα γιατι τα στίγματα ανέβηκαν απο δικό μου ποστάρισμα..

MOYTPO
31-03-2012, 15:23
Xμ, το παραπανω σχολιο με βρισκει απολυτα συμφωνο και ζητω συγνωμη απο την μερια μου εαν βγηκε κατι αρνητικο απο το δικο μου σχολιο!!!!!

:ye35:

J.T.R
31-03-2012, 15:31
Τι ειναι το ...GPS??

ortho
31-03-2012, 15:48
Ρε παιδιά έγινε του μ......


και γιατί;!

ορίστε!

Hellaspath :: GPS (http://www.hellaspath.gr/index.php)

έπεσα τυχαία πάνω του, με ψάξιμο προφανώς θα βρω κι άλλα....

εχουμε άλλες αιτίες να βγάλουμε τα μάτια μας, μην αναλωνόμαστε σε παιχνίδια εξουσίας ίσως!

το έγραψα διότι διάβασα 100 ποστ....

Ellie
31-03-2012, 16:12
Προσωπικά, δεν έχω καν το στίγμα του GPS, δεν το έδωσα σε κανέναν, δεν απαγόρευσα την ανάρτησή του από κανέναν. Τα βουνά φυσικά ανήκουν σε όλους, εγώ δεν έχω γκρέιντερ, και απλά πρόσφερα κάποιες γνώσεις διαδρομών, και την βοήθειά μου στην οργάνωση μίας όμορφης διαδρομής, αφιλοκερδώς,

Αυτο που διαβασατε ειναι αποσπασμα απο το πμ που μου εστειλε ο Τακης Μανιατης




http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002053E.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6B92EEA1-9E51-42A1-980B-3E11E5B1A6B1})

frits
31-03-2012, 16:33
Και κατά την δική μου γνώμη δεν έπρεπε να ανέβει χωρίς να ερωτηθεί ο διοργανωτής. (αυτό δεν σημαίνει ότι αν είχε ερωτηθεί θα είχε πει όχι). :o

Ο μονος που επρεπε να εχει ερωτηθει ειναι αυτος που την κατεγραψε δηλαδη ο ΚostasX!
Ο πραγματικος διοργανωτης δηλαδη το φορουμ δεν εχει δικαιωματα επανω στο υλικο που εχει ο Κωστας.
Μονο αφου ανεβει το υλικο στο φορουμ αποκτα τετοια!
Και τα χρησιμοποιησε.....Μπραβο!:D
Oσο για τη γνωμη του.... 'διοργανωτη' ειναι αυτη.

Προσωπικά, δεν έχω καν το στίγμα του GPS, δεν το έδωσα σε κανέναν, δεν απαγόρευσα την ανάρτησή του από κανέναν. Τα βουνά φυσικά ανήκουν σε όλους, εγώ δεν έχω γκρέιντερ, και απλά πρόσφερα κάποιες γνώσεις διαδρομών, και την βοήθειά μου στην οργάνωση μίας όμορφης διαδρομής, αφιλοκερδώς,

Αυτο που διαβασατε ειναι αποσπασμα απο το πμ που μου εστειλε ο Τακης Μανιατης και το οποιο φανερωνει γνησιο εντουρα λατρη του βουνου.
Του ζητησα συγγνωμη για το ειρωνικο σχολιο που του απηυθυνα μετα απο αυτο,το αφαιρεσα απο το φορουμ αλλα τωρα θα ζητησω κι απο σας που επιμενετε στο αστειο περι ιδιωτικοτητας ενος χαρτη να μου πειτε.


ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΛΑΘΟΣ??

Που βλέπεις το λάθος σε ότι με αφορά Πασχάλη...:)

Τώρα που έχουμε την άποψη του νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι μπορεί να ανεβεί.

Τα υπόλοιπα με τους χαρακτηρισμούς και το ύφος που χρησιμοποιεί ο κάθε ένας είναι μία άλλη ιστορία...ας είμαστε λίγο πιό προσεκτικοί όλοι μας.

Πριν καιρό ήθελα να χρησιμοποιήσω μία φωτό ενός συμφουρίτη από εδώ μέσα σε μία δουλειά μου και ζήτησα την άδεια του......είναι πολύ απλό..

Επειδή στην βόλτα και γενικά στις δραστηριότητες του Κου Μανιάτη δεν συμμετέχω, δεν μπορώ να ξέρω το "κλίμα" στο οποίο είχε γίνει η βόλτα το οποίο θα μπορούσε να δικαιολογήσει το upload χωρίς την τυπική έστω έγκρισή του..

Στην ίδια λογική θα μπορούσε να ανεβεί και ένα βιντεοσκοπημένο απόσπασμα από τα μαθήματά του...:rolleyes: το που βρίσκεται η κόκκινη γραμμή σε αυτά τα θέματα θέλει πολύ κουβέντα...

Πάντα φιλικά και χωρίς μπιρμπιλόνια....:)

(Ά και Africa είχα από το 1998 εώς το 2007, ξέρεις το κουρσούμι...:D)

xurxes
31-03-2012, 18:24
Ρε παιδιά έγινε του μ......


και γιατί;!

ορίστε!

Hellaspath :: ������ ������� ��������� ��� GPS ��� �������� ����� (http://www.hellaspath.gr/index.php)

έπεσα τυχαία πάνω του, με ψάξιμο προφανώς θα βρω κι άλλα....

εχουμε άλλες αιτίες να βγάλουμε τα μάτια μας, μην αναλωνόμαστε σε παιχνίδια εξουσίας ίσως!

το έγραψα διότι διάβασα 100 ποστ....



γκαρντασι, ένα μεγάλο ευχαριστώ....
το αρχείο που ανεβάσες.... βγάζει μεγάλα γούστα....:ye33:

Ξεκολλατε....η ζωή είναι μικρή....και ακόμη κρυμμένη σ αυτα που δεν είδαμε!!!

ortho
31-03-2012, 18:33
γκαρντασι, ένα μεγάλο ευχαριστώ....
το αρχείο που ανεβάσες.... βγάζει μεγάλα γούστα....:ye33:

Ξεκολλατε....η ζωή είναι μικρή....και ακόμη κρυμμένη σ αυτα που δεν είδαμε!!!
Χαίρομαι φιλαράκι!:di59:

frits
31-03-2012, 18:52
γκαρντασι, ένα μεγάλο ευχαριστώ....
το αρχείο που ανεβάσες.... βγάζει μεγάλα γούστα....:ye33:

Ξεκολλατε....η ζωή είναι μικρή....και ακόμη κρυμμένη σ αυτα που δεν είδαμε!!!

Μόνο που με την βενζίνα στα 1,82 θα τα δούμε με το ποδήλατο.....:)

staga1200
31-03-2012, 19:04
Μόνο που με την βενζίνα στα 1,82 θα τα δούμε με το ποδήλατο.....:)
Ωραίος ο Σταυρής !!!! :ye01:

kostasx
31-03-2012, 19:20
Και κατά την δική μου γνώμη δεν έπρεπε να ανέβει χωρίς να ερωτηθεί ο διοργανωτής. (αυτό δεν σημαίνει ότι αν είχε ερωτηθεί θα είχε πει όχι). :o

Σταυρο..έτσι είναι η γνώμες..
Το σίγουρο είναι ότι δεν ανέβασα την διαδρομή για να πάρω την δουλειά κανενός ή να θίξω κάτι
Ο Δημήτρης θεώρισε ότι ηταν λάθος και την κατέβασε

Το στενάχωρο για μένα είναι που καταλήγει ένα θέμα-όποιο και να ναι αυτό- σε τσακωμούς και χαρακτηρισμούς που δεν πρέπει να βλέπουμε/γραφουμε/ακουμε:(:(:(

bogart
31-03-2012, 19:57
Χαίρομαι πάρα πολύ για την άποψη του δασκάλου και σας ευχαριστώ πολύ που την κοινοποιήσατε.

frits
31-03-2012, 19:57
Σταυρο..έτσι είναι η γνώμες..
Το σίγουρο είναι ότι δεν ανέβασα την διαδρομή για να πάρω την δουλειά κανενός ή να θίξω κάτι
Ο Δημήτρης θεώρισε ότι ηταν λάθος και την κατέβασε

Το στενάχωρο για μένα είναι που καταλήγει ένα θέμα-όποιο και να ναι αυτό- σε τσακωμούς και χαρακτηρισμούς που δεν πρέπει να βλέπουμε/γραφουμε/ακουμε:(:(:(

Θα ήταν παράδοξο να συμφωνούν όλοι σε όλα, από εκεί και πέρα το θέμα αποτέλεσε απλά την αφορμή για όλα τα υπόλοιπα, τα αίτια είναι βαθύτερα και έχουν να κάνουν με το πως βλέπει ο καθένας το ρόλο του μέσα σε αυτή τη "παρέα", γιατί είναι εδώ, τι ζητάει, τι παίρνει, τι δίνει πως αντιμετωπίζει τους συνομιλητές του κ.λ.π

Για μένα όσο αστείο είναι να πει κάποιος ότι ανέβασες την διαδρομή για να πάρεις την δουλειά του Μανιάτη, άλλο τόσο είναι να κατηγορήσει τους Admin ότι είχαν κάποιο δόλο να το κάνουν αυτό, για ποιό λόγο, ίσα, ίσα που θα ήταν ένας ακόμα ¨κράχτης' για την επισκεψιμότητα του φόρουμ.

Έχω την άποψη μου γιατί το έκαναν, αλλά σίγουρα δεν μπορώ να την πω για λογαριασμό τους.

Από εκεί και πέρα ο τρόπος που τους "εγκάλεσε" ο "Emix" δημόσια για ένα θέμα που δεν αφορούσε ΑΜΕΣΑ τον ίδιο (εκ των υστέρων παραδέχτηκε ότι δεν ήταν ό ίδιος στην εκδρομή) μετατρέποντας τους αυτόματα σε "απολογούμενους" δεν ήταν ο ενδεδειγμένος και καλά έκαναν και δεν απάντησαν.

Όλα τα παραπάνω είναι η άποψη μου πάνω στο θέμα, δεν διεκδικώ το αλάθητο και σέβομαι την όποια άλλη άποψη αρκεί να μην συνοδεύεται με ειρωνείες και προσβολές.

Τέλος να γράψω ότι στα 3 χρόνια που γράφω εδώ έχουν σβηστεί και δικά μου post, δεν συμφωνούσα πάντα με αυτό αλλά κατανοούσα την ανάγκη να γίνει..

Πάντα φιλικά...:)
(με χαλάει που πρέπει να το γράφω αυτό γιατί είναι αυτονόητο.;))

ARGI
01-04-2012, 14:08
:(:(:(:(

Δυστηχώς για μια ακόμη φορά γινόμαστε μάρτυρες μιας δυσάρεστης
κατάστασης, η οποία και ευτυχώς δεν εκφράζει το σύνολο...

Με αφορμή ενός ποστ κάποιου μέλους,
βγήκαν για μια ακόμη φορά τα μαχαίρια και οι κουμπούρες !!!!
Ελεος πια, δεν σας φτάνει η άσχημη καθημερινότητα που ζούμε όλοι,
ψαχνόμαστε με το παραμικρό να ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ εντάσεις χωρίς ιδιαίτερο λόγο...
Γι' αυτό ΕΙΜΑΣΤΕ εδώ??? να βγάζουμε τα απωθημένα μας,
πυροβολόντας ο ένας τον άλλον!!!

Είμαστε εδώ, για να θυμίσω σε μερικούς, που μάλλον το ξεχνάνε,
να ΓΡΑΦΟΥΜΕ χιλιόμετρα και σε βουνά και σε άσφαλτο...
Να γράφουμε όμορφες στιγμές
και όχι "μπουνιές"... :(
Είμαστε εδώ να ανταλάσουμε απόψεις, ιδέες αναμεταξύ μας...
Είμαστε εδώ εάν μπορούμε να βοηθήσουμε κάποιον μοτοσυκλετιστή ή μη,
που μπορεί να χρειάζεται μια βοήθεια, μια γνωμή ότι άλλο
μπορεί να προσφέρει αυτό το φόρουμ....

Μην προσπαθούν ορισμένοι με την πρώτη ευκαιρία, να ρίξουν το
δηλητήριο/χολή τους, ώστε να δημιουργήσουνε μια κατάσταση !!!

Υπάρχουν κι' άλλες γειτονιές έαν υπάρχει θέμα με την δική μας...!!!
(... και εξηγιέμαι, άλλο πράγμα να πεις μια άποψη και άλλο να ρίχνεις όπου μπορείς δηλητήριο...)


Οσο αφορά τα στίγματα, τα point, τα Gps και όλα αυτά,
χωμάτινος δεν είμαι,
αλλά σαν επαγγελματίας όπου ασχολέιτε και με την παροχή υπηρεσιών,
νομίζω ότι όλοι μας πρέπει να σεβόμαστε τον κόπο, τον χρόνο, τα έξοδα,
όπου κάνει κάποιος, ώστε να δημιουργήσει ένα αποτέλεσμα ιδανικό για εμάς...

Τα "Αθάνατα Ελληνικά Βουνά" είναι κοινή μας ιδιοκτησία,
είναι ολονών και κανενός...
Αλλά, ναι υπάρχει και ένα αλλά,
οι άνθρωποι/επαγγλεματίες που μοχθούν, από αυτά, με αυτά,
έχουν κάθε δικαίωμα να αποκρύπτουν την
προσωπική τους εργασία & παραγωγή του έργου τους...
(..και ας κάνουν χρήση τα βουνά μας!!!)

Μόνο ΑΥΤΟΙ και μόνο ΑΥΤΟΙ (δημιουργοί), έχουν δικαίωμα να το δημοσιεύσουνε (το έργο τους),
να το αναπαράγουνε αυτό που δημιουργήσανε...

Πρέπει να "σεβόμαστε" την πνευματική περιουσία του καθένος,
και πόσο περισσότερο εάν αυτός είναι επαγγελματίας και ζει από αυτό....
(να σας θυμίσω ΔΕΝ, λέω ΔΕΝ είμαι δικηγόρος ούτε του Μανιάτη και του κάθε Μανιάτη,
ούτε κάν του Φόρουμ μας!!!)

Δεν καταλαβάινω γιατί τόσο ντόρος για αυτές τις συγκεκριμένες διαδρομές...:confused:
Χαθήκανε οι διαδρομές στα βουνά μας...:confused::confused:
'Η τα εξαντλήσαμε όλα!!:confused:
Χιλιάδες μονοπάτια μας περιμένουν, δηλαδή κολλήσαμε σε αυτές που
έχει στιγματίσει ο Μανιάτης!! (και ο κάθε Μανιάτης)
(Μήπως επείδη είναι επώνυμος και γνωστός στο χώρο!!!)

Τελειώνοντας, και συγνώμη για τον χρόνο σας,
χίλια καλά υπάρχουν εδώ μέσα και εκεί έξω ,
ας τα αναζητήσουμε και όχι να βγάζουμε τα μάτια μας,
αναμεταξύ μας, με προσβολές και υπονοούμενα!!!

Φιλικά
Αργύρης
:);)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
02-04-2012, 17:01
φιλε συγγνωμη αλλα αν και γρηγορος λογω του Κ αργησες..
Ταυρος και ταυρομαχοι αποσυρθηκαν και η αρενα ειναι αδεια.
Οχι οτι ηταν γεματη βεβαια πριν και οι λιγοι που ηταν παροντες εφυγαν απογοητευμενοι..
Την αλλη φορα:(


ΠΑΙΧΤΑΔΟΡ δεν καταλαβα το υφος σου αλλα οπως και να εχει τελικα δεν ειναι τοσο αδειο το γηπεδο.Ασε που δεν μου απανταει κανεις

xkoukos
09-04-2012, 17:56
Αν ήμουν διαχειριστής όχι απλά θα το είχα κλειδώσει το θέμα αλλά θα το διέγραφα για να μην υπάρχει κάτι τέτοιο που μας χαλάει όλους.

Είμαι νέος στο forum και με μονο 30 μηνύματα μέχρι τώρα αλλά το διαβάζω πολύ και είναι η πρώτη φορά που μου χάλασε την εικόνα του forum ένα αρθο.
Ας το αφήσουμε το θέμα.
Δεν υπάρχει λόγος να γράφονται λόγια και να χαλάμε τις καρδιές μας (και τις βόλτες μας)!

Καλές βόλτες σε όλους μας!