PDA

View Full Version : Η πρώτη μου... Φορά


anegis
30-03-2012, 10:27
Εδώ και ενάμιση μήνα είμαι κάτοχος μιας GS1200 που πήρα απο ένα φίλο.

Χθες λοιπόν είχα το πρώτο μου πέσιμο...

Λέω να μεταφέρω την εμπειρία μου μην την πατήσει και άλλος.

Το σημείο: η συμβολή της προέκτασης της Κηφισίας με την έξοδο της εθνικής απο Βαρυμπόπη.

Για όσους γνωρίζουν το σημείο θυμίζω ότι είναι ανηφορικό.

Το φανάρι είναι κόκκινο και πλησιαζω αργά για να σταματήσω.

Κατεβαζω το δεξί πόδι και χάνω τον... κόσμο! Έδαφος πουθενά, γέρνει η μηχανή και χαλαρότητα όπως ήμουν πέφτω δεξιά.

Νοιώθω Έλενα τράβηγμα στο δεξί δικέφαλο απο την προσπάθεια και με τον οξύ πόνο αδυνατώ να σήκωσε το τέρας.

Για καλή μου τύχη με βοήθησε κάποιος διερχόμενους οδηγός που μου είπε ότι έχει την ίδια μηχανή. Αν είναι μέλος τον ευχαριστώ θερμά.

Τι είχε συμβεί; Στο σημείο που πήγα να σταματήσω είχε ένα τεράστιο σαμαρι και η μηχανή σταμάτησε ακριβώς πάνω του. Έτσι όταν πήγα να κατεβάσω το πόδι μου βρέθηκε στο κενό...

Ηθικό δίδαγμα:

1. Προσοχή στα σαμαρια!!
2. Όταν χάσεις ισορροπία δεν προσπαθείς να κρατήσεις τη μηχανή.

Το τέρας δεν έπαθε τίποτε. Πηγα στο Φαιδωνα Ευθυμίου και το τσεκαρε.

Τον ευχαριστώ και για τις συμβουλές





---
I am here: http://tapatalk.com/map.php?pcjyrl

GEO_K
30-03-2012, 10:32
Μην αγχωνεσαι αδερφε!!!
Καποτε θα συνεβαινε..... Τωρα απλα θα σαι πιο προσεκτικος και οσον αφορα τους δρομους αλλα και την μοτοσυκλετα που καβαλαμε...
Δοκιμασε να μπεις και χωματακι και θα μαθεις και πως να πεφτεις ομορφα και ωραια...Ρωτα τους εκει χωματινους.....
Το θηριο δεν παθαινει τιποτα το μονο σιγουρο..;););)
Εμεις να μαστε καλα!!!!!

ortho
30-03-2012, 10:39
:cr13: Δεν είσαι ο μοναδικός φίλε μου, απλά το δικό μου είναι πιό ελαφρύ και το κράτησα... Περαστικά στο χέρι!

CPretenteriS
30-03-2012, 10:49
Εσύ να είσαι καλά φίλε... αφού δε χτύπησες εσύ βασικά και εφόσον είναι και η μπουμπού καλά... περασμένα ξεχασμένα...!!!

Και να θυμάσαι... τα "καλύτερα" πεσίματα είναι αυτά που είσαι σταματημένος...ξέρω που σου λέω... :o

Την πρώτη φορα που την ακούμπησα η μηχανή ήταν σβηστή και σταματημένη σε κατηφόρα... καμία ζημιά κι εγώ καλά...:)

Τη δεύτερη και την τρίτη, ήταν σε εκδρομές του forum, απ' τη βιασύνη μου να βγάλω φωτογραφίες τους συμφορουμίτες που θα περνούσαν... ζημιές 25 € τη φορά... εγώ καλά... :)

Οπότε ΜΗ μασάς... μακάρι όλα τα πεσίματα μας να είναι τέτοια... :o

cfaigs
30-03-2012, 11:01
Έχω πέσει και εγώ έτσι όταν το πόδι μου πάτησε σε λακούβα 10 πόντους:cr13:

asotosios
30-03-2012, 11:10
Δεν κρατιουνται τετοιες μηχανες...τις αφηνεις και πεφτουν οσο πιο ###### γινεται και μετα προσπαθεις να τις σηκωσεις...:)

εγω επεσα κατεβενοντας ενα πεζοδρομιο (ειχα ξεχασει ο μαμακας το πλαινο σταντ) και ημουν με νεκρα...και ευτυχως ουτε εγω ουτε η μηχανη δεν παθαμε τιποτις...το σηκωμα λογο αδρεναλινης εγινε πανευκολα και δεν ειναι και λιγα κιλα και η δικη μου...αν και ενα μικρο μουδιασματακι το ειχα μετα στο δεξι μου χερι...!!!

περαστικα και μακαρι να ειναι το τελυταιο γενικα πεσιμο που εχεις...!!!

lepanto
30-03-2012, 13:00
Δεν υπάρχει κανείς που να μην έχει πέσει σταματημενος με την μπουμπου αν σου πουν το αντίθετο λέει ψέματα :)Είναι μιαπικρογλυκη αμαρτία :rolleyes:

MARK
30-03-2012, 13:13
Ας είναι το τελευταίο αφου δεν χτύπησες εσύ ή η μπουμπού σου όλα καλά...

ARGI
30-03-2012, 13:19
Αφού είσαι καλά εσύ πρωτίστως και μετά η μηχανή,
τότε όλα καλά και είναι το τελευταίο σου..!!!
:);)

aleckan
30-03-2012, 14:25
Δεν υπάρχει κανείς που να μην έχει πέσει σταματημενος με την μπουμπου αν σου πουν το αντίθετο λέει ψέματα :)Είναι μιαπικρογλυκη αμαρτία :rolleyes:
Νοτη

Ειχα ανακηρυξει τον εαυτο μου,<<βασιλια της ####τουμπας>>
μεχρι να τη συνηθισω...Νεύρα

mAthosalas
30-03-2012, 15:04
Οταν πεφτεις και σηκωνεσαι απλα το κρατας σαν εμπειρια και πας παρακατω...:ye33:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
30-03-2012, 16:43
Αιμίλιε ... νάναι κ η τελευταία ... ;););)

konstantinos2310
30-03-2012, 18:14
άλλωστε όλοι εμείς οι μοτοσυκλετιστές σε δύο κατηγορίες χωριζόμαστε........


Α. σ' αυτούς που πέσαμε :D:D:D:D και


Β. σ' αυτούς που θα πέσουν...........!

;););)

CPretenteriS
30-03-2012, 18:43
Εξ΄ου και το ψευδώνυμο "σκουντούφλης" :D:D απ' τον καλό Φίλο Σταύρο (pirate) που έχω να τον δω τόσο καιρό εδώ....:hmmm::hmmm:

HECTOR
30-03-2012, 18:49
Δεν υπάρχει κανείς που να μην έχει πέσει σταματημενος με την μπουμπου αν σου πουν το αντίθετο λέει ψέματα :)Είναι μιαπικρογλυκη αμαρτία :rolleyes:
:ye02::ye02::lo19::lo19::lo19:

livikos
30-03-2012, 19:22
άλλωστε όλοι εμείς οι μοτοσυκλετιστές σε δύο κατηγορίες χωριζόμαστε........


Α. σ' αυτούς που πέσαμε :D:D:D:D και


Β. σ' αυτούς που θα πέσουν...........!

;););)

Μέ πρόλαβες αυτό θα έγραφα, αλλα έχει και συνέχεια.

Γ. γι αυτό το λόγο και επειδή δέν ξέρουμε πότε θα πέσουμε, προσέχουμε τον εξοπλισμό μας, τουλάχιστον να είναι πιο ανώδυνο.!!!:ye02: :ye02: :ye02:

anegis
30-03-2012, 19:36
Παιδιά ευχαριστώ.

άλλο ένα δίδαγμα. Το τέρας δεν το σηκώνουμε από τη μεριά που έχει πέσει

Θέλει τρόπο και όχι κόπο...

Και γ... δεν είχα προλάβει να βάλω τα κάγκελα, που έχω παραγγείλει!!

That's life... it goes on:th11:

konstantinos2310
30-03-2012, 20:13
Μέ πρόλαβες αυτό θα έγραφα, αλλα έχει και συνέχεια.

Γ. γι αυτό το λόγο και επειδή δέν ξέρουμε πότε θα πέσουμε, προσέχουμε τον εξοπλισμό μας, τουλάχιστον να είναι πιο ανώδυνο.!!!:ye02: :ye02: :ye02:

γειά σου ρε κοπέλι!!!!!!!!:):):)


σ.σ. η υπογραφή σου τα λέει όλα!!!

black_hawk
31-03-2012, 10:48
άλλωστε όλοι εμείς οι μοτοσυκλετιστές σε δύο κατηγορίες χωριζόμαστε........


Α. σ' αυτούς που πέσαμε :D:D:D:D και


Β. σ' αυτούς που θα πέσουν...........!

;););)

..Υπαρχει και μια τριτη..

Γ. Αυτοι που ξανα-πεσαν!! :D:D

ortho
31-03-2012, 11:22
..Υπαρχει και μια τριτη..

Γ. Αυτοι που ξανα-πεσαν!! :D:D


Να ανοίξουμε ένα νήμα με ανώδυνες ( χωρίς σοβαρό τραυματισμό ) χαζοπτώσεις;!

Αρχίζω!

CBF 600

1. με έκλεισε τσιγγάνος με cherry στη Σουτσου. Πτώση με ελάχιστη ταχύτητα, ψιλογρατζουνιές στη μηχανή και στράβωμα τιμονιού.

2. εναγκαλισμός με ΤΑΞΙ στο Βύρωνα. Αν κι μηχανή χώθηκε κάτω από τον πρόβολο, σπασμένος λεβιές και μανέττα φρένου μόνο και κάψιμο στο πόδι από την εξάτμιση απο τη σύφιλή μου να τη σηκώσω.

3. Χαζοπτώση χωρίς φθορές, γλύστρησε το σκαρπίνι :u60::u60:

DAKAR 2006

1. Την έριξα μόνος μου και σε στάση στη Φορμίωνος προσπαθώντας να αρπάξω έναν παππού που πήγαινε να διασχίσει το δρόμο πίσω από λεωφορείο χωρίς να δει ότι έρχοταν αυτοκίνητο:u56:. Δεν είχα ζημιές.

BANDIT

Το κράτησα λίγο, δεν πρόλαβα να το ρίξω :D:D

DAKAR 2002

Μέχρι στιγμής μία πτώση από λάδια στη Μιχαλακοπούλου.

Σπασμένο δεξί μπρος φανάρι, ψιλοστράβωμα τιμονιού και γρατζουνιές. Εγώ κληρονόμησα ένα σημάδι κοντά στο δεξί αγκώνα από την τριβή με την άσφαλτο. Λόγω της σκουράδας μου δεν πολυφαίνεται!

Οπως έγραψα αρκετές φορές πήγα να την πατήσω όπως ο φίλος αλλά λόγω ύψους, βάρους μεγάλου δικού μου και σχετικά μικρού της μηχανής την έχω γλυτώσει...
Για να δούμε τη συνέχεια....

geokall
31-03-2012, 11:46
αφού όλα είναι καλά και κυρίως εσύ, μην χολοσκάς.........

ξέρεις τι είναι να την έχεις στην κατοχή σου, του κουτιού, καινούργια και την πρώτη ώρα να την δεις φαρδιά πλατιά ξάπλα...... συνήθεια του όγκου και του βάρους και προς θεού δεν το παλεύεις να την κρατήσεις, άσ'την να ξαπλώσει αφού το θέλει :ye33: αλλά ακούμπησε την στα μαλακά :p