PDA

View Full Version : Ερώτηση προς τους τραπεζικούς του φόρουμ...


CPretenteriS
30-03-2012, 15:24
Φιλαράκια του τραπεζικού κλάδου (sakis, italos, κ.ο.κ) θέλω τα φώτα σας...

Πριν από 2 ημέρες έκανα μεταφορά από e-banking της Eurobank προς λογαριασμό τρίτου στην Alpha Bank, ως φαίνεται στην παρακάτω φωτό.

http://i1040.photobucket.com/albums/b406/Costis1974/Emvasma1.jpg

Μπορείτε να μου πείτε πότε θα έπρεπε να φανεί στο Δικαιούχο??

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις των ειδικών !!!

Υ.Γ. Εδώ και 10 περίπου χρόνια που μεταφέρω μέσω e-banking από Eurobank σε Alpha Bank (μηνιαίως, σε δικό μου λογ/σμό) τα χρήματα εμφανίζονται στην Alpha Bank, στο κλείσιμο της επόμενης εργάσιμης ημέρας (γύρω στις 18:00 ή κάπου εκεί, που ο Δίας εκτελεί τις διατραπεζικές συναλλαγές). Μήπως άλλαξε η Eurobank ή η Τράπεζα της Ελλάδας τις διαδικασίες (τις τελευταίες 2 ημέρες)??? Γιατί μέχρι και πριν από 10 ημέρες δούλευε όπως περιγράφω...

napgeo
30-03-2012, 15:33
Τήν επόμενη εργάσιμη μετά τις 11:00.

Για περισ¨" λεπτομέρειες είμαι στο γραφείο....................

Sakis
30-03-2012, 15:39
Τήν επόμενη εργάσιμη μετά τις 11:00.

Για περισ¨" λεπτομέρειες είμαι στο γραφείο....................


Ακριβώς :ye02:

Αν έγινε χθες, λόγω τελευταίας εργάσιμης σήμερα και λόγω μεγαλύτερου φόρτου εργασίας μπορεί και να καθυστέρησε λίγο περισσότερο από τις 11:00;)

napgeo
30-03-2012, 15:46
Ακριβώς :ye02:

Αν έγινε χθες, λόγω τελευταίας εργάσιμης σήμερα και λόγω μεγαλύτερου φόρτου εργασίας μπορεί και να καθυστέρησε λίγο περισσότερο από τις 11:00;)


Να είχες και ...... να μη το γράψω καλύτερα , θα ταιριάζαμε σε όλα φίλε.
Καλό Σαββατοκύριακο να έχεις........................

Sakis
30-03-2012, 15:49
Να είχες και ...... να μη το γράψω καλύτερα , θα ταιριάζαμε σε όλα φίλε.
Καλό Σαββατοκύριακο να έχεις........................



Είχα......αλλά δοκίμασα του Βαβαρέζκου και μ΄άρεςςςςς περσότερο...:rolleyes:

Μήπως να έκανες και συ μια δοκιμούλα...:D:cool2::D

napgeo
30-03-2012, 15:54
Είχα......αλλά δοκίμασα του Βαβαρέζκου και μ΄άρεςςςςς περσότερο...:rolleyes:

Μήπως να έκανες και συ μια δοκιμούλα...:D:cool2::D


Να βγει εάν??? η σύνταξη πρώτα και το ξανασυζητάμε.
Πήγα χθες στο ΓΛΚ και ακόμη τον φάκελο μου δεν τον έχουν ανοίξει.
Καλά είσαι φίλε………………

Chrislog
30-03-2012, 15:57
Φίλε , συνοδοιπόρε και συμμαθητή

Δεν γνώριζα ότι οι κ.κ. Λάτσης, Σάλλας, Κωστόπουλος, Ταμβακάκης κλπ οδηγούν GS και επιπλέον ποστάρουν στο forum!!!!:D:D:D:D

να σε ενημερώσω λοιπόν ότι μας λένε «τραπεζικούς» και όχι «τραπεζίτες»….θα θέλαμε να είμαστε τραπεζίτες αλλά μάλλον δε θα γίνουμε ποτέ!!!!:yz:yz

Όσο για τα λεφτά σου, τα κρατήσαμε για να πληρωθώ εγώ!!!:lo19::lo19:

ortho
30-03-2012, 16:16
Χρεώνουν και το e-banking τώρα;! γ..ώ τη μάνα τους!ΝεύραΝεύραΝεύρα

jmar
30-03-2012, 16:18
Χρεώνουν και το e-banking τώρα;! #### τη μάνα τους!ΝεύραΝεύραΝεύρα

σεμναααα, τα Νεύρα Νεύρα Νεύρα φτανουν!!! :D

ortho
30-03-2012, 16:20
σεμναααα, τα Νεύρα Νεύρα Νεύρα φτανουν!!! :D

Οκ, σου έκανα το χατήρι, αλλά άλλη φορά τις υποδείξεις κράτα τες σε παρακαλώ!

jmar
30-03-2012, 16:24
Οκ, σου έκανα το χατήρι, αλλά άλλη φορά τις υποδείξεις κράτα τες σε παρακαλώ!

δεν ειναι δικο μου το χατηρι και ουτε ηταν σαν υποδειξη αν ειδες στο τελος εβαλα και ενα :D...οποτε μην με αντιμετωπιζεις εχθρικα, συζητηση κανουμε... :ye33:

ortho
30-03-2012, 16:27
δεν ειναι δικο μου το χατηρι και ουτε ηταν σαν υποδειξη αν ειδες στο τελος εβαλα και ενα :D...οποτε μην με αντιμετωπιζεις εχθρικα, συζητηση κανουμε... :ye33:

Εγινε φίλε, έληξε. Αλλά τα έχω πάρει άσχημα. Τις προάλλες πήγα να πληρώσω τη δόση του αυτοκινήτου μου κι η τράπεζα κράτησε ένα ευρώ επιπλέον. Το καθιέρωσαν αυτό το μήνα οι κλεφταράδες. Εχω στείλει μαίηλ στην ΤτΕ και περιμένω απάντηση. Κάτι πρέπει να κάνουμε με τις βδέλλες!:u60::u60:

jmar
30-03-2012, 16:30
Εγινε φίλε, έληξε. Αλλά τα έχω πάρει άσχημα. Τις προάλλες πήγα να πληρώσω τη δόση του αυτοκινήτου μου κι η τράπεζα κράτησε ένα ευρώ επιπλέον. Το καθιέρωσαν αυτό το μήνα οι κλεφταράδες. Εχω στείλει μαίηλ στην ΤτΕ και περιμένω απάντηση. Κάτι πρέπει να κάνουμε με τις βδέλλες!:u60::u60:

Εχεις δικιο 1000% ασε μεσα μου δεν θες να ξερεις τι βρισιες λεω γι αυτους, κρατανε πλεον απο τα παντα προμηθεια λες και ολα αυτα τα χρονια δεν εχουν βγαλει τοσα λεφτα!! :u57:

ortho
30-03-2012, 16:33
Εχεις δικιο 1000% ασε μεσα μου δεν θες να ξερεις τι βρισιες λεω γι αυτους, κρατανε πλεον απο τα παντα προμηθεια λες και ολα αυτα τα χρονια δεν εχουν βγαλει τοσα λεφτα!! :u57:

Αυτοί είναι αχόρταγοι αδερφέ....
Απλά κάθε φορά πρέπει να απαυθυνόμαστε είτε στην ΤτΕ είτε σε ενώσεις καταναλωτών, να τρώνε τα πρόστιμά τους!

asotosios
30-03-2012, 16:44
και πολλες απο αυτες τις κρατησεις που κανουν ειναι και καραπαρανομες...!!!
τις εχουν υποτιθεται προσβαλει υποτιθεται με νομο αλλα αυτοι συνεχιζουν σαν να μην τρεχει τιποτα...

for the record...απο λοιπες τραπεζες Ευρωπης (οχι οτι ειμασταν ποτε ευρωπη αλλα λεμε τωρα) μπορεις να βγαλεις χρηματα μεχρι και στο Εξωτερικο και να μην εχεις καμια μα καμια χρεωση...

οχι οπως στην Ελλαδαρα που αν εχεις λογαριασμο στην Χ τραπεζα και βγαλεις λεφτα απο το ΑΤΜ της Ψ τραπεζας παιζει να χρεωθεις εως και 6ευρω κερατιατικα...!!!

aeriko
30-03-2012, 16:50
To σύστημα ΔΙΑΣ είχε αρκετά προβλήματα τον τελευταίο καιρό. Μήπως οφείλεται σε αυτό;

vasorfa
30-03-2012, 17:41
Pre,τελικά τα χρήματα μεταφέρθηκαν στον δικαιούχο η τσου?

CPretenteriS
30-03-2012, 18:17
Ακριβώς :ye02:

Αν έγινε χθες, λόγω τελευταίας εργάσιμης σήμερα και λόγω μεγαλύτερου φόρτου εργασίας μπορεί και να καθυστέρησε λίγο περισσότερο από τις 11:00;)

Έγινε την Τετάρτη στις 10 παρά το πρωί !!!

CPretenteriS
30-03-2012, 18:19
Χρεώνουν και το e-banking τώρα;

Ναι, εκτός αν έχεις μέσο μηνιαίο υπόλοιπο από 3.000 € + άνω...

vasorfa
30-03-2012, 18:19
Έγινε την Τετάρτη στις 10 παρά το πρωί !!!



Δόξα το Θεό και μας έχεις ζαλίσει:p:p:p:p:sm7::sm7:

CPretenteriS
30-03-2012, 18:20
Φίλε , συνοδοιπόρε και συμμαθητή

Δεν γνώριζα ότι οι κ.κ. Λάτσης, Σάλλας, Κωστόπουλος, Ταμβακάκης κλπ οδηγούν GS και επιπλέον ποστάρουν στο forum!!!!:D:D:D:D

να σε ενημερώσω λοιπόν ότι μας λένε «τραπεζικούς» και όχι «τραπεζίτες»….θα θέλαμε να είμαστε τραπεζίτες αλλά μάλλον δε θα γίνουμε ποτέ!!!!:yz:yz

Όσο για τα λεφτά σου, τα κρατήσαμε για να πληρωθώ εγώ!!!:lo19::lo19:

Έχεις δίκιο σειρούλα... :)

Ας αλλάξει ένας mod. τον τίτλο... τραπεζικούς ήθελα να πω !! :o:o

CPretenteriS
30-03-2012, 18:25
Pre,τελικά τα χρήματα μεταφέρθηκαν στον δικαιούχο η τσου?

Δόξα το Θεό και μας έχεις ζαλίσει:p:p:p:p:sm7::sm7:

ΌΧΙ... δεν το 'πιασες Μπιλάκο... :o

Την εντολή για τη μεταφορά την έδωσα εγώ την Τετάρτη το πρωί και παρόλο που τα χρήματα έχουν μπει στο λογαριασμό του δικαιούχου από την Πέμπτη (χθες) στις 11:00 το πρωί (κατά τα λεγόμενα έμπειρων Τραπεζικών του forum), εκείνος δεν έχει ενημερώσει σχετικά δημιουργώντας πάσης φύσεως ερωτηματικά......... :hmmm::hmmm::hmmm:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
03-04-2012, 15:59
??????????????????????????‘’;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

CPretenteriS
03-04-2012, 20:59
??????????????????????????‘’;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ας τα παιχταδόρ... ξεπέρασε τις 4 ημέρες (εργασιμες) για να φτάσει το έμβασμα... ούτε με τα πόδια να πήγαινε.... :sm7:sm7::p:p


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

CPretenteriS
04-04-2012, 13:22
Τελικώς το πρόβλημα εντοπίστηκε και λύθηκε.

Ευτυχώς τουλάχιστον που έγινε μόνο με έναν Τραπεζικό λογαριασμό, τον οποίο απομόνωσα ώστε να μην επαναχρησιμοποιηθεί στο μέλλον.

Ευχαριστώ τους Τραπεζικούς (και όχι τραπεζίτες :D) για τις πολύτιμες συμβουλές !! :)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
04-04-2012, 13:24
ειδες...........αυτες οι τραπεζες δεν κανουν καλα την δουλεια τους.Αισχος και ντροπη στο συναφι τους.Μικροαπατεωνισκοι

Sakis
04-04-2012, 13:32
Τελικώς το πρόβλημα εντοπίστηκε και λύθηκε.





Ευτυχώς τουλάχιστον που έγινε μόνο με έναν Τραπεζικό λογαριασμό, τον οποίο απομόνωσα ώστε να μην επαναχρησιμοποιηθεί στο μέλλον.


Ευχαριστώ τους Τραπεζικούς (και όχι τραπεζίτες :D) για τις πολύτιμες συμβουλές !! :)




Χαίρομαι Κώστα , και το δικό μου αποκαταστάθηκε...τεχνολογία με τα όσα της προβλήματα.:)

Η υπομονή είναι χρυσός ;)

Sakis
04-04-2012, 13:36
ειδες...........αυτες οι τραπεζες δεν κανουν καλα την δουλεια τους.Αισχος και ντροπη στο συναφι τους.Μικροαπατεωνισκοι


Χιουμοράκι να υποθέσω????

CPretenteriS
04-04-2012, 13:38
Χαίρομαι Κώστα , και το δικό μου αποκαταστάθηκε...τεχνολογία με τα όσα της προβλήματα.:)

Η υπομονή είναι χρυσός ;)

Έτσι φιλαράκι... αν την είχα και χθες πριν παραγγείλω... δε θα άκουγα τα όσα "ανήθικα" και μη... από - ευτυχώς - λίγους και συγκεκριμένους !! ;)

ortho
04-04-2012, 13:39
Τελικώς το πρόβλημα εντοπίστηκε και λύθηκε.

Ευτυχώς τουλάχιστον που έγινε μόνο με έναν Τραπεζικό λογαριασμό, τον οποίο απομόνωσα ώστε να μην επαναχρησιμοποιηθεί στο μέλλον.

Ευχαριστώ τους Τραπεζικούς (και όχι τραπεζίτες :D) για τις πολύτιμες συμβουλές !! :)


Τελικά ποιό ήταν το πρόβλημα Κώστα;

CPretenteriS
04-04-2012, 13:40
Τελικά ποιό ήταν το πρόβλημα Κώστα;

Δεν ξέρω φίλε... έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο ΙΒΑΝ μάλλον...

ortho
04-04-2012, 13:48
Δεν ξέρω φίλε... έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο ΙΒΑΝ μάλλον...



Ρίξτους μιά σφαλιάρα διότι κόντεψε να γίνει παρεξήγηση με την μακακία τους!

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
04-04-2012, 13:54
ε και βεβαια πλακιτσα προς το απατεωνισκοι.
Καποιες φορες πρεπει να βαζουμε μεγαλοαπατεωνες.
Δυστηχως ομως δεν μπορουμε να πουμε κατι καλυτερο για αυτους που κανουν την δουλεια τους εκτος απο ''επαγγελματιες''.
Δεν καταλαβα ομως τι ζορι τραβας?
Ενοχληθηκες καπου?
Εαν ναι εγινε κατα λαθος.
Το λαθος του ''i-ban'' ομως δεν θελει καποιους χαρακτηρισμους?
΄' μηπως βρηκαμε αφορμη παλι για τον Καγκελαριο......??????

CPretenteriS
04-04-2012, 13:56
Ρίξτους μιά σφαλιάρα διότι κόντεψε να γίνει παρεξήγηση με την μακακία τους!

Ακόμα δεν κάνω τίποτα... γιατί δεν έχω τα στοιχεία... έχω μόνο διαβεβαιώσεις των έμπειρων/αρμοδίων !!!

Αναμένω να μου δώσουν γραπτώς σε έγγραφο της alpha bank, πότε ακριβώς εμφανίστηκε το έμβασμα στο λογ/σμό του παραλήπτη.

Τότε, θα δω τι ακριβώς θα κάνω... ;)

Hekima
04-04-2012, 13:59
Ρίξτους μιά σφαλιάρα διότι κόντεψε να γίνει παρεξήγηση με την μακακία τους!


Γιάννο γενικότερα αυτήν την εβδομάδα αντιμετωπίζουν τα συστήματα διάφορα προβλήματα, μου στέλνουν mail το πρωί και το παίρνω το απόγευμα μιλάμε στα κινητά και ξαφνικά πέφτει το σήμα, τα fax ότι να΄ναι. Αντιμετωπίζουμε στις υπηρεσίες διάφορα, μπορεί τα δίκτυα να είναι φορτωμένα δεν ξέρω, πάντως ας μη βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα και κυρίως ας μη κάνουμε βιαστικές κινήσεις.:)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
04-04-2012, 14:02
τα βιαστικα συμπερασματα και οι βιαστικες κινησεις ειναι αλατοπιπερο εαν μενουν σε πραγματικα και σωστα πλαισια.....

ortho
04-04-2012, 14:04
Γιάννο γενικότερα αυτήν την εβδομάδα αντιμετωπίζουν τα συστήματα διάφορα προβλήματα, μου στέλνουν mail το πρωί και το παίρνω το απόγευμα μιλάμε στα κινητά και ξαφνικά πέφτει το σήμα, τα fax ότι να΄ναι. Αντιμετωπίζουμε στις υπηρεσίες διάφορα, μπορεί τα δίκτυα να είναι φορτωμένα δεν ξέρω, πάντως ας μη βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα και κυρίως ας μη κάνουμε βιαστικές κινήσεις.:)


Για να μην παρεξηγηθούμε, δεν τα βάζω με τους τραπεζικούς, δε φταίνε οι υπάλληλοι για τις αστοχίες των συστημάτων, αλλά βλέπεις τι γίνεται. Οφείλουν οι τραπεζίτες πλέον να ζητάνε και καμιά συγγνώμη!

Sakis
04-04-2012, 14:12
ε και βεβαια πλακιτσα προς το απατεωνισκοι.
Καποιες φορες πρεπει να βαζουμε μεγαλοαπατεωνες.
Δυστηχως ομως δεν μπορουμε να πουμε κατι καλυτερο για αυτους που κανουν την δουλεια τους εκτος απο ''επαγγελματιες''.
Δεν καταλαβα ομως τι ζορι τραβας?
Ενοχληθηκες καπου?
Εαν ναι εγινε κατα λαθος.
Το λαθος του ''i-ban'' ομως δεν θελει καποιους χαρακτηρισμους?
΄' μηπως βρηκαμε αφορμη παλι για τον Καγκελαριο......??????


Περικλή δεν τραβάω κανένα ζόρι απολύτως....και δεν βρήκα προσωπικά καμία αφορμή για τον Καγκελάριο.:ye33:
Είναι ενοχλητικό όμως να χαρακτηρίζουμε ομάδες εργαζομένων αποκαλώντας τους συνάφι και ότι άλλο, χωρίς να έχουμε εντοπίσει το πρόβλημα....

Όσο για το λάθος του iban, συνήθως είναι λανθασμένα καταχωρημένο από τον αποστολέα και υπάρχουν καθυστερήσεις.

Στην δική μου περίπτωση δεν φάνηκε το όνομα καταθέτη στην μτφ μέσω e-banking και λύθηκε με ένα τηλεφωνάκι στον Αrka;)


Σαββατόβραδο θα μαζευτούμε στη γειτονιά σου θα χαρώ να τα π(ι)ούμε:)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
04-04-2012, 14:12
Για να μην παρεξηγηθούμε, δεν τα βάζω με τους τραπεζικούς, δε φταίνε οι υπάλληλοι για τις αστοχίες των συστημάτων, αλλά βλέπεις τι γίνεται. Οφείλουν οι τραπεζίτες πλέον να ζητάνε και καμιά συγγνώμη!


εννοειται.
Εχεις την καλυτερη τοποθετηση νομιζω

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
04-04-2012, 14:13
βαζω τις πρωτες μπυρες.............
και οχι ξεροσφυρι εννοειται

Sakis
04-04-2012, 14:15
:di59::di59:

napgeo
04-04-2012, 14:18
Για να μην παρεξηγηθούμε, δεν τα βάζω με τους τραπεζικούς, δε φταίνε οι υπάλληλοι για τις αστοχίες των συστημάτων, αλλά βλέπεις τι γίνεται. Οφείλουν οι τραπεζίτες πλέον να ζητάνε και καμιά συγγνώμη!


Οι μεγάλες δυνάμεις βάζουν το χέρι τους για την Πολιτική αστάθεια στη χώρα μας.

Ο καθείς ότι θέλει λέει… Βάλε γέλια Γιάννη. Στο γραφείο δεν έχω φατσούλες. Θα τα πούμε το βράδυ στον καφέ. Θέλω και εξηγήσεις τι είναι το SM……………………..

Hekima
04-04-2012, 14:21
τα βιαστικα συμπερασματα και οι βιαστικες κινησεις ειναι αλατοπιπερο εαν μενουν σε πραγματικα και σωστα πλαισια.....


Very good Peri σε πραγματικά και σωστά πλαίσια :ye02:

Hekima
04-04-2012, 14:22
Για να μην παρεξηγηθούμε, δεν τα βάζω με τους τραπεζικούς, δε φταίνε οι υπάλληλοι για τις αστοχίες των συστημάτων, αλλά βλέπεις τι γίνεται. Οφείλουν οι τραπεζίτες πλέον να ζητάνε και καμιά συγγνώμη!



Όχι καμιά πολλές θα έλεγα :)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
04-04-2012, 14:46
Οι μεγάλες δυνάμεις βάζουν το χέρι τους για την Πολιτική αστάθεια στη χώρα μας.

Ο καθείς ότι θέλει λέει… Βάλε γέλια Γιάννη. Στο γραφείο δεν έχω φατσούλες. Θα τα πούμε το βράδυ στον καφέ. Θέλω και εξηγήσεις τι είναι το SM……………………..



λες να ειναι supermottard?



axaxaxaxaxa

CPretenteriS
05-04-2012, 01:34
τα βιαστικα συμπερασματα και οι βιαστικες κινησεις ειναι αλατοπιπερο εαν μενουν σε πραγματικα και σωστα πλαισια.....

Πολυ σωστό όπως είπε και η Σόφη... με τη μόνη διαφορά ότι έχουν λίγο χαθεί τα εν´ λόγω πλαίσια...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
05-04-2012, 19:28
κατα το δοκουν............εδω και πολυ καιρο