PDA

View Full Version : ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΧΑΝΩΝ ΜΕ ΟΣΕ


Χαλλλαρός
02-04-2012, 16:32
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ο ΟΣΕ μεταφέρει όπως τα αυτοκίνητα στην Θεσσαλονίκη και αν όχι τι μπορούμε να κάνουμε. Είναι μια σοβαρή και οικονομική λύση για αυτούς που θέλουν να ταξιδέψουν στην Ευρώπη μέσω Βαλκανίων απο την Νότια και νησιωτικη Ελλάδα.:wha13:

silvestros
02-04-2012, 16:37
αν θες να σου καταστρεψουν την μηχανη και μετα να σου λενε και οτι εσυ φταις χρησιμοπιησε ΟΣΕ. στο γραφω ενυπογραφα - παθων

MOYTPO
02-04-2012, 16:48
Ο ΟΣΕ εχει παψει πλεον να μεταφερει μηχανακια.
Η αμεσως πιο φθηνη λυση ειναι μεταφορικη, εξειδικευμενη για μηχανακια.
50 ευρω και 65 ειχα βρει αλλα πρεπει να ψαχτω να τα βρω.
Αυτη με τα 65 ειναι στην Πειραιως, στην Αραχθου.
Μεταφορικη Σωτηριου. Αραχθου 3 Μσχατο, 2104825553
Ειχα μεταφερει το adve. Την βαζει σε ειδικη βαση και την κκουκουλωνει με στρωματα. Δεν παθαινει τιποτα.
Στην Θεσσαλονικη αδειαζει στα Διαβατα. Πριν τις φυλακες, δεξια!!!!!

ntinos72
02-04-2012, 20:07
Όταν είχα ρωτήσει μου είπαν οτι δεν ξαναβάζουν μηχανάκια γιατί η μεταφορά (σε μηχανάκια και αμάξια) γίνεται σε ανοιχτά βαγόνια και τα κάνουν πλιάτσικο οι γύφτοι.
Γ@μό τους γύφτους μου γαμό:u55::u55::u55::u55:

264George
02-04-2012, 20:42
το 2007 έφερα Θεσσαλονίκη το dakarάκι μου
και το 1200gs..
οικονομικά ναι, αλλά...

1ο : Δε με άφησαν μπροστά στο δέσιμο,
αν και το βαγόνι να πω ήταν άδειο.
2ο : Έδεσαν τελικά τη μια με την άλλη
και στο τοίχο του βαγονιού το προστατευτικό
κάγκελο του boxer..

To dakar δεν το έχω πλέον αλλά μπορώ
να σου δείξω τι συνέβη στο 1200 καθώς
σε όλη τη διαδρομή η γερμανιδούλες μου
'έτριβαν τα κορμάκια' τους...:p

vpentza
02-04-2012, 21:24
Όταν είχα ρωτήσει μου είπαν οτι δεν ξαναβάζουν μηχανάκια γιατί η μεταφορά (σε μηχανάκια και αμάξια) γίνεται σε ανοιχτά βαγόνια και τα κάνουν πλιάτσικο οι γύφτοι.
Γ@μό τους γύφτους μου γαμό:u55::u55::u55::u55:

Αυτο πραγματικα ισχυε παλιά αλλα τωρα δεν ισχυει. Οι μεταφορες οχηματων γινονται πλεον με κλειστα βαγονια που εχουν στο εσωτερικο ραγες οπως αυτες των αυτοματων πλυντηριων οχηματων. Δεν μπορει λοιπον πουθενα να δεθει μια μοτοσυκλετα με ασφαλεια.
Οι μηχανες ομως δεν δενονταν σε ανοικτα βαγονια αλλα σε απλα βαγονια κλειστα που σταματουσαν για ωρες στο πουθενα μεσα στη νυχτα προκειμενου να δινουν προτεραιοτητα στα επιβατικα.....τα κλειστα εμπορικα βαγονια πραγματικα γινοταν στοχος διαφορων οπου προξενουσαν πολλες ζημιες και κλοπες...