PDA

View Full Version : Αυτοκτονία στο Σύνταγμα 77χρονου*Γιατί πιστεύετε οτι έγινε???????????????


gper
05-04-2012, 12:11
Μετά από την πραγματικά δυσέρεστη για όλους πράξη του αυτόχειρα, εσείς γιατί πιστεύετε οτι έγινε;;;
Ήταν μια απόφαση στιγμής η ηταν κατι που του τριβέλιζε το μυαλό "χ" μήνες η χρόνια;;;;;:confused::confused::confused:

aeriko
05-04-2012, 12:23
Η τάση αυτοκαταστροφής (αυτοκτονία) φώλιαζε μέσα του και ήταν εν υπνώσει. Πιθανότατα ο άνθρωπος είχε ψυχολογικά προβλήματα (εν γνώσει του ή εν αγνοία του) και με το στρεσάρισμα της εποχής εκδηλώθηκε το απονενοημένο.

lamprosgs
05-04-2012, 12:24
Άλλοι λένε οτι είχε ψυχολογικά προβλήματα.Αλλοι οτι έπαιζε χαρτιά και είχε πολλά χρέη.Ποιόν να πιστέψεις τελικά;;;;:u60:

napgeo
05-04-2012, 12:25
Από κατάθλιψη.
Βλέποντας την σημερινή κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στη ζωή του (περικοπή σύνταξης ,έλλειψη νοσοκομειακής περίθαλψη κλπ ) και μη αντέχοντας να γίνει βάρος στο παιδί του έφτασε εκεί. Υπερήφανος και έντιμος Άνθρωπος.
Το ότι κάποιοι προσπαθούν να τον βγάλουν τρελό τους απαντώ ότι τρελός παππάς τους βάπτισε…………………….

CPretenteriS
05-04-2012, 12:27
Ένας mod. να το ενσωματώσει με αυτό εδώ... (http://www.gsforum.gr/f42/%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AC%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-30283/)

vpentza
05-04-2012, 12:28
Μετά από την πραγματικά δυσέρεστη για όλους πράξη του αυτόχειρα, εσείς γιατί πιστεύετε οτι έγινε;;;
Ήταν μια απόφαση στιγμής η ηταν κατι που του τριβέλιζε το μυαλό "χ" μήνες η χρόνια;;;;;:confused::confused::confused:

μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν....δεν ξέρουμε τίποτε επιβεβαιωμένο για το ιστορικό του δύσμοιρου, στο μυαλό του μέσα δεν ήταν φαίνεται κανείς....:rolleyes:
το ξεβόλεμα ενός φιλήσυχου (όπως λένε) οικογενειάρχη με σταθερή πολύχρονη πορεία και εξέλιξη στη ζωή του μπορεί εκεί στα 77 του χρόνια, έτσι απλά να του "γύρισε" το μυαλό...
πραγματικά όμως δεν μπορώ να αποκλείσω τίποτε αλλά ούτε και να σπεκουλάρω πάνω στο πτώμα του λέγοντας ότι απλά φταίει...η κρίση:rolleyes:

vpentza
05-04-2012, 12:30
Από κατάθλιψη.
Βλέποντας την σημερινή κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στη ζωή του (περικοπή σύνταξης ,έλλειψη νοσοκομειακής περίθαλψη κλπ ) και μη αντέχοντας να γίνει βάρος στο παιδί του έφτασε εκεί. Υπερήφανος και έντιμος Άνθρωπος.
Το ότι κάποιοι προσπαθούν να τον βγάλουν τρελό τους απαντώ ότι τρελός παππάς τους βάπτισε…………………….

και γιαπωνέζος αλλά και γιατρός κ.Ναπολέων ????

lamprosgs
05-04-2012, 12:30
Η τάση αυτοκαταστροφής (αυτοκτονία) φώλιαζε μέσα του και ήταν εν υπνώσει. Πιθανότατα ο άνθρωπος είχε ψυχολογικά προβλήματα (εν γνώσει του ή εν αγνοία του) και με το στρεσάρισμα της εποχής εκδηλώθηκε το απονενοημένο.

Ακριβώς αυτό άκουσα και εγώ στο ράδιο. :(:(:(

aeriko
05-04-2012, 12:35
Από κατάθλιψη.
Βλέποντας την σημερινή κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στη ζωή του (περικοπή σύνταξης ,έλλειψη νοσοκομειακής περίθαλψη κλπ ) και μη αντέχοντας να γίνει βάρος στο παιδί του έφτασε εκεί. Υπερήφανος και έντιμος Άνθρωπος.
Το ότι κάποιοι προσπαθούν να τον βγάλουν τρελό τους απαντώ ότι τρελός παππάς τους βάπτισε…………………….
Ναπολέων έχεις κάποιο λάθος. Οι υπερήφανοι και έντιμοι άνθρωποι ζούν και αγωνίζονται για να τα βγάλουν πέρα. Ο δυστυχής αυτός είχε πρόβλημα οπωσδήποτε, πιθανόν τον γνώριζε και η οικογένειά του.

minos
05-04-2012, 12:36
Άλλοι λένε οτι είχε ψυχολογικά προβλήματα.Αλλοι οτι έπαιζε χαρτιά και είχε πολλά χρέη.Ποιόν να πιστέψεις τελικά;;;;:u60:

Εντάξει έλεος πια.Θα τον βγάλουμε και χαρτοπαίχτη για να μην παραδεχτούμε οτι τον έφαγε η κρίση:confused::confused::u55:

minos
05-04-2012, 12:37
Ναπολέων έχεις κάποιο λάθος. Οι υπερήφανοι και έντιμοι άνθρωποι ζούν και αγωνίζονται για να τα βγάλουν πέρα. Ο δυστυχής αυτός είχε πρόβλημα οπωσδήποτε, πιθανόν τον γνώριζε και η οικογένειά του.

Άρα συμφωνούμε.Η κρίση τον έφαγε:hmmm:

napgeo
05-04-2012, 12:42
Ναπολέων έχεις κάποιο λάθος. Οι υπερήφανοι και έντιμοι άνθρωποι ζούν και αγωνίζονται για να τα βγάλουν πέρα. Ο δυστυχής αυτός είχε πρόβλημα οπωσδήποτε, πιθανόν τον γνώριζε και η οικογένειά του.



Βλέποντας τον εαυτό του και τις δυνάμεις του να τον εγκαταλείπουν που δεν μπορούσε να κάμει τίποτα καλύτερο από το να γίνει παράδειγμα σε εμάς τους βολεμένους. (για τον εαυτό μου μιλώ).
Ευχή μου είναι να είναι το τελευταίο αθώο αίμα Έλληνα Πολίτη…………………………………

sakis73
05-04-2012, 12:46
Βλέποντας τον εαυτό του και τις δυνάμεις του να τον εγκαταλείπουν που δεν μπορούσε να κάμει τίποτα καλύτερο από το να γίνει παράδειγμα σε εμάς τους βολεμένους. (για τον εαυτό μου μιλώ).
Ευχή μου είναι να είναι το τελευταίο αθώο αίμα Έλληνα Πολίτη…………………………………

:wha13::wha13::wha13::wha13::wha13:

sakis73
05-04-2012, 12:46
Δηλαδή να μας γίνει παράδειγμα να αυτοκτονήσουμε και εμείς;;;;;;;;;;:cr13::cr13::cr13:

aeriko
05-04-2012, 12:47
Άρα συμφωνούμε.Η κρίση τον έφαγε:hmmm:
Το αίτιο υπήρχε, αφορμή ήταν η "κρίση".

samios
05-04-2012, 12:54
Πάντως το Reuters το δίνει σαν αποτέλεσμα της κρίσης:hmmm::hmmm::hmmm:

Το γύρο του κόσμου κάνει η είδηση της αυτοκτονίας 77χρονου συνταξιούχου στην πλατεία Συντάγματος. Τα διεθνή ΜΜΕ, κάνουν λόγο για αύξηση των αυτοκτονιών στην Ελλάδα, λόγω της οικονομικής κρίσης και των μέτρων λιτότητας.

Με γκρίζα χρώματα περιγράφει το πρακτορείο Reuters την αυτοκτονία του άτυχου 77χρονου στην πλατεία Συντάγματος, ενώ αναφέρει ότι "τα χρέη και η κρίση οδήγησαν τον ηλικιωμένο στην εν λόγω κίνηση απόγνωσης".
Στα ίδια μήκη κύματος και το δημοσίευμα της Telegraph για την αυτοκτονία 77χρονου λόγω χρεών "στην Αθήνα της κρίσης και της απόγνωσης", ενώ δεν παραλείπεται και η αναφορά σε παρόμοια θλιβερά περιστατικά στην Ιταλία, λόγω οικονομικού αδιεξόδου.
"Ηλικιωμένος Έλληνας αυτοκτόνησε στην μεγαλύτερη πλατεία της χώρας" αναφέρει το περιοδικό Time, το οποίο σημειώνει ότι η Ελλάδα είναι εν μέσω οικονομικής κρίσης και οι αυτοκτονίες παρουσιάζουν μεγάλη αύξηση την τελευταία διετία, λόγω των μέτρων λιτότητας.
Το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων επισημαίνει ότι εκτός από τις αυτοκτονίες αύξηση παρουσιάζουν και οι πάσχοντες με κατάθλιψη στην Ελλάδα.
Αναφορά, στην αυτοκτονία του 77χρονου κάνει το Bloomberg, το οποίο επικαλείται στοιχεία του Αθηναϊκού Πρακτορείου Ειδήσεων, βάσει των οποίων οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα έχουν αυξηθεί τα τελευταία τρία χρόνια.
"Ένας 77χρονος Έλληνας αυτοκτόνησε στην κεντρική πλατεία της Αθήνας σε μία απόπειρα διαμαρτυρίας για την επιδείνωση της οικονομικής κρίσης" γράφει η Wall Street Journal.
"Αθήνα: Πολίτης αυτοκτόνησε δημόσια" είναι ο τίτλος της γαλλικής εφημερίδας Le Figaro η οποία γράφει:"Ένας ηλικιωμένος αυτοπυροβολήθηκε στο κεφάλι σε κεντρική πλατεία της Αθήνας, προκαλώντας σοκ στους περαστικούς", τονίζει η εφημερίδα.
"Ένας Έλληνας αυτοπυροβολήθηκε στην πλατεία Συντάγματος, όπου βρίσκεται η Βουλή των Ελλήνων και μάλιστα κατά τις πρωινές ώρες, που στην περιοχή υπάρχει αυξημένη κίνηση και πολύς κόσμος" είναι ο τίτλος της εφημερίδας "La Presse".
"Η πλατεία Συντάγματος είναι το επίκεντρο των διαμαρτυριών και των κινητοποιήσεων ενάντια στα μέτρα λιτότητας που επιβάλλονται από την κυβέρνηση. Η Ελλάδα τα τελευταία δύο χρόνια μαστίζεται από περικοπές, ανεργία και ύφεση, γεγονός που έχει οδηγήσει σε αύξηση των αυτοκτονιών στη χώρα" επισημαίνεται ακόμα στο δημοσίευμα.

vpentza
05-04-2012, 12:56
Άλλοι λένε οτι είχε ψυχολογικά προβλήματα.Αλλοι οτι έπαιζε χαρτιά και είχε πολλά χρέη.Ποιόν να πιστέψεις τελικά;;;;:u60:

Εντάξει έλεος πια.Θα τον βγάλουμε και χαρτοπαίχτη για να μην παραδεχτούμε οτι τον έφαγε η κρίση:confused::confused::u55:

χαλάρωσε......δες καλύτερα τί γράφει...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-04-2012, 12:57
Πάντως το Reuters το δίνει σαν αποτέλεσμα της κρίσης:hmmm::hmmm::hmmm:

Το γύρο του κόσμου κάνει η είδηση της αυτοκτονίας 77χρονου συνταξιούχου στην πλατεία Συντάγματος. Τα διεθνή ΜΜΕ, κάνουν λόγο για αύξηση των αυτοκτονιών στην Ελλάδα, λόγω της οικονομικής κρίσης και των μέτρων λιτότητας.

Με γκρίζα χρώματα περιγράφει το πρακτορείο Reuters την αυτοκτονία του άτυχου 77χρονου στην πλατεία Συντάγματος, ενώ αναφέρει ότι "τα χρέη και η κρίση οδήγησαν τον ηλικιωμένο στην εν λόγω κίνηση απόγνωσης".
Στα ίδια μήκη κύματος και το δημοσίευμα της Telegraph για την αυτοκτονία 77χρονου λόγω χρεών "στην Αθήνα της κρίσης και της απόγνωσης", ενώ δεν παραλείπεται και η αναφορά σε παρόμοια θλιβερά περιστατικά στην Ιταλία, λόγω οικονομικού αδιεξόδου.
"Ηλικιωμένος Έλληνας αυτοκτόνησε στην μεγαλύτερη πλατεία της χώρας" αναφέρει το περιοδικό Time, το οποίο σημειώνει ότι η Ελλάδα είναι εν μέσω οικονομικής κρίσης και οι αυτοκτονίες παρουσιάζουν μεγάλη αύξηση την τελευταία διετία, λόγω των μέτρων λιτότητας.
Το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων επισημαίνει ότι εκτός από τις αυτοκτονίες αύξηση παρουσιάζουν και οι πάσχοντες με κατάθλιψη στην Ελλάδα.
Αναφορά, στην αυτοκτονία του 77χρονου κάνει το Bloomberg, το οποίο επικαλείται στοιχεία του Αθηναϊκού Πρακτορείου Ειδήσεων, βάσει των οποίων οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα έχουν αυξηθεί τα τελευταία τρία χρόνια.
"Ένας 77χρονος Έλληνας αυτοκτόνησε στην κεντρική πλατεία της Αθήνας σε μία απόπειρα διαμαρτυρίας για την επιδείνωση της οικονομικής κρίσης" γράφει η Wall Street Journal.
"Αθήνα: Πολίτης αυτοκτόνησε δημόσια" είναι ο τίτλος της γαλλικής εφημερίδας Le Figaro η οποία γράφει:"Ένας ηλικιωμένος αυτοπυροβολήθηκε στο κεφάλι σε κεντρική πλατεία της Αθήνας, προκαλώντας σοκ στους περαστικούς", τονίζει η εφημερίδα.
"Ένας Έλληνας αυτοπυροβολήθηκε στην πλατεία Συντάγματος, όπου βρίσκεται η Βουλή των Ελλήνων και μάλιστα κατά τις πρωινές ώρες, που στην περιοχή υπάρχει αυξημένη κίνηση και πολύς κόσμος" είναι ο τίτλος της εφημερίδας "La Presse".
"Η πλατεία Συντάγματος είναι το επίκεντρο των διαμαρτυριών και των κινητοποιήσεων ενάντια στα μέτρα λιτότητας που επιβάλλονται από την κυβέρνηση. Η Ελλάδα τα τελευταία δύο χρόνια μαστίζεται από περικοπές, ανεργία και ύφεση, γεγονός που έχει οδηγήσει σε αύξηση των αυτοκτονιών στη χώρα" επισημαίνεται ακόμα στο δημοσίευμα.


Και τί περίμενες από το Ρόιτερς να σου πει ???

Πως είχε γνωμάτευση γιατρού με ψυχολογικά προβλήματα ???

aeriko
05-04-2012, 13:01
Και τί περίμενες από το Ρόιτερς να σου πει ???

Πως είχε γνωμάτευση γιατρού με ψυχολογικά προβλήματα ???
Πέστε ρε Νικόλα.
Πράγματι οι καταστάσεις είναι πολύ δύσκολες και ορισμένους πιο "ευαίσθητους" τους επηρεάζουν αρνητικά.
Ε, όχι και να τον έχουμε για παράδειγμα και να πάμε να αυτοκτονήσουμε όλοι.
Λυπάμαι για τη κατάληξή του.

vpentza
05-04-2012, 13:12
Πάντως το Reuters το δίνει σαν αποτέλεσμα της κρίσης:hmmm::hmmm::hmmm:

Το γύρο του κόσμου κάνει η είδηση της αυτοκτονίας 77χρονου συνταξιούχου στην πλατεία Συντάγματος. Τα διεθνή ΜΜΕ, κάνουν λόγο για αύξηση των αυτοκτονιών στην Ελλάδα, λόγω της οικονομικής κρίσης και των μέτρων λιτότητας.

Με γκρίζα χρώματα περιγράφει το πρακτορείο Reuters την αυτοκτονία του άτυχου 77χρονου στην πλατεία Συντάγματος, ενώ αναφέρει ότι "τα χρέη και η κρίση οδήγησαν τον ηλικιωμένο στην εν λόγω κίνηση απόγνωσης".
Στα ίδια μήκη κύματος και το δημοσίευμα της Telegraph για την αυτοκτονία 77χρονου λόγω χρεών "στην Αθήνα της κρίσης και της απόγνωσης", ενώ δεν παραλείπεται και η αναφορά σε παρόμοια θλιβερά περιστατικά στην Ιταλία, λόγω οικονομικού αδιεξόδου.
"Ηλικιωμένος Έλληνας αυτοκτόνησε στην μεγαλύτερη πλατεία της χώρας" αναφέρει το περιοδικό Time, το οποίο σημειώνει ότι η Ελλάδα είναι εν μέσω οικονομικής κρίσης και οι αυτοκτονίες παρουσιάζουν μεγάλη αύξηση την τελευταία διετία, λόγω των μέτρων λιτότητας.
Το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων επισημαίνει ότι εκτός από τις αυτοκτονίες αύξηση παρουσιάζουν και οι πάσχοντες με κατάθλιψη στην Ελλάδα.
Αναφορά, στην αυτοκτονία του 77χρονου κάνει το Bloomberg, το οποίο επικαλείται στοιχεία του Αθηναϊκού Πρακτορείου Ειδήσεων, βάσει των οποίων οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα έχουν αυξηθεί τα τελευταία τρία χρόνια.
"Ένας 77χρονος Έλληνας αυτοκτόνησε στην κεντρική πλατεία της Αθήνας σε μία απόπειρα διαμαρτυρίας για την επιδείνωση της οικονομικής κρίσης" γράφει η Wall Street Journal.
"Αθήνα: Πολίτης αυτοκτόνησε δημόσια" είναι ο τίτλος της γαλλικής εφημερίδας Le Figaro η οποία γράφει:"Ένας ηλικιωμένος αυτοπυροβολήθηκε στο κεφάλι σε κεντρική πλατεία της Αθήνας, προκαλώντας σοκ στους περαστικούς", τονίζει η εφημερίδα.
"Ένας Έλληνας αυτοπυροβολήθηκε στην πλατεία Συντάγματος, όπου βρίσκεται η Βουλή των Ελλήνων και μάλιστα κατά τις πρωινές ώρες, που στην περιοχή υπάρχει αυξημένη κίνηση και πολύς κόσμος" είναι ο τίτλος της εφημερίδας "La Presse".
"Η πλατεία Συντάγματος είναι το επίκεντρο των διαμαρτυριών και των κινητοποιήσεων ενάντια στα μέτρα λιτότητας που επιβάλλονται από την κυβέρνηση. Η Ελλάδα τα τελευταία δύο χρόνια μαστίζεται από περικοπές, ανεργία και ύφεση, γεγονός που έχει οδηγήσει σε αύξηση των αυτοκτονιών στη χώρα" επισημαίνεται ακόμα στο δημοσίευμα.

η μεγαλομανεία θα μας φάει.....πόσο καλύτερες είναι οι άνω ξένες φυλλάδες από το δικό μας STAR channel και μερικά άλλα ????
σπεκουλάρουν βεβαίως και αυτοί αλλά σε κυριλέ...έκδοση :hmmm:

ortho
05-04-2012, 13:32
Οτι και να συμβαίνει, το χέρι του το όπλισε η κρίση. Αλλιώς ή θα το έκανε σπίτι του ή καθόλου.

gsmaniac
05-04-2012, 13:44
Οτι και να συμβαίνει, το χέρι του το όπλισε η κρίση. Αλλιώς ή θα το έκανε σπίτι του ή καθόλου.


ετσι.........:(

samios
05-04-2012, 13:46
η μεγαλομανεία θα μας φάει.....πόσο καλύτερες είναι οι άνω ξένες φυλλάδες από το δικό μας STAR channel και μερικά άλλα ????
σπεκουλάρουν βεβαίως και αυτοί αλλά σε κυριλέ...έκδοση :hmmm:

Για εμένα είναι το σχόλιο φίλε μου;;;;;

Arkas
05-04-2012, 14:11
Οτι και να συμβαίνει, το χέρι του το όπλισε η κρίση. Αλλιώς ή θα το έκανε σπίτι του ή καθόλου.

Είναι αυτό που λέμε,
ηθική αυτουργία ...

vpentza
05-04-2012, 14:28
Για εμένα είναι το σχόλιο φίλε μου;;;;;

μην μπριζώνεσαι........γενικά μιλάω φυσικά, δεν ευθύνεσαι για τα ξένα δίκτυα...αλλοίμονο...

samios
05-04-2012, 14:30
μην μπριζώνεσαι........γενικά μιλάω φυσικά, δεν ευθύνεσαι για τα ξένα δίκτυα...αλλοίμονο...

Α οκ. Γιατί μου φάνηκε σημαντικό και για αυτό σκέφτηκα να το επισυνάψω.

sava
05-04-2012, 14:36
Οτι και να συμβαίνει, το χέρι του το όπλισε η κρίση. Αλλιώς ή θα το έκανε σπίτι του ή καθόλου.

Φίλε μου.Και άλλοι έχουν μείνει άνεργοι.Και άλλοι δεν έχουν να ταίσουν τα παιδάκια τους.Και μπορεί να είναι και αρκετά νεότεροι από τον 77χρονο.:hmmm:

gsmaniac
05-04-2012, 14:41
Φίλε μου.Και άλλοι έχουν μείνει άνεργοι.Και άλλοι δεν έχουν να ταίσουν τα παιδάκια τους.Και μπορεί να είναι και αρκετά νεότεροι από τον 77χρονο.:hmmm:

Δεν έχουμε όλοι τον ίδιο χαρακτήρα.....
Στα δύσκολα ο καθένας αντιδρά διαφορετικα....:cool:
Επειδη έχω μακροχρόνια άνεργο μέσα στο Σπιτι μου......δεν είναι ότι καλύτερο, για την ψυχολογία μας...:cool:

Eftixis
05-04-2012, 14:41
Το λάθος του ήταν μόνο ότι αφού πήρε τέτοια απόφαση να την έστηνε έξω από κανένα υπουργείο να έκοβε και κανένα κ@λο και να μας έκανε καλό Μήπως και συμμορφωνότανε τα λαμόγια:cr13:

Bolero
05-04-2012, 14:43
Παιδιά ήταν γραφτό του να πάει από δικό του βόλι.Έτσι λένε στο χωριό μου και εδώ έγινε πραγματικότητα:cool::cool:

lepanto
05-04-2012, 14:56
Το λάθος του ήταν μόνο ότι αφού πήρε τέτοια απόφαση να την έστηνε έξω από κανένα υπουργείο να έκοβε και κανένα κ@λο και να μας έκανε καλό Μήπως και συμμορφωνότανε τα λαμόγια:cr13:
Έτσι ακριβώς Ευτυχη εάν είχε πάρει 2-3 αλήτες μαζί του θα αξιονοταν η μνήμη του κ ο έλληνας θα αφιπνυζοταν . Πάντως για κάποιες πράξεις μας παίζουν ρόλο πολλα πράγματα ,ένα είναι κ η ηλικία,κάτι που δεν ειπώθηκε

nasos
05-04-2012, 15:03
Έτσι ακριβώς Ευτυχη εάν είχε πάρει 2-3 αλήτες μαζί του θα αξιονοταν η μνήμη του κ ο έλληνας θα αφιπνυζοταν . Πάντως για κάποιες πράξεις μας παίζουν ρόλο πολλα πράγματα ,ένα είναι κ η ηλικία,κάτι που δεν ειπώθηκε

Θέλεις να πεις οτι είχε όριμη σκέψη;;;

vpentza
05-04-2012, 15:08
κανείς δεν θα μάθει ποτέ την αλήθεια.....

όλοι οι αυτόκλειτοι γιατροί παθολόγοι, ψυχολόγοι, συνταγματολόγοι, οικονομολόγοι, κοινωνιολόγοι, κουραδολόγοι κάνουν εκτιμήσεις......μπορεί να έχει συμβεί το προφανές, μπορεί να έχει συμβεί το πλέον απίθανο και οι κατευθυνόμενες φυλλάδες όπως και τα τηλεοπτικά κανάλια σαν αγρίμια ξεσκίζουν το κορμί του πτώματος προς τέρψην τηλεθέασης και ημερήσιας κυκλοφορίας...

τα συλληπητήρια στους δικούς του και μακριά από εμάς τέτοιες πρακτικές....οφείλουμε να βρίσκουμε τη δύναμη να διατηρούμε το δώρο της ζωής διότι είναι το μοναδικό που δεν φορολογείται, δεν παρακρατείται, δεν φυλακίζεται και το ελέγχουμε μόνο εμείς......όταν το αφαιρούμε μόνοι μας, είναι σαν να παραδίδουμε και αυτό στους διώκτες μας.....:)

tavrina
05-04-2012, 15:10
Πιστεύω οτι μια τέτοια κίνηση υποδηλώνει πάντα προδιάθεση και μη φυσιολογική κατάσταση ατόμου.
Αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι οτι όλα πιά από το πιο μικρό θέμα πρέπει να μεταδίδονται παγκοσμίως και να προβάλλονται έτσι όπως θέλουν μερικοί για τους "δικούς τους λόγους"
Κρίμα για τον άνθρωπο, όμως ειλικρινά πιστεύω οτι δεν οφείλεται μόνο στην "κρίση".

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-04-2012, 15:28
κανείς δεν θα μάθει ποτέ την αλήθεια.....

όλοι οι αυτόκλειτοι γιατροί παθολόγοι, ψυχολόγοι, συνταγματολόγοι, οικονομολόγοι, κοινωνιολόγοι, κουραδολόγοι κάνουν εκτιμήσεις......μπορεί να έχει συμβεί το προφανές, μπορεί να έχει συμβεί το πλέον απίθανο και οι κατευθυνόμενες φυλλάδες όπως και τα τηλεοπτικά κανάλια σαν αγρίμια ξεσκίζουν το κορμί του πτώματος προς τέρψην τηλεθέασης και ημερήσιας κυκλοφορίας...

τα συλληπητήρια στους δικούς του και μακριά από εμάς τέτοιες πρακτικές....οφείλουμε να βρίσκουμε τη δύναμη να διατηρούμε το δώρο της ζωής διότι είναι το μοναδικό που δεν φορολογείται, δεν παρακρατείται, δεν φυλακίζεται και το ελέγχουμε μόνο εμείς......όταν το αφαιρούμε μόνοι μας, είναι σαν να παραδίδουμε και αυτό στους διώκτες μας.....:)


Βασίλη, θα συμφωνήσω μαζί σου κ θα προσθέσω ...

Στην χώρα τους, πόσες αυτοκτονίες έχουν ημερησίως ...

Δεν είδα να το αντιπαραθέτουν με την "δική" μας ... την ΜΙΑ ... :cool::cool::cool:

lepanto
05-04-2012, 15:34
Θέλεις να πεις οτι είχε όριμη σκέψη;;;

Όχι κάθε άλλο ,απλα μεγαλονοντας βλέπεις τα πράγματα με διαφορετική οπτική γωνία ;)Είμαι 51 κ σίγουρα σκέπτομαι( για κάποια πράγματα ) αλλοιώς ,σίγουρα δεν συμφωνο με την πράξη του πιστεύω ότι δεν έχουμε δικαίωμα για κάτι τέτοιο

napgeo
05-04-2012, 15:46
Το λάθος του ήταν μόνο ότι αφού πήρε τέτοια απόφαση να την έστηνε έξω από κανένα υπουργείο να έκοβε και κανένα κ@λο και να μας έκανε καλό Μήπως και συμμορφωνότανε τα λαμόγια:cr13:


Μα ακριβώς εκεί ήταν το πρόβλημα του. Δεν είχε τις δυνάμεις να το πράξη.
Η πλατεία Συντάγματος είναι ο συμβολισμός της πράξης και η αντίσταση η δική του κατά των μέτρων……….

philipe
05-04-2012, 15:55
Όχι κάθε άλλο ,απλα μεγαλονοντας βλέπεις τα πράγματα με διαφορετική οπτική γωνία ;)Είμαι 51 κ σίγουρα σκέπτομαι( για κάποια πράγματα ) αλλοιώς ,σίγουρα δεν συμφωνο με την πράξη του πιστεύω ότι δεν έχουμε δικαίωμα για κάτι τέτοιο

Ίσως δεν σε κατάλαβα και εγώ.Οταν λέμε όριμη σκέψη αυτό ενοούμε.Μετά από κάποια ηλικία δεν φέρεσαι παρορμητικά σαν εικοσπεντάχρονος:cool:

lempoi
05-04-2012, 16:01
Είναι αυτό που λέμε,
ηθική αυτουργία ...

ηθικοι αυτουργοι ομως ειναι και ολοι αυτοι που απο το 74 στηριζουν και ψηφιζουν τα κομματα ου μας φερανε σ αυτη την κατασταση!! ασ μην κρυβομαστε...

napgeo
05-04-2012, 16:10
ηθικοι αυτουργοι ομως ειναι και ολοι αυτοι που απο το 74 στηριζουν και ψηφιζουν τα κομματα ου μας φερανε σ αυτη την κατασταση!! ασ μην κρυβομαστε...



Διαφωνώ πάνω σε αυτό. Δεν νοιώθω ότι είμαι ηθικός αυτουργός καμιάς πράξης επειδή τους ψήφισα.
Έκανα την επιλογή μου βάσει των προγραμματικών τους δηλώσεων. Εάν δεν τις τήρησαν είναι αυτοί υπεύθυνοι και όχι εγώ.
Δεν έχω στα χέρια μου ούτε τους ελεγκτικούς μηχανισμούς ούτε ασκώ εξουσία.
Παραπλανήθηκα μόνο………………….

nasos
05-04-2012, 16:10
ηθικοι αυτουργοι ομως ειναι και ολοι αυτοι που απο το 74 στηριζουν και ψηφιζουν τα κομματα ου μας φερανε σ αυτη την κατασταση!! ασ μην κρυβομαστε...

Ε όχι ρε παιδιά.Και για την αυτοκτονία του 77χρονου να φταίει πάλι ο έλληνας πολίτης:cr13:

nasos
05-04-2012, 16:11
Διαφωνώ πάνω σε αυτό. Δεν νοιώθω ότι είμαι ηθικός αυτουργός καμιάς πράξης επειδή τους ψήφισα.
Έκανα την επιλογή μου βάσει των προγραμματικών τους δηλώσεων. Εάν δεν τις τήρησαν είναι αυτοί υπεύθυνοι και όχι εγώ.
Δεν έχω στα χέρια μου ούτε τους ελεγκτικούς μηχανισμούς ούτε ασκώ εξουσία.
Παραπλανήθηκα μόνο………………….



:ye36::ye36::ye36:

silvestros
05-04-2012, 16:52
Κάθε μέρα πεθαινουν άνθρωποι απο ναρκωτικα, εργατικα ατυχηματα, τροχαια, αρρωστειες και ολα αυτα ειναι θυματα της διεφθαρμενης εξουσιας αλλα κανεις δεν ασχολειται επειδη δεν πουλαει το θεμα.... τωρα ολοι μελαγχολησαν ξαφνικα...και προεκλογικα (την ιδια μερα μια μητερα εσφαξε το αυτιστικο παιδι της ...αλλα το θεμα δεν πουλαει γιατι δεν περιεχει επαρκη οικονομικη απελπισια)

yannis
05-04-2012, 17:26
Δηλαδή το '41-'44 την περίοδο της γερμανικής κατοχής, που αποδεδειγμένα ήταν χειρότερα τα πράγματα... πόσοι φυσιολογικοί άνθρωποι αυτοκτόνησαν;;;;
Και που πήγε το περίφημο "ένστικτο της αυτοσυντήρησης";;;;
Άμα με την κάθε κρίση, αυτοκτονούσαμε ή βγαίναμε στο πεζοδρόμιο, τότε θα 'χανε μείνει μόνο λίγες πουτάνες να κλαιν τους πεθαμένους!!!!!

napgeo
05-04-2012, 17:29
Κάθε μέρα πεθαινουν άνθρωποι απο ναρκωτικα, εργατικα ατυχηματα, τροχαια, αρρωστειες και ολα αυτα ειναι θυματα της διεφθαρμενης εξουσιας αλλα κανεις δεν ασχολειται επειδη δεν πουλαει το θεμα.... τωρα ολοι μελαγχολησαν ξαφνικα...και προεκλογικα (την ιδια μερα μια μητερα εσφαξε το αυτιστικο παιδι της ...αλλα το θεμα δεν πουλαει γιατι δεν περιεχει επαρκη οικονομικη απελπισια)




Συμφωνώ πάνω σε αυτό.
Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Εδώ μιλάμε για συμβολική αυτοκτονία.
Πολλοί συνάνθρωποι μας για να στρέψουν τα φώτα της δημοσιότητας πάνω σε ένα κοινωνικό θέμα αλά και να αφυπνίσουν μερικούς απο εμάς προέβησαν σε τέτοιου είδους πράξεις.
Να θυμηθούμε ότι και στην περίοδο της χούντας στην Ελλάδα το Ελληνόπουλο που αυτοπυρπολήθηκε στην Ιταλία. Αφυπνίστηκαν τότε οι Ευρωπαίοι.
Ναι…………………………….

yannis
05-04-2012, 17:44
Συμφωνώ πάνω σε αυτό.
Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Εδώ μιλάμε για συμβολική αυτοκτονία.
Πολλοί συνάνθρωποι μας για να στρέψουν τα φώτα της δημοσιότητας πάνω σε ένα κοινωνικό θέμα αλά και να αφυπνίσουν μερικούς απο εμάς προέβησαν σε τέτοιου είδους πράξεις.
Να θυμηθούμε ότι και στην περίοδο της χούντας στην Ελλάδα το Ελληνόπουλο που αυτοπυρπολήθηκε στην Ιταλία. Αφυπνίστηκαν τότε οι Ευρωπαίοι.
Ναι…………………………….


Σιγά βρε Νάπο... τόσοι αυτοπυρπολούνται και "αυτοκτονούν ηρωικά" στην Αφρική, στην Ασία, στην νότιο Αμερική... εσύ αφυπνίστηκες;;; και τι έκανες;;;
Οι Ευρωπαίοι, επί χούντας "δεν ήξεραν";;; Ή μήπως και αυτοί "διάβαζαν";;;;!!!!

vpentza
05-04-2012, 19:21
[QUOTE=napgeo;648463]
Εδώ μιλάμε για συμβολική αυτοκτονία. [/SIZE][/FONT]

Ε οχι και συμβολικη η αυτοκτονια του......ποσο πια να το ξεχειλωσουμε το θεμα για το οποιο πραγματικα δεν γνωριζουμε τα αιτια ?

Πρεπει δηλ να του στησουμε και αγαλμα ?
Η απαντηση στα προβληματα (οποιαδηποτε προβληματα) ειναι η προσπαθεια αντιστασης και οχι παραιτησης.....
Νομιζω κυριοι οτι ψαχνουμε να δημιουργησουμε ηρωες αλλα απο λαθος δεξαμενη υποψηφίων.....

silvestros
05-04-2012, 19:22
Συμφωνώ πάνω σε αυτό.
Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Εδώ μιλάμε για συμβολική αυτοκτονία.
Πολλοί συνάνθρωποι μας για να στρέψουν τα φώτα της δημοσιότητας πάνω σε ένα κοινωνικό θέμα αλά και να αφυπνίσουν μερικούς απο εμάς προέβησαν σε τέτοιου είδους πράξεις.
Να θυμηθούμε ότι και στην περίοδο της χούντας στην Ελλάδα το Ελληνόπουλο που αυτοπυρπολήθηκε στην Ιταλία. Αφυπνίστηκαν τότε οι Ευρωπαίοι.
Ναι…………………………….


αυτο ακριβως ειναι το πιο επικινδυνο της ιστοριας,.... η εκρηξη ενός αγανακτισμενου, εξαπατημένου και ταπεινωμενου λαού θέλει ένα σπιρτο συμβολισμού για να καταστρεψει πρωτα απο ολα τις κοινωνικες αξιες

lion77
05-04-2012, 19:33
Και κάτι απλό. Αν ήθελε αυτός ο άνθρωπος να στείλει ένα μήνυμα γιατί δεν έγραψε αυτό το συμβολικό και έγραψε για χρέη;;;;

ckk
05-04-2012, 20:10
Φίλε μου.Και άλλοι έχουν μείνει άνεργοι.Και άλλοι δεν έχουν να ταίσουν τα παιδάκια τους.Και μπορεί να είναι και αρκετά νεότεροι από τον 77χρονο.:hmmm:

Μα ακριβώς, επειδή είναι νεότεροι δεν αυτοκτονούν. Οι νεότεροι έχουν τον χρόνο μπροστά τους να φτιάξουν τα πράγματα για αυτούς και τις οικογένειές τους. Ο ηλικιωμένος στα 77, τί δυνατότητες έχει να... ξαναφτιάξει την ζωή του? Τί χρόνο έχει μπροστά του να… αρχίσει να κολλάει ένσημα για να πάρει την σύνταξη που του κλέψανε τα καθίκια?

Με τί αξιοπρέπεια θα γυρίσει στα παιδιά του ή στα σκουπίδια για να βρει τα προς το ζειν?

Παραθέτω κατωτέρω την επιστολή του, ώστε να έχουμε το αυθεντικό κείμενο και όχι το 'άλλα λέει η θειά μου άλλα ακούν τα αυτιά μου'. Όποιος από το κείμενο της επιστολής εξακολουθεί και βγάζει το συμπέρασμα ότι ο άνθρωπος ήταν τρελός… θα μπορούσε να παραθέσει τις δικές του σκέψεις, αντ’ αυτού.

Επίσης όποιος έχει απορίες σχετικά με τα νοήματα της επιστολής, εδώ είμαστε για να του τις λύσουμε.

http://img207.imageshack.us/img207/3280/captureeum.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/207/captureeum.jpg/)

Στο μόνο που διαφωνώ μαζί του, είναι ότι έπρεπε να ζωστεί με ένα καλό μασούρι 40 κιλών και να πάει να το κάνει στην Βουλή. Για να ‘αυτοκτονήσει’ και τους 300 καριoληδες. Του έλειψε το ‘μεγαλείο’ της σκέψης αυτής. Θα παρήγαγε έργο για την κοινωνία.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα…

lion77
05-04-2012, 20:16
Μα ακριβώς, επειδή είναι νεότεροι δεν αυτοκτονούν. Οι νεότεροι έχουν τον χρόνο μπροστά τους να φτιάξουν τα πράγματα για αυτούς και τις οικογένειές τους. Ο ηλικιωμένος στα 77, τί δυνατότητες έχει να... ξαναφτιάξει την ζωή του? Τί χρόνο έχει μπροστά του να… αρχίσει να κολλάει ένσημα για να πάρει την σύνταξη που του κλέψανε τα καθίκια?

Με τί αξιοπρέπεια θα γυρίσει στα παιδιά του ή στα σκουπίδια για να βρει τα προς το ζειν?

Παραθέτω κατωτέρω την επιστολή του, ώστε να έχουμε το αυθεντικό κείμενο και όχι το 'άλλα λέει η θειά μου άλλα ακούν τα αυτιά μου'. Όποιος από το κείμενο της επιστολής εξακολουθεί και βγάζει το συμπέρασμα ότι ο άνθρωπος ήταν τρελός… θα μπορούσε να παραθέσει τις δικές του σκέψεις, αντ’ αυτού.

Επίσης όποιος έχει απορίες σχετικά με τα νοήματα της επιστολής, εδώ είμαστε για να του τις λύσουμε.

http://img207.imageshack.us/img207/3280/captureeum.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/207/captureeum.jpg/)

Στο μόνο που διαφωνώ μαζί του, είναι ότι έπρεπε να ζωστεί με ένα καλό μασούρι 40 κιλών και να πάει να το κάνει στην Βουλή. Για να ‘αυτοκτονήσει’ και τους 300 #######δες. Του έλειψε το ‘μεγαλείο’ της σκέψης αυτής. Θα παρήγαγε έργο για την κοινωνία.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα…

Και κάτι απλό. Αν ήθελε αυτός ο άνθρωπος να στείλει ένα μήνυμα γιατί δεν έγραψε αυτό το συμβολικό και έγραψε για χρέη;;;;


:wha13:

ckk
05-04-2012, 20:36
:wha13:

Γράψε αν δεν βαριέσαι την σκέψη σου. Ολοκληρωμένη.

lion77
05-04-2012, 20:43
Γράψε αν δεν βαριέσαι την σκέψη σου. Ολοκληρωμένη.

Ωχ σόρυ αδερφέ.Με εσένα συμφωνώ απόλυτα. Άλλο ήθελα να πάρω παράθεση. Τώρα πως να τα σβήσω;;;;:(:(:(

ckk
05-04-2012, 20:47
Ωχ σόρυ αδερφέ.Με εσένα συμφωνώ απόλυτα. Άλλο ήθελα να πάρω παράθεση. Τώρα πως να τα σβήσω;;;;:(:(:(

Δεν χρειάζεται να σβήσεις κάτι. Κάνε κανονικά την διαδικασία από την αρχή, με την άλλη παράθεση.

lion77
05-04-2012, 20:52
Δεν χρειάζεται να σβήσεις κάτι. Κάνε κανονικά την διαδικασία από την αρχή, με την άλλη παράθεση.

:ye02:

lion77
05-04-2012, 20:54
Συμφωνώ πάνω σε αυτό.
Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Εδώ μιλάμε για συμβολική αυτοκτονία.
Πολλοί συνάνθρωποι μας για να στρέψουν τα φώτα της δημοσιότητας πάνω σε ένα κοινωνικό θέμα αλά και να αφυπνίσουν μερικούς απο εμάς προέβησαν σε τέτοιου είδους πράξεις.
Να θυμηθούμε ότι και στην περίοδο της χούντας στην Ελλάδα το Ελληνόπουλο που αυτοπυρπολήθηκε στην Ιταλία. Αφυπνίστηκαν τότε οι Ευρωπαίοι.
Ναι…………………………….


Και κάτι απλό. Αν ήθελε αυτός ο άνθρωπος να στείλει ένα μήνυμα γιατί δεν έγραψε αυτό το συμβολικό και έγραψε για χρέη;;;;




:wha13:

ckk
05-04-2012, 21:08
:wha13:

Πιό επάνω παραθέτω την επιστολή τού αυτόχειρα. Πού βλέπεις αναφορά για χρέη?

ckk
05-04-2012, 21:39
Άκουσα και τα σχόλια των διαφόρων Μπεγλίτιδων... :u55: :u59: ####όπανα Νεύρα Νεύρα



Στο σημείο που αυτοκτόνησε, υπάρχει το σημείωμα ενός νέου:

"To όνομα του νεκρού σήμερα είναι Δημοκρατία μα είμαστε 11 εκατομμύρια οι ζωντανοί και το όνομα μας είναι Αντίσταση".


Δεν θα τους περάσει. Δεν τους φοβόμαστε. Νικητές στο τέλος θα είμαστε οι Πολίτες.

taksidiotis
05-04-2012, 21:53
Την πράξη της αυτοκτονίας προσωπικα την θεωρώ δειλία<<θα αντιμετώπιζα τις συνεπειες μέχρι τέλους όσες κακές σκέψεις κι αν είχα μεσα μου για να κάνω κακο στον εαυτό μου>>...άποψη μου φυσικα αυτο,δεν μπορω όμως να Πω οτι δε στεναχωρηθηκα για τον άνθρωπο που άφησε την τελευταία του πνοή έπειτα απο επιλογη του εκει στην πλατεία.
Δυστυχως η κυβέρνηση αυτη έχει πάρει πολλούς στο λαιμό της,σε λίγο θα συναγωνιζομαστε και τους Φινλανδους που ειναι πρώτοι στις αυτοκτονίες.
Η πράξη αυτη παντως οπως κι αν την θεωρω με εξόργισε...
Ευχομαι παντως,ολόψυχα,όπως καταδίκασαν τον Λυμπερη κάποτε σε εκτέλεση,να καταδικάσουν και αυτα τα 300 ρεμαλια.


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

tattoopanther
05-04-2012, 22:41
για τους σαμουράι πάντως το χαρακίρι δεν ήταν καθόλου δειλία...,

όπως και να έχει .,.
δεν είμε υπέρ τις αυτοκτονίας.,.,

αλλα ο καθένας διαλέγει τον δίκο τρόπο αντίδρασης.,.,
αναλόγος τις δυνάμεις του.,.
και πως τον κόφτη.,.,

silvestros
05-04-2012, 22:47
για τους σαμουράι πάντως το χαρακίρι δεν ήταν καθόλου δειλία...,

όπως και να έχει .,.
δεν είμε υπέρ τις αυτοκτονίας.,.,

αλλα ο καθένας διαλέγει τον δίκο τρόπο αντίδρασης.,.,
αναλόγος τις δυνάμεις του.,.
και πως τον κόφτη.,.,


σωστος Χρηστο αλλιως απαξιωνουμε και τις Σουλλιωτισσες ...απλα το θεμα γινεται αντικειμενο εκμεταλλευσης... τοσα θυματα στις φωτιες της Σαμου και Πελλοπονησο και στα τροχαια κανεναν δεν μελαγχολησαν ...τωρα θυμηθηκανε τις αδικιες τις εξουσιας... ο μακαριτης εγραψε ενα σωστο... να τους δουμε κρεμασμενους σαν το μουσολινι . Αυτη ειναι η ουσια του αγωνα και δεν χρειαζεται ουτε αριστερη ουτε ακροδεξια αναλυση, ο αγωνας γινεται πλεον για την ανθρωπινη αξιοπρεπεια.

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
06-04-2012, 00:40
Μαλλον δεν υπαρχει κανενας μοντερατορας εδω να κανει σωστα την δουλεια του η' κατι αλλο γινετε...

kgs
06-04-2012, 00:41
σωστος Χρηστο αλλιως απαξιωνουμε και τις Σουλλιωτισσες ...απλα το θεμα γινεται αντικειμενο εκμεταλλευσης... τοσα θυματα στις φωτιες της Σαμου και Πελλοπονησο και στα τροχαια κανεναν δεν μελαγχολησαν ...τωρα θυμηθηκανε τις αδικιες τις εξουσιας... ο μακαριτης εγραψε ενα σωστο... να τους δουμε κρεμασμενους σαν το μουσολινι . Αυτη ειναι η ουσια του αγωνα και δεν χρειαζεται ουτε αριστερη ουτε ακροδεξια αναλυση, ο αγωνας γινεται πλεον για την ανθρωπινη αξιοπρεπεια.


:re26:σε αυτή την αξιοπρέπεια:re26:

lion77
06-04-2012, 10:22
Πού βλέπεις αναφορά για χρέη?

Απογοήτευση και θυμός στην ελληνική κοινωνία για την αυτοκτονία του 77χρονου

Οργή, πόνος, θυμός. Αυτά τα συναισθήματα κατακλύζουν το πανελλήνιο στο άκουσμα της είδησης ότι ένας 77χρονος έβαλε τέλος στη ζωή του γιατί δεν άντεξε τα χρέη τα οποία και δεν ήθελε να τα αφήσει στα παιδιά του.

Κανείς δεν μπορεί να πιστέψει αυτό που συνέβη στην «καρδιά της Αθήνας», στην πλατεία Συντάγματος και μάλιστα στις 9 η ώρα το πρωί. Ο κόσμος μιλάει για μέτρα της κυβέρνησης και της τρόικας που είναι θηλιά στο λαιμό και για οικονομικά βάρη που είναι αφόρητα. Δεν αντέχουν άλλο τις περικοπές στους μισθούς και στις συντάξεις. «Ο κόσμος πεινάει» λέει μία κυρία που βρίσκεται στο σημείο. «Ξέρω οικογένεια δεν έχει λεφτά να πάρει γάλα στα παιδιά της», συνεχίζει.

Αυτόπτες μάρτυρες λένε ότι άκουσαν τον πυροβολισμό και είδαν τον άντρα να σωριάζεται. Κανείς δεν πρόλαβε να αντιδράσει.

Newsbeast.gr | ΚΟΙΝΩΝΙΑ : «Τόσα πολλά χωράνε τα σάβανα τα δικά τους;» (http://www.newsbeast.gr/society/arthro/329998/tosa-polla-horane-ta-savana-ta-dika-tous/)

silvestros
06-04-2012, 10:33
Απογοήτευση και θυμός στην ελληνική κοινωνία για την αυτοκτονία του 77χρονου

Οργή, πόνος, θυμός. Αυτά τα συναισθήματα κατακλύζουν το πανελλήνιο στο άκουσμα της είδησης ότι ένας 77χρονος έβαλε τέλος στη ζωή του γιατί δεν άντεξε τα χρέη τα οποία και δεν ήθελε να τα αφήσει στα παιδιά του.

Κανείς δεν μπορεί να πιστέψει αυτό που συνέβη στην «καρδιά της Αθήνας», στην πλατεία Συντάγματος και μάλιστα στις 9 η ώρα το πρωί. Ο κόσμος μιλάει για μέτρα της κυβέρνησης και της τρόικας που είναι θηλιά στο λαιμό και για οικονομικά βάρη που είναι αφόρητα. Δεν αντέχουν άλλο τις περικοπές στους μισθούς και στις συντάξεις. «Ο κόσμος πεινάει» λέει μία κυρία που βρίσκεται στο σημείο. «Ξέρω οικογένεια δεν έχει λεφτά να πάρει γάλα στα παιδιά της», συνεχίζει.

Αυτόπτες μάρτυρες λένε ότι άκουσαν τον πυροβολισμό και είδαν τον άντρα να σωριάζεται. Κανείς δεν πρόλαβε να αντιδράσει.

Newsbeast.gr | ΚΟΙΝΩΝΙΑ : «Τόσα πολλά χωράνε τα σάβανα τα δικά τους;» (http://www.newsbeast.gr/society/arthro/329998/tosa-polla-horane-ta-savana-ta-dika-tous/)



δακρυβρεχτες ιστοριες καποτε τα γυρνουσαν εργα τωρα εγιναν κινητηριος δυναμη των τηλεοπτικων ειδησεων και των blogs.... αληθεια αφου δεν εδωσε τα χρεη στα παιδια του ...καποια αλλα παιδια αλλων επιχειρηματιων θα τα υποστουν ή το δημοσιο.... πολυ ασφαλης και επικερδης τροπος να γινεις ηρωας γλυτωνεις τα χρεη και γινεσαι και ηρωας..... σε αντιθεση με τον αγνωστο στρατιωτη που μερικες ημερες πριν τιμησαν υποκριτικα εξουσια και ο φιμωμενος (αδιαφορος) λαος , εκεινον δεν τον ρωτησαν αν εχει χρεη και παιδια η αν θελει να πεθανει ... του ειπαν απλα ετσι πρεπει....

πολυ δε περισσοτερο δεν ξερουμε αν ηθελαν να καουν οι ανθρωποι στη Σαμο ... για εκεινους βεβαια καμια συγκεντρωση δεν εγινε στο Συνταγμα

ειναι τραγικο να χανεται ενας ανθρωπος απο εκει και περα ειναι χυδαιο να γινεται εργαλειο προσελκυσης ψηφοφορων και πελατων ενημερωσης

CPretenteriS
06-04-2012, 10:34
δεν το εχει δει κανενας mod (http://http://www.gsforum.gr/f42/%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AC%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-30283/index4.html)

Λες ε...?? :rolleyes::rolleyes:

lion77
06-04-2012, 10:53
Απογοήτευση και θυμός στην ελληνική κοινωνία για την αυτοκτονία του 77χρονου

Οργή, πόνος, θυμός. Αυτά τα συναισθήματα κατακλύζουν το πανελλήνιο στο άκουσμα της είδησης ότι ένας 77χρονος έβαλε τέλος στη ζωή του γιατί δεν άντεξε τα χρέη τα οποία και δεν ήθελε να τα αφήσει στα παιδιά του.

Κανείς δεν μπορεί να πιστέψει αυτό που συνέβη στην «καρδιά της Αθήνας», στην πλατεία Συντάγματος και μάλιστα στις 9 η ώρα το πρωί. Ο κόσμος μιλάει για μέτρα της κυβέρνησης και της τρόικας που είναι θηλιά στο λαιμό και για οικονομικά βάρη που είναι αφόρητα. Δεν αντέχουν άλλο τις περικοπές στους μισθούς και στις συντάξεις. «Ο κόσμος πεινάει» λέει μία κυρία που βρίσκεται στο σημείο. «Ξέρω οικογένεια δεν έχει λεφτά να πάρει γάλα στα παιδιά της», συνεχίζει.

Αυτόπτες μάρτυρες λένε ότι άκουσαν τον πυροβολισμό και είδαν τον άντρα να σωριάζεται. Κανείς δεν πρόλαβε να αντιδράσει.

Newsbeast.gr | ΚΟΙΝΩΝΙΑ : «Τόσα πολλά χωράνε τα σάβανα τα δικά τους;» (http://www.newsbeast.gr/society/arthro/329998/tosa-polla-horane-ta-savana-ta-dika-tous/)

δακρυβρεχτες ιστοριες καποτε τα γυρνουσαν εργα τωρα εγιναν κινητηριος δυναμη των τηλεοπτικων ειδησεων και των blogs....

Και όπως είπε παραπάνω φίλος ίσως είναι χρέη από την πράσινη τσόχα:hmmm::hmmm::hmmm:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
06-04-2012, 13:56
Μαλλον δεν υπαρχει κανενας μοντερατορας εδω να κανει σωστα την δουλεια του η' κατι αλλο γινετε...


Λες ε...?? :rolleyes::rolleyes:



γινετε κατι αλλο?:hmmm:

chrismet
06-04-2012, 14:01
Μετά από την πραγματικά δυσέρεστη για όλους πράξη του αυτόχειρα, εσείς γιατί πιστεύετε οτι έγινε;;;
Ήταν μια απόφαση στιγμής η ηταν κατι που του τριβέλιζε το μυαλό "χ" μήνες η χρόνια;;;;;:confused::confused::confused:

Είχαμε ακούσει και παλιότερα τέτοιες ιστορίες και μάλιστα με αυτούς τους ρυθμούς;
Η απάντηση είναι προφανής, δεν νομίζω να χρειάζονται πολλές σκέψεις.

sandy
06-04-2012, 17:41
σωστος Χρηστο αλλιως απαξιωνουμε και τις Σουλλιωτισσες ...απλα το θεμα γινεται αντικειμενο εκμεταλλευσης... τοσα θυματα στις φωτιες της Σαμου και Πελλοπονησο και στα τροχαια κανεναν δεν μελαγχολησαν ...τωρα θυμηθηκανε τις αδικιες τις εξουσιας... ο μακαριτης εγραψε ενα σωστο... να τους δουμε κρεμασμενους σαν το μουσολινι . Αυτη ειναι η ουσια του αγωνα και δεν χρειαζεται ουτε αριστερη ουτε ακροδεξια αναλυση, ο αγωνας γινεται πλεον για την ανθρωπινη αξιοπρεπεια.

Ε εντάξει τώρα.Μην φτάσουμε και σε τέτοιες συγκρίσεις:(:(:(
Να συγκρίνουμε δηλαδή τις σουλιώτισες με τον κάθε πικραμένο:cool::cool::cool:

ckk
06-04-2012, 22:47
Δηλαδή οι Σουλλιωτισσες έπεφταν από άπειρη ευτυχία?

Μερακλωμενο τσιφτετελι χόρευαν?

"Τον κάθε πικραμένο"... (sic)

peter75
06-04-2012, 22:58
Δηλαδή οι Σουλλιωτισσες έπεφταν από άπειρη ευτυχία?

Μερακλωμενο τσιφτετελι χόρευαν?

"Τον κάθε πικραμένο"... (sic)
:ye02:

tattoopanther
06-04-2012, 23:06
πίκρα που φάγαν και τα κορίτσια .,

για να φτάσουν εκει που φτάσαν.,.,.,.

TEOSS
07-04-2012, 02:05
.......Τί χρόνο έχει μπροστά του να… αρχίσει να κολλάει ένσημα για να πάρει την σύνταξη που του κλέψανε τα καθίκια?

Με τί αξιοπρέπεια θα γυρίσει στα παιδιά του ή στα σκουπίδια για να βρει τα προς το ζειν?

.................
Επίσης όποιος έχει απορίες σχετικά με τα νοήματα της επιστολής, εδώ είμαστε για να του τις λύσουμε.

http://img207.imageshack.us/img207/3280/captureeum.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/207/captureeum.jpg/)

Στο μόνο που διαφωνώ μαζί του, είναι ότι έπρεπε να ζωστεί με ένα καλό μασούρι 40 κιλών και να πάει να το κάνει στην Βουλή. Για να ‘αυτοκτονήσει’ και τους 300 καριoληδες. Του έλειψε το ‘μεγαλείο’ της σκέψης αυτής. Θα παρήγαγε έργο για την κοινωνία.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα…:hmmm:

Ποιο χώμα ??? στην Βουλγαρία...
πάει να καεί !!!
. :lo19:


Μπορείς να πεις πόση σύνταξη έπαιρνε μέχρι το 2010 και πόση πριν πεθάνει για να δούμε εάν χρειαζόταν να <<ψάχνει στα σκουπίδια>> λόγο της οικονομικής κρίσης? :cool:



Μετά μπορείς να γίνεις εσύ το <<ίνδαλμα>> κάνοντας πράξη τα λόγια σου.:D

slide
07-04-2012, 10:16
πίκρα που φάγαν και τα κορίτσια .,

για να φτάσουν εκει που φτάσαν.,.,.,.

Ποιά κορίτσια φάγανε ρε παιδιά ;;;;;;;;;;;:confused::confused::confused: Πότε έγινε αυτό ;;;;;;;;;

ckk
07-04-2012, 11:41
:hmmm:

Ποιο χώμα ??? στην Βουλγαρία...
πάει να καεί !!!

:lo19:

Γελάς με τον θάνατο του άλλου? Το ελαφρύ το χώμα, είναι έκφραση. Και επειδή θα αποτεφρωθεί, τί? Χάνει τον συμβολισμό της η πράξη του? Χάνει την βαρύτητά της? Και αν δεν έχει βαρύτητα, γιατί τα παγκόσμια μέσα ασχολήθηκαν με αυτήν? Ακόμα και οι φίλοι σου στο ΔΝΤ έβγαλαν δακρύβρεχτη ανακοίνωση.

Το χάνεις πάλι. Έκανες δύο τρεις καλές εμφανίσεις, αλλά πάλι ‘μπερδεύεις’. Σαν Ιταλικό γρήγορο. Δεν σκέπτεσαι… Μια γρήγορη επίσκεψη στον Παναγιωτόπουλο, ίσως σώσει την ευθυκρισία αλλά και το γραπτό λόγο σου. Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου, αλλά και στο forum, που μας ΦΙΛΟΞΕΝΕΊ. Δεν είσαι και κανένα παιδάκι, έχεις δυνατότητες, έχεις γνώσεις και πας και τα πετάς στον Καιάδα της αγένειας.


.


Μπορείς να πεις πόση σύνταξη έπαιρνε μέχρι το 2010 και πόση πριν πεθάνει για να δούμε εάν χρειαζόταν να <<ψάχνει στα σκουπίδια>> λόγο της οικονομικής κρίσης? :cool:


Δεν το ξέρω.



Μετά μπορείς να γίνεις εσύ το <<ίνδαλμα>> κάνοντας πράξη τα λόγια σου.:D

Θες να με ‘αυτοκτονήσεις’ εσύ? Θα έχεις και τις δυνατότητες. Νομίζω ότι είσαι και αστυνόμος. Και λέω νομίζω διότι όσες φορές σε έχω ρωτήσει, κάνεις την πάπια και δεν απαντάς. Αυτά δεν είναι πράγματα να ντρέπεσαι. Όλες δουλειές είναι. Αλήθεια, η υπηρεσία σου γνωρίζει ότι προτρέπεις τον κόσμο σε αυτοκτονία μέσα στην Βουλή?

Αλλά όταν με αυτοκτονήσεις, να έρθεις μόνος σου. Για να δεις και πόσα απίδια μπάζει ο σάκος.


Στον νεκρό δεν είχε εκδηλώσει κανείς υπέρμετρο θαυμασμό ή αγάπη ή λατρεία. Διότι ίνδαλμα είναι αυτό, που σου γράφω. Πάλι μπερδεύεσαι. Με την Βανδή, την Μπάστα και τον Βαλλιανάτο.

Εδώ μιλάμε για αξίες. Ηθική, αξιοπρέπεια, σεβασμός τους νεκρούς. Η σκύλευσή των νεκρών ήταν πάντα ίδιον απολίτιστων φυλών όπως των σημερινών τούρκων, που πάνε και χαλάνε και ανοίγουν τάφους σε Χριστιανικά νεκροταφεία της Κωνσταντινούπολης. Άλλα χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι οι Αμερικάνοι που ουρούσαν σε πτώματα Αφγανών και, επί του συγκεκριμένου, οι δηλώσεις των Μπεγλίτη και Κουκουλόπουλου. Απομακρύνσου από αυτές τις ατραπούς. Και έλα κοντά στο forum, σε κανένα καφέ.

Τώρα, πως θα κάνω εγώ πράξη τα γραπτά μου, θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω εγώ και τον τρόπο αλλά και τον χρόνο. Σίγουρα πάντως η διάθεση υπάρχει. Αν με βρεις και εσύ, άντε βρε, θα πάρεις και κανένα βαθμό.

Και επειδή η προτροπή σου να αυτοκτονήσω, είναι κατάπτυστη, σε περίπτωση που το ξέχασες ή κάνεις την πάπια, στο ξαναθυμίζω. Όποτε θελήσεις να με αυτοκτονήσεις, ένα τηλέφωνο απόσταση είμαι. Όπου και να είσαι θα έρθω ΕΓΩ να σε βρω.

tattoopanther
07-04-2012, 13:43
Ποιά κορίτσια φάγανε ρε παιδιά ;;;;;;;;;;;:confused::confused::confused: Πότε έγινε αυτό ;;;;;;;;;

βλπ. Σουλιωτοπούλες.,.




ο καθένας διαλέγει την θρησκεία του κι αν θέλει να έχει .,..,.,,
και τον τρόπο ταφής του.,

μην μπερδεύουμε καταστάσεις.,.,

tasko
07-04-2012, 15:14
μην μπερδεύουμε καταστάσεις.,.,

Σωστά. Το θέμα είναι γιατί έφτασε ο άνθρωπος σε αυτό το σημείο:confused::confused::confused::confused::confused:

ortho
07-04-2012, 15:45
Μην αρχίσετε χωρίς εμένα, πάω να πάρω καλαμπόκι!

mirn
07-04-2012, 19:36
Σωστά. Το θέμα είναι γιατί έφτασε ο άνθρωπος σε αυτό το σημείο:confused::confused::confused::confused::confused:


Τό έγραψε στο γράμμα του.Είχε φτάσει στην απόγνωση:cr13:

TEOSS
07-04-2012, 23:01
Μάλλον έγινε παρανόηση μιας και αρχίζω από το τέλος προς την αρχή και ξαναγυρίζω στο τέλος … μπέρδεμα έτσι ? λοιπόν :

Μα ακριβώς, επειδή είναι νεότεροι δεν αυτοκτονούν. Οι νεότεροι έχουν τον χρόνο μπροστά τους να φτιάξουν τα πράγματα για αυτούς και τις οικογένειές τους. Ο ηλικιωμένος στα 77, τί δυνατότητες έχει να... ξαναφτιάξει την ζωή του? Τί χρόνο έχει μπροστά του να…
3 <<αρχίσει να κολλάει ένσημα για να πάρει την σύνταξη που του κλέψανε τα καθίκια?

Με τί αξιοπρέπεια θα γυρίσει στα παιδιά του ή στα σκουπίδια για να βρει τα προς το ζειν?>>

Παραθέτω κατωτέρω την επιστολή του, ώστε να έχουμε το αυθεντικό κείμενο και όχι το 'άλλα λέει η θειά μου άλλα ακούν τα αυτιά μου'. Όποιος από το κείμενο της επιστολής εξακολουθεί και βγάζει το συμπέρασμα ότι ο άνθρωπος ήταν τρελός… θα μπορούσε να παραθέσει τις δικές του σκέψεις, αντ’ αυτού.

2<<Επίσης όποιος έχει απορίες σχετικά με τα νοήματα της επιστολής, εδώ είμαστε για να του τις λύσουμε.>>

http://img207.imageshack.us/img207/3280/captureeum.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/207/captureeum.jpg/)

4<<Στο μόνο που διαφωνώ μαζί του, είναι ότι έπρεπε να ζωστεί με ένα καλό μασούρι 40 κιλών και να πάει να το κάνει στην Βουλή. Για να ‘αυτοκτονήσει’ και τους 300 καριoληδες. Του έλειψε το ‘μεγαλείο’ της σκέψης αυτής>>. Θα παρήγαγε έργο για την κοινωνία.

1<<Ας είναι ελαφρύ το χώμα…>>




1<<:hmmm:

Ποιο χώμα ??? στην Βουλγαρία...
πάει να καεί !!! >>

2<<
. :lo19:>>


3 <<Μπορείς να πεις πόση σύνταξη έπαιρνε μέχρι το 2010 και πόση πριν πεθάνει για να δούμε εάν χρειαζόταν να <<ψάχνει στα σκουπίδια>> λόγο της οικονομικής κρίσης? :cool:>>



4<<Μετά μπορείς να γίνεις εσύ το <<ίνδαλμα>> κάνοντας πράξη τα λόγια σου>>.:D

4+ Εάν είναι λάθος κίνηση … γιατί την θεωρείς <<μεγαλείο>>???:cool:

ckk
07-04-2012, 23:14
Μάλλον έγινε παρανόηση μιας και αρχίζω από το τέλος προς την αρχή και ξαναγυρίζω στο τέλος … μπέρδεμα έτσι ? λοιπόν :





4+ Εάν είναι λάθος κίνηση … γιατί την θεωρείς <<μεγαλείο>>???:cool:

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς. Μην βαριέσαι. Γράψε όλες σου τις σκέψεις και αναλυτικά.

Αλλιώς μου θυμίζεις τον αστυνομικό διευθυντή του Λαζόπουλου, που λόγω ατολμίας, τα μασάει όλα.

Καθαρά και αναλυτικά. Και εγώ είμαι εδώ για να σου απαντήσω.

TEOSS
08-04-2012, 00:01
Υπάρχει λογική στις αντιφάσεις μεταξύ <<μεγαλείου σκέψεις >> και <<κατάπτυστης>> πράξης ???

Η αυτοκτονία είναι μια λανθασμένη κίνηση <<αποφυγής>> και όχι αντιμετώπισης των προβλημάτων της ζωής. Προβλήματα που πρέπει να λύνονται και αντιμετωπίζονται ΕΝ ζωή!
Εάν συνδυάσουμε αυτήν την λανθασμένη κίνηση με … μασούρια … 300 θύματα… και λοιπά περιγραφόμενα, έχουμε οτιδήποτε άλλο εκτός από <<μεγαλείο>>!!!

Εκτός …. Εκτός εάν μπορείς να δικαιολογήσεις το … μεγαλείο της σκέψης που μετατρέπεται σε κατάπτυστη, παράνομη και κατακριτέα πράξη!!!

Υ.Γ.
Εγώ δεν έχω δουλέψει χρηματιστής, δεν ήμουν πότε οι …αγορές! Και φυσικά δεν έχω φίλους στο … ΔΝΤ !!!
Μάλλον έχεις μπερδέψει προσωπικότητες και εμπειρίες…


Προ τι η <<έκρηξη>> παραληρήματος? Συ είπας και μετά … ξείπας!!!:cool:

ckk
08-04-2012, 00:15
Υπάρχει λογική στις αντιφάσεις μεταξύ <<μεγαλείου σκέψεις >> και <<κατάπτυστης>> πράξης ???

Η αυτοκτονία είναι μια λανθασμένη κίνηση <<αποφυγής>> και όχι αντιμετώπισης των προβλημάτων της ζωής. Προβλήματα που πρέπει να λύνονται και αντιμετωπίζονται ΕΝ ζωή!
Εάν συνδυάσουμε αυτήν την λανθασμένη κίνηση με … μασούρια … 300 θύματα… και λοιπά περιγραφόμενα, έχουμε οτιδήποτε άλλο εκτός από <<μεγαλείο>>!!!

Εκτός …. Εκτός εάν μπορείς να δικαιολογήσεις το … μεγαλείο της σκέψης που μετατρέπεται σε κατάπτυστη, παράνομη και κατακριτέα πράξη!!!

Υ.Γ.
Εγώ δεν έχω δουλέψει χρηματιστής, δεν ήμουν πότε οι …αγορές! Και φυσικά δεν έχω φίλους στο … ΔΝΤ !!!
Μάλλον έχεις μπερδέψει προσωπικότητες και εμπειρίες…


Προ τι η <<έκρηξη>> παραληρήματος? Συ είπας και μετά … ξείπας!!!:cool:

Συνεχιζεις να το πηγαίνεις καλα και προς μεγάλη εκπληξη κάποιων, φαίνεται να κερδίζω ένα στοίχημα.

Μπορώ όμως να σου απαντησω αύριο, διότι είμαι έτοιμος για ύπνο, ήδη στο κρεβάτι, μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας?

ckk
09-04-2012, 00:57
Υπάρχει λογική στις αντιφάσεις μεταξύ <<μεγαλείου σκέψεις >> και <<κατάπτυστης>> πράξης ???

Άλλο η αναγνώριση του δυνητικού μεγαλείου σκέψης να εκραγεί μέσα στην Βουλή και να πάρει 300 μαζί του και άλλο η προτροπή κάποιου να πάει να αυτοκτονήσει, έ? Εσύ τί λές?


Η αυτοκτονία είναι μια λανθασμένη κίνηση <<αποφυγής>> και όχι αντιμετώπισης των προβλημάτων της ζωής. Προβλήματα που πρέπει να λύνονται και αντιμετωπίζονται ΕΝ ζωή!
Εάν συνδυάσουμε αυτήν την λανθασμένη κίνηση με … μασούρια … 300 θύματα… και λοιπά περιγραφόμενα, έχουμε οτιδήποτε άλλο εκτός από <<μεγαλείο>>!!!

Γνώμη σου. Εγώ λέω ότι θέλει βαριά ούμπαλα για να μπορέσει κάποιος να αυτοκτονήσει. Χάνει το υπέρτατο αγαθό του. Την ίδια του την ζωή. Και το κάνει ο ίδιος.

Εκτός …. Εκτός εάν μπορείς να δικαιολογήσεις το … μεγαλείο της σκέψης που μετατρέπεται σε κατάπτυστη, παράνομη και κατακριτέα πράξη!!!

Το έκανα ήδη πιο επάνω.

Υ.Γ.
Εγώ δεν έχω δουλέψει χρηματιστής, δεν ήμουν πότε οι …αγορές! Και φυσικά δεν έχω φίλους στο … ΔΝΤ !!!
Μάλλον έχεις μπερδέψει προσωπικότητες και εμπειρίες…

Καθόλου, ίσα – ίσα. Ξέρω πολύ καλά ποιος είμαι και τί γνώσεις μπορώ να κουβαλάω από αυτό μου το παρελθόν. Και πώς μπορώ και τις συνδυάζω ακόμη και τώρα και μπορώ και τις χρησιμοποιώ στην ζωή μου και ξεπερνάω το προβλήματά μου.

Εσύ με τί παρελθόν ερχόσουνα και μου την έβγαινες παλαιότερα σε χρηματοοικονομικά θέματα? Δεν έχω μπερδέψει λοιπόν. Δεν σου την βγήκα ποτέ για καλάσνικοφ ή έλεγχο πλήθους. Αλήθεια είσαι αστυνομικός ή όχι? Θα απαντήσεις ποτέ?


Προ τι η <<έκρηξη>> παραληρήματος? Συ είπας και μετά … ξείπας!!!:cool:
Έκρηξη δεν έχεις δει…

Πού είπα και ξείπα? Μην ξεφύγεις από αυτό. Αναλυτικά παρακαλώ, με επιχειρήματα όπως τώρα τελευταία κάνεις. Όχι τραμπούκικες και λόγω ατολμίας, τα μασάς όλα κραυγές.

Εκτός κι αν δεν υπάρχουν... τσίπας (για να κάνει και ρίμα με το ξείπας).

TEOSS
09-04-2012, 22:01
Βλέπω ότι έχουμε εντελώς διαφορετική θεώρηση της αυτοκτονίας….
Εγώ θεωρώ απαράδεκτη την πράξη αυτή, ενώ εσύ την εγκρίνεις και μάλιστα όταν υπάρχει αξιόλογος <<στόχος>> σύμφωνα με την κρίση σου, την ανάγεις σε μεγαλείο που πραγματοποιείτε από άνδρες με <<βαριά ούμπαλα>>. !!!
Η φράση μου που προκάλεσε την αντίδραση σου ξεκινά με την λέξη <<μπορείς>> που σημαίνει ότι έχεις την δυνατότητα. Είναι δυνητική και όχι προστακτική! Δεν σε προτρέπω σε πράξη, αλλά σου επισημαίνω ότι έχεις την δυνατότητα να πράξεις αυτά που υποστηρίζεις. Έτσι ώστε να τοποθετηθείς καθαρά πάνω στο θέμα της μομφής που άφησες κατά του αυτόχειρα, ότι δηλαδή <<δεν είχε το μεγαλείο της σκέψης>>.
Όλη σου τοποθέτηση βέβαια δεν είναι πρωτόγνωρη…. είναι η βασική ιδεολογία που χρησιμοποιούν φονταμενταλιστές, ηγέτες κινημάτων που βάζουν αφελής που τους πιστεύουν να ανατινάζονται ανά τον κόσμο…. Αυτοί βέβαια μένουν ασφαλείς, μιας και δεν εννοούν αυτά που λένε για τον εαυτό τους …
Εγώ σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα από τα γραφόμενα σου… περεταίρω δεν νομίζω να αξίζει να ασχοληθώ γιατί ότι ήθελα το έμαθα .

Το ότι χρησιμοποίησα φραστικούς <<μοχλούς>> ή <<τσιγκέλια>> για να σου αποσπάσω αυτήν την τοποθέτηση είναι άλλο θέμα…. 0πως άλλο θέμα είναι ότι εγώ δεν έχω φίλους στο ΔΝΤ… ούτε μπαίνω σε <<λογική>> του στιλ <<μου την έβγαινες>> γιατί δεν δημιουργώ αντιπάλους ανεμόμυλους ….

black_hawk
10-04-2012, 13:51
Να θυμηθούμε ότι και στην περίοδο της χούντας στην Ελλάδα το Ελληνόπουλο που αυτοπυρπολήθηκε στην Ιταλία. Αφυπνίστηκαν τότε οι Ευρωπαίοι.
Ναι…………………………….


http://1.bp.blogspot.com/_28qfyrZlT0I/SNGW17IOePI/AAAAAAAADDI/IU_iKIaRris/s1600/georgakis.jpg

Φοιτητής της Γεωλογίας από την Κέρκυρα, που αυτοπυρπολήθηκε στις 19 Σεπτεμβρίου 1970 στη Γένοβα, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για το στρατιωτικό καθεστώς της Ελλάδας (1967-1974). Γεννήθηκε στις 23 Αυγούστου 1948 και ήταν μέλος της ΕΔΗΝ, της Νεολαίας της Ενώσεως Κέντρου.
23 Αυγούστου 1948 Κέρκυρα, Ελλάδα - 19 Σεπτεμβρίου 1970 Γένοβα, Ιταλία
Φοιτητής της Γεωλογίας από την Κέρκυρα, που αυτοπυρπολήθηκε στις 19 Σεπτεμβρίου 1970 στη Γένοβα, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για το στρατιωτικό καθεστώς της Ελλάδας (1967-1974). Γεννήθηκε στις 23 Αυγούστου 1948 και ήταν μέλος της ΕΔΗΝ, της Νεολαίας της Ενώσεως Κέντρου.
Ετών 22 ο Κώστας Γεωργάκης. Κερκυραίος. Σπούδαζε στην Ιταλία. Τον Ιούλιο του 1970 αποκάλυψε με ανώνυμη συνέντευξη σε εφημερίδα ότι η Χούντα των Αθηνών είχε διεισδύσει με ανθρώπους της και διαβρώσει τις ελληνικές φοιτητικές οργανώσεις στην Ιταλία με στόχο την εύρεση των 'Δημοκρατικών' φοιτητών. Η ταυτότητά του γρήγορα έγινε γνωστή και ο ίδιος φοβούμενος για την τύχη της οικογένειάς του στην Ελλάδα αποφάσισε να κάνει μια εντυπωσιακή ενέργεια, που θα προκαλέσει την προσοχή της διεθνούς κοινής γνώμης για την κατάσταση στην Ελλάδα. Νωρίς το πρωί στις 19 Σεπτεμβρίου 1970, ο Γεωργάκης αυτοπυρπολήθηκε στην πλατεία Ματεότι (Matteotti square) στην Γένοβα σε ένδειξη διαμαρτυρίας κατά της δικτατορικής κυβέρνησης του Γεώργιου Παπαδόπουλου.

Το βράδυ της 18ης Σεπτεμβρίου 1970, ο Γεωργάκης έγραψε ένα γράμμα στον πατέρα του, όπου ανέφερε μεταξύ άλλων:
«Ο γιος σου δεν είναι ήρωας, είναι ένας άνθρωπος σαν τους άλλους, ίσως μάλιστα να φοβάμαι και λίγο περισσότερο… Φίλα τη γη μας για μένα».
«Δεν αντέχω άλλο μετά τρία χρόνια βίας»
«Δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά παρά να σκέφτομαι και να ενεργώ σαν ελεύθερο άτομο»..

..Αφού τελείωσε το γράμμα, βγήκε από το σπίτι και με το 500αράκι Φιατάκι του, που είχε κολλημένη μια φωτογραφία του Ανδρέα Παπανδρέου στο παρμπρίζ του, έφτασε στις 3 τα ξημερώματα στην Πλατεία Ματεότι της Γένοβας. Από το πορτ μπαγκάζ πήρε τρία μπουκάλια γεμάτα βενζίνη και ύστερα κατευθύνθηκε προς τα σκαλιά του Παλάτσο Ντουκάλε, στο οποίο στεγάζονταν τότε τα δικαστήρια της πόλης. Κάτω από τη μεγάλη στοά, άνοιξε τα μπουκάλια και έριξε τη βενζίνη στα ρούχα του. Μετά άναψε το σπίρτο...

Εκείνη την ώρα στην πλατεία ήταν μόνο μια ομάδα εργατών καθαριότητας, οι οποίοι έτρεξαν να βοηθήσουν τον έλληνα φοιτητή. Όταν έφθασαν κοντά του, οι φλόγες είχαν ήδη τυλίξει το σώμα του, ωστόσο ο Κώστας Γεωργάκης είχε ακόμη το κουράγιο να φωνάξει: «Ζήτω η ελεύθερη Ελλάδα». Μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου δέκα ώρες αργότερα άφησε την τελευταία του πνοή. Στο σημείο της θυσίας βρίσκεται μια μαρμάρινη επιγραφή για να βεβαιώνει, στα ιταλικά, πως «η Ελεύθερη Ελλάδα θα τον θυμάται για πάντα», «per sempre», με γράμματα μεγάλα, να ξεχωρίζουν.

Η Χούντα αποσιώπησε το γεγονός κι επέτρεψε τη μεταφορά της σορού του στη γενέτειρά του με καθυστέρηση τεσσάρων μηνών, φοβούμενη τη λαϊκή αντίδραση. Η πράξη του αφύπνισε τη διεθνή κοινή γνώμη για την κατάσταση στην Ελλάδα, που στέναζε κάτω από την μπότα των Συνταγματαρχών.

Ο τάφος του Κώστα Γεωργάκη βρίσκεται στο Α' Δημοτικό Νεκροταφείο της Κέρκυρας. Μια μικρή πλατεία της πόλης, κοντά στο σπίτι του, φέρει το όνομά του, ενώ έχει αναγερθεί ένα μνημείο προς τιμήν του με τα λόγια του στην επιγραφή «...Δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά παρά να σκέφτομαι και να ενεργώ σαν ελεύθερο άτομο...» Μετά από την ανέγερση του αγάλματός του, ένα βράδυ κάποιο βάνδαλοι, προφανώς χουντικοί, γκρέμισαν το άγαλμα από την θέση του. Αποκαταστάθηκε σχεδόν αμέσως αλλά ευθύνες για την πράξη δεν αποδόθηκαν.
Η θυσία του Κώστα Γεωργάκη δίκαια χαρακτηρίστηκε ως μια από τις κορυφαίες πράξεις αντίστασης εναντίον της Χούντας μαζί με την απόπειρα εναντίον του Παπαδόπουλου από τον Αλέκο Παναγούλη και την εξέγερση του Πολυτεχνείου όπου θεωρήθηκε και προάγγελός της. Ο μεγάλος μας ποιητής Νικηφόρος Βρεττάκος απαθανάτισε τη θυσία του με τους στίχους από το ποίημά του «Η Θέα του Κόσμου»: «…ήσουν η φωτεινή περίληψη του δράματός μας…στην ίδια λαμπάδα τη μία, τ' αναστάσιμο φως κι ο επιτάφιος θρήνος μας…»
(link) (http://www.mykerkyra.gr/articles/article6)

http://grecilaureatiinitalia.files.wordpress.com/2009/11/georgakis3.jpg

:ye02:

ckk
10-04-2012, 17:08
Βλέπω ότι έχουμε εντελώς διαφορετική θεώρηση της αυτοκτονίας….
Εγώ θεωρώ απαράδεκτη την πράξη αυτή, ενώ εσύ την εγκρίνεις και μάλιστα όταν υπάρχει αξιόλογος <<στόχος>> σύμφωνα με την κρίση σου, την ανάγεις σε μεγαλείο που πραγματοποιείτε από άνδρες με <<βαριά ούμπαλα>>. !!!

Η φράση μου που προκάλεσε την αντίδραση σου ξεκινά με την λέξη <<μπορείς>> που σημαίνει ότι έχεις την δυνατότητα. Είναι δυνητική και όχι προστακτική! Δεν σε προτρέπω σε πράξη, αλλά σου επισημαίνω ότι έχεις την δυνατότητα να πράξεις αυτά που υποστηρίζεις. Έτσι ώστε να τοποθετηθείς καθαρά πάνω στο θέμα της μομφής που άφησες κατά του αυτόχειρα, ότι δηλαδή <<δεν είχε το μεγαλείο της σκέψης>>.

Το τί μπορώ και το τι δεν μπορώ να κάνω, πιστεύω ότι το ξέρω καλύτερα από εσένα, που δεν με ξέρεις καν. Ούτε εγώ εσένα. Δεν σε προέτρεψα την επόμενη φορά να πας να δείρεις κόσμο ή όχι. Αλήθεια είσαι αστυνόμος? Να μου απαντήσεις και να πεθάνω. :ye33:

Όλη σου τοποθέτηση βέβαια δεν είναι πρωτόγνωρη…. είναι η βασική ιδεολογία που χρησιμοποιούν φονταμενταλιστές, ηγέτες κινημάτων που βάζουν αφελής που τους πιστεύουν να ανατινάζονται ανά τον κόσμο…. Αυτοί βέβαια μένουν ασφαλείς, μιας και δεν εννοούν αυτά που λένε για τον εαυτό τους …

Κάτι μου θυμίζει στην σχέση μεταξύ αρχηγού σου και συναδέλφων σου. Επίσης μεταξύ καπετάνιου και ναυτών, επίσης μεταξύ επιχειρηματία και υπαλλήλων. Δόξα τω Θεώ, το έχω κερδίσει αυτό το προνόμιο. Με αγώνες. Σπουδές – υπαλληλικές σχέσεις – επιχειρήσεις.

Εγώ σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα από τα γραφόμενα σου… περεταίρω δεν νομίζω να αξίζει να ασχοληθώ γιατί ότι ήθελα το έμαθα .


Και κάποιος άλλος από το παρεάκι, που με μεγάλη χαρά βλέπω να απομακρύνεσαι, ήταν στο παρελθόν παγερά αδιάφορος με την πάρτη μου και τώρα είναι εξοστρακισμένος και από πολλούς άλλους.

Εγώ πάλι, επειδή πιστεύω να ασχολούμαι με εσένα και με τον κάθε συνάνθρωπό μου, θα συνεχίσω να πράττω αναλόγως και να είμαστε σε διάλογο, όσο το κρατάς σε πολιτισμένο επίπεδο.

Το ότι χρησιμοποίησα φραστικούς <<μοχλούς>> ή <<τσιγκέλια>> για να σου αποσπάσω αυτήν την τοποθέτηση είναι άλλο θέμα…. Έ, είναι και του επαγγέλματος. Αλήθεια είσαι αστυνομικός? :sm7: 0πως άλλο θέμα είναι ότι εγώ δεν έχω φίλους στο ΔΝΤ… ούτε μπαίνω σε <<λογική>> του στιλ <<μου την έβγαινες>> γιατί δεν δημιουργώ αντιπάλους ανεμόμυλους ….

Κάποτε είχα δει και υπάρχει ακόμα μια επιγραφή σε έναν ανεμόμυλο στην Μύκονο, που έγραφε: Ο μύλος του Μπόνη γυρνάει τα τελευταία (τόσα) χρόνια, με την βοήθεια του γαλάζιου ανέμου της Μυκόνου.

Προτιμώ την Ελληνική παράδοση από την Ισπανική.

Δεν μου ανέφερες βέβαια πού είπα - ξείπα. Αφήνεις και αιωρούνται αυτά τα πράγματα και μένω εκτεθειμένος.

Κλείνοντας, αν θες παραμένουμε κάτι μεγάλο και ωραίο.

Φίλοι. Έστω του πληκτρολογίου.

gs77
10-04-2012, 22:43
:(:(:u55::u55:

yannis
11-04-2012, 18:43
Το δάσος της αυτοκτονίας


http://news247.gr/eidiseis/kosmos/article1728461.ece/ALTERNATES/w660/forest+%287%29.jpg


Σχετικά ...


http://news247.gr/eidiseis/article1720952.ece/ALTERNATES/w180/040412mat.jpg (http://news247.gr/eidiseis/aytoktonia_sthn_plateia_syntagmatos.1719726.html) Προσκύνημα οργής στο Σύνταγμα για την αυτοκτονία του 77χρονου (http://news247.gr/eidiseis/aytoktonia_sthn_plateia_syntagmatos.1719726.html)

Ειδήσεις (http://news247.gr/eidiseis/)



Διαβάστε για το δάσος, όπου άφησαν την τελευταία τους πνοή τουλάχιστον 100 άνθρωποι. Πώς ξεκίνησε η ιστορία φρίκης (Vids+Pics)
Στέφανος Νικήτας news247 (http://news247.gr/) Απρίλιος 10 2012 18:21

Βρίσκεται στους πρόποδες του ιερού ηφαιστειακού όρους Fuji της Ιαπωνίας. Είναι ένα μοναχικό μέρος αυτοκτονίας. Το όνομα του, δάσος του Aokigahara.

Εκεί κάθε χρόνο πτώματα βρίσκονται διάσπαρτα σε όλη του την έκταση του. Μέχρι σήμερα εκατοντάδες Ιάπωνες έχουν αφήσει την τελευταία τους πνοή ανάμεσα στα αμέτρητα δέντρα του δάσους.
Κάθε χρόνο, οι αρχές εντοπίζουν τουλάχιστον εκατό αυτόχειρες που άλλοι προτιμούν να κρεμαστούν και άλλοι να πεθάνουν με μια σφαίρα στο κεφάλι.
Όλα ξεκίνησαν την ώρα που ο Seicho Matsumoto δημοσίευσε την νουβέλα του Kuroi Kaiju (Μαύρη Θάλασσα των Δέντρων), όπου δύο από τους χαρακτήρες του αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν στο "τέλειο μέρος για να πεθάνεις".
Ο Azusa Hayano έχει μελετήσει την ιστορία του δάσους για περισσότερα από 30 χρόνια. Ο μεσήλικας γεωλόγος με τη βοήθεια ενός τηλεοπτικού συνεργείου προσπαθεί να μοιραστεί μαζί μας ό,τι έχει μάθει.
Αξίζει να παρακολουθήσετε αυτό το "ανατριχιαστικό" ντοκιμαντέρ.


Aokigahara - Video Dailymotion (http://www.dailymotion.com/video/xq0sq0_aokigahara_news?start=7#from=embediframe)



Aokigahara 2 - Video Dailymotion (http://www.dailymotion.com/video/xq0t8x_aokigahara-2_news?start=10#from=embediframe)

themis
21-04-2012, 12:22
Άλλος ένας ............ http://www.gsforum.gr/f42/%CE%9C%CF%80%CF%81%CE%AC%CE%B2%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AF%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-30749/#post661074