PDA

View Full Version : Παπί Daytona


ortho
05-04-2012, 17:32
Τελικά το πήρα απόφαση.....

Αν και δεν πρόκειται να αποσύρω την αγγελία πώλησης του DAKAR, αποφάσισα να πάρω ένα παπί, και για να κάνω οικονομία και για να σταματήσω να ταλαιπωρώ την τρίτη αγάπη μου. Μόλις πάρω το παπί, το Dakar θα πάει για ένα εις βάθος πλύσιμο και θα αρχίσει να αναπαύεται στο γκαράζ. Θα το βγάζω για καμιά βολτίτσα να ακούω τις REMUS.
Αλλά πλέον στην καθημερινότητά μου θα με συντροφεύει ένα παπί.

Εριξα μιά ματιά στο διαδίκτυο διαβάζοντας γνώμες κι εμπειρίες για διάφορα παπιά.

Και καταλήγω ότι θα πάρω daytona, μάλλον το sprinter, αν θα είναι με καρμπ ή ψεκασμό θα δω.

Το καλό είναι ότι ο μηχανικός στη γειτονιά μου πουλάει και μάλιστα με γραμμάτια.....


Αν έχετε κάτι να προσάψετε στα daytona, κάντε το τώρα, αλλιώς ας σωπάσετε για πάντα!!!:lo19::lo19::lo19:

siraxanz
05-04-2012, 17:47
ουτε να το σκεφτεις το συγκεκριμενο, κινεζος του κερατα, διαλύετε εις τα εξ ων συνετεθει,
πανακριβα ανταλακτικα....
αναξιοπιστο...
για την περιεργεια σου δες την ευθεια εμπρος πισω τροχου, ειναι στραβο εκ γενετης....

παθως...:)


μοντενας τα εχει ο γειτονας σου επισης κ με 300-400 ευρω παραπανω σκυλος μαυρος...

ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε. - Scooter SYM - Modenas - Daytona - Quadro (http://www.gorgolis.gr/)

konstantinos2310
05-04-2012, 17:49
ουτε να το σκεφτεις το συγκεκριμενο, κινεζος του κερατα, διαλύετε εις τα εξ ων συνετεθει,
πανακριβα ανταλακτικα....
αναξιοπιστο...
για την περιεργεια σου δες την ευθεια εμπρος πισω τροχου, ειναι στραβο εκ γενετης....

παθως...:)


μοντενας τα εχει ο γειτονας σου επισης κ με 300-400 ευρω παραπανω σκυλος μαυρος...

ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε. - Scooter SYM - Modenas - Daytona - Quadro (http://www.gorgolis.gr/)
είσαι πολύ κακός........!

:sm7::sm7::sm7:

siraxanz
05-04-2012, 17:54
Κωνσταντίνε, παθώς είμαι όχι κακός, ασε που αν λύσεις τα πλαστικά τα μισα θα σπασουν στο δέσιμο... μακρυα, ειναι κ ακριβο, καλυτερα ενα 125 απο το πρακτικερ με 700 ευρω κ το πετας μετα απο 10.000κμ παρα αυτο

kostas_366
05-04-2012, 18:26
Τα παπιά λόγο των καταστάσεων, είναι πανάκριβα. Τα κινέζικα αυτά είναι ``δεμένα`` όπως ναναι. Δεν είναι ότι χαλά, είναι ότι θα σε ρίξει. Πήγα να πάρω ένα kumco και τ0 κατάλαβα. Πίσω π.χ. ήταν κούτσουρο, δηλ δεν λειτουργούσε σαν σύνολο.
Παρ όλα αυτά, στα φθηνά, το vissa r ήταν το καλύτερο (είχε ακτίνες) και θυμάμαι έκανε γύρω στα 1300ε. Ήταν 115 νομίζω. Ερχόταν κάπως από δρόμο.
1600ε κάνει το παλιό kazer, καινούργιο, έχει ένας στον κορυδαλό.

ortho
05-04-2012, 22:07
Ρε παιδιά έχω την εντύπωση ότι τα daytona συναρμολογούνται στην Ελλάδα. Δεν ισχύει; Το modenas είναι ισπανικά;

J-P-HELLAS
05-04-2012, 22:11
1600ε κάνει το παλιό kazer, καινούργιο, έχει ένας στον κορυδαλό.


και με 1700 εχει το καινουριο honda wave 110cc ;)

siraxanz
05-04-2012, 23:32
Ρε παιδιά έχω την εντύπωση ότι τα daytona συναρμολογούνται στην Ελλάδα. Δεν ισχύει; Το modenas είναι ισπανικά;


Τα δαυτονα ειναι απο το τσανσου της μακρυνης Κίνας κ τα μοδενας απο την Μαλαισία

MODENAS Factory. kawasan Perindustrian Gurum, 08100 Kedah Darul Aman, Malaysia (http://maps.google.gr/maps?q=+08100+Kedah+Darul+Aman,+Malaysia&hl=el&ie=UTF8&ll=5.350787,100.559235&spn=0.501799,0.883026&sll=38.32,23.2&sspn=12.64282,28.256836&hnear=Kampung+Baharu+Darul+Aman,+Kulim,+%CE%9A%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%AC,+%CE%9C%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%AF%CE%B1&t=h&z=10)


Τα φερνει αμφοτερα ο Γκοργκολης το δυναμικ ειναι δικια του μαρκα...για να πουλαει κινεζικα με 1300 οχι με 700 που πουλανε ολοι... γκο αγουέι απο το δυναμικ

siraxanz
05-04-2012, 23:33
κ αν θες δες κ αυτεςτις λυσεις... ουτε ασφαλεια ουτε βενζινα ουτε τροχαια;)
κ οικολογικη συμπεριφορα...

https://www.google.gr/search?q=%CE%BA%CE%B9%CF%84+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a

http://www.actioncontrol.gr/el/instruct/e-bikes.html

commander
05-04-2012, 23:46
εχει ενα καζακο ο μπρο και του εχει βγει σκύλος.Μην πας σε σκισοματι θα σου βγαλει ενα σωρο προβληματα..Αν και σε αυτους μονο η kymco ειναι καλη.....!!

kostas_366
06-04-2012, 01:45
http://xatzipanagiotis-moto.car.gr/bikes/view/1352366/
Δες το. Και ποδίτσα για τα κρύα και τα νερά.

Σάκης Σκούρτας
Εμπορία - Service Μοτοσυκλετών
Γρ. Λαμπράκη 179 - 185
Κορυδαλλός 181 20
Τηλ.: 210 49 63 653
Για kazer, σε προσφορά που είπα. Πάρε ένα τηλ.
Αλλιώς θα σου δώσω το σογκούν στην τιμή των 2.000ε ...μόνο. Για σένα επειδή είσαι φιλαράκι!!!

ortho
06-04-2012, 10:30
κ αν θες δες κ αυτεςτις λυσεις... ουτε ασφαλεια ουτε βενζινα ουτε τροχαια;)
κ οικολογικη συμπεριφορα...

https://www.google.gr/search?q=%CE%BA%CE%B9%CF%84+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a

- Έτοιμα ποδήλατα από την Action Control (http://www.actioncontrol.gr/el/instruct/e-bikes.html)


Το είχα σκεφτεί Χάρη, αλλά κινούμαι σε λεωφόρους κι είναι επικίνδυνο...

jarhead
06-04-2012, 12:16
ΟΟΟΟΟυυυυυ προδοτη , δοσιλογε....ΒΜW forever ρεεεεεεεεεεεεεεεεε:ye32: Βρες κανενα townmate...ο αδελφος εκανε ανακατσκευη ενα που βρηκε και το εκανε σαν εργοστασιακο...με 700 ευρα σε διαστημα αποπληρωμης 5ετιας:u58::u58::u58:

Alkinoos
08-04-2012, 17:30
Μακριά απο daytona. Το πιο πιθανο είναι να αρχίσει να σκορπαει στο δρόμο.
Για τους ίδιους λόγους με εσένα, πήρα πριν λίγες μέρες ένα Honda Astrea dream του 1996. Μου κόστισε 250 Ευρω η Αγορα του κ αλλα 250 τα μαζεματα του (ουσιαστικά μικρής κλίμακας ανακατασκευή του έκανα).
Σύνολο 500 Ευρω κ το μηχανάκι είναι πρακτικά καινούργιο.
Αξιόπιστο κ πάνω απο όλα honda.

ortho
08-04-2012, 19:18
Μακριά απο daytona. Το πιο πιθανο είναι να αρχίσει να σκορπαει στο δρόμο.
Για τους ίδιους λόγους με εσένα, πήρα πριν λίγες μέρες ένα Honda Astrea dream του 1996. Μου κόστισε 250 Ευρω η Αγορα του κ αλλα 250 τα μαζεματα του (ουσιαστικά μικρής κλίμακας ανακατασκευή του έκανα).
Σύνολο 500 Ευρω κ το μηχανάκι είναι πρακτικά καινούργιο.
Αξιόπιστο κ πάνω απο όλα honda.

ΩΧ! Θα μας πάρει χαμπάρι ο Νάπο! :ye33:

Ευχαριστώ :ye02:

BOXER
08-04-2012, 19:18
Αξιόπιστο κ πάνω απο όλα honda.


Μην λες τετοια ρε γαμ. το... :p :rolleyes: !!!

Θα μπει παλι ο ... γνωστος, και θα μας ζαλισει την κουκούνα :cool:!

siraxanz
08-04-2012, 23:55
Μην λες τετοια ρε γαμ. το... :p :rolleyes: !!!

Θα μπει παλι ο ... γνωστος, και θα μας ζαλισει την κουκούνα :cool:!


σσσσσσττ πιπέρι..

Ο θειο Ναπο δεν ζαλίζει...ομορφαίνει:p:D:)

VaGaBond
09-04-2012, 00:53
Κι εγω με παπι κυκλοφορω καθημερινα τα τελευταια 18 χρονια.Με το ιδιο που εμαθα να οδηγαω!Yamaha Τ80.Μακραν το πιο αξιοπιστο παπι που κυκλοφορησε στην Ελλαδα.Δεν παθαινει απολυτως τιποτε.Στιβαρη απλη κατασκευη.Και να πεσεις δεν σπαει ουτε η ποδια γιατι ειναι ελαστικη.Μετα πονηρεψαν και τις εκαναν σκληρες.Αξονας.Σε συνδυασμο με ενα GS1200 γλιτωνεις για παντα απο αλυσιδες με τη βαρετη συντηρηση τους και τον απαισιο θορηβο τους.Μηδενικης συντηρησης που γινεται πανευκολα απο αρχαριους.Μονο λαδι στον κινητηρα ζηταει.Τετραταχυτο.Πηγα διακοπες στην Κρητη δικαβαλος φορτωμενος για ελευθερο καμπινγκ και ανεβοκατεβαινα βουνα.Τρελη εμπειρια και πολυ γελιο.Εκανε 10 χρονια delivery και δεν εβγαλε τσιμουδια!Περνει με μια μανιβελια ακομη κι αν εχεις ξεχασει ποια χρονια αλλαξες μπουζι και ρυθμισες βαλβιδες καρμπυρατερ.Δεν καιει τιποτα και κανει 400-500ευρω.
Μονα μειονεκτηματα τα αδυναμα φωτα λογω 6βολτης μπαταριας και τα ταμπουρα μπροστα.Πολλοι εχουν βαλει 12βολτα ηλεκτρολογικα και φυσικα δισκο μπροστα με λιγα χρηματα.Το εχω παρταλι εξωτερικα και ακομα με ρωτανε στο δρομο αν το πουλαω.Και να μου το εκλεβαν,παλι ιδιο θα επερνα.

stelth1
09-04-2012, 09:31
Mονο YAMAHA σε παπι ,βρες ενα crypton απο 100cc κ ξενιασες.Μακραν τα ποιο αξιοπιστα παπια(σκυλια).Σε μια ερευνα σε ντελιβεραδες το crypton βγηκε 1ο με διαφορα!:ye02:

BOXER
09-04-2012, 11:41
σσσσσσττ πιπέρι..

Ο θειο Ναπο δεν ζαλίζει...ομορφαίνει:p:D:)


Μα δεν εννοω τον Ναπο! Ο Ναπο διαθετει χιουμορ και δυσκολα πιστευω θα παραξηγηθει καποιος μαζι του ;)!

Για τον... ακατανομαστο μιλαω :cool:..

gandreas
09-04-2012, 18:20
Πόσα χιλιόμετρα κάνεις την ημέρα και θές παπί?
Τα έχεις βάλει κάτω και θα σου κάνει απόσβεση αν συνυπολογίσεις αγορά ασφάλειες …..και μακριά από την μπεμπούλα σου?:hmmm:

ortho
09-04-2012, 21:52
Πόσα χιλιόμετρα κάνεις την ημέρα και θές παπί?
Τα έχεις βάλει κάτω και θα σου κάνει απόσβεση αν συνυπολογίσεις αγορά ασφάλειες …..και μακριά από την μπεμπούλα σου?:hmmm:

Δεν έχεις άδικο, αλλά αν η κατάσταση, στο δικό μου επάγγελμα, συνεχίσει έτσι για μερικούς μήνες ακόμη θα είμαι τυχερός να έχω να βάζω βενζίνη στο παπί. Από την άλλη βλέπω ότι είναι πιθανό να χρειαστεί κάποια στιγμή να σκοτώσω το dakar, οπότε καλύτερα να μην το ταλαιπωρώ άλλο στην Αθήνα μπας και πιάσουμε κανά φράγκο παραπάνω.

Alkinoos
09-04-2012, 22:11
Δεν είναι μόνο τα χιλιόμετρα κ η σχέση απόσβεση-κόστος παπιου.
Δες το παπι σαν "δώρο" στη μηχανη!
Εγω το ADV μου το χρησιμοποιω καθημερινά σα παπακι. Το έχω ευχαριστηθεί πολυ περισσότερο απο οποιαδήποτε άλλη μηχανη είχα αλλα ώρες ώρες σκέφτομαι ότι είναι αμαρτία να το καιω κάθε μέρα πάνω κάτω στη Θηβων, να το μποτιλιαρο στη κίνηση, να το φωρτωνω σα μηχανακι της speedex κ να γράφω "κακα" χιλιόμετρα.
Έτσι αποφάσισα να πάρω ένα παπι κ να θυμηθώ τα νιάτα μου!
Αν υπολογίσεις το κόστος του, τα σέρβις του, την κατανάλωση του αλλα παράλληλα κ τα εξοδα που γλυτωνεις απο τις φθορές του BMW, πίστεψε με, αξίζει.

VaGaBond
09-04-2012, 22:20
Mονο YAMAHA σε παπι ,βρες ενα crypton απο 100cc κ ξενιασες.Μακραν τα ποιο αξιοπιστα παπια(σκυλια).Σε μια ερευνα σε ντελιβεραδες το crypton βγηκε 1ο με διαφορα!:ye02:

Εχω το crypton r105.Θεωρειται ο "απογονος" του Yamaha townmate T80.Γενικα ειναι σκυλι αλλα εχει ενα μεικονεκτημα.Τα μεταλλα του κινητηρα του ειναι τετοια που αργει να ζεσταθει στο ξεκινημα.Ακομα και τωρα το πρωτο μισο χιλιομετρο το κανω με το το τσοκ ανοιχτο.Δεν περνει μπροστα ευκολα το χειμωνα.Μιλαμε για 30 μανιβελιες τα χαραματα οταν ειχε κρυο.Για μιζα το χειμωνα, ουτε να το σκεφτεσαι γιατι θα η μπαταρια θα τα παιξει.Το ιδιο ισχυει και για το 100αρι.Το μονο που αξιζει πραγματικα ειναι το crypton r135,το οποιο ειναι τελειως διαφορετικο απο τα αλλα δυο,ψεκαστο και αλλο σκαρι, αλλα αισθητα ακριβοτερο.Τα παραπανω τα εχω διασταυρωσει με ανθρωπο που περασαν απο τα χερια του και τα τρια μοτελα που προαναφερθηκαν.

stelth1
09-04-2012, 22:30
Εχω το crypton r105.Θεωρειται ο "απογονος" του Yamaha townmate T80.Γενικα ειναι σκυλι αλλα εχει ενα μεικονεκτημα.Τα μεταλλα του κινητηρα του ειναι τετοια που αργει να ζεσταθει στο ξεκινημα.Ακομα και τωρα το πρωτο μισο χιλιομετρο το κανω με το το τσοκ ανοιχτο.Δεν περνει μπροστα ευκολα το χειμωνα.Μιλαμε για 30 μανιβελιες τα χαραματα οταν ειχε κρυο.Για μιζα το χειμωνα, ουτε να το σκεφτεσαι γιατι θα η μπαταρια θα τα παιξει.Το ιδιο ισχυει και για το 100αρι.Το μονο που αξιζει πραγματικα ειναι το crypton r135,το οποιο ειναι τελειως διαφορετικο απο τα αλλα δυο,ψεκαστο και αλλο σκαρι, αλλα αισθητα ακριβοτερο.Τα παραπανω τα εχω διασταυρωσει με ανθρωπο που περασαν απο τα χερια του και τα τρια μοτελα που προαναφερθηκαν.Για να το λες ετσι θα ειναι...ειχα κ εγω οπως κ πολλοι συναδελφοι μου το crypton 105,μια φορα το χρονο καθαρισμα καρμπυρατερ-φιλτρο αερα-λαδια,πατημα την μιζα κ φυγαμε χειμωνα(παντα με τσοκ) καλοκαιρι,οταν το πουλησα για να παρω scooter :yz