PDA

View Full Version : "Σφουγγαράκι" για boom μικρoφώνου Midland Bt2


gass
09-04-2012, 21:07
Τα φώτα σας!

Το θέμα αφορά ενδοεπικοινωνία Midland BT2.

Σε ημερήσια εκδρομή το προηγούμενο ΣΚ στο Άστρος, απωλέσθη το σφουγγαράκι του μικροφώνου. Προφανώς μιλάμε για το μικρόφωνο για σπαστό κράνος.

Καθώς ο Πάτρικ (βλέπε φίλος του Μπομπ) δε με βοήθησε ιδιαίτερα, ξέρει κανείς που μπορώ να το αντικαταστήσω και με τι κόστος?

ΥΓ
Κα΄να χρόνο τώρα τη χρησιμοποιούσα σαν helmet bluetooth για κινητό (+ ovi maps + mp3 player).

Αυτή ήταν η πρώτη εκδρομή που τη χρησιμοποίησα, μαζί με το ζευγάρι της σαν ενδοεπικοινωνία.

Όλα καλά και όλα ωραία, απλά με απογοήτευσε λίγο που για να μεταφέρεις μουσική, πρέπει να πας σε ενσύρματη πηγή.

babisadve
09-04-2012, 21:50
Κόστος αμελητέο. Κανονικά θα σου το δώσουν δωρεαν. Θα βρεις σε κάποιο μαγαζί για επισκευές ηλεκτρονικών, από αυτά που σπανίζουν τώρα πια.

nivo
09-04-2012, 22:34
ραδιο κατουμας αν δεν εχει αυτος .....

jtnakos
09-04-2012, 23:14
Τα φώτα σας!

Το θέμα αφορά ενδοεπικοινωνία Midland BT2.

Σε ημερήσια εκδρομή το προηγούμενο ΣΚ στο Άστρος, απωλέσθη το σφουγγαράκι του μικροφώνου. Προφανώς μιλάμε για το μικρόφωνο για σπαστό κράνος.

Καθώς ο Πάτρικ (βλέπε φίλος του Μπομπ) δε με βοήθησε ιδιαίτερα, ξέρει κανείς που μπορώ να το αντικαταστήσω και με τι κόστος?

ΥΓ
Κα΄να χρόνο τώρα τη χρησιμοποιούσα σαν helmet bluetooth για κινητό (+ ovi maps + mp3 player).

Αυτή ήταν η πρώτη εκδρομή που τη χρησιμοποίησα, μαζί με το ζευγάρι της σαν ενδοεπικοινωνία.

Όλα καλά και όλα ωραία, απλά με απογοήτευσε λίγο που για να μεταφέρεις μουσική, πρέπει να πας σε ενσύρματη πηγή.
Εγω ακουω μουσικη μεσω κινητου για δοκιμασετο....Για σφουγγαρακι αν δεν βρεις δες κανενα απο τα παλια ακουστικα με σφουγγαρακια για πατεντα....λεω εγω τωρα:rolleyes:

Arkas
09-04-2012, 23:25
Δίνει και η αντιπροσωπεία στην Καλλιθέα !

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-04-2012, 01:11
ραδιο κατουμας αν δεν εχει αυτος .....


Δεν έχει ο Κατουμάς ... ούτε Καλλιθέα, ούτε Αθήνα ... :(

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-04-2012, 01:12
Δίνει και η αντιπροσωπεία στην Καλλιθέα !


Αν δεν έχουν κι αυτοί, να σου πω από πού τα πήρα εγώ ... :o

nivam
10-04-2012, 01:55
Δες εδώ (http://www.ebay.co.uk/itm/Lapel-Microphone-Windshield-x5-Lavalier-Interview-Mic-Foam-Assorted-Sizes-Select-/230772249420?pt=UK_Music_Instruments_Microphones_MJ&var=&hash=item7b698793f2), εναλλακτικά πήγαινε στο Bon studio (http://www.bonstudio.gr/) ή αντίστοιχο κατάστημα και ζήτα αντιανέμιο για χειλόφωνο.:)

tsatsos
10-04-2012, 08:53
Παρε με τηλ.6937150058.Μου περισευει ολοκληρο μικροφωνο.:)

gass
10-04-2012, 10:47
[/COLOR] Εγω ακουω μουσικη μεσω κινητου για δοκιμασετο....Για σφουγγαρακι αν δεν βρεις δες κανενα απο τα παλια ακουστικα με σφουγγαρακια για πατεντα....λεω εγω τωρα:rolleyes:

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ όλους για την ταχύτατη απάντησή σας!!!

Μουσική και εγώ ακούω όταν είμαι μόνος μου.
Όταν όμως μιλάω με την ενδοεπικοινωνία με τα ζευγάρι της, δεν μπορώ παράλληλα να ακούω και μουσική με το συνεπιβάτη.

Από ότι διάβασα από το εγχειρίδιο, αυτό γίνεται μόνο με ενσύρματη πηγή ήχου, και σε αυτή την περίπτωση ο συνεπιβάτης ακούει μονοφωνικά.

Μια άλλη παρατήρηση επί την πράξη:

Όταν δουλεύεις με το VOX ενεργοποιείται μεν, αλλά έχει την τάση να κλείνει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, ανεξάρτητα με το αν μιλάς ή όχι.

siraxanz
10-04-2012, 11:16
Παρε με τηλ.6937150058.Μου περισευει ολοκληρο μικροφωνο.:)

:ye02:

ckk
10-04-2012, 17:16
Δίνει και η αντιπροσωπεία στην Καλλιθέα !

Λυτός και περιεκτικός. Άντε να σε δέσουμε τώρα. :ha16: :sm7: :lo19:

Αν δεν έχουν κι αυτοί, να σου πω από πού τα πήρα εγώ ... :o
Έ πες μας ντε…