PDA

View Full Version : Μου έκλεψαν την ADV για δεύτερη φορά


deepblue
16-04-2012, 23:46
Παραθετω οπως εχω γραψει σε αλλο φορουμ bmw αυτοκινητιστικο στο οποιο ειμαι ενας απο τους admin το ιστορικο που εχει ως εξης :
Η πρωτη αποπειρα κλοπης εγινε στις 22/9/2010

Σημερα στις 11 η ωρα το πρωι περασε ο Βασιλης απο το σπιτι μου .
Κατεβαινω και με ρωταει ....που ειναι η Μηχανη ρε συμπεθερε?
Κοιταω πουθενα η μοτο !!!!
Ειχε κανει φτερα μεσα απο την πυλωτη της πολυκατοικιας !!!
Οποιος μπορει ας εχει το νου του η μοτο ηταν
BMW GS1200ADV μα αριθμο πινακιδας ΧΡΑ 11 χρωματος ασημι με μια γρατζουνια μπροστα απο τη σελα στο ντεποζιτο απο ζωνη.
:thanks:

Η Μοτοσυκλετα ηταν ασφαλισμενη στην Ιντεραμερικαν σε ασφαλιστη απο το φορουμ μας(οποιος θελει το ονομα του η καποια βοηθεια με πμ).
Το θεμα βεβαια ειναι πως
1.Σου κοβει τα ποδια μεχρι την αποζημιωση μετα απο 3 μηνες και εφοσον δε βρεθει ουτε μια ροδα απο τη μοτο γιατι αλλιως παιρνεις τη ροδα και βολευεσαι.
2.Ακομα και η αποζημειωση δεν ειναι αρκετη για να αγορασεις μια καινουργια.
Εγω την ειχα παρει 17500 του κουτιου τωρα εχει 20000+ και η δικη μου ειχε ακομα μονο 15000χλμ.
Το συμβολαιο καθε χρονο αναπροσαρμοζεται αυτοματα {και ετσι πρεπει(υπαρχει ενας ορος που μιλαει για αυτοματη αναπροσαρμογη συμβολαιου βαση παλαιοτητας)αλλα οι περισσοτεροι ασφαλιστες αυτο δε το λενε στον πελατη για να μη χασουν τα 2-3 ευρω παραπανω προμηθεια και ο ασφαλιζομενος πληρωνει χωρις λογο παραπανο ασφαλιστρα}και ετσι αν παρω 12-αντε 13000 ευχαριστημενος να ειμαι.
Η αρχικη τιμη αποζημιωσης που ειχα στο συμβολαιο για κλοπη οταν την αγορασα τον Απριλιο του 07 ηταν το ποσο αγορας και καθε χρονο η τιμη πεφτει και μαζι και η τιμη του ασφαλιστρου.
Δεν ειχε νοημα να την αφηνα στα 17.500 την αποζημειωση γιατι ετσι και αλλιως δε θα επαιρνα αυτα τα χρηματα πισω και θα πληρωνα και παραπανω ασφαλιστρα.

Πριν απο λιγο με πηραν τηλεφωνο αν θελω τη μοτο πισω.
Επειδη το τηλεφωνο μου ειναι δυσκολο να το βρει κανεις πηραν τηλεφωνο μια ενοικο της πολυκατοικιας και της ειπαν πως ειναι απο την ασφαλεια και πως εδωσα λαθος τηλεφωνο και μηπως εχει το δικο μου.
Η μαλακισμενη δινει και το κινητο και το σταθερο μου...ελεος...:ranting2:
Με ρωτανε λοιπον αν εχασα την ταδε μοτο και αν τη θελω πισω.
Απανταω πως οχι χαρισμα του και το κλεινουμε.
Παιρνω αμεσως την ασφαλεια τηλεφωνο και λεω το περιστατικο και μιλω με το διοικητη ο οποιος μου λεει :
Μεγαλη προσοχη διοτι το οτι με πηραν για τη μοτο δε σημαινει πως την εχουν κιολας και εξηγω:
Οταν ενα οχημα χαθει δηλωνεται σε καποια λιστα του υπουργειου που καποιος η υπαλληλος η αστυνομικος η οτι αλλο εχει προσβαση και μαθαινει τι κλεβετε.
Και προσπαθουν να ανακαλυψουν απο που μαθαινουν.
Απο κει και μετα αν πεις πως το θες σου ζητανε να βαλεις τα χρηματα σε καποιο λογαριασμο που ειναι απο καποιο ηδη καταδικο φυλακισμενο και ετσι δε παιρνεις τη μοτο πισω αλλα χανεις χρηματα.
Αυτο που θα πρεπει να ερωτηθει οταν παρουν τηλεφωνο και ρωτησουν αν τη θες πισω ειναι ποσα χιλιομετρα εχει και τι εχει στο πορτμπαγκαζ και ετσι καταλαβαινεις αν οντως εχουν το οχημα η οχι.
Το πιο πιθανο ειναι να μην απαντησουν γιατι απλα δεν εχουν οι ιδιοι τη μοτο αλλα απλα ξερουν μονο οτι εκλαπη και ψαχνουν για χαρτζιλικι το μακακα που θα τους το δωσει.
Αν σου απαντησουν τοτε σιγουρα την εχουν αυτοι που τηλεφωνησαν και ετσι πρεπει με τη βοηθεια της αστυνομιας παντα να δεις τι πρεπει να γινει στη συνεχεα.
Ενα 3% μονο εχουν βρει ετσι οχημα αλλα και παλι δε θα πρεπει σε καμμια περιπτωση να κανεις τετοιου ειδους συναλλαγη.

Ολα τα παραπανω τα αναφερω για να ξερουμε ολοι τι ακριβως γινεται σε τετοιες περιπτωσεις γιατι πολλες φορες βλεπουμε ακουμε διαβαζουμε διαφορα αλλα δε δινουμε ιδιαιτερη βαση γιατι πιστευουμε πως δε μας αφορα και δε μας συμβαινει αλλα απ ολα αυτα ολοι μας απεχουμε ενα κλικ.
Καλο ειναι λοιπον ακαδημαικα να γνωριζουμε για να μη πιαστουμε στον υπνο.

Στις 26/9/2010 η μοτο βρεθηκε τυχαια

Σημερα το πρωι πηγα για καφε με καποιους φιλους απο το φορουμ.
Χτυπαει το τηλεφωνο και μου λενε πως η μοτο βρεθηκε και να παω στο Αστυνομικο τμημα της Καλλιθεας να την παρω.
Ετσι λοιπον και εκανα.
Φτανω στο τμημα και ρωταω τι εχει συμβει.
Η μοτο ηταν μεσα σε ενα βανακι που και αυτο ηταν κλεμμενο απο την Φωκαια και παρατημενο με τη μηχανη μου μεσα κοντα στη γεφυρα της Καλλιθεας σε σημειο που δε φαινονταν.
Ομως καποια γρια το εβλεπε 2-3 μερες εκει και πηρε τηλεφωνο αυτο που ειδε πανω στο Βανακι το ιδιοκτητη και τον ρωτησε τι κανει τοσες μερες το βανακι εκει.
Αμεσως αυτος πηρε την αστυνομια και ετσι βρηκαν το βανακι και μεσα τη μοτο μου.
Για να τη βαλουν μεσα στο βαν ειχαν ξεβιδωσει και βγαλει τους καθρεφτες και τη ζελατινα για να χωρεσει σε υψος.
Ειχαν σπαει το τιμονι και ετσι το κλειδι δε γυρναγε στην κλειδαρια για να παρει μπρος η μηχανη εχουν χαλασει τον αφαλο και απο την BMW μου ειπαν πως μαλλον κατα 90% το τιμονι δε θα ξανακλειδωσει αν και θα το παλεψουν να δουν τι μπορουν να κανουν.
Τη μπαγαζιερα ουτε καν ειχαν δοκιμασει να την ανοιξουν.
Τελος λοιπον η περιπετεια.
Ουτε μια κλοπη δε ηταν ικανοι να κανουν !!! :hystericalbs1:


Αυτα που λεμε για το τι ειπε η αστυνομια θεωρω πως ειναι κατι που ολοι θα πρεπει να γνωριζουμε εξ αλλου γι αυτο και μου τα ειπαν για να ξερω τι να προσεχω.
Για το πως δλδ λειτουργει το συστημα των κλοπων.
Δε ξερω ετσι νομιζω μπορει να κανω και λαθος.

Στις 10/2/2012 τη μοτο μου τη ξανακλεβουν

Καλημερα σε ολους !!!
Σημερα μου ξαναεκλεψαν την μηχανη απο τη πυλωτη με συνεγιαρμο και αλυσιδα στη ροδα και μπλοκαρισμενη απο ολες τις παντες ωστε να μη μπορει να φυγει !!!
Κι ομως......
BMW GS 1200 ADV ασημι ΧΡΑ 0011

Τηλεφωνο με ξαναπηραν αυτη τη φορα και καλα ηταν καποιος που ηταν φιλικος και μου ειπε?
Εισαι εσυ που εχασες τη μηχανη και εχεις βαλει κοσμο να τη βρει ετσι ?
Εχουμε φαει το κοσμο.....
Του ειπα λοιπον πως...δεν ενδιαφερομαι και πως κανενα δεν εχω βαλει να ψαξει (εκτος απο την αστυνομια που εδωσα καταθεση) γιατι δε γνωριζω κοσμο του κυκλωματος αυτου.

Αυτα ελπιζω να κατατοπισα καπως.
Αν παλι κουρασα παρακαλω καποιον admin η mod να τα σβησει μια και η προθεση μου ηταν για καλο σκοπο.:ye02:

asotosios
17-04-2012, 09:24
μακαρι να την βρεις γιατι οπως λες η αποζημειωση δεν φτανει για τιποτα σε σχεση με την αξια...

και μακαρι αυτη την φορα να βρουν και τα τσογλανια...μαζι...!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-04-2012, 13:27
Τί να σου πω φίλε Βαγγέλη ...

Με συναγερμό, αλυσίδα ΚΑΙ μπλοκαρισμένη, πώς την σήκωσαν ???

Δεν άκουσε κανείς κάτι ???

Χώραγε γερανός στην πυλωτή ???




http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=13218&d=1334609135 (http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=13218&d=1334609135)

PACO
17-04-2012, 16:52
ιδια απορια νικο...:(...
πρεπει απο καιρο να ξερουν πως κινησαι και πως κινηται γενικοτερα η πολυκατοικια και οι ενοικοι της.
αν θες παντως σε συννενοηση με τους αλλους βαλε κλειστο κυκλωμα με καταγραφικο..κοστος 300+ευρω.
τουλαχιστον να κοψεις φατσες και κινησεις..;)
καλη τυχη με τα τσογλανια

MARK
17-04-2012, 17:09
Τι να πείς.......

ΜΠΑΜΠΟΥ
17-04-2012, 17:21
κατι τετοια ακους και σου' ρχεται να... http://www.myemoticons.com/images/patriotic-military/guns-ammo/chain-gun.gif

bogart
17-04-2012, 17:29
Φίλε μου έχε στο μυαλό σου ότι αυτοί οι άνθρωποι διαβάζουν πολύ και το διαδίκτυο, οπότε να είσαι επιφυλακτικός στο τι γράφεις....

Πάντα φιλικά!!

bokis
17-04-2012, 17:55
:u59::u59::u59:

GEO_K
17-04-2012, 18:04
ΝεύραΝεύραΝεύρα

taksidiotis
17-04-2012, 20:08
Κι όταν λοιπόν πες σπάει ο διάολος το ποδάρι του και τους πετυχαίνεις,σύρεις το σίδερο θα μπλέξεις κι από πάνω,η πες ότι τους την πέφτεις με κανένα ξυλικη κι ότι αρπάξουν.
Βρε ποτέ πλέον άδειος κι ας τολμήσει να πλησιάσει κανείς και τον πετύχω,μαύρη του μοίρα.
Καλύτερα ας μην τους προλάβω η μην τους αντιληφθώ,κι άσε μετά τους μπάτσους να με τραβάνε,εδώ μου παίρνουν περιουσία,μου απειλούν την ζωή αν τυχών και τους πετύχω γιατί δε νομίζω ότι θα κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια και θα μου πουν γιατί έκανα ότι έκανα;
Τσογλάνια κλεφτρονια.
Καλή τύχη φίλε μου με την υπόθεση σου
sent from my white SE Xperia Arc S Beast

BOXER
17-04-2012, 23:16
Aν στην βαλουν στο ματι τα καθικια :mad:...

δεν την γλυτωνεις με τιποτα :u59: :u59: :u59:!!!

deepblue
18-04-2012, 11:10
Το θεμα ειναι πως η Μηχανη ηταν κλεισμενη απο 3 αυτοκινητα ωστε να μη μπορει να περασει εκτος του οτι η πυλωτη ειναι χαμηλοταβανη.

babis66
18-04-2012, 11:37
Το θεμα ειναι πως η Μηχανη ηταν κλεισμενη απο 3 αυτοκινητα ωστε να μη μπορει να περασει εκτος του οτι η πυλωτη ειναι χαμηλοταβανη.

Άμα ήταν κλεισμένη και η πυλωτή χαμηλή για να μπει παπαγαλάκι, εσύ πως το εξηγείς οτι την πήρανε;;; Η μόνη εξήγηση είναι με τα χέρια σηκωτή;;;:confused::confused::confused:

nikosf800
18-04-2012, 11:59
:u55:

apple2
27-04-2012, 00:59
Άμα ήταν κλεισμένη και η πυλωτή χαμηλή για να μπει παπαγαλάκι, εσύ πως το εξηγείς οτι την πήρανε;;; Η μόνη εξήγηση είναι με τα χέρια σηκωτή;;;:confused::confused::confused:


και εγώ όσο διάβαζα το νήμα την ίδια απορία είχα:confused::confused::confused: