PDA

View Full Version : Άδεια κυκλοφορίας σε απλό χαρτί


xkoukos
18-04-2012, 00:54
Καλησπέρα!
Ως γνωστόν αυτό με τις άδειες κυκλοφορίας που δε τις βγάζουν σε πράσινο χαρτί πλεον αλλά σε ενα μηχανογραφιμένο απλό χαρτί μ'εχει προβληματίσει για την έξοδο απο την χώρα.

Κάπου πήρε το αυτί μου, οχι εγγυρη πηγή, οτι με τέτοιο χαρτί για άδεια θα μου κάνουν σκηνικό στο εξωτερικό.

Μεχρι τώρα μόνο Αλβανία έχω πάει χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα.
Αλλά δε ξέρω τι παίζει σε άλλες χώρες.

Γνωρίζει κανένας σας αν παίζει κάτι;

Μη κανονίσω ταξιδάκι και την πατήσω απο εκει που δε το περιμένω....

Albatros
18-04-2012, 08:09
Κανονικά έπρεπε να έχουμε πρόβλημα στη Χώρα μας...
:cool:

jtnakos
18-04-2012, 08:44
Φιλαράκο τις ίδιες υποννιες ειχα και εγώ για την μανούρα στο εξωτερικό......

Πήγα λοιπον στη διεύθυνση συγκοινωνιών της Κοζάνης και με ύφος έντονο τους επέβαλα να μου βγαλουν την άδεια κυκλοφορίας σε πράσινο χαρτί με την αιτιολογία ότι θα βγω σε χώρες των Βαλκανίων αποφεύγοντας όποια δηποτε καθυστέρηση από την ΕΚΕΙ γραφειοκρατεία:ye33:

Έτσι συμπλήρωσα μια υπεύθυνη δήλωση και σε 5 δευτερόλεπτα μου είχαν τυπώσει την πράσινη άδεια

ΠΡΟΣΟΧΉ πρέπει να επιμείνεις και μάλιστα με ύφος γιατί μια από τις υπαλλήλους ήταν ανένδοτη στο να μου παραχωρήσει την πράσινη ενω ένας άλλος επιβλήθηκε της προηγούμενης τελικά μετά από αψιμαχία τονίζοντας ότι σε περίπτωση περίεργου υπάλληλου του εξωτερικού όντος θα είχα πρόβλημα γραφειοκρατίας και με την υπεύθυνη δήλωση μου την παραχώρησε:ye33::ye33:

το πρόβλημα είναι ότι έχουν έλλειψη πράσινων χαρτιών και δίνουν μόνο όπου υπάρχει ΑΝΆΓΚΗ και στα φορτηγά..

GEO_K
18-04-2012, 10:02
Φιλαράκο τις ίδιες υποννιες ειχα και εγώ για την μανούρα στο εξωτερικό......

Πήγα λοιπον στη διεύθυνση συγκοινωνιών της Κοζάνης και με ύφος έντονο τους επέβαλα να μου βγαλουν την άδεια κυκλοφορίας σε πράσινο χαρτί με την αιτιολογία ότι θα βγω σε χώρες των Βαλκανίων αποφεύγοντας όποια δηποτε καθυστέρηση από την ΕΚΕΙ γραφειοκρατεία:ye33:

Έτσι συμπλήρωσα μια υπεύθυνη δήλωση και σε 5 δευτερόλεπτα μου είχαν τυπώσει την πράσινη άδεια

ΠΡΟΣΟΧΉ πρέπει να επιμείνεις και μάλιστα με ύφος γιατί μια από τις υπαλλήλους ήταν ανένδοτη στο να μου παραχωρήσει την πράσινη ενω ένας άλλος επιβλήθηκε της προηγούμενης τελικά μετά από αψιμαχία τονίζοντας ότι σε περίπτωση περίεργου υπάλληλου του εξωτερικού όντος θα είχα πρόβλημα γραφειοκρατίας και με την υπεύθυνη δήλωση μου την παραχώρησε:ye33::ye33:

το πρόβλημα είναι ότι έχουν έλλειψη πράσινων χαρτιών και δίνουν μόνο όπου υπάρχει ΑΝΆΓΚΗ και στα φορτηγά..


:re27:

xurxes
18-04-2012, 10:05
......
Πήγα ..............και με ύφος έντονο τους επέβαλα...........


:rolleyes:...πως εχω την εντυπωση οτι αυτο το εντονο υφος...το χεις μονιμα...:p:p:p

giclas
18-04-2012, 10:07
στην Κυπρο τη τυπωνης στο σπιτι σου κε δεν υπαρχη πρωβλημα

στην Κυπρο ητε την εχεις μαζη σου ητε οχι το ιδιο κανη
για εξωτερηκο απλα την εχεις μαζη σου για αποφυγη ταλεπορειας

Iconmaster
18-04-2012, 10:53
Ρε παιδιά.Αυτό με το οτι δεν έχουν χαρτιά το ακούω μήνες.Πόσο καιρό θέλει για το εθνικό τυπογραφείο να τυπώσει τις άδειες ;;;:u59::u59::u59:
Έλεοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςς πια με το κwλοκράτος.ΝεύραΝεύραΝεύρα

mitch
18-04-2012, 18:40
Φιλαράκο τις ίδιες υποννιες ειχα και εγώ για την μανούρα στο εξωτερικό......

Πήγα λοιπον στη διεύθυνση συγκοινωνιών της Κοζάνης και με ύφος έντονο τους επέβαλα να μου βγαλουν την άδεια κυκλοφορίας σε πράσινο χαρτί με την αιτιολογία ότι θα βγω σε χώρες των Βαλκανίων αποφεύγοντας όποια δηποτε καθυστέρηση από την ΕΚΕΙ γραφειοκρατεία:ye33:

Έτσι συμπλήρωσα μια υπεύθυνη δήλωση και σε 5 δευτερόλεπτα μου είχαν τυπώσει την πράσινη άδεια

ΠΡΟΣΟΧΉ πρέπει να επιμείνεις και μάλιστα με ύφος γιατί μια από τις υπαλλήλους ήταν ανένδοτη στο να μου παραχωρήσει την πράσινη ενω ένας άλλος επιβλήθηκε της προηγούμενης τελικά μετά από αψιμαχία τονίζοντας ότι σε περίπτωση περίεργου υπάλληλου του εξωτερικού όντος θα είχα πρόβλημα γραφειοκρατίας και με την υπεύθυνη δήλωση μου την παραχώρησε:ye33::ye33:

το πρόβλημα είναι ότι έχουν έλλειψη πράσινων χαρτιών και δίνουν μόνο όπου υπάρχει ΑΝΆΓΚΗ και στα φορτηγά..


το ιδιο εκανα και εγω τον ιουλιο λογο του ταξιδιου που εκανα τον αυγουστο

αλλα δεν ιδρωνε το αυτι κανενος υπαλληλου


ετσι πηγα στην προισταμενο και μετα απο πολυ ωρα διαπραγματευσεων και απειλων εδωσε το οκ (αλιως ακομα εκει θα με ειχε να τις τα χωνω).

θελει πολυ εντονο υφος οπως λεει και ο φιλος απο πανω αν θες να κανεις την δουλεια σου!!!
επισεις αν εχεις καποιο χαρτη απο κρατιση σε ξενοδοχειο η οποιδηποτε εγγραφο που αποδικνιει οτι θα πας εξω θα σου φανει χρισιμο!!!!

εγω επειδη δεν ειχα κλισει πουθενα ξενοδοχειο εδωσα φωτοτυπια τα εισητιρια για το μοτο τζιπι στο brno!!!


υγ. η πλακα ηταν οταν της πηγα τα εισητιρια και τησ ειπα οτι θα παω τσεχια σε αγωνα με μηχανες μου λεει,-δηλαδη πρεπει να πας εξω γιατι προκειτε να τρεξεις σε καποιο αγωνα,εισαι αγωνιζομενος???
ναι της λεω εδω ο ροσι αυτοπροσωπος :sm7::sm7::sm7:

paschalis
18-04-2012, 19:34
τι ξεφτιλα ρε παιδια...

ερχονται εκλογες ευτυχως

μαυρο στο μαυρογιαλουρο:u03:

element
18-04-2012, 20:07
τι ξεφτιλα ρε παιδια...

ερχονται εκλογες ευτυχως

μαυρο στο μαυρογιαλουρο:u03:

Και παλαιότερα που δεν είχαν πινακίδες για αρκετό διάστημα εκλογές δεν ερχόντουσαν βρε Πασχάλη? Είδαμε και τότε τι έκανε ο λαός..
:confused::confused::confused:

maik73
28-04-2012, 01:29
:rolleyes:...πως εχω την εντυπωση οτι αυτο το εντονο υφος...το χεις μονιμα...:p:p:p

Να πρέπει να κάνεις τσαμπουκά για ένα κ@λ@χαρτο;;;;;; Απίστευτο.Και θέλουν και την ψήφο μας:u59::u59::u59:

pyrosbestis
28-04-2012, 02:13
:u55: ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :u55:

marioman
28-04-2012, 11:28
Aποψη μου....μην αγχωνεσε.... αν το ψαρωτικο σου υφος δεν πιασει, αυτο που σιγουρα πρεπει να εχεις ειναι η πρασινη καρτα. Αφου περασες Αλβανια χωρις θεμα δεν θα εχεις θεμα αλλου, αφου γενικα μας "συμπαθουν" και μας βλεπουν με καλο ματι.... :ye33:

Απλα φροντισε το απλο χαρτι να εχει εντονα ολες τις υπογραφες και τις σφραγιδες.

omorfantras
30-04-2012, 16:32
ΠΑΙΔΙΆ ΕΓΏ ΠΉΓΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΈΝΗ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΑ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΤΤ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΠΕΙΡΑΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΑΝ Α Μ Ε Σ Ω Σ.
ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΡΗΣΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ OMORFANTRAS,XAXAXAXAXA

264George
30-04-2012, 17:50
ΠΑΙΔΙΆ ΕΓΏ ΠΉΓΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΈΝΗ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΑ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΤΤ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΠΕΙΡΑΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΑΝ Α Μ Ε Σ Ω Σ.
ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΡΗΣΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ OMORFANTRAS,XAXAXAXAXA

:p ωραίος..

Aποψη μου....μην αγχωνεσε.... αν το ψαρωτικο σου υφος δεν πιασει, αυτο που σιγουρα πρεπει να εχεις ειναι η πρασινη καρτα. Αφου περασες Αλβανια χωρις θεμα δεν θα εχεις θεμα αλλου, αφου γενικα μας "συμπαθουν" και μας βλεπουν με καλο ματι.... :ye33:

Απλα φροντισε το απλο χαρτι να εχει εντονα ολες τις υπογραφες και τις σφραγιδες.


πάντως πρόσφατα που περάσαμε Αλβανία,
Μαυροβούνιο, Βοσνία, Κροατία,Σλοβενία,
Σερβία, Σκόπια μας ζητούσαν μόνο πράσινη
κάρτα και διαβατήριο.....:rolleyes:
χωρίς να λέω οτι δεν πρέπει να έχεις και την
άδεια κυκλοφορίας..

element
05-07-2012, 23:42
:p ωραίος..



πάντως πρόσφατα που περάσαμε Αλβανία,
Μαυροβούνιο, Βοσνία, Κροατία,Σλοβενία,
Σερβία, Σκόπια μας ζητούσαν μόνο πράσινη
κάρτα και διαβατήριο.....:rolleyes:
χωρίς να λέω οτι δεν πρέπει να έχεις και την
άδεια κυκλοφορίας..

Μόνο με ταυτότητα σε αφήναν να περάσεις|??

TASOS GS
06-07-2012, 01:13
εδω και 2 βδομαδες τυπονωνται σε κανονικο πρασινο χαρτι.
οσοι εχετε το μηχανογραφημενο μπορειτε να το αλλαξετε;)

brasidas12
07-07-2012, 01:32
Κ την βγάζουν αμέσως εκείνη την ωρα?γιατι πρεπει να τρέχω απο Πετρούπολη στην αργυρουπολη.κ τι δικαιολογητικά θέλει;;;;ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sierso
09-07-2012, 20:10
Σημερα κατεθεσα το μηχανογραφικο χαρτι που ειχα για αδεια και παραλαβη κανονικου εντυπου αδειας στις 12-7....χωρις αλλα δικαιολογητικα(νοτιος τομεας).

asotosios
10-07-2012, 15:40
ωραια εξεληξη αυτη...!!!
Ευχαριστουμε για την ενημερωση...

ποια ειναι η διαδικασια...???
πρεπει να παμε απο το υπουργειο...???
στο ενδιαμεσο μας δινουν παλι καποιο χαρτι αντι του κανονικου...???

Antsigan
26-08-2012, 00:52
Ναι ρε παιδια, οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας μας βοηθησει σε αυτο. Πρεπει να παμε απο τη Νομαρχια/Διευθ. Μεταφορων ή γινεται και μεσω ΚΕΠ? Αν ξερει κανενας η αν το εχει κανει ας μας ριξει τα φωτα του παρακαλω.....Εχουμε απο περυσι αυτο το παλιοχαρτο και τρεμει η ψυχη μας μη γινουνε τα γραμματακια πανω του αορατα....

Gasgs
26-08-2012, 09:04
Τώρα πια υπαρχει πράσινο χαρτί για τις αδειες. Κι εγω χαρτι απλό είχα και την περασμένη εβδομάδα πήγα στη μεσογείων και σε 10 λεπτά μου έδωσαν καινούργια κανονικη. (και δεν είμαι και omorfantras σαν τον Αλέξανδρο :D)

brasidas12
26-08-2012, 10:44
πρεπει να παμε στην περιοχη όπου βγάλαμε την άδεια η οπουδήποτε;;;;γίνετε κ στο ΚΕΠ;;


Sent from Me using Tapatalk

Gasgs
26-08-2012, 13:32
Και στο ΚΕΠ αλλά με καθυστέρηση

Kosttis
26-08-2012, 14:25
Έτσι για την ιστορία , εμένα φέτος για να μπώ Σερβία μου γκρινιάξανε οι Σέρβοι που δεν είχα την άδεια στο πράσινο χαρτί! Ήξεραν κιόλας πώς αυτό που τους έδωσα ήταν αντίγραφο και επέμεναν για το κανονικό! Έφαγα λίγη ώρα μέχρι να τους εξηγήσω γιατί είχα μαζί μόνο ένα παλιόχαρτο!
Δεν σας κρύβω ότι ντράπηκα λίγο!

Βέβαια μάλλον απλά έτυχε να ταλαιπωρηθώ! νομίζω πώς αυτό δεν συμβαίνει συχνά στους "εμπορικούς" - πολυσύχναστους συνοριακούς σταθμούς μιας και εγώ πέρασα από τη βορειοδυτικη Βουλγαρία πρός Σερβία μετά το Vidin.