PDA

View Full Version : Αδυναμία κατανόησης κ συμβουλή για τους υπόλοιπους..


Giannme
20-04-2012, 19:32
Το περιστατικό συνέβη εχθές το μεσημέρι στο Βόρειο Οδικό Άξονα Κρήτης οπου κινόμουν με το αυτοκίνητο μου επιστρέφοντας από δουλειές στο Ηράκλειο με κατέυθυνση τα Χανιά. Έχοντας λοιπον διασχίσει περίπου 100 από τα 136 χιλιόμετρα της επιστροφής κ έχοντας περάσει "καθώς πρέπει" απο διάφορα μπλοκα κατα μήκος της οδού φτάνω σε μία δεξιά στροφή οπου κινούμενος σβέλτα με γραμμές (το τονίζω για να δέιξω το σημείο που βρισκόταν το αυτοκίνητο-τέρμα δεξια μέσα στην κορυφή ) συναντάω περιπολικό από το αντίθετο ρεύμα το οποίο κάνει επιτόπου αναστροφή κ με σταματάει για τα περαιτέρω. Αφού δεν διέθεταν ένδειξη ρανταρ-δεν είχα πατήσει εννοείται ίχνος της διπλής γραμμής- μου εξηγεί οτι οδηγούσα χωρίς σύνεση κ την προσοχή μου διαρκώς τεταμένη κ αρα ήμουν παραβάτης προστίμου 200 ευρω.. Επιπρόσθετα επειδη είχε έχει περάσει η 4ετία απο την ημερομηνια παραγωγης μου έκοψε αλλα 400 ευρώ για ΚΤΕΟ. Κ αναρωτίεμαι χωρίς σύνεση κ προσοχή οδηγούν οι σβέλτοι η οι αμέτρητοι που μόλις ειχα περασει κ περνάτε με το φραπέ με 40 τέρμα αριστερά του οδοστρόματος, που μιλάνε καπνίζουν τρώνε αλλα πάνε κάτω απο 60 οπότε όλα καλά για αυτούς.. Αφού μου εξηγούν οτι προβλέπεται κ αφαίρεση πινακίδων κ άδειας κυκλοφορίας, μου αφήνουν τις πινακίδες γιαν να τις προσκομίσω εγώ κ παίρνουν την άδεια κυκλοφορίας την οποία θα παραλάμβανα με την προσκόμιση του δελτιίου Κτεο. Ακούστε ΄τωρα τη συνέχεια. Πηγαίνοντας το πρωί για έλεγχο Κτεο μου εξηγούν οτι ειναι αδύνατο να περάσω έλεγχο χωρίς άδεια καθώς το αυτοκίνητο ειναι κατω 5ετίας κ δεν ειχε φάκελο -δεν ειχε ξαναπερασει κ οτι κακώς μου κράτησαν την άδεια η τουλάχιστον έπρεπε να μου δώσουν φωτοτυπία που να λέει οτι ειναι αποκλειστικα για χρήση στο Κτεο. Ξαναπάω λοιπον στο τμήμα Βοακ αρκετα χιλιόμετρα μακρια κ αφού περίμανα καμποση ώρα διαπιστώνει ο προισταμενος οτι η άδεια δεν ειναι μεταξύ των χθεσινών εγγράφων που παραδόθηκαν. Σε τηλεφώνημα στους διενεργήσαντες το χθεσινό έλεγχο διαπιστώθηκε οτι η άδεια χάθηκε μάλλον.. Με παρότρυναν να ψάξω στο ντουλαπάκι μήπως την έχω εγώ-ενώ κ στην κληση γράφει παρακράτηση άδειας κυκλοφορίας.. Προσωπικά είμαι ειλικρινής δεν καίγομαι να πάρω την άδεια κ χτές τυχαία ειχα πάρει το αμαξι για να στρώσω κατι καινούργια λάστιχα που αλλαξα κ κυκλοφορώ διαρκώς με τη μηχανή-κατι το οποίο δεν ανελυσα φυσικα. Στην ερώτηση μου λοιπον τι θα γίνει πως θα κυκλοφορώ χωρίς άδεια κυκλοφορίας έλαβα την απαντηση τι να κάνουμε θα το δουμε απο βδομάδα.. Μαλιστα με ενημέρωσαν απο το Κτεο οτι επικοινώνησε η τροχαία κ μου προτείνουν να κάνω υπέυθυνη δήλωση για να βγεία άλλη.. Δηλαδή ψεύτικη.. την έχασα εγώ? η την παρέδωσα ως όφειλα στα αρμόδια όργανα.? Κ σκέφτομαι λοιπόν τον κακομοίρη οικογενειαρχη που διαθέτει ενα αυτοκίνητο κ έχει 2 παιδάκια κ μένει ακινητοποιημένος απο τέτοιου είδους καταστάσεις. Μάλιατα στην προτροπή μου να δοθέι ενα χαρτί με σφραγίδα της υπηρεσίας οτι απωλέσθει προσωρινά η άδεια από αυτους έλαβα πάλι αρνητική απάντηση κ άρα το αυτοκίνητο θα παραμείνει ακινητοποιημένο.. Με τους αστυνομικούς οχι απλα δεν έχω τιποτα γενικα, δηλώνω κ συμπάθεια γιατι προσπαθουν αρκετοι απο αυτους για πολλα κ με μισθούς απαξιωτικους μαλιστα. Άπλα αυτή η ελληνική αδυναμία κατανόησης εχει αρχίσει κ με κουράζει αν κ μικρός σχετικά σε ηλικία κ πιο πολύμε στεναχωρεί που διαιωνίζεται παρουσιάζοντας τη χώρα μου που λατρέυω ως ¨στενόμυαλη¨.. κ ο βασικός λόγος που σας εξιστόρησα το γεγονός ειναι πρώτον να έχετε το νου σας οτι η έλλειψη σύνεσης κ προσοχης ως παραβασης παιζει έυκολος μπαλαντερ οταν δεν υπαρχει τιποτα αλλα(κ ζώνη φορόυσα κ πυροσβεστήρα κ τα παντα) κ δέυτερον αν σας τύχει αφαίρεση άδειας λόγω Κτέο, ζητήστε ένα αντίγραφο για να μπορέσετε να περάσετε τον έλεγχο.. Έλπίζω τουλάχιστον να καταφέρω να βγάλω ακρη πριν τη 10ημερη προθεσμια πληρωμής ωστε να προλάβω την έκπτωση του 50%..

GEO_K
20-04-2012, 19:37
Οτι να ναι Γιαννη.....
Απλα ατυχος.....
Ου μπλεξεις που λεγαν και οι παλιοι.....

zandesiro
20-04-2012, 19:37
:mad::mad::mad:

MOYTPO
20-04-2012, 20:05
:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Μπορεις να μας πεις πιο αρθρο ειναι στον κοκ????
Πρεπει επανω στην κληση να ειναι γραμμενο!!!

"οδηγούσα χωρίς σύνεση κ την προσοχή μου διαρκώς τεταμένη κ αρα ήμουν παραβάτης προστίμου 200 ευρω.."

Τι αλλο θα ακουσω!!!!

Κατι αναλογο εχει τυχει σε μενα και με σταματησαν μετα σχεδον 4 χλμ γιατι λεει ειχα πατησει διπλη γραμμη. Δεν μπορουσαν να με πουν για ταχυτητα γιατι δεν ειχαν ρανταρ. Βεβαια κατι τετοιο δεν υπηρχε αλλα δεν τους εδωσα σημασια, βλεπεις ο παλιος ο κοκ δεν ηταν εξοντωτικος οπως ειναι ο τωρινος. Τροχαια Πολυγυρου. Παρε τα αυγο και κουρευτο!!!!!!!!!!

element
20-04-2012, 20:38
:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Μπορεις να μας πεις πιο αρθρο ειναι στον κοκ????
Πρεπει επανω στην κληση να ειναι γραμμενο!!!

"οδηγούσα χωρίς σύνεση κ την προσοχή μου διαρκώς τεταμένη κ αρα ήμουν παραβάτης προστίμου 200 ευρω.."

Τι αλλο θα ακουσω!!!!




Το άρθρο υπάρχει και συνήθως σε γράφουν αυτό για να μην σε γράψουν για επικίνδυνη οδήγηση που είναι 700 Ευρώ και αφαίρεση διπλώματος

Giannme
20-04-2012, 21:30
[QUOTE=MOYTPO;660558]:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Μπορεις να μας πεις πιο αρθρο ειναι στον κοκ????

Είναι το άρθρο 12 του ΚΟΚ παράγραφος 1.

Giannme
20-04-2012, 21:38
Το άρθρο υπάρχει και συνήθως σε γράφουν αυτό για να μην σε γράψουν για επικίνδυνη οδήγηση που είναι 700 Ευρώ και αφαίρεση διπλώματος


Το θέμα είναι τι ορίζεται τελικάως επικίνδυνη οδήγηση.? έλπίζω να πρόσεξες τη θέση που είχε το όχημα στο δρόμο (τέρμα δεξιά στην κορυφή της στροφής). Υπάρχουν όργανα που ερμηνεύουν τέλεια τις διατάξεις των νόμων, υπάρχουν κ καποιοι που μάλλον κρίνουν απλά απο πρόσωπικές ικανότητες κ εμπειρίες οπως κ δικαστές, κ γενικά ενα σωρό "αποφασίζοντες" για την τύχη των άλλων.. Ξέχασα να πώ οτι μου αναβόσβηνε τα φώτα (το περιπολικό) για ενα χιλίομετρο περίπου συνεχών καμπών-στροφών κ στενού σημείου που φυσικά δεν σταματούσα για να μην προκαλεσω ατύχημα σε διερχόμενους.. μεχρι που βρήκα μικρή ευθέια με λογικό πλάτος..

tasko
20-04-2012, 21:41
:u55::u55::u55:
Γιατί εμένα μου κάνει οτι δεν είχαν γράψει κανέναν και έπρεπε να γεμίσουν το μπλοκάκι;;;;;;;;;

element
20-04-2012, 22:01
Το θέμα είναι τι ορίζεται τελικάως επικίνδυνη οδήγηση.? έλπίζω να πρόσεξες τη θέση που είχε το όχημα στο δρόμο (τέρμα δεξιά στην κορυφή της στροφής). Υπάρχουν όργανα που ερμηνεύουν τέλεια τις διατάξεις των νόμων, υπάρχουν κ καποιοι που μάλλον κρίνουν απλά απο πρόσωπικές ικανότητες κ εμπειρίες οπως κ δικαστές, κ γενικά ενα σωρό "αποφασίζοντες" για την τύχη των άλλων.. Ξέχασα να πώ οτι μου αναβόσβηνε τα φώτα (το περιπολικό) για ενα χιλίομετρο περίπου συνεχών καμπών-στροφών κ στενού σημείου που φυσικά δεν σταματούσα για να μην προκαλεσω ατύχημα σε διερχόμενους.. μεχρι που βρήκα μικρή ευθέια με λογικό πλάτος..

Εσύ αδερφέ καλά έπραξες δεν αντιλέγω.Τώρα γιατί θέλαν οπωσδήποτε χωρίς λόγο να σε γράψουν προσωπικά εσένα κάνοντας αναστροφές και άλλα τέτοια κουλά αυτό το ξέρεις μόνο εσύ και αυτοί που ήσασταν εκεί.;)

MOYTPO
20-04-2012, 22:07
:u55::u55::u55:
Γιατί εμένα μου κάνει οτι δεν είχαν γράψει κανέναν και έπρεπε να γεμίσουν το μπλοκάκι;;;;;;;;;

Και αυτο μεσα στο προγραμμα ειναι. Ειπαμε ο καθενας κανει την δουλεια του!!!!;)

Το θέμα είναι τι ορίζεται τελικάως επικίνδυνη οδήγηση.? έλπίζω να πρόσεξες τη θέση που είχε το όχημα στο δρόμο (τέρμα δεξιά στην κορυφή της στροφής).

Επικινδυνη οδηγηση ειναι οποιαδηποτε εκτος απο αυτη που πανε τα προβατα.
Αδερφε με αυτο που γραφεις δεν ειναι δυσκολο να σε καταλαβουμε.... Εχω την εικονα, λιγο πριν αρχισουν να σφυριζουν τα λαστιχα!!!!!!!!!!!!

Albatros
20-04-2012, 22:09
Κακή εμπειρία , ελπίζω να μη ταλαιπωρηθείς πολύ...
:(

nek21
20-04-2012, 22:12
Το θέμα είναι τι ορίζεται τελικάως επικίνδυνη οδήγηση.? έλπίζω να πρόσεξες τη θέση που είχε το όχημα στο δρόμο (τέρμα δεξιά στην κορυφή της στροφής). Υπάρχουν όργανα που ερμηνεύουν τέλεια τις διατάξεις των νόμων, υπάρχουν κ καποιοι που μάλλον κρίνουν απλά απο πρόσωπικές ικανότητες κ εμπειρίες οπως κ δικαστές, κ γενικά ενα σωρό "αποφασίζοντες" για την τύχη των άλλων.. Ξέχασα να πώ οτι μου αναβόσβηνε τα φώτα (το περιπολικό) για ενα χιλίομετρο περίπου συνεχών καμπών-στροφών κ στενού σημείου που φυσικά δεν σταματούσα για να μην προκαλεσω ατύχημα σε διερχόμενους.. μεχρι που βρήκα μικρή ευθέια με λογικό πλάτος..

α μαλιστα.τελικα δεν πρεπει να αναρωτιεσαι γιατι σε εγραψαν.

Anubis
20-04-2012, 22:13
........

Giannme
20-04-2012, 22:15
Εσύ αδερφέ καλά έπραξες δεν αντιλέγω.Τώρα γιατί θέλαν οπωσδήποτε χωρίς λόγο να σε γράψουν προσωπικά εσένα κάνοντας αναστροφές και άλλα τέτοια κουλά αυτό το ξέρεις μόνο εσύ και αυτοί που ήσασταν εκεί.;)

Έγώ προσωπικά εμένα οτι ήθελαν να γράψουν ούτε νόησα ούτε υπονόησα, εξήγησα οτι είναι θέμα ερμηνείας καποια πράγματα τα οποία τυγχάνουν διαφορετικής ακόμα κ απο άτομα κοινου χώρου πχ όργανα τροχαίας. Το να αμφισβητείς τα γεγονότα ειναι δικαίωμα σου κ κάλα κάνεις άπλά δέξου οτι κ στατιστικά στους 100 επαγγελματίες οποιουδήποτε χώρου υπάρχει ποσοστό που αποκλείει της πλήρους κατάρτισης κ ορθολογικής ερμηνείας. Είναι ευδιάκριτο απο το πρώτο μου μήνυμα οτι οχι αρνητική εμπάθεια έχω αλλα συμπάθεια κ πολλόύς φίλους που "off the record" ξέρουν κ λένε όπως και σε όλα τα επαγγέλματα για κάποιους συναδέλφους. Όποτε ξανασκέψου τα υπο/νοούμενα που αφήνεις οτι οπωσδήποτε θέλουν να γράψουν εμένα γιατί θα πέσεις στην καρδία του τίτλου.."αδυναμία κατανόησης......" Φιλικά πάντα ..;)

nek21
20-04-2012, 22:15
Ρε φιλε ειλικρηνα θαυμαζω την ηρεμια σου!Εγω εαν μου ειχανε κανει τετοια ####### μπορει τωρα να ημουνα με ψυχοφαρμακα.Οσο για τους αστυνομικους το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι ντροπη.Και μακαρι να τους κοψουνε και αλλο τον μισθο μπας και δεν θελει πλεον κανεις να γινει μπατσος.Ακου οδηγηση χωρις συνεση.Τελοσπαντων σταματαω εδω γιατι θα πω πολλα.

ειμαστε ολο ματια.βγαλε ολα τα κομπλεξ σου.

Giannme
20-04-2012, 22:19
α μαλιστα.τελικα δεν πρεπει να αναρωτιεσαι γιατι σε εγραψαν.
Για πες μου εσύ γιατί ούτε καν μου ανέφεραν οτι δεν σταμάτησα κατευθείαν κ στο χιλιόμετρο αυτό δεν πήγα πανω απο 50 κ δεξιά για να δείξω την πρόθεσή μου να σταματήσω.. Θέλω να πω οτι αντιλήφθηκαν εν τέλει την αδυναμία ασφαλούς στάθμευσης.

element
20-04-2012, 22:19
Είπα και εγώ..πολύ κράτησε..
:ye02:

MOYTPO
20-04-2012, 22:20
Ρε φιλε ειλικρηνα θαυμαζω την ηρεμια σου!Εγω εαν μου ειχανε κανει τετοια ####### μπορει τωρα να ημουνα με ψυχοφαρμακα.Οσο για τους αστυνομικους το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι ντροπη.Και μακαρι να τους κοψουνε και αλλο τον μισθο μπας και δεν θελει πλεον κανεις να γινει μπατσος.Ακου οδηγηση χωρις συνεση.Ο κοσμος κανει σορρυ κιολας "το σκατο του παξιμαδι" για να την βγαλει και πεταγετε ο καθε κομπλεξικος και του κοβει 500 ευρω απο την οικογενεια του γιατι ετσι γουσταρε.Δεν πηδιομαστε να ασπρισουμε λεω εγω.Καλα ακρη δεν θα βγαλεις να το ξερεις με τους ευθυνοφοβους που μας εξουσιαζουνε.Τελοσπαντων σταματαω εδω γιατι θα πω πολλα.

Η εμπειρια μου λεει οτι καπνος χωρις φωτια δεν παιζει....... χωρις λογο κανεις δεν γραφει.

Anubis
20-04-2012, 22:21
ειμαστε ολο ματια.βγαλε ολα τα κομπλεξ σου.
Σε εμενα αναφερεσαι φιλε?Διαβασε καλυτερα,κατανοησε και τα λεμε.Και καταρχην εαν δεις εχω κανει edit μολις ειδα οτι του παιζανε φωτα και δεν σταματησε.Προσεχε τι γραφεις οργανο.

Anubis
20-04-2012, 22:22
Η εμπειρια μου λεει οτι καπνος χωρις φωτια δεν παιζει....... χωρις λογο κανεις δεν γραφει.
Το ειδα μετα οτι του παιζανε τα φωτα.:ye31:

element
20-04-2012, 22:25
Έγώ προσωπικά εμένα οτι ήθελαν να γράψουν ούτε νόησα ούτε υπονόησα, εξήγησα οτι είναι θέμα ερμηνείας καποια πράγματα τα οποία τυγχάνουν διαφορετικής ακόμα κ απο άτομα κοινου χώρου πχ όργανα τροχαίας. Το να αμφισβητείς τα γεγονότα ειναι δικαίωμα σου κ κάλα κάνεις άπλά δέξου οτι κ στατιστικά στους 100 επαγγελματίες οποιουδήποτε χώρου υπάρχει ποσοστό που αποκλείει της πλήρους κατάρτισης κ ορθολογικής ερμηνείας. Είναι ευδιάκριτο απο το πρώτο μου μήνυμα οτι οχι αρνητική εμπάθεια έχω αλλα συμπάθεια κ πολλόύς φίλους που "off the record" ξέρουν κ λένε όπως και σε όλα τα επαγγέλματα για κάποιους συναδέλφους. Όποτε ξανασκέψου τα υπο/νοούμενα που αφήνεις οτι οπωσδήποτε θέλουν να γράψουν εμένα γιατί θα πέσεις στην καρδία του τίτλου.."αδυναμία κατανόησης......" Φιλικά πάντα ..;)


Πραγματικά δεν θέλω να παρεξηγηθούμε ούτε έχω πρόθεση για υπονοούμενα. Αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο όλο το σκηνικό. Καλό είναι να βρεθεί μια λύση για το πρόβλημά σου και εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μην ξαναταλαιπωρηθείς.

MOYTPO
20-04-2012, 22:26
Το ειδα μετα οτι του παιζανε τα φωτα.:ye31:

Το οτι δεν σταματησε αμεσως απλα τους τσατισε περισσοτερο. Η αναστροφη ομως ειμαι σιγουρος οτι οφειλεται στην "εξοδο" της στροφης!!!!!!;)

Giannme
20-04-2012, 22:27
Οτσν δεν σταματας εσκεμένα είναι το πρώτο πράγμα που σχολιάζουν και βάζουν φαρο κ ίσως κ σειρήνα απο ότι ξέρω, τιποτα από αυτα δεν συνέβη οποτε οσοι καταλαβαίνουν καταλαβαίνουν.. Οι αλλοι δεν πειράζει..΄Εγώ ο ίδιος το ανεφερα δεν προέκυψε απο άλλου ρήση..ισα ισα ήταν πολύ ευγενικοί που δεν παιζει αν σε περάσουν "αλάνι..¨" Για τη συνέχεια που χάθηκε η αδεια κ την ακινητοποίηση του αυτοκινήτου δεν είδα σχολια ομως........

nek21
20-04-2012, 22:27
οπως εχουμε γραψει 1200 φορες σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν οι στραβοι,οι κομπλεξικοι κλπ.ετσι και εδω συμβαινει το ιδιο.πιστευω πως υπαρχουν αστυνομικοι που ψαχνονται για να βεβαιωσουν παραβασεις και σε καθε περιπτωση οσο νομιμος και να σαι κατι θα βρουν.στην περιπτωση σου ομως φιλε Γιαννη ενδεχομενος(αποψη μου) να επηρεαστηκαν απο τις κινησεις σου.προφανως οι τοσο φυσιολογικες αντιδρασεις για σενα να ηταν ενδειξεις υποπτες κλπ κλπ για τους αστυνομικους.

Anubis
20-04-2012, 22:28
Το οτι δεν σταματησε αμεσως απλα τους τσατισε περισσοτερο. Η αναστροφη ομως ειμαι σιγουρος οτι οφειλεται στην "εξοδο" της στροφης!!!!!!;)

Εαν ητανε "σβελτος" μαλλον ναι.Αλλα και παλι μπορουσανε να τον γραψουνε το 200ευρω να δωσει 100 ο ανθρωπος και να τελειωνει.Το κτεο ειναι too much.Ειμαι ελαφρως παρμενος γιατι καμμια φορα νομιζω οτι αυτοι που βαρανε προστιμα ζουνε σε μια Ελλαδα που κολυμπαει στο χρημα.

nek21
20-04-2012, 22:33
Σε εμενα αναφερεσαι φιλε?Διαβασε καλυτερα,κατανοησε και τα λεμε.Και καταρχην εαν δεις εχω κανει edit μολις ειδα οτι του παιζανε φωτα και δεν σταματησε.Προσεχε τι γραφεις οργανο.

το οργανο και τις π@π@ριες που γραφεις να τα πεις σε αλλους.εγω διαβασα καποιο μνμ σου που καταριοσουν μπατσους,και το θεωρησα τραβηγμενο. μηπως ειμαι τρελος?.προσεχε λοιπον τα γραφομενα σου διοτι εδω μεσα υπαρχει ενα δεσιμο με ολα τα παιδια και μια καλη σχεση.τα γραπτα μενουν.εφοσον ομως συνεχισεις να χαρακτηριζεις τοτε με επιβεβαιωνεις οτι εισαι κομπλεξικος.

MOYTPO
20-04-2012, 22:35
Για τη συνέχεια που χάθηκε η αδεια κ την ακινητοποίηση του αυτοκινήτου δεν είδα σχολια ομως........


Αδερφε δεν εχω να σχολιασω τιποτα. Ολα τα δικια ειναι με το μερος σου. Εγω εαν ειχα χρονο και διαθεση ισως να τραβουσα καποια αγωγη ειτε στο οργανο που υπογραφει την κλιση ειτε σε οποιον θεωρουσε σωστο ο δικηγορος.
Η αδιαφορια των "οργανων" ωρες ωρες ειναι εξωφρενικη!!!!!!!!!!

Anubis
20-04-2012, 22:46
εγω διαβασα καποιο μνμ σου που καταριοσουν μπατσους.προσεχε λοιπον τα γραφομενα σου διοτι εδω μεσα υπαρχει ενα δεσιμο με ολα τα παιδια και μια καλη σχεση.τα γραπτα μενουν.

Επειδη τα γραπτα μενουνε ας πω και δημοσια πως προφανως και καταριομουνα μια μεριδα η οποια ζει στον δικο της κοσμο.Ακριβως οπως θα καταριομουνα και εναν διευθυντη στην δεη που δεν θα εκανε διακανονισμο για το ρευμα σε καποιον ανθρωπο η οποιαδηποτε χαζοβιολα στην πολεοδομια που για μισο τετραγωνικο δεν θα δινει την αδεια σε εναν καταστηματαρχη.Γενικα καταριεμαι ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑ απο οπου και αν προερχεται εφοσον δεν δειχνη ανθρωπια και ανοχη ιδιαιτερα στις μερες που ζουμε.Η εξουσια φθειρη τους χαρακτηρες και τις συνηδησης των ανθρωπων.Τρανη αποδειξη το πειραμα του Ζιμπαρντο.Αυτα απο εμενα!
Σορρυ για το οφ τοπικ!
Εαν ενδιαφερετε καποιος να δεις το πειραμα ας μου πει να στειλω λινκ.

spitiko
20-04-2012, 23:03
πολυ ηρεμια βλεπω...καλα να ειστε!!

Anubis
20-04-2012, 23:14
" Για τη συνέχεια που χάθηκε η αδεια κ την ακινητοποίηση του αυτοκινήτου δεν είδα σχολια ομως........
Μηπως "απειλωντας" με καμμια αγωγη(οχι μυνηση και μακακιες)για την ταλαιπωρια σε σβησουνε καμμια απο τις κλησεις?Για προσπαθηστε το ρε φιλε γιατι ειναι τζαμπα λεφτα ρε ####το.Και να πιανανε τοπο να παει στο διαολο.

ortho
20-04-2012, 23:36
Αν δεν κατάλαβα τελείως λάθος, οι αστυνομικοί βεβαίωσαν μιά παράβαση με "υποκειμενικά" κριτήρια, κι υπάρχει η δυνατότητα και στον ΚΟΚ!!!! τρέλλα!

Ετσι για την οικονομία της συζήτησης, αν και δεν έχω πολύ χρόνο, δεν είναι μαχητή μιά τέτοια βεβαίωση; Αν το καλοσκεφτούμε μπορεί ο καθένας αστυνομικός που έχει στραβο######ι το προηγουμένο βράδυ να βγει να ####### όποιον οδηγό βρει κι έχει καράφλα ας πούμε. Ο κάθε οδοντίατρος που είχε πονόδοντο όλη τη νύχτα, διότι ως γνωστόν ο ράφτης άραφτος, να πάει στο ιατρείο και κάθε απλό σφράγγισμα να το καταλήξει σε εξαγωγή....


θέλω να πω, δεν προστατευόμαστε με κανένα τρόπο από τις διαθέσεις κάθε ανθρώπου που μιά δεδομένη στιγμή έχει εξουσία επάνω μας;!

tragic!!!!!:cr13:

Anubis
20-04-2012, 23:40
Αν δεν κατάλαβα τελείως λάθος, οι αστυνομικοί βεβαίωσαν μιά παράβαση με "υποκειμενικά" κριτήρια, κι υπάρχει η δυνατότητα και στον ΚΟΚ!!!! τρέλλα!

Ετσι για την οικονομία της συζήτησης, αν και δεν έχω πολύ χρόνο, δεν είναι μαχητή μιά τέτοια βεβαίωση; Αν το καλοσκεφτούμε μπορεί ο καθένας αστυνομικός που έχει στραβο######ι το προηγουμένο βράδυ να βγει να ####### όποιον οδηγό βρει κι έχει καράφλα ας πούμε. Ο κάθε οδοντίατρος που είχε πονόδοντο όλη τη νύχτα, διότι ως γνωστόν ο ράφτης άραφτος, να πάει στο ιατρείο και κάθε απλό σφράγγισμα να το καταλήξει σε εξαγωγή....


θέλω να πω, δεν προστατευόμαστε με κανένα τρόπο από τις διαθέσεις κάθε ανθρώπου που μιά δεδομένη στιγμή έχει εξουσία επάνω μας;!

tragic!!!!!:cr13:

:re25::re25::re25: Ακριβως!

MOYTPO
20-04-2012, 23:44
Αν δεν κατάλαβα τελείως λάθος, οι αστυνομικοί βεβαίωσαν μιά παράβαση με "υποκειμενικά" κριτήρια, κι υπάρχει η δυνατότητα και στον ΚΟΚ!!!! τρέλλα!

Ετσι για την οικονομία της συζήτησης, αν και δεν έχω πολύ χρόνο, δεν είναι μαχητή μιά τέτοια βεβαίωση; Αν το καλοσκεφτούμε μπορεί ο καθένας αστυνομικός που έχει στραβο######ι το προηγουμένο βράδυ να βγει να ####### όποιον οδηγό βρει κι έχει καράφλα ας πούμε. Ο κάθε οδοντίατρος που είχε πονόδοντο όλη τη νύχτα, διότι ως γνωστόν ο ράφτης άραφτος, να πάει στο ιατρείο και κάθε απλό σφράγγισμα να το καταλήξει σε εξαγωγή....


θέλω να πω, δεν προστατευόμαστε με κανένα τρόπο από τις διαθέσεις κάθε ανθρώπου που μιά δεδομένη στιγμή έχει εξουσία επάνω μας;!

tragic!!!!!:cr13:


Ακριβως φιλε μου. Οποιοσδηποτε αστυνομικος που εχει στραβογ@μησει το προηγουμενο βραδυ μπορει να ####### τον οποιοδηποτε και ας εχει και καραφλα.

Ειπαμε ο καθενας κανει την δουλεια του.

ortho
20-04-2012, 23:49
Θα σε παρακαλούσα φίλε Παύλο να μην απομονώνεις κομμάτια διότι δημιουργούνται προστριβές άνευ λόγου. Σημασία έχει ότι καθένας ασκεί την εξουσία κατά το δοκούν και με βάση τη διάθεσή του. Κι απέναντι σε κάθε είδους αυθαιρεσία είμαστε δυστυχώς απροστάτευτοι.

napgeo
21-04-2012, 00:31
Το περιστατικό συνέβη εχθές το μεσημέρι στο Βόρειο Οδικό Άξονα Κρήτης οπου κινόμουν με το αυτοκίνητο μου επιστρέφοντας από δουλειές στο Ηράκλειο με κατέυθυνση τα Χανιά. Έχοντας λοιπον διασχίσει περίπου 100 από τα 136 χιλιόμετρα της επιστροφής κ έχοντας περάσει "καθώς πρέπει" απο διάφορα μπλοκα κατα μήκος της οδού φτάνω σε μία δεξιά στροφή οπου κινούμενος σβέλτα με γραμμές (το τονίζω για να δέιξω το σημείο που βρισκόταν το αυτοκίνητο-τέρμα δεξια μέσα στην κορυφή ) συναντάω περιπολικό από το αντίθετο ρεύμα το οποίο κάνει επιτόπου αναστροφή κ με σταματάει για τα περαιτέρω. Αφού δεν διέθεταν ένδειξη ρανταρ-δεν είχα πατήσει εννοείται ίχνος της διπλής γραμμής- μου εξηγεί οτι οδηγούσα χωρίς σύνεση κ την προσοχή μου διαρκώς τεταμένη κ αρα ήμουν παραβάτης προστίμου 200 ευρω.. Επιπρόσθετα επειδη είχε έχει περάσει η 4ετία απο την ημερομηνια παραγωγης μου έκοψε αλλα 400 ευρώ για ΚΤΕΟ. Κ αναρωτίεμαι χωρίς σύνεση κ προσοχή οδηγούν οι σβέλτοι η οι αμέτρητοι που μόλις ειχα περασει κ περνάτε με το φραπέ με 40 τέρμα αριστερά του οδοστρόματος, που μιλάνε καπνίζουν τρώνε αλλα πάνε κάτω απο 60 οπότε όλα καλά για αυτούς.. Αφού μου εξηγούν οτι προβλέπεται κ αφαίρεση πινακίδων κ άδειας κυκλοφορίας, μου αφήνουν τις πινακίδες γιαν να τις προσκομίσω εγώ κ παίρνουν την άδεια κυκλοφορίας την οποία θα παραλάμβανα με την προσκόμιση του δελτιίου Κτεο. Ακούστε ΄τωρα τη συνέχεια. Πηγαίνοντας το πρωί για έλεγχο Κτεο μου εξηγούν οτι ειναι αδύνατο να περάσω έλεγχο χωρίς άδεια καθώς το αυτοκίνητο ειναι κατω 5ετίας κ δεν ειχε φάκελο -δεν ειχε ξαναπερασει κ οτι κακώς μου κράτησαν την άδεια η τουλάχιστον έπρεπε να μου δώσουν φωτοτυπία που να λέει οτι ειναι αποκλειστικα για χρήση στο Κτεο. Ξαναπάω λοιπον στο τμήμα Βοακ αρκετα χιλιόμετρα μακρια κ αφού περίμανα καμποση ώρα διαπιστώνει ο προισταμενος οτι η άδεια δεν ειναι μεταξύ των χθεσινών εγγράφων που παραδόθηκαν. Σε τηλεφώνημα στους διενεργήσαντες το χθεσινό έλεγχο διαπιστώθηκε οτι η άδεια χάθηκε μάλλον.. Με παρότρυναν να ψάξω στο ντουλαπάκι μήπως την έχω εγώ-ενώ κ στην κληση γράφει παρακράτηση άδειας κυκλοφορίας.. Προσωπικά είμαι ειλικρινής δεν καίγομαι να πάρω την άδεια κ χτές τυχαία ειχα πάρει το αμαξι για να στρώσω κατι καινούργια λάστιχα που αλλαξα κ κυκλοφορώ διαρκώς με τη μηχανή-κατι το οποίο δεν ανελυσα φυσικα. Στην ερώτηση μου λοιπον τι θα γίνει πως θα κυκλοφορώ χωρίς άδεια κυκλοφορίας έλαβα την απαντηση τι να κάνουμε θα το δουμε απο βδομάδα.. Μαλιστα με ενημέρωσαν απο το Κτεο οτι επικοινώνησε η τροχαία κ μου προτείνουν να κάνω υπέυθυνη δήλωση για να βγεία άλλη.. Δηλαδή ψεύτικη.. την έχασα εγώ? η την παρέδωσα ως όφειλα στα αρμόδια όργανα.? Κ σκέφτομαι λοιπόν τον κακομοίρη οικογενειαρχη που διαθέτει ενα αυτοκίνητο κ έχει 2 παιδάκια κ μένει ακινητοποιημένος απο τέτοιου είδους καταστάσεις. Μάλιατα στην προτροπή μου να δοθέι ενα χαρτί με σφραγίδα της υπηρεσίας οτι απωλέσθει προσωρινά η άδεια από αυτους έλαβα πάλι αρνητική απάντηση κ άρα το αυτοκίνητο θα παραμείνει ακινητοποιημένο.. Με τους αστυνομικούς οχι απλα δεν έχω τιποτα γενικα, δηλώνω κ συμπάθεια γιατι προσπαθουν αρκετοι απο αυτους για πολλα κ με μισθούς απαξιωτικους μαλιστα. Άπλα αυτή η ελληνική αδυναμία κατανόησης εχει αρχίσει κ με κουράζει αν κ μικρός σχετικά σε ηλικία κ πιο πολύμε στεναχωρεί που διαιωνίζεται παρουσιάζοντας τη χώρα μου που λατρέυω ως ¨στενόμυαλη¨.. κ ο βασικός λόγος που σας εξιστόρησα το γεγονός ειναι πρώτον να έχετε το νου σας οτι η έλλειψη σύνεσης κ προσοχης ως παραβασης παιζει έυκολος μπαλαντερ οταν δεν υπαρχει τιποτα αλλα(κ ζώνη φορόυσα κ πυροσβεστήρα κ τα παντα) κ δέυτερον αν σας τύχει αφαίρεση άδειας λόγω Κτέο, ζητήστε ένα αντίγραφο για να μπορέσετε να περάσετε τον έλεγχο.. Έλπίζω τουλάχιστον να καταφέρω να βγάλω ακρη πριν τη 10ημερη προθεσμια πληρωμής ωστε να προλάβω την έκπτωση του 50%..


Χριστός Ανέστη.
Η δική μου άποψη για το συμβάν είναι ότι η συμπεριφορά των οργάνων απέναντι σου μόνο τυχαία δεν είναι.
Πιθανολογώ ότι θα είχες προσπεράσει οχήματα στο δρόμο με ταχύτητα η σε στροφές και κάποιοι οδηγοί πήραν τηλ. Την τροχαία. Δεν εξηγείται διαφορετικά με το να σε δουν από απέναντι (μάλλον σε ψάχνανε) να κάνει αναστροφή το περιπολικό και να σου φορτώσει τόσες παραβάσεις. Καλό αποτέλεσμα να έχεις…………………..

jmar
21-04-2012, 00:57
Το περιστατικό συνέβη εχθές το μεσημέρι στο Βόρειο Οδικό Άξονα Κρήτης οπου κινόμουν με το αυτοκίνητο μου επιστρέφοντας από δουλειές στο Ηράκλειο με κατέυθυνση τα Χανιά. Έχοντας λοιπον διασχίσει περίπου 100 από τα 136 χιλιόμετρα της επιστροφής κ έχοντας περάσει "καθώς πρέπει" απο διάφορα μπλοκα κατα μήκος της οδού φτάνω σε μία δεξιά στροφή οπου κινούμενος σβέλτα με γραμμές (το τονίζω για να δέιξω το σημείο που βρισκόταν το αυτοκίνητο-τέρμα δεξια μέσα στην κορυφή ) συναντάω περιπολικό από το αντίθετο ρεύμα το οποίο κάνει επιτόπου αναστροφή κ με σταματάει για τα περαιτέρω. Αφού δεν διέθεταν ένδειξη ρανταρ-δεν είχα πατήσει εννοείται ίχνος της διπλής γραμμής- μου εξηγεί οτι οδηγούσα χωρίς σύνεση κ την προσοχή μου διαρκώς τεταμένη κ αρα ήμουν παραβάτης προστίμου 200 ευρω.. Επιπρόσθετα επειδη είχε έχει περάσει η 4ετία απο την ημερομηνια παραγωγης μου έκοψε αλλα 400 ευρώ για ΚΤΕΟ. Κ αναρωτίεμαι χωρίς σύνεση κ προσοχή οδηγούν οι σβέλτοι η οι αμέτρητοι που μόλις ειχα περασει κ περνάτε με το φραπέ με 40 τέρμα αριστερά του οδοστρόματος, που μιλάνε καπνίζουν τρώνε αλλα πάνε κάτω απο 60 οπότε όλα καλά για αυτούς.. Αφού μου εξηγούν οτι προβλέπεται κ αφαίρεση πινακίδων κ άδειας κυκλοφορίας, μου αφήνουν τις πινακίδες γιαν να τις προσκομίσω εγώ κ παίρνουν την άδεια κυκλοφορίας την οποία θα παραλάμβανα με την προσκόμιση του δελτιίου Κτεο. Ακούστε ΄τωρα τη συνέχεια. Πηγαίνοντας το πρωί για έλεγχο Κτεο μου εξηγούν οτι ειναι αδύνατο να περάσω έλεγχο χωρίς άδεια καθώς το αυτοκίνητο ειναι κατω 5ετίας κ δεν ειχε φάκελο -δεν ειχε ξαναπερασει κ οτι κακώς μου κράτησαν την άδεια η τουλάχιστον έπρεπε να μου δώσουν φωτοτυπία που να λέει οτι ειναι αποκλειστικα για χρήση στο Κτεο. Ξαναπάω λοιπον στο τμήμα Βοακ αρκετα χιλιόμετρα μακρια κ αφού περίμανα καμποση ώρα διαπιστώνει ο προισταμενος οτι η άδεια δεν ειναι μεταξύ των χθεσινών εγγράφων που παραδόθηκαν. Σε τηλεφώνημα στους διενεργήσαντες το χθεσινό έλεγχο διαπιστώθηκε οτι η άδεια χάθηκε μάλλον.. Με παρότρυναν να ψάξω στο ντουλαπάκι μήπως την έχω εγώ-ενώ κ στην κληση γράφει παρακράτηση άδειας κυκλοφορίας.. Προσωπικά είμαι ειλικρινής δεν καίγομαι να πάρω την άδεια κ χτές τυχαία ειχα πάρει το αμαξι για να στρώσω κατι καινούργια λάστιχα που αλλαξα κ κυκλοφορώ διαρκώς με τη μηχανή-κατι το οποίο δεν ανελυσα φυσικα. Στην ερώτηση μου λοιπον τι θα γίνει πως θα κυκλοφορώ χωρίς άδεια κυκλοφορίας έλαβα την απαντηση τι να κάνουμε θα το δουμε απο βδομάδα.. Μαλιστα με ενημέρωσαν απο το Κτεο οτι επικοινώνησε η τροχαία κ μου προτείνουν να κάνω υπέυθυνη δήλωση για να βγεία άλλη.. Δηλαδή ψεύτικη.. την έχασα εγώ? η την παρέδωσα ως όφειλα στα αρμόδια όργανα.? Κ σκέφτομαι λοιπόν τον κακομοίρη οικογενειαρχη που διαθέτει ενα αυτοκίνητο κ έχει 2 παιδάκια κ μένει ακινητοποιημένος απο τέτοιου είδους καταστάσεις. Μάλιατα στην προτροπή μου να δοθέι ενα χαρτί με σφραγίδα της υπηρεσίας οτι απωλέσθει προσωρινά η άδεια από αυτους έλαβα πάλι αρνητική απάντηση κ άρα το αυτοκίνητο θα παραμείνει ακινητοποιημένο.. Με τους αστυνομικούς οχι απλα δεν έχω τιποτα γενικα, δηλώνω κ συμπάθεια γιατι προσπαθουν αρκετοι απο αυτους για πολλα κ με μισθούς απαξιωτικους μαλιστα. Άπλα αυτή η ελληνική αδυναμία κατανόησης εχει αρχίσει κ με κουράζει αν κ μικρός σχετικά σε ηλικία κ πιο πολύμε στεναχωρεί που διαιωνίζεται παρουσιάζοντας τη χώρα μου που λατρέυω ως ¨στενόμυαλη¨.. κ ο βασικός λόγος που σας εξιστόρησα το γεγονός ειναι πρώτον να έχετε το νου σας οτι η έλλειψη σύνεσης κ προσοχης ως παραβασης παιζει έυκολος μπαλαντερ οταν δεν υπαρχει τιποτα αλλα(κ ζώνη φορόυσα κ πυροσβεστήρα κ τα παντα) κ δέυτερον αν σας τύχει αφαίρεση άδειας λόγω Κτέο, ζητήστε ένα αντίγραφο για να μπορέσετε να περάσετε τον έλεγχο.. Έλπίζω τουλάχιστον να καταφέρω να βγάλω ακρη πριν τη 10ημερη προθεσμια πληρωμής ωστε να προλάβω την έκπτωση του 50%..

Ρε αλητοβιε, παλι κοντρες εκανες και μας παρουσιαζεις οτι οδηγούσες χωρίς σύνεση κ την προσοχή σου διαρκώς τεταμένη!! :lo19: :u46:

Giannme
21-04-2012, 04:51
Χριστός Ανέστη.
Η δική μου άποψη για το συμβάν είναι ότι η συμπεριφορά των οργάνων απέναντι σου μόνο τυχαία δεν είναι.
Πιθανολογώ ότι θα είχες προσπεράσει οχήματα στο δρόμο με ταχύτητα η σε στροφές και κάποιοι οδηγοί πήραν τηλ. Την τροχαία. Δεν εξηγείται διαφορετικά με το να σε δουν από απέναντι (μάλλον σε ψάχνανε) να κάνει αναστροφή το περιπολικό και να σου φορτώσει τόσες παραβάσεις. Καλό αποτέλεσμα να έχεις…………………..


Λοιπόν ευτυχώς έχω γραψει απο την αρχή τους λόγους ανάρτησης του συμβάντος που δεν ειναι ούτε εμπάθειες ουτε άλλοι περα απο το να βοηθήσω κάποιους να έχουν γνώση οτι μπορεί να "υπάρξει παράβαση υποκειμενικής κρίσης όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο ortho κ να ζητήσουν ένα αντίγραφό άδειας σε περίπτωση αφαίρεσης για χρήση κτεο..Ουτε είπα κακώς με έγραψαν για Κτεο άσχετα αν μπορούσαν να δείξουν επιείκια όπως ανέφεραν προλαλήσαντες. Την άγνοια όμως να υπάρχει η άδεια η έστω ένα αντίγραφο στο Κτέο και την προτροπή να ψάξω στο ντουλαπάκι να δω που την έχω όταν γράφει και η κλήση "αφαίρεση άδειας" τη στηλιτεύω όπως επίσης κ την αδυναμία κινησης ενός οχήματος για μέρες κ Σκ. κ είπαμε όχι για μένα που έχω τη μηχανή μου, αλλα για τον καθένα που το έχει αποκλειστικό μέσο μεταφόρας. Ούτε με ψάχνανε ούτε πήρε κανεις τηλέφωνο ο επιλειφθείς του περιστατικού μου είπε σε "είδα κ έτρεχες στη στροφή" θα σε γράψω οτι δεν είχες τη προσοχή σου τεταμένη.. ΄Καποιοι εδω μέσα καταλαβαίνουν ακριβώς τι συμβαίνει κ δυστυχώς κ σε κίνηση με τη μοτοσυκλέτα μας σε ένα ας πούμε βαθύ γρήγορο πλαγιασμα να τυχαίναμε ίδιας αντιμετώπισης άσχετα αν υπήρχε ασφαλες όριο εισόδου στη στροφή + 60 χιλιόμετρα. Τέλος πάντων αν λάβουμε υπόψη οτι στην γενία των ¨"αποφασιζούντων" για παραβάσεις οι αποφάσεις δικαστηρίων μετέχουν ανθρωποι αδαής από τεχνικές ασφαλούς οδήγησης κ βασικής μηχανολογίας μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε οτι αυτα συνέβαιναν κ θα συνεχίοσυν να συμβαίνουν(κατα την είσοδο του ABS στην σύγχρονη τεχνολογία ) οι δικαστες θεωρούσαν την έλλειψη ιχνών πέδησης στο οδόστρωμα ως μη ύπαρξη φρεναρίσματος.. Έκει που όμως δεν υπάρχει κατανόηση είναι στη συνέχεια που είχα κ που ακόμα δεν έχω ξεμπερδέψει χάνοντας την άδεια που εμπιστέυτηκα στην Ελληνική Αστυνομία της οποίας δηλώνω "υποστηρικτής" αλλά υπάρχει κ "στενομυαλισμός" που δεν κρατιούνται κάποιοι να καταδέιξουν στη στιγμιαία άσκηση εξουσίας που τους δίνεται.... Φυσικά σε πολλά επαγγέλματα συμβαίνει το ίδιο με πρώτο ίσως τους σύγχρονους πολιτικόυς..

Troublemaker
21-04-2012, 09:38
Tο μονο "μεμπτο" που δεν εκανες κ ισως επρεπε να κανεις, ειναι οτι μετα απο σημα του περιπολικου, πρεπει να ελαττωσεις ταχυτητα, να αναψεις αλαρμ δειχνοντας τους την προθεση σου να σταματησεις και να το κανεις οπου βρεις καταλληλο σημειο.Το οτι χαθηκαν τα χαρτια σου ειναι καθαρα μελημα ή μαλλον αμελεια του αστυφυλακα...
Οσο για τα υπολοιπα που διαβασα περι καταρων και τα σχετικα, καλο ειναι η γλωσσα να μην προτρεχει του νου...ο αστυφυλακας δεν ειναι εξουσια,εξουσιαζεται κ αυτος με τη σειρα του αν θελετε να το πω ετσι,και θα μπορουσε να ειναι αδερφος σας, γαμπρος σας, ή τελος παντων συγγενης....
Εχει και αυτος οικογενεια οπως εχει και "αφεντικο".
Και ενα "tip":
Ξερετε οτι η "ποσοτητα" των κλησεων μηνηαιως καθοριζεται απο τον εκαστοτε δημο??? Μην κατηγορουμε λοιπον μονο την αστυνομια, ας κατηγορησουμε κ το χερακι μας που εριξε την ψηφο....
Παντα φιλικα!
Μαρια.

Giannme
21-04-2012, 10:34
Tο μονο "μεμπτο" που δεν εκανες κ ισως επρεπε να κανεις, ειναι οτι μετα απο σημα του περιπολικου, πρεπει να ελαττωσεις ταχυτητα, να αναψεις αλαρμ δειχνοντας τους την προθεση σου να σταματησεις και να το κανεις οπου βρεις καταλληλο σημειο.Το οτι χαθηκαν τα χαρτια σου ειναι καθαρα μελημα ή μαλλον αμελεια του αστυφυλακα...
Οσο για τα υπολοιπα που διαβασα περι καταρων και τα σχετικα, καλο ειναι η γλωσσα να μην προτρεχει του νου...ο αστυφυλακας δεν ειναι εξουσια,εξουσιαζεται κ αυτος με τη σειρα του αν θελετε να το πω ετσι,και θα μπορουσε να ειναι αδερφος σας, γαμπρος σας, ή τελος παντων συγγενης....
Εχει και αυτος οικογενεια οπως εχει και "αφεντικο".
Και ενα "tip":
Ξερετε οτι η "ποσοτητα" των κλησεων μηνηαιως καθοριζεται απο τον εκαστοτε δημο??? Μην κατηγορουμε λοιπον μονο την αστυνομια, ας κατηγορησουμε κ το χερακι μας που εριξε την ψηφο....
Παντα φιλικα!
Μαρια.

Αν διαβάσεις πιο πάνω θα δείς οτι η πρόθεση έγινε κατευθείαν πάνω απο έκδηλη, γιαυτό κ αντιληπτή κ γιαυτό δεν έκαναν τίποτα από τα προβλεπόμενα (φάρος-σειρήνα) αντίθετα υπήρξε πολλη ήρεμια απο την αρχή κ ευγένεια απο την πλευρά τους. Δεν πιστέυω να νομίζει κανείς οτι αν θεωρούσαν οτι δεν σταματάς αμέσως θα το άφηναν να περάσει ετσι χωρίς να αναφερθούν σε αυτό μολις σταματούσες. Κ όσο αφορά το χάσιμο της άδειας κυκλοφορίας δεν ζήτησα τη θανατικη ποινή για κανενα, το αντίθετο είπα αυτά συμβάινουν, αλλα " να ακούω ψάξε μήπως την βρέις κ τι να κάνουμε-απο βδομάδα θα δούμε καταστώντας αδύνατη τη κυκλοφορία του αυτοκινήτου γισ μερες το θεωρώ τουλάχιστον "αδυναμία κατανόησης..." ;)

Anubis
21-04-2012, 11:20
Οσο για τα υπολοιπα που διαβασα περι καταρων και τα σχετικα, καλο ειναι η γλωσσα να μην προτρεχει του νου...ο αστυφυλακας δεν ειναι εξουσια,εξουσιαζεται κ αυτος με τη σειρα του αν θελετε να το πω ετσι,και θα μπορουσε να ειναι αδερφος σας, γαμπρος σας, ή τελος παντων συγγενης....
Εχει και αυτος οικογενεια οπως εχει και "αφεντικο".
Παντα φιλικα!
Μαρια.
Nα τους χαιρονται οι οικογενειες τους!Σημερα ειναι ενας μεταναστης αυριο θα εισαι εσυ,εγω,οι γονεις σου.Μην μου πειτε για μεμονωμενο γεγονος γιατι εχουμε γεμισει μεμονωμενα.http://olavissini.gr/index.php/stiles/around-the-world/item/1964-videosokjylodarmosmetanasthapompatsous.html

ΥΓ Εννοειται Μαρια φιλικα δεν εχουμε κατι να χωρισουμε.Την γνωμη μας λεμε.

Troublemaker
21-04-2012, 11:55
Αν διαβάσεις πιο πάνω θα δείς οτι η πρόθεση έγινε κατευθείαν πάνω απο έκδηλη, γιαυτό κ αντιληπτή κ γιαυτό δεν έκαναν τίποτα από τα προβλεπόμενα (φάρος-σειρήνα) αντίθετα υπήρξε πολλη ήρεμια απο την αρχή κ ευγένεια απο την πλευρά τους. Δεν πιστέυω να νομίζει κανείς οτι αν θεωρούσαν οτι δεν σταματάς αμέσως θα το άφηναν να περάσει ετσι χωρίς να αναφερθούν σε αυτό μολις σταματούσες. Κ όσο αφορά το χάσιμο της άδειας κυκλοφορίας δεν ζήτησα τη θανατικη ποινή για κανενα, το αντίθετο είπα αυτά συμβάινουν, αλλα " να ακούω ψάξε μήπως την βρέις κ τι να κάνουμε-απο βδομάδα θα δούμε καταστώντας αδύνατη τη κυκλοφορία του αυτοκινήτου γισ μερες το θεωρώ τουλάχιστον "αδυναμία κατανόησης..." ;)

Προς Θεου, δε σε "κατηγορησα", εχεις δικιο κ πολυ σωστα επραξες, και χαιρομαι που το πρωτο πραγμα που εκανες, δεν ηταν να κατηγορησεις κλπ.Αυτο σε τιμα!
Απλα ειπα οτι ολο η αληθεια ειναι ως ειναι λιγο "καπως" αλλα το μονο που θα μπορουσα να πω οτι δεν εγινε σωστα, ηταν αυτο.Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις πως το εννοω...Οτι γενικα, σωστα επραξες δλδ! :ye33:

kostakis
21-04-2012, 12:13
Αν δεν κατάλαβα τελείως λάθος, οι αστυνομικοί βεβαίωσαν μιά παράβαση με "υποκειμενικά" κριτήρια, κι υπάρχει η δυνατότητα και στον ΚΟΚ!!!! τρέλλα!

Ετσι για την οικονομία της συζήτησης, αν και δεν έχω πολύ χρόνο, δεν είναι μαχητή μιά τέτοια βεβαίωση; Αν το καλοσκεφτούμε μπορεί ο καθένας αστυνομικός που έχει στραβο######ι το προηγουμένο βράδυ να βγει να ####### όποιον οδηγό βρει κι έχει καράφλα ας πούμε. Ο κάθε οδοντίατρος που είχε πονόδοντο όλη τη νύχτα, διότι ως γνωστόν ο ράφτης άραφτος, να πάει στο ιατρείο και κάθε απλό σφράγγισμα να το καταλήξει σε εξαγωγή....


θέλω να πω, δεν προστατευόμαστε με κανένα τρόπο από τις διαθέσεις κάθε ανθρώπου που μιά δεδομένη στιγμή έχει εξουσία επάνω μας;!

tragic!!!!!:cr13:


δυστυχώς αυτά είναι τα επακόλουθα της εξουσίας:cr14:

dottmicalis
22-04-2012, 10:01
Ερώτησις: σε ποιον νομό κινήσουν οταν σε σταμάτησαν και σου έδωσαν την κλήση και ποίου νομού είναι οι πινακίδες του οχήματος σου;

Giannme
22-04-2012, 10:56
Ερώτησις: σε ποιον νομό κινήσουν οταν σε σταμάτησαν και σου έδωσαν την κλήση και ποίου νομού είναι οι πινακίδες του οχήματος σου;

Οι κλήσεις κόπηκαν εντός νομού Χανίων, το αυτοκίνητο φέρει πινακίδες νομού Αττικής. Κάτσε να δούμε τη συνέχεια, αλλιώς ένα πρόστιμο θα ήταν που φυσικά θα πλήρωνα εντος 10 ημερών για να έιναι μειωμένο 50%.

dottmicalis
22-04-2012, 11:18
Γι'αυτο ακριβώς σε σταμπαραν και σου έκοψαν κλήση. Δυστυχώς έχει επιβεβαιωθεί πολλάκις ότι περιστατικά που λογική αιτιολόγηση δεν υφίσταται, συμβαίνουν ακριβώς επειδή η πινακίδα δε δείχνει εντοπιότητα. Σου εύχομαι περαστικα. Ήσουν απλά άτυχος.

taksidiotis
22-04-2012, 12:17
Οι κλήσεις κόπηκαν εντός νομού Χανίων, το αυτοκίνητο φέρει πινακίδες νομού Αττικής. Κάτσε να δούμε τη συνέχεια, αλλιώς ένα πρόστιμο θα ήταν που φυσικά θα πλήρωνα εντος 10 ημερών για να έιναι μειωμένο 50%.

Μάλιστα,μπορει να παίζει κι αυτο,που να ήταν και Η δηλαδη.καποιοι έχουν κόλλημα και δε καταλαβαίνω τον λόγο.
Καλη τύχη φίλε μου και να χεις υπομονη γιατι με αυτούς πρέπει να χεις.


Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

kithnos
22-04-2012, 14:01
Ερώτησις: σε ποιον νομό κινήσουν οταν σε σταμάτησαν και σου έδωσαν την κλήση και ποίου νομού είναι οι πινακίδες του οχήματος σου;

Το ίδιο συμβαίνει και στα νησιά.Στη Ρόδο που ήμουν πριν 2 χρόνια, έγραφαν όσους είχαν άλλες πινακίδες εκτός Ρόδου:hmmm::hmmm::hmmm:

dottmicalis
22-04-2012, 20:22
Ακριβώς φίλε μου. Έκανα στρατό στη Ροδο κάποια χρόνια πίσω και μου είχε τύχει κι εμένα αυτό ακριβώς. Α ναι. Και στη Νάξο. Κλήση για παρκάρισμα απο το λιμενικό. Περιττό να τονίσω ότι τα αυτοκινούμενα με ντόπιες πινακίδες δε τα πείραζαν.

Troublemaker
22-04-2012, 23:22
Επιτρεψατε μου να εχω μια αντιρρηση εδω,αυτο δεν ισχυει παντου,αν κ τοσα χρονια,εκ των εσω ποτε δεν εχω "ακουσει" κατι τετοιο, στη Συρο ολοι οι ντοποιοι εχουν "βελαξει" οχι μονο τον χειμωνα αλλα κ το καλοκαιρι που υποτιθεται οτι υπαρχουν κ οι τουριστες....ισα-ισα που πολλα μερη το εχουν ως πολιτικη να αποφευγονται τετοια φαινομενα για καλο του τουρισμου του εκαστοτε τοπου!

dottmicalis
23-04-2012, 17:37
Επιτρεψατε μου να εχω μια αντιρρηση εδω,αυτο δεν ισχυει παντου,αν κ τοσα χρονια,εκ των εσω ποτε δεν εχω "ακουσει" κατι τετοιο, στη Συρο ολοι οι ντοποιοι εχουν "βελαξει" οχι μονο τον χειμωνα αλλα κ το καλοκαιρι που υποτιθεται οτι υπαρχουν κ οι τουριστες....ισα-ισα που πολλα μερη το εχουν ως πολιτικη να αποφευγονται τετοια φαινομενα για καλο του τουρισμου του εκαστοτε τοπου!

Ενδεχομένως, καμία αντίρρηση!

Προσωπική εμπειρία παρέθεσα, και βέβαια ας έχουμε στο μυαλό μας πάντα οτι αρκεί ένα περιστατικό για να "βγει το όνομα".

Troublemaker
23-04-2012, 22:23
Ενδεχομένως, καμία αντίρρηση!

Προσωπική εμπειρία παρέθεσα, και βέβαια ας έχουμε στο μυαλό μας πάντα οτι αρκεί ένα περιστατικό για να "βγει το όνομα".

:ye33::ye33::ye33::ye02::ye02:

Giannme
27-04-2012, 12:34
Ένα μικρό update σχετικά με το συμβάν. Κ επειδή τα "πολλά λόγια είναι φτώχεια" εγώ άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου δεν έχω ακόμα... Τη Δευτέρα πήγα κ μου είπαν να πάω τη Τρίτη πρωί, όταν πήγα Τρίτη πρωί μου είπαν οτι λείπουν έξω όλοι όπως συνέβη κ ολόκληρη τη βδομάδα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τους βρώ ούτε στο τηλέφωνο ούτε από κοντά.. κ σε ερώτηση μου στο τηλέφωνο του αστυνομικού τμήματος η μόνη απάντηση απλά συστεγαζόμαστε δεν μπορούμε να ασχοληθούμε.. Δεν ξέρω ποια θα είναι η νέα κυβέρνηση ξέρω οτι το μόνο σίγουρο είναι οτι χρειάζεται μια μεγάλη φωτεινή κόκκινη λάμπα απέξω από το κυβερνητικο κτίριο για να ξέρουμε που απευθυνόμαστε.....

jmar
27-04-2012, 15:43
Ένα μικρό update σχετικά με το συμβάν. Κ επειδή τα "πολλά λόγια είναι φτώχεια" εγώ άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου δεν έχω ακόμα... Τη Δευτέρα πήγα κ μου είπαν να πάω τη Τρίτη πρωί, όταν πήγα Τρίτη πρωί μου είπαν οτι λείπουν έξω όλοι όπως συνέβη κ ολόκληρη τη βδομάδα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τους βρώ ούτε στο τηλέφωνο ούτε από κοντά.. κ σε ερώτηση μου στο τηλέφωνο του αστυνομικού τμήματος η μόνη απάντηση απλά συστεγαζόμαστε δεν μπορούμε να ασχοληθούμε.. Δεν ξέρω ποια θα είναι η νέα κυβέρνηση ξέρω οτι το μόνο σίγουρο είναι οτι χρειάζεται μια μεγάλη φωτεινή κόκκινη λάμπα απέξω από το κυβερνητικο κτίριο για να ξέρουμε που απευθυνόμαστε.....

:wo20: Δεν μου τα πες αυτα!! Μα καλα ειναι δυνατον να σε αφηνουν χωρις αδεια στο αυτοκινητο επειδη απλα την ΧΑΣΑΝΕ?? :u55: Τετοια ανευθυνοτητα?? Την κληση ομως στην κοψανε!! Μηπως ειναι ωρα να φανε κι αυτοι μια μηνυσουλα μπας και καταλαβουν οτι περα απο κλησεις θα πρεπει να ειναι και υπευθυνοι γενικοτερα?? Ελεος :hmmm: Νεύρα

Anubis
27-04-2012, 16:00
Οποιος πιστευεις οτι η χουντα επεσε στις 17 του Νοεμβρη μαλλον πρεπει να το ξανασκεφτει.Πλεον η χουντα καποιων υπαλληλων ειναι πολυ πιο σκληρη.Μαλλον ειμαι οφ τοπικ εαν ειμαι παρακαλω να μεταφερθει το παρων.Εκανα λοιπον το λαθος να θελω να δημιουργησω στην ζωη μου,να προσφερω εργασια σε συνανθρωπους μου,να τρεξω και να αμοιφθω βαση των δυνατοτητων μου και να καθορισω εγω την ποιοτητα ζωης μου.Μαλλον εκανα λαθος!Εκανα το σφαλμα για μια ακομα φορα να προσπαθησω να δημιουργησω την δικη μου επιχειρηση εν μεσω κρισης και καταστροφολογιας γιατι παραμενω ονειροπολος και ιδεολογος.Πιστευω στην ιδωτικη πρωτοβουλια και στην εργασια.Καποιοι ομως δεν σεβονται τιποτα απο ολα αυτα και ας καιγεται ο κοσμος τριγυρω.Για να μην σας κουραζω εχω να καταγγειλω οτι δημοσιος υπαλληλος και δη προισταμενος σε ταμειο δημοσιας επιχειρησης μου αρνηθηκε διακανονισμο χρεους μου προς το ταμειο(παρολο που η επιβολη του ηταν παρανομη και εχω κινηση τις διαδικασιες)παρολο που ειχε αποκλειστηκα και μονο ο ιδιος την δυνατοτητα να το κανει.Αυτο ειναι και το τραγικοτερο ολων.Δεν υπαρχει νομος που να οριζει συγκεκριμενο διακανονισμο αλλα το αφηνει στην διακριτικη ευχερια του εκαστοτε προισταμενου(κοινως εαν θελει τα ζηταει ολα η σου κανει ΟΣΕΣ δοσεις θελει).Ετσι βαση του ειδους της επιχειρησης που θελω να ανοιξω και της δερματοστιξιας στο αριστερο μου χερι μου αρνηθηκε λεγοντα μου μαλιστα "γιατι ετσι γουσταρω" και "ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε".Συν τις αλλης με κλειδωσε στο γραφειο του για να καλεσει την Αστυνομια και να με μυνηση για εξυβριση διοτι τον αποκαλεσα ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ.Αυτην ειναι πλεον η χωρα μας κυριοι.Διοικειται απο τον καθε κομπλεξικο αμορφωτο που θα βρεθει στον δρομο σου προς την προσωπικη σου εξελιξη.Δεν ενδιαφερθηκε που μεχρι στιγμης εχω ξοδεψει πανω απο 30.000 ευρω για το καταστημα και μου απαντησε οτι "δεν με νοιαζει αν θα ανοιξης"Εγω τι πρεπει να κανω?Να παρω οπλο η οχι?Ειμαι πολυ απογοητευμενος παιδια και φοβαμαι οτι εαν δεν γινει κατι επειγοντως με ολους αυτους η Ελλαδα απλα θα χαθει απο ολους τους χαρτες και κυριως απο την καρδια μας.

dottmicalis
27-04-2012, 16:37
Πάντα έτσι ήταν ανουμπις. τώρα τα βλέπουμε όλοι;
τέλος πάντων, κάλλιο αργά παρά ποτέ...

Giannme
27-04-2012, 17:56
Πάντα έτσι ήταν ανουμπις. τώρα τα βλέπουμε όλοι;
τέλος πάντων, κάλλιο αργά παρά ποτέ...

Sorry φίλε Μιχάλη, αλλά θα δείς στις 6 Μαίου το βράδυ, οτι ισχύει το ποτέ.................. http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002044F.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={9BE6A285-06E8-4808-8C63-6E5AA7692A98})

jmar
27-04-2012, 18:09
Sorry φίλε Μιχάλη, αλλά θα δείς στις 6 Μαίου το βράδυ, οτι ισχύει το ποτέ.................. http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002044F.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={9BE6A285-06E8-4808-8C63-6E5AA7692A98})

Μπαρουτι με εχεις κανει μ'αυτα που ακουσα φιλαρακι :lo20:

Giannme
27-04-2012, 18:14
Μπαρουτι με εχεις κανει μ'αυτα που ακουσα φιλαρακι :lo20:
Στο τέλος "ξυρίζουν το γαμπρό"... http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020729.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={9BE6A285-06E8-4808-8C63-6E5AA7692A98})

Anubis
27-04-2012, 18:19
Εσσεται ημαρ...

Giannme
27-04-2012, 18:29
Εσσεται ημαρ...
Ελπίζω αν κ δεν το βλέπω...

Troublemaker
27-04-2012, 19:09
Οποιος πιστευεις οτι η χουντα επεσε στις 17 του Νοεμβρη μαλλον πρεπει να το ξανασκεφτει.Πλεον η χουντα καποιων υπαλληλων ειναι πολυ πιο σκληρη.Μαλλον ειμαι οφ τοπικ εαν ειμαι παρακαλω να μεταφερθει το παρων.Εκανα λοιπον το λαθος να θελω να δημιουργησω στην ζωη μου,να προσφερω εργασια σε συνανθρωπους μου,να τρεξω και να αμοιφθω βαση των δυνατοτητων μου και να καθορισω εγω την ποιοτητα ζωης μου.Μαλλον εκανα λαθος!Εκανα το σφαλμα για μια ακομα φορα να προσπαθησω να δημιουργησω την δικη μου επιχειρηση εν μεσω κρισης και καταστροφολογιας γιατι παραμενω ονειροπολος και ιδεολογος.Πιστευω στην ιδωτικη πρωτοβουλια και στην εργασια.Καποιοι ομως δεν σεβονται τιποτα απο ολα αυτα και ας καιγεται ο κοσμος τριγυρω.Για να μην σας κουραζω εχω να καταγγειλω οτι δημοσιος υπαλληλος και δη προισταμενος σε ταμειο δημοσιας επιχειρησης μου αρνηθηκε διακανονισμο χρεους μου προς το ταμειο(παρολο που η επιβολη του ηταν παρανομη και εχω κινηση τις διαδικασιες)παρολο που ειχε αποκλειστηκα και μονο ο ιδιος την δυνατοτητα να το κανει.Αυτο ειναι και το τραγικοτερο ολων.Δεν υπαρχει νομος που να οριζει συγκεκριμενο διακανονισμο αλλα το αφηνει στην διακριτικη ευχερια του εκαστοτε προισταμενου(κοινως εαν θελει τα ζηταει ολα η σου κανει ΟΣΕΣ δοσεις θελει).Ετσι βαση του ειδους της επιχειρησης που θελω να ανοιξω και της δερματοστιξιας στο αριστερο μου χερι μου αρνηθηκε λεγοντα μου μαλιστα "γιατι ετσι γουσταρω" και "ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε".Συν τις αλλης με κλειδωσε στο γραφειο του για να καλεσει την Αστυνομια και να με μυνηση για εξυβριση διοτι τον αποκαλεσα ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ.Αυτην ειναι πλεον η χωρα μας κυριοι.Διοικειται απο τον καθε κομπλεξικο αμορφωτο που θα βρεθει στον δρομο σου προς την προσωπικη σου εξελιξη.Δεν ενδιαφερθηκε που μεχρι στιγμης εχω ξοδεψει πανω απο 30.000 ευρω για το καταστημα και μου απαντησε οτι "δεν με νοιαζει αν θα ανοιξης"Εγω τι πρεπει να κανω?Να παρω οπλο η οχι?Ειμαι πολυ απογοητευμενος παιδια και φοβαμαι οτι εαν δεν γινει κατι επειγοντως με ολους αυτους η Ελλαδα απλα θα χαθει απο ολους τους χαρτες και κυριως απο την καρδια μας.

:ye36::ye36::ye36::ye36::ye36::ye36::ye36::ye36:

TEOSS
03-05-2012, 01:11
Εάν ο δρόμος είχε μια λωρίδα κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση η παράβαση είναι προσπέρασμα σε στροφή, άρθρο 17 ,4 … -> 700 ευρώ …7 πόντοι και 20 μέρες αφαίρεση ΟΛΑ (άδεια, δίπλωμα, πινακίδες). Το ΚΤΕΟ άρθρο 86 δεν έχει αφαίρεση στοιχείων , εκτός αν αφορά φορτηγά άνω των 3,5 τόνων , ΔΧ κ.α. …. Περνάς ΚΤΕΟ στο 10ημερο και το πρόστιμο γίνεται 50 ευρώ (1/8)!;)

Giannme
03-05-2012, 09:05
Εάν ο δρόμος είχε μια λωρίδα κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση η παράβαση είναι προσπέρασμα σε στροφή, άρθρο 17 ,4 … -> 700 ευρώ …7 πόντοι και 20 μέρες αφαίρεση ΟΛΑ (άδεια, δίπλωμα, πινακίδες). Το ΚΤΕΟ άρθρο 86 δεν έχει αφαίρεση στοιχείων , εκτός αν αφορά φορτηγά άνω των 3,5 τόνων , ΔΧ κ.α. …. Περνάς ΚΤΕΟ στο 10ημερο και το πρόστιμο γίνεται 50 ευρώ (1/8)!;)

Αν διαβάσεις το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο οτι με έγραψαν(50 ευρώ πλήρωσα τελικά) αλλα στο οτι χάθηκε η άδεια κ απο το ωράριο λειτουργίας τους (μεχρι 15:30) λείπουν έξω σε ελέγχους με κλειστά γραφεία -τροχαία Βοακ κ δεν μπορώ να την παραλάβω οποτε αυτοί τύχει να είναι εκέι Προσπέρασμα στη στροφή μόνος μου τέρμα δεξια στη λωρίδα μου??

jmar
03-05-2012, 10:03
....... η παράβαση είναι προσπέρασμα σε στροφή, άρθρο 17 ,4 … -> 700 ευρώ …7 πόντοι και 20 μέρες αφαίρεση ΟΛΑ (άδεια, δίπλωμα, πινακίδες).

...Προσπέρασμα στη στροφή μόνος μου τέρμα δεξια στη λωρίδα μου??

Ρε μπας και προσπερασες κανενα σαλιγκαρι στην στροφη και δεν το ειδες?? :lo19:

ortho
03-05-2012, 10:49
Ακόμη δεν τελείωσε η ταλαιπωρία σου;!

Που να βρουν χρόνο και προσωπικό! Τώρα είναι απασχολημένοι με την προεκλογική εκστρατεία του Χρυσοχοϊδη!;)

TEOSS
03-05-2012, 23:03
Αν διαβάσεις το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο οτι με έγραψαν(50 ευρώ πλήρωσα τελικά) αλλα στο οτι χάθηκε η άδεια κ απο το ωράριο λειτουργίας τους (μεχρι 15:30) λείπουν έξω σε ελέγχους με κλειστά γραφεία -τροχαία Βοακ κ δεν μπορώ να την παραλάβω οποτε αυτοί τύχει να είναι εκέι Προσπέρασμα στη στροφή μόνος μου τέρμα δεξια στη λωρίδα μου??

Γράψε λάθος! Με την πρώτη ανάγνωση νόμισα ότι το τέρμα δεξιά ήταν άλλο αυτοκίνητο που προσπέρασες …Οπότε πήγαινες τόσο σβέλτα που προσπέρασες τον …εαυτό σου!!!:lo19::lo19:


Άρα παράβαση δεν υπάρχει και απ΄ ότι κατάλαβα ακυρώθει το <<χωρίς σύνεση>> και πλήρωσες 50 ευρώ για το ΚΤΕΟ… σωστά?
Η άδεια κυκλοφορίας τελικά χάθηκε ή δεν μπορείς να την παραλάβεις λόγο ωραρίου του γραφείου παραβάσεων ?

arnhths
04-05-2012, 00:48
Η δική μου άποψη για το συμβάν είναι ότι η συμπεριφορά των οργάνων απέναντι σου μόνο τυχαία δεν είναι. Πιθανολογώ ότι θα είχες προσπεράσει οχήματα στο δρόμο με ταχύτητα η σε στροφές και κάποιοι οδηγοί πήραν τηλ. Την τροχαία. Δεν εξηγείται διαφορετικά με το να σε δουν από απέναντι (μάλλον σε ψάχνανε) να κάνει αναστροφή το περιπολικό και να σου φορτώσει τόσες παραβάσεις. Καλό αποτέλεσμα να έχεις…………………..


χμμμμ :rolleyes:...εσύ κάποιες..."άκρες" πρέπει νάχεις! :lo08::lo08::lo08:

Giannme
04-05-2012, 01:27
Λόγω ωραρίου δεν μπορούσα γιατί έλειπαν συνέχεια σε ελέγχους στην Εθνική οδο (ΒΟΑΚ). Τελικά την πήρα σήμερα. Φυσικά πήρα το απλό χαρτί αφού δεν υπάρχουν χρήματα για προμήθεια των "κανονικών" εντυπων οπως αυτή που είχα.........